Waterweg 13 Duik in nieuw Groenoord kost 4,95 Sloop van Dol-Fijn gestart Borrel en besje houden Cor en Nel gezond Zilveren Historische Vereniging viert gehele jaar door feest Nieuw zwembad flink duurder, maar heeft ook meer eigentijdse snufjes Vissers moeten de zalm laten zwemmen Anthony Veder: personeel bezit acht procent ECT wil Kramer sluiten Nieuwe politiebus Auto rijdt door na aanrijding Wasmiddelen gestolen Insluiper (14) aangehouden Peter de Vries haalt 3200 op CDA wil in de regio maatwerk Aggregaat weg Inbraak in Madoerastraat Vernielingen aan Broersvest A R Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 januari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC VJaardingen iel 010-4350557/ fax 4349754 Door Win» van Wijk Den Haag - De zalm mag geen prestige-objeet wor den ten koste van de beroepsvissers. De Combinatie van Beroepsvissers, waarbij de 300 riviervissers zijn aangesloten die Nederland nog rijk is, is dan ook woedend over het voornemen van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij om de beroeps vissers beperkingen op te leggen. Op het ministerie ontkent men het bestaan van nota's met vastomlijn de plannen, zoals het uitkopen van vissers en het verbieden van bepaalde netten. Het gewraakte stuk zou niet meer zijn dan een eerste versie van een dis cussiestuk waarin de problemen en oplossingen op een rijtje zijn gezet. De laatste tijd wordt er regelmatig melding gemaakt van de vangst van zalm in de Rijn en zijrivieren. De overheid getroost zich bovendien veel inspanningen om de terugkeer van de 'koning der vissen' te bevor deren. Nu de kwaliteit van het Rijnwater langzaam maar ze ker vooruitgaat zijn het vooral stuwen en dammen die het de zalm moeilijk maken zyn paaigebieden in de bovenloop van de rivieren te bereiken. „Vooral in Duitsland, maar ook in Frankrijk en België, worden kosten noch moeite gespaard om dat soort beletselen üit de weg te ruimen," aldus Hollestein. „En Neder land doet ook mee. In de internationale Rijncommis- sie heeft vooral Duitsland zijn zorg uitgesproken dat er in ons land praktijken plaatsvinden waardoor de zalm en de zeeforei toch niet in Duitsland aanko men." Hollestein doelt daarbij op de activiteiten van beroepsvissers. In het discussiestuk heeft het ministerie volgens Hollestein de mogelijkheden .onderzocht dm daar iets tegen te doen. „Daarin wordt inderdaad het uit kopen van visrechten genoemd, maar dat .wil nog niet zeggen, dat het daar ook van komt," Maar J. van Santvoort, secretaris van de Combinatie van Binnen- vissers, is voor alle zekerheid toch maar flink kwaad geworden. „Het is voor politici natuurlijk leuk als ze kunnen zeggen, dat de zalm terug is, maar dat moet niet ten koste gaan van ons als beroepsvissers." Vissen op zalm. Zo zien de be roepsvis sers het al weer voor zich. Maar ze vrezen, dateral van vangstbe perking sprake zal zijn, nog voordat de zalm écht is teruége- keerd in de Nederland se rivieren. Archieffoto Rotterdam- Medewerkers van de Anthony Veder groep zijn voor acht procent eigenaar geworden van dit Rotterdamse scheepvaartbedrijf. Toen Anthony Veder bijna een jaar geleden door middel van een 'buy-oöt' in handen kwam van een consortium, werd bekendgemaakt dat het personeel de gelegenheid zou krijgen in het bedrijf te gaan deelnemen. Dit is nu geëffectueerd. Rotterdam - Het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf ECT overweegt zijn kleinere containerterminal Kra mer in de Botlek te sluiten. Directeur ir.H. Schut van ECT bevestigt dat er plan nen zijn, maar wil daar echter nog niet verder op in gaan. Eerst moet de adviesaanvraag aan de onderne mingsraad klaar moet zijn. Volgens Schut houden de plannen verband met dé slechte gang van zaken in de ECT-ondernemingsgroep 'multi-cargo' (de ge combineerde activiteiten van stukgoed en contai ners). Woordvoerder F. Dijkman van de ondernemingsraad ECT zegt dat de raad begin februari een adviesaan vraag krijgt nver Kramer. Deze Botlek-termina! werd in 1990 door ECT uit strategische concurrentie- overwegingen overgenomen. ECT had niet zo'n be hoefte aan deze overslagcapaciteit, maar het bedrijf vreesde dat een ander bedrijf het wilde kopen en met lage overslagtarieven zou gaan werken, aldus Dijk man, Op de terminal werken ongeveer vijftig men sen. Die zouden overigens zonder grote problemen binnen ECT herplaatst kunnen worden. De Rotterdamse politie heeft gisteren de eer ste van een serie van vijftig nieuwe bussen In gebruik génomen. Het gaat om een gemoder niseerde versie van de aloude Volkswagen bus. Naast de beschikking over een groter vermogen, is de nieuwe auto nog meer dan voorheen toegespitst op de politiewerkzaam heden. Diverse hulpmiddelen zijn makkelijker voorhanden en bovendien is de veiligheid ver groot. Achterin is deze uitvoering sober ger houden met het oog op arrestantenvervoer. Foto John de Pater Schiedam - Een kaartje voor het nieuwe zwembad in Groenoord gaal 4,95 kosten. De gemeente ambtenaren die de exploilaticop* zet hebben opgesteld, vinden dat dit tarief geheel tegemoet komt aan de voorwaarden die de Schiedamse gemeenteraad heeft gesteld. De raad vindt dat zwem men in Groenoord voor iedereen betaalbaar moet blijven. Een kaartje voor de bestaande Schiedamse zwembaden (Bad Zuid, Sportfondsenbad) kost op dit ogenblik 3,70. Dit tarief stijgt in 1993 met drie procent tot 3.80. In 1994 komt daar opnieuw een verhoging bij. maar de tarie ven in Groenoord blijven dat jaar ongewijzigd. „Het lijkt ons niet verstandig al een paar maanden na de opening nieuwe prijzen vast te stellen," aldus een ambtenaar van de Dienst Sport en Recreatie. Het toekomstige prijsverschil tussen de bestaande baden en het nieuwe bad in Groenoord wordt verdedigd met de opmerking dat de gebruikers in Groenoord meer waar voor hun geld krijgen. Het zwembad krijgt naast het gewone 25 meterbassin een groot recre- atiebassin met een whirlpool, een witdwaterkreek, fonteinen, een 70 meter lange glijbaan en andere luxe snufjes. De gemeenteraad heeft zich nog niet uitgesproken over de voorge stelde tarieven voor het zwem bad, dat eind 1993 wordt geopend. Dat gebeurt waarschijnlijk in fe bruari, tegelijk met de behande ling van het bouwkrediet van cir ca 12 miljoen gulden. Mogelijk komt er een apart tarief voor de jeugd. Zodra het nieuwe Bad Groenoord klaar is. wordt het Sportfondsen- bad aan de Burgemeester Knap- pertlaan gesloten. Schiedam be schikt vanaf dal moment nog over twee zwembaden: hel nieu we overdekte bad in Groenoord en Bad Zuid aan de Westfranke- landsedijk. Binnen zwemt de jeugd nog, maar buiten wordt de slopershamer al gehanteerd. De laatste maanden van de Dol-Fijn zijn geteld. BIK Sloopwerken BV uit Lekkerkerk Is gisteren gestart met de afbraak van de kleedaccommodatie van het buitenbad en die lag snel tegen degrond. Daarna volgen het kleuterbad en de andere buitenbaden. Totdat hetnieuwe zwembad klaaris, blijft het binnenbad in gebruik voor onder meer school- en leSzwemmen. Ook tijdens de komende zomer blijft het binnenbad zoveel mogelijk geopend. Voor het nieuwe zwembad heeft de gemeenteraad tien miljoen gulden uitgetrokken. Het komt gedeeltelijk op en gedeeltelijk naast het huidige zwembad. Met de bouw wordt in maart begonnen. Veertien maanden later moet het Ingebruik worden genomen. FotoGemt de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - De receptie en het grote leest dat de vijf kinderen en negen kleinkinderen zondag voor hen in elkaar hadden gedraaid, hadden ze al achter de rug. Maar gisteren werd het aan de Station straat in Schiedam in huiselijke kring nog eens dunnetjes over ge daan want maandag 20 januari was het tenslotte precies zestig jaar geleden dat Cor de Vormer en Nel Cordemans in het huwelijk traden. ..Vandaag is het dé dag. dus daar moet op gedronken worden," kwam de 81-jarige Cor gisteren in hel bijzijn van enkele familiele den olijk uit de hoek. „En geluk kig mogen we alles nog hebben. Stel je voor dal mijn dokter straks zegt dat ik geen jenever meer mag hebben. Nou, dan ga ik het mooi zelf maken." Met groot plezier werd de dag waarop het diamanten bruidspaar de eerste schreden op het lief despad zette, uit de zestig jaar lief en leed, nog een keertje opge diept. „Het was met sneeuwbal len gooien," weet Nel, met haar 80 jaar evenals haar man nog kern- Cor de Vormer en Nel Cordemans begonnen hun relatie met sneeuwballen gooien. Nu warmen ze zich aan een neutje. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra gezond, zich goed te herinneren. „Ik gooide naar hem en hij gooide terug. Op den duur bleven we naar elkaar gooien totdat we bei den lieten merken elkaar wel leuk te vinden." Een hobby houden Cor en Nel er niet op na. Daar hebben ze 'ge woonweg' geen tijd voor. Nel weer: „We hebben een hele sterke familieband opgebouwd en gaan veel bij onze kinderen en klein kinderen met hun zeven achter kleinkinderen op bezoek. En ui teraard komt er ook heel wat visi te bij ons over de vloer. De familie is onze hobby. Over drie weken krijgen we er weer een achter kleinkind bij. Ik kijk nu al uit naar de geboorte ..Joh," neemt haar man het woord over, „we zijn gezond, hebben fantastische buren en een gran dioze familie, mogen alles nog hebben en houden van een feest je. Kortom, we hebben alles wat ons hartje begeert. En daar genie ten we nog iedere dag van." Als de oudste schoonzoon de en velop met daarin de felicitatie van koningin Beatrix van het dressoir plukt, begint de heer des huizes helemaal ie glimmen. „Zoiets krijgt natuurlijk niet iedereen," j grapt de vitale taentiger weer. „Ti'ix is echt mijn lieverdje." Het geheim van hun blakende ge zondheid willen de gelukkige echtelieden tenslotte best kwijt. „Mijn vrouw is altijd ondeugend geweest en dat is ze nog. En ik heb het te danken aan mijn bor reltje." proost Cor lachend met zijn vrouw die een bessenjenever- tje in de hoogte houdt. Schiedam - Een 28-jarige Vtaar- dinger is gistermiddag, fietsend in Schiedam, aangereden door een auto. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe haven waar de man in de lichting van de Burgemees ter Knappe rtlaan reed. Toen hij linksaf sloeg, kwam hij in botsing met de auto, die door reed. De fietser liep geen letsel op. Vlaardingen - Uit een aan de George Stephensonweg in Vlaar dingen geparkeerde auto is een partij dozen met vvaspoeder ge stolen. De schade - er werden ook dozen beschadigd - is ƒ26.000. Schiedam - Een 14-jarige jongen uit Schiedam is gistermiddag be trapt toen hij rondliep op een af gesloten terrein van een bedrijf aan de Admiraal de Ru ij terstraat. Hij heeft bekend twee auto's te hebben gekraakt en spullen te hebben weggenomen van het be drijfsterrein. Het bureau Halt is ingeschakeld, nadat proces-ver baal is opgemaakt. Schiedam - Peter de Vries en de leden van zijn All Starrband heb ben 3200 gulden overhandigd aan de beheerders van dierentehuis De Hargahoeve. De muzikanten haalden dit geldbedrag op tijdens een benefietconcert, dat vrijdag avond in café Podium werd ge houden. „Het zal moeilijk worden om dit evenement nog te evenaren," blikt de Schiedamse zanger/gita rist op het optreden terug. „Per soonlijk had ik op hooguit de helft van het opgehaalde bedrag gerekend. Ik denk dat het leuk is om hier een jaarlijks evenement van.te maken." Ook om een andere reden kun nen de Schiedamse muzikanten tevreden zijn over het belangelo ze optreden. Ruim tweehonderd mensen verdrongen zich vrijdag avond rond het podium in het muziekcafé aan de Lange Haven. Om toch een glimp van de muzi kanten op te vangen, had menig een zich een plekje op de tafels toegeëigend. De dansende menigte was laaiend enthousiast. Het was allang half twee geweest toen De Vries en zijn band het optreden met twee toegiften beëindigden. De uit smijter vormde Wild Thing, een stokoude kraker van The Troggs. Vlaardingen - De CDA-fractie heeft partijgenote en staats secre taris D.YAV. de Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken in een brief gevraagd wat meer mee te wer ken aan de vorming van een re gionaal bestuur in Rijnmond. De confessionelen vinden dat de be windsvrouw ten onrechte over Wil gaan tot een en dezelfde bestuur lijke opzet voor alle regio's in Ne derland. De CDA-fractie noemt die unifor miteit onwenselijk omdat iedere regio zijn eigen kenmerken heeft. „Maatwerk is van levensbelang, in elk geval voor een regio als de onze," schrijft fractieleidster Jo- pie Schumacher-Schnitger na mens haar partijgenoten in de raad. Geschreven wordt verder dat be staande wetgeving moet worden aangepast voor versterking van de regio. Als dit niet gebeurt, ont staat 'besturen met een handi cap'. aldus de CDA-fractie. Vlaardingen - Van een bouwter rein aan de Holyweg in Vlaardin gen is een aggregaat met inge bouwde generator gestolen. Ge zien het gewicht van het apparaat moet gebruik zijn gemaakt van een vrachtwagen. De waarde van het aggregaat is ongeveer ƒ25.000. Vlaardingen - Uit een woning aan de Madoerastraat in Vlaardingen zijn een CD-speler en een porte feuille met bescheiden ont vreemd. Middels inklimming via een raam kon de inbraak worden uitgevoerd. Uit een woning aan de Vlasakker in Schiedam zijn sieraden, appa ratuur en geld gestolen. Schiedam - Aan de Broersvest in Schiedam zijn het in weekeinde een aanhangwagen en enkele fietsenrekken vernield. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vlaardingen - De Historische Ver eniging Vlaardingen bestond gis teren exact 25 jaar. Reden om een feestje te geven, vindt het bestuur van de nu bijna elfhonderd leden tellende vereniging. Alles is uit de kast gehaald om het eerste grote jubileum onder de aandacht van de gemeenschap te brengen. Er komt een dag met uitsluitend Vlaardingse muziek uit alle tij den. een show van originele oude klederdrachten uil zeldzame ver zamelingen. de Vlaardingse galg waaraan in het verleden moorde naars zijn opgehangen komt van de zolder van de Oudheidskamer en het rijtuigmuseum zal de aan haar uitgeleende haringsjees ko men tonen. De jubileumviering begint zater dag officieel met een verenigings feestje. dat onder meer uit een ei gen presentatie, receptie en ue aanbieding van een waardevol ca deau aan de stad bestaat. Dia's en video's tonen oud-Vlaardingen en aan hel slot zullen een Thomas- vaer en Pieternel uit de al rijke historie van de betrekkelijk jonge vereniging putten. Dit alles vindt zaterdag plaats op de meest historische plek van de stad. in het gebouw van de Scho lengemeenschap Westland-Zuid aan de Ary Koplaan. Bij opgravin gen in de jaren vijftig en zestig werden hier resten opgegraven van nederzettingen uit circa 2300 vóór Christus. Die, inmiddels als de 'Vlaardingen Cultuur' wereld beroemd bekende, archeologi sche vondsten uit het Ncolithi- eum baarden destijds veel opzien. Er werden oeverwallen blootge legd van een getijdekreek, waari n een massa afval uit de steentijd werd aangetroffen. Verzamelaar De Historische Vereniging Vlaar dingen kwam pas van de grond iiodat die vondsten waren ge daan. Er was ook geen direct ver band aanwezig. De voortgaande sloop in het oude centrum en de toenemende interesse naar spul len uil grootmoederstijd had er veel meer invloed op. Ras-verzamelaar Jan Anderson benaderde als secretaris-pen ningmeester van de Vlaardingse vereniging De Verzamelaar in 1964 de Stichting Vlaardingse Ge meenschap, de plaatselijke cul- tuurkoepel waarvan wethouder H.K. van Minnen voorzitter was. ..Wij willen in Vlaardingen een historische vereniging oprichten, welke als plaatselijke afdeling zou kunnen fungeren van de His torische Vereniging Zuid-Hol land." schreef Anderson. Hij kreeg te horen dat binnen de Vlaardingse Gemeenschap de op richting van zo'n vereniging her haaldelijk aan de orde was ge weest en werd uitgenodigd voor een gesprek. Twee jaar bleef het plan sudde ren, maar inhakend op de over weldigende belangstelling voor een tentoonstelling van histori sche foto's van Foto Kino Boer deed Anderson, samen met de dan juist uit de politiek gestapte wethouder Van Minnen en histo risch publicist A. Bijl Mzn, een oproep tot oprichting van de His torische Vereniging Vlaardingen. Op 20 januari 1967 ging de vereni ging officieel van start. Nu is zij uitgegroeid tot een ster ke vereniging, die overigens vol gens voorzitter Wout den Breems verhoudingsgewijs te weinig le den lelt. Tweemaal per jaar laat zij het ledenblad Tijd-Schrift ver schijnen, waarin de geschiedenis van Vlaardingen en bewoners van de stad aan de orde komen in vaak zeer lezenswaardige artike len. Ook stond de vereniging aan de basis van hel Historisch Jaar boek. dat zijn vijftiende uitgave heeft gehad. Excursies, lezingen en de uitreiking van het restaura tieschildje behoort lot de vaste ac tiviteiten. naast de organisatie van de Open Monumentendag. Muziek Hoogtepunt in de jubileumvie ring zal ongetwijfeld in mei zijn een heel bijzondere, puur Vlaar dingse muzikale dag met histori sche omlijsting. Ton Stolk. van het Muziek Informatie en Docu mentatie Centrum, verzamelt al enige tijd alle soorten van door Vlaardingers gecomponeerde muziek. Hij heeft al enkele tien tallen werken in huis, die op za terdag 23 mei in en tussen Grote Kerk- en de rooms-katholieke Hoogstraalkerk door Vlaardin gers ten gehore zal wórden ge bracht. Het is zowel kerkmuziek als kamermuziek, revueliedjes als chansons, pop of operette. Al les van de achttiende tot de twin tigste eeuw krijgt een kans. Jos Vrancken zowel als de Amazing Stroopwafels dus. Het aanbod is volgens de organi satoren al groot, maar uit vrees dat mogelijk een talentvolle huis- componist, liedjesmaker of muzi kant wordt vergeten, doen ze als- no" een (herhaalde) oproep om Ton Stolk van informatie te voor zien. Hij is bereikbaar onder tele foonnummer 4347240. Op Open Monumentendag 12 september (de zaterdag na het Haring- cn Bierfeest) presenteert de zilveren vereniging zich ten slotte bij hel Hollandiapand en rond de Oude Haven met een Cul turele Markt, die ook een 'kunst en kitsch'-onderdeel zal bevatten. Voor scholen heeft de Historische Vereniging Vlaardingen een les brief over de geschiedenis van Vlaardingen beschikbaar en ten slotte zijn er nog plannen om voor oudere Vlaardingers historische tochten door oude en nieuwe de len van de stad te organiseren met oude stadsbussen. Ook wordt nog een seminar met het onder werp 'Lokale Geschiedbeoefe ning' overwogen. Voorlopig kijkt het bestuur uit naar het officiële feest van zater dag op Westland-Zuid, waar plaatsvervangend stadsarchivaris Harm-Jan Luth als ceremonie- meester zal optreden en muziek op oude instrumenten ten gehore j wordt gebracht. Ook niet-leden zijn er welkom tussen 11.00 16.00 uur. AS nei vai ge1 wo VOf ka: gn De dei lan hu len SC VL wo doi *1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2