Huize Frankeland gaat in de aanval Schiedams verzorgingshuis op de commerciële toer 'Zelfs de grootste brand gaat een keer uit z'n eigen uit' Receptie Miüeuprijs voor bedrijf I Marktbeheerder jubileert j Voor prikkie grens over Allochtonen interviewen Kunstbus naar toneel Coerke start cursus Gratis kaarten provincie ^Oud papieractie Discipel in Koningshof Benzine uit auto gehaald Kinderopvang ambtenaren kost Schiedam 96.000 per jaar Rotterdams Dagblad Donderdag 23 januari 19f)2 Schiedam ld- i in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum wordt ONS-marktbeheerder Jan van Meel vrijdag 31 janua- 1 n door de directie van het nutsbedrijf in het zonnetje gezet. Hij krijgt om 15.45 uur in het bedrijfsrestau- f rant een receptie aangeboden. Van Meel begon zijn loopbaan bij de ONS als monteur in de garage van de toenmalige VROM en werd later opzichter van de 'f huis- en bedrijfsvuildienst. Momenteel is hij werk- zaam als marktbeheerder en maakt hij deel uit van f het team dat jaarlijks de zondagsmarkt op poten zet. Tieners kunnen de komende zomer voor een prikkie over de grens. Als onderdeel van een internationale uitwisseling kunnen Schiedammers m juli of augus- tus voor 175 gulden tien dagen naar Denemarken. Engeland of Ierland. Wijkcentrum De Erker kan de aanbieding doen j omdat de jongeren worden ondergebracht bij gastge- zinnen. In de paasvakantie kunnen de Schiedamse i" belangstellenden voor de reis reeds kennismaken j met leeftijdgenoten uit de drie landen. Tussen 17 april en 27 april brengen de buitenlandse jongeren een bezoekje aan Schiedam en het Limburgse Tege- I len Tijdens de buitenlandse reis zullen de Schiedam- - mers met hun leeftijdgenoten optrekken. Naast dag- l- tripjes wordt de tijd gevuld met diverse creatieve ac- tivjteilen en sport. Belangstellenden kunnen zich I aanmelden bij De Erker, telefoon 4267767. Onderzoeken zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Wordt er niet gevraagd naar de favoriete televi sieprogramma's, dan gaat het wel om de politieke voorkeur of de wensen op het gebied van wasmidde len. Onderzoeksbureaus zijn bij hun werkzaamhe den ook benieuwd naar de mening van migranten, Voor het slechten van de barrière met de geïnter viewde zijn veel onderzoekers op dit moment op zoek naar onderzoekers van buitenlandse origine. Op deze vraag gaat de stichting Pasvorm inspringen met een korte cursus interviewtechniek voor alloch tone meisjes. Naast een redelijke kennis van de Ne derlandse taal is een goede beheersing van de eigen taal belangrijk. Belangstellenden voor de gratis cur sus kunnen zich melden bij Michèle Fraikin en Ma rieke Gels, telefoon 4730770. De vierde rit van de kunstbus voor senioren die woensdag 5 februari vanaf de Vrije Academie aan de Oosthavenkade 42 vertrekt, voert naar de Rotter damse Schouwburg. Na een tentoonstelling, een to neelstuk en een middeleeuws concert staat dit keer een voorstelling van het Nederlands Dans Theater op hel programma. Er worden drie balletten beke ken. De kosten van deze kunstbus-excursie bedragen 22,50 gulden all-in. Vanaf 19.00 uur rijdt de bus langs de verschillende opstapplaatsen en het tijdstip van terugkomst in Vlaardingen is geschat op 23.00 uur. Geïnteresseerden van 55 jaar en ouder kunnen zich aanmelden bij de Vrije Academie (4356225). In Vrouwenontmoetingscentrum Coerke gaat woensdag 5 februari de cursus Moeder-dochter, dochter-moeder van start. De cursus is bedoeld voor vrouwen die willen nagaan hoe moeders en dochters invloed op elkaar uitoefenen en van gedachten wil len wisselen over de verstandhoudingen. Deelname aan de tien bijeenkomsten tellende cursus kost 30 gulden. Voor informatie en aanmeldingen kan wor den gebeld met Anme Torenvliet, telefoon: 4351280. Op enkele plaatsen in Vlaardingen zijn gratis platte gronden af te halen van de provincie Zuid-Holland. Deze verkeerskaarten zijn bedoeld om mensen meer van de fiets en het openbaar vervoer en minder van de auto gebruik te laten maken. De kaarten zijn ver krijgbaar in het stadhuis, bij de WV en in de biblio theken. De kaart is gemaakt in opdracht van de ver keersdienst van de provincie, samen met onder meer de ANWB. t Korfbalvereniging Oranje Nassau start met een i nza- meiactie van oud-papier en lompen. Hiermee nemen de korfballers de activiteiten over van de eenmans- organisatie Wasi, die met de jaarwisseling is gestopt met deze activiteiten. Net als m het verleden kunnen Vlaardingers op de laatste zaterdag van de maand hun spullen inleveren bij de container aan de Dirk de Derdelaan. Aanstaan de zaterdag kan men van negen tot twaalf terecht. Oranje Nassau hoopt aan de acties een aardig zak centje voor de clubkas over te houden. Maassluis De gospelgroep Discipel, een van Nederlands be kendste gospelformaties, zingt zaterdag l februari in De Koningshof. De groep bestaat uit 27 musici en biedt Nederlandstalige zang, gekoppeld aan origine le choreografie. Het optreden begint kwart voor acht. De toegang is gratis. Agenda SCHIEDAM donderdag 23 januari Bloemenseance Harmon ia. wijkcentrum Nieuw- land, 20.00 uur. Kind of blue (close-harmonyzang), Tender (Passa ge), 22.00 uur. VLAARDINGEN donderdag 23 januari Vos en Vesuvius in Volle Vaart. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. Misery (Film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Informatie- en inspraakavond bouwpl r Biliton- iaan, burgerzaal stadhuis, 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Schiedam - Ze zat op baar ge mak thuis, toen de directeur van Huize Frankeland minis ter d'Aneona in het Journaal hoorde zeggen dat er een be zuinigingsronde op komst wasvoor de verzorgingstehui zen. „Maar we hebben net 1,2 miljoen gulden bezuinigd," mompelde de directeur ver bijsterd. Ze viel nog net niet van haar stoel. De volgende ochtend belde Anne Marie van den Bergen-van der Linden vanuit haar werkkamer in Frankeland met het Provincie huis. In Den Haag reageerde men lakoniek. In de trant van: "Inder daad. volgens de Tussenbalans komt er nóg een korting aan. U moet drie ton inleveren. Op jaar basis.' Woedend legde ze de tele foon neer. „Daar word je toch ho rendol van?" Voor het bestuur en de directie van de St. Liduinastichting - die Huize Frankeland beheert - was d'Ancona's besluit de druppel die de emmer deed overlopen. „Die eerste bezuinigingen hebben we opgevangen met efficiency-maat- regelen. En wat roept Den Haag bij de tweede ronde? Dat we effi ciënter moeten gaan werken! Je wordt gestraft voor je eigen be leid. Dat roept boosheid op." Maar in zulke gevallen heb je meer aan vindingrijkheid dan aan boosheid, besefte de staf van Frankeland al gauw. .Anne Marie van den Bergen: „We besloten dal, als de overheid de subsidie kraan dichtdraait, we moesten proberen op een andere manier aan geld te komen. Want nog eens snijden in het budget zou ten kos te gaan van de kwaliteit van de zorg. Dat wilden we per se niet." Provocerend In het Beleidsplan 1992 staat te le zen hoe het grootste verzorgings huis van Schiedam (236 interne bewoners, 200 in de aanleunwo ningen en 1000 in de wijken die geregeld gebruik maken van Frankelands diensten) de jongste financiële tegenvaller wil omzet ten in innoverend ouderenbeleid. De taal in het beleidsplan is stout moedig en strijdlustig, een beetje provocerend zelfs. De plannen zelf zijn al even voortvarend. Het Anne Marie van den Bergen, directeur zorg van Huize Frankeland, aan tafel met enkele bewoners. 'Een verzorgingshuis is gewoon een bedrijf. Je moet er de marktgedaelite op loslaten.' Foto Gernt de Heus/Roei Dijkstra devies is even kort als krachtig: Aanvallen! Frankeland gaat komend jaar zijn eigen weg. Samenwerken met an dere organisaties voor ouderen werk in Schiedam is prima, zo lang dat concrete resultaten ople vert. Maar samenwerken omdat grootschaligheid nu eenmaal in de mode is, daar past het 'oude- renconcern' aan de St. Lidui na- straat voor. „Samenwerken van wege de schone schijn is zinloos," luidt een regel in het Beleidsplan. „Wij voelen er niets voor mee te bouwen aan een kar met vierkan te wielen en het ding vervolgens ook nog eens te trekken." Zorgen dat er geld in het laadje komt is op dit moment trouwens van groter belang. Een beetje eigenzinnigheid kan Frankeland zich wel permitteren. Het is verreweg het populairste verzorgingshuis van Schiedam. Van de 433 ouderen die eind de cember op de wachtlijst stonden voor een plaats in een verzor gingshuis. gaven 302 een voor keur op voor het complex aan de Sl. Lidumastraat. Directeur Zoig Anne Marie van den Bergen: „De mensen weten dat ze van hieruit met meteen doorgestuurd wor den naar een verpleeghuis als het slechter met ze gaat Wij proberen zulke gevallen zoveel mogelijk zelf op te vangen. Ouderen weten dat wij hier dankzij de medewer king van onder meer het Schie- land Ziekenhuis, het zieken fonds, de stichting Gezinsverzor ging en het Zonnehuis een breed zorgaanbod hebben.1' Fitnesscentrum In het offensief dat nu wordt voor bereid zal Frankeland in z'n eent je de kastanjes uit het vuur moe ten halen. In het aanvalsplan draait alles om het met commer ciële activiteiten binnenhalen van geld. Dat is een volstrekt nieuwe aanpak in de ouderen zorg. En ook een gewaagde aan pak. Daarom zal de concurrentie voorlopig liever de kat uit de boom kijken. Frankeland is op het idee geko men kennis, ervaring en manage ment te gaan verkopen. Een ver zorgingshuis met organisatiepro blemen of een ontwikkelaar die een nieuw tehuis wil bouwen kan bij Frankeland terecht voor des kundigheid. Anne Marie van den Bergen-;-,Omdat wij in Nederland goed bekend staan, krijgende hier regelmatig collega's met vra gen op bèzoek. Voor dat soort con sulten gaan we voortaan kosten berekenen. En we gaan met onze expertise" de markt' cp.v,lDéifkun- digheid huren is erg in op het ogenblik." Een tweede bron van inkomsten zou de verkoop van warme maal tijden kunnen zijn. Tot nu toe zijn die maaltijden alleen voor oude ren bestemd. Maar ook andere doelgroepen in de zorgsector zou den - tegen betaling - gebruik van die service aan huis moeten kunnen maken. Gewone particu lieren niet, benadrukt de Franke- land-directeur: dat zou op een conflict kunnen uitdraaien. Want de maaltijden, worden gesubsidi eerd. De Schiedamse horeca zou het verzorgingshuis van oneerlij ke concurrentie kunnen betich ten. Derde opvallende idee: een fitnesscentrum. Gratis voor oude ren, maar tegen betaling ook toegankelijk voor andere bezoe kers. De mogelijkheid dat Frankeland mei zulke ongewone plannen weerstand oproept laat Anne Ma rie van den Bergen betrekkelijk koud. ..De overheid dwingt ons andere wegen in te slaan. Die hanteert alleen maar de kaas schaaf. Of je je werk nou goed doet of niet. telkens gaat weer die kaasschaaf eroverheen. Dan moet je wel nadenken over nieuwe ma nieren om geld te verdienen. We gaan deze voornemens ook ge woon uitvoeren. Misschien lopen we aan tegen regels dat sommige dingen niet mogen Dan kunnen we er altijd nog over praten." Marktgedachte Een verzorgingshuis, vindt de di recteur, is gewoon een bedrijf. ..Je moet er niet voor terugdeinzen daar de marktgedachte op los te laten. Iedereen ziet dat er ontzet tend veel moet veranderen. Je wordt gekort in je subsidies, maar wel hangt er een prijskaartje aan alles wat je doet. Ei. een verzor gingshuis is allang g<;en verstar de instelling meer waar je alleen mensen opneemt. Er komt een heel andere groep aan. de oude ren van zijn nu zijn bewuste men sen. De tijd van bingo's draaien en busreisjes is niet helemaal voorbij, maar je moet tegenwoor dig wel wat meer bieden dan al leen die dingen." Marktgericht denken lijkt Anne Marie van Bergen-van der Linden een aanvaardbare manier voor verzorgingshuizen om te overle ven. Temeer daar de concurren tiestrijd in de toekomst feller wordt. Er bestaan plannen om de Nederlandse verzorgingshuizen in kwaliteitsklassen te gaan inde len. De tehuizen krijgen dan. net als hotels, een of meer 'sterren'. Frankeland heeft al een officieel visitatieteam op bezoek gehad. De uitslag was zeer positief („Het team vond ons een tehuis met veel elan"). Hoewel hef om een proef ging, is de tijd niet ver meer dat de eerste echte certificaten worden uitgereikt. De tehuizen zuilen hun beste beentje voor moeten zetten, wilen ze een goede plaats op de ranglijst veroveren. Dat is van levensbelang, want dé kwaliteit wordt dan bepalend voor het budget. Hoe minder ster ren, hoe minder subsidie. De Frankeland-directeur is geen tegenstander van zo'n klasse-in deling. Integendeel: „Uitstekend als de overheid kwaliteitseisen gaat stellen. Volgens liet huidige systeem krijg je hoe dan ook geld. Het maakt niet uit of je je bewo ners veel of weinig biedt. Een ex tra prikkel kan geen kwaad. Dat kan alleen de kwaliteit maai ten goede komen." Maasland - Alles komt toch steeds terecht. Zelfs de grootste brand gaat op een gegeven mo ment uit z'n eigen uit." Typische uitspraken van Bertus Groene we gen, de scheidende commandant van de Maaslandse vrijwillige brandweer. Hij is ogenschijnlijk de rust zelve en bij welke calamiteit dan ook niet gauw in verlegenheid ge bracht. Maar uitgerekend de peri kelen rond zijn eigen opvolging hebben hem toch enigszins uit zijn evenwicht gebracht. Groenewegen (56) is immers lan ger als commandant aangebleven om de als zijn opvolger benaderde Rien van den Hout de gelegen heid te geven de benodigde papie ren te behalen. Van den Hout zou zijn opleiding in februari hebben voltooid maar haakte begin deze maand alsnog af'. Hij weigerde om zijn baard eraf te scheren, terwijl die - evenals grote snorren - bij de brandweer in verband met het dragen van persiuchtmaskers sinds de beginjaren tachtig taboe is. Diplomatiek Berlus Groenewegen ontwijkt di plomatiek en glimlachend de vraag of Van den Hout die bin dende voorwaarde niet had kun nen voorzien. „Mijn opvolging had met zijn aanstelling zo mooi kunnen uitpakken. Z'n cijfers mochten er zijn," wijst Groenewe gen uit een lijstje op een door Van den Hout behaalde tien. „Ik had zelf gedacht," laat Groe newegen toch nog iets van zijn verwachtingen los, „dat-ie zijn baard er wel af zou halen. Helaas is dat niet gebeurd, dat was me na de discussie-avond in december al duidelijk. Jammer dat hel zo is gelopen." De baard van Van den Hout bracht hem landelijk in het nieuws, maar het Maaslandse korps school daar weinig mee op. Omdat het afscheid van Groene wegen al was bepaald, diende er op korte termijn een nieuwe com mandant te worden gezocht, waarin met het benaderen van on- QQMürtUJCCO W IILL O "Jm Bertus Groenewegen: 'Ik had zelf gedacht dat Van den Hout z'n baard er nog wel af zou scheren. Helaas heeft-ie dat niet gedaan.' Folo Richard Hoogeveen der commandant Piet de Bruijn inmiddels is voorzien. Wei Bertus Groenewegen trad in 1957 toe tot het vier jaar eerder door toedoen van toenmalig burge meester Frits Groot Enzerink op gerichte vrijwilligerskorps. De tijd dat eerst het paard in de wei moest worden gevangen om de spuit te trekken, behoort nog tot de decennia daarvoor. Want al ge ruime tijd voor de laatste oorlog hadden de Maaslandse brand blussers de beschil- kmg over een motorspuit. „Toen ik kwam was ik de jong ste." aldus Groenewegen. „Nu ben ik al jaren de oudste. Ik heb er in die vijfendertig jaar velen zien gaan en zien t-nmpn Maar mijn animo en belangstelling voor de brandweer zijn altijd ge bleven." Weinig manschappen zullen ook een entree bij het korps hebben beleefd als Bertus Groenewegen. Want hij was op 1 juli 1957 nog met eens echt korps- lid of daar was meteen ai de eerste brand. ..Ik zou eerst eens komen kij ken." herinnert Groenewegen zich nog als de dag van gisteren. „Diezelfde avond was er in het pand van Van Buuren op de hoek van de Westgaag en de Weverska de al brand. Ik ben erop eigen ge legenheid heengegaan en heb er meteen al geholpen." Temidden van vergeelde foto's en krantenknipsels grinnikt Bertus Groenewegen over de commotie rond de baard van Rien van de Hout. „In 1961 had het korps drie persluchttoestellen. Maar in de loop der jaren zijn de veiligheids eisen steeds strenger geworden en terecht. Om bij te blijven moet ie iedere keer investeren." Dat heeft de gemeenteraad juist weer gedaan, want het 24 man tellende korps is voorzien van nieuwe pak ken en daarbij de meest moderne helmen Groenewegen heeft de ontwikke ling van het Maaslandse korps vrijwel geheel meegemaakt. Van de tijd dal het korps werd be mand door de smid. elektricien, automonteur, loodgieter, fietsen maker, timmerman en schoenma ker. Locale ambachtslieden die de brand bel in de werkplaats had den. Met de 'piepers' van tegen woordig zijn de korpsleden overal bereikbaar en weten zij ook met een waar er iets aan dc hand is. Persluehtmasker „We hebben bij een brand nog al tijd een grote opkomst," zegt Groenewegen. die bekent het persluchtmasker tijdens zijn commandantschap haast nooit te hebben gediagen. „Je zit met zo met JC neus up de feiten. liet o bij het korps nog altijd een sport wie het eerste bij de kazerne is. Dat hoef ik als commandant niet te zijn." Eén van de eersten is vrijwel al- Maasland - Het gemeentebe stuur biedt de vertrekkende brandweercommandant Ber tus Groenewegen een af scheidsreceptie aan. Deze heeft vanavond vanaf half ne gen plaats in zalencentrum Het Trefpunt aan het Kerk plein. In de opvolging van Groene wegen wordt voorzien door de aanstelling van ondercom- mandanl Piet de Bruijn. Diens functie wordt overgenomen door Henk Korpel. Omdat dit duo niet in het bezit is van de benodigde papieren, is er voor hen ontheffing van het minis terie van Binnenlandse Zaken nodig. De officiële bevestiging daarvan is nog niet binnen, tijd Henk Korpel. Hij heeft naast zijn loodgieterswerkplaals altijd een fiets klaar staan, om de hon derd meter naar de kazerne nog sneller te kunnen overbruggen. „Het is al die jaren altijd een aar dige hobby geweest," kijkt Bertus Groenewegen terug op zijn lange staat van dienst, „Een brandweer man is heus geen pyromaan, al is er hier en daar wel eens wat voor gevallen. In Maasland is dat ge lukkig nog nooit gebeurd." Maassluis - Wethouder Jan Storm reikt op 28 januari een prijs uit aan het meest milieubewuste bedrijf van Maassluis. De milieu-aanmoedigingsprijs bestaat uit een object dal is ver vaardigd door de Maassluise kun stenares Gerda Ploeg. De prijsuit reiking vindt plaats in het stad huis. De winnaar wordt bekend ge,- maakt door Herman van Hoeven, juryvoorzitter en gemeenteraads lid Hiep Boerma, voorzitter van de Vereniging Tegen Milieubederf, houdt een inleiding over interne milieuzorg bij bedrijven. Schiedam - Uit een auto die stond geparkeerd aan de Nieuw Mathcriesserstraat in Schiedam is gisteren vijftien liter benzine gestolen. De dop van de benzine tank was geforceerd. Uit auto's die stonden geparkeerd aan de Dr. Wibautstraat. Over sell ieseweg, Westvest en Laurens Coslerstraat zijn met name auto radio's gestolen. Schiedam - In de meerjarenbe groting 1992-1996 van de gemeen te Schiedam is 96.000 gulden per jaar opgenomen voor de kinder opvang ten behoeve van het ge- meentepersoneel. Eén 'kind plaats' kost de gemeente tot en met 1993 circa 8500 gulden per jaar. Na die periode wordt dit on geveer 10.500 gulden per jaar. Op grond van de nota Kinderop vang is al m 1989 gebleken dat er behoefte was aan kinderopvang en omdat die situatie ongewijzigd is, gebleven heeft de gemeente raad besloten daarvoor een kleine ton per jaar uit te trekken. Voor dat bedrag kunnen m 1992 tien a elf kinderen bij een dagverblijf' worden ondergebracht. Het besluit kan worden geplaatst in het kader van het op emancipa tie gerichte personeelsbeleid. Daarmee wordt gepoogd do kwali tatieve en kwantitatieve achter standspositie van de vrouwen in de gemeentelijke organisatie weg te nemen. Het aanbieden v an kin deropvang kan de ontwikkelings mogelijkheden van vrouwen in hun werk vergroten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1