Rotterdam 13 Studenten willen kennis van advocaten opfrissen 'Afscheid' van de brug doet toch een beetje pijn 'Wij verdienen er geld mee en doen gelijk ervaring op' Uswacht draait proef Ncordtunnel K m Amerikaanse voedselhulp in Capelïe gecoördineerd Politie bedankt jongens voor vangen overvaller Drechtstedenhal na stank ontruimd 4,3 procent niet op zoek naar werk Mr ;r dsHf f; r-F 1 Ridderkerk SIJS Rotterdams Dagblad Zaterdag 25 januari 1992 - Capelle aan den Ussel - Het Military Traffic Manage ment Command (MTMC) Europe in Capelle aan den LJssel, coöordineert een groot deel van de Ameri kaanse voedselhulp voor Oost-Europa. Het gaat om duizenden containers voedselpaketten die over zijn van de Golfoorlog, Ook zijn er andere hulpgoederen bij. Zo worden er volgende week vanuit de Rotter damse haven 5476 matrassen met vrachtwagens naar Kroatië gebracht. Maar het gaat vooral om voedsel. Dat betreft naast kant-en-klaar maaltijden, ook blikken tomaten en vis, vlees en groente én droog voedsel als rijst, pasta en melkpoeder die bestemd waren voor de militai ren, die vorig jaar de oorlog met Irak uit moesten vechten. „Uit voorzorg is toen heel veel voedsel ge transporteerd, maar de oorlog was snel afgelopen," aldus A. G. de Jong, woordvoerder van het MTMC in Capelle. In Capelle aan den Ussel is de staf gehuisvest die de logistiek verzorgt, zoals ze dat daar ook deden met de aan- en afvoer van het militair materieel van de Amerikanen voor de Golfoorlog. Er zijn drie verza melpunten in Europa waar de hulpgoederen worden verzameld: Pisa (Italië), Antwerpen en Rotterdam. In de Rotterdamse haven zijn op het terrein van de ECT inmiddels al zo'n achthonderd containers aan gekomen. Ze worden allemaal leegehaald en daarna wordt het voedsel nagekeken door speciale contro leurs. „Hoewel die militaire voedselpaketten door gaansjaren goed blijven, kunnen sommige bescha digd zijn of zo. En het Amerikaanse leger (dat voor alle kosten opdraait, red.) wil het natuurlijk niet voor haar rekening nemen dat er verkeerde spullen wor den gestuurd," aldus De Jong. Vanwege die controle is het niet mogelijk om de goe deren direkt naar de eindbestemming te transporte ren. Behalve dat veel voedsel naar het voormalige Oostblok gaat, kunnen ook Afrikaanse landen op steun rekenen. Zo vertrekt er volgende week vanuit Rotterdam een schip met voedselpaketten naar Na mibië. Rotterdam - Twee Turkse jongens zijn gistermiddag door de politie op bureau Maashaven gehuldigd van wege het aanhouden van een overvaller. De 17-jarige Gazi Sen en de 18-jarige Ekrim Mihci hielden vorige week vrijdag een Schot aan die uit de kassa van een supermarkt aan de Oranjeboomstraat 3300 gv1 Vn had gestolen. Ekrim: „Ik ging met een vriend cola halen. Toen we naar binnen wilden lopen sprong m'n vriendin, die in de supermarkt als cassière werkt, op en begon te schreeuwen. Die overvaller kwam toen net naar bui ten lopen. Gazi pakte hem beet en duwde hem tegen de muur aan. Ik pakte die vent vast en gaf hem een paar knallen." Met behulp van de eigenaar van de zaak wisten de twee de overvaller, die zich behoorlijk verzette, in de winkel te krijgen, waarna hij aan de politie kon worden overgedragen. Gazi Sen en Ekrim Mihci kregen uit handen van T. Slingerland, sectorchef van bureau Maashaven een schildje van de gemeentepolitie Rotterdam en een pen uitgereikt Slingerland zei te hopen dat het op treden van de twee een voorbeeld voor andere buurt bewoners zal zijn om verdachte zaken aan de politie door te geven. „De burger ziet veel meer dan hij ei genlijk kwijt wil," aldus Slingerland. „Maar je kunt- niet van elke burger verwachten dat hij een vent die tegenstand biedt naar de grond werkt en vasthoudt tot de politie er is. Bovendien zitten daar altijd be paalde risico's aan vasi Ze kunnen wel kijken in wat voor auto hij stapt of achter hem aan lopen en kijken waar hij naar toe gaat." Ekrim en Gazi waren zelf weinig onder de indruk van hun optreden. „Het is gewoon vind ik. Ik wil niet de held uithangen of zo," zegt Ekrim bescheiden. Over het feit dat de dader gewapend zou kunnen zijn heeft hij op het moment van de overval niet nage dacht. „Het ging allemaal binnen enkele seconden, het was zo gebeurd. Je denkt alleen Ik moet hem pakken. Verder denk je er op dat moment niet bij na." Dordrecht - Een prikkelende stank in het herentoi let is gisteravond aanleiding geweest om de Drecht stedenhal in Dordrecht te ontruimen. De politie be sloot de op dat moment gehouden schaats-disco stop te zetten nadat ruim twintig deelnemers na een be zoek aan het toilet klaagden over misselijkheid. Aan vankelijk werd rekening gehouden met een gaslek wat voor de organisatoren aanleiding was om de hal te ontruimen. Op dat moment waren er zo'n 350 men sen aanwezig. Omdat de stank vrij snel nadat de brandslang was gebruikt verdween houdt de Dordt- se politie er rekening mee dat het om een flauwe grap gaat. De technische recherche stelt een nader 'onderzoek in. Rotterdam Slechts 4,3 procent van alle uitkerings gerechtigden staat ten onrechte niet ingeschreven bij het arbeidsbureau. Dit blijkt uit een onderzoek aat in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken js verricht in zes grote steden. Omgerekend naar de landelijke situatie zou dat neerkomen op twaalf- tot zestienduizend mensen. Staatssecretaris Elske ter veld (Sociale Zaken) concludeert uit het onderzoek dat deze cijfers haar meevallen. Door Peter Louwerse Rotterdam - Het lijkt de om gekeerde wereld: Rotterdam se rechtenstudenten, die doorgewinterde advocaten helpen bij het aanpakken van zaken. Toch denken de initia tiefnemers van de kersverse organisatie Praktijkjuristen Rotterdam CV dat hun onder neming zal aanslaan bij de Rotterdamse advocatuur. „De regelgeving wordt steeds ingewikkelder. Het kost voor advocaten veel tijd en moeite om dat op te zoeken. Wij heb ben toegang tot de bibliothe ken, en we zijn goedkoper," zegt Michel van der Kar, stu dent rechten aan de Erasmus Universiteit. Het is geen toeva! dat de landelij ke organisatie Praktijkjuristen deze week de publiciteit zoekt met het opmerkelijke initiatief om aan advocaten kennis te ver kopen over recente ontwikkelin gen in het recht. Deze week heet in juridisch Nederland 'De Week van het Recht'. Zo vieren de rechtskundigen dat het Nieuw Burgerlijk Wetboek is ingevoerd. Veel advocaten heb ben door hun drukke beslomme ringen nog te weinig tijd om zich Rechtenstudenten over hun nieuwe onderneming: „We verdienen er geld mee, en we doen erva ring op". Foto Cees Kuiper te verdiepen in de details van de ze wetsverandering, zegt Prak tijkjuristen Rotterdam cv. Een gat in de markt dus voor de ambi tieuze rechtenstudenten, die op deze manier ervaring kunnen op doen in het runnen van een be drijf en tegelijk kunnen kennis maken met de juridische prak tijk. „Je weet nu beter met wat voor vragen een advocaat te ma ken knjgt," zegt mede-opricht ster Yvonne Fung. De Rotterdamse commanditaire vennootschap Praktijkjuristen is een vervolg op eerdere initiatie ven in andere steden meteen juri dische faculteit. Daar bleek het studentenplan aan te slaan bij de advocatuur. De adviezen beper ken zich nadrukkeliik niet tot het n leuw bu rgerl ij k recht „Wij verdienen er geld mee. en doen ervaring op." zegt rechten student Rik van Tricht, die zijn advieswerk beschouwt als een op stapje naar een baan binnen de advocatuur. „De universiteit heeft een geweldig computersys teem, waar je alles kunt opzoeken op trefwoord en artikel. Als ze 't hier niet hebben, kunnen we de informatie altijd opvragen bij an dere bibliotheken." De studenten zijn zich ervan be wust dat de advocaten niet de ge makkelijkste klussen zullen uit besteden aan de studenten. „Er zal wel wat opzoekwerk bij ko men kijken," zegt Rik van Tricht. „Maar als we er met uitkomen, hebben we een heel netwerk van andere vestigingen in het land. waar we advies kunnen inwin nen." De Rotterdamse studenten zijn met bang dat hun studie ge vaar loopt door allerlei tijdrovend spitwerk in juridische boeken. „Je moet je tijd goed plannen," zegt Rik van Tricht. „Met een uurtje minder tv-kijken moet het lukken." Het drietal, dat samen met Else Buys aan de wieg heeft gestaan van Praktijkjuristen Rotterdam CV, hoopt dat hun initiatief zoda nig zal aanslaan bij de Rotterdam se balie dat advocaten gaan zeg gen: „Praktijkjuristen Rotter dam. Goh, daar heb ik gisteren nog wat mee gedaan." Of het m Rotterdam zover zal ko men, staat nog te bezien. De de ken van de Orde van Advocaten in het arrondissement Rotter dam, mr. AG. Beets, kent de nieuwe onderneming met. IIij slaat sceptisch er tegenover. „Als ik advies zou inwinnen bij een an der. zou ik dat eerder doen bij ie mand die een trapje hoger staat." zegt Beets. Volgens de deken is het in de ad vocatuur ongebruikelijk om voor betrekkelijk algemene onderwer pen advies aan buitenstaanders te vragen. „Ik denk niet dat veel advocaten dat snel zullen doen." De deken heeft, anders dan de Praktijkjuristen Rotterdam CV, wel degelijk de indruk dat de ad- vocalen goed op de hoogte zijn van recente ontwikkelingen m het recht. „Ik neem aan dat ieder een voldoende kennis en litera tuur in huis heeft om vragen zelf te kunnen oplossen. Maar daar mee sluit ik met uit dat advocaten bij collega's te rade gaan." De deken heeft overigens geen bezwaar legen het studenten plan. „De markt is vrij, dus de da mes en heren mogen het probe ren. De tijd zal het leren." aldus mr. Beets. Praktijkjuristen Rotterdam cv re kent 25 gulden per uur voor een gelimiteerde opdracht. Voor alle andere opdrachten geldt een uur tarief van 50 gulden, met een maximum van 200 gulden. Ekrim Mihci (links) en Gazi Sen (rechts) to nen het schildje van de gemeen tepolitie Rotterdam, dat zij kre gen aange boden als dank voor het aan houden van een over valler. Foto Plm Ras/Cor Vos Door Fons Simons Rotterdam - Gemeentewerken heeft weer een IJswacht. Gisteren draaide enkele medewerkers van de afdeling Waterhuishouding proef met het nemen van een eer ste serie metingen. De eerste me ting werd verricht in het Vroesen- park op een lokatie aan de noord zijde. Dit weekeinde wordt besloten aan de hand van de weersverwachting of de Uswacht daadwerkelijk ac- tiefwordt. „Dat weet je hierin Ne derland natuurlijk nooit," verdui delijkt Ton van Bree van bureau voorlichting van gemeentewer ken. „Als het ijs in de watergan gen in de stad enkele centimeters dik is en bij te verwachten aan houdende vorst legt de afdeling waterhuishouding van gemeente werken de oppervlaktewaterge malen stil. Vanaf dat moment wordt de IJswacht actief. Dat zijn dan de medewerkers die wat wij noemen uitgevroren zijn. Nor maal houden zij zich in onze drie distrikten bezig met inspecties van singels en andere watergan gen. Met ijs op het water kunnen zij weinig doen." De IJswacht is opnieuw ingesteld om te voldoen aan de vraag bij het publiek. Gemeentewerken krijgt zodra de vorst toeslaat via allerlei wegen vragen om informatie over ijsdiktes. Doel van de Uswacht is het Rotterdamse publiek te infor meren over de algemene toestand van het ijs. Op werkdagen ver richt zij metingen op dertien vas te plaatsten verspreid over de stad. De metingen worden dage lijks verricht totdat het ijs wordt vrijgegeven. Ook na de dooi is ze weer actief. De dertien plaatsen vormen een kleine steekproef. Gemeentewer ken waarschuwt voor generalisa tie. Een meting van een bepaalde dikte op een plaats zegt niets over de dikte op een andere zelfs ver gelijkbare plaats. „Uitgangspunt van gemeentewerken is nadruk kelijk, dat iedereen die zich op het ijs begeeft dat altijd voor ei gen risico doet," waarschuwt Van Bree. Een ïjsdikt van 0 to 8 centimeter is niet betrouwbaar. Tussen acht en tien centimeter kan er op sin gels en sloten worden geschaatst mits dat niet al te massaal ge beurt. Van tien tot twaalf centi meters is massale recreatie op singels mogelijk. Echter met op kanalen, vaarten, vijvers of brede singelpartijen. Van twaalf tot vijf tien centimeter dikte kan het pu bliek massaal het ijs op. Is het ijs dikker dan vijftien centimeter dan is ook de Kralingseplas en de Rottemeren betrouwbaar. De IJswacht meet op de\olgende plaatsen (met daarachter de dikte, die gisteren bij de eerste meting is aangetroffen) Hoogvliet aan de Venkeiweg (5.5 cm Pernis m het Park (2 cm Zuiderparkweg (5,5 cm Plein 1953(7 cm Spinozaweg (7 cm Groer.ir.xvar. Zoelenlaar. '5 "ir.1 Burgemeester Komngssingei '5 cm.l Wilgenlei (4,5 tot 6 cm Vroesenpark ;4,5 tot 6^m Statensingel i,4 5 tot 5 cm Burgemeester van Kempensingel (5 cm 1 Ommoord in de wijktum (5.5 cm i Lagelandsepad (5,5 cm Westersingel (5,5 cm t Krahngseweg (5,5 cm Door Tom Tibboel Albiasserdam - Met de opening van de vooralsnog van tol gevrij waarde tunnel onder de Noord, vandaag door minister van Ver keer en Waterstaat Hanja Maij- Weggen, is het belang van deze cruciale vaste-oeververbinding tussen Rijnmond en het oostelijk deel van het land plotseling te ruggebracht van landelijk tot lo kaal niveau. Weinigen zullen daar rouwig om zijn. De Alblasserdamse brug, zo als hij in de volksmond toch voor al bekend staat, was de laatste vijftien a twintig jaar een bron van ergernis geworden. Hij was met zijn vier rijstroken over twaalf meter zonder middenberm te smal om de steeds maar toene mende stroom auto's naar beho ren te verwerken. Steeds gevaar lijker werd de Noordbrug daarom, ook al omdat plaatselijke land bouwvoertuigen volledig op deze rivieroversteek aangewezen ble ven. Sinds de invoering van een maximumsnelheid van zeventig kilometer voor het snelverkeer, en vooral de strenge controle op de naleving daarvan, is het aantal ongelukken binnen de perken ge bleven. Ongevallen Verkeers Ongevallen Registratie (VOR) in Heerlen kan de cijfers over de laatste vijf jaar nog op hoesten. In dat tijdsbestek zijn geen ongelukken meer gebeurd met dodelijke afloop. Zelfs het aantal gewonden bleef binnen de perken. Hoewel de oprit aan Al blasserdamse kant het meest ge vreesd is, werden de meeste aan rijdingen toch op de brug zelf of in de directe omgeving ervan ge noteerd: de helft van het totaal van gemiddeld dertig aanrijdin gen per jaar. Met zeventien onge lukken was 1988 een gunstige en met 40 was 1989 een ongunstige uitschieter. De politie heeft bak ken garen gesponnen bij het 'op sporen* van snelheidsovertreders, tot grote ergernis van de automo- bisten die m de tamelijk rechte tunnel het gaspedaal aanzienlijk minder zullen hoeven laten vie ren. Daar zal het beruchte kastje, van waaruit op de brug zo vaak wellustig op snelheidsovertreders werd geflitst, niet staan. Pijn Toch doet het afscheid van de brug een beetje pijn. Al is het geen echt afscheid, omdat hij m gebruik blijft voor het vervoer van gevaarlijke stoffen en voor lo kaal verkeer. En niet te vergeten voetgangers en de pelotons scho lieren op de fiets, met wie -voor alle duidelijkheid- bij de bouw van de tunnel geen rekening is gehouden. Het kunstmeWc, om een waterstaatkundige term te gebruiken, is vanuit de Alblasser- waard en IJsselmonde gedurende meer dan 52 jaar een richtpunt van allure geweest. Komend van uit Papenen echt ligt hij vanaf de snelweg enigszins verscholen achter de fabriekshallen van de NKF en NedStaal, maar vanuit westelijke richting valt hij al van af verre in het gezichtsveld. Veel meer dan zijn zuidwestelijk gele gen 'buur' aan de Oude Maas. die vandaag opent minis ter Mail-Weg Albiasserdam gen de nieu we tunnel on derde Noord Richting Rotterdam die de ver trouwde maar smalle. A biasser- damse brug voor een be langrijk deel gaat vervan gen Foto Harry Verkuyten Hendrik Ido-Ambacht Totale kosten 490 miljoen, waarvan 300 miljoen privaat is gefinancierd Papendrecht Zwijndrecht Lengte ind. op- en afritten 1.300 m. Dordreehl^s"^^ ■3-baans 3-baans anp/Rotterdams Dagblad 29,95 m. Zwijndrecht en Dordrecht ver bindt. De Noordbrug heeft een karakteristieke vorm: slank en hoog, met aan weerszijden twee boven elkaar geconstrueerde buugvui men. Kjj ib van het type 3- schamierboog met trekband, be staat met de 'aan'bruggen uit 3,5 miljoen staal en heeft een door- vaarthoogte van 9.40 meter. De Van Bnenenoordbrug overtrof de brug over de Noord natuurlijk in grootte en hoogte, maar werd pas in 1965 geopend. Een paar jaar la ter werd de kleinere versie daar van tussen Papendrecht en Dor drecht in gebruik genomen. Aibïasserwaard De brug over de Noord, met een hoofdoverspanning van 184,8 me ter. diende destijds om de Alblas- serwaard te ontsluiten. Het pont- veer tussen Kinderdijk en Rid derkerk deed nog enkele jaren dienst voor hen die minder haast hadden, maar de meesten vonden het tn die beginjaren toch een ver ademing de reis van de AJblasser- waard naar Den Haag geen dne uur meer hoefde te duren. De tunnel neemt voor het wegver voer een belangrijk knelpunt tus sen de Rijnmond en het Duitse Ruhrgebied weg. Daar zuilen ook onze oosterburen blij mee zijn. Bepaald onaangenaam verrast waren ze 52 jaar geleden met de Noordbrug. Toen Duitsland op 10 mei 1940 Nederland binnenviel, maakte het gebruik van verou derde stafkaarten. Van het be staan van de Al 5 (juist gereed tot Gorinchem) en van de toen een half jaar oude Noordbrug waren ze tutaai mei up de boogie: De zelfde -nu onvoorstelbaar lijken de— blunders beging overigens ook het Nederlandse leger Het moet ie maken hebben gehad met de geringe landelijke publiciteit die de opening van de brug des tijds kreeg. Boek Eenmaal voor de oprit vonden de Duitsers de rolbascule geopend. In hel bock De strijd om de verge ten brncj van A_ Korpel (1980, De Klaroen, Albiasserdam) wordt schitterend verhaald over de in de geschiedschnjvmg onderbelichte oorlogshandelingen die toen volgden en waarbij het centrum van Albiasserdam door bombar dementen werd verwoest. Na tuurlijk kregen de Duitsers hem m handen. Dat kon ook moeilijk anders met een opponent die zich op de fiets verplaatste en die was uitgerust met uit de vorige eeuw daterende karabijnen. Toch is er nog stevig gevochten, vooral aan de Alblasserdamse kant De brug over de Nourd viel als laatste van de belangrijke oeververbindin gen over de grote rivieren ten zui den van Rotterdam in handen van de Duitsers. Wonderlijk ge noeg bleef de brug vrijwel ge spaard van beschadigingen. Maar goed ook. want hij had het immense bedrag van drie miljoen gulden gekost. En dat was inclu sief het 61.5 meter lange betonnen viaduct aan oostelijke zijde, waar van de bouw noodzakelijk was door de belabberde grondgesteld- heid ter plaatse De Noordtunnel heeft, met de aansluitende wegen erbij, bijna een half miljard gul den gekost. Zie ook pagina 17

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1