Waterweg 13 ONS wil Vlaardingse autowrakken Bibliotheek is grootste discussiepunt op Stadserf ?Het was geen heldendaad; we deden gewoon ons werk5 ISilB Schiedams nutsbedrijf stelt zich actiever op bij binnenhalen werk Plan voor café in stadhuis Schiedam Schiedam wil woordje wisselen met Heerema Scholieren vinden dode in 'vermiste' bestelauto CDA-commissie akkoord met regionaal bestuur Rechercheteam branden Hellevoetsluis gehalveerd Weer 16 jaar gëeist tegen Rotterdamse verkrachter Hartekreet van Kees Don: 'Geef Eurosport terug' Rotje leidt naar bureau Halt Buit groot bij inbraak B Treinen gestolen uit vitrine Printers weg na inklimming Rotterdams Dagblad Dinsdag 28 januari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardmgen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Al vorige week woensdag vertrok de werknemer van een heibednjfje in Luxemburg-stad met een auto van de zaak. Hij moest naarNederland, was de summiere informatie aanzijn baas. Niet voor zijn werk, maar privé. Sindsdien werd erin het Groothertogdom niets meer van de auto of bet 35-jarige personeelslid uit het Franse Hennes vernomen. Tot gistermiddag, toen leerlingen van de openbare basisschool De Blijberg aan de Gordelweg de vermiste Citroen-bestelauto za gen staan. Met achterin een bewegingloos hoopje mens. Dit werd meteen aan de juf en korte tijd later aan de politie gemeld. De witte auto met de opvallen de L van Luxemburg stond er al heel vroeg, wist een in de school klussende man te vertellen, sp de stoep geparkeerd met de neus' richting school. De politie was snel ter plekke om de directe omge- ..ving van de auto af te zetten. De technische recher- -che bekeek de situatie vlakbij de Citroen minutieus, 'tot en met een vermoedelijke voetafdruk in het zand toe. Het tafereel trok zoveel bekijks by het passeren de verkeer, dat een slechts even onoplettende auto mobilist een voorganger aantikte en twee verkeers borden uit de grond ramde. Gistermorgen vroeg meldde het heibedrijf de ver missing van de werknemer en de auto by de Luxem burgse politie. Vandaag moet blijken of de man, die dood onder een deken in de Citroën werd aangetrof fen, wellicht het verdwenen personeelslid is. Vol gens informatie uit Luxemburg was de Franse werk nemer, die de auto had geleend, in het verleden met drugs in de weer geweest Den Haag - In stedelijke gebieden moet een slag vaardig regionaal bestuur worden ingesteld. Dat kan in de vorm van regionale samenwerking of, zoals Rotterdam wenst, in de vorm van een direct gekozen regiobestuur. Dat is de kem van het advies van een CDA-commissie onder leiding van J. Verbree, burge meestervan Capelle aan den LJssel. De commissie onderschrijft de 'procesmatige aan pak' van het kabinet, waarbij de bestuurlijke ver nieuwing stapsgewijs en per gebied verschillend kan worden doorgevoerd. Hellevoetsluis - Het speciale rechercheteam, dat on derzoek doet naar de branden die rond de jaarwisse ling in Hellevoetsluis hebben gewoed, is gehalveerd. Van de vier rechercheurs zijn er nog twee bezig met het verwerken van de binnengekomen tips, Het ein de van het onderzoek nadert echter en tot dusver heeft de politie de daders van de brandstichtingen in verschillende scholen niet aan kunnen houden. Twee scholen gingen enkele weken geleden in vlam men op, drie andere raakten in meer of mindere ma te beschadigd. „Er zijn nog één A twee zaken die voorzichtig worden nagetrokken," zegt politiewoordvoerder De Groot. „Als dat negatief is, dan is het einde onderzoek. Dat wil niet zeggen dat we niets meer doen. Komt er nog een tip Linnen, dan zullen we die uiteraard natrek ken." Het grootschalige onderzoek heeft tot nu toe geen enkel resultaat opgeleverd. De brandstichters lopen nog steeds vrij rond „Wij hebben de afgelopen weken er alles aan gedaan bij de daders terecht te ko men," vindt De Groot Leerlingen van de ba sisschool De Blijberg worden dooreen agent te gengehou den als rij na school tijd hun fiet sen willen pakken. De rijwielen staan juist binnen de afzetting van de poli tie. Foto Niels van dei-Hoeven Den Haag - De vanaf '83 zes jaar durende gedwon genbehandelingen in TBS-inrichtingen door het he le land, die een 37-jarige Rotterdammer op last van de Rotterdamse rechtbank onderging, bleken geen afdoende middel te zijn geweest tegen diens ziekelij ke aandrang: het verkrachten en betasten van vrou wen. Kort na rijn vrijlating uit de TBS-mriehting sloeg de recidivist vorig jaar andermaal toe. Een Rot terdamse moest in een donkere kelderbox aan de Gerdesiaweg meemaken dat de man haar BB-band- jes doorsneed meteen mes waarmee hij haar tegelij kertijd enorme doodsangst aanjoeg. De vrouw werd met geweld verkracht. Daarvoor had hij al iemand op de Lijnbaan achter volgd tot in een kantoor waar zij werkte. Net zoals weer een andere vrouw by wie hij zich als GEB-con- troleur aan de voordeur van een woning bekend maakte, werd zij gedwongen een reeks ontuchtige handelingen te doorstaan. Omdat de volmondig be kennende Botterdammernazijn arrestatie vorig jaar niet opnieuw een psychiatrisch onderzoek wilde on dergaan, zag de Rotterdamse rechtbank zich dit keer gedwongen hem tot twaalf jaar cel te veroordelen. Ten einde de maatschappij, en vooral het vrouwelijk deel daarvan, tegen hem te beschermen, zo heette het. De Rotterdammer ging in beroep. Gisteren legde hij aan het gerechtshof in Den Haag uit dat hij die straf te hoog vond. Al<ad de rechtbank een aanzienlijk deel afgedaan van de destijds door de officier van Justitie geëiste straf: Actiën jaar cel. Verdachtes advocate, mr. C. van de PutteJaar, hield het hof voor dat zowel de bij de rechtbank geëiste, als de uiteindelijk opgelegde straf rechtsongelijkheid in de hand werkt. „Ik vind twaalf jaar te veel omdat het in soortgelijke gevallen niet wordt opgelegd. Ik vind deze straf onethisch, onmaatschappelijk." De raads vrouwe suggereerde dat een langere straf dan acht jaar juist een groter gevaar voor de maatschappij zou opleveren gezien de mogelijke uitwerking van zo'n sanctie na een terugkeer in de maatschappij. Het hof zal op 10 februari uitspraak doen. Vlaardingen - Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) wil ook in Vlaardingen auto wrakken gaan ophalen. Daar mee wil het onder meer de ei gen bedrijfsvoering verbete ren. De gemeente Vlaardingen heeft niet afwijzend gereageerd op een verzoek tot overleg dat is gedaan door de ONS-directie. Op ambte lijk niveau wordt nu naarstig be keken of er een vorm van samen werking kan worden gevonden. In slechte staat verkerende auto's die langere tijd langs de weg staan, worden in Schiedam voor zien van een sticker waarop staat dat binnen veertien dagen con tact moet worden gezocht met de politie, Als dit niet gebeurt, geeft de politie het ONS opdracht de auto weg te halen. De vierwieler wordt dan tijdelijk opgeslagen op het terrein van het nutsbedrijf aan de Van Heekstraat. De eige naar van de auto krijgt vervol gens een nota vanwege gemaakte sleepkosten, die kan oplopen tot 150 gulden. Als er na een bepaalde tijd nog steeds niets is vernomen, wordt de auto naar de Erad, de Eerste Rotterdamse Autowrakken- dienst, gebracht waar er echt een pakketje van wordt gemaakt. Het ONS krijgt voor de auto 25 gul den. Het nutsbedrijf dient als een soort vooruitgeschoven post voor de Erad. Die functie wil het dus ook voor Vlaardingen gaan ver vullen. Overlegd wordt hoe een en ander in het vat zou kunnen worden gegoten. De bedoeling is dat Vlaardingen een deel van het terrein gaat huren. Het ONS biedt aan Tegen een nader overeen te komen prijs' autowrakken weg te halen. Particulieren kunnen ook zelf hun auto, als ze vinden dat er niet meer mee gereden moet worden, aanbieden aan het ONS. Dan ko men er een afstandsverklaring en een vrijwaringsbewijs aan te pas waarna de vierwieler richting persmachine in Rotterdam gaat. Jaarlijks worden 30 a 50 auto's by het ONS (tijdelijk) opgeslagen. Het ONS heeft het college van B en W er op gewezen dat ook Vlaar dingen moet beschikken over een opslagplaats voor autowrakken, in of even buiten de stad. De Af valstoffenwet verplicht de ge meente daartoe. Vlaardingen - Aan hun door de ijsschotsen kapot gesneden han den valt nog te zien dat de twee duikers van de Vlaardingse brandweer, die zondagmiddag de 15-jarige Bob Kreft van een wisse verdrinkingsdood redden, een hachelijk avontuur achter de rug hebben. Hun gezichten vertonen daags na de reddingsactie nauwe lijks een spoortje van emotie. En ophef maken van de reddingsac tie willen Dirk Krommenhoek en zijn collega Aren-Jan Seen al he lemaal niet. „We hebben gewoon ons werk ge daan. Meer niet," reageert het duo opvallend nuchter. „We voe len ons geen helden of mensen redders. We zijn allang blij dat het goed is afgelopen. Het blyft na tuurlijk wel stom wat die ventjes hebben gedaan." Dat de 15-jarige vrienden Joost van Dijk en Bob Kreft zondag middag ondoordacht hebben ge handeld beseffen ze terdege. Rond half vijf stapten de twee Ma vo-scholieren die dag op het ijs dat de surfplassen bij Vlaardin- gen-West bedekte. Over de bevro ren vlakte wilde het duo naar de overkant van de plas lopen, maar zover kwam het niet. „Het begon met enkele stappen op het ijs en toen we dachten dat het ons wel kon houden, zijn we verder gelopen. Totdat ik er plot seling doorheen zakte," beschrijft Joost van Dijk de toedracht van zijn angstaanjagende ervaring. „Bob wilde mij eruit halen maar ik schreeuwde naar hem dat hij weg moest gaan. Maar op dat mo ment zakte ook hij door het ijs. Het is stom, heel stom wat we ge daan hebben. Ik ben blij dat we nog leven." Veel scheelde het niet of het avon tuur had voor Bob een desastreu ze afloop gehad. Zijn maatje Joost kon op eigen kracht op het ijs klimmen en met de hulp van poM- tie-agenten op het droge worden gehaald. Maar hijzelf keek de dood recht in de ogen. Als gevolg van onderkoeling was Bob niet in staat ook maar iets uit te richten en doordat hij zich nauwelijks nog kon bewegen, kreeg duiker Aren-Jan Seen de verkrampte jongen niet op het ijs. Met gevaar voor eigen leven en de grootst mogelijke moeite kon hij hem bo ven water houden. Buiten bewustzijn Dirk Krommenhoek schoot, voor zover de omstandigheden het toe lieten, zijn collega te hulp en sa men slaagden ze er in de jonge man, die inmiddels buiten be wustzijn was geraakt, op het ijs te duwen. Met een toegeworpen red- dingslijn werd Bob Kreft m kritie ke toestand naar de kant getrok ken. Seen, die de uitputting nabij was, en de eveneens flink onder koelde Krommenhoek werden na ruim 25 minuten in het ijskoude water te hebben gelegen, op de zelfde wijze uit hun benarde posi tie gered. „Op dat moment kan je niets meer zeggen of denken maar laat je je emoties de vrije loop," vertelt de 28-jarige Dirk Krommenhoek. „Het eerste dat we daarna zeiden was dat we ons werk goed hadden gedaan en dat we hunkerden naar een shaggie. Eenmaal na het me disch onderzoek hebben we op de Aren-Jan Seen (rechts) en Dirk Krommenhoek. 'Op de kazerne hebben we de boel even lekker van ons afgepraat.' Foto Gerrftde Heus/Roel Dijkstra kazerne de boel even lekker van ons afgepraat. Nee, we staan er niet langer bij stil want dat soort dingen hoort nu eenmaal bij het werk. We zijn trouwens niet de enigen die het leven van de jon gens hebben gered. Ons hele team, de mensen van de politie en het ziekenhuispersoneel, we heb ben de klus met z'n allen ge klaard." „Je moet bij een dergelijk onge luk ook een dosis geluk hebben," valt collega Seen hem bij. „Het begon met de vrouw die vanuit haar flatwoning zag dat de jon gens door het ijs zakten en de po litie belde. En voor het zelfde geld was een van die knapen onder het ijs geschoven. Dan was onze hulp gewoon te laat gekomen." Joost en zijn vriend Bob die nog op de intensive-care afdeling van het Holy-ziekenhuis ligt maar wel aan de beterende hand is, beden ken zich voortaan wel voordat ze het ijs opgaan. „Op het bewuste moment heb ik er geen moment bij stil gestaan, maar nu het allemaal achter de rug is besef ik wel degelijk dat het allemaal veel anders af had kun nen lopen," geeft Joost opgelucht toe. „Toch ga ik ais het straks eventueel weer gaat vriezen, ge woon lekker schaatsen. Maar in het vervolg ga ik pas het ijs op als meerdere mensen dat doen." Schiedam - De raadscommissie voor Stadsontwikkeling kan zich in grote lijnen wel vinden in de aangepaste nieuwbouwplannen voor het Stadserf, Hoewei de com missie gisteravond tamelijk vrijb lijvend de tussentijdse stand van zaken doornam, werd duidelijk dat wethouder Chris Zijdeveld bij de besluitvormende discussie over twee weken geen al te grote moeilijkheden hoeft te verwach ten. Alleen de eventuele sluiting van drie bibliotheekfilialen als gevolg van een nieuwe centrale biblio theek op het Stadserf kan een hei kel punt vormen. Verschillende politieke fracties (CDA D66, VVD) zouden het opheffen van de bibliotheken in Oost, Nieuwland en Zuid een erg hoge prijs vinden. Zijdeveld argumenteerde giste ren echter dat die twee zaken los van elkaar staan. Hij gaf toe dat het exploitietekort van de nieuwe bibliotheek ongeveer een half miljoen gulden hoger uitvalt als de filialen open blijven. Maar de gemeenteraad kan altijd beslui ten die prijs te betalen. De angst dat de nieuwe bibliotheek straks te klein blijkt als de filialen toch dicht gaan, is volgens de wethou der ongegrond. Het gevolg voor het vloeroppervlak van de nieuwe bieb zou 'marginaal' zijn. De bibliotheek is een van de in stellingen die in de jongste versie van het bouwplan een flink aantal vierkante en kubieke meters heeft moeten inleveren. Ook het archief en het nieuwe theater zijn op papier kleiner geworden. De raadscommissie heeft daar geen overwegende bezwaren tegen, al bestaat er enige twijfel of de lei ding van de bibliotheek, het ar chief en het theater wel voldoen de zeggenschap hebben gehad in die aanpassingen. Daarnaast waarschuwde Vincent Broeke (D66) tegen al te veel ge- knibbel op „een paar kamertjes meer of minder". Schiedam, dat zijn inwonertal de laatste jaren ziet groeien, heeft volgens Broeke recht op volwassen voorzieningen op het Stadserf, Gerard Verhuls- donk maakte daarentegen be zwaar tegen een al te royale bouw. De WD'er vindt dat het nieuw- bouwcomplex, waar ook ruimtes voor de gemeenteraad en het col lege van burgemeester en wet houders bij horen, absoluut niet meer mag kosten dan de afge sproken 40 miljoen gulden. Over de financiële kant van de zaak werd na afloop van de open bare vergadering in beslotenheid verder vergaderd. Vooraf ver klaarde Zijdeveld dat de gemeen teraad niet bang hoeft te zijn voor een 'Stopera-effect'. Anders dan bij dit bestuurlijk-culturele com plex in Amsterdam gebeurde, zal Schiedam de kosten van het Stadserf nauwlettend in de gaten houden. Gelet op een eerdere uit lating van de wethouder bedra gen de bouwkosten nu echter al circa 45 miljoen. Schiedam - Het historische Schiedamse stadhuis op de Grote Markt zal waarschijnlijk over en kelejaren een horecagelegenheid herbergen. Burgemeester en wet houders spelen met de gedachte op de begane grond van het mo nument de vestiging van een café of restaurant toe te staan. Dat plan kan werkelijkheid worden zodra de nieuwbouw op het Stadserf klaar is. Het idee houdt verband met de verhuizing van de fractiekamers, die nu in het stadhuis zijn geves tigd, naar het nieuwe bestuurlijke complex dat aan de voet van het stadskantoor zal worden ge bouwd. Als de benedenverdie ping van het stadhuis leeg komt. wil de gemeente daar graag wat geld mee verdienen. Bovendien zou een terras de Gro te Markt een stuk verlevendigen, zei wethouder Chris Zijdeveld gisteravond in de raadscommisie voor Stadsontwikkeling. Het stadhuis komt dan automatisch als vestigingsplaats voor een café met bijbehorend terras in aan merking, want dat is de enige plaats met voldoende zonlicht. Zijdeveld lanceerde het idee on langs in -het college van burge meester en wethouders na een be zoek aan de gemeente Goes. De Zeeuwse stad heeft een vergelijk baar marktplein en in het stad huis dat ook op de markt staat is eer. goedlopend café onderge bracht. Ook andere steden heb ben trouwens een 'raadskelder' onder het stadhuis. Het bezoek aan Goes hield ver band met de stedebouwkundige invulling van het Stadserf. De ge meente wil een fraai en indruk wekkend plein aanleggen tussen het straks met woningen en win kels bebouwde Emmapiein en de nieuwbouw by het stadskantoor. Goes heeft al zo'n soort plein aan- Schiedam - Er zullen bepaald niet alleen CDA'ers in de zaal zitten, als de christen-democra tische staatssecretaris Heerema (Volkshuisvesting) op 6 februari zijn Schiedamse partygenoten komt toespreken. Verschillende vertegenwoordigers van andere fracties hebben laten weten dat ook zij naar Heerema zullen ko men luisteren, en dat zij liefst ook een paar woordjes met hem willen wisselen. Zij willen de be windsman aanzijn jasje trekken over het stadsvernieuwingsbe leid van de regering. In Schiedam dreigt de stadsver nieuwing te stagneren door ge brek aan geld. Dat tekort is te wijten aan het overheidsbeleid. Het kabinet wil het stadsver nieuwingsfonds geleidelijk af bouwen en in het jaar 2COO tot nul hebben gereduceerd. De Schiedamse gemeenteraad voorziet grote problemen als die voornemens worden uitgevoerd. De raad is unaniem van mening dat het opknappen van woonwij ken ook na 2000 moet doorgaan. Anders vallen hele stadsdelen ten prooi aan de verpaupering. „De kritische grens van wat aan vaardbaar is, is nu al bereikt," verwoordde Marcel Houtkamp (D66) onlangs de gevoelens van de raad. Houtkamp zou het ,,'t mooiste vinden" als de staatssecretaris bij zijn bezoek aan Schiedam een rondleiding krijgt door de stad. Dan kan hij met eigen ogen zien waarom Schiedam ook de komende jaren vele mil joenen guldens nodig heeft om de oudere woonwijken voorver- val te behoeden. Voorlopig staat op Heerema's agenda echter al leen een spreekbeurt in zaal De Rank aan de Schiedamseweg. Vlaardingen - Kees Don uit Vlaardingen is een mini-actie gestart om Eurosport terug te krijgen op de kabel. In een 'op welling' heeft hy een paar ad vertenties laten plaatsen in de huis aan huis bezorgde Week endkrant, waarin hij de lezers oproept een briefje naar het GEWB te sehryven. „Ik wil Eurosport terug op de kabel voor de Olympische Spe- len. U ook?" zo begint de ad vertentie. „Want Eurosport is beter dan Sportnet," voegt hy er, om een toelichting ge vraagd, aan toe. „Eurosport is actueler," verze kert Kees Don. „Met uitzonde ring nu dan wat het voet balkampioenschap van Afrika betreft. Dat is een gunstige uit zondering. Maar meestal brengt Sportnet oubollige on- derwerpen, zijn ze helemaal niet actueel. Het WK speed way? Niets van gezien. Parijs- Dakar? Idem-dito. Boksen? Het is een jaar oud." Kees Don werd kort geleden tijdens een familiebezoek in Rozenburg nog eens gecon fronteerd met Eurosport. „Be tere beelden én actueler. Waar om hebben ze dat bij ons eraf gehaald? Voor mijn part zetten ze allebei die netten op de ka bel, maar als ik naar sport kijk, i wil ik actuele zaken hebben,5 waar de spanning nog niet van af is." Kees Don heeft bewust het- GEWB zelf niet gebeld. „Dan krijg je een portier die netjes zegt dat hij je verzoek door zal geven. Dat schiet niet op Dus in een opwelling dacht ik: vooruit, een paar tientjes heb ik er wel voor over en dan maar kijken wat er gebeurt De gemeente heeft indertijd Eurosport van de kabel ge haald omdat Sportnet meer per aansluiting wilde betalen. Sindsdien komen bij het GEWB gemiddeld drie verzoe ken per week binnen om Euro sport weer op de kabel te zet ten. Schiedam - De politie heeft giste ren een 13-jarige Schiedammer aangehouden omdat hij een rotje had afgestoken. Het verlate vuur werk knalde op de Parkweg. De jongen is overgedragen aan het bureau Halt, Schiedam - De tabak die is buit gemaakt bij een inbraak in een winkel aan het Geuzenplein in Schiedam vertegenwoordigt een flinke waarde: 45.000 gulden. De politie zoekt getuigen die in de omgeving van het Geuzenplein/ Joseph Eijlstraat iets vreemd hebben gezien of gehoord tussen zaterdag 17.00 en maandag 07.3Ü uur (tel.:4494499). VL WO! D na dor L uur Pi slui MA wot D Vlaardingen - Bij de politie is gis teren aangifte gedaan van de dief stal van een aantal miniatuur- treinen uit de vitrine van een win kel op het Liesveld in Vlaardin gen. De vitrine is vermoedelijk met een valse sleutel geopend. De waarde van de treinen is ongeveer ƒ1500. Aangifte is gisteren ook gedaan van de vermissing van een hoe veelheid herenkleding (waarde ƒ900) en 20 CD's na een inbraak in een woning aan de Bleekstraat. Schiedam - Uit een bedrijf aan de Havenstraat in Schiedam zijn twee printers ontvreemd. Giste ren is aangifte gedaan. De dieven moeten door inklimming in het^ gebouw zijn gekomen. Gisteren is ook aangifte gedaan van de vermissing van een motor van een bouwlift vanaf het bouw terrein De Vijfsluizen. Verder werd gemeld dat vanaf de Louis Raemaekersstraat een auto, met daarin onder meer een hoeveel heid herenkleding, is gestolen. Uit een auto aan de Brugman straat is een jas met daarin een bankpas gestolen. Een radio verdween uit een auto aan het Emmapiein. Een radio cassetterecorder werd bijna ge stolen uit een winkel aan de Nieu we Haven. De winkeldief, een 22- jarige Rotterdammer, kon wor den aangehouden. bou gen wor win nan Mot gen schi Toe uit won te r een ven lanc ten. De1 een dae! zwa vooi Mol ders wan tebe Den ven' geb( dan laai oml gen ffier aliet woo j Vla; geh; rw-Arit Ma;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2