15 Gemeente gaat Brandersstad kopen Streekmuziekschool nu weer in tijdnood SS Oranje- boven Blankenburgtunnel: rooskleurig gevoel Nieuwe hoop voor ECV, Barrika en Mercurius Maasland zoekt steun [daub Lot Maribo in handen provincie ift tarnaval 'van {overal en nergens' ohn de Wolf kopje onder Ouderen en gezondheid Broekpolder? Nee hè! 'We hebben voldoende ruimte, maar komen tijd tekort om aan de vraag te voldoen' EFABER smeden Rotterdams Dagblad Woensdag 29 januari 1992 Schiedam )e Sehiedamse carnavalsvereniging 'De Rietzeilers' .ïoudt ook dit jaar de traditionele optocht door het centrum van Schiedam. De bont versierde stoet trekt pp 2 februari langs het stadhuis, waar de burgemees ter met een groot aantal genodigden de optocht zal aanschouwen. Carnavalliefhebbers kunnen gratis ieelnemen aan de optocht. Voor de meest originele ieelnemers zijn diverse pi ijzen beschikbaar. Omdat iet motto van de Rietzeilers dit jaar 'Feest met Schiedammers van overal en nergens' is, worden pok alle in het Brandersgat woonachtige nationali teiten opgeroepen mee te doen aan de optocht en jzich er voor aan te melden. Belangstellenden kun- jnen zich op werkdagen na 17.00 uur door middel van Per. telefoontje met W. van der Heiden (4701700) op- even, Op het voetbalveld kan Feyenoorder John de Wolf rijn mannetje staan maar of hij zaterdag 1 februari in zwembad Zuid 2ijn hoofd boven water kan houden valt nog te bezien. De voetballer, die werd geboren in de Gorzen, is dan te gast bij de spelenmiddag die -anaf 13.00 uur in het zwembad wordt gehouden voor kinderen van zes tot dertien jaar en hij zal het in het water opnemen tegen de 25 beste deelnemers. Zwemfans die de stoere verdediger koppie onder willen duwen moeten vroegtijdig reserveren (4261682) want er kan maar een beperkt aantal kin deren aan het evenement deelnemen. Deelname kost 4,25 gulden per persoon en ouders die twee kin deren inschrijven krijgen 1,75 gulden korting op het kaartje van het tweede kind. De deelnemertjes moe ten aan één eis voldoen. Ze moeten kunnen zwem- Mlaardingen In dienstencentrum West aan de Frank van Borse- lenstraat wordt vrijdag 31 januuari de laatste thema middag van de cyclus 'Ouderen en gezondheid' ge houden. Tijdens de thema-middag die om 13.30 uur begint spreken ouderen onder meer over ervaringen en problemen die ze met de zorgvoorzieningen on dervinden. Na afloop kunnen belangstellenden zich opgeven voor een cursus waarin mondigheid en weerbaarheid in de gezondheidszorg centraal staan. •Voor meer informatie kan men terecht bij de Stich ting Raad voor het Ouderwerk, tel: 4601500. John de Wolf: frisse duik. Archieffoto Agenda VLAARDÏNGEN woensdag 29 januari Dubbel en Dwars Jack Spijkerman, Stadsgehoor zaal, 20.15 uur. donderdag 30 januari Lunchconcert Aad Zoutendijk, Grote Kerk, 12.45 uur. Postzegelmilbeurs, Shell-complex, sportpark Vijf sluizen, 11.00 uur. MAASSLUIS woensdag 29 januari Dirty Dozen (swing), Schuurkerk, 20.30 uur. jjln de Waterweg-bijlage van uw krant van 7 januari •j.L was een bericht opgenomen over eventuele be bouwing in de voormalige Broekpolder in Viaardin gen. Steeds meer duiken deze berichten op. Nu weer s wordt als argument aangevoerd dat bij niet-bebnu- Iwing in deze voormalige polder Viaardingen in de fi- l nanciele problemen zal komen. Hoe bestaat het? [- Moet nu een gebied dat door de vele opeenvolgende gemeentebesturen vanaf de jaren vijftig al zo is ge- schonden toch weer worden opgeofferd? l Toen de gemeente nog was behept met de gedachte t uitte groeien tot een stad van meer dan 100.000 in woners wist de gemeente Rotterdam handig gebruik te maken van de Vlaardingse expansiedrang door een enorme hoeveelheid sterk verontreinigd ha- venslib in één van de mooiste polders van Zuid-Hol- land. de prachtig gestoffeerde Broekpolder, te stor ten. De Vlaardingse gemeentebestuurders dachten toen een prachtig bouwterrein terug te krijgen. Toen .dacht men. hoewel dit best wel bekend was, dat zwaar verontreinigde grond geen probleem zou zijn voor toekomstig bouwterrein. Alleen de heer Van der •Molen had toen de moed om de Vlaardingse bestuur ders te kapittelen. Inspraak, medezeggenschap e.d. waren begrippen die zelfs een socialistisch gemeen tebestuur vreemd waren. Denkt men nu echt dat het bij 5000 woningen zal blij ven? Elke stad 2egt dat als er niet meer kan worden gebouwd vanwege gebrek aan bouwgrond, er hoe dan ook toch behoefte is aan nieuwbouw. Laat men in de stad Viaardingen eerst eens proberen om het image te verbeteren. Nog steeds is Vtaardin- gen geen aantrekkelijke stad om te wonen. Offert men één van de laatste groengebieden op dan zal dat t. alleen maar bijdragen aan een nog ongunstiger I Wees er van overtuigd dat de meeste Vlaardingers de voormalige Broekpolder, toch al zo gehavend, graag houden zoals deze nu is. AArieRoza Maasland Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Havenstraat 6 3131 BC Viaardingen Postbus4008 3130 KA Viaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Schiedam - Directeur Harm de Block van de dienst Gemeente werken heeft van het college de opdracht gekregen om de lege gebouwen van scholengemeenschap Brandersstad aan de Monseigneur Nolenslaan aan te kopen. Over de bestemming van het pand lopen de meningen echter uiteen. Wethouder Reijnhout (Wijk- en Buurtbeheer) wil het complex slopen, waarop er wonin gen en een welzijnsvoorziening op het terrein kunnen verrijzen. Wethouder Wiegman (Financiën, Onderwijs) ziet liever dat de school behouden blijft en onder dak gaat bieden aan met aceom- modatienood worstelende instel lingen als vrouwenhuis Barrika, het Educatief Centrum voor Vol wassenen (ECV) en het Mercuri- uscollege. Het sloopplan werd tot voor kort gezien als de meest serieuze op lossing. Dit idee vormt een onder deel van het Beheerplan Nieuw- land dat wethouder Adn Reijn hout verleden jaar presenteerde. De bouw van een welzijnsvoorzie ning en woningwetwoningen ziet de D66-bestuurder als een belang rijk onderdeel van zijn plannen om het woon- en leefklimaat in Nieuwland een impuls te geven. Sinds enige weken ondervindt Reijnhouts plan geduchte con currentie van een opzet, die is uit gebroed door het ECV en ambte naren van de afdeling Maatschap pelijke Aangelegenheden. Het Educatief Centrum wil haar groei ende aantal leerlingen graag on derbrengen in vijftien lokalen van de lege school. Op dit mo ment vinden de lessen van het ECV plaats in het M.C.M. de Groothuis en in een voormalig schoolgebouw aan de Parkweg. In een 'zwartboek' slaakte het Educatief Centrum verleden jaar een noodkreet over de krappe en krakkemikkige huisvesting. Discussie Tijdens een discussie is het colle ge van B en W er niet in geslaagd een keuze uit beide alternatieven te maken. Afgesproken is dat zowel het sloopplan als het her huisvestingsplan op hun voor- en nadelen worden beoordeeld. Het college spreekt zich niet over de kwestie uit. Dit geeft de gemeen teraad de kans om in februari in een open discussie haar voorkeur te bepalen. Wethouder Wiegman ontkent, dat deze oplossing is gekozen om een sluimerend conflict binnen het collego te beteugelen. „Wij heb ben op open wijze argumenten uitgewisseld. De discussie m het college is niet sectoraal gevoerd. We wachten de uitkomst van het onderzoek af. Dan moet duidelijk zijn wat de beste oplossing is." Hel Edrcatief Centrum is intus sen druk aan het lobbyen om me destanders voor haar verhuis plannen te winnen. Alle gemeen teraadsleden hebben de verhuis motieven van de verschillende in stellingen op een rijtje gekregen Met de verhuizing naar de hoek van de Parkweg en de Monseig neur Nolenslaan denken de ver schillende educatieve instellin gen in te kunnen springen op een landelijke ontwikkeling. Minister Ritzen van Onderwijs heeft ge- eist, dat de verschillende instel lingen op het gebied van scholing en arbeid tot een verregaande vorm van samenwerking over gaan Besprekingen In Schiedam heeft dit geleid tot besprekingen tussen het ECV, Meicurius, de Streekschool, de Stichting Beroepseducatie, Ho med, het bureau voor scholing en werk en het Gewestelijk Arbeids bureau. Inzet is dat de instellin gen het grootste deel van hun bre de cursusaanbod op één plek gaan aanbieden. Volgens hen leent het schoolgebouw van de Brandersstad zich hiervoor uit stekend. Ais hel plan doorgaat, gaan de bestaande educatieve in stellingen op in het Centrum voor Scholing en Arbeid. Directeur Henk Tiggelhoven van het Educatief Centrum verwacht op het financieie vlak weinig pro blemen. „De komende jaren komt er meer geld voor ons werk be schikbaar. Verder kost ons ge bouw aan de Parkweg ons jaar lijks ook veel geld. Ik denk dat we in de toekomst jaarlijks 100.000 gulden aan huur kunnen betalen. Daarmee hebben we voldoende geld om vijftien lokalen te betrek ken." In het plan gaat het schoolge bouw ook onderdak verlenen aan de op vrouwen gen chte cursussen van Barnka. Volgens de pianma- kers biedt het schoolgebouw ook voldoende ruimte voor het nieu we onderkomen van het vrouwen huis. Het huidige pand van de vrouwen moet wijken voor de bouw van de nieuwe ABC-winkel aan de Lange Kerkstraat. Henk Tiggelhoven hoopt dat de verbouwing van het schoolge bouw direct na het eventuele fiat van de gemeenteraad gaat begin nen. „Dan kunnen we er in janua ri 1993 intrekken." Viaardingen - 'In verregaande staat van ontbinding'. Zo typeert directeur Hans Mulder van de streekmuziekschool Nieuwe Wa terweg-Noord, de bouwkundige kwaliteit van het onderkomen aan de Willem Beuk elszn-straat dat iets meer dan een maand gele den met een zucht van opluchting werd verlaten. De ruimte werd met graagte verruild voor een splinternieuw onderdak aan de Meidoomstraat, ook in Viaardin gen „Het pand waarin wij tot voor kort muzieklessen gaven, is een pand dat gebouwd is uit het begin van deze eeuw. Er was jarenlang niets meer aan het onderhoud gedaan. Het gebouw dat wij nu tot onze beschikking hebben, is veel pret tiger," constateert Mulder met ge noegen. De streekmuziekschool deelt nu, samen met basisschool De Meidoom. genoemd pand aan de Meidoornstraat. De leslokalen die niet meer door de basisschool werden gebruikt, werden gehalveerd en voorzien van goed geïsoleerde wanden. Er kwam een akoestisch bureau om de akoestiek in de voormalige klaslokalen te beoordelen. De uit slag: 'heel redelijk'. De muzieklessen startten op 11 december van het vorige jaar na dat binnen twee dagen de gehele muziekschool was verhuisd en de instrumenten opnieuw waren ge stemd. „Het was een fantastische verhuizing. W.3 hadden een ver huisplan opgesteld en dat hebben wij van A tot Z gevolgd," blikt Hans Mulder tevreden terug. Op het moment zijn er in de Mei doomstraat acht muzieklokalen en een voorspeelruimte in ge bruik. De leerlingen en leerkrach ten van De Meidoorn zullen na de zomervakantie geen gebruik meer maken van het gebouw zo dat de muziekschool in augustus wordt uitgebreid met nog eens ze ven lokalen voor muzieklessen. De uitbreiding blijft niet zonder gevolgen. „Wanneer de leslokalen gereed zijn, zal de dependance aan de Spechtlaan in Viaardingen wor- Hans Mulder is tevreden met het nieuwe onderkomen. 'Het was een fantastische verhuizing'. Foto Roei Dijkstra den opgeheven. De leerlingen die daar nu les hebben, komen hier heen. Er is in dit gebouw ruimte genoeg voor leerlingen van de twee muziekscholen in Viaardin gen en bovendien is het handig om alles bij elkaar in éénjjebouw te hebben. Een voordeel van dit pand is ook dat het een eigen voorspeelruimte heeft. Avonden Per jaar worden er zo'n honderd avonden gegeven waarop leerlin gen van de streekmuziekschool hun kwaliteiien laten horen. Voorheen moesten we dan wei eens uitwijken naar een andere Maasland - Het gemeentebestuur van Maasland mobiliseert steun bij het verzet tegen de annexatieplannen van Maassluis. Het heeft zich in tussen tot het in de bedreigde Dijkpolder gevestigde bedrijf voor land en tumbouwmachines van Van der Lely gewend, om zich gezamenlijk tegen annexatie te verzetten. De Maaslandse afdelingen van CDA en WD hebben een aantal vooraanstaande landelijke en provinciale politi ci uitgenodigd voor inleidingen en dergelijke. Beiden hebben daarvoor maandag 17 februari (aanvang: 20.00 uur) uitgekozen.Het gaat bij de an nexatie vooral om een gedeelte van de Dijkpolder, waar ten behoeve van de OQR-gemeenten woningbouw zou moeten komen. Inmiddels is uit de discussie in de Maassluise politiek gebleken, dat de buurgemeen te geïnteresseerd is om eventueel een groter gebied dan alleen de Dijk polder te annexeren. ruimte. Nu hoeft dat niet meer, we hebben nu een voorspeelruim te in eigen huis," zegt Hans Mul der. De streekmuziekschool Nieuwe Watenveg-Noord telt op het mo ment 2463 leerlingen en 47 docen ten. Leerlingen hebben de keuze uit het bespelen van 35 soorten muziekinstrumenten. Piano, gi taar, dwarsfluit en keyboard blij ken de favoriete instrumenten te zijn. Hans Mulder vindt het wel opvallend dat tegenwoordig steeds meer leerlingen voor viool en harp kiezen, ..Vroeger had je hooguit vier leerlingen die harp speelden. Nu heb ik er 25! Dat is toch rigoureus. Ja. de harp zit in de lift. De viool zit dat trouwens eveneens." De variatie in muzieklessen lijkt op de streekmuziekschool steeds groter te worden. Sinds kort zijn er twee leerlingen die gamba spe len. Een gamba is een oud strijk instrument dat in de barokmu ziek veel wordt gebruikt. En in augustus hoopt Hans Mulder te beginnen met contrabaslessen. „Als het even meezit komen er na de zomer muzieklessen voor de contrabas. Het is soms echt jam mer dat we vanwege de subsidie die we als streekmuziekschool krijgen, niet meer dan 683 uur muziekles mogen geven. We heb ben nog geen half uurtje over van die tijd!" Keus Voor muziekliefhebbers is er ge noeg keus. Er zijn muzieklessen voor 35 verschillende soorten in strumenten, bovendien biedt de muziekschool een bijzondere mu ziekopleiding Wanneer je mu ziek kan spelen en bereid bent tijd in een muziekstudie te ste ken, kan je op de streekmuziek school de Popmuzieksrhool vol gen. Kort geleden liet het jeugdjour naal een reportage over deze school zien. In de Schiedamse de pendance in de Lange Nieuw- straat volgen iedere donderdag avond 36 leerlingen de Popmu- ziekschool. Zij krijgen praktijk en theorielessen en leren met elkaar muziek te maken. Nadat zij zangles-, metsen- of bijvoor beeld basgitaarles hebben gehad, formeren zij aan het eind van de avond bandjes en spelen met elkaar. Hans Mulder is tevreden over de Popmuziekschool en wil de cur sus die het afgelopen jaar startte, vervolgen. „Volgend jaar begin nen we met de vervolgcursus. De tijd moet alleen leren hoelang we deze opleiding maken. Voorlopig gaan we ermee door, want er is ge noeg belangstelling." ATH«N« CAUEMBURGSTRAAT 00 VIAARDINGEN TEL 010 4343096 Nederlandse Inslallchebedrifve Maassluis - Het lot van het nieu we hoofdkantoor van de Maribo- holdmg op industrieterrein Nieu we Waterweg ligt m handen van de provincie. De gemeenteraad besloot gisteren daar vrijstelling te vragen voor de bouw van een kantoor met een hoogte van vijf tien meter. De initiatiefnemers van het CDA noemden het voor stel de enige oplossing om de al maanden durende patstelling tus sen wethouder Wustrow en het bedrijf te doorbreken. Het voorstel tot het starten van de zogenoemde artikel 19-procedure werd met een kleine meerderheid genomen. Behalve hel CDA steunden D66 en RPF/SGP de handreiking in de richting van Man VVD en PvdA verzetten zich lu Volgens deze partijen moet de fabrikant van onder meer kunststof kozijnen zich net als andere bedrijven houden aan de maximale bebouwmgshoogte van twaalf meter. In de harde onderhandelingen tussen bedrijf en gemeente werd deze strakke interpretatie van het bestemmingsplan al losgelaten door PvdA-wethouder Wustrow, die gebruik maakte van een ont heffingsclausule. Daarmee dacht Maribo in aanmerking te komen voor de bouw van een vier verdie pingen tellend, vijftien meter hoog kantoor. De gemeente be paalde echter dat de bovenste ver dieping slechts half zo groot mocht worden als de andere bouwlagen. En dat zag het bedrijf weer niet zitten. CDA-woordvoerder Jos van der Linden gaf aan dat hij het starten van de artikel 19 procedure als een noodgreep ziet. „In het be stemmingsplan worden voor het verlenen van ontheffing geen na dere voorwaarden gegeven. De gemeente had dus direct mede werking aan het plan kunnen ge ven. Nu dit niet is gebeurd, zetten wij deze stap." Met zijn initiatief slaagde het CDA er in het tot voor kort gesloten front binnen het college lp breken Hoewpl er ach ter de schermen reeds werd ge werkt aan een doorbraak van de patstelling, verklaarde wethou der Wustrow op 6 januari uat het college eensgezind was in haar verzet tegen het 'oprekken' van het bestemmingsplan. Onder druk van hun fracties gin gen de wethouders Storm (D66) en Timmermans (CDA) alsnog om. Voor WD-fractieleider Scheerstra was dit aanleiding om fel uit te halen naar de D66-\vet- houder. Volgens hem frustreert Storm zijn eigen opvattingen. „Ik heb u vaak horen zeggen dat col lege en gemeenteraad eikaar vol waardig tegenspel horen te bie den. Daar blijkt niets van." Door Kor Kegel Viaardingen - Het aantal valt me reuze mee: vierhonderd mensen reageerden telefonisch op dat re ferendum van Radio Rijnmond en het ging bepaald niet over sex en drugs en rock 'n' roll. Iets be schaafdere als de bestuurlijke toekomst van de Rotterdamse re gio kan ik me nauwelijks voor stellen en dan toch in een uurtje tijd honderden reacties! Dan blijkt 52 procent het nog begre pen te hebben óók. Denkt iemand nog dat de mensen hun vertrou wen in de politiek kwijt zijn? Het verbaast me niks dat er meer mannen dan vrouwen reageer den, want uit onderzoek blijkt dat meisjes toch liever de keuken in willen, zodat besturen voorbehou den blijft aan geëmancipeerde mannen. Maar ik kijk er wel van op dat de meeste tegenstanders van de omvorming van de ge meente Rotterdam in een regio bestuur, ouder zijn dan 55 jaar. Wat kan een bejaarde nou hebben tegen de promotie van deelge meenten tot echte gemeenten, be halve dan dat hij zijn talrijke leef tijdsnoten in die deelraden een grotere invloed misgunt? Ib dal kinnesinne? Of is alles wat nieuw is beangstigend voor iemand op leeftijd? Vierhonderd reacties in zestig minuten, de enquêteurs zijn er behoorlijk confuus van ge weest. Meteen na afloop van het referendum dachten ze zelfs even dat een meerderheid zich tégen de plannen van het Overlegor gaan Rijnmondgemeenten (OOR) had uitgesproken. En wethouder René Smit zich maar veront schuldigen dat hij de OOR-tdeeën kennelijk niet goed genoeg had uitgelegd. Viel dus weer alleszins mee. Smit is de jongste wethouder van Rotterdam. Zou 't de 55-plussers hebben beïnvloed als Jaap van de Scheui ue OGR-piannen had ver dedigd? (Had gekund; Van de Scheur is ook voor.) Zelf vond ik Smit lekker op dreef, hij kon mooi toelichten waarom de ge meente Rotterdam en de provin cie Zuid-Holland moeten wijken voor een daadkrachtig regiobe stuur. Maar misschien was ik be vooroordeeld. Ik kan die OOR- plannen wel dromen en boven dien genoot ik van Smit nog wat na. Even tevoren had hij beves tigd, dat hij een alternatief onder zoekt voor de Blankenburgtun nel, te weten de Oranjetunnel. Dat is inderdaad veel beter. De Maasvlakte groeit straks nog verder de Noordzee in, voor de kust van Hoek van Holland komt het plan-Waterman en dan heett het geen zin om ergens oostelijk van Maassluis, al dicht bij de Be- neluxtunnel, een Blankenburg tunnel te bouwen, als je ook kilo meters dichter naar de Hoek toe een tunnel onder de Nieuwe Wa terweg kunt aanleggen, die bo vendien het voordeel heeft dat de files voor de Calandbrug verdwij nen én dat het de verlenging van rijksweg 20 naar Hoek van Hol land in de hand werkt. Dat is een slimme zet van Smit. Het Blankenburgtracé is schade lijk voor het milieu in de Zuid- buurt en dus ook voor het stilte- gebied Midden-Delfland, en van een Oranjetunnel voorbij Maas dijk heeft haast geen mens last. Zelfs dat dwarse Schiedam is er voor te pon-en' Als het. Westland een beetje meewerkt, is via Wes- terlee zelfs een puike wegverbin ding met Delft of Rijswijk te reali seren, zodat het doortrekken van rijksweg 19 door de polders van Midden-Delfland al helemaal overbodig wordt. Zo bezorgde Snul aan de vooravond van de feestelijke ingebruikname van de Noordtunnel bij Alblasserdam ook het Waterweggebied een rooskleurig gevoel en dat is waar lijk regionaal denken. De Oran jetunnel staat weliswaar niet in zijn ontwerp-Havenplan 2010. maar als Smit daarin, samen met de regio, zulke drastische wijzi gingen c.q. verbeteringen aan brengt, hoeft hij het van mij niet meer in te trekken om een nieuw Havenplan te maken, want dan komt dat toch op hetzelfde neer. Die tunnels zijn trouwens een prachtig onderwerp voor het vol gende radioreferendum.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1