15 Cijfers voor bouw in Broekpolder onzuiver Wijkagent Excursie sportschool Expositie in Spectrum Bieb herstelt traditie Toneel in Pijpelaar Jaarvergadering Vara Zangeressen gehuldigd Bouwen Woelige Halte Verlaat Vlaardingen het groendenken voor het nieuwe groeidenken? KOM OOK ZWEMMEN, SQUASHEN EN RELAXEN IN ONZE SAUNA! Rotterdams Dagblad Woensdag 5 februari 1992 ;en Ik heb een briefje gekregen van de Vlaardingse wijkagent B.H. Hei- nen. Met zijn handtekening eronder, dus helemaal officieel. En ik ben zeer blij met dit schrijven. Ik ben namelijk in overtreding geweest. Jawel, ik heb in het afgelo pen weekeinde op de Marathonweg de euvele moed gehad mijn auto iets te dicht bij het zebrapad te parkeren. Fout. Mag niet. Dus briefje van de wijkagent onder de ruitenwisser. En zo hoort het Nog net geen prent, maar wel al een waarschuwing. Had ik maar beter uit mijn doppen moeten kij ken. Gelukkig dal de wijkagent op die zaken let. Hulde daarvoor. Want dat betekent ook dat hij op gaat letten of die aldaar voortrazende au to's wel stoppen als iemand op het zebrapad gaat oversteken. Dat ge beurt nu nog met helemaal, wat heet, helemaal niet, maar dat is dus binnenkort voorbij. Ja. er is één auto die daar stopt. Die van de rij school. Maar verder jaagt alles daar, vaak harder rijdend dan de toe gestane vijftig kilometer per uur voorbij. Wijkagent B. H. Heinen gaat daar natuurlijk nu ook op letten. Daar voel ik me zeer gerustgesteld bij. Eindelijk een wijkagent naar mijn hart, iemand die binnen de bebouwde kom echt de verkeersregels in - de gaten houdt. Niet zoals zijn collega's die soms brutaalweg hun au to half op de stoep parkeren, waar dat helemaal niet mag. Nee, ie mand die echt één lijn trekt. Ik ben als verkeersgebruiker een stuk gelukkiger geworden. JAN BOOISTER Schiedam De groepen 5 en 6 van basisschool de Regenboog krijgen vanaf morgen twee weken les m sportschool Olympia in Schiedam-Noord in verband met een ge zondheidsproject en om te zien op welke manier het lichaam m optimale conditie kan worden gehouden. Het project wordt afgesloten met een musical. De Schiedamse beeldend kunstenaar Jaap Verweij exposeert in februari en maart in het Spectrum. De collectie bestaat uit surrealistische werken. De ten toonstelling is dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 18.00 uur. Op zondag en maandag is het Spectrum vanaf 13.00 uur geopend. Na een onderbreking van enkele jaren wordt er van af woensdagmiddag 5 februari weer voorgelezen in de bibliotheek aan het Wibautplein voor kinderen tussen de 4 en 8 jaar vanaf half twee. De volgende voorleesrmddagen zijn op 19 februari, 4 en 18 maart. Ook voor kindei en die geen lid zijn van de bieb. Vlaardingen In Buurthuis De Pijpelaar start binnenkort een aan tal nieuwe activiteiten. Allereerst begint er een to neelclub voor kinderen van 8 tol 12 jaar. Dit vangt aan op maandag 17 februari van 16.00 tol 17.30 uur. De kosten bedragen een gulden per keer. Voorts begmt er op 10 februari een cursus buiten lands koken. Deze omvat 8 lessen en wordt op maan dagavond gehouden. Kosten1 ƒ75. Verder is een cur sus stoffen poppen maken gepland van 4 a 5 lessen (kosten ƒ55) op een maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. De begindatum staat nog niet vast. Voor meer informatie over de activiteiten kan men langs komen bij het Buurthuis aan de Willem Pijperstraat 10 of door te bellen naar 4343841. De Vara-afdehng van het Waterweggebied komt van avond in jaarvergadering bijeen m het FNV-gebouw De Kern te Maassluis. De leden uit Schiedam, VIaar dingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland hebben naast de gebruikelijke punten ook de gele genheid om zaken als de programmering van de ra dio- en televisieprogramma's aan de orde te stellen. De vergadering begint om 20.15 uur. Jaarverslagen kunnen bij de heer Speyer worden aangevraagd, tel. 01899-15909. Acht Maaslandse dames hebben uit handen van pas toor Jansen de Gregorius-onderscheiding ontvan gen. De decoratie is hen toegekend omdat zij al sinds de oprichting van het koor St. Caecilia, 25 jaar gele den, lid zijn. Het koor vierde zijn jubileum gisteren met een optreden m de Maria Magdalenakerk. Het koor werd in 1967 opgericht omdat het mannen koor doordeweeks niet altijd beschikbaar was voor rouw- en trouwbijeenkomsten. Inmiddels zijn de beide groepen samengevoegd tot een gemengd koor, dat nog slechts zeventien dames telt. Het bebouwingsplan De Woelige Halte in Maasland krijgt gestalte. Het gemeentebestuur wil op de plaats van de vroegere kleuterschool tussen de Vrouwe Li- deweysingel en Huis te Veldelaan tien seniorenwo- nmgen bouwen. Deze koopwoningen zijn van een dusdanig ontwerp, dat ze eventueel ook voor andere eategorieen geïnteresseerden gest hikt z'jn. Donder dagavond om zeven uur wordt e- 'het ontwerp in het gemeentehuis informatie gev SCHIEDAM Stennis met Dennis (toneel). Passage. 20.15 uur. Infy-avono coniferen. KNNV. De Boshoek, 20.00 uur. Willem Woelwater (popdichter), Tender. 22.00 uur. vlaardingen donderdag 6 februari Spreekuur GSD. De Bijenkorf. 14.00 uur Inspraakbijeenkomst bestemmingsplan het Scheur, kantine Saj bolt Van Duv n. Stoomloggerw eg 12.16.00 uur. maassluis woensdag 5 februari t Bruidsshow Van Ros sum, Koningshof, 20.00 uur. Commissie bodemonderzoek Steendijkpotder, Ko ningshof, 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Als Vlaardingen wil blijven meetellen, kan het niet ontko men aan woningbouw in de Broekpolder. Zo ongeveer is de boodschap van het Volks huisvestingsplan dat, met fi nanciële steun van de wo ningbouwverenigingen, in opdracht van de gemeente is vervaardigd. Na de verschij ningvan datstukis de - even stil gevallen - oude lobby voor woningbouw in de groene Broekpolder weer op gang ge komen. De eerste vormen van verzet zijn ook al waargeno men. Gaat Vlaardingen mee in de teruggekeerde mode van het groeidenken? Of houdt het vast aan het groendenken dat de naar frisse leefruimte snakkende bewoners van de 'stankstad' in het begin van de jaren zeventig afdwongen? Een beschouwing over gegoo chel met cijfers en een herha ling van de geschiedenis in de aantrekkelijke woonplaats Vlaardingen. Door Ben van Haren Vlaardingen - Aanleiding tot op rakeling van de oude discussie is de conclusie in het Volkhuisves tingsplan, dat Vlaardingen een te kort aan bouwgrond heeft om het inwonertal te kunnen handhaven in de nabijheid van de 75.000. En dat, redeneert de politiek, is wel nodig om een rigoureus schrap pen in het bestaande voorzienin genniveau van de stad te vermij den. „Nog voor 1995 zal een tekort ont staan aan bouwgrond voor 900 woningen," staat erin het nieuws te stuk. In 2010 is dat zelfs opgelo pen tot 4.400 en 5.200 woningen en daarvoor heeft Vlaardingen ruimte in de Broekpolder nodig, concludeert Companen, advies groep voor beleid, onderzoek en planning BV, uit Arnhem, in zijn voor de gemeente geschreven Volkshuisvestingsplan. Maar kloppen al die cijfers wel Er is alle reden te twijfelen aan die rekenarij. Companen schrijft zelf al op bladzijde 18 van zijn werkstuk: „De prognose moet, zo als dat met elke prognose het ge val is, met de nodige voorzichtig heid worden geïnterpreteerd. Dit geldt zeker voor de periode na hei jaar 2000." Toch gaan de voorspel lingen tot 2010. Verderop in het stuk haalt de schrijver de Broekpolder-conclu sie nog verder onderuit met de opmerking* „Uit de prognose blijkt dat de om vang en de woningbehoefte van de Vlaardingse bevolking structu reel zal afnemen. Verwacht mag Vlaardingers vrezen, dat de g^meentealsnogde Broekpolder laat bebouwen, wr armee hun net een beetje vol geworden bos de mist in zal gaan. Foto Roel Dijkstra echter worden dat de druk vanuit de regio op de Vlaardingse wo ningmarkt ertoe zal leiden dat, bij het ontstaan van meer ruimte op delen van de Vlaardingse woning markt, de woningen niet leeg zul len komen te slaan maar zullen worden betrokken door huishou dens uit de regio. De vestiging zal daardoor toenemen. Ten opzichte van de prognose betekent dit dat verwacht mag worden dat de be volkingsomvang niet zo scherp zal afnemen als is aangegeven." Verminderd Companen heeft het Volkshuis vestingsplan, dat de basis moet zijn voor afspraken tussen de ge meente en de door staatssecreta ris Heerma met meer macht bela den woningbouwverenigingen, gebaseerd op ontwikkelingen in Vlaardingen tussen 1986 en 1990. Onder het kopje 'Recente ontwik kelingen' meldt het bureau ech ter, dat in 1990 het vertrekover- schot aanzienlijk is verminderd. En in 1991 signaleert het meer ge boortes en minder sterfte in ver gelijking met de voorgaande vijf jaar (waaruit het wel veel cijfer materiaal hanteert), naast een doorgaande stijging van het aan tal vestigers en een lichte stijging van vertrekkers. Wat vinden de mensen zelf? In de berekeningen van Compa nen speelt het migratie-onder zoek dat Onderzoeksinstituut voor Technische Bestuurskunde (OTB) uit Delft heeft gehouden in 1990 een belangrijke rol. Dat draaide om de vraag: Wat bewoog u om naar Vlaardingen te komen of de stad te verlaten? Gebruikt zijn adressen van 440 in de tweede helft van 1988 in Vlaar dingen gevestigde en 726 vertrok ken huishoudens. Men beperkte zich tot een telefonisch onder zoek naar bewegingen binnen Zuid-Holland. Wie de provincieg rens overtrok is niet geraad pleegd, evenmin wie niet via het telefoonboek was te vinden. Die groep werd nog verder uitgedund omdat de nummers niet meer ble ken te kloppen, mensen inmid dels waren overleden of er on danks herhaald bellen geen con tact tol stand kwam. Uiteindelijk hebben 1:3 vestigers en 245 ver trekkers, globaal één derde, het beeld bepaald. Milieu Net als Companen nu, waar schuwde OTB-onderzoeker Henk Heeger in 1990: „Het is noodzake lijk om, voordat allerlei beleids consequenties worden overwo gen, de resultaten van dit onder zoek te plaatsen in een breder ka der. Het is bijvoorbeeld onver standig om het woningvoorraad- beheer louter en alleen af te stem men op de resultaten van dit on derzoek." De onderzoeker stelde vast, dat het milieu in Vlaardingen het slechtst wordt gewaardeerd maar toch maar voor een gering deel van de ondervraagden reden was om (binnen Zuid Holland) te ver huizen. Wie naar groenere delen van het land of nog verder weg trok, heelt hij niet gesproken. Toch was het antwoord oovallend. Het gemeentebestuur zou de stad vooral aantrekkelijker maken door de stankoverlast te vermin deren, parkeermogelijkheden in het centrum te verbeteren, meer eengezinshuizen te bouwen en de speelmogelijkheden en het groen uit te breiden, antwoordde de meerderheid van de vestigers én vertrekkers twee jaar na hun ver huizing. Inspraak Deze door voorstanders van bouw in de Broekpolder eenzijdig uit gelegde inspraak verliest zijn waarde omdat ze gedateerd én ge selecteerd is. De mening van de meeste Vlaardingers, de blijvers, is niet gevraagd. Zij is mondjes maat te horen via reacties op krantenartikelen. Zo lokte het pleidooi voor woningbouw in de polder van een (ook voor een wo ningbouwvereniging werkend.) journalist in het zogenaamd 'neu trale1 advertentieblad Groot Vlaardingen enkele afkeurende ingezonden brieven uit. Het verzet tegen de opoffering van de Broekpolder zal nog wel Doet u a! iets aan uw conditie? (Zeg 'ns eerlijk, hoe is het met üw goede voornemens?) Ook u heeft het nodig. Uw lichaam vraagt erom. Vraag informatie over de mogelijkheden voor RECREATIEF ZWEMMEN, PRIVÉ-ZWEMLES in 33°C WATER (event, met zwemgarantiej en SQUASH. Er zijn vele voordelige arrangementen d.m.v. meerbaden/ banen kaarten. Gewoon doen! Wedden dat het li bevalt?! verkoop/verhuur van squash-kleding en rackets mogelijk. VOOR MEER INFORMATIE EN RESERVERINGEN: Gerdesiaweg 430 Slaak 15 - Rotterdam 010-4136444 4142290 groeien en kan invloed hebben. De historie heeft aangetoond, dat het naast zich neerleggen van ge luiden uit de bevolking tegen on gebreidelde landroof door stede bouwers in Vlaardingen niet on gestraft blijft. De na-oorlogse we- x-jrophouwes is zo, bijna 25 jaar geleder, de droom over een reu ze-groei '"C.CcG inwoners ontnomen. Het keerpunt komt in 1970. De Vlaardingse bevolking, in de ja ren zestig rijp gemaakt door de academici van de Vereniging Te gen Luchtverontreiniging en de kunstenaars van VL 65 en Stront aan de Knikker, toont zijn teleur stelling als een door burgemees ter Heusdens geleide Commissie Onderzoek Vlaardingse Samenle ving niks doet met netjes verza melde klachten over het plaatse lijke leefmilieu. Massaal en ronduit woedend zijn de reacties als een serie milieu- ongevallen, zoals branden bij ENCK (nu Hydro-Agri) en Chloride Batteries, de wankele kwaliteit van de leefomgeving op nieuw bedreigen. Acties binnen en buiten het stadhuis brengen Vlaardingen dat jaar regelmatig in het nationale nieuws. De zittende politici verliezen het vertrouwen. De PvdA rekent af met zijn boegbeeld Teun de Bruijn, die a's wethouder Stads ontwikkeling sinds 1946 met Heusdens aan de expansie van de stad werkte. In juni 1970 blijft veertig procent van de stemge rechtigde Vlaardingers thuis bij de gemeenteraadsverkiezingen. Interimnota Lydia van Duijn-Spruijt (PvdA) wordt de eerste vrouwelijke wet houder en krijgt onder meer mi lieuzaken en Maarten Mooy van de in het CDA opgegane CHU gaat Stadsontwikkeling doen. Hij installeert een Stuurgroep Struc tuurplan, die opdracht krijgt de mogelijkheden van woningbouw in de Broekpolder te onderzoe ken. In 1973, een jaar voor de nieuwe verkiezingen, verschijnt een 'Interimnota' over woning bouw in de Broekpolder, die de gemeenteraad nooit bespreekt. Aan de vooravond van de nieuwe verkiezingen 2weert de raad het groeidenken af. (Een jaar later wordt bekend hoe zeer de Broek polder door opspuitingen met ha- venslib uit de Rotterdamse Petro leumhavens is vergiftigd.) De leefbaarheid van de stad wordt een politiek top-item. Bij de raadsverkiezingen van 1974 ver werven de vernieuwde PvdA en de jonge PPR in Vlaardingen ge zamenlijk de meerderheid. Hun progressieve programcollege, met Stadsontwikkeling bij Bas Goudriaan, houdt de aangedra gen voorstellen voor het struc tuurplan tegen het licht en gaat ten rade bij de bevolking. In 1978 wordt een aangepast Structuur plan aan de gemeenteraad voor- Ban valt de beslissing, dat Vlaar dingen niet langer aan het handje van hogere overheden meeloopt, een eigen karakter wenst en het groeidenken afzweert. Het gaat groendenken met de beslissing, van een unanieme gemeenteraad, dat de Broekpolder bebost moet worden. Dat bos is ook bedoeld als natuurlijke wal tegen de bij meestal heersende wind naar Vlaardingen toestromende lucht verontreiniging. Waarom de net een beetje bos ge worden Broekpolder nu kappen? Het voorwerk van de stedebouw kundigen van architectenbureau Kuiper Compagnons voor het nu volgens wethouder Stadsontwik keling, mr. Ton van der Steen in februari vast te stellen nieuwe ontwerp-Structuurplan speelt in alle tot nog toe verschenen nota's en de gehele Broekpolderdiscus sie de hoofdrol. De basis daarvoor is overigens al weer ruim vier jaar oud. Daling De redenering in het concept van 1988: Het inwonertal van Vlaar dingen wordt veel te laag. Na een na-oorlogse verdubbeling tot bij na 82.000 (in 1973) volgde eerst een geleidelijke daling tot 79.500 in 1980 en een zeer sterke terug val tot 75.000 in 1988. Enerzijds werd dat veroorzaakt door een vrij plotselinge daling van het aantal geboorten en anderzijds door het optreden van grote ver- trekoverschotten, aldus Kuiper Compagnons Zij leveren de eerste berekenin gen voor de benodigde groei van de woningvoorraad. Als Vlaardin gen zich beperkt tot uitvoering van de dan bestaande bouwplan nen voor 1127 woningen zakt, re kent Kuiper Compagnons voor, het inwonertal tot ver onder de 70.000. Ze hebben drie scenario's voor de politici berekend. Bij voortgang van het beslaande be leid (trendscenario) zou Vlaardin gen op 1-1-92 72,239 inwoners tel len (het zijn er nu overigens bijna 74.000). De daling zou doorlopen tot 69.041 in 1997 en in 2002 nog maar 65.380. Alleen door nieuw bouw van 3.000 woningen zou Vlaardingen met een aantal van ongeveer 76.000 inwoners de 2lste eeuw kunnen ingaan. Dit zogenaamde stabihsatiescenario zou leiden tot een groei m 1992 naar 75.810 en ruim 76.000 daar na. Voor een terugkeer naar 80.000 inwoners (het aliurescena rio) moeten er in 15 jaar 4.300 hui zen gebouwd worden en daarvoor zou men ook in de Broekpolder moeten bouwen. Als de gemeenteraad een jaar la ter om haar mening wordt ge vraagd, legt het stedebouwkun dig bureau een nog somberder beeld op tafel. Met nieuwbouw langs de Vaart, bij De Loper, rond en op het Liesveld, bij het Buizen gat, in de Babbersf older en 211 woningen op allerlei kleinere plekken in de stad zou het inwo nertal rond de eeuwwisseling am per op 72.000 uitkomen. Welke waarde hebben de voorspel lingen? Velen binnen het CDA en de com plete WD, voorstander van het allure-scenario, willen m 1989 ge lijk de mogelijkheid voor woning bouw in de Broekpolder openen. De PvdA verzet zich hiertegen en vooraanstaande leden hiervan trekken de waarde van alle bere keningen in twijfel. Met name de door Kuiper Compagnons ge bruikte factor voor gemiddelde woningbezetting komt onder vuur. Cijfers John Ranshuijsen, nu wethouder, kritiseert het gebruik van lande lijke cijfers- „Alleen vergelijking met omliggende gemeenten is in teressant. Bij een gemiddelde wo ningbezetting van 0,2 m de plus, en ik verwacht dat zon verwach ting denkbaar is. kom je ver bo ven het nu beslaande inwoner tal Bas Goudriaan (toen nog wethou der stadsontwikkeling) vult aan: „Als de gemiddelde woningbezet ting slechts 0,1 stijgt, zitten we al boven de 76.000 inwuners." Bert Kandel (nu fractievoorzitter) benadrukt de betrekkelijkheid: „Ik heb de indruk, dat men op het stadhuis bezig is met het ver plaatsen van cijfers Deskundige drs. B. Franken van Kuiper Compagnons geeft ook toe1 „Het is zeer goed mogelijk, dat de gemiddelde womngbezet- üng in de komende jaren hoger uitkomt. Ze hoeft niet per se af te nemen. Dan is de uitkomst inder daad anders Burgemeester Fred van Lier merkt, m april 1989, op dat hij al iets heeft gelezen over toename van de huwelijksvruchtbaarheid. Uiteindelijk kiest de gemeente raad voor het stabihsatiescenario met een inwonertal van ongeveer 75.000. In 1990 schrijft het nieuwe CDA/PvdA/D66-college m haar programma, dat zij geen woning bouw m de Broekpolder zal ple gen. Hoeveel mensen in een huis9 De nieuwe wethouder Stadsont wikkeling, Ton van der Steen, be weert nu in de nieuwsbrief van zijn partij D66. ..In het ontwerp- structuurplan dat m februari 1992 wordt vastgesteld, staat de doel stelling dat terwille van de in standhouding van het voorzienin genniveau het inwonertal van 73.000 naar 75.000 moet toene men." Hij laat zich verder uil over allerlei zaken maar zwijgt over het aantal benodigde woningen. De gemiddelde woningbezettmg, die in 1989 nog zo'n onderwerp van discussie was, brengt hij niet ter sprake. Ze wordt evenmin m het Volkshuisvestingsplan ge noemd. Bekend is dat het aantal mensen dat gemiddeld m een huis woont de aigelopen vijftien jaar is terug gelopen. In Vlaardingen was die daling van 2,8 in 1976, naar 2.7 in 1981 en 2,4 in 1987 tot 2,2 in 1990. Dat is iets lager dan volgens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) voor Zuid-Holland geldt. In 1987 was het provinciale gemiddelde 2,6. Het laatst beken de cijfer (van 1989) bedraagt 2.5. Leegstand In die cijfers is geen rekening ge houden met leegstaande wonin gen, waarover Vlaardingen trou wens weinig te klagen heeft. Hier staat gemiddeld net iets meer dan 1 procent van de gehele woning voorraad leeg, terwijl het laatst bekende percentage van het CBS (1989) voor Zuid-Holland 2,6 is. In alle nu aangedragen bereke ningen zet de daling van de ge middelde woningbezetting zich voort. Het Volkhuisvestingsplan gaat er van uit, dat er straks ge middeld zelfs minder dan twee mensen in een huis wonen. En daarbij zijn een paar honderd in verpleeg- en bejaardenhuizen wo nende Vlaardingers niet meege teld. De vraag is echter of inmiddels geer einde is gekomen aan die daling van dat gemiddelde. Schiedam, dat de afgelopen vijf tien jaar iets onder Vlaardingen zat. heeft daar nu al mee te ma ken. In 1990, toen het gemiddelde in Vlaardingen 2,23 was, zat Schiedam op 2,19. Begin vorig jaar bereikte Schiedam een ge middelde van 2,17 en dat was ook vorige maand het geval. In de nieuwbouwwijk Spaiand, verze kert ons een deskundige van de gemeente Schiedam, iigt het ge middelde hoger. In Vlaardingen. waar voor de korte termijn zo dui delijk voor de bouw van eenge zinshuizen en luxe appartemen ten is gekozen, zal dal gemiddel de dus ook wel met onder de twee zakken. is het Volkshuisvestingsplan waardeloos? Neen, het Volkshuisvestingsplan geeft ook goede aanwijzingen. Maai* de aan het pian gekoppelde conclusie, dat woningbouw in de Broekpolder noodzakelijk is, deugt niet. Wel het voorstel om meer rekuiing te houden met de vraag van de inwoners var Vlaar dingen of wie dat (weer) wil wor den. Of het aansturen op een gro tere woningvariatie in verschil lende delen van de stad. De politi ci kunnen zich dus uitspreken voor het bevorderen van de bouw van eengezinswoningen en de hiervoor het eerst in aanmerking komende plekken aanwijzen Eerlijk moeten ze dus zeggen, dat hiervoor sloop van duizend na oorlogse galerijwoningen in de West wijk nodig is. Met de bouw van liften bij een aantal flats en nieuwe luxe appartementen kun nen ze voorts jonge tweeverdie ners en redelijk welgestelde ou deren aan hun stad binden. Dat laatste brengt tevens een door stroming op gang in de eenge zinshuizen, die ouderen nu alleen of met z'n tweeen bewonen. Zo kan de gemiddelde woningbe zetting verder boven de twee stij gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1