Waterweg 13 Directeur Uitzicht op non-actief Daders bankoverval nog voortvluchtig m wsêm Marktgerichte verdeling woonruimte stap in duister Stemav kiest andere coördinator voor zorgcentrum Soenda mm CNV: personenvervoer over Betuwe-spoor!ij n Aanhoudingen wegens fraude met uitkering Johnny Cash Co komen eindelijk naar Ahoy' Concentratie 'zwakkeren' probleem in oude wijken Achtervolging door burgers Duo ingesloten Boeken niet erg in trek Autoradio's weg Toch hoorzitting over Turks café in Oost 8 voor nummers in de Hoek Confessionelen betreuren optreden London Knights Caféplan valt slecht bij D66 Di Rotterdams Dagblad Donderdag 6 februari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Naast de voor het goederenvervoer be stemde Beluwe-spoorlijn zouden er ook banen moe ien worden aangelegd voor het vervoer van perso nen. Dat zegt hètCNV-district Zuid-Holland Zuid en de daarbij aangesloten bonden in een aan het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam ge zonden reactie op het Havenplan 2010. De meerkosten blijven in dit geval beperkt en voor de bereikbaarheid van de Maasvlakte voor het perso nenvervoer zou dit een verbetering betekenen, aldus het CNV. Het doortrekken van de Betuwelijn naar de Maasvlakte noemt het CNV van groot belang. Als voorwaarde wordt daarbij wel gesteld dat er voor de bereikbaarheid vair zowel de woon- als de werkgebie den sprake zal moeten .zijn van uitsluitend ongeüjk- vloerse kruisingen (weg en spoor). Het CNV vindt voorts dat er onderzoek zal moeten worden gedaan naar de uitbreiding van het transport per pijpleiding. Verder zal ook bet onderzoek naar ondergronds %'ervoer van containers (bijvoorbeeld tussen het Eem-ZWaalhavengebied en de Maasvlak te) snel moeten worden aangepakt. De in het district Zuid-Holland Zuid werkende CNV- bonden zijn het in grote lijnen eens met de in het Ha venplan 2010. neergelegde visies over extra terrei nen, groei van werkgelegenheid en dergelijke. De werkgelegenheid zal overigens wel zoveel mogelijk ten goede moeten komen aan de inwoners van het Rijnmondgebied, vindt het CNV. Daardoor zal ook het pendeivervoer teruggedrongen kunnen worden. Rozenburg - De. sociale recherche-heeft samen 'met de Rozenburg se- "politie zes mensen-aangehouden diewbrdenVerdachtvanüitkeringsfraude. Hiermee ■As-een-, bedragvari-ongeveèr veertigduizend gulden gemoeid. De politie' verwacht .nog meeraanhoudin- 1-gente verrichten. 3 De zaak kwam aan hei Hcpt toen de feitelijke ver blijfadressen vaii driepersonen niet bleken overeen te komen met'de..bij gemeentelijke Sociale Dienst, ppgegeven 'adressen. Ookhadden een.paar verdach- ten hun woning geheel of gedeeltelijk aan derden verhuurd Aanvankelijklegderi' dë'drie.koppels eensluidende verklaringen af. Zij hadden afgesproken elkaar te ...dekken en allemaal hetzelfde verhaal'te vertellen. Nadat ze-'vvarengeconfronteerd mèt de gegevens uit 3 f ooronderzc x bekende i .e de f auöé Dè- ten .onrechte-verstrekte.; uitkeringen zalde. ge- -tmeenteRrit nbut gtrac hten. tesug te krijgen, iets dat volgens sociaal-rechercheurSö Ruivenkamp niet -..eenvoudig zal zijn, „Die mensen zitten vaak in:.mj-;. pende schuldenpfpblématiek:; 'Zekomen erniet meer uil en werken zich op termijn nog meer m de schulden. Het is een groot sociaal probleem.'- - Rotterdam Johnbyjï ;dGashf iWiüiedï^soh^ Kris' Kristofferson en Waylon Jennings,ka-. •meri/indöentéèkópehó-'? rerend. als -The' Higvl: :hway7hen, komerè imcleHjfcvhaar- sm»" - land;. Op Paasmaan- dag 20 april geeft dit; illustere kwartet een' concert m Ahoy',; voor - - icounfry-irtin-re nend Nederland ön-1- -. getwijfeld- het'abscF liite hoogtepunt- van -, 1992. De voorverkoop - -.begint 'jyolgende week zaterdag:-'De Ierse zanger i. Gavin Friday doet in het ka: 3: der van zijn tweede 3 Europese toernee op 10' april hei Uti ïc'htse Vrede nburg aanKaarteny °r i dat concert zijn reeds Johnny jvanafzaterdagvei'tejigbaar. terejtelte, j-':te Cash: paas- -- - concert. - Archieffoto Rotterdam - .Jammer dat het er op zo'n dag als van daag op lijkt, dat dc concentratie van buitenlanders een probleem is. Op basis van de ervaringen die ik heb in een wijk als Feijencord denk ik veei eerder dat de concentratie wan sociaal zwakkeren lot pro blemen leidt." Met deze droge constatering voerde een vertegen woordigster'van de Rotterdamse Stichting Volkswo ningen gisteren tijdens de studiedag 'Vreemdelin gen in de Volkshuisvesting' aan, dal eigenlijk ten on rechte de indruk wordt gewekt dat buitenlanders schuldig' zijn aan problemen in de huidige achter standswijken.,,.Het rijn niet zozeer buitenlanders, maar sociaal zwakkeren die voor de problemen zorgen," betoogde 2ij. Daaraan toevoegend dat de criminaliteit in de wijk schrikbarende vormen heeft aangenomen. Niet alleen Nederlanders geven er daarom de voorkeiir aan te verhuizen .naar andere wijken. Ook. de al jaren'in de wijk gevestigde alloch- tonen willen om die reden weg. Wordt de invloed van de sociaal zwakkeren een an- v keer uitgediept, gisteren beperkte men zich tot dn situatie van de vreemdeling in de volkshuisves ting. „Er is voorspeld dat zich op de woningmarkt te korten gaan voordoen. En dat dc kwestie van de ver deling weer wel eens zeer actueO zou kunnen wor den. Een toename van het aantal immigranten is te verwachten." zei forurnvoorzitler J. Dammers, com missaris van de Koningin in Flevoland, aan het be gin van de bijeenkomst. Volgens Lammers ontstaat er spoedig een tekort aan betaalbare woningen. Daardoor zal de huidige trend dat buitenlanders, die -naar Nederland komen, met name zijn,aangewezen op de oude, verpauperde wij ken onverkort doorgaan. Kan een spreidinesbplëid var» buitenlanders uit komst bieden? Directeur Rabbae van het Neder lands Centrum Buitenlanders antwoordde bevesti gend op die vraag. Hij pleitte ervoor dat gemeenten alle wijken toegankelijk moeten maken voor mi granten. Als nadrukkelijke voorwaarde daarbij stel de hij wel dat een dérgêiijk beleid slechts op basis van vrijwilligheid kan worden gevoerd. Schiedam - Omstanders hebben gistermiddag een bromtietser achtervolgd van de Oranjestraat naar de Koemarkt, nadat de be stuurder was doorgereden na een ongeluk. Op de Koemarkt kon de bromfietser worden klemgere den, maar deze wist ook weer te ontsnappen. Het kenteken is aan de politie gegeven. Op de Huismanstraat heeft een 17-jarige bromfietser uit Vlaar dingen beenletsel opgelopen. Hij gaf geen voorrang aan een auto. waarop een botsing onvermijde lijk was. Maassluis - De Maassluisepolitie heeft twee inwoners van de stad. 19 en 20 jaar oud. ingesloten in verband met een inbraak in een apotheek aan het Westeinde. Daar is geld uit de kassa verdwe nen. Maassluis - De boeken van de bi bliotheek aan de Uiverlaan in Maassluis zijn blijkbaar niet erg in trek bij inbrekers. Want hoewel er een ruil werd ingegooid om binnen te kunnen komen, wordt er niets vermist. Bij een tuinders- bedrijf zijn drie luchtmotoren ontvreemd. Uit een woning aan de Kwartellaan verdwenen waar depapieren en sieraden en geluid sapparatuur werd weggehaald uit een woning aan de Frederik Hen drikstraat. Vlaardingen - Uit een auto in de Prins Hendrikstraat te Vlaardin gen is gistermorgen een radio en een electrisch rekenmachientje gestolen. In Schiedam zijn radio's gestolen uit auto's aan de 's Gravelandse- weg, Fabristraat, Savornin Lch- manlaan, Jacob Marisstraat en Stadhouderslaan. Schiedam - Er komt toch een hoorzitting over hel Turkse ont moetingscentrum op de hoek van de Cartesiusstraat en de 's-Gra- vezandestraai in Schiedam-Oost. Op 19 februari krijgen buurtbe woners alsnog de kans hun me ning te spuien over de aanvraag van een horecavergunning door de stichting Erkan. De buurt maakt bezwaar tegen het ontmoetingscentrum, dat vol gens hen meer het karakter van een koffiehuis heeft. Door de drukke aanloop zou het voor over last zorgen. De stichting Erkan houdt vol dat het om een vereni gingsgebouw gaat. Een hoorzitting over deze kwestie zat al geruime tijd in de pen, maar werd uitgesteld omdat burge meester en wethouders eerst een bemiddelingspoging wilden wa gen. De gemeenteraadsleden, Gé Brouwer (PvdA) en Will van Wijk (WD) kregen de opdracht de twee partijen tot eikaar te bren gen. Bij het overleg werden ook de wijkagent en de bewonersver eniging Schiedam-Oost ingescha keld. Alle bemiddelingspogingen mislukten echter. De Centrum Democraten in de gemeenteraad hebben B en W on langs vragen gesteld over de pro blemen rond het ontmoetings centrum. De CD vindt dat de ge meente en de bewoners vereni ging Schiedam-Oost het pro bleem hebben genegeerd. De beslissing om een hoorzitting te houden had de gemeente ech ter al eerder genomen. De bijeen komst op 19 februari wordt ge houden in het stadskantoor en be gint om 16.00 uur. Hoek van Holland - De telefoon nummers in Hoek van Holland worden uitgebreid van vier naar vijf cijfers. Met ingang van 10 fe bruari kan men alleen nog verbin ding krijgen met een Hoeks tele foontoestel, wanneer men het cij fer 8 voor het oude nummer draait. De telefoonnummers zui- I len verder geen wijziging onder gaan. Tot de tiende februari kan men zowel via het oude viercijterige als via het nieuwe vijfcijferïge nummer een telefoonverbinding tot stand brengen, Het extra cijfer is nodig vanwege de groei van het aantal telefoonabonnees in Hoek van Holland. Vlaardingen - H. Kazen zal voorlopig niet meer optreden als bouwcoördinator van zorgcentrum Soenda, de ouderenvoorzie ning die in de plaats moet komen van de Billitonflat. Kazens vertrek als coördinator van Soenda houdt verband met de be schuldigingen dat hij als directeur van verzorgingshuis Uit zicht administratieve en financiële onregelmatigheden heeft begaan. De in opspraak geraakte directeur is ziek thuis. Zolang zijn zaak niet is uitge zocht, wordt Kazens functie bij het Stemav, (Stedelijk Manage ment Vlaardingen), dat verant woordelijk is voor de bouw van zorgcentrum Soenda, waargeno men door een tijdelijke opvolger. Het Stemav zou vandaag bijeen komen om een waarnemer te kie zen. Kazens functie zal vermoe delijk worden overgenomen door R. L. H. Vastbinder, directeur van de ASVHB (Algemene Stichting voor Verzorging en Huisvesting van Bejaarden) en plaatsvervan gend coördinator van het Stemav. B n F ..eriebt dat Kazen mogelijk malversaties heeft gepleegd, is in de Vlaardingse ouderenzorg inge slagen als een bom. „Kazen wordt door alle collega's zeer gewaar deerd. Het is een harde werker en een man met visie. Daar valt niets op af te dingen," aldus Vastbin der. Verder onthoudt de ASHVB- directeur zich van ieder oordeel: „Zolang zijn schuld niet is bewe zen, gaan wij uit van zijn on schuld." Eerste paal Kazens vertrek heeft volgens Vastbinder geen invloed op de voorbereidingen voor de bouw yan het nieuwe zorgcentrum aan de Soendaiaan. Het Stemav gaat er nog steeds vanuit dat de eerste paal in september kan worden ge slagen. Verzorgingshuis Uitzicht, een voorziening van de christelijk ge reformeerde kerken en de gere formeerde gemeenten, heeft in middels bij de kantonrechter een verzoek ingediend om het ar beidscontract met Kazen te ver breken. Het bestuur van hel ver zorgingshuis aan de Churobillsin- gel heeft die stap genomen op ad vies van een advocaat. De raads man adviseerde een ontslagpro cedure op grond van de voorlopi ge uitkomst van een accountants onderzoek. Vertrouwen Waaruit de beschuldigingen te gen de directeur precies bestaan, is niet duidelijk. A.J. van den Berge, voorzitter van hal Uitzicht- bestuur, wil daarover geen mede delingen doen. Tegenover het Re- formatorisch Dagblad verklaarde Van den Berge de gang van zaken zeer te betreuren. „Onze direc teur is ontegenzeggelijk een man met visie en goede kwaliteiten. Helaas is het in hem gestelde ver trouwen te groot gebleken." De affaire in Uitzicht kwam ook in confessionele kring als een to tale verrassing. Martin den Hol lander, gemeenteraadslid voor de SGP/RPF/GPV-fractie: „Kazen heeft bij ons altijd bekend ge staan als een man wiens deskun digheid door niemand in twijfel werd getrokken. Op zijn vakge bied werd hij door collega's uit heel Nederland geraadpleegd." Een recher cheur ont fermt zich over de bivak mutsen die door de over vallers in de Wijde Koesteeg zijn achtergela ten. Foto Roel Dijkstra Maassluis - Twee met bivakmut sen gemaskerde mannen hebben gisterochtend rond kwart voor elf een bankoverval gepleegd op een ABN-Amro-filiaal aan de Noord- vliet in Maassluis. De mannen, van wie er één was gewapend met vermoedelijk een geweer, dron gen de bank binnen en riepen: „Geld of ik schiet. Vlug. vlug." De enige klant die op dat moment, in het bankgebouw aanwezig was, werd op de grond gesmeten en be dreigd. Eén van de baliemedewerksters gaf een betrekkelijk kleine som geld af waarop de daders te voet rich tin? P.C. Htxvfi laan vluchtten. Vervolgens slaken ze de vliet over en ontdeden zich in de Wijde Koesteeg van hun bivakmutsen, die ze al bij het verlaten van de bank van hun gezichten hadden getrokken. Elders in de Ver- towijk, in de bosjes bij de Groen van Prinstererschool aan de Se ringenstraat, lieten ze waar schijnlijk een jas achter. De overval werd ontdekt door een winkelier aan de overzijde van de vliet. Zijn aandacht werd getrok ken door het feit dat de deur van de bank, die altijd open staat, op eens was gesloten. De winkelier vroeg zijn buurman de politie te waarschuwen. De politie zette een helikopter van het Roof Coördinatieteam van de gemeentepolitie Rotter dam, diverse rechercheurs en ver schillende surveillancewagens in. I.ater werd er ook een speurhond bij gehaald. Het beest werd met de bivakmutsen en de jas gecon fronteerd om het spoor van de da ders te kunnen volgen. Fiets Een buurtbewoonster tegenover de Groen van Prinstererschool verklaarde dat zij twee donkere mannen had gezien, één lopend, de ander met de fiets. „Eén van hen was heel relaxed maar de an der liep behoedzaam om zich heen te kijken." Het signalement kwam overeen met dat wat de winkeliers hadden verstrekt. De daders hebben een gedrongen postuur, zwart krul lend haar en zijn tussen de 18 en 25 jaar oud en ongeveer 1,75 me ter lang. De één droeg een zwart jack met op de rug de merknaam Levi's, een donkere opgerolde wollen muts en een zwarte spij kerbroek. Zijn compaan was ge kleed in een blauw jack met capu chon. Of de jas die in de bosjes nabij een klaslokaal werd gevonden, daar inderdaad door de overvallers is neergegooid, is niet bekend Geen van de leerlingen of docen ten had iets opgemerkt maar een onderwijzeres wist wel te vertel len dat het kledingstuk daar die ochtend voor half elf nog niet had gelegen. In de Groen van Prinstererschool ontstond grote opschudding en lichte paniek toen de politieheli- kopter laag overkwam. Ouders kwamen naar school om hun kin deren op te halen. Ondanks de zoektocht die de heli kopter vanuit de lucht inzette, raakte de politie het spoor nabij de Oleanderstraat bijster. Schiedam - Hoe voorkom je ghettovorming? Krijgen woning zoekenden een deel van hun in schrijfgeld terug als ze een huis hebben aanvaard? Moet hel hui dige puntensysteem helemaal of slechts gedeeltelijk verdwijnen? En vooral: wat kost invoering van een nieuw systeem voor de woon ruimteverdeling in Schiedam ei genlijk? Het rapport van het Delftse on derzoeksbureau QR over een 'marktgerichte' opzet van Bureau Huisvesting riep gisteravond in de raadscommissie voor wonen meer wagen op dan wethouder Adri Reijnhoul kon beantwoor den. Ook de samenstellers van het rapport moesten het antwoord op veel vragen schuldig blijven. De onduidelijkheid is deels het gevolg van het feit dat er nog niet over allo uitgangspunten politie ke overeenstemming bestaat. Daarnaast is er nog zo weinig er varing met een andere aanpak van de woonruimteverdeling op gedaan. dat alleen experimenten duidelijk kunnen maken welke haken en ogen er aan zitten. De commissie is het we! roerend met Reijnhoul eens dal woning zoekenden recht hebben op een efficiënter en eerlijker toewij zingsbeleid dan het huidige. En kele door QR uitgenodigde des kundigen vrezen bovendien op een verschuiving in de woning markt en een veranderend gedrag van de 'woonconsument'. Zo waarschuwde Rob Schoonewa- gen. medewerker van de stichting Bouwresearch, voor het 'Sony- Neckermann-effect': „Als het huisvestingsprodukt niet voldoet, geven mensen hun geld uit aan andere zaken. Aan exotische va kanties en dure geluidsappara tuur. Dus gemeente, let op uw zaak." Mazen in de bestaande regelgeving zit ten te veel mazen, heeft zowel QR als de politiek vastgesteld. Een nadeel is bijvoorbeeld dat het puntensysteem in de hand werkt dat mensen zich ook laten in schrijven als ze nog geen verhuis plannen hebben. Het systeem is 'vastgeroest', woningzoekenden hebben nauwelijks keuzemoge lijkheden en mogen ook niet ac tief meezoeken naar een huis. Onderzoeksbureau QR adviseert daarom een dynamischer aanpak. Bureau Huisvesting muet gaan adverteren met vrijkomende wo ningen. de woningzoekenden in delen in drie overzichtelijke groe pen, en leges heffen voor een in schrijving (35 gulden) en een ur gentieverklaring (50 gulden), In gemeenten waar soortgelijke maatregelen al zijn ingevoerd, werkt het systeem ondanks al zijn kinderziektes redelijk tot goed. De politiek is er nog lang niet uit welke variant van marktgerichte woonruimteverdeling voor Schiedam de beste is. Deson danks wil zowel wethouder Reijn- hout als de raadscommissie al dit voorjaar beginnen met een expe riment. Bureau Huisvesting staat daar positief tegenover, maar waarschuwt wel dat daaraan een prijskaartje hangt. Het personeel van Huisvesting is volgens chef Algemene Zaken Ab Noordzij in de huidige bezetting niet opge wassen tegen het karwei. Er moe ten mensen bij en het huidige personeel zal moeten worden bij geschoold. Los daarvan verwacht Huisvesting direct na de start van het experiment een enorme toe loop van verontruste cliënten die willen weten waaraan zij toe zijn. Met extra mankracht is de ge meente er trouwens nog lang niet. In het nieuwe woonruimteregle ment zal een cruciale rol zijn weg gelegd voor de computer. Hei op zetten van een automatiserings systeem zal eveneens een behoor lijke investering vergen. Welke bedragen met de operatie zijn ge moeid is nog onbekend. Wethou der Reijnhoul hoopt binnenkort meer inzicht te hebben in de kos ten. Vlaardingen - Burgemeester Van Lier had het geruchtma kende optreden van de Britse strippers de London Knights in café Shibumi aan de Westha venplaats moeten verbieden. Dat schrijft de gemeenteraads fractie van SGP/RPF/GFV in een open brief aan -het Vlaar dingse college. Een optreden van ontklede mannen is volgens de confessionele fractie in strijd met de 'in Gods woord gegeven normen'. De raadsfractie betreurt het dat burgemeester Van Lier geen ge bruik heeft gemaakt van zijn be voegdheden om een dergelijke' vertoning te voorkomen. Voor-, afgaande aan het -vorige week donderdag gehouden optreden liet het gemeentebestuur weten dat men er vanuit ging dat de voorstelling 'binnen de grenzen van de zedelijkheid' zou blijven. Vólgens de vier raadsleden van de gecombineerde fractie was daarvan in het geval van het op treden van de London Knights zeker geen sprake. Zelf zijn ze niet gaan kijken, maar uit de be richtgeving in de kranten heeft het viertal de indruk gekregen dat het optreden aUernv st door de beugel kon. Schiedam - Het plannetje van burgemeester en wethouders om een café te vestigen in het stad huis op de Grote Markt is buiten gewoon slecht gevallen bij D66. De Democraten verwijten wet houder Chris Zijdeveld dat hij het idee plompverloren heeft uitge dragen, zonder eerst ruggespraak te houden met de politiek. D66, dat samen met Zijdevelds PvdA en Groen Links het college van B en W vormt, was onaangenaam verrast toen het caféplan vorige week in de krant stond. Los daarvan is D66 bepaald niet gecharmeerd van horeca in het stadhuis. Nieuwe horecavestigin- gen liggen in het centrum zeer ge voelig. Daarvoor hoeft het college alleen maar te denken aan de fel le protesten van centrumbewo ners tegen het incidentele ge bruik van de Korenbeurs als par ty-centrum. De gemeenteraadsleden Marcel Houtkamp en Trudy van den Ak ker hebben B en V/ schriftelijk ge vraagd in hoeverre Zijdeveld met zijn mededeling vooruitloopt op de toegezegde nota over het hore* cabeleid in de binnenstad. toe? Bet; EN1 het i te h; Drs. brut ging brar relal van SCI vrij' E uur In 20.0 zate *Pc ♦Cc en 7 Ti: ♦Be Ui- uur. Fi 20.3 ZORl *Ur Hi Dan 'Rc thee mag *Le V- uur. *In: Nac VU yrij< Di ♦Rc zate *Rc ♦Pi: Icht *Fn MA zate ;sp E 10.0' ♦Po ♦Po

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2