Waterweg 9 Unieke huiswerkklas in Westwijk Kinderen zien glas-in-Iood: 'Net echt!' Meer bezoekers songfestival 'We willen kinderen gevoel geven dat ze niet worden gecontroleerd' Patijn gepasseerd bij burgemeestersbenoeming Daders illegale transactie met vuile grond opgepakt Elmar de Ruiter eerste junior dierenbeschermer Hogere straf geëist tegen Krïmpense chauffeur Vier jaar cel voor aandeel in moord Medeverdachte hasjtransport 'had geen zin meer' Vlaardingse amokmaker naar P hiatrische inrichting Twee schapen doodgereden Overreden, aoor brommer Buit: ham en uitbeenmes Dief (14) gepakt Lamp en wijn weg uit tuinhuis Burger Belangen wil houseparty redden Rotterdams Dagblad Vrijdag 7 februari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Be misse - Minister Dales (Binnenlandse Zaken) is met de be noeming van mevrouw JL Bosua tot burge meester van Bernisse voorbijgegaan aan. de eerste keus van com missaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn. Patijn heeft, volgens een woordvoerster van de provincie, de nummer één op de lijst van de vertrouwenscommissie ook bovenaan zijn voordracht aan de minister gezet. Omdat Bosua niet de eerste keus van deze commis sie is geweest, moet Dales van Paüjns voordracht zijn afgeweken. Als de profielschets en de verklaring van de adviescommissie eensluidend zijn, is het vrij ongebruikelijk dat de minister afwijkt van het ad vies van de commissaris der koningin, In de gemeente Bemisse, waar CDA'ers sinds men senheugenis de burgemeesterspost hebben bezet, zijn de gemoederen dan ook hoog opgelopen. De le den van de vertrouwenscommissie gingen ervan uit dat hun favoriete CDA-kandidaat zou worden be noemd. In die opvatting voelden zij zich gestaafd doordat Patijn de garantie had gegeven bij een una niem advies de voorkeur van de vertrouwenscom missie te volgen. Die belofte heeft hij volgens een woordvoerster van de provincie gestand gedaan. Dan moet er aan de an dere voorwaarden iets hebben gemankeerd^ De vraag is waarom Dales de vertrouwenscommissie biet heeft gevolgd. Het streven van het kabinet het aantal vrouwen op burgemeestersposten binnen vier jaar te verdubbelen tot 112, kan geen rol hebben ge speeld. Volgens Bemisser CDA-fractievoorzitter J. Schinkel, die deel uitmaakte van de vertrouwens commissie, was Bemisse's favoriete kandidaat een vrouw. Ook kan het bijna niet worden gezien als een poging de achterstand van de PvdA wat burgemeesterspos ten betreft in te halen. Dan had een van de twee D66- kandidaten eerderde voorkeur moeten krijgen. Commissa ris van de Koningin mr. S. Pa tijn: gepas seerd door minister Dales, Archieffoto Vlaardingen - De met arseen vervuilde grond die twee weken geleden illegaal van Vlaardingen naar Ouddorp werd getransporteerd, is als schone grond doorverkocht aan een handelaar uit Sommelsdijk. Dat is vast komen,te staan bij een politie-onderzoek. .De koper was-fe goeder trouw. Hij verzuimde de kwaliteit te pontroleren. Hij krijgt een proces-ver baal voor het'opslaan van verontreinigde grond. De daders van .de transactie ;ojn gepakt. Tegen de verkoperen een onderaannemer uit Rucphen is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Afvalstoffenwet De Vlaardingse politie wil geen bij zonderheden" verschaffen over de identiteit van de verkoper. Vast staat alleen dat zijn bedrijf was inge schakeld bij grondwerkzaamheden aan de George Stephensonweg in.Vlaardingen, de plaats waar de verontreinigde grond vandaan komt. Geervliet - De U-jarige Elmar de Ruiter uit Geer vliet is gekozen tot 'junior dierenbeschermer van het jaar. Woensdag ontvangt hij in Burgers Dierenpark in Arnhem van Ria Beckers de bijbehorende prijs, een boekenpakket over dieren. De fractievoorzitter van Groen Links in de Tweede Kamer kreeg vorig jaar als 'senior beschermer' de prijs toegekend. Jaar lijks looft de Dierenbescherming de onderschei ding uit aan iemand die zich in Nederland op buiten gewone wijze voor de dieren inzet. De leerling van de Merula basisschool in het aan grenzende dorp Heenvlïetis nuchter gebleven onder belangstelling waarin hij is komen te staan. „Met dieren omgaan is leuk," zegt hij. „Samen met mijn vriend Jori Zaeherias ga ik regelmatig de deuren langs voor handtekeningen tegen dierenleed. Al meer dan vijfhonderd handtekeningen hebben we opgehaald tegen de stierengevechten in Spanje. Maar ook voor de walvissen en zeehonden." Den Haag - Voor het Haagse gerechtshof is gisteren zes weken celstraf en een jaar rijontzeggingging ge- eist tegen een 42-jarige vrachtwagenchauffeur uit Krimpen aan den IJssel die zich in hoger beroep moest verantwoorden wegens schuld aan een dode lijk verkeersongeval op 9 juli 1990 in Hardinxveld- Giessendam op rijksweg A15. Die eis is zwaarder dan het vonnis dat de rechtbank in Dordrecht vorig jaar oplegde aan de chauffeur; 2500 gulden boete, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en twaalf maanden rijontzegging. Be chauffeur ging in beroep omdat hij zich moreel niet schuldig acht aan 'dood door schuld'. De rechtbank in Dordrecht noemde het rijgedrag van de ervaren chauffeur, die in het verleden meer dan twee miljoen kilometers schadevrij heeft gere den. 'hoogst onoplettend'. Ook de aanklager van het hof. mr. F. De Groot, vond dat. „Uw verkeersgedrag was verwijtbaar," Mr. De Groot vond voor die ver wijtbaarheid een vrijheidsstraf op zijn plaats. Het Hof zal op 2ö februari uitspraak doen. Rotterdam - Een 28-jarige Rotterdammer is gisteren vrijgesproken van het medepiegen van moord. De rechtbank achtte de man wel medeplichtig 'straf rechtelijk minder zwaar) aan het medepiegen van moord op de 68-jarige verzekeringsagent Henk de Jong op 22 juni vorig jaar. Hij is veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar De moord in de Maasstad werd uitgevoerd door een inmiddels tot'vijf jaar cel veroordeelde 17-jarige jon gen en de echtgenote van de 28-jarige Rotterdam mer. Di de zaak tegen deze 32-jarige vrouw wacht de rechtbank nog op een aanvullend psychiatrisch on derzoek. Vlaardingen - KinderenuitdeWestwijkkrijgen vanafkomende maandag gratis hulp bij het maken van hun huiswerk. In wijk- gebouw De Telder zit dan 's middags van half vijf tot zes uur de leerkracht Susan Elkhader voor dejeugd klaar om te assisteren. Uniek voor Vlaardingen, zo noemt Wil Chattelain van de werkgroep buurtbeheer van de Bewonersorganisatie 780 PLN (Prof Tel derstraat. Prof. Kutgers- straat, Johan Poststraat e.d.) de voorziening. „Want," zo verduide lijkt zij. „het is voor het eerst dat ouders zelf om zo'n project huis werkbegeleiding vragen." Uniek is ook dat er niet gewerkt wordt met leerkrachten van be staande scholen, zoals in vijf eer dere huiswerkklassen wel het ge val is. Dat was ook de reden dat onderwijsmedewerkers van de gemeente graag meewerkten aan het intitatief, dat gisteren offici eel is gepresenteerd. De huiswerkhulp m wijkgebouw De Telder is er voor de kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basis school en i en 2 van het voortge zet onderwijs. Althans, voor zover die kinderen uit de 780 PLN- buurt komen, want voor hen is een en ander opgezet. Wil Chattelain: „We wilden de kinderen het gevoel geven dat ze niet vanuit school werden gecon troleerd. Daarom dat nieuwe ge zicht van Susan Elkhader. Ze moeten met plezier gaan. Dat is belangrijk." En verder: ,.Er zijn genoeg kinde ren die problemen met hun huis werk hebben. Dat zie ik om me heen. En ouders zijn ook niet al tijd in staat om le helpen, al was het maar omdat de schoolboekjes van nu veel anders zijn dan die van vroeger." Gistermiddag is aan de initiatief nemers een leerkist overhandigd, met allerlei lesmateriaal. Het pro ject wordt door de overheid be taald. Kinderen hoeven zich niet van tevoren te melden. Ze kun nen onaangekondigd binnenstap pen tussen half vijf en zes uur. De huiswerkhulp is er eenmaal per week, steeds op maandag. Den Haag/Maassluis - De Haagse aanklager, mr. D. van der Broek, typeerde gisteren m de zaak te gen een 30-jarige inwoner van Maassluis de verdachte aldus: „Het js een jongen, die een half miljoen gulden wilde verdienen." Hij achtte de man medeplichtig aan de invoer van 15.000 kilogram hasj naar Nederland. Het trans port aan boord van de Tormanta Dos werd op 25 juli vorig jaar in de Rotterdamse haven onderschept. Van der Broek eiste twee en een half jaar cel tegen de man. Gedurende de eerste helft van de reis voer de verdachte als matroos mee op de Tormanta Dos. In Spanje ging hij van boord. „Omdat ik er geen zin meer in had," vertelde hij de rechters. Tij dens de reis zou hij er achter zijn gekomen waar hij mee bezig was. Voor de aanklager was dat geen reden mild te eisen. In de eis wilde de aanklager ook laten meewegen dat de man, die tot kort voor zijn arrestatie als kellner in Rotterdam werkte, zich eveneens schuldig zou hebben gemaakt aan het bezit van valse dollarbiljetten, diefstal en heling. Zo zou de man in november 1990 enkele valse dollarbiljetten heb ben proberen uit te geven op de zwarte markt In december van dit jaar zou hij in Spijkenise een Opel Corsa hebben gestolen. In oktober 1990 werd in Rotterdam een speedboot gestolen, die naar Oostenrijk is doorverkocht en in januari zou de man een gehele op legger met whisky hebben gesto len. Tenslotte is de man heling van een aantal Mercedessen en een Audi 100 ten laste gelegd. De verdachte zelf ontkent de dief stallen. Zijn advocaat, mr. A. Roe- lofs, noemde de bewijsvoering van het openbaar ministerie in de diefstal en helingszaken niet sterk. Het bewijs is gebaseerd zijn op de verklaring van een getuige, die in werkelijkheid een crimi neel zou zijn. Ook bekritiseerde de advocaat de werkwijze van de officier van justitie, die buiten hem om in Duitsland twee getui gen had laten verhoren. Daarom bepleitte Roelofs niet ontvanke lijk in de vervolging van de dief stallen en de heling. De rechtbank doet op 20 februari uitspraak. Kinderen schuiven de stukjes glad tegen elkaar. „Hé, moet je kijken. Het lijkt net echt!" Foto Roei Dijkstra Schiedam - „Oh, wat mooi! Nu zie je eigenlijk pas goed wat het is," riepen de kinderen van groep 7 van de Koningin Julianasehool deze week toen Pim Schenke laars een aantal tentoongestelde glas-in-lood ramen verlichtte. De kinderen kwamen naar het Stedelijk Museum om aan het werk te gaan in het zogenaamde glas-in-lood atelier. Vnn<"dat zij hun eigen raam maakten, vertel de Pim Schenkelaars, educatief medewerker in het museum, iets over deze bijzondere kunstvorm. „Glas-m-Iood wordt bijna niet meer gemaakt. Wanneer je in een oud huis woont, dan zul je waar schijnlijk thuis in de deuren glas- in-lood hebben. Maar veel zie je het niet meer. Er zijn ook nog maar weinig mensen die dit soort ramen kunnen maken. Wanneer het maken van dit soort ramen je beroep is, ben je een glazenier. In Schiedam hebben we nog maar één glazenier en dat is de 72-jari- ge Frits Hendrickx. Frits heeft ons geholpen met het inrichten van dit atelier en de tekeningen die je aan de muren ziet hangen, dat zijn werktekeningen die hij maakte voordat hij samen met zijn broer tien hele grote glas-in- lood ramen voor de Liduina Kerk in Schiedam maakte." De werktekeningen, die een groot deel van de muren van het atelier bedekken, maakten veel indruk op de kinderen. „Moet je kijken hoe groot dat is," en „Kijk, zie je de nummers in de vakjes? Dat is om aan te geven welke kleur glas daar moet komen." Toen zij van Pim Schenkelaars te horen kre gen dat de ramen van de Franke- landse Kerk (in de volksmond Li duina Kerk) eindjaren zestig met de sloop van de kerk aan scher ven gingen, reageerden de leer lingen geschrokken: „Oh, zijn al die ramen zomaar kapot ge maakt? Zonde!" Aan de slag Geïnspireerd door het inleidende praatje en door het werk van Frits Hendrickx, gingen de kinderen vervolgens aan de slag. Zij verza melden zich om de verschillende lichtbakken in het atelier en leg den platen acrylglas op de bak ken. Voordat de kinderen in bak ken met prachtig gekleurde glas scherven. mochten graaien, wer den er ter bescherming pleisters om de vingers geplakt. Met elkaar vormden de scholie ren mozaïeken van glasscherven op de acrylglasplaat. Het ene groepje maakte een boom, een an der groepje een zonnebloem en een derde 'het milieu'. Wanneer het patroon definitief was,,lijm den de kinderen het glas op de acrylglasplaat vast. Degenen die op tijd klaar waren met het plak ken, mochten de ruimtes tussen opgeplakte stukjes glas, opvullen met zwarte klei. Het effect was verbluffend. „Hè, moet je kyken, het lijkt net echt!" Afgelopen week hebben in totaal acht Schiedamse basisscholen meegewerkt aan het project. Het gezamenlijk gemaakte glas-in- lood raam, het werk van Frits Hendrickx en enkele glas-in- lood ramen uit de collectie van het museum zijn nog tot en met 23 februari te bezichtigen. F Vlaardingen - De con- ii het psychologisch rap pen t, dat rechtbankpresident mevrouw mr. R.C. Lensink-Bos- man gisterochtend voorlas, weerhield de 23-jarige Vlaardin- ger die teiecht stond voor een tweetal ten laste gelegde feiten er niet van een brede grijns op het gelaat te toveren. Maar of de in zichzelf gekeerde verdachte lachte omdat hij de pi merkmg belachelijk vond e* dergelijke uitspraak juist ha wacht, weet niemand. Het door twee psychologen het Pioter Baan-centrum in Utrecht samengestelde rapport bevatte als eindconclusie dat de Vlaardmger gezien zijn geestelij ke toestand destijds, met verant woordelijk kan worden gesteld voor hel misdrijf dat hij op 17 juli van het vorig jaar m het Vlaar dingse politiebureau pleegde. Met het nodige geweld nam hij een politie-agente haar dienstpis tool af en bedreigde vervolgens zwaaiend rr** het vuurwapen en kele in de wachtruimte aanwezige mensen Omdat de geestelijke toestand van de amokmaker volgens het rapport niet in orde was, werd voorgesteld de man van strafver volging te ontslaan en hem onder behandeling te laten stellen in een psychiatrisch ziekenhuis. Afgaande °p andpru verklaringen achtte officier van justitie mr. J.P. Wittop Koning dc twee feiten toch bewezen maar hy onthield zich van een strafeis omdat de presi dent zojuist hel resultaat van hei psychologisch onderzoek had voorgelezen Wel drong hij aan de man na de behandeling van een jaar ter beschikking te stellen van de regering omdat hij een herha ling van een dergelijk geweldda dig optreden niet uitsloot. De Vlaardmger was immers al negen maal eerder in aanraking geweest met Justitie en had pas een niet geringe gevangenisstraf van vijf tien maanden achter de rug. Het criminele gedrag van de man werd min of meer toegeschreven aan de problemen waarmee hij gedurende zijn jeugd werd gecon- fronte, rd. Als gevolg van aanhou dende ruzies tussen zijn ouders werd hij van zijn vader naar zijn moeder 'geslingerd' en hield hij op een bepaald moment zijn schoolopleiding voor gezien. Na de dienstplicht te hebben venule! ging het met hem weer de goede kant op en vond hij zelfs werk bij een constructiebednjf. Maar zijn ontslag en de verbroken relatie met zijn vriendin brachten hem weer aan het wankelen. Hij zocht zijn toevlucht m verdovende mid delen en verviel al gauw weer in zijn criminele gewoonten. Dat zijn verleden hem weinig deed en hij zich ook over de toe komst amper bekommerde liet hij oog m oog met president Lensmk-Bosman duidelijk mer ken. „Uwleven had bij die actie m het politiebureau van Vlaardin gen we] eern in gevaar kunnen knmpn Hp* i* df't rte politieman die u onder schol hield, zichzelf goed in bedwang had." probeerde Lensink-Bosman aan zijn ver stand te brengen. „Wat maakt mij dat nou uit," maakte de verdachte zich er met populairder op. Uitspraak volgt over twee weken. Vlaardingen - De kwaliteit is goed en de belangstelling ook. Deze conclusie was gisteravond in de stadsgehoorzaal van Vlaardingen te beluisteren na afloop van de eerste ronde van het Groot Vlaar- dings Songfestival. Ongeveer tweehonderd bezoekers beleef den een leuke avond aan de zang- aets van de dertien kandidaten. Hilariteit viel vooral de 29-jarige Schiedammer Eric de Boer ten deel. Voor hem helaas meer in meesmuilende-dan in kwalitatie ve zin. De zanger/acteur bracht een soort travestieshow, maar kwam niet al te best over de eindstreep. De oor zaak lag niet zozeer in zijn toch heus aanwezige talent, maar meer m het overvloedige gebruik van stimulerende stoffen die op hem een averechtse werking ble ken te hebben. Niettemin wist hij, gehuld in een panty over de blote kont, de handen op elkaar te krij gen Kennelijk zelf al vrezend voor hot jury-oordeel vertrok hij voortijdig door een achterdeur. Bijzonder lovend was het panel, bestaande uit de zangeres Angeli na Vandijk, platenproducer Jack van der Lee, danspedagoge Han- neke van Soolingen en de journa listen Piel Verheugd en Rein Wol- ters. over de vocale prestaties van de 26-jange Edmond Verstift uit Spijkemsse. In de stijl van Al Jar- reau bracht hij met een 2uiverGe rard Jolink stemgeluid twee pri ma nummers waaronder de ei gen compositie 'You're not alone'. Hjj plaatste zich voor de halve fi nale Doch o Nash Rudyne, een in Rotte \erbhjvende zanger uit Stngupnie. kreeg lovende cij fers. Rustig, beheerst en tegelijk Zangeres Anneke Goedknegt uit Vlaardingen heeft zojuist haar twee songs gedaan en wordt afgekondigd doof presentatrice Ri ta Young (links). Op de achtergrond beraadslaagt de jury. Foto Roei Dijkstra. stijlvol zong hij Engelstalige luis- temummers. Evenals de 20-jari ge Vlaardmger Aii Gandjapour (hij coverde voortreffelijk Glen Maderas) en Elvis Presley-veriol- ker Martin Pronk (uit Maassluis en 25 jaar oud) eiste hij een ptek op m de halve finale. Nog niet kansloos zijn Abdul Ghani Abu Bakar (Vlaai dingen), Anneke Goedknegt (Vlaardingen) Diane Szymanska (Schiedam) en Angela Koning (Vlaardingen). Door de jury /ijn deze vier kandi daten 'wachtkamer' gepar keerd "dname aan de hal ve tïiidi' af van de uitslag van de tweede voorronde, die van avond om acht begint in de Stads gehoorzaal. ..Door toepassen van een speciale rekenformule zal blijken wie naast de vier bekende kandidaten verder mag doorgaan," zei jury voorzitter Wolleis bij het bekend maken van de uitslag van de voor ronde. Achter het podium was de sfeer in de kleedkamers onder de kandi daten met een 'de-beste-van- ons-moet-winnen'-mentaliteit uitstekend. Dat was ook de pre sentatrice en organisatrice van het festival, Rita Young, niet ont gaan „Het gaat lekker," verkon digde zc halverwege het evene ment Deze sfeer en de kwaliteit van de deelnemers zijn Vlaardin gen waardig. Ik ben ontzettend blij met de bijval van hel publiek en de nu al zo grote opkomst. In vorige jaren hadden we in dc eer ste ronde slechts vijftig toeschou wers." Vlaardingen - Op rijksweg 20, tus sen Vlaardingen en Maassluis, zijn gisteravond twee schapen doodgereden. Onbekend is hoede dieren daar terecht zijn gekomen. Twee automobilisten liepen aan hun auto's blikschade op. De die renambulance heeft de dode schapen weggehaald. Schiedam - Op de Eduard van Beinumlaan in Schiedam is gis termiddag tegen drie uur een flet ser overreden door een bromfiet ser. De fietser was even eerder ten val gekomen na een botsing met een andere bromfietser. Twee personen lieper licht letsel op Zij konden ter plaatse worden behan deld. Schiedam - Uit een slagerij aan het Rubensplein in Schiedam zijn bij een inbraak gisternacht een uitbeenjes, een aantal slaatjes en een volledige achterham van vijf kilo meegenomen. Diezelfde nacht verdwreen er uit een kle dingzaak aan de Rotterdamsedijk geld en kleding, met name truien en leggings. De waarde ervan wordt geschat op 9000 gulden. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gistermorgen een 14-jari- ge jongen uit Vlaardingen opge pakt voor de diefstal van een por temonnee uit een school aan de Valeriusstraat, eind januari. Op het bureau bekende de knaap di verse diefstallen, alsmede auto kraken in Schiedam en Vlaardin gen. Die autokraken hielden overi gens niet op. Radio's zijn gestolen uit auto's aan de Laan van Spie- ringshoek, Buitenhavenweg, Broersveld en Van Heekstraat. Een complete auto, een grijze Ford Escort (HP-38-JF), verdween aan de professor Aalberselaan. Schiedam - In een tuinhuisje aan de Schiedamsdyk is gisteren in gebroken. Verdwenen zijn een lamp, wijn en dames- en heren kleding. Vlaardingen - Het zit de gemeen- teraadsfractie van Burger Belan gen niet lekker dat burgemeester Van Lier geen vergunning wil af geven voor een tweede housepar ty in het Kolpabad. Raadslid Ar nold van Wezel heeft de burge meester verzocht op zijn besluit terug te komen. Volgens Burger Belangen is het initiatief van de Vlaardingse scholier Tim Thiel een goede ma nier om het zwembad te promo ten. Bovendien zorgt Thiels feest je ervoor dat er wat geld in de kas- sa komt en dat kan het bad vol- gens Van Wezel goed gebruiken gezien de recente tariefsverho gingen. De partij vindt het onbegrijpelijk dat Thiel eerst wel vergunning kreeg, en vervolgens vernam dat het feest niet door kon gaan. Van Wezel wil graag weten waar Van Lier zijn besluit op heeft geba seerd. Als de gemeente het bezoekers aantal in de hand wil houden - de eerste houseparty trok negen honderd bezoekers en dat vond ook Van Wezel wel erg veel - dan kan er toch een maximum wor den gesteld? Trouwens, zegt Bur ger Belangen, bij het recente op treden van de herenstrippers The London Nights in een plaatselijk café waren er ook driehonderd personen op elkaar gepropt zon der dat de overheid ingreep. Concurrentie Van Wezel heeft de zaak aange kaart in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders Het raadslid wil weten in hoever re berichten dat de eerste house party de Vlaardingse horeca con currentie heeft aangedaan, een rol hebben gespeeld by het ver bod op een tweede J'eest in het zwembad. Klachten over ge* luidlunder en parkeerproblemen kunnen geen rol hebben ge speeld, meent Burger Belangen. Want er werden geen klachten in gediend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2