lotte 13 Thuishulp Rotterdam In de knel Beneluxtunnel in de volgende eeuw m. Aanpak Rotterdam in groot onderzoek Meer wachtlijsten, doorverwijzen en geen invalkrachten Tonnen aan subsidie in gevaar na blunder in Strijen Boete voor morsen olie De 'beste barkruk' staat op Binnenhuis i W.wi 'Groot op schaal' toont passagiersvaart-pracht Brand in flat Vossen zijn geen plaag Eisen tot twaalf jaar cel voor import heroïne Ravage na sprintje Rotterdams Dagblad Zaterdag 8 februari 1992 RL SM SZ RY Rotterdam - Zeventien, bijna allemaal op grote schaal (1:48) nagebouwde modellen van zestien Ne derlandse passagiersschepen en één buitenlands schip vormen samen met slaapkamer-meubilair, ser viesgoed, foto's, brochures en allerhande andere ma ritieme zaken uit de eerste heift van deze eeuw de prachtige expositie 'Groot op schaal'. Tot en met 7 ju ni a,s. is deze te zien in het Maritiem Museum 'Prins Hendrik'. Met deze tentoonstelling voldoet het ruim vijf jaar geléden aan de Leuvehaven heropende museum ei genlijk voor het eerst aan de vraag van veel bezoe kers. „Waar zijn toch jullie grote modellen gebleven? kreeg de museumstaf geregeld te horen. Uit eigen collectie zijn nu zeventien schitterende, anderhalf tot drieeënhalve meter lange scheepsmodellen te voorschijn gehaald, die samen met al dat andere een smaakvolle tentoonstelling vormen. Het gaat in de meeste gevallen om zogenaamde werf- modellen, uiterst gedetailleerde kleinere kopiën van de echte schepen. Er waren er doorgaans twee van: één werd aan de rederij geschonken en één was er voor de werf, om nieuwe klanten te winnen. Het oudste model op de expositie is dat van de Sin- doro, die de Rotterdamsche Lloyd in 1900 heeft laten bouwen. Ook het jongste model betreft een schip van de Uoyd: dat van de in 1947 in de vaart gekomen Wil lem Buys (die nog altijd als Achille Lauro vaart). Er zijn ook vier modellen van schepen van de Holland- Amerika Lijn neergezet. Op de tentoonstelling staan tevens modellen van de Lloyd-schepen Insulinde en Sib^jak, Beide waren eigendom van het Nederlands Instituut voor Scheepvaart en Scheepsbouw, 'Groot op schaal' is gistermiddag in de traditionele, vóóroorlogse stijl van de passagiersvaart geopend: met pianomuziek en (om te beginnen) een kopje thee. Ter herinnering aan de expositie is er een boekje met zes interieur- en zes exterieurfoto's gemaakt van schepen waarvan modellen zijn te zien (ƒ14,95). Het sfeervolle en kleurrijke tentoonstellingsaffiche - het Lloya-schip Dempo (1931) met enkele Indische scheepjes ervoor - is voor 15 gulden in het museum te koop. 'Prins Hendrik' is behalve op maandag dagelijks ge opend van 10 tot 17 uur (op zon- en feestdagen van 11 tot 17 uur). Zwijndrecht - Een flatwoning aan de Zwijndrechtse Langeraarstraat is gistérmiddag door brand ver woest. De brand ontstond tegen vijf uur door nog on bekende oorzaak," maar het vermoeden bestaat dat de televisie, die nog aanstond, ontploft is. De bewo ners waren niet thuis, maar hadden wel het toestel aan laten staan. De woning brandde volledig uit. Den Haag - Het aantal vossen in Zuid-Holland groeit, maar de dieren vormen geen plaag die bestre den moet worden. Dat stellen Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van het CDA. ïn Schiedam werden de afgelopen twee jaar diverse kippen, een den en konijnen het slachtoffer van een vos. De pro vincie acht het mogelijk dat vossen in deze omge ving vooral gedijen vanwege de vele konijnen op het zandbed voor een nieuwe rijksweg 19. Vorig jaar werd ook loslopend kleinvee aangevallen in 's-Gravenzande (7), Naaldwijk (12) en Maasdijk (8) en op de kinderboerderij in Hoek van Holland. Vol gens de politie was dat in alle gevallen te voorkomen geweest indien de dieren beter waren gehuisvest. De uitspraak van een Naaldwijkse politieman dat spra ke is van 'een vossenplaag die gewapenderhand moet worden bestreden', is inmiddels door de korps leiding van die gemeente gecorrigeerd. Het provin ciebestuur vindt eventuele actie ook geen taak voor de politie. Den Haag - Wegens invoer van een vele kilo's hero ine vanu it het Verre Oosten zij n gisterenn h oger be roep voor het gerechtshof in Den Haag celstraffen van acht, acht en twaalf jaar gevorderd. De hoogste shaf werd geëist tegen een 23-jarige in Rotterdam wonende Hong Kong-Chinees. De andere twee ver dachten zijn een 24-jarige Hagenaar en een 34-jarige illegaal in ons land verblijvende Hong Kong-Chi nees. De rechtbank in Den Haag veroordeelde dit drietal eerder respectievelijk tot tien, acht en zes jaar cel. Beide Chinezen werden vorig jaar opgepakt in een videotheek aan de Rotterdamse West-Kruiskade. Volgens procureur-generaal mr. E. Myjer opereerde de organisatie, waarin de 23-jarige Chinees een lei dende rol zou hebben gespeeld, met koppels van jeugdige meisjes en jongens. Deze stelletjes moesten doorgaan voor pas getrouwde paren, die op huwe lijksreis waren. Om betrapping door drugshonden zo klein mogelijk te maken, had de organisatie voor dit doel in Amerika speciale tassen laten maken. Deze kostten aldus de aanklager 10.000 gulden per stuk. Op verzoek van advocaat mr. J. Boone, verdediger van de 23-jarige Chinees, werden twee koeriers ais getuige gehoord. De 23-jarige Chinees bleef, echter siug volhouden dat er sprake was van een persoons verwisseling. „Ik heb nier niets mee te maken". Zijn raadsman mr. Boone vond dat helemaal niet kon worden bewezen dat dat er heroïne in de tassen had gezeten, omdat hierover geen stukken uit Hong [ufflg in het dossier zaten. Uitspraken op 21 februari. Het achter schip van het model van de Insu linde, het passagiers schip dat van 1913 tot 1957 voorde Rot terdam sche Uoyd heeft geva ren. Foto Maritiem Museum 'Prins Hendrik' Rotterdam - Rotterdammers die afhankelijk zijn van thuishulp van de Stichting Thuiszorg Rotterdam zullen de gevolgen on dervinden van.de opgelegde bezuinigingen. In 1992 moet 3% van het totale budget (2,8 miljoen gulden) worden bespaard. Ef ficiënter werken als gevolg van de fusies tussen de thuishulp en het kruiswerk dekt dit bedrag slechts ten dele. Er moet nog 1,2 miljoen gulden worden gevonden door ingrepen in de dienstverlening. Mensen die dit jaar een beroep doen op thuishulp zullen in een Door Hans Geurens Strijen - Door een administratie ve blunder dreigt de toch al zo armlastige Hoekschewaardse ge meente Strijen bijna een kwart miljoen gulden aan rijkssubsidie mis te lopen. Een Strijense amb tenaar blijkt vorige zomer een of ficieel aanvraagformulier ver keerd te hebben ingevuld voor de subsidie, die was bestemd voor de bouw van vier liften in bejaarden woningen. In plaats van voor vier liften is slechts voor één lift geld aangevraagd. Normaal gaat de betreffende ambtenaar altijd zelf naar Den Haag met de aanvraagformulie ren om nog even te laten controle ren of ze correct zijn ingevuld. Maar wegens familie-omstandig heden is dat er afgelopen zomer bij ingeschoten. Ook burgemees ter Van Schaijck en gemeentese cretaris In 't Veld die het aan vraagformulier ondertekenden, merkten de fout niet op. Deze kwam pas in oktober vorig jaar aan het licht. Toen was de termijn waarbinnen subsidie kon worden aangevraagd verstreken en was het rijksgeld bij het ministerie van Vrom al verdeeld onder de andere aanvragers in het land. Brieven met dringende verzoe ken van Strijen aan het ministe rie om de subsidie alsnog toe te kennen, hebben niet geholpen. Ook het vriendelijke aanbod van Oud-Beijerland en Binnenmaas om een deel van de subsidie van hun woningcontingent beschik baar te stellen aan het ongelukki ge Strijen wees het ministerie af. Staatssecretaris E. Heerma van volkshuisvesting is onvermurw baar. Al betaald De vier liften zijn inmiddels al klaar en betaald en staan op het punt in gebruik te worden geno men. De liften in de Apollostraat maakten deel uit van een geza menlijk project in de Hoeksche Waard. Ook in Oud-Beijerland en Binnenmaas zijn dergelijke liften in bejaardenwoningen aange bracht. Door het gezamenlijk pro ject konden de kosten worden ge drukt. Strijen heeft inmiddels een Arob- proeedure aangespannen tegen de beslissing van het ministerie. De zaak dient op 3 maart. „De ge volgen staan in geen verhouding tot de gemaakte fout," zegt Ton ter Ellen van de afdeling ruimte lijke ordening van de gemeente Strijen. „Er is op het formulier al leen vergeten 'maal vier' achter het bedrag voor die ene lift te zet ten. Maar er ligt wel een raadsbe sluit voor vier liften en uit alle bij lagen bleek dat het om vier liften ging." Mocht de rechtszaak wor den verloren, dan betekent dat een fikse financiële klap voor de gemeente. „Een geluk bij een on geluk is nog dat het verlies dan ten laste komt van de begroting van het woningbedrijf en niet van de gemeentebegroting. Maar dat is is natuurlij k maar een zeer rela tieve meevaller," aldus Ter Ellen. Rotterdam - De rivierpolitie heeft gisteren proces-verbaal opge maakt tegen de kapitein van het zeeschip Timrix. Tijdens het bun keren in de Beneluxhaven werd er honderd liter gasoiie gemorst. De kapitein van hei schip heeft een boete van vi'ft*> nderd Engel se ponden be i. Een woord voerder van de iilie noemt deze actie van de rivierpolitie een 'lik— op-stuk-beleid'. Bestrijding van milieu-criminaliteit is een zoge naamd speerpunt van de Rotter damse politie. aantal wijken meer dan voorheen geconfronteerd worden met wachtlijsten. Dat geldt met name voor diegenen, die langdurige huishoudelijke hulp nodig heb ben. Een andere maatregel is het be zuinigen op uitzendkrachten. De thuishulp maakte daarvan op gro te schaal gebruik om de afwezig heid van medewerkers door ziek te of vakantie op te vangen. Problemen Gevolg van deze bezuiniging zal zijn, dat er niet altijd een inval kracht beschikbaar is als de vaste hulp niet kan komen. Naar ver wachting zal dit vooral in de va- kantietijd tot problemen leiden. Geld kan ook worden bespaard door bestaande en nieuwe klan ten door te verwijzen naar de A.A.W. Dat is een subsidierege ling voor mensen beneden de 65 jaar, die langdurige huishoudelij ke hulp nodig hebben. Zij kun nen een beroep doen op deze re geling als de thuishulp niet aan de vraag kan voldoen terwijl de betrokkene toch recht heeft op bijstand. Via de A. A. W. kan men een vergoeding krijgen voor par ticuliere hulp. Hel Centraal Bureau Thuiszorg Rotterdam vindt dat de stad ge troffen wordt door een onevenre dig hoge aanslag in deze bezuini gingsronde. Er is bij het vaststel len van de verdeelsleutel voor de budgetten namelijk geen reke ning gehouden met de relatief slechtere gezondsheidssituatie van de inwoners van grote steden. Rotterdam - Een sprintje van het Nederlandse zeeschip Steel Sprinter heeft gisteren voor een fikse ravage gezorgd in de buurt van het Noorderei land. Nadat het schip onder de spoorbrug was doorgevaren, schroefde de kapitein de snel heid op tot 11,6 zeemijlen. Daardoor .onstond zoveel dei ning dat drie schepen van hun kabels werden gerukt. Verder werd er een bolder uit de kade getrokken en een steiger ont zet. De rivierpolitie heeft gis termiddag proces-verbaal op gemaakt tegen de kapitein van Steel Sprinter. Negen rijstroken voor het autoverkeer, een fietstun- nel en een dubbele metrobuis. Dat is het toekomst beeld, datdeambtelijkeStuurgroepBeneluxcorridor deze week presenteerde voor de Beneluxtunnel. De ingreep zou ruim een verdubbelingbetekenen van de vervoerscapaciteit tussen het Botlekgebïed en de Europoort met de noordelijke oever van de Nieuwe Maas. De uitbreiding moet op termijn een eind maken aan de dagelijkse files voor de tunnel. Automobilisten zullen wel gedufd moeten uitoefenen, want de twee de tunnel (rechts op de tekening) kan in het gunstig ste geval pas rond de eeuwwisseling in gebruik wor den genomen. Dat vereist wel dat de ambtelijke stu die van Rijkswaterstaat, de gezamenlijke openbaar vervoerbedrijven en de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen wordt omhelst door minis ter Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) en de plaatselijke overheden. Dat de opstellers van het plan een belangrijke impuls voor de werkgelegenheid verwachten, is gevisuali seerd op deze impressie. Zowel aan de Vlaardingse zijde van de tunnel (links) als in Schiedam (op de te kening rechts van de nieuwe, tweedetunnelbuis) be vinden zich nu enkele in onbruik geraakte industrie terreinen. Het nu nog grotendeels maagdelijke terrein van Wil ton groeit in de visie van de planmakers uit tot een bloeiend industrieterrein. Ook het Vlaardingse ge meentebestuur verwacht een belangrijke economi sche impuls van de uitbreiding van het wegverkeer en de nieuwe metroverbinding tussen het Marco- n [plein en Hoogvliet. Tekening Paul Kerfebljn/Rljkswaterstaat Rotterdam - Met het uitreiken van én de Zilveren Binnenhuis Design Prijs '92 én de prijs voor het beste barkrukontwerp is gis teren in Ahoy' de 26ste editie van Binnenhuis van start gegaan. Jan des Bouvrie, samen met collega Gerard van den Berg vorig jaar winnaar van de Design Prijs, overhandigde de onderscheiding gisteren aan meubelontwerper Arnold Merekx uit het Limburgse Landgraaf. „Merekx is een groot ontwerper, die het Nederlands de sign vooral in het buitenland on dersteunt en dat is van groot be lang," aldus Des Bouvrie. De barkrukkenwedstrijd, waar van het resultaat tien dagen lang te zien is op Binnenhuis, is ge wonnen door Eduard Sweep. Met zijn 'kegelkruk', een combinatie van staal en hout, sleepte hij drie duizend gulden in de wacht. „Het is een toonbeeld van werkelijk nieuwe vormgeving, alleen staan de pootjes te dicht bij elkaar. Daaraan zou je nog iets moeten doen," aldus Nederlands be roemdste ontwerper Jan des Bou vrie tegen de 29-jarige Eindbove- naar. De wedstrijd, een initiatief van FabriCati in Rotterdam en The Frozen Fountain in Amsterdam, heeft ruim honderd barkrukken opgeleverd, die zijn beoordeeld op vormgeving, functionaliteit en humor. Vooral in de laatste cate gorie is behoorlijk wat ingezon den. De Belgische inzending, be staande uit een sehakelbare zon nebloem mét pot die als kruk of als decoratie kan worden ge bruikt, heeft een eervolle vermel- Met zijn ontwerp voor een ranke barkruk van staal en hout heeft Eduard Sweep de eerste prijs gewonnen. Foto Niels van der Hoeven ding gekregen. Winnaar Eduard Sweep, in Eindhoven werkzaam als zelfstandig ontwerper, zal zijn barkruk in ieder geval zeifin pro- duktie nemen. „Een eer," noemt hij zijn eerste prijs. „De kwaliteit van de inzendingen heeft me ver rast. Absoluut geen kneuterig heid maar echte vormgeving." Alle barkrukken zijn evenals het werk van Design Prijs-winnaar Arnold Merekx nog tot en met zondag 16 februari te zien op Bin nenhuis'°2. Rotterdam - De aanpak van de sociaal-economische problemen in Rotterdam wordt deze dagen bekeken door een internationaal onderzoeksteam. Het gezelschap van het zogenoemde 'Inner Cities Project' van het German Marshall Fund of the United States is gis teravond in de stad gearriveerd en brengt de komende dagen on der meer werkbezoeken aan een aantal stadsvernieuwingsgebie den, de wedstrijd Sparta-Vitesse, de bouwpool, basisschool De Vlam in Hoogvliet en de bewo nersorganisatie Hillesluis. Achttien steden Het team zal in drie jaar tijd acht tien steden in Europa en de Ver enigde Staten bezoeken. Doel is om inzicht te krijgen in de aard van zowel sociale, economische, fysieke ais financiële problemen van de grote steden op het weste lijke noordelijk halfrond in de ja ren negentig. De groep van twee wetenschappers, twee praktijk mensen en twee journalisten van beide continenten komen uit Glasgow en reizen 12 februari door naar Frankfurt. Daarna vol gen gedurende dit eerste onder- zoeksjaar gesprekken met en werkbezoeken aan een 'dwars- doorsnee' van instellingen en per sonen in de Amerikaanse steden Chicago, Atlanta en Toronto. Strategie De tijdelijke medewerkers van het German Marshall Fund, dat in 1972 in het leven is geroepen na een Duitse gift uit dank voor het 'Marshall Plan' na de Tweede We reldoorlog, kijken vooral naar de strategie die een stad hanteert om het economisch draagvlak te ver sterken. Maar ook effecten van de veranderingen in de samenstel ling van de bevolking van een stad en de fysieke reconstructie van binnensteden hebben de aan dacht. Elke stad levert een sociaal-eco nomisch profiel op basis waarvan het team uiteindelijk een vergelij king tussen de verschillende aan pakken van problemen kan ma ken. Publicaties Rotterdam kwam bij de organisa tie in beeld door publicaties over 'Het nieuwe Rotterdam', de visie van het gemeentebestuur om de stad door middel van een reeks plannen en projecten voor te be reiden op de toekomst. Het onderzoeksteam heeft de ko mende dagen een druk program ma. 7,o discussieert het bijvoor beeld vandaag met lokale be stuurders over sociale vernieu wing en krijgt het. morgen - voorafgaande aan de wedstrijd Sparta-Vitesse - in Spangen uit leg over het beleid ter bestrijding van voetbalvandalisme. Het team voert maandag verschillende ge sprekken over de aanpak van de werkloosheid in Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1