7 Reijnhout buigt voor sloop in Gorzen Gemeente verkoopt voetbalveld aan Cency tlK°opER Grote Kerk verguld met grote sponsor Musicalsterren oefenee in abdij voor Stampei Driejaar cel voor vals geld Dodelijke ongeluk Minder bussen naar Maasland Woonwagenbewoners dreigen met maatregelen 'Huur zal hoger uitkomen dan door woningbouwvereniging is voorgespiegeld' NïK komt toch praten over Joodse begraafplaats Medailles voor redders Bejaarde in hand gestoken Groep slaat en schopt man Autovernielers zeer actief Auto in brand Man bekent veel diefstallen Dief gepakt Doorgereden na botsing Met hoofd tegen voorruit Vijf autokraken moraG in kelderbox Rotterdams Dagblad Maandag 10 februari 1992 Een 53-jarige vrouw uit Schiedam is vannacht om het leven gekomen bij een ongeluk' op de Burge meester van Haarenlaan. De vrouw was door rood licht gereden, aldus de politie, op de plaats waar de tram de laan oversteekt. De vrouw botste bovenop de tram en was op slag dood. De ravage was groot. De auto moest worden weggetakeld. De ravage na het dodelijk ongeval op de Burgemees ter Van Haarenlaan was groot. Foto Roel Dijkstra. Maasland - Het inkrimpen van de busdiensten naar Maasland met ingang van mei is bij de Maaslandse afdeling van de PvdA m verkeerde aarde gevallen Raadslid W. Gouma is verbolgen over de nieuwe dienstregeling, die voor Maasland vooral 's avonds een vermindering van de bereikbaarheid betekent. .,'s Avonds met de laatste bus uit Delft,"' stelt Gouma vast, „Dat kan. Maar alleen als je vóór half tien bij de halte staat. Op zondag met de bus naar oma en te rug? Vergeet het maar. Westnederland gaat met in gang van mei de diensten fors inkrimpen. Maasland wordt voor hen die met de bus moeten reizen, een stuk minder goed bereikbaar.'' In de nieuwe dienstregeling zal de laatste bUj van lijn 132 doordeweeks en op zaterdag, om half zeven door Maasland naar Maassluis rijden, zo meldt een woordvoerder van Weslnederlana. De oussen gaan dan niet verder dan het viaduct in Maasland. In de richting Delft gaan de bussen 's avonds en in het weekeinde niet meer om de anderhalf uur, maarelke twee uur. De busmaatschappij kan zich de kritiek goed voor stellen. „Op bepaalde dagdelen is het niet rendabel meer om met bussen te rijden." aldus een woord voerder. „Daarvoor reizen Maaslanders gewoon te weinig met de bus. Misschien is Maasland rijp voor alternatief vervoer, bij voorbeeld een buurtbus of taxiproject." Al een paar weken geleden wees Gouma het Maas landse college van burgemeester en wethouders op de verminderde bereikbaarheid van het dorp per bus. Verantwoordelijk wethouder P. Houtenbos bleef de sociaal-democraat het antwoord schuldig. Hij meldde van de nieuwe dienstregeling nog niet op de hoogte te zijn, maar zou er naar informeren. Vlaardingen - De ruim veertig bewoners van het woonwagenkamp aan de Holyweg in Vlaardingen weigeren de omleidingsroute, die vorige week in ver band met de nieuwbouwwerkzaamheden aan de Viaardinger Vaart is aangelegd, te accepteren. Als blijk van hun onvrede braken ze eind vorige week een deel van die route op zodat het verkeer genood zaakt was om te tijden of op z'n minst &neiheiu te minderen. De politie moest er aan te pas komen om orde op zaken te stellen, gaf toe dat de verkeerssitu atie aan de rand van het woonwagenkamp te wensen overliet maar liet het plaveisel wel herstellen. ..Als die sluiproute hier voor de deur blijft liggen deinzen we er niet voor terug om de boel weer open te gooien," laat Johan van Schaften over het voorne men van hem en zijn buren geen twijfel bestaan. „Desnoods gaan iedere dag de stenen uit de grond. Het is ecfit te gek Zelfs die agenten d»e hier van de week kwamen kijken moesten opzij springen voor de auto's die hier voorbij kwamen." Het onbegrip dat de woonwagenbewoners voor de rieu've sluiproute richting Schipluiden hebben, is gebaseerd op het feit dat er volgens hen genoeg an dere mogelijkheden zijn om het verkeer om te lei den. Voorheen voerde de route langs de vaart maar omdat daar momenteel de voorbereidingen worden getroffen voor de bouw van luxe appartementen, eengezinswoningen en villa's is er een ander traject aangelegd. Een deel daarvan loopt rakelings langs de binnenplaats van het kamp. ..Belachelijk." noemt Van Schaften hel. „Normaal fietsen de kinderen hier het kamp af en op zonder dat ze gevaar lopen. Dat is nu geen doen meer. Het verkeer raast hier soms werkelijk met een snelheid van 70 a 80 kilometer voorbij. Op de stille uren is het geen probleem want dan zitten de kinderen op school. Maar moet je 's middags rond vijf uur eens kijken als iedereen van zijn werk naar huis gaat." Dan: „Kijk eens," en hij wijst naar een passerende vrachtwagen met aanhanger, „wat een bakbeesten hier voorbij komen. De kopjes staan nu echt in de kast te trillen hoor! Maar dat is niet waar we over val len. Het gaat om de verkeersveiligheid voor de deur Iedere dag dat die sluiproute hier nog ligt lopen on ze kinderen gevaar. Ik begrijp niet waa. "in die weg pal voor onze stoep moet liggen. Als ze m een stukje verderop langs de begraafplaats laten lonen, heeft niemand er last van." Omdat ze maar al te goed beseffen dat Keulen en Aken ook niet op één dag zijn gebouwd, kijken de woonwagenkampbewoners de zaak nog even aan. „Maar." verzekert Johan van Schaften, „als het te lang duurt voordat men er iels aan doet. breken we de weg zelf wel open. Zo kan het niet veel ianger." Johan van Schaften: „Desnoods gaan iedere dag de ste nen uit de grond." Foto Ge'fit de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - Met 'grote tegenzin' heeft wethouder Adri Reijnhout (Stadsvernieuwing) ingestemd met de sloop van 92 woningen in de Nieuwe Maasstraat, één zijde van de Pendrechtsestraat en de Klaaswaalsestraat. Volgens de wethouder is de sloop van de hui zen moeilijk te voorkomen, omdat de bewoners zich inmid dels in meerderheid voor deze op tie hebben uitgesproken. Per soonlijk is Reijnhout voorstander van behoud van de vooroorlogse woningen. De huizen zijn eigendom van de Woningbouwvereniging Schiedam. De sloop van de hui zen is aan bod geweest tijdens verschillende door de verhuurder georganiseerde bewonersbijeen komsten. Daar werd de bewoners voorgerekend, dat nieuwbouw de beste en goedkoopste oplossing zou zijn. Volgens de WBS kunnen de bewoners in een nieuwe wo ning een maandelijkse huur van 543 gulden tegemoet zien. Ais ge volg van de sterk verslechterde subsidieregeling zou de huur na een ingrijpende opknapbeurt op lopen tot rond de zeshonderd gul den. Reijnhout en de ambtenaren van de afdeling Stadvemieuwing zijn voorstander van hel behoud van de karakteristieke woningen, maar zij zijn nu toch gezwicht voor de druk van de woningbouw vereniging en de bewoners. „Ik heb het gevoel dat de gemeente in een positie is gemanipuleerd, waarin zij niets anders kan doen dan meewerken," schrijft Reijn hout aan zijn raadscommissie. Het verschil van inzicht tussen de woningbouwvereniging en de ge meente leidde tot een maanden lange impacse in de gesprekken over de toekomst van de volks huisvesting in dit deel van de Gorzen. Als lichtpuntje bij de be slissing tot sloop ziet Adri Reijn hout het gegeven, dat er nu ten minste een einde is gekomen aan een lange periode van onzeker heid bij de bewoners. Ondanks de toestemming voor sloop vindt Adri Reijnhout dat de woningbouwvereniging de bewo ners voor haar karretje heeft ge spannen. In de eerste besprekin gen over de toekomst van het complex werd de gemeente bui ten de deur gehouden. Op dat mo ment werd de bewoners de finan ciële gevolgen van de verschillen de opties voorgerekend. De wet houder vindt het vreemd, dat de gemeente niet bij die besprekin gen werd uitgenodigd. „De wo ningbouwvereniging rekent met overheidsgeld zonder dat wij er bij betrokken zijn." Op de rekenmethodiek valt vol gens Adri Reijnhout aardig wat af te dingen. „Men gaat uit van ver onderstellingen die niet kloppen. Op de huizenblokken rust nu een hele lage erfpacht. Men gaat er ten onrechte vanuit dat die bedra gen niet naar boven worden bijge steld. Verder rekent de woning bouwvereniging voor haar gemak op een volledig huurverlagings- budget van de gemeente. De praktijk is echter dat we dit geld over de hele stad moeten verde len. Ze rekenen de bewoners rijk. De huur zal hoger uitkomen dan het voorgespiegelde bedrag van 543 gulden." Reijnhout had liever gezien, dat de woningen op eenvoudige wijze waren gerenoveerd. „De woning bouwvereniging is een sociale verhuurder," zegt Adri Reijn hout. „Door eenzijdig nieuw te bouwen kunnen Schiedammers straks alleen nog in dure nieuw bouwhuizen terecht. Ik zou graag zien dat er ook een aanbod van oudere en goedkopere woningen blijft." Volgens directielid Pieter van der Hulle van de woningbouwvereni ging ligt het allerminst in de be doeling om alle vooroorlogse hui zen in het woningbezit te laten wijken voor nieuwbouw. „Wij kij ken in eerste instantie naar de technische kwaliteit van de wo ningen. In het verleden zijn al heel wat woningen gerenoveerd en dat zullen we ook in de toe komst blijven doen. De wethou der hoeft niet bang te zijn voor sloop van al onze vooroorlogse woningen." Voor het slopen van de woningen en het bouwrijp maken van de grond onder de te slopen huizen doet de Woningbouwvereniging Schiedam een beroep op het Stadsvernieuwingsfonds. Tot 1996 zijn alle beschikbare midde len uit deze pot echter reeds ver deeld over de stad. Een mogelijk heid is, dat de woningbouwver eniging deze kosten gaat voorfi nancieren. Vooraf geeft Reijnhout echter geen garanties dat de kosten wor den vergoed. „Het projectteam Zuid zal eerst een stadsvernieu wingsplan moeten maken. De toekenning van een budget zal pas plaatsvinden als de gemeen teraad prioriteit aan het voorstel geeft boven voorstellen voor stadsvernieuwingsactiviteiten uit andere wijken." Vlaardingen - Het gemeentebe stuur van Vlaardingen zal bin nenkort benaderd worden door het Nederlands Israeiietisch Kerkgenootschap over de toe komst van de Joodse Begraaf plaats aan de Schiedamseweg. Het bestuur van hel NIK heeft de ze week besloten om het initiatief te nemen voor overleg met de ge meente. Aanleiding hiertoe is het bekend worden van een publica tie van plaatsvervangend stadsar chivaris Harm Jan Luth, waaruit blijkt dat er zeker twintig maar mogelijk zelfs 29 mensen zijn be graven in plaats van vijf zoals ai- tijd is aangenomen. Secretaris drs. J. Sanders van het NIK in Amsterdam zegt: „Ons be stuur is tot dit besluit gekomen na beoordeling van de ons door de Nederlands Israelietische Ge meente Rotterdam toegezonden stukken." Herinnerd aan zijn eer dere uitspraak is niet te verwach ten, dat het NIK-bestuur oude rechten wil opeisen, reageert San ders: „In heel Nederland beheren we 180 begraafplaatsen en overal bereiken we altijd in allerpret tigst overleg een acceptabele op lossing. Wij komen op korte ter mijn naar Vlaardingen om ons van de situatie ter plekke op de hoogte te stellen en denken ook hier in goed overleg er met de ge meente uit te komen." Hoek van Holland - Deelraads voorzitter W. Doorn-van der Hou wen heeft vier medailles uitge reikt aan mensen die op 10 augus tus 1991 het leven hebben gered van de 84-jarige D. Ch. Ouwe hand. De bejaarde Hoekenaar kwam in de problemen toen hij in een mui, een diepte in een zand bank, raakte. Toen de reddet r van de Dienst Recreatie hem aan val brachten had het slachtoffer een hartstilstand. Door middel van re animatie werd hij echter weer tot leven gewekt. De Stichting Maatschappij tot Redding van Drenkelingen heeft aan D. van Oosten en G. van Oos ten de bronzen draagmedaiile toegekend. Aan het team van de strandwacht werd een getuig schrift met bronzen legpenning toegekend, dat in ontvangst werd genomen door AA. van Zanden. Hoekenaar A.M. Mulder die als burger bij de redding betrokken was, ontving de bronzen draag medaiile met legpenning. Vlaardingen - De Verloren Zoon hadden de monnikken snu gevonden toen ze eenmaal met de bus uit Vlaardingen in Roldue waren aangekomen. Zo heet namelijk de grot-achtige bar van de abdij, waar het Vlaardings Musicalgezelschap afgelopen weekeinde verbleef. Met 54 mannen en vrou wen snoven de volwassen musicalsterren van vrijdagavond tot gistermiddag in het Zuidlimburgse land de sfeer op van het leven in een klooster. Van eten en drinken werd het gezelschap door de gastvrije nonnen goed voorzien, maar dat was ook wel nodig want er is ook hard gewerkt om de rollen voor 'Stampei in de Abdij', de jubileummusical voor de veertigjarige Stadsgehoorzaal, er nog beter in te stampen. Even na zevenen vertrok de bus vrijdagavond nabij het Holy-ziekenhuis en om half tien konden de kamers in Roldue bellekken worden. Die avond vond in De Verloren Zoon een gezellig samenzijn plaats. De zaterdag werd met zangoefeningen begonnen en verder met repetities doorgebracht, waaronder de choreografie onder leiding van Anneke van Geldem. Geheel in styl was de zondag rustiger; gisterochtend werd zelfs de gez&ugen mis bijgewoond in de kapel van de abdij .Foto Roei Dijkstra Den HaagVlaardingen - De Haag se rechtbank heeft een 56-jarige drukker van vals geld uit Maas tricht tot driejaar cel veroordeeld. Twee Amsterdammers van 49 en 42 jaar werden respectievelijk veroordeeld tot vier jaar cel en 4,5 jaar cel. De bewuste affaire kwam op gang nadat in een woning in Vlaardingen vorig jaar oktober een geïmproviseerde drukkerij weid ontdekt. De rechtbank deed geen princi piële uitspraak over de vraag of undercover werkende agenten hun naam bekend moeten maken aan d- onderzoeksrechter. De rechtbank had de verklaringen, die een anonieme rechercheur op het parket van de rechter-com- missaris aflegde, niet nodig om tot een bewezenverklaring' te ko men in een zaak mei valse dol lars. Eerder deze week stelde de recht bank in Amsterdam wél de eis dat de namen van undercover-agen ten of pseudo-kopers aan de rech- ter-commissaris bekend moeten worden gemaakt. De politie heeft er grote moeite mee, omdat ze bang is dat de identiteit van infil tranten dan makkelijker bekend kunnen worden. Maassluis - De restauratiecom missie van de Grote Kerk is zeer in haar sas met de bijdrage, die het Maassluise bedrijf Sanofi aan de restauratie van het godshuis heeft gedaan. De fabrikant van geneesmiddelen kondig-'» reeds eerder aan bij te dragen in de kos ten, maar de restauratiecommis sie was met stomheid geslagen toen duidelykwerd dat het doch terbedrijf van een Franse multi national met 30.000 gulden over de brug komt. Het geldbedrag overhandigt di recteur W.T.H.J. Melissen van Sa* nofi morgen aan burgemeester Hans van Es, m zijn functie van voorzitter van de commissie van advies en aanbeveling van de res tauratie. Sanofi is gevestigd aan de kop van de Govert van Wijnka de. De restauratiecommissie sug gereert dat het bedrijf zich wel licht heeft laten inspireren op het uitzicht op de buitenhaven. In vroeger tijden werd hier belasting geheven op de visafslag. De op brengst hiervan vormde 350 jaar geleden de financiële basis voo' de bouw van de kerk. De bijdrage is zeer welkom, want het kerkbestuur moet tien pro cent bijdragen in de kosten van de restauratie, die is begroot op vier miljoen gulden. Tachtig pro cent van de kosten wordt betaald door het Rijk en de resterende tien procent is bekostigd door de gemeente Maassluis. In het be grote tekort van vier ton voor de kerkelijke gemeente is echter geen rekening gehouden met de mogelijk noodzakelijke reparatie van de kerkvloer. Verder over weegt het kerkbestuur vloerver warming in de kerk aan te bren gen. Dat is comfortabeler voor de kerkganger en het kan een aan zienlijke energiebesparing ople veren. Voor de omvangrijke in vestering is echter nog geen bud get beschikbaar. Door Ben van Haren Vlaardingen - Superdrogist Cen cy (Jan Anderson) koopt van de gemeente Vlaardingen het vroegere Cion-voetbalveld aan de Marathomveg om er een centraal magazijn van 5,000 vierkante me ter op te bouwen. Wethouder John Ranshuijsen (Grondzaken) bevestigt, dat hij met Anderson een principe-overeenkomst heeft gesloten. Over de pnjs val hij zich met uitlaten. Cency is al enkele jaren op zoek naar grond voor nieuwbouw omdat het afwil van de gespreide vestiging in onder meer de oude melkfabriek VMC aan de Aster straat en een vroeger haringpak huis aan de Koningin Wilhelmi- nahaven. Het ruim vijftig jaar ge leden als parfumeriewinkel aan de Schiedamseweg begonnen be drijf opent binnenkort zijn vijfen vijftigste drogisterij en denkt na het gereedkomen van het nieuwe Centraal Magazijn aan de Mara thomveg naar 75 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant te groeien. Vanuit Vlaar dingen vindt de bevoorrading van alle winkels plaats. In dit centrale onderdeel van Cency werken 45 mensen, die bijna allemaal m Vlaardingen wonen. Daarom is Anderson al jaren in de slag mei deze gemeente om hie nieuwbouw te plagen, waai in ut. centrale functies ruimte konden krijgen Het gaat om een pand van tien meter hoogte en een grondoppervlak van enkele dui zenden vierkante meters. Lange tijd is ook in beeld geweest het be drijventerrein, dat Bouwbedrijf Van der Waal in eigen beheer ont wikkelt naast de Beneluxtunnel. De keuze is nu op het oude Cion- veü in de hoek van de Ary Rop- laan en de Marathonweg geval len. „De twee belangrijkste voorwaar den zijn voor mij steeds geweest, dat we op eigen grond bouwen en op een plek waar grote vrachtwa gens snel de rijksweg op kunnen komen." vertelt Anderson. Met de gemeente had hij de moeilijk heid. dat liet liever geen grond verkoopt. En bij Van der Waal nd hij het bezwaar, dat er nog vuIWaMuiM itx'hUUeekse aansluiting op de rijksweg aanwe zig is. ..Voor die er is, zijn we tien jaar eider en daarop wilde ik niet .i' hlen Met de gemeente ben ik lang m de slag gc< -est. Ik wilde het liefst op het s roegere Moer manterrein zitten, maar daar wil de gemeente meer hoogwaardige bedrijven en op een ander terrein aan de Heusdenslaan kreeg ik ook geen plaats. Uiteindelijk heb ik met Ranshuijsen overeenstem ming bereikt over de Marathon- weg, zij het tegen een hoge prijs." aldus de meer van streekmu seum, VW, Historische Vereni ging en andere plaatselijke orga nisaties bekende Jan Anderson. In de nieuwe vestiging zal ook een filiaal komen van het Toele veringsbedrijf Vlaardingen. ïn een eigen afdeling zullen vier tot acht gehandicapten onder iedmg van een leermeester werk gaan doen voor de superdrogist. „De afspraak hierover is ook pas ge maakt, maar staat los van de koopovereenkomst, die ik met de gemeente heb gesloten," aldus Anderson. Ranshuijsen benadrukt, dat er sprake is van een principe-over eenkomst. „Het college is ak koord, maar er moet natuurlijk gewoon volgens de normale pro cedure nog aan de benodigde goedkeuringen gewerkt worden." De wethouder doelt daarbij op het feit, dat wijziging van het bestem mingsplan nodig is. „Er wordt nu op de afdeling Stadsontwikkeling en Ruimtelijke Ordening aan de uitwerking van het plan gewerkt. Daarna moeten gemeenteraad en provincie hun fiat geven." Onzekerheid blijtt bestaan over de toekomst van de oude panden in de Asterstraat en aan de Kon- .Wilhelminahaven, die aan An derson toebehoren. De gemeente wilde een eventuele aankoop hiervan niet tegelijkertijd rege len. Schiedam - Een 75-jarige man is zaterdag in zijn hand gestoken omdat hij geen geld gaf aan een jongen. Het voorval vond plaats in de lift van een flatgebouw aan de Delflandseweg in Schiedam. De man had geen geld bij zich, zei dit ook, waarna de jongen stak en er vandoor ging richting Schie. Maassluis - Een 44-jarige man uit Maassluis is zaterdagmiddag na bij Koningshoek door een groep mannen mishandelt. Dat ge beurde nadat de man, die met zijn vrouw liep te winkelen, per onge luk tegen één van de mannen uit de groep was gebotst. Ook toen hel slachtoffer op de grond lag, ging de mishandeling door. Het slachtoffer is voor eerste hulp naar het Holy-ziekenhuis ge bracht. Getuigen noteerden het kentekennummer van een auto, maar dat bleek niet te kloppen. Maassluis - In het afgelopen weekeinde zijn aan zeker vijftien auto's in Maassluis vernielingen aangericht. Alle voertuigen wer den met scherpe voorwerpen be krast. Schiedam - Aan de Havendijk in Schiedam is zaterdagmiddag een personenauto in brand geraakt, waarschijnlijk door kortsluiting. Schiedam - Een beveiligingsbe ambte van een warenhuis aan de Broersvest in Schiedam heeft za terdagmorgen een winkeldief ge pakt die er met zes wekkers van door wilde gaan zonder te beta len. Bij de politie bekende de 24- jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, nog dertien andere soortgelijke zaken. Een 20-jarige Schiedamse vrouiv heeft zaterdag geprobeerd in een winkel aan de Brcersveld scheer- apparatuur te stelen. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft dit weekeinde een 24-ja- rige Rotterdammer in de kraag gevat vanwege een inbraak. De man werd op heterdaad betrapt bij een garagebedrijf aan de Strickledeweg toen hij er met een typemachine, een radio en wat geld vandoor wilde gaan. Vlaardingen - Een automobilist heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half twee in de 2e Van Leijden-Gaelstraat in Vlaardingen schade toegebracht aan een geparkeerde personenau to en is daarna doorgereden. Vol gens getuigen moet de 'grote grij ze personenauto' waarin werd ge reden flinke gedeukt zijn aan de voorkant. De politie is op zoek naar de auto. Vlaardingen - Een 34-jarige Schiedammer is met zijn hoofd hard tegen de voorruit gekomen toen hij botste tegen een auto voor hem die remde voor een stoplicht op de Holysingel in Vlaardingen. Dat gebeurde vrij dagmiddag. De man moest naar het ziekenhuis worden gebracht vooronderzoek. Vlaardingen - Op vijf plaatsen in Vlaardingen zijn dit weekeinde auto's opengebroken. De auto's stonden in de Willem de Zwijger- iaan, Muskuskruid, Nagelkruid en Johan de Wittstraat (tweemaal) In Schiedam werden aan de Jachthavenlaan, Singel, Bakker straat, Royaardsplein (2x), Jan Steenstraat, Warande. Burg. Ver veenstraat en 's Gravelandseweg auto's opengebroken Vlaardingen - Een bromfiets is za terdagnacht gestolen uit een kel derbox aan de Luxemburgweg in Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1