'Wie hier recreëert stopt rommel netjes in dozen' Uitzicht 'jvoin op, ballet is pijn lijden' Grote fusie in de jeugdhulpverlening 1 Malaise Ouderendag in de Erker Open avond paddengroep Bonsai's te kijk Biermanifestatie Web Gemeentehuis duurder Unicef-actie school Hel Rotterdams Dagblad Dinsdag 11 februari 1992 jDe taken waren zaterdagnacht goed verdeeld. Jan zorgde voor de 'muziek en Gerard schonk op adequate wijze mijn biertje in. Verscho len in een hoekje waren in de ruimte verder nog drie geverfde meis jes aanwezig. Zij gaven vorm aan het emancipatieproces door zich 'van huishoudelijke taken te onthouden. Zelfs Kees hield hen uit de wind. Om drie uur wachtte hij in de hal op de gasten die niet kwa men. Deze nacht had veel weg van een mislukt veijaardagsfeestje in de huiselijke kring. Helaas voor Schiedam vond het beschreven toneel tje plaats in een publieke gelegenheid. Erger nog, nadere analyse leerde mij dat ik op wat het wekelijkse spitsuur had moeten zijn de enige gast was in de grootste discotheek van een stad met pretenties. Jan, Gerard en Kees - in werkelijkheid drie Turkse jongens - wer ken in de New Deep en de drie meisjes vormen hun aanhang. Als eni ge gast kon ik geen andere conclusie trekken dan dat het nachtleven in Schiedam op zijn gat ligt. Echt gebruist heeft het na tweeën eigenlijk nooit in Schiedam, maar zo triest als nu is de situatie nog nooit geweest, In het verleden kon den stevige stappers nog wel aan hun trekken komen bij Joop van Hees. Zyn vertrek luidde echter het einde in van De Kuil. Andere in het centrum gelegen zaken als De Hoeve en Cartouche hebben hun deuren ai jaren geleden gesloten. Japie is ook weg. In plaats van een patatje smeren hongerige stappers nu thuis een boterhammetje. Hoe is dat mogelijk in een stad die door een ingrijpende face-lift van het centrum weer serieus genomen wil worden? Ik denk dat de hoge leeftijd van de gemeentebestuurders een rol speelt. Of de prille .^jeugd van hun kinderschare. Zijdeveld krijgt energie van zijn echt genote. Als zij verbolgen meldt dat ze weer geen leuke jurk in de stad heeft kunnen vinden, geeft dit de wethouder uit schaamte weken lang weer puf om nieuwe winkeliers te lonken. Hij mist echter het corrigerende vermogen van de jeugd. Zelf heeft liij geen nazaten en van de collega's moet hij het ook niet hebben. De nieuwe generatie Scheeres en Wiegman is nog te jong om zich te be klagen over het gebrek aan vertier in het holst van de nacht. Da's jammer, want de nachtelijke malaise is nog slecht voor het milieu ook. Bij gebrek aan beter vertrekken de Schiedammers na het slui ten van hun stamkroeg nu massaal per auto naar Rotterdam en Vlaardingen. Mijn advies ligt voor de hand. Wethouder ben je vieren twintig uur per dag, dus misschien moeten de veertigers zelf maar eens 's nachts de situatie in ogenschouw gaan nemen. CAREL VAN DER VELDEN Optredens van de Egelander Musikanten en volks- dansvoorstellingen vormen het hoofdbestanddeel van de ouderendag, donderdag 13 februari in wijk centrum de Erker. 55-plussers zijn tussen 10.00 en 15.00 uur welkom in het wijkgebouw aan de Jan van Avennesstraat 32. Voor 7,50 gulden (inclusief lunch). In een van de gebouwen in de Boshoek achter het Bachplein wordt maandag 17 februari een open avond gehouden voor iedereen die wil helpen bij de paddentrek. De Paddenwerkgroep kan vrijwilligers gebruiken die de trektocht va», de amfibieën voor de beestjes vergemakkelijkt. Wie zich geroepen voelt een handje te helpen kan de inform? iie-avond bijwo nen en wie zich wil opgeven kan terecht bij mevrouw C. A. M. van Hoek, tel.: 4712582, Omdat er voor de open dag vorig jaar grote belang stelling bestond, heeft het China Bonsai Centre in Schiedam besloten iedere zaterdag haar deuren te openen voor liefhebbers die de ruim 60.000 dwerg- boompjes willen bewonderen. De regelmatig bij de vkwekerij aan de Fokkerstraat uit Azië aangevoerde bonsai's worden met de grootste zorg gekweekt en hebben voor verzamelaars soms een grote waarde. Afgelopen jaar was in het China Bonsai Centre zelfs een boompje Ier waarde van meer dan 200.000 gul den te bewonderen. Het publiek, dat tussen 9.00 en 15.00 uur welkom is, mag gratis naar binnen. Om de interne verbouwing die onlangs werd afgeslo ten te vieren houdt jongerensociëteit 'Het Web' aan de Callenburgstraat 67 zaterdag 29 februari een bier feest. Er worden vele soorten van het schuimend vocht geschonken en voor degenen die in de geschie denis van het bier willen duiken en meer over het productieproces te weten willen komen, wordt een videofilm vertoond. Het bedrag dat was bestemd voor de bouw van het nieuwe deelgemeentehuis in Hoek van Holland is overschreden. Maar met hoeveel is nog onbekend. Deelraadsvoorzitter W. C. Doorn-van der Houwen heeft vragen hierover van VVD-er Denny Dukers niet willen beantwoorden. „We zijn het niet helemaal eens met de gepresen teerde cijfers," aldus mevrouw Doorn. „We gaan eerst eens praten en rekenen met de dienst voor de gemeentelijke gebouwen voordat de cijfers open baar gemaakt kunnen worden." Er was gehoopt op vijfhonderd gulden, maar de rom melmarkt die door de leerlingen van de Lichttoren- school werd georganiseerd bracht veel meer op. Nau welijks een uur nadat men was begonnen moest al een nieuwe 'geldthermometer' worden vervaardigd, omdat de eerste niet verder reikte dan zevenhon derd gulden. De opbrengst is voor de Unicef aktie 'Kans voor een Kind1, Agenda SCHIEDAM dinsdag 12 februari Jamsessie. Podium, 21.00 uur. Bingo, Kluphuis Oost, Galileïstraat 86,20.00 uur. VLAARDINGEN dinsdag 11 februari Voorlichting bevallen, Emauskerk. 20.00 uur. woensdag 12 februari De kat uit de ruimte (jeugdfilm). Stadsgehoorzaal, 14,00 uur, Lamda (theater) met 'On the razzle*. „Stadsgehoorzaal, 14.00en 20.15 uur. «MAASSLUIS .dinsdag 11 februari 4 Bingo, Koningshof. 20.00 uur. woensdag 12 februari Speel-o-theek, Koninghof. 14.00 uur. Joke en Rinus Veldheer wonen in het oeverbos Lickebaert, naast hun café-restaurant, Ze kijken uit op het recreatiegebied en de Nieuwe Waterweg. Gisteren vier den ze hun 25-jarig jubileum in de horeca. Door Peter de Lange Foto Roel Dijkstra „Ik ging wel 'ns vissen bij het strandje verderop en op een keer dacht ik: feitelijk zou je hier een etablissement moeten bouwen. Het was niet meer dan een lucht kasteel. Er stonden hier toen al leen maar wat bomen. En een paar toiletten voor de jongens die in het bos werkten. Na zes jaar hadden we de vergun ning. Eerst wilden we gewoon een dingetje bouwen, niet te groot, maar dan staat je zaak 's avonds alleen. Dus kwam er een huis bij. De serre hebben we later aange bouwd, voor de koffiedrinkers en de mensen die een hondje bij zich hebben. Met het terras in de zo mer erbij hebben we 300 zitplaat sen. En we zijn begonnen met nop. Er was hier alleen zand. Het is natuurlijk een heel verschil met De Molm waar we 16 j aar heb ben gestaan. Een café is heel an ders dan een restaurant. En je komt vanuit de binnenstad mid den in een recreatiegebied te recht. Mijn vrouw had veel moeite met afscheid nemen van het cen trum. Maar ze vindt het nu heel gezellig. Al die velden vol met mensen 's zomers. Prachtig. Het is een spelletje van geven en nemen. Glazen kun je niet mee geven aan de mensen buiten, dus probeer je bekers. Voor blik wa ren we eerst bang, je ziet het hele bos al vol liggen. Maar niks hoor, ze gedragen zich voorbeeldig. Er blijft niks achter, ook niet als er honderd mensen op het veld heb ben gelegen. Wie hier recreëert stopt zijn rommel netjes in dozen en zet die bij de container. De rivier, een bos, horeca en par keerruimte, dat is natuurlijk een ideale combinatie. Dat trekt altijd publiek. Ik heb er zelf ook veel lol aan, ik heb zelf gevaren, op de Willem Ruys. Dus ik zie de scheepjes weer terug. Als de gas ten vragen: wat voor boot komt daar voorbij, weet ik 't precies. Je hebt hier een prachtig uitzicht. Er gebeurt van alles op het water. Voor paal 17 worden de schepen vastgemaakt aan de slepers, we hebben een zandwinningsplaats voor de deur, je ziet de booreilan den naar Verolme gaan. Alleen jammer dat er steeds meer pijpen bijkomen aan de overkant. Die ene nieuwe bij de AVR lijkt wel een verkeerstoren. Wat de bereikbaarheid betreft denk ik vaak aan Maij-Weggen, die iedereen de bus in wil hebben. Prima als ze wil dat mensen de auto laten staan, maar waarom rijdt de bus van Westnederland dan niet meer op zaterdag en zon dag over de.dijk? Ér.staat opeens in de krant dat dat L afgelopen. Dat vind ik toch wel zwak, voor een recreatiegebied. Wat ook een beetje krom werkt is het wandelpad. Fietsers zijn daar op toegestaan, maar het is vast niet de bedoeling dat racefietsers meteen pokkegang voorbijscheu- ren. Het verkeersbord is gewoon niet duidelijk genoeg, denk ik. Brommers mogen er niet op, maar afgelopen zomer werd ik weer met m'n EHBO-koffertje ge roepen omdat er twee bewuste loos langs de kant lagen. Een meisje in bikini en de bromfietser die haar had aangereden. Je hebt hier heel duidelijk een functie, je zit hier niet enkel voor hel gewin. Je helpt een lekke band te piakken, je belt de ANWB als er iemand met pech staat. Wat ik zeg, in een recreatiegbied is het geven en nemen." Schiedam - „Het zinnetje 'Kan ik niet', dat wit ik niet meer horen. Kan niet, bestaat niet," zegt Tosca Balm, die de balletles 'modern' binnenstapt om naar de presta ties van de meisjes van de voorop leiding van haar balletschool te kijken. De danseressen worden hard aangepakt, want balletjuf Fi- finne, die 'modern' en 'folklore' geeft, is niet zuinig in haar com mentaar: „Ik wil niet van die gest rekte stijve armpjes, Los. Ik wil los! En luister naar de muziek. Dans op je gevoel. Je moet niet constant denken wat je moet doen, want dan zie ik denkende gezichten en dat mag niet." Ook Petra en Irma, de docenten die respectievelijk 'ja2z' en 'klas siek' geven, zijn streng voor de ballerina's. Tosca Balm legt uit waarom zoveel kritiek op de meis jes wordt gegeven: „Ballet is hard. Hier leren zij alvast wat het is om je leven aan ballet te wijden. Nu kunnen zij nog terugkrabbe len. Op een academie kan dat niet meer." Tos^a Balm, die 29 jaar geleder h..-rste balletstudio be staruc vorig jaar september vooropleiding. Zij selecteerde 22 meisjes tussen de acht en zestien jaar oud; keek daarbij naar de kwaliteiten van de ballerina's en naar hun inzet. „Het is niet zo dat je er bent ais je goed kan dansen. Vooral doorzettingsvermogen is heel belangrijk bij ballet." De balletpedagoge heeft twee re denen voor de opzet van de selec tie. „In de gewone les gaan teveel talenten verloren. Je kan er in een les niet alles uithalen wat erin zit. Bovendien is het voor veel kinde ren een bezwaar om na schooltijd naar een academie in Den Haag of Rotterdam te reizen. Hier kunnen zij dichtbij huis en ondanks de ge disciplineerdheid die wij ze bij brengen, toch in een gemoedelij ke sfeer trainen." Markten De meisjes komen vier keer per week naar ballet. Zij volgen de lessen klassiek, modern, folklore en jazz zodat zij van alle markten thuis zijn. De manier van lesge ven noemt Tosca Russisch. „Bij het Russisch ballet wordt op een jonge leeftijd zoveel mogelijk ge leerd en dat doen wij hier ook." Balletles bij Tosca Balm. Kinderen in één van de klassie ke balietposïties. 'Hier Ieren ze alvast wat het ïs om je le ven canballette wij de nFoto Roel Dijkstra Het is de bedoeling dat de danse ressen tot zij minimaal hun Havo-diploma in hun zak hebben in Schiedam blijven trainen. Van af 18 jaar kunnen zij terecht op de verschillende dansacademies waar zij een 4 jaar lange HBO-op- leiding kunnen voigen. Het is echter niet gegarandeerd dat de meisjes tezijnertijd allemaal door de audities van de academies ko men. ,,Ze moeten keihard blijven werken. In een jaar tijd kun je. wanneer je niet genoeg doorzet tingsvermogen toont, een heel stuk afzakken in techniek. Ik kan nooit garanderen dat zij over een paar jaar worden aangenomen." De oudste en de jongste van het balletgezelschap heten toevallig allebei Tamara. 'Oude' Tamara is 16 jaar en zit nu op de Havo. „Na de Havo ga ik naar de academie. Daar ga ik een opleiding volgen van minimaal vier jaar. Wanneer ik de academie heb afgerond wil ik les gaan geven. Ik vind lesge ven leuker dan dansen op het to neel." 'Kleine' Tamara is 8 jaar oud en is met haai- kleine lichaam de meest cncrgievolle van dc groep. Geen moment kan ze stilstaan. In de les moet ze regelmatig worden terug gefloten omdat zij, zelfs als de juf iets voordoet, door de balletzaal aan het dansen is. „Ballet is ge woon het allerleukste." zegt zij terwijl zij haar lichaam weer in al lerlei kronkels vormt. Chanlal, die ook tot dc jongsten var. do groep behoort, is vastberaden voor de toekomst: „Eerst maak ik de basisschool af. Dan ga ik naar de Mavo en daarna naar de Havo. Na de academie ga ik lesgeven aan kleintjes. Ik vind het heel leuk om anderen en vooral kleine kinderen, te leren wat ik weet." Pijn Tosca Balm hoeft niet bang te zijn dat zij in de toekomst zonder per soneel komt te zitten voor haar drie balletstudio's. Een groot aan tal van de ballerina's wil les gaan geven. Maar er zijn er ook die heel andere plannen hebben. Zo wil de 12-jarige Patricia naar de Klein kunstacademie. „Daar leer je naast dansen ook toneelspelen en zingen. Je doet er van alles wat." Vanessa voelt wel wat voor het showballet. „Voor de tv enzo, dat lijkt me tof." Fleur wil weer heel iets anders. „Mijn beroep heeft wel met dansen te maken, maar ik wit niet alleen maar op het to neel. Ik wil wei choreografe wor den ofzo." Een ding is duidelijk. De meisjes carrière die te maken heeft mei ballet. In de lessen worden zij echter met hun neus op de harde realiteit gedrukt. ..Kom op, om hoog dat been. Ballet is pijn lij den. Nog een keer. jullie hebben zo weekend." roept pedagoge Ir ma tijdens de klassieke les. Vlaardingen - Het Regionaal Sa menwerkingsverband Jeugd hulpverlening (RSJ) Nieuwe Waterweg-Noord gaat fuseren met de RSJ voor Delft/West!and' Oostland. In de nieuwe stich ting, die op 1 juli moet zijn ge vormd, zijn negentien instellin gen vertegenwoordigd. De samenwerking is een uit vloeisel van het provinciaal plan jeugdhulpverlening 1992, waar in staat dat structuur van de re gionale samenwerkingsverban den in de toekomst overzichte lijker moet worden. Op dit mo ment telt Zuid-Holland zes RS- J's. Dat aantal moet nog dit jaar worden teruggebracht naar twee: RSJ Zuid-Holland-Zuid en RSJ Zuid-Holland-Noord. In die eerste stichting gaat de regio Delft/Weslland/Oostland sa menwerken met Nieuwe-Water- weg-Noord. De andere wordt on der meer gevormd door Leiden on Midden-IIolland. Volgens J. Zandijk, directeur van het Regionaal Centrum Jeligrinulpverlening Delft/Zoe- terr.ieer en te ver; voorzitter van het RSJ, samen werking belangrijke voordelen. Zo zullen de instellingen bij voorbeeld niet meer worden gehinderd door kunstmatige re- giogrenzen. Zandijk geeft een voorbeeld: „Stel een cliënt uit Maassluis moet dagbehande ling hebben. Op dit moment wordt hij daarvoor opgenomen in het werkgebied Nieuwe-Wa- terweg-Noorö. Als daar geen plaats is, moet hij wachten. Straks hoeft dat niet meer: dan kan worden uitgeweken naar bij voorbeeld Naaldwijk, dat even ver van Maassluis afligt als Vlaardingen." Daarnaast hebben de in het RSJ vertegenwoordigde instellingen straks de mogelijkheid met ca paciteit te schuiven. Dat zou bij voorbeeld voordelen kunnen opleveren voor het Boddaert- centrur: dat in Delft in totaal slee'- plaatsen heeft. Met na- de groep 12 tot 13-ja- rigwi er een tekort. Zandijk: „Als in het-andere gebied plek ken uver zijn, zou je die bij voor beeld kunnen overhevelen. In de toekomst kan dat, omdat we vraag en aanbod in het hele ge bied dan in kaart hebben ge bracht." Wie de voorzitter van hel nieu we stichtingsbestuur wordt, is nog niet bekend. Ook de be stuurleden - vertegenwoordi gers van alle sectoren (onder meer ambulante hulp. Riagg's en dagbehandeling) - moeten nog worden gekozen. Hiermee wordt medio deze maand een begin gemaakt. Begin vorig jaar verkeerde het RSJ in Delft in grote problemen, wat leidde tot het opstappen van voorzitter Zandijk. Zijn kritiek was dat veel instellingen deel name aan het RSJ als een ver plichte zaak zien en daarnaar ook handelen. Zo betreurde de voorzitter het dat nauwelijks initiatieven van de grond kwa men. In het RSJ Delft/Westland/Oosl- land zijn de volgende organi?; ties vertegenwoordigd: Spel Opvoedingsvoorlichting, Ru:..,:, Beift/Westland/Oostland, Jeugd en Gezin Delft/Zoetermeer, Re gionaal Centrum Jeugdhulpver lening Deift/Zoetermeer, De Lindenhof, Jeugdbegeleiding Delft en de stichting Hey. Hun taak is adviseren van de provin cie over de voorzieningen in een regio. Mede hiervoor krijgen de RSJ's jaarlijks 75.000 gulden subsidie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1