Waterweg 13 Taalles voor nieuwe immigranten Berichten over sloop Singelkerk voorbarig Caféplan stadhuis 'niet concreet' Opvangcapaciteit nog wel veel te beperkt, vrezen organisatoren Bouwplan voor Bols/Lanvas--terrein WD wil uitstel Broekpolder-debat ta"d-lW7TijnF Meer bevoegdheden Gemeentemuseum ma Bus je uit de bocht: hoofdagenten gewond Zonder kaartje niet meer in de nachttrein Inbreker op vrije voeten na 'foutje' van justitie ANWB gestopt met rijles kampen op oefenterrein Ravage op Schiekade Werkconferentie over zorg in Hoogvliet Sis 1141V mr kunstget reparatie techniek jj VlmM Zwendel bij autoverkoop Weer bonnen voor parkeren Geld weg uit kapiteinshut Honderd gulden weg na braak Inbrekers door de voordeur 'Veer Broekpolder heeft vee! waarde' Veertien kandidaten naar halve finale songfestival Rotterdams Dagblad RW Donder d, g 13 februari 1992 Rotterdam - Drie hoofdagenten van de Rotterdamse rivierpolitie zijn gisteren gewond geraakt toen het busje waarin zij reden vlakbij bureau Europoort uit de bocht vloog. Een 31-jarige politieman liep een ge compliceerde neusfractuuren een hersenschudding op. Samen met een 56-jarige en een 48-jarige collega werd hij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt De politie onderzoekt nog hoe het ongeluk heeft kunnen plaatsvinden. Een woordvoerder zegt dat het 'niet waarschijnlijk wordt geacht' dat de bestuur der van het busje te hard reed. Rotterdam - Reirigers, die in Rotterdam Centraal tijdens de weekeinden in de nachttrein stappen, moeten vanaf aanstaande zaterdag 15 februari kun nen laten zien dat ze een kaartje hebben. NS-perso- nee! controleert dit bij het instappen. Wie zonder kaartje reist, moet terug naar de loketten. Zo wil de m de agressie tegenover conducteurs te gengaan. Nadat in mei 1991 een zwartrijder een con ducteur heeft doodgestoken, is de NS een project ge start om agressie tegenover conducteurs te bestrij den. De reizigers worden voorlopig gecontroleerd bij de meeste treinen die tussen 23.00 en 7.15 uur vertrek ken in de nachten van vrijdag op zaterdag en zater dag op zondag. Mogelijk wordt de maatregel ook uit gebreid naar andere dagen van de week, Den Haag - Dooreen 'foutje' van het Openbaar Mi nisterie is een Rotterdamse inbreker vrijuit gegaan. De man moest een" kleine driejaar wachten voordat de procureur-generaal hem m hoger beroep liet voor- tgse gerechtshof, der jaar geleden bij vestiging van een sportmagazjjn.' De man probeerde te ontkomen in een gestolen auto. Na enkele gerichte schoten op de autobanden wist de politie hem in de kraag te grij pen. De rechtbank veroordeelde hem voor dit mis drijf en nog een inbraakje in Gorinchem, lot een cel straf van vier maanden. Dat was in het najaar van 1988. Verdediger mr. G. Hubers vond gisteren dat zijn cliënt te lang heeft moeten wachten op het hoger beroep. Hij eiste dat het Op- ibaar Ministerie daar om met-ontvankelijk werd verklaard. Na een korte schorsing willigde het hof deze eis in. Het nam hier bij in overweging dat beide strafbare feiten al weer vier jaar geleden rijn gepleegd, man vrij uit Rotterdam - Het ANWB-oefenterrein aan de Baan- hoekweg in Dordrecht wordt sinds begin van dit jaar niet meer gebruikt. De Algemene Nederlandse Ver keersschool, die er met tiendaagse verkeerskampen kandidaat-automobilisten voor het rijbewijs klaar- stoomde. is opgeheven. De dertien lesauto's zijn te rug naar de leveranciers en het terrein ligt onge bruikt. De ANWB is driftig op zoek naar een nieuwe gebruiker. Op 1 mei 1991 heeft mr. Pieter van Voüenhove het vierde verkeersoefenterrein in ons land officieel ge opend. De drie andere zijn In Gorinchem, Vaassen en Eindhoven. Het afgelopen jaar hebben er rond dui zend rijleskampers van de terreinen gebruik ge maakt naast zo'n tweeduizend andere rijlessen. Van het Dordtse oefenterrein hebben tegen de tweehon derd cursisten gebruik gemaakt Voor rijschoolhou der Jos van Gorsel, exploitant van de verkeersschool op het oefenkamp waren dat er te weinig om zonder verliezen te draaien. Daarom is hij per 1 januari met de rijleskampen gestopt Zijn Van Gorsel Verkeers scholen draaien gewoon door. Rotterdam - Een flinke ravage en drie uur filevor ming waren het gevolg van een ongeval met een vrachtwagen, die gisteravond om zes uur de hoogte- meider bij de Schiekade ramde. Door het ongeval vie! een stalen balk van drieduizend kilogram tussen de cabine en de oplegger in. Het verkeer was van zes tot negen uur gestremd. Niemand raakte gewond. De-politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de vrachtwagenchauffeur. Een ambulance die de plaats van het ongeluk wilde passeren via de trambaan kwam niet ver: de ziekenauto kwam vast te zitten in het grind van de trambaan. Rotterdam - Hoogvliet gaat zich veldiepen in de zorgverlening. Deelgemeente en gemeentelijke Ge zondheidsdienst (GGD) houden op 26 maart- een werkconferentie onder het motto '£?e één-zorgregio Hoogvliet', die moet leiden tot een meer gecoördi neerd en samenhangend zorgverleningsbeleid. Voor de conferentie worden personen en organisaties uit genodigd, die beleidsmatig of uitvoerend betrokken Zïjii btj het zorgaanbod aan ue inwoners van Hoog vliet. De deelgemeente zal haar visie geven op de zorgvernieuwing in Hoogvliet en aangeven hoe zij daaraan een bijdrage wil leveren. Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Vlaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Met ver eende krachten zetten agenten gisteren het uit de bocht ge vlogen bus je weer recht op. Foto Robert Vos/ John de Pater Viae iingen - Halverwege dit jaar gaat in Vlaardingen een ïn- burgeringsprojekt1 van start voor nieuwe migranten. Buiten landers die zich in Vlaardingen vestigen, worden vanaf dat tijd stip in de gelegenheid gesteld cursussen te volgen zodat ze ge makkelijker hun weg kunnen vinden in de plaatselijke samen leving. Belangrijk onderdeel van het kennismakingspakket is een cursus Nederlands. Vlaardingen volgt met dit projekt het voorbeeld van andere Neder landse steden, waaronder Rotter dam. Maar anders dan in sommi ge gemeenten, \vi 1 Vlaardingen de deelname niet verplicht stellen. „Wij zien geen mogelijkheden weigeraars sancties op te leggen," aldus Ton Hoozemans, ambte naar culturele minderheden. Burgemeester en wethouders hebben het Plaatselijk Educatief Centrum, dat in Vlaardingen het volwassenenonderwijs verzorgt, opdracht gegeven een cursuspak ket samen te stellen. Het plan zal v/orden uitgevoerd door het PEC en de Lokale Supermarkt voor scholing en arbeid, die medio dit jaar met zijn werk begint. De gemeente wil met het projekt de passieve houding van veel im migranten doorbreken. Buiten landers die Nederlands spreken en weten hoe de samenleving in elkaar zit, maken volgens Hooze mans eerder kans op een baan. Ze hebben bovendien minder be hoefte aan - dure - begeleiding vanuit het welzijns- en maat schappelijk werk. Op papier heeft de gemeente de basisscholing voor nieuwkomers uit het buitenland nu geregeld. Maar in de praktijk zal vermoede lijk blijken dat het systeem verre van waterdicht is. De gemeente streeft naar honderd procent deelname, maar geeft tegelijker tijd toe dat de capaciteit bij het volwassenenonderwijs daar niet op is berekend. Geld voor extra leermiddelen en meer onderwijs krachten is nog niet beschikbaar gesteld. „Als mocht blijken dat de belangstelling groter is dan de op vangcapaciteit, moet de politiek dat probleem maar oplossen," meent Hoozemans. Hij gaat er overigens vanuit dat 50 procent deelname een hoge score zou zijn. Theoretisch bestaat dat probleem nu al. Vorig jaar vestigden zich 160 buitenlandse nieuwkomers, voornamelijk huwelijkspartners van hier levende migranten, in Vlaardingen. Zelfs als 100 van hen de cursussen zouden volgen, zou het PEC al in grote moeilijk heden komen, aldus Hoozemans. In de aantallen nieuwkomers zit al jaren een stijgende lijn. Dat be tekent dat het opvangprobleem in de toekomst alleen maar groter wordt. Schiedam - Pastoor P.M. Vis- mans fronst de wenkbrauwen. „Heeft de wethouder dat gezegd? Waar baseert hu dat dan op?" De recente uitspraak van wethouder Chris Zijdeveld „dat de Singel kerk er misschien niet meer staat als het Stadserf is voltooid" komt de pastoor rauw op het dak vallen. Inderdaad, de kerk moet drin gend worden gerestaureerd. Maar dat is cud nieuws. Van ontwikke lingen richting sloop is de pastoor mets bekend. „De vraag of we moeten gaan af breken heeft nog niemand ge steld. Sterker nog, die vraag is nog helemaal niet bij ons opgeko men, ook niet bij het bisdom," reageert Vismans. De optie slo pen zal ook zeker niet ter tefel ko men bij de eerstvolgende verga dering van het 'rampencomité' dat is samengesteld uit katholie ken die proberen geld te vergaren voor restauratie van de uit 1898 daterende kerk. Zijdeveld deed zijn uitspraak af gelopen week in een vergadering van de raadscommissie voor stadsontwikkeling, nadat het CDA - niet voor de eerste keer - had gepleit voor behoud van de beeldbepalende rol die de kerk al bijna een eeuw op het Emmapiein speelt. De christen-democraten zien het godshuis straks niet graag verdwijnen achter de brede betonnen rug van een complex winkels en woningen en de Schiedamse 'Stopera', bestaande uit een bestuurscentrum, een bi bliotheek. een theater en een ar chief. Berichten dat de fundamenten onder de Singelkerk het dreigen te begeven, kwamen een paar jaar geleden voor het eerst naar bui ten. Door verlaging van de water stand zijn de koppen van de houten paler gaan rotten. Sinds Een schijnbaar emotieloze pastoor P.M. Vismans wijst in de Singelkerk op één van de tekenen van het verval, dat zich de laatste jaren steeds duidelijker manifesteert. 'Maar het woord sloop is nog lang niet gevallen.' Foto Roel Dijkstra dat bekend werd, hebben de paro chie St. Liduina/O.L.V. Rozen krans en het bisdom Rotterdam verwoede pogingen in het werk gesteld bij Monumentenzorg 8 miljoen gulden los te peuteren voor een grootscheepse opknap beurt. De aanvraag voor geld uit de TRI- BK-regeling (tijdelijke rijksrege- Schiedam - Projektontvrikkelaar Bemog. aannemingsbedrijf Wes- sels en architectenbureau Kokon leggen momenteel de laatste hand aan de voorbereidingen voor een grootschalig bouwplan op het Bols/Lanvas-terrein. Op het gebied tussen de Noordvest- singel, de 's-Gravelandseweg en de Burgemeester Honnerlage Gretelaan wil deze bouwcombina tie ongeveer 90 woningen realise ren. Naar een architect voor het ontwerpen van enkele kantoorge bouwen met een totaaloppervlak van 4000 vierkante meter wordt nog gezocht. Parallel met deze ontwikkeling loopt een bouwaanvraag van de Sportarcade, die plannen heeft voor een groot sport- en fitness complex in de meest westelijke hoek van het terrein. Eigenaar Alain Breugelmans wil daarin on der andere negen squashbanen onderbrengen. Het huidige on derkomen van de Sportarcade aan de Boterstraat is volgens be drijfsleider Erik de Jong al jaren tc klein. Met de nieuwbouw kan vermoedelijk al over drie maan den worden begonnen. De realisering van het woning bouwplan gaat omstreeks januari 1993 van start. Op de schetsen van Kokon wordt uitgegaan van circa 80 grote eengezinswoningen en 12 gestapelde woningen. De duurdere woningen worden gesi tueerd langs de Noordvestsingel. De kantoren zijn gepland aan de achterzijde van de 's Graveland- seweg, zodat ze op loopafstand liggen van het openbaar vervoer. ling instandhouding en bescher ming kerken) werd vorig jaar af gewezen, en tegen die beslissing loopt nu een Arob-proeedure bij de Raad van State. De gemeente Schiedam is van al die feiten op de hoogte en weet ook dat deze weken rond de kerk een sonde ring ionderzoek plaatsvindt. De opdracht voor dit onderzoek naar de mogelijkheden om de funde ring te herstellen werd gegeven in overleg met de gemeentelijke afdeling Bouw- en Woningtoe zicht, zegt pastoor Vismans. Vismans iaat duidelijk merken dat hij niet erg gelukkig is met Zijdeveids uitlating. Veel paro chianen maken zich ongerust over de toekomst van hun kerk; geruchten dat het snel bergaf waarts gaat met de bouwkundige staat zouden alleen maar voedsel geven aan de gedachte dat het ge bouw niet meer te redden is. En dat is, benadrukt Vismans, zeker niet het geval. Wel erkent de pastoor dat er mis schien meer geld nodig zal zijn voor de restauratie. Als het lopen de sonderingsonderzoek uitwijst dat het plaatsen van betonnen koppen op de houten funderings palen geen goede oplossing biedt, moeten er pulspalen onder de kerk worden 'geschoten'. Dat is een ingewikkelde bouwkundige ingreep, die Gngeveer anderhalf miljoen gulden duurder uitvalt dan de eerste methode. Vlaardingen - De discussie over de mogelijke bebouwing van de Broekpolder in Vlaardingen moet met meer gegevens worden ge voerd dan nu, vindt WD-raadslid Henk Royers. Hij pleit ervoor de behandeling van de nota Volks huisvesting, waarin de gedeelte lijke bebouwing van de Broekpol der wordt aangeroerd, uit te stel len. Eerst zijn gegevens nodig over za ken als regionalisatie, de finan ciële aspecten en het vooizienin- genniveau in de stad, stelt de libe raal. Royers vindt dat een aantal partijen voor hun beurt praat door nu al te verklaren voor of te gen woningbouw in de Broekpc1- der te zijn. Hij noemt ondermeer de PvdA, die kort geleden de noti tie 'Bouwen in de Broekpolder is met nodig' presenteerde. Het WD-raadslid spreekt in dit ver band van „een stunt om de ach terban tevreden te stellen". In schriftelijke vragen aan het college van B en W doet Royers ook de suggestie eerst duidelijk heid te verschaffen over de ver schillende cijfers die worden ge hanteerd bij de standpuntbepa ling over de noodzaak van de be bouwing. Aanvullend onderzoek lijkt hem hierbij noodzakelijk. Maassluis - Conservator Marian Groen van het Gemeentemuseum in Maassluis krijgt grotere be voegdheden. Als onderdeel van de verzelfstandigingsoperatie van de gemeente Maassluis hoeft zij bij het ontwikkelen van het museumbeleid in de toekomst minder ruggespraak te houden met het gemeentebestuur. Het wordt niet uitgesloten dat het mu seum in de toekomst een geheel zelfstandige positie binnen de ge meentelijke organisatie verwerft. Tussen het museum en cultuur wethouder Snoeck wordt binnen kort een zogenoemd manage- mentscontract afgesloten voor de periode van één jaar. In het con tract is vastgelegd, dat conserva tor Groen binnen de gestelde randvoorwaarden een grote bewe gingsvrijheid krijgt. Op dit mo ment moet zij bij wijze van spre ken reeds voor de aanschaf van een pak koffie toestemming vra gen van haar bazen op het stad huis. Dit leidt tot veel administratieve rompslomp op de gemeentelijke afdeling welzijn, waaronder het museum aan de Zuiddijk ressor teert. Het komende jaar mag Groen zich beperken tot een drie- maandelijke rapportage, waarin zij haar uitgaven op een rijtje zet. De rekeningen worden gecontro leerd door haar bazen van de af deling Welzijn. Seetorhoofd Peter van Dongen van de afdeling Welzijn is zeer te vreden over de aanstaande aan passing, die overigens nog moet worden goedgekeurd door de ge meenteraad. „Er gaat veel tijd heen met werkoverleg en het uit wisselen van adviezen. Door de kortere lijnen kan er in de toe komst efficiënter worden ge werkt." De kans bestaat, dat de gemeente bij een succesvolle proef haar handen verder aftrekt van het museum. In dat geval kan het museum geheel naar eigen in zicht beschikken over de jaar lijkse subsidie. De roep om een grotere zelfstan digheid is afkomstig van conser vator Marjan Groen. De maatre gelen hebben in eerste instantie geen betrekking op het beheer en de uitbreiding van de kunstcol lectie. Bij het aankopen van kunst laat Marjan Groen zich als vanouds asssisteren door een ad viescommissie. De organisatori sche aanpassingen hebben geen gevolg voor het personeel. Schiedam Wethouder Chris Zij develd weigert publiekelijk af stand te nemen van zijn uitspra ken over de vestiging van een ca fé in het Schiedamse stadhuis. De D66-gemeenteraadsleden Trudy van den Akker en Marcel Hout kamp waren gepikeerd dat Zijde veld het idee lanceerde zonder dat D66 als coalitiepartner tevo ren op de hoogte was gesteld en eisten rectificatie. Maar het colle ge van burgemeester en wethou ders zegt dat Zijdeveld alleen maar iets heeft gesuggereerd. Een concreet plan voor een hore- ca-gelegenheid in het monument op de Grote Markt is er volgens B en W nog niet. Het idee, zegt het college, is ook met afkomstig van Zijdeveld persoonlijk. Het staat in de binnenstadsneta Kansen benutten als een van de sugges ties om het centrum te verleven digen. D66 kent die nota, en zou dus ook van het caféplan op de hoogte moeten zijn. Overigens blijkt uit de beantwoording van B en W op de schriftelijke vragen van Houtkamp en Van den Akker dat binnen het college van PvdA, Groen Links en D66 verschillend wordt gedacht over een café in het stadhuis. Ook in de binnenstad zelf zijn de meningen vermoede lijk sterk verdeeld. Veel centrum- bewoners klagen al jaren over overlast die wordt veroorzaakt door de horeca. Vlaardingen - De Vlaardingse po- litie heeft een 24-jarige eigenares se en een 35-jarige verkoper uit Rotterdam aangehouden die er van worden verdacht via hun Vlaardingse autobedrijf valsheid in geschrifte te hebben gepleegd De aanhouding gebeurde op basis van vier aangiften. Auto's zouden zijn verkocht met een jonger bouwjaar en één auto was ver kocht als zijnde een duurder type dan het geval was. Afspraken die tijdens de aankoop waren gemaakt over APK-keurir- gen en reparaties werden door het bedrijf niet altijd nagekomen Het onderzoek is door de politie samen met de Economische Con trole Dienst uitgevoerd. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft opnieuw processen-ver baal opgemaakt tegen fout-par- keerders tegenover de Visbank. Ditmaal, gisteravond rond tien uur, gingen zes automobilisten op de bon. Schiedam - Van een veerboot in de Wilhelminahaven te Vlaardin gen is gistermiddag geld gesto len. Het geld, 1250 Engelse pon den, lag in de kapiteins hut, die niet was afgesloten. Vlaardingen - Op klaarlichte dag is gisteren ingebroken in een wo ning aan de Van der Duyn-van Maasdamlaan te Vlaardingen. De televisie en honderd gulden wer den meegenomen. Schiedam - Door de voordeur te forceren, heeft men kunnen in breken in een woning aan de Bur gemeester van Haarenlaan te Schiedam. Gisteren werd aangif te gedaan van de vermissing van een videorecorder, linnengoed, een camera, een ring en geld. In een tuinhuisje aan de Schiedamsedijk is ook ingebro ken. Onbekend is nog wat hier is verdwenen. Een schrijfmachine, postzegels en geld verdwenen bij een inbraak in een bedrijf aan de Strickledeweg. Vlaardingen - Opbrengsten uit het commerciële object dat is ge pland in de nabije omgeving van het fiets- en voetveer in de Broek polder moeten worden gebruikt om dat voetveer in stand te hou den. Die opvatting heeft het Rot terdamse college van B en W ge uit in een reactie om het verzoek adhesie te betuigen met de actie voor behoud van het veer, ge voerd door Hennie en Paul AJers uit Vlaardingen. Het Rotterdamse college zal bij het bestuur van het recreatie schap Midden-Delfland behoud van het veer bepleiten, „als at tractief element in het recreatie Hennie en Paul Alers hebben bij na 5000 handtekeningen verza meld voor hun actie. Die zijn overhandigd aan gedeputeerde Blok, tevens voorzitter van het re creatieschap. Vlaardingen - Veertien kandida ten strijden vrijdagavond om acht finaleplaatsen voor het Groot Vlaardings Songfestival. Het zijn Sandra Brouwer (Leiden), Debbie Nagel (Maassluis), Marijke van der Meer (Maasland), Edmond Verstift (Spijkenisse), Ben van de Berg (Schiedam), Linda Hagen' Marcia van Galen en Nash Rudy- ne (Rotterdam), Willem Wouter Eienbaas ('s Gravenzande), Abdul Ghani Abe Bakar, Anneke Goed- knegt, Teun Hurk, Ron van Vliet. All Gandjapour en Martin Pronk (allen Vlaardingen). De halve finale begint om acht uur in de Stadsgehoorzaal. In de zelfde zaal wordt zaterdagmiddag om twee uur de voorronde gehou den voor het Groot Vlaardings mi ni-playback festival. De toegang voor beide evenementen is vijf gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2