7 Opgravingen naar 'Hof van Vlaardingen' Mini-playbackers stelen de show: vreugde en verdriet na voorronde 'Ook Nederlandse jongeren luisteren niet naar pa en moe' Over de kop, geen letsel IOBS vangt bot met roep om extra geld Maatschappelijk werk naar oude kruisgebouw Klein rechts naar Raad van State Archeologen zoeken bij Liesveld naar resten van burcht en van oude dijk Startsein voor wooncomplex gehandicapten Winkels op zondag open Politie pakt autokrasser Fietster weg na botsing Bestelauto botst tegen fietser Vernielers aangehouden Taxiklant krijgt klappen Politie pakt graffiti-spuiters Inbraken in woningen Holy Kinderen stoken fikkie in flat Rotterdams Dagblad Maandag 17 februari 1992 De schade aan de auto's was behoorlijk groot, maar de bestuurder die bij het ongeluk op de Marathonweg in Vlaardingen betrokken was, kon zonder kleerscheuren uit zijn omgeslagen auto kruipen. De automobilist was zondagmor gen rond half tien tegen een geparkeerde auto gebotst. Het is nog onduidelijk hoe hetongeluk heeft kunnen gebeuren. De brandweer voor kwam dat weglopende benzine vlam kon vat ten. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - Jaren nadai de functies werden wegbe- zuinigd moeten ook de bewoners van de noordelijke stadswijken in de toekomst weer een beroep kunnen op een opbouwwerker. De raadscommissie voor Wo nen, Wijk- en Buurtbeheer vindt dat het welzijns werk tijd moet vrijmaken voor het opzetten van ini tiatieven, die passen binnen hel wijk- en buurtbe heer ten noorden van de spoorlijn. Op dit moment beperken de bewonersdeskundigen en de opbouw werkers hun activiteiten lot de stadsvernieuwings- wijken Niemvland, Zuid, Oost, West en Centrum. Volgens voorzitter Bert van kan van het instituut voor de ondersleuning van bewoners in stadsver* nieuwingingsgebieden (IOBS) heeft de gesubsidi eerde instelling echter geen mogelijkheid de door de politiek gewenste taakuitbreiding te bemannen. Verleden jaar kreeg het IOBS er als proef anderhalve arbeidskracht bij. Voor deze uitbreiding stelt wet houder Adri Reijnhout ook de komende drie jaar geld beschikbaar, maar volgens het IOBS was deze maatregel slechts voldoende om het vroegere gebrek aan personeel in de stadsvernieuwingsgebieden te compenseren. Wethouder Reijnhout denkt dat het IOBS door een verandering in haar taakopvatting wel aan de nieuwe werkzaamheden kan toekomen. Als gevolg van bezuinigingen loopt het aantal projec ten in de stadsvernieuwing flink terug. Volgens Reijnhout leidt dit er als vanzelfsprekend toe, dat de behoefte aan bouwkundige en sociale ondersteuning zal afnemen. Bert van Kan plaatst hier een kantteke ning bij. ..Juist waar geplande projecten worden wegbezuinigd, zitten bewoners met veel vragen. In dat geval is er juist het nodige werk aan de winkel voor onze medewerkers." Volgens Adri Reijnhout kan het IOBS haar doelmatigheid vergroten als de werkers hun kennis verbreden. Op dit moment maakt hel instituut meestal een strikte werkverde ling tussen de sociale en de bouwkundige kant van het werk. Naast het starten van activiteiten in het noordelijke stadsdeel moet het IOBS in de visie van de raads commissie ook mankracht vrijmaken voor een 'pri mus interparis' tussen het instituut en de gemeente. Een medewerker van het IOBS zou in de visie van Reijnhout de samenwerking tussen de twee partijen moeten bevorderen. Op dit moment doet zich bij voorbeeld in de Gorzen de situatie voor, dat de bewo ners een extern architectenbureau inhuren voor het geven van bewonersadviezen. Volgens Adri Reijn hout is het veel goedkoper als het IOBS een beroep doet op de technische kennis van de Dienst Gemeen tewerken. Schiedam - De Stichting Maatschappelijk Werk en het Anti-Discriminatiebureau willen verhuizen. De twee instellingen hebben hun oog laten vallen op het voormalige gebouw van het kruiswerk aan de Van Swindensingel in Sehiedam-Oost. De gemeenteraad moet zich nog over het verzoek buigen. In hel nieu we onderkomen zouden de jaarlijkse huurlasten met 20.000 gulden stijgen. Inclusief de verhuiskosten vragen de twee clubs dit jaar 75.000 gulden extra sub sidie van de gemeente. Op dit moment zijn het Maatschappelijk Werk en het Anti Discriminatiebureau gehuisvest in een pand aan het Broersveld. Dit pand verkeert in slechte staat en is bovendien slecht toegankelijk voor ge handicapten. Het voormalige onderkomen van het kruiswerk wordt op dit moment opgeknapt. Als de raad akkoord gaat. kunnen de twee instellingen het nieuwe onderkomen in maart betrekken. Het nieuwe honk is opvallenderwijs kleiner dan het huidige onderkomen. De kwalitatieve vooruitgang is volgens de instellingen echter dermate groot, dat het inkrimpen in ruimte op de koop toe wordt genomen. Naast de directeur zouden elf maatschappelijk wer kers, eer. werkbegeleidster, twee administratieve krachten en de twee medewerkers van het Anti Dis criminatiebureau hun werkplek aan de Van Swin densingel krijgen. De jaarlijkse huur van het 291 vierkante meter tel lende onderkomen bedraagt 70.000 gulden. Daar naast denken de instellingen jaarlijks 2o'n 12.000 gulden nodig te hebben voor het afhuren van spreek kamers en een zaal voor grotere bijeenkomsten. Vlaardingen - De SGP/GPV/RFF-fractie uit de Vlaardingse gemeenteraad is naar de Raad van State gestapt om bezwaar aan te tekenen tegen het verle nen van een vergunning voor de vuilstort in het Lickebaert-gebied. westelijk van de Westwijk. Daar mee volgt de fractie de stappen die het college van B en W eerder al zette. Ook burgemeester en wethou ders hebben de Raad van State gewaagd het verle- De 'sGP/GpV/RPF-fractie meent dat hiermee wordt voldaan aan de belofte zich tot het hoogste rechtsor- gaan te zullen verzetten tegen de geplande vuilstort. Door Ben van Haren Vlaardingen - Bij proefopgrc.- vingen hebben leden van de archeologische vereniging Helinium sterke aanwijzin gen gevonden, dat in het Vlaardingse centrum - aan de voet van het Liesveldvia duct - een grafelijke vesti ging van mogelijk meer dan tien eeuwen geleden kan wor den blootgelegd. Het gaat om 'Den hoge Werff van waaruit tussen 700 en 1100 het drassi- geveengebiedin dewijdeom- geving ontgonnen is. Tot 1299 heerste hier het 'Hof van Vlaardingen' over een gebied van bijna 200 hectare. De Hogewerf was het centrum van een land bouwbedrijf, dat reikte tot aan Skie (Overschiet Schiplede en Maasland. De Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) zal in april beginnen met opgravingen naar resten van deze belangrijke nederzetting uit de vroege mid deleeuwen. Behalve bij het via duct gaan de beroepsarcheologen met steun van Helinium ook spit ten in het zogenaamde 'Gat in de Markt', het open terrein aan de Maassluissedijk waar deze aan sluit op de oude kerkheuvel in het Vlaardingse centrum. Hier hoopt men resten aan te treffen van de vroegmi dd el eeuwse neder zetting Flerethmga of Flardingha en van de eerste dijk, die er waarschijn lijk rond het jaar 1000 is aange legd. De Hogewerf staat al getekend op een kaart van landmeter Jan Janszn Potter uit 1575. Het is een hooggelegen rechthoekig terrein waarbij de twee ontginningswe gen Groeneweg en Broekweg sa menkomen. Door het op elkaar projecteren van oude en jonge te keningen heeft Matthijs A. Struij<=. medewerker van de Stadsarchief Vlaardingen. vastge steld. dat het gaat om een gebied van ruim 1 hectare aan de oost kant van de Markgraaflaan tus sen Joubertstraat en Van der Driftstraat. De stratenloop Van Sch raven dij kplein-Van der Drift straat-Markgraaflaan is gelijk aan de oorspronkelijke aansluiting van de Broekweg op de Groene weg. Hij ontdekte ook tijdens het snuf felen in oude documenten, dat in 1554 'dye Hoochwerff van Claes Bleijck van Rotterdam is en Qui- rijn Dircxzn uit de Broekpolder hot land pacht. De (West)Friese en later Hollandse graven hebben zich tot 1299 in dit gebied gehand haafd. Enkele jaren geleden, toen Struijs in de akten van transport in het Vlaardingse archief een verkoop van de Hoge Werf in 1622 was tegengekomen en hij zich een publicatie uit 1973 van de Rotterdamse oudheidkundige C. Hoek over 'De Hof te Vlaardin gen" herinnerde, liet hij één van de leden van Helinium al eens een boring maken in de tuin van kapper Liebrechts aan de Markgraaflaan. Dat had geen re sultaat. Eind vorig jaar werd na de sloop van de woningen aan de Schepen straat en de Markgraaflaan op verzoek van Helinium met mede werking van de gemeente een proefsleuf gegraven met een graafmachine. In een hoog afge zet metersdik kleipakket werden in de onderste laag scherven uit de ijzertijd (vanaf 600 voor Chris tus) aangetroffen en hogerop een gracht, waarin aardewerk uit de zevende tot de twaalfde eeuw te- rechtwas gekomen. Een aparte boring maakte duide lijk. dat de zeveneneenhalve me ter brede gracht minimaal zestig meter lang is geweest. Deze ontdekkingen hebben de Rijksdienst Oudheidkundig Bo demonderzoek doen besluiten voor verdere opgravingen naar Vlaardingen te komen. Schiedam - „Tussen Neder landers en Marokkanen bestaan nogal wat verschillen. Vrijwel alle Nederlanders zullen wel vooroor delen tegenover Marokkanen hebben, maar andersom zal dat ook zo zijn," opende Hans Meijer van het Sehiedamse politiekorps vrijdagmiddag het gesprek met de Marokkaanse gemeenschap in het migrantencentrum aan de Parkweg. Van de 600 Marokkanen die in Schiedam wonen, kwamen er zo'n 50 mannen naar de bijeenkomst om te luisteren naar en vragen te stellen aan de Dolitie. De bedoe ling van het gesprek was weder zijds onbegrip uit de weg te ruimen. Het was eerst de beurt aan de politie om uit te leggen hoe de politie in Nederland te werk gaat. Hans Meijer, leider van het wijkteam in het centrum en Oost, legde er de nadruk op dal de poli tie naast het handhaven van de rechtsorde er ook is voor het ver lenen van hulp. „Ik denk dat het aspect hulpver lening minder van toepassing is in Marokko. De Nederlandse poli tie verwacht geen tegenbewijs bij hulp. U heeft recht op bescher ming en hulp van de politie. De politie in Nederland is het ver lengstuk van de democratie." De Sehiedamse politie die door ervaring al gedeeltelijk op de hoogte is van de cultuur van de Politiemen sen (in bur ger) praten met Marok kanen. In Ne derland mag de politie een kind niet straffen. Dat mogen alleen de ouders en rechtersFoto Gerrit de Heus/Roef Dijkstra Marokkanen, probeerde enkele misverstanden de wereld uit te helpen. „In Marokko neemt een onderwijzer de taak van de vader over. Kennelijk wordt er ook zo over de politie gedacht. Maar in Nederland mag de politie een kind niet straffen. Dal mogen al leen de ouders en rechters. De po litie kan wel een onderzoek in stellen. Een ander verschil mei Marokko is dal kinderen hier op jonge leeftijd al een mening leren te vormen. In jullie samenleving wordt dat niet zo gewaardeerd en wordt het geven van meningen door kinderen als brutaal gezien." Tijdens het verhaal van de politie werd er instemmend geknikt in de zaal. Maar er bleven genoeg vragen over bij de Marokkaanse gemeenschap. „Wanneer een vreemdeling door de politie wordt gearresteerd, krijgt hij dan een tolk?" Het antwoord daarop: „Bij ons werken er mensen van de Turkse nationaliteit en er is nu ie mand in opleiding die Arabisch spreekt. Meestal lossen we taal problemen dus binnen het korps op. In gevallen van onbegrip bel len we met de tolkentelefoon of laten we een tolk komen." Taalbarrière De Nederlandse taal blijkt voor veel Marokkanen een probleem te zijn. Ook tijdens het gesprek met de politie was er een tolk aan wezig die constant van het Neder lands naar het Arabisch vertaalde en andersom. Toen Fred van Leemput, één van de politiemen sen, vroeg wie er van de aanwezi gen geen Nederlands kon spre ken, stak niemand zijn vinger op. Eén van de Marokkanen legde, dit keer in het Nederlands, uit waarom hij toch liever had dat er een tolk bij het gesprek aanwezig was: „De taal is voor iedereen hier een probleem. Ik schaam me om in het Nederlands te praten omdat ik weet dat mijn Neder lands nog niet helemaal goed is. Ik ben ook bang dat het verkeerd overkomt. Voor ons is de laai soms ook moeilijk te begrijpen. De taalbarrière heeft ook voor de problemen met onze zoon ge zorgd. Hij luistert niet meer naar ons en gaai met anderen om." Fred van Leemput reageerde ver baasd: „Ik heb dit verhaal goed begrepen. Het is toch heel duide lijk zo? Waarom spreekt u niet wat vaker Nederlands? U belazert daar toch niemand mee? Wij kun nen zo toch veel beter met elkaar communiceren. En wat betreft de problemen met uw zoon. Ook Ne derlandse jongeren willen niet al tijd luisteren naar wat pa en moe te zeggen hebben en zorgen voor problemen thuis." Vanavond om 19.30 uur zijn Ma rokkanen die in Schiedam wonen uitgenodigd voor een rondleiding door het politiebureau. Op deze avond kunnen Marokkanen zich ook opgeven voor een vaste ge spreksgroep. Het Sehiedamse po litiekorps wil via de gespreks groep op de hoogte blijven van onderwerpen die binnen de Ma rokkaanse ge ni een schap spelen. Schiedam - Prof. dr. J. Pool, ge deputeerde van de provincie Zuid-Holand, geeft maandag 24 februari het startsein voor de bouw van een wooncomplex voor verstandelijk gehandicapten aan de Zwaiuwlaan. De voorziening gaat onderdak bieden aan 48 bewoners. Daar naast wordt in het centrum een dagvoorziening voor 80 gehandi capten gehuisvest. Waarschijnlijk al eind dit jaar kunnen de eerste bewoners er hun intrek nemen. De voorziening aan de Zwaluw laan is het tweede project van de Stichting Schievaart in het noord elijk Waterweggebied. Onlangs werden aan de Vlinderhoven, eveneens in Schiedam-Spaiand, de eerste twee socio-wonmgen ge opend voor in totaal 16 gehandi capten. De vorig jaar opgerichte stichting stelt zich ten doel zorg te verlenen aan verstandelijk gehandicapten in het Rijnmondgebied. De bedoeling is uiteindelijk 300 mensen aan huisvesting te hel pen in woonwijken in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Vlaardingen - De "Vlaardingse winkels mogen dit jaar op vier zondagen open zijn. te weten 20 april (tweede paasdag). 30 april (koninginnedag), 18 oktober en 20 december. Het college van B en V/ komt hiermee tegemoet aan de wens van de Vlaardingse midden stand. Onder meer de meubel branche had om vrijstelling van de Winkelsluitingswet gevraagd. Vorig jaar mochten de winkels in Vlaardingen ook al enkele zondag open zijn. Bij die dagen is nu de 20ste december gekomen, onder meer in verband met plannen voor een kerstmarkt in het cen trum. De Karnei van Kuupbaiiuei uoiui gevraagd advies over de vrijstel ling te geven. Eros Rama zotti werd uit gebeeld door de 10-jange Tessa Ledda uit Vlaardm gen. Hoewel ze het publiek boerde met eenleukeact. mocht ze niet door naar de finale. Foto Gernt de Heus/Roel Door Rein Wolters Vlaardingen - Nederlandstalige artiesten zijn bij de jeugd in trek. Bijna de helft van de zeventien deelnemende kinderen kroop za terdagmiddag bij het jaarlijkse Groot VI aar dings mini-playback festival m de huid van een vader landse artiest of groep. De meest vertederende act op het grote po dium van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen werd neergezet door de 5-jange André van Dum (Mi chael Offerman), die op daverend handgeklap van de tweehonderd bezoekers *35 koeien' over het po dium liet draven. Het joch uit Maassluis plaatste zich moeite loos voor de finale. Dat deed ook de 12-jarige Marjan IJzendoorn uit Pernis. Met een perfecte uitvoering van 'de non' van Ja sperma ue Jong boeide ze niet alleen het publiek maar ook de vijfkoppige jury. Als hc-t gele genheidsduo Tineke Schouten,' Lmda de Mol zetten de Maasslui- zers Tamara Corcho en Inge van de Berg eveneens een spraakma kende act op de bühne. Claudia van Leeuwen (Alphen aan den Rijn) kleedt zich in de finale op nieuw aan als haar favoriet Ange la Groothuis en de Zwijndrechtse Honka Verhoef geeft dan ook weer een creatie ten beste van Tina Turner. Tot spijt van de 'andere Tina', de 9-jarige Desiree Pheijffer uit Rot terdam. Het meisje met 'vingers- m-het-stopcontact-haar' zag zich net een paar puntjes meer afge snoept en miste daardoor een plaats m de finale. Hieraan doen ook mee Natasha Stoorvogel (Maassluis) als Nene Chery, Mi chael Maduro (Rotterdam) als Mi chael Jackson en de nichtjes Mar jolein en Annemieke Vogel (Vlaardingen) in de schoenen van Mei Kim. Vreugde bij de finalisten, maar ook een traan bij de afvallers en zeker bij de grote aanhang van Danielle Nooitmeer uit Vlaardin gen. Met twee andere kinderen deed ze de groep Salt and Pepa. Kennelijk was de aanhang over tuigd van een finaleplaats en had alvast een voorraad bloemen in geslagen. Die zijn wel uitgedeeld, maar niet bij het bekendmaken van de uitslag. Het groepje viel net buiten de boot. De finale van het mini-playback festival wordt gehouden op zater dagavond 7 maart in de Stadsge hoorzaal te Vlaardingen en gaat vooraf aan de finale van het Groot Vlaardmgs Songfestival. De halve finale van dit onderdeel werd eveneens in het afgelopen week einde gehouden. Ook hier was het verloop spannend en de teleur stelling bij de afvallers groot. De honderdvijftig bezoekers konden zich overigens vinden in de jury- beslissing. Om de prijzen gaan strijden: Eg- mond Verstift (Spijkenisse), San dra Brouwer (Leiden), Nash Ru- dyne (Rotterdam). Abdul Ghani Abe Bakar (Nagele/Flevopolder), Marijke van der Meer (Maasland), Martin Pronk (Maassluis) en uit Vlaardingen Anneke Goedknegt en Ali Gandjapour. De finale belooft een happening te worden. Het podium krijgt een kleurrijk decor, verzorgd door de plaatselijke toneelvereniging De Fakkel. Voorts komt de zanger Dennie Christian en hij reikt (waarschijnlijk) ook de prijzen aan de winnaars uit. De presenta tie en organisatie is in handen van de Vlaardingse entertainster Rita Young. Toegangskaarten kosten per stuk vijftien gulden en zijn in voorver koop aan de zaal verkrijgbaar. Maassluis - De 'autokrasser' van Maassluis is gepakt. Dankzij de hulp van attente Maassluizers heeft de politie de man. een 49-ja- rige inwoner, in de nacht van vrij dag op zaterdag aan kunnen hou den. De man heeft bekend in de afgelopen week meerdere auto's te hebben bekrast. Na het vorige weekeinde kwamen zo'n 25 mei- dingen binnen over bekraste au to's. Allerlei persoonlijke problemen waren de aanleiding voor zijn da den, bleek na verhoor. De man is, nadat proces-verbaal is opge maakt, weer heengezonden. Schiedam - In de Boterstraat in Schiedam is zaterdagmorgen rond kwart over elf een 3-jarige jongen aangereden door een fiet ster. Het knaapje liep aan de hand van zijn oma toen het ongeluk ge beurde. Hij moest naar het Schie- land-ziekenhuis worden overge bracht waar werd geconstateerd dat opereren noodzakelijk was. De fietster, een vrouw van mid delbare leeftijd, grijzend haar en gekleed in een lange lichtbruine jas, is doorgereden. De politie zoekt getuigen. Vlaardingen - Op de kruising Flo- ris de Vijfdelaan/Philips de Goe- destraal is zaterdagmorgen een bestelauto tegen een fietser aan gereden. De bestuurder van de auto gaf bij het afslaan geen voor rang aan de rechtdoor-rijdende fietser, die letsel aan hoofd en be nen opliep. Op de kruising Holysingel/Frede- rik Hendriklaan is vrijdagavond een 59-jarige vrouw uit Vlaardin gen door rood licht gerden en te gen een personenauto gebotst. Ze liep een gebroken sleutelbeen en enkele schaafwonden op. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 19-jarige Vlaardinger aangehouden, omdat hij een ruit van een supermarkt aan de Van Baeriestraat had ver nield. De man bleek militair te zijn en is overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. Eerder, in de nacht van vrijdag op zaterdag, pakte de politie al vier jongeren op, ditmaal vanwege baldadigheden op de Claudius Ci- viluslaan. De jongens hadden ra men van scholen bevuild met speeksel en braaksel. Ook liepen ze tegen lichtmasten te schoppen. Ze zijn in contact gebracht met het bureau-Halt. Vlaardingen - Een taxichauffeur heeft het in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de stok gekregen met een lastige klant. De chauf feur riep de hulp in van enkele collega's waarna de passagier en kele klappen opliep. Hij deed geen aangifte bij de politie, zodat deze zich beperkte tot het kalme ren van de gemoederen. Maassluis - De Maassluise politie heeft dit weekeinde drie jongens aangehouden die diverse objec ten in de stad van graffiti-teksten hadden voorzien. Na overleg met de ouders is het bureau-Halt inge schakeld, waar ze een alternatie ve straf krijgen. Vlaardingen - In woningen aan de' Ernst Casimirstraat, Hendrik Ca- simirstraat, Streseman ring, Adenauerlaan, Muskuskruid en Giidkruid in \haardingen-Holy is dit weekeinde ingebroken. Er verdwenen geld, sieraden en che ques. Schiedam - Vier kinderen (twee jongens en twee meisjes) van 11 tot 14 jaar hebben gistermiddag fikkie gestookt met enkele kran ten in de kelder van een flat aan de Dr. de Visseriaan m Schiedam. De brandweer moest uitrukken om het vuurtje te blussen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1