Waterweg 13 Gemeenten eisen parkeerboetes op 'Elementum is dood. Morsdood' Hoorzitting over Turks centrum mislukt Onderzoek naar mogelijkheden om met wielklem te gaan werken Inboedel failliete Maassluise betonfabriek onder de hamer 'Europa' in Alexanderpoider ^^-64624646 Granaat bij Noordtunnel Innen 'oude' boetes moet ƒ3 miljoen opbrengen Kantorenwedstrij d rond stations flopt Duizenden aan het werk dankzij EG-miljoenen Vrouw vast op balcon 74-Jarige aangereden Sieradenroof Fractie schenkt geld aan VZC Nieuwe impasse rond Blauwe Brug voorlopig voorkomen Rotterdams Dagblad RW Donderdag 20 februari 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 De grenzen vallen Inderdaad weg in dit gedenk waardige jaar 1992. Een Frans hotel bouwt zijn 278e vestiging met grote voortvarendheid inde Prins Alexanderpoider In Rotterdam. Er kan zelfs al worden gereserveerd. Maar daarvoor moet wel even met Parijs worden gebeld. Voor bode van het zich vernieuwende Europa? Foto Peter Molkenuoef Alblasserdam - Bij werkzaamheden in de buurt van de Noordtunnel in Alblasserdam is gistermiddag een brisant-granaat gevonden. Het ijzeren ding viel bij het vullen van grote bloembakken uit het zand dat daarvoor werd gebruikt. Volgens een woordvoerder van de politie van Alblas serdam is de party zand afkomstig uit de omgeving van Arnhem. De granaat is door de Explosieven Op sporings Dienst (EOD) op een braakliggend terrein op bonder d meter afstand van de tunnel tot ontplof fing gebracht. Rotterdam - Justitie hooptdit jaar in Rotterdam drie miljoen gulden ^binnen te halen met het innen van boetes. Vorig jaar kwam er in de Maasstad 1,7 mil joen gulden binnen. Er ligUn Rotterdam een stapel van 2crn 20.0GQ boetevonnissen te wachteiv- Justitie voert de actie 'Betalen of brommen' in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De verwachting is dat dit jaar ruim acht mil joen gulden wordt binnengehaald, aanzienlijk meer dan vorig jaar. Al een groot aantal mensen, dat 2ijn boete niel had betaald, heeft inmiddels gemerkt dat het Justitie menens is. Het bij velen levende idee - betalen is voor de dom uien, want boetes worden toch nooit geind - moet definitief tot het verleden behoren. Zo wil Justitie bereiken dat mensen gaan beseffen dat ze beter met een kunnen betalen, omdat ze dan aanzienlijk goed koper uit zijn. De parketpolitie verschijnt !s avonds of desnoods midden in de nacht aan de deur. De wanbetaler krijgt dan nog een allerlaatste kans. Heeft hij geen geld. dan mag hij ten overstaan van vaak toege stroomde buren plaatsnemen in een arrestantenbus je. Volgens de zogenoemde 'schanüpaabnethode' moet de arrestant in het busje blijven zitten tot de rest van de buurt is afgewerkt Pas dan worden de wanbetalers gezamenlijk afgevoerd naar een politie bureau, waarna ze de volgende dag in een huis van bewaring achter de tralies verdwijnen. „Maar dan moetje natuurlijk wei waar kunnen ma ken dat je die wanbetalers ook daadwerkelijk kunt opsluiten. Kun je dat niet, dan hebben deze dreige menten geen zin," weet drs. C. A. Seret, projectleider boetevonnissen voor de drie grote steden. Den Haag - Het is de provincie Zuid-Holland niet ge lukt om via een wedstrijd meer vaart te zetten achter de bouw van kantoren en.bedrijfsruimten rond de treinstations van Schiedam-Rotterdam, Delft, Gouda, Leiden, Alphen aan den Rijn en Zvrijndreeht. Het provinciebestuur loofde eind vorig jaar hon derdduizend gulden uit voor de gemeente die met het beste ontwikkelingsplan zou komen. De oogst is echter zo mager, dat gisteren in het Provinciehuis •werd besloten om de wedstrijd af te blazen. De zes treinstations waren aangewezen na een stu die van TNO, waaruit bleek dat met name in die be treffende gemeenten nog wel wat te doen valt. En- kek maanden na de start hadden echter alleen Schiedam en Gouda op de wedstrijd gereageerd, plus de NS en enkele particuliere adviesbureaus. Maar volgens gedeputeerde L, E. Stolker-Nanrtinga (PvdA) voldeed geen van de plannen aan de bedoe ling. Rotterdam - Het Europees Sociaal Fonds (ESF) heeft voor de regio Rijnmond 22,5 miljoen gulden be schikbaar gesteld om mensen aan een baan te hel pen, Dat is ruim tien procent van het totale budget dat aan Nederland wordt uitgekeerd voor 1992. Het ESF is een regeling van de Europese Gemeen schap om de werkloosheid terug te dringen. Om in aanmerking te komen voor het geld moet de over heid meefïnancieren. Vaak gebeurt dat in de vorm van werk en/of opleiding met behoud van uitkering. Daarnaast is er voor het komende jaar nog een be perkte bijdrage van het bedrijfsleven van ongeveer drie miljoen, waarmee de beschikbare middelen uit komen op 53 miljoen gulden. Vorig jaar moest 8,5 miljoen gulden van het Sociaal Fonds, dat bestemd was voor de Rijnmond, worden teruggestuurd naar de Europese Commissie omdat er geen projecten voor waren. Dit jaar verwacht re gionaal coördinator mr. G. G. W, Deibei echter dat 21 van de 22,5 miljoen gulden wordt gebruikt. De laagste schatting is dat minimaal drieduizend mensen hierdoor aan een baan zullen worden gehol pen. Er bestaan ook prognoses dat dit aantal 4500 zal zijn. Dat Ugi ruim boven de landelijke normen, die omgerekend naar de beschikbare subsidies uitgaan van ruim 2600 mensen die via deze projecten naar werk moeten worden geleid. Het totaal aantal werk lozen in het Rijnmondgebied wordt becijferd op 65.000. Vlaardingen/Schiedam - De ge meenten Vlaardingen en Schiedam onderzoeken of het aantrekkelijk is parkeerboetes zelf als een belasting te innen. Maassluis en Maasland doen dal niet omdat de nieuwe Wet ge meentelijke parkeerbelasting zon regeling alleen toestaat voor gebieden waar betaald parkeren geldt en die zijn er in deze twee gemeenten niet. Schiedam lijkt een stap verder dan Vlaardingen. In Schiedam wordt aangestuurd op het zogeheten 'fiscaliseren van boetes". In Vlaardingen vraagt men zich af of het wel financieel aantrekkelijk is, omdat de ge meente dan ook moet opdraaien voor de kosten die verband hou den met het innen van het geld (aanmaningen, dwangbevelen, parate executie). Zelf parkeerboetes innen is al leen aantrekkelijk als er genoeg plaatsen voor betaald parkeren zijn. In Vlaardingen zullen dat er uiteindelijk 450 worden, zodat de opbrengsten waarschijnlijk lager zijn dan de kosten. De gemeenten krijgen met in gang van komend jaar de moge lijkheid de boetes te gaan be schouwen als gemeentelijke par keerbelasting en aldus zelf te in nen. Nu nog gaat dat geld naar het rijk, dat overigens ook het po- litie-apparaat betaalt. De nieuwe wet maakt het gemeenten moge lijk te kiezen: of de situatie blijft zoals die is of men int zelf de boe tes als een soort belasting. In Rot terdam komt er zo'n regeling. Daar wordt zelfs gedacht aan de oprichting van een Gemeentelijk Parkeerbedrijf, In een dergelijke situatie kan de gemeente wielklemmen plaatsen als de belasting/boete niet is vol daan. De kosten van die plaatsing kunnen ook worden doorbere kend. De verwachting is dat de gemeen teraad in juli een keuze voorge legd krijgt. Het PvdA-raadslid Pe ter Roovers vroeg kert geleden aandacht voor de mogelijkheid boetes als een belasting te innen. Op zijn verzoek buigt de raads commissie Verkeer zich binnen kort over de materie. opkopers kwamen naar de veiling in de grote zaal van de Ko ningshof. Ook enkele oud van Elemen tum zagen vandaag de laatste res ten van het bedrijf onder de hamer gaan. Foto John de Pater Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gistermorgen een vrouw m de Van Wesembeke- straat in Vlaardingen van haar balcon moeten redden. Haar een jarig zoontje had, toen de vrouw de was ophing, de deur van het balcon op slot gedaan. Na het ver wijderen van een ruit kon zij weer naar binnen. Vlaardingen - Op de Goudsesin- gel in Vlaardingen is gistermor gen rond kwart over acht een 74- jange vrouw aangereden door een bromfietser, die reed in de rich ting van de Van Hogendorplaan. 7n ,<r voor onderzoek naar het zie kenhuis gebracht. Vlaardingen - Uit de vitrine van een juwelier aan de Hoogstraat in Vlaardingen zijn gistermorgen drie sieraden geroofd met een ge zamenlijke waarde van 3.900 gul den. Door Sander Sonnemans Maassluis - „Ik dacht alles al ge had te hebben. Maar nu ik hoor voor welke lull'ge prijs sommige apparaten worden verkocht krijg ik weer een opsodemieter. Het is alof re iets van jezelf onder je po ten vandaan halen en het voor een schijntje van de hand doen. Maar wat kan je er nog tegen doen? Je staat volkomen machte loos." Voor enkele oud-werknemers van de Maassluise betonelementenfa- briek Elementum BV, die in no vember van het vorig jaar failliet werd verklaard, is de veiling van de inboedel, die gisteren in ont moetingscentrum Koninghof be gon en vandaag werd afgesloten, een hard gelach. De zichzelf 'ras-EIementummers' noemende Maassluizers. die van af het eerste uur bij het bedrijf aan de Industrieweg werkzaam waren, maken, na de klap van het ontslag inmiddels te hebben ver werkt, weer moeilijke dagen door. Ze konden hun werkplaats met zomaar loslaten en waren tot de laatste stuiptrekking van de bijna 30-jange industriële bouwmaat schappij nog dagelijks in de pro- ductiehal te vinden. Alsof het een stervende betrof werd er tijdens de kijkdagen van veilinghouder Van Beusekom een handje geholpen om het af scheid zo ordentelijk mogelijk te laten verlopen. Een enkeling liet bij de confrontatie met de ruim 300 belangstellenden ergens op een stil plekje van de opslagruim te zijn tranen de vrije loop. Giste ren woonde een klein aantal werknemers van het ter ziele ge- gane Elementum ook nog eens de veiling bij. Diep gat „We hebben het jaren aan zien ko men," zucht Rein van Doorn, die 21 jaar bij Elementum werkzaam was en in de hoedanigheid van chef-bankwerkerij op straat kwam te staan. „Maar toch denk je dat het zo ver niet komt. Als het dan toch gebeurt, schrik je wel even. Dan val je in een diep gat. Joh, de mensen die op de kijkda gen rondliepen zeiden dat ze nog nooit zo'n mooie betonfabriek hadden gezien. Dat doet je dan toch wel wat." „Ik ben vanaf de LTS zó bij Ele mentum gekomen en heb me in 23 jaar opgewerkt tot chef van de ijzervleehterij,-' zegt collega An ton Hagendijk. „Zonder diplo ma's, dus ik moet maar zien of ik ergens anders nog aan de bak kom. Ik weet trouwens niet eens wat solliciteren is. Tot de laatste kijkdag ben ik iedere dag even langs gegaan bij Elementum en dat zal ik voorlopig wel even blij ven doen ook. Het laatje gewoon niet los. Als er straks een nieuw bedrijf in het pand komt, ga ik ook kijken." „Stel je voor dat er een bouwbedrijf inkomt," koes tert een ander nog een sprankje hoop. „Wie weet komen we dan wel weer aan het werk." „Elementum," gaat Hagendjjk verder, „is dood. We kunnen nie mand van ons, de directeur in cluis, iets verwijten want we heb ben met z'n allen keihard gewerkt om er nog wat jaartjes uit te sle pen. Ik hoopte het te kunnen rek ken tot de VUT. De cerug'ocp van de betonindustrie is de enige oor zaak van de teloorgang van Ele mentum." Elementum heeft ook een glorie tijd doorgemaakt. De vruchten plukkend van de populariliet van de systeembouw in de jaren zes tig produceerde het bedrijf beton elementen voor duizenden flat woningen. Door de verminderde interesse in de betonnen bouw- produkten werd Elementum ech ter geconfronteerd met een slin kende orderportefeuille waarop in 1984 een harde saneringsope ratie volgde. Zo'n 150 van de 300 werknemers raakten hun baan kwijt en de toenmalige eigenaar, Nationaal Grondbezit, ging op zoek naar een koper. De Verenig de Bouwproducten Industrie nam Elementum pas enkele jaren later over maar trok zich terug door de aanhoudende crisis in het bedrijf, die ook nog eens werd versterkt door een grote bedrijfs- brand. De aandelen kwamen toen in handen van een werknemers- stichting. Werd de belangstelling tijdens de kijkdagen door Frank Henne* bereke van Van Beusekom ver rassend groot genoemd, gisteren was het aantal aanwezigen in de grote zaal van Koningshof aan zienlijk kleiner. En dat terwijl werkelijk alles - var» koffiezetap paraat tot automatiscne beton- mortelcentrales - onder de ha mer van de gewiekste veiling meester Charles van Beusekom uit Meerkerk ging. Toch vonden opmerkelijk veel aangeboden goederen tegen een redelijke prijs hun weg naar de kopers. Slechts de onder nummer 107 van de ruim 1550 kavels tellende cata logus genoemde centrifugaal- pomp raakte Van Beusekom am per aan de straatstenen kwijt en leverde slechts 120 gulden op. „Dan zal dat ding waarschijnlijk geen cent waard zijn," voegde de veilingmeester aan zijn hamer- klap toe. „Die vent," mompelde een oud- werknemer die vanaf een af standje toekeek, „weet niet waar hij over praat. Zo'n apparaat kost nieuw al een paar duizend gul den, Maar ach, waar maak ik me nog druk over." Schiedam - De boze bewoners van de Cartesius- en Van 's Grave- sandesestraat én Else Poortvliet, chef van bureau Algemene Zaken van de gemeente Schiedam, zijn gisteren tijdens de hoorzitting in de benedenzaal van het stadskan toor over het Turkse sociaal-cul tureel centrum van de Stichting Erkam geen steek wijzer gewor den. De ontmoeting tussen de bewo ners uit Schiedam-Oost en de Turkse belanghebbenden was ge arrangeerd om de bezwaren tegen de vestiging van Erkam in de Oostwyk boven tafel te krijgen. Maar hoe dapper Poortvliet, die de bijeenkomst gedreven leidde, het ook probeerde, er werden nauwelijks aanwijsbare Klachten aangedragen en de bewoners ble ven zich hardnekkig afvragen wat de Turken in hun wijk te zoeken hebben. De voorzitter van de Stichting Er kam, All Korkmaz, en zijn delega tie hoefden zich slechts enkele malen te venveren omdat hen am per iets 'ten laste werd gelegd'. Wel werd hen steeds weer ge vraagd wat ze van plan zijn te gaan doen in het ontmoetingscen trum en waarom ze nu juist in Schiedam-Oost en niet elders hun heil zoeken. De essentie van de hoorzitting zag het merendeel van de bewoners klaarblijkelijk niet in. Het onderkomen van de Turkse stichting is de omwonenden al langere tijd een doom in het oog en het liefst ziet men Erkam uil het pand en de buurt verdwijnen. Op de vergunningen, die Erkam voor u£ rc-cicatie-ir,richting en de drank- en horecawet aanvroeg, werd dan ook met een flink aantal bezwaarschriften gereageerd. En die bezwaren wilde Poortvliet gis termiddag nu juist horen. Ad Bierhuizen, de woordvoerder van de buurtbewoners, verklaar de te vrezen voor flinke geiuids- en parkeeroverlast en trok de doelstelling van Erkam in twijfel omdat er volgens hem in Schiedam genoeg ontmoetings gelegenheden voor Turken zijn. Korkmaz verklaarde echter het centrum te willen gebruiken om werkloze jongeren uit de buurt op te vangen. „Anders gaan ze naar gokhallen en bars waardoor ze gokverslaafd kunnen raken en in aanraking kunnen komen met drugs. Bij ons wordt pertinent geen alcohol geschonken en gok automaten komen er niet in." Volgens de bewoners klopt het echter niet dat Erkam nu al, zij het op bescheiden schaal, is ge opend ondanks het feit dat de ver gunningen nog niet zijn afgege ven. Ze hebben, liet Bierhuizen weten, nu al te kampen met ge luidsoverlast en parkeerproble men. „We hebben dat oogluikend toegestaan om te kunnen staven of er inderdaad overlast wordt veroorzaakt," reageerde Else Poortvliet op die kwestie." „Uit de onderzoeken die we in de omgeving binnen een straal van 100 meter hebben verricht," voeg de Bert Lankester, die de be stuurlijke zaken van de gemeen tepolitie Schiedam in zijn porte feuille heeft, er aan toe, „is niet gebleken dat iedereen er last van heeft. Voor wat betreft de par keergelegenheid zien we geen knelpunten en van de twintig on dervraagde direct omwonenden van het centrum zeggen er acht tien geen hinder te hebben onder vonden van Erkam." Tegen die opmerking kwamen de bewoners massaal in opstand en gaven te kennen weinig tot geen waarde aan het onderzoek te hechten. Ali Korkmaz: „De bewoners vra gen ons niks, maar beschuldigen ons alleen maar." „Het is anders," regaeerde Bierhuizen. „Ze moe ten ons wagen of ze in de wijk mogen komen." Er gingen al stenen door de ruiten van Erkams centrum en er zijn al talloze pamfletten in de wyk ver spreid. Voor Korkmaz aanleiding de aanwezigen uit te nodigen eens een kijkje te komen nemen in de ontmoetingsruimte. En dat hij ondanks alles de beste bedoe lingen heeft met de omwonen den, tiet hij tenslotte overduide lijk merken. „Iedereen die komt, kan nog een gratis kop koffie krij gen ook." Maar of die opening een door braak in de voortdurende twist te weeg brengt, valt gezien de reac ties van de bewoners te betwijfe len. Vlaardingen - De fractie van Bur gerbelangen heeft een bedrag van 1500 gulden ter beschikking ge- steld aan zwemvereniging VZC Daarmee reageert de raadsfractie op de klachten die zwemtrainer Chris Aartsen onlangs spuide de richting van de gemeente. Aartsen wil elke ochtend met zyn pupillen een half uur eerder met de training beginnen. De ge. meente wilde de deuren van het Kolpabad echter alleen om half zes opendoen als VZC voor ieder trainend lid een duur jaarabonne- ment zou kopen. Met de donatie van Burgerbelangen is VZC nu in staat aan die eis te voldoen. Raadslid Joke Fial benadrukt dat het een eenmalige schenking be- treft, die uit het huishoudpotje van de fractie is weggeplukt. Het is niet alledaags dat een raais- fractie zelf geld schenkt aan een sportvereniging. „Maar wij vin den dat de zwemmers, die toch topsport bedrijven, best een beet je tegemoet gekomen mogen wor den," aldus Fial, die in de eerstko mende raadsvergadering zal plei ten voor meer financiële steun van de gemeente voor VZC. Bovendien ergert de tweemans- fractie van Burgerbelangen zich aan de voorlopige plannen voor het nieuwe zwembad, dat in de plaats van het huidige Kolpabad moet komen. Fial: „Laten we nu gelijk een bad neerzetten in Vlaa.uingen waar topzwemmen kan worden beoefend. Daar zijn de zwemclubs het meest bij ge baat. Maar de gemeente zal het daarmee wel weer niet eens zijn Schiedam - De stichting Accu heeft de deur van de Blauwe Brug nog niet definitief achter zich dichtgegooid. Het bestuur van Activiteiten Cursussen had aangekondigd het beheer van de noodlijdende welzijnsvoorzie ning in Sehiedam-Noord alleen op zich te willen nemen als de ge meente aan twee financiële voor waarden zou voldoen. Hoewel de raadscommissie voor welzijn, sport, volksgezondheid en milieu gisteravond unaniem die eisen af wees, is Accu vooralsnog niet af gehaakt. Accu, die het beheer van de Blau we Brug per 1 januari over zou ne men, weigerde dat eind vorig jaar omdat wethouder Bart de Leede a) geen 55.000 gulden wilde over leggen voor een nieuwe arbeids kracht en b) niet meer dan 550.000 gulden voor de renovatie van hel gebouw wilde besteden. Dat wa ren voor het bestuur van Accu twee keiharde voorwaarden. Al leen met die financiële inspan ning meende de stichting van 'De Gouden Brug' weer een aanlok kelijke sociaal-culturele voorzie ning te kunnen maken. Een idee van Peter Stadhouders (PvdA) voorkwam gisteravond een impasse. Het raadslid vroeg wethouder De Leede of het geld dat mogelijk zal worden besteed voor een sociaal-culturele instel ling in Spaland-Oost, niet kan worden doorgesluisd naar de Blauwe Brug. Stadhouders gaf ruiterlijk toe zelf nog geen stand punt over z'n eigen hersenspinsel ingenomen te hebben. Hy riep op tijdens de komende commissie vergadering, volgende maand, een algemene politieke discussie te voeren over de vraag of het so-" ciaal-cultureel werk in het noor den van Schiedam nu centraal (al les in Blauwe Brug) of decentraal (Blauwe Brug én Spaland) moet worden geregeld. De Leede zegde toe die discussie op de agenda te zullen zetten. Dat de raadsleden de wethouder steunden in zijn plan geen geld vrij te maken voor een nieuwe ar beidskracht in de Blauwe Brug, nam het bestuur van Accu gister avond ter compensatie op de koop toe. Ondanks de nieuwe opening in de discussie is het nog maar de vraag of de raadsleden veel heil zien in een grondige renovatie van de Blauwe Brug. „De mhoun verandert echt ruet zo snel als er een nieuwe f§ade wordt ge bouwd," vertolkte WD-fractielei- der WUl van Wijk de algemene opinie. Het bestuur van Accu zal van avond, met het plan van Stadhou ders in het achterhoofd, bekijken of haar instelling per 1 juli me! het beheer van het gebouw kan beginnen. Accu en de gemeente zijn het daarover al maanden me- elkaar oneens. Wethouder De Leede ziet Accu graag eerst het beheer overnemen om vervolgen? veranderingen door le voeren. D- andere partij wil het juist anders; om: eerst een grondige 'face-lm van de Blauwe Brug en vervol gens het beheer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2