Wate 13 'Dan maar liever een paar maanden geen patatje' Uitzicht Scholen weigeren lastige leerling Het Agrarische school nog even zelfstandig Lenteluchtjes Stamboomonderzoek Tuinmannen gevraagd Geld voor Furiade Halt voor reconstructie Bang voor hondepoep Bijzonder- en openbaar onderwijs spelen elkaar de zwartepiet toe Zorgen over materiaal na EHBO-oefening Rotterdams Dagblad Dinsdag 3 maart 1992 Geestdriftig sleepten we op de eerste zonnige zondagmiddag van het jaar de tuinstoelen naai buiten. We zaten nog maar net, of onze ogen begonnen hevig te tranen. Een misselijkmakende stank dreef ons naar binnen. Gauw, de ramen dicht Leve de vooruitgang, ffe belden de meldkamer van de DCMR en vroegen terloops waar die smerige, voor de leek niet te definiëren ehloorachtige lucht van daan kwam. Geen idee, zeiden ze bij de milieudienst. Maar ze zou den het uitzoeken, ze hadden al een stuk of tien soortgelijke klach ten ontvangen, Een half uurtje later probeerden we het opnieuw. De lucht leek weer betrekkelijk zuiver. Maar wederom kwam het parfum van de wel vaart over ons. Dit keer rook het naar brandend asfalt en smeltend zink. Vlaardingen, verrassend veelzijdig. ■^ou moe," zeiden ze in de meldkamer. „De vorige stankgolf is al lang over. Nee, de oorzaak hebben we niet kunnen achterhalen. Nu weer zink en brandend asfalt? We gaan meteen op onderzoek uit. Maar u bent wel de enige die last heeft." 's Avonds hadden we het erover met onze buurman. Die chloorlucht had hij ook geroken. En die tweede stankgolf? „Nee, ik was binnen aan het klussen." Hij had een luik in het trapgat gemaakt. Dankzij een ingenieus systeem kon hij het zware gevaarte zonder veel in spanning openen en sluiten. „Gewoon een kwestie van een paar kat rollen en een contragewicht" Het contragewicht had hij 's middags zelf vervaardigd. „Het enige watje nodig hebt is een mal, een gasbrander en wat lood. Lood smel ten een karweitje van niks. Alleen, het stinkt geweldig. Nog een wonder dat jullie niets hebben gemerkt." PETER DE LANGE Naar aanleiding van de belangstelling voor het stam boomonderzoek dat in het kader van de campagne Schiedammers van Overal en Nergens heeft plaats gevonden, organiseert de eampagneraad zaterdag 7 maart van 14.00 tot 17.00 uur een bijeenkomst in de Erker. Op deze bijeenkomst kunnen mensen die een stamboomonderzoek willen doen vragen stellen en informatie krijgen. Aan de orde komen heraldiek (wapenkunde), oude handschriften en genealogie. Voor nadere informatie: Ben Fackler (4267272) of Margriet van Slochteren (4275672). Sehiedamse Jeugdtuinen zoekt mensen van 18 jaar die met kinderen in de buitenlucht willen werken. De tuintjes van de stichting bestaan al sinds 1928 en worden jaarlijks bezocht door vele honderden kinde ren van de hoogste groepen uit het basisonderwijs. Momenteel kan men enkele tuinleiders gebruiken die twee keer per week van 16.00 tot 18.00 uur een groep van vijftien kinderen willen begeleiden. Ze ontvangen een vergoeding. Belangstellenden wor den verzocht voor 15 maart contact op te nemen met de hoofdafdeling plantsoenengroep natuur- en mi lieuzaken van de Dienst Gemeentewerken, telefoon 4275521. De voorbereidingen voor de 13e Furiade zij alweer in volle gang. Er is door de organisatie 5.000 gulden subsidie gewaagd en dat bedrag is inmiddels door het college van B en W toegezegd. Vrijwel niets dan lof heeft de Maaslandse gemeente raad voor de op handen zijnde reconstructie van de s-Herenstraat. Maar de wijze waarop burgemeester M. Kokxhoorn de raad over de streep van de ontbre kende financiële onderbouwing probeert te trekken, is zo slecht gevallen, dat het voorstel, tegen de zin van de burgemeester, uiteindelijk van de agenda is afgevoerd. De eerste fase van de reconstructie betreft het ge deelte tussen het geasfalteerde wegdek bij de grote ophaalbrug en de brug bij de Doelstraat. Het daar voor gevraagde krediet van 149.885 gulden roept bij alle fracties vragen op over de uitsplitsing, voorna melijk omat Kokxhoorn het niet nodig heeft gevon den het reconstructieplan in de commissie Finan ciën te behandelen. De burgemeester erkent wel dat het voorstel geen schoonheidsprijs verdient. Er is door het college be terschap beloofd. Hoek van Holland De bewoners van het Jan Mayhof in Hoek van Hol land zijn bezorgd over de groenvoorziening achter en naast hun huizen. Nu de bouw van de woningen aan de zuidzijde van de Willem Barentszstraat is vol tooid, blijft er bij de garages aan de Johan Maurits- straat een groenstrookje over dat grenst aan hun hui zen. Bij de commissie Verkeer uitten de bewoners vorige week hun vrees, dat dit grasveldje vooral gaat wor den gebruikt als officieus hondetoilet. Liever zien ze er heesters of rozenstruiken geplant. Een woordvoerder van de plantsoenendienst wees er op dat als het plantsoen dicht wordt gemaakt, de hondepoep dan waarschijnlijk op de trottoirs terecht komt. Hij kon de betrokkenen mededelen dat er, door het personeel dat het veld moet maaien, een zorgvuldige controle zal worden gehouden met be trekking tot de hondepoep. Mocht aan het eind van het jaar blijken dat er inderdaad sprake is van erge overlast, dan kan alsnog een andere beplanting wor den aangebracht. SCHIEDAM woensdag 4 maart Lunchconcert Arunta Kwartet, Stedelijk Museum, 12.30 uur. Arena Danstheater, Passage, 14.00 uur. Modeshow fa.Hoffmans. 4Molens, 14.00 uur. Dsychometrie-bijeenkomst. Spirituele Vereniging Harmonia, wijkcentrum Nieuwland, 20.00 uur. Carnaval 55-pIussers, Oude Maasstraat 22, 19.00 "Ur Info-avond heemtuinen, KNNV, De Boshoek, 20.00 uur. maassluis maart i. Koningshof, 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Yvonne van der Valk woont aan de Haven in Maassluis. Ze kijkt uit op de Koe-Paardbrug. Door Peter de Lange Foto Roei Dijkstra „Zo'n bord dat de brug vier maan den open komt te staan zegt niet zoeveel. Wat het betekent merkje pas als het eenmaal zo ver is. Dan blijkt de brug opeens veel belang rijker dan je denkt. Mensen die gewend waren hun hond uit te la ten op het veldje aan de overkant kom je nu hier in de wijk tegen. 'Rot hè, die brug,' zeggen ze, want aan deze kant zijn niet van die fij ne veldjes. We kunnen nu 's avonds ook geen patatje meer ha len bij Gerard. En mijn zoontje kan het lossen van de zandboten niet meer zien. Dat doen ze nu aan het begin van de haven. Mijn vriend heeft aan de overkant een garagebox voor zijn motor. Vroeger ging hij daar op de fiets heen. Nu moet hij zo'n eind omrij den dat hij de auto pakt. Zelf heb ik ineens problemen met geld ha len. Mijn bank zit hier schuin te genover. Daar moet ik via de Schans naar toe, op de fiets. Hin derlijk is ook dat je heen en weer naar je werk onherroepelijk in de file komt bij de kruising van de Rozenlaan en de Wagenstraat. Tenzij je via Maasland gaat, dan zit je automatisch op de Rozen- laan en heb je voorrang. Anders sta je echt een eeuwigheid te wachten. Dat die brug de hele dag recht omhoog staat is natuurlijk een raar gezicht. Je went er maar moeilijk aan. Telkens als je aan komt rijden denk je weer: hé, de brug is open. Daarna besef je dan dat ze er al een poosje mee bezig zijn. Het was wel hard nodig dat ze 'm gingen verbreden. Voor fiet sers was het levensgevaarlijk. Wanneer ik er zelf overheen moest bleef ik altijd wachten tot er even geen verkeer kwam. Er overheen lopen was al link, op die gladde houten delen. Zeker met een hond. Zo'n beest hoefde maar even aan je te trekken en je ging onderuit. Er zal maar net een auto aankomen. Uitrusten Het werk ging in het begin erg langzaam, naar mijn idee. Mis schien hoort dat wel, ik heb er geen benul van. Maar de mannen die de hekken neerzetten om de boel af te schermen waren nou niet wat je noemt vlot. Een paar paaltjes, en dan moesten ze weer uitrusten. We hebben er knap om zitten lachen. Leuk was ook toen de stalen binten aan de brug wer den gelast. Ze moesten telkens stoppen en de spullen opruimen als er een schip langs wilde. Op 't laatst spaarden ze de boten op en wachtten ze tot er een stuk of drie lagen. Wat ze op dit moment aan het doen zijn, ontgaat me. Ze zijn ondergronds bezig. Soms, als je er langs loopt, hoor je wat geklop. Het enige akelige aan liet geval is dat veel mensen nu de spoorbrug oversteken. De jongens die op de dansschool aan de overkant zit ten doen dat bijna allemaal. De tr*??nen toeteren veel vaker dan anders. Ik hoop niet dat ik hoef te zien hoe iemand wordt meegeno men. Dat lijkt me vreselijk. Maar het kan haast niet uitblijven. Ik vraag me voortdurend af waarom die mensen niet gewoon een stuk je omlopen. Zelf zou ik voor geen goud de spoorbaan overgaan. Dan maar liever een paar maanden geen patatje."' Door Carel van der Velden Maassluis - Hij werd op 4 juni 1991 door de directeur van de Mi nister de Visserschool definitief van school gestuurd. Bijna tien maanden later zit het leerplichtige knaapje nog immer thuis. Aan zijn vader ligt het niet, want die dringt al maanden aan op een nieuwe kans in het onderwijs voor zijn zoon. Het heeft niet geholpen. AlleMaassluise basisscholen weigeren de leerling op te nemen. PvdA-raadslid Pieter Roelofs hoorde zes weken geleden by toe val van de zaak. Tijdens een be zoek aan jongerencentrum De Toevlught vroeg een jongere hem, waarom zijn broertje nog steeds niet naar school mocht. Zes weken geleden vroeg Roelofs om opheldering bij onderwijs wethouder Liesbeth Snoeck. Toen hij na weken wachten nog geen bevredigend antwoord op zijn vragen had gekregen, besloot hij de zaak naar buiten te bren gen. „In Maassluis praten we op dit moment over de bestrijding van jeugdcriminaliteit," zegt het raadslid, die in het dagelijks le ven actief is als directeur van een basisschool in Vlaardingen. „Het stomste wat je dan kunt doen is een jongen die van school wordt gestuurd tien maanden thuis la ten zitten. Dat is vragen om moei lijkheden." Probleemgeval Over één ding zijn alle betrokke nen het eens. Het lijdend voor werp van het conflict mag gerust als een probleemgeval worden be schouwd. Hij zou zich onder meer schuldig hebben gemaakt aan diefstal, ook al is dit volgens Pie ter Roelofs nooit bewezen. Het doet in dit geval echter niet ter za ke, zegt het PvdA-raadslid. Ook in zijn eigen praktijk maakt hij wel eens mee, dat een leerling zich door zijn gedrag op school onmo gelijk heeft gemaakt. „In zo'n geval bel je een collega op om te vragen of de leerling daar met een schone lei kan be ginnen. Voor kinderen met ge dragsproblemen is er altijd nog zoiets als het speciaal onderwijs. Ik vind het onbegrijpelijk dat in dit geval een leerling wordt weg gestuurd zonder dat er iets mee gebeurt." Volgens directeur P.E. Stiemer van de Minister de Visserschool kan hem geen nalatigheid wor den verweten. „Reeds in decem ber 1990 heb ik deze jongen voor het eerst naar huis gestuurd. Te gen de zin van vele ouders in heb ben we hem in januari toch nog teruggenomen. In juni hebben we hem tenslotte toch moeten schor sen. We hebben het met deze leer ling echt tot het uiterste gepro beerd." Stiemer ontkent, dat de scholier na zijn schorsing aan zijn lot is overgelaten. „Ik heb zijn vader aangeraden zich tot de afdeling onderwijs van de gemeente te wenden. Op dat moment was voor ons de maat vol," zegt de direc teur, zonder op details ir. te willen gaan. „Ik zag het niet als mijn taak de leerling naar een andere protestant-christelijke school te verwijzen. We concludeerden toen dat er een taak was wegge legd voor het openbaar onder wijs." Pijnlijk Volgens de directeur van dc Mi nister de Visserschool is er sprake van een 'pijnlijke affaire'. „Ik voel mij zeer betrokken bij het wel en wee van dit gezin. In de proble men rond het kind was ik echter partij. Daarom leek het me beter dat de afdeling Onderwijs zich over dit kind zou ontfermen. Er moet toch ergens een plekje op een school te vinden zijn. Ik ben het met u eens dat men heeft gef aald bij het herplaatsen van dit kind." Volgens leerplichtambtenaar Dick Lub van de gemeente Maas sluis is de traagheid vooral ver oorzaakt door het complexe ka rakter van deze zaak. „De vader houdt vol dat hij zijn kind naar een protestant-christelijke school wil sturen. Daar worden we tot dusver echter geconfronteerd met een homogene weigering om dit kind op te nemen. In eerste in stantie heeft het openbaar onder wijs zich solidair verklaard. Zij wil niet als vuilnisbak fungeren voor de problemen in het PC-on- derwijs." De directeur van de voormalige school van de leerling vindt dit een vreemde zaak. „Volgens de onderwijswet heeft het bijzonder onderwijs het recht een leerling te weigeren. Het openbaar onder wijs is volgens mijn informatie echter verplicht om elke leerling op te nemen." Dick Lub erkent dit. „Maar dan moet de vader het kind wel aan melden op een openbare school. En dat is tot dusver niet ge beurd." Op een ander moment PvdA-raadslid Peter Roelofs: 'Leerling naar huis sturen is het stomste watje kunt doen'. Foto Harry Verkuylen lijkt Lub echter zelf aan te geven dat de vasthoudende opstelling van de vader niet het voor naamste knelpunt is. De onderwijs-ambtenaar heeft in een eerder stadium reeds voor zichtig de directeuren van de scholen gepolst. Negentien van de twintig basisscholen in Maas sluis hadden op dat moment geen trek de leerling op te nemen. Al leen de stellingname van de Mon tessorischool is niet bekend, want die werd niet in het onderzoekje betrokken. Wethouder Liesbeth Snoeck: 'Verhouding in onderwijs nog steeds goed'. Foto Harry Verkuyien Impasse Op verzoek van de afdeling On derwijs en de vader is de Kinder bescherming in de arm genomen om de impasse te doorbreken. Reeds op 18 november drong de gemeente aan op een snelle be handeling van het geval. De raad heeft de mogelijkheid om in te grijpen in de gezinssituatie van liet kind. Maar evenmin als de leerplichtambtenaar is de Raad voor de Kinderbescherming ech- terin staat om sancties uit te vaar digen. Niet tegen de vader, want die heeft zich bereid getoond om zijn kind weer naar school te stu ren. £n niet tegen de scholen, want in dat geval zou alleen het openbaar ministerie een, zij het slechts theoretische, kans hebben om sancties uit te vaardigen. Wethouder Liesbeth Snoeck schat in, dat de problemen na de voorjaarsvakantie zijn opgelost. „Wij gaan cr vanuit dal hel kind dan weer gewoon naar één van de bijzondere scholen gaat." On danks het maandenlange gelrai- neer van de verschillende partij en voorziet zij geen problemen. „De verstandhouding in het on derwijsveld in Maassluis is nog steeds goed." Toch zit de wethouder flink met het geval in haar maag. Pijnlijk voor Snoeck was dat niet zij, maar collega-wethouder Wustrow de kwestie ter sprake bracht in de wekelijkse vergadering van het college van B en W. Wustrow, in gefluisterd door zijn fractiege noot Pieter Roelofs. is wethouder van Financiën en heeft binnen het stadhuis niets van doen met onderwijs. Naar aanleiding van het geval worden in de gemeenteraad in tussen vraagtekens gezel bij de effectiviteit van het gemeentelijk beleid ten aanzien van schoolver zuim. Deze week kwam uit een rapport van de stuurgroep Kleine Criminaliteit naar voren, dat de misdaad in Maassluis toeneemt. Tegelijkertijd wordt geconsta teerd, dat het schoolverzuim in Maassluis nog steeds laag is. Ge zien de weinig krachtdadige be handeling van het geval van het 10-jarige jongetje vraagt raadslid Leny van Duijn van D66 zich in middels af, of de afdeling onder wijs überhaupt wel inzicht in dit probleem heeft. Volgens leerplichtambtenaar Dick Lub is er nog steeds niets aan de hand. „In Maassluis heb ben we te maken met dertig uit vallers en vergeleken met andere steden is dal echt de hemel op aarde. Bij hel schorsen van kinde ren zijn we doorgaans ook snel in staat een oplossing te vinden. Het probleem met dit jongetje is triest, maar gelukkig uniek." Hoekvan Holland - „Over de inzet van de mensen heb ik geen twij fels. wel over het materiaal waar mee ze moeten werken." Dokter A.W.L. Hut, huisarts en leider van de EHBO-brigade in Hoek van Holland, vindt het nog steeds on begrijpelijk dat er in de Hoek geen behoorlijk depót is voor de rampenbestrijding. „Ze gaan er in de regio nog steeds van uit dat er bij een ramp binnen een kwartier groot materieel uit de omgeving aanwezig kan zijn. Maar wanneer er iets gebeurt ter wijl er veel verkeersaanbod is,, kan dat wel eens een uur duren. Inmiddels moeten wij hier dan werken met onvoldoende mate riaal dat bovendien nog sterk is verouderd. Wij hebben de be schikking over brancards die vijf endertig jaar oud zijn en die ei genlijk niet meer te gebruiken zijn." Hut uitte zijn kritiek tegen over deelraadsvoorzitter Willie Doorn-van der Houwen die als enige toeschouwster aanwezig was bij een recente oefening die voor de Hoekse EHBO-brigade was georganiseerd. De zeventien brigadeleden vormen bij rampen het speerpunt. Zij moeten zorgen voor een grote mate van paraat heid, temeer ook omdat een aan tal van hen regelmatig wordt in gezet bij het afhalen van zieken en gewonden van zeeschepen, een karwei dat vaak onder moei lijke omstandigheden moet wor den geklaard. „Bij een ramp is juist het eerste half uur zo enorm belangrijk," weet Hut. „Dan moet er eerste hulp worden verleend, dnn nok kunnen er nog levens Wi red. Daarom heeft de F' gade zo'n unieke taak ook hebben ze recht op teriaal dat in Hoek van Holland voorhanden moet zijn." Maasland - De agrarische school in Maasland heeft, samen met ge lijksoortige scholen in Brielle en Barendrecht, besloten zich niet bij bet Holland College aan te sluiten. De onderwijsinstellingen zien de noodzaak voor de fusie nog niet in. „Deze scholen zijn nog onzeker over hun identiteit en toekomst. Het zijn scholen die Op den duur gaan verdwijnen, umdai er zoveei op de helling staat bij de LBO's." aldus A. van de Ende. voorzitter van het Hol land College. Op zichzelf heeft het afhaken van de scholen vol gens hem op korte termijn geen gevolgen voor het Holland Colle ge. Hij vindt hel vervelender dat het voorbereidend beroeponder- wijs De Kring in Bleiswijk zich ook niet zal aansluiten bij het Holland Coliege. De Kring heeft hel jarenlange overleg afgekapt, vanwege een grondig verschil van mening over de organisatie. De Bleiswijkse school vindt de Lier- se overheadkosten te hoog. Voor al het voorgestelde aantal van drie directeuren wordt absurd groot gevonden. De Kring heeft nu een samenwerkingsverband gesloten met het agrarisch onder wijscentrum in Gouda.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1