Waterweg 13 Heel Vlaardingen in de computer 'De ondeugendsten moesten even het huis uit' Actie tegen moreel verval komt niet van de grond West wil veiliger straten Jongerenproject Vajo voorlopig onderdak Ministerie subsidieert uniek automatiseringsproject met kwart miljoen Onderzoek geluidsoverlast Korenbeurs Wringer enige luxe in privé autowasstraat Bende leidde het GAK anderhalfjaar om de tuin Horecabond ziet af van acties bij Parkhotel Buitenbad als overloop voor riolering Krimpen Ostade mag loods bouwen Maasland tegen kievitseieren Botsing op Plein 1940/1945 Brandje in schoorsteen Zakkenrollers in zwembad Mobilofoon uit shovel Printer weg TV en video buit bij inbraak Autokraken Rotterdams Dagbiad Woensdag 4 maart 1S92 Rotterdam - Het GAK in Rotterdam is anderhalfjaar: achtereen om de tuin geleid door een oplichtersben de die onder valse namen Ziektewet-uitkeringen op streek, Justitie weet nog niet hoe groot de bende was en voor hoeveel geld deze het GAK heeft opgelicht. Twee Rotterdammers zitten in verband met de zaak sinds half februari in voorlopige hechtenis. Deze mannen worden door Justitie beschouwd als leiders van de bende. Een nog onbekend aantal 'lopers' van de organisatie liet zich met valse namen inschrijven bij verschillen de uitzendbureaus. Als de mensen enkele dagen ge- iwerkt hadden, meldden zij zich ziek. Daarna gingen zij onder een nieuwe naam voor een ander uitzend bureau werken. Leiders en lopers verdeelden de buitgemaakte ziektegeiden. Volgens officier van Justitie mr. H, J. Moraal heeft het interne controlemechanisme van het GAK uit eindelijk gewerkt. „Maar by zo'n organisatie is het papier belangrijk en geduldig, dus zoiets kan even duren," licht hij toe. Het GAK in Rotterdam weigert een toelichting. De bende was actief sinds eind 1989. Medio vorig jaar heeft het GAK aangifte gedaan, aldus Justitie, Die lange tussentijd tussen delict en aangifte moet vol gens een woordvoerder van het GAK-hoofdkantoor in Amsterdam worden verklaard uit het probleem 'het hebben van een vermoeden om te zetten in een bewijsbare verdenking'. Rotterdam - De Horecabond FNV heeft besloten om de voorgenomen werkonderbrekingen bij het Parkhotel op te schorten. De bond had deze aange kondigd omdat medewerkers van de huishoudelijke dienst weigeren een arbeidsovereenkomst aan te gaan met Sipo Horecadiensten. waaraan door het 1 Parkhotel schoonmaakwerkzaamheden zijn uitbe steed. Medewerkers van de huishoudelijke dienst van het hotel zijn van mening dat de verslechterde werk sfeer niet alleen veroorzaakt wordt door een te hoge werkdruk en conflicten over loonbetalingen, maar in hoofdzaak doordat Sipo een discriminerende hou- ding zou aannemen. De meeste werkneemsters zijn van Kaapverdiaanse, Marokkaanse of Surinaamse afkomst. Zij hebben tegenover de Horecabond ver klaard dat het hen - op straffe van ontslag - verbo den is om met elkaar te pralen in de eigen taal. Voorts klagen de allochtone medewerksters erover dat twee collegas, die in het zicht van de hotelgasten hun werkzaamheden verrichtten, door Sipo zijn ge degradeerd of overgeplaatst naar de hotelkamers. De motivering van Sipo zou zjjn geweest dat de gas ten liever Nederlandse dames op die plaats zouden zien in verband met eventuele taalproblemen. De Horecabond heeft de directie van het Parkhotel ver zocht passende maatregelen te nemen. Deze heeft haar beurt geschrokken gereageerd op de klachten en heeft aangekondigd Sipo om opheldering te vra gen. Overigens wordt het eigen personeelsbeleid van het Parkhotel absoluut niet als discriminerend erva ren door het personeel. Inmiddels heeft een aantal werknemers contact ge zocht met de Rotterdamse Anti Discriminatie Raad (Radar). Deze zal met de directie overleg gaan ple gen. De Horecabond heeft de overige vakbonden en de internationale vakbeweging geadviseerd het Parkhotel te mijden en elders logies te zoeken voor congressen en dergelijke. Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Voor het wassen van de auto is de volautomatische v/asstraat natuurlijk een uitkomst. Maar, de echte autoliefhebber stelt zijn voertuig niet bloot aan het geweld van de roterende was- 'Lstraat-borstels, wassproerers en de super-föhn voor het dro gen van de carrosserie. Nee, die echte liefhebber wast de au- *to met liefde, aandacht en zorgvuldigheid. En voor het drogen llwordt een beroep gedaan op een echte zeem. Een wringer is i dande enige luxe die de liefhebber zich veroorlooft in zijn pri- vé-autowasstraat. Foto Ruud Prms Krimpen aan den IJssel - Als het onderzoek goed uit pakt dan krijgt het oude buitenbad van zwembad de Lansingh in Krimpen aan den IJssel binnenkort een nieuwe bestemming: ais overstortbassin voor de rio lering. Het bassin van het buitenbad, dat al een aan tal jaren niet meer in gebruik is, moet volgens het plan als noodopvang dienen bij zware regenval. Het riool kan het aangevoerde water dan niet op tijd af voeren en het riool zou dan ook overlopen. Het bas sin van het zwembad zou dit overtollige water tijde lijk kunnen opvangen zodat het later, als het riool ,weer op het normale peil is, weer kan worden afge- ■A-^tvoerd. fA^Het plan is volgens een woordvoerder van de ge- -fcioeente een welkom alternatief voor de optie om de - "capaciteit van de hoofdriolering te vergroten. Hier- l voor zouden verschillende straten in de gemeente i moeten worden opengebroken. Ook de kosten zou den aanzienlijk zijn. Volgens de woordvoerder moet het plap om het buitenbad om te bouwen tot over- slaglokatie voor het riool dan ook zeer serieus wor den genomen. Het oude buitenbad zou we! enkele aanpassingen moeten krijgen. Zo moeten de gaten die in de bodem van het bassin zijn gemaakt, worden gedicht. Deze zyn aangebracht om het regenwater af te voeren. Ook zal er een luchtdichte overkapping o/er het bad .moeten worden gemaakt, om stankoverlast te voor kom en. Aangezien het om rioolwater gaat, is het vol gens de woordvoerder namelijk heel goed mogelijk dat daar het een en ander in rond drijft Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen werkt aan een uniek automatiseringsproject waarbij gegevens van de dienst Bouw en Woningtoezicht worden gekoppeld a an informatie uit het kadaster. Intern wordt gesproken over het 'digitaliseren van Vlaardingen', in de praktijk betekent het dat straks allerlei in formatie over de stad razendsnel op beeldschermen tevoor schijn getoverd kan worden. Het project kost 730.000 gulden. Van dit bedrag betaalt het minis terie van Economische Zaken, vanwege het unieke karakter, bij na een kwart miljoen gulden, 230.000 gulden om precies te zijn. De gemeenteraad buigt zich vol gende week over de eigen bijdra ge van een half miljoen. De raad beslist dan ook over modernise ringen m de elektronische appa ratuur van de Gemeentelijke So ciale Dienst en op het stadhuis, uitgaven die gezamenlijk bijna vier miljoen gulden bearagen. Het unieke automatiseringspro ject wordt een technisch hoog standje. Als het is gerealiseerd - de ver wachting is dat het eind dit jaar zover is - kan de plattegrond van Vlaardingen op het beeldscherm worden opgeroepen en vervol gens worden ingezoomd op elke woning. Daarbij kunnen de bijbe horende kadastrale gegevens worden opgeroepen. Maar de mogelijkheden zijn gro ter, Het is ook mogelijk informa tie over bijvoorbeeld leidingen, riolen, beplanting en verkeers drukte m te voeren en die op de plattegrond met een simpele druk op de knop in kleur zicht baar te maken. De automatisering biedt voor de verdere toekomst nóg flink wat uitbreidingsmogelijkheden. Ook de leeftijdsopbouw per wijk zou op de gedigitaliseerde platte grond van Vlaardingen zichtbaar kunnen worden gemaakt. De mo gelijkheden zijn wat dat betreft legio. Ook informatie van het Ge meentelijk Woningbedrijf zou bij voorbeeld kunnen worden inge voerd. Vlaardingen heeft in de afgelopen jaren al voor miljoenen guldens in automatisering gestoken. Zie ook pagina 15 Vlaardingen - Op tafel dampt geurige soep, aan de wand hangt een gevoelig schilderijtje en mevrouw M. Ribbens trakteert haar gasten op een levendig re laas. De routine van alledag is te ruggekeerd op de benedenverdie ping van bejaardentehuis Dneen- huysen. Slechts een presentje herinnert aan de plotse evacuatie van 16 be woners na de vondst van asbest in het gebouw. Als goedmakertje voor de overlast troffen de bewo ners bij terugkeer in de vertrouw de omgeving een fleurig bloemet je aan. „De ondeugendsten moesten het huis uit," grapt de afgelopen za terdag in haar woning terugge keerde mevrouw Ribbens over het incident. „Na de vondst van het asbest ben ik vorige week za terdag naar het bejaardenhuis De Wetering in de Westwijk ovei ge bracht. Ik ben daar zes dagen ge weest en heb het daar prima naar mijn zin gehad. Wat dat betreft valt er niets te klagen." Plotseling Tot de plotselinge evacuatie van de bewoners werd anderhalve week geleden besloten toen na een actie van de Socialistiese Par tij duidelijk w»»rd dat asbe- stresten waren vrijgekomen bij de sloop van de plafonds in de centrale hal. De werkzaamheden werden snel stilgelegd. Pas een dag later werden de bewoners uit de aan de hal grenzende afdeling in een ander bejaardenhuis on dergebracht. „Op vrijdagavond hebben we de andere huizen in Vlaardingen ge beld," zegt afdelingshoofd Janne- ke Davids. „En ik moet zeggen dat de medewerking fantastisch is geweest. Alle lof voor het Zon nehuis, De Wetering, Vaartland en De Meerpaal. Zij hebben twaalf bewoners opgenomen. Twee bewoners konden elders in Dneenhuysen worden onderge- Mevrouw M. Ribbens is te ruggekeerd in Dneenhuy sen. Erg ge schrokken ïs ze met van het vrijkomen van asbest, „van dat weekje lo geren heb ik niet echt wak ker gelegen. Foto Gemt de Heus/ Roel Dijkstra bracht. Twee anderen hebben bij familie geiogeerd." Verkassing De betrokken ouderen werden pas zaterdagochtend over de tij delijke verkassing ingelicht. „We hebben hier te maken met rol- stoelpatienten," legt Davids uit. „Daarom hebben we hen vrijdag avond willen behoeden voor een onrustige nacht. Zaterdagoch tend verliep de zaak soepel. Van het personeel zijn we 's ochtends om acht uur met een ploegje ge komen. Om elf uur gingen de eer ste bewoners weg." Net als de meeste andere bewo ners ging mevrouw Ribbens zon der morren met de. verhuizing ak koord. „Ik schrok wel toen ik zaterdag ochtend twee mensen op bezoek kreeg. Ik dacht dat er iets ernstigs aan de hand was in de familie. Toen kreeg ik te horen dat'wè wegmoesten. Ik had" weinig be hoefte om tegen te werken. Er is toch niets aan te doen." Welkom Het liefst was mevrouw Ribbens voor een weekje naar haar doch ter gegaan. Ze was welkom, maar in het huishouden heerste de griep. „En dan kun je natuurlijk beter uit de buurt blijven," meent de viefe 79-jarige. „Daarom ben ik toch maar naar De Wetering ge gaan." Echt geschrokken van de asbestvondst is mevrouw Rib bens niet. Haar man werkte 43 jaar bij Wilton-Fijenoord en van hem heeft zij vroeger de nodige verhalen over het uiterst giftige slotje aangehoord. Amper ander halve week na dato trekt zij slechts een paar minuten uit om het incident te beschrijven. Zij heeft wel schokkender zaken beleefd. Zes jaar geleden werd een deel van haar rechterbeen af gezet en in de meidagen van 1940 werd zij met haar drie kinderen geevacueerd toen de brysantbom- men op Kralingen vielen. „Ik heb al zoveel meegemaakt in mijn le ven. Van dat weekje logeren heb ik niet echt wakker gelegen." Blij Net als de andere bewoners van de benedenverdieping is mevrouw Ribbens wel blij dat zij terug is in Drieénhuysen, Dat geldt zeker voor de vijf bewoners, die een weekje in het -Zonnehuis hebben gelogeerd. „Ook daar zijn de mensen prima opgevangen," zegt Janneke Davids. „Maar daar slaapt men met ver schillende mensen op één zaal. Die mensen waren blij dat ze te rug waren in hun eigen kamer tje." Vlaardingen - De eenmansactie van een Vlaardingse particulier tegen mannelijke strippers en andere tekenen van zedelijk verval is voorlopig op een mis lukking uitgedraaid, De man, die onbekend wenst te blijven, plaatste medio februari een 'aan alle bezorgde Vlaardin- gers' gerichte oproep in het huis aan huisblad De Havenloods. Hij kreeg daarop een zeer ge ring aantal reacties. Handvol Minder dan een handvol stadge noten vroeg nadere informatie over het initiatief van Moreel Geweten Vlaardingen, dat zich in de advertentie opwierp als be schermer van een gezond gees telijk klimaat voor 'uw ödein) kinderen, uzelf of uw naasten'. 'Wie denkt er ook: nu is de maat vol?' vroeg de anonieme houder van Postbus 204 aan de lezers. 'Wie had dat kunnen denken? Een stripteaseshow op de West- havenkade, de plaats waar vroeger de vissers na veel zwoe gen en gevaar hun vis aan wal brachten!' De Vlaardinger erkent dat hij te leurgesteld is ir» de respons op zijn vlammende proza, maar hij is desondanks niet van plan 2ijn ac tie af te blazen. Hij rekent op het effect van mond-tot-mond-recla- me en gaat er vanuit dat hij enige tijd nodig heeft om een groep me destanders om zich heen te verza melen. Concrete plannen om de morele verpaupering aan te pakken heeft hij echter niet. Over verdere stap pen wil hij eerst overleggen met de paar mensen die op zijn oproep hebben gereageerd. De man zegt te handelen uit christelijk normbesef. Volgens hem gaat het bergafwaarts met de samenleving als nu ook al heren zich ongestraft in een openbare gelegenheid mogen ontkleden, zoals onlangs gebeurde in het Vlaardingse café Shibumi. De ac tievoerder is zendeling geweest in Ivoorkust, „een maatschappij waar dit soort dingen absoluut niet voorkomt." Stripteaseshows zijn volgens de verontruste Vlaardinger op één lijn te stellen met andere ver werpelijke uitingen van norm vervaging, „zoals ontrouw, onverschilligheid en gebrek aan verantwoordelijkheid". Geërgerd De initiatiefnemer van Moreel Geweten Vlaardingen stelt geër gerd vast dat de kerken geen hand uitsteken om het verval te stoppen. Dat is, zegt hij, een le lijke tegenvaller in calvinistisch Vlaardingen en voor hem een bijkomende reden ora persoon lijk een appèl te richten aan de plaatselijke bevolking. Het nieuws dat verschillende Vlaardingse horecagelegenhe den binnenkort opnieuw een stripteaseshow organiseren neemt de man gelaten op. Het sterkt hem in zijn overtuiging dat daar iets aan moet worden gedaan. Maar hij laat zich er niet over uit wat hem daarbij precies voor ogen staat. Schiedam - De Raad van State doet voorlopig geen uitspraak over het geschil tussen de ge meente Schiedam en omwonen den van De Korenbeurs Er moet eerst technisch onderzoek wor den gedaan naar de geluidsover last rond De Korenbeurs. Staatsraad mr. M. van Wolferen heeft voor dit onderzoek de Admi nistratieve dienst Beroepen Mi lieubeheer ingeschakeld, een bij het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke ordening en Mi lieu ondergebracht technisch bu reau. Het ABM knjgl een maand de tijd om rapport uit te brengen. Daar na hebben beide partijen nog twee weken voor een reactie. De definitieve uitspraak van mr. Van Wolferen wordt over ongeveer twee maanden verwacht. Het geschil tussen de gemeente en de bewoners diende afgelopen vnjdag voor de Raad van State. De zaak draait om de exploitatie vergunning die de gemeente zich zelf heeft verleend voor De Ko renbeurs. De gemeente wal het monument aan de Lange Haven ongeveer drie weken per jaar ge bruiken voor evenementen en re cepties. De buurtbewoners, ver enigd in een actiecomité, verzet ten zich daartegen. Zij vrezen geluidsoverlast door le vende muziek, af- en aanrijdende auto's en rumoerige bezoekers. De buurt is vierkant tegen uit breiding van het aantal horecage legenheden in de Schiedamse binnenstad. Schiedam - Een groep bewoners van de A Muysstraat in Schiedam zet zich, samen met een aantal ou ders van daar schoolgaande kin deren (Annie M G. Schmidt- school), in voor maatregelen om het snelverkeer af te remmen. Sa men met de Bewonersvereniging Schiedam-Y'est wordt daartoe overlegd met de gemeente. Ook m andere delen van de wijk zijn groepen bewoners in de slag voor veiliger verkeer. Met name in de Van Smaleveltstraat, Th. A Kempisstraat, Alberdingk Thijm- straat en Potgieterstraat zijn aan passingen voor het verkeer nodig, schrijft de bewonersvereniging in het jaarverslag over 1991. Het overleg over deze straten wordt 'moeizaam' genoemd. Gevreesd wordt dat straks ook klachten zul len komen van bewoners aan de route Burgemeester Van Haaren- laan/Vlaardingei dijk/Juïianalaan als vrachtverkeer uit het centrum van de stad wordt geweerd en het bedrijvenpark Vijfsluizen vorm krijgt. „Onze vereniging maakt zich nu al sterk voor allerlei over last beperkende maatregelen," al dus het jaarverslag. Vlaardingen - Het Vajo is voorlo pig weer onderdak. De gemeente Vlaardingen heeft tijdelijk twee lokalen in de voormalige Govert Maanschool aan de Professor Tel- dersstraat voor dit jongerenpro- jekt beschikbaar gesteld. Moge lijk krijgen de jongeren deze ac commodatie zelfs op semi-perma- nente basis in gebruik. Vajo betekent Voor Alle Jongeren Open en de begeleiders willen proberen de naam honderd pro cent waar te maken. Veel moeite zal dat niet kosten, veronderstelt Fred Swanenburg, voorzitter van de werkgroep Bestrijding vanda lisme Westwijk. Voor jongeren is in dit deel van Vlaardingen wei nig of mets te doen. Een eigen on derkomen waar ze met elkaar kunnen praten en muziek draai en betekent een enorme vooruit gang Juist om de jongeren een beetje zinvolle bezigheden te bieden, hebben tal van particulieren en organisaties in de wyk zich inge spannen om het Vajo-project van de grond te tillen en draaiende te houden. Daarbij waren behalve bewonersgroepen, enkele huis artsen betrokken, de wijkagent, de stichting Welzijn 90, Buro Halt en de werkgroep Bestrijding van dalisme. Aanvankelijk maakten de jonge ren gebruik van de kantine van sportvereniging Cion aan de Samuel Esmeijerstraat. Dat ge bouw werd door Bouw- en Wo ningtoezicht echter afgekeurd. Door die beslissing dreigde het net gestarte en door de provincie gesubsidieerde project een vroeg tijdige dood te sterven. Spoedberaad met de wethouders Ton van der Steen en John Rans- huijsen leverde uiteindelijk de toezegging op van ruimte in de Govert Maanschool. Ook de PLN- bewonersgroep krijgt daarin voorlopig onderdak. Hoelang bei de huurders m de voormalige school mogen blijven hangt af van wethouder Ranshuijsen en het welslagen van zijn pogingen om huurders te vinden voor de overige lokalen. Angela van Peuf- flik, jongerenwerkster bij de stichting Welzijn 90, gaat de be zoekers van V<yo begeleiden. Den Haag/Schiedam - Ostade fe aan de Willem Barentszweg Schiedam mag uilbreiden i een opslagloods voor bouwmatj rialen. De waarnemend voomfe van de afdeling rechtspraak de Raad van State, staatsraad® J. de Vries, heeft een eerder uife sproken schorsing op verzoek de gemeente Schiedam giste® ongedaan gemaakt. j De bouw van de loods werd <k tyds op verzoek van ovê buurman M. D. van Erven opj* schort. Deze had aan de Kerkt® een koopwoning gekocht en raai te op deze wijze zijn vrije uitzid kwijt. Tijdens de procedure blei; een deel van de loods op de bi stemming weg te liggen. Inm:c dels is deze bestemming dra i middel van een versnelde proc, dure gewijzigd. Maasland - In Maasland is eei einde gemaakt aan de traditie var het aanbieden van het eerste kie vitsei. Burgemeester M. Kokx hoorn voldoet daarmee aan he verzoek van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vo gels. Tal van burgemeesters zijn haa daar al in voorgegaan. Tot voni jaar werd de oer-Hoüandse trai tie m Maasland nog in ere gehou den. De destijds pasbenoemd; burgemeester nam het ei tos: nog wel in ontvangst. De maatregel past in het beleid van de vogelbeschermers. Kiem ten, grutto's en tureluurs hebte het toch al moeilijk genoeg omdat veel boeren een maan: eerder maaien dan vroeger de ge woonte was. Schiedam - Op het Plein 1940 1945 in Schiedam zijn gistermic dag twee auto's op elkaar gebotst De brandweer moest daarbij ee passagier, die bekneld was ge raakt, bevrijden, waarna zy wei: overgebracht naar het Schielanc Ziekenhuis. De auto's werden be stuurd door een 48- Schiedammer en een 25-jange Rotterdammer. Schiedam - In de schoorstee van een woning aan de Lang: Nieuwstraat is gistermiddag ee brandje ontstaan. De oorzaak onbekend. De brandweer stool: het kanaal door en bluste k vuur. Schiedam - Een 39-jang Schiedammer is gistermiddag ti- dens het zwemmen in Zwemba Zuid zijn autopapieren en huis sleutels kwijtgeraakt. Hij had i in een zak van zijn jas laten zitte' en die hing onbeheerd in de gt meenschappelijke herenkleec ruimte. Vlaardingen - Uit een shovel, dfc in verband met grondwerkzaaro heden stond geparkeerd aan di A bert Schweitzersingel in Vlaai dingen, is gisteren een mobile foon gestolen. Er werden twee zi] ruitjes van de shovel kapot gesfe gen om de mobilofoon weg l< kunnen nemen. Vlaardingen - Bij een boekenwin kei aan de Loper in Vlaaröingt is een printer weggenomen me een waarde van ƒ550,-. Gisteren: aangifte gedaan van de diefstal Vlaardingen - Bij een inbraak): een woning aan de Plata nendrft in Vlaardingen zijn een kleun? televisie en een videorecordt' buitgemaakt. Gisteren werd va.' de diefstal aangifte gedaan. Schiedam - Zowel op het S& tionsplein, aan de Delflandsewfi? Van Heekstraat, 's Gravel andst weg als de Lange Haven Schiedam zijn auto's opengebro ken, meestentijds met de raait als buit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2