15 r 'Wij gaan ver, maar er is een grens' Medeplichtige zorgt voor verrassende wending in Vlaardingse gijzelingszaak 9 Schuldsanering lukt alleen als cliënten zelf meewerken MASSIEF GRENEN EETHOEK'* jt f.1375,- FINS GRENEN Adem mijn adem Vièring van Vrouwendag Bezinning over literatuur Tienerdisco i« De Sokkel Molenaar b:eidt uit Lezing Stgter bij de WD voor kleine ruimten voor een kleine prijs: UDO an 00B BB0BB cnnanmnunaai Markt 57 Vlaardingen Tel, OIO - 434 36 85 R#tterdams Dagblad Vrijdag 6 maart 1992 '1 is maandagavond. Ik rij rerug van mijn wekelijkse zaalvoetbalwed strijdje, sinds lang weer eens in de warme sporthal Wielewaal in Rot terdam-Zuid gespeeld. Lhks van de zuidelijke Hing rond Rotterdam valt me de uitgebreide verlichting op van het nieuwe HT-distributie- centrum. in het geslonlscn weiland langs de ook nieuwe invoeg- strook voor vooral het vrachtverkeer. In mijn zijspiegel zie ik een vrachtwagencombinatie snel naderen. Zij scheurt me voorbij. Mijn kilometerteller geeft 100 kilometer aan. Achterop de combinatie lees ik'KLM Cargo'. Ik neem de afslag naar rechts, naar de Beneluxtunnel. Op één of an dere streekradio kweelt een vertolker van het Nederlandse lied een oude hit. 'Adem mijn adem. Voel wat ik voel'. Een paar honderd me ier voor de tunnel dringen stinkende ben2eendampen mijn auto bin nen, waarvan ramen en dakje toch gesloten zijn. Het is veel erger dan anders. 'Adem mijn adem'. Ik nerinner me hoe vrienden uit het midden van hel land onlangs na e*n nachtje slapen bij ons vertelden, dat ze het raam dicht hadden gedaan omdat ze wakker waren geworden van een oliestank. Zelf hadden wij niets geroken. 'Adem mijn adem'. Ik zet de radio uit. Dinsdag: Oud-minisler Neelie Kroes, nu onder anderen president commissaris van de Rationale Investeringsbank en commissaris van McDonald's Nederland, tekent als voorzitter van de stichting Neder land Djstributielanfl verzet aan tegen het denken over een onder grondse Betuwelijn Niet zeuren over het milieu maar snel aanleg gen die lijn.,Andeis missen we de boot," pepert ze iedereen in. Woensdag: Wouter van Dieren somt in een paar seconden NOS Laat meerdere milieurisico's op, die het rijke Westen afwentelt op het ar me deel van de wereld. Het resultaat van twintig jaar in de wind slaan van waarschuwingen van de respectabele Club van Rome, waarvan hij nu het tweede Nederlandse lid is geworden, ondervin den mensen in de Derde Wereld al jaren aan den lijve. Hier zullen de toen in het rapport 'Grenzen aan de groei' voorspelde gevolgen ook spoedig merkbaar worden, zegt Van Dieren. De nacht van woensdag op donderdag: Achter elkaar denderen vlieg tuigen over Holy en Spaland. Feyenoord heeft in de Kuip gewonnen van Tottenham Hotspur en Engelse supporters vliegen vanaf Zes tienhoven terug naar huis. BEN VAN HAREN In het kader van de Internationale Vrouwendag houdt buurthuis Nieuwland (Albaidastraat) zondag 8 mat! t tussen half twee en half vier een ontmoetings middag. Op het programma staar onder meer verto ning van de film Nieuwland Cenfaal en een cursusje voksdansen. Voor de kinderen zijn er sport- en spel activiteiten. Om half drie begint voor de kleintjes een videofilm. Ook wijkcentrurr De Erker besteedt aandacht aan Vrouwendag. Vrouwen zijn welkom vanaf half twee. Opgevoerd vwrdt het toneelstuk Kci'fie met wat lekkers, dat ali thema heeft onge wenste intimiteiten. Tevens wedt een demonstratie zelfverdediging gegeven. In de kerk van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest vindt zondagniddag 8 maart een be zinningsbijeenkomst plaats net ais onderwerp Ver schuivende waarden v it4 litoatuur. Spreker is prof. ar. J. Goedegebuure uit Tilbirg. Het publiek krijgt de gelegenheid vragen te stelen. Een barok-ensem- ble speelt klassieke muziek. De aanvang is half drie 's middags. Vlaardiigen De CJV houdt zaterdag 7 miart een tienerdisco in De Sokkel (Van Maerlantlaai). Behalve met muziek, kunnen de bezoekers zichvermaken met tafelvoet bal. tafeltennis en computerspelletjes. De disco, die om acht uur begint, is be<held voor jongeren tussen 12 en 15 jaar. Jongeren vu 16 jaar en ouderen kun nen vanaf elf uur 's avonts in De Sokkel terecht. P. C. Molenaar BV, gro-thandelaar in verf en schil- dersgereeaschap, heeftzicht op een nieuw bedrijfs pand. Het bedrijf krijger aan de Haringbuisweg on geveer 2400 vierkantemeier ruimte bij. Boven de nieuwe hal komen nojeens twee kantoorlagen van elk 300 vierkante mete. Vandaag werd voor deze uit breid] ng de eerste pal geslagen door directeur C. Molenaar. Het Vlaardigse bedrijf bestaat al 42 jaar. Leen Stigter is maadag 9 maart te gast bij de WD m Maassluis. De bsende stadgenoot houdt dan bij de liberalen een leing over oud Maassluis. De bij-* eenkomst wordt gnouaen in de Koningshof en be gint om acht uur avonds. Ook niet-leden van de VVD zijn welkom. Agenda SCHIEDAM wijdag 6 maart Harry Sacksiot Passage, 20.15 uur. Jaap Mulder (Gbarel), De Teerstoof, 20.30 uur. Delicatessen (Jm), Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag mart *Rommelmart, Boerderij Landvreugd (achter Laan vanBol'Es). 1(00-16.00 uur Koffiecono't Mandohneorkest, Stedelijk Mu seum, 11.30 ur. Bbulp (thejer Beer), De teerstoof, 14.00 uur. Ruilbeurs. Molens, 13.30 uur. *Bert Visscfer (cabaret). Passage, 20.15 uur. 'Jaap Muldr (cabaret), De Teerstoof, 20.30 uur. vlaardiigen wijdag 6 mart 'Terminal II (film). Filmzaal, 14.00 en 21.30 uur. Openinfexpositie Kees Vollemans (schilderijen), HoilandtfOosth a venkade 42. 'DeTroetaart (toneel), Stadsgehoorzaal, 20.10 uur. Albert'test, bar dancing La Bastille. 24.00 uur. zaterdag? maart 'Vlooietnackt. De Pijpelaar, 09 00-16.00 uur. 'Termifitor II (film). Filmzaal, 14.00 en 20.30 uur. Son gen m mini a vback festival Stad gehoorzaal, JO.Oö ui". maasluis vrijda.6 maart 'Kuidrgarten Cop (film), Sehuurkerk, 20 30 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vfaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardïngen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Peter de Lange Schiedam - Frits is 33 jaar. Hij heeft een vrouw, twee kinderen, een uitkering van de bedrijfsver eniging en ongeveer 80.000 gul den schuld. Omdat hij zijn reke ningen niet betaalde, heeft het nutsbedrijf de gas- en lichtmeter uit zijn huis verwijderd. Stroom betrekt hij via een kabel van een behulpzame buurman. Over de toekomst is hij somber gestemd. „Ik zie er geen gat meer in." Frits dankt die „ontiegelijke schuldenlast" aan zijn gokversla ving. „Het merendeel is in die ko lere automaten terecht geko men," klaagt hij, Achterafkan hij zich wel voor z'n hoofd slaan dat hij zijn gezin heeft verwaarloosd, alleen maar om te kunnen spelen. Hij bouwde schulden op bij de nutsbedrijven, zijn huisbaas en bij een paar particuliere bedrij ven. Ook de Sociale Dienst heeft uit het verleden nog een aardig bedrag van hem te vorderen. Hij had destijds 'vergeten' te melden dat hij naast zijn uitkering ook een baan had. „Stom," geeft hij nu toe. Van het gokken is hij nu af, zegt hij. Zijn huidige probleem is die torenhoge schuld. Zijn uitkering bedraagt .ongeveer 1650 gulden. Minus twee schuldaflossingen en minus de huishuur en verzeke ringen, houdt hij ongeveer 800 gulden over voor het levenson derhoud van zijn gezin. Er is niet eens geld om de gas- en lichtreke- ning te betalen. Er wordt 'gekookt' op een geleend wafelijzer en een gourmetstel, verder bestaat het menu uit patat en nasi van de afhaal-Chinees. „Echt gezond, nee, dat is het niet. Zeker niet voor de kinderen," be seft Frits. Een baan vinden en een normaal salaris verdienen wil niet lukken. Hij staat bij verschillende uitzendbureaus ingeschreven, maar die laten nooit iets van zich horen. Het Arbeidsbureau kan hem ook niet helpen. En in de krant ziet hij zelden een geschik te baan. Pogingen om afbetalingsregelin gen te treffen met de GSD en de nutsbedrijven zijn op niets uitge lopen. Frits beklaagt zich over de onverschillige opstelling van het Projekt Schuldhulpverlening. „Ik ben er verschillende keren ge weest, maar moest telkens op nieuw mijn verhaal afsteken, elke keer tegen een andere medewer ker. Dan denk je op het laatst ook: bekijk het maar." Uiteindelijk be landde hij bij alternatief hulpver lener John Zwart. Zwart is de eerste om toe te ge\ en dat zijn cliënt de misère voorna melijk aan zichzelf heeft te wij ten. Maar, voegt hij er aan toe. de sociale dienst en het Projekt Schuldhulpverlening gaan ook niet vrijuit. ..Echte probleemge vallen kunnen daar niet terecht." Verder vindt Zwart dat het Ge meentelijk Woningbeheer en de nutsbedrijven een veel te traag incassobeleid voeren. „Ze laten de schulden te hoog oplopen en grijpen pas in als het te laat is." Hulpverlener Zwart zegt dat het Projekt Schuldhulpverlening wachtlijsten van een half jaar hanteert. Hij vindt dat ontoelaat baar. „En in die zes maanden moet je als cliënt overal zelf ach teraan en afspraken maken met schuldeisers." Zwart is van mening dat de ge meente in hopeloze gevallen als van Frits een soepeler kwijtschei - dingsbeleid moet voeien. Verder zegt hij: „Het is natuurlijk een goede methode om mensen zelf dingen te laten regelen, maar in sommige gevallen zou het ver standiger zijn als iemand even de verantwoordelijkheid zou overne men. Als je in een uitzichtloze si tuatie zit, word je zo apathisch dat je zelf niet de energie kunt op brengen daaraan nog iets te ver anderen." Liefdadigheid Volgens Raymond Lefel, coordi nator van het Projekt Schuld hulpverlening, gebeurt het regel matig dat het beheer van het huishoudboekje tijdelijk van een cliënt wordt overgenomen. Maar het is zeker geen standaardproce dure. Uitgangspunt van het in 1989 gestarte project is juist om Raymond Lefel: 'Wie zich aanmeldt moect actief meewerken aan het saneren Van Zijn SChulden'. Foto Gemtde Heus/Roel Dijkstra mensen met schulden zelfstandig met hun budget te leren omgaan Wie zich aanmeldt bij PS moet dus actief meewerken aan de sa nering van zijn eigen schulden. PS is beslist geen kantoor waar mensen die zwaar in het krijt staan, een boodschappentas met rekeningen en aanmaningen bo ven een bureau kunnen leeg- schudden met de vraag of de boel even kan worden uitgezocht. Sommige chenten proberen dat wel, zegt Lefel. „Maar zij krijgen dus te horen dat hel hier zo met werkt. Wij zitten hier nujt voor de liefdadigheid." Op de zaak van Frits wil Lefel met ingaan. Een kwestie van privacy bescherming. Wel wordt uit Le- fels relaas duidelijk dat Frits bij PS tot de onoplosbare gevallen wordt gerekend. Dat wil zeggen tot de clienten die buiten de boot vallen zolang ze mei bereid zijn zelf een paar essentiele stappen te zetten. De hoogte van de schuld staat daar los van. „Tachtigdui zend gulden, daar kijken we met van op. Twee ton komt hier ook voor De medewerkers van PS. die kan toor houden in hetzelfde pand als de Gemeentelijke Sociale Dienst aan de 's Gravel an dseweg, onder scheiden verschillende U pes schuldenaren. Eerst is er de groep die beslist van de schulden afwil en ook bereid is daar hard aan te werken Voor deze groep regelde PS vorig jaar schuldaflossingen met een totaal van 1,7 miljoen gulden. Vervolgens zijn er men sen die wel willen maar niet kun nen In die gevallen neemt PS tij delijk het financieel beheer over Het salaris of de uitkering wordt op een aparte rekening gestort en pas naar de client overgemaakt als de afgesproken schuldaflos singen en de vaste lasten (huur e.d.) zijn betaald. Daarnaast is er een probleem groep van gokverslaafden, junks en mensen met psychische pro blemen. Die zijn lastig te helpen omdat zij, zoals Lefel zegt. „met gefocust zijn op het in evenwicht brengen van hun budget." Alleen samenwerking met het Riagg en andere hulpverlenende instanties kan dan tot resultaten leiden. De vierde en laatste groep bestaat uit totaal onverschillige, absoluut niet gemotiveerde clienten, notoi re schuldenmakers die bij PS al leen een soort bescherming zoe ken zonder de bedoeling iets aan hun problemen te doen. „Zodra we dat merken, gaat de deur dicht. We zitten hier niet voor mensen die te bedonderd zijn om zelf iets te doen," zegt Lefel on verbiddelijk. Betalingsvoorwaarden Van een wachthut, waartegen John Zwart zo ag ^rt, is volgens Lefel al lang get:' sprake meer. Sinds het personeel is uitgebreid, hoeven clienten meestal niet lan ger dan twee weken te wachten op behandeling van hun zaak. In het eerste gesprek wordt bezoekers meteen duidelijk gemaakt dat zij zelf aan de slag moeten: ze moe ten er voor zorgen dat hun schul den niet hoger oplopen en afspre ken dat ze hun vaste lasten stipt gaan betalen Verslaafden krijgen le horen dat ze eerst van de drugs of het gokken afmoeten. Dat klinkt hard, geeft Raymond Lefel toe. „Maar mensen hebben nun schulden zelf gemaakt, ze zijn zelf ook verantwoordelijk voor een oplossing. We willen ver gaan om hen te helpen, maar e: is een grens. Wij moeten wel geloof waardig blijven tegenover de schuldeisers." Met andere woor den, clienten die gemaakte af spraken met nakomen - bijvoor beeld om elke maand 100 gulden af te lossen van hun schuld bij het nutsbedrijf - kunnen het ver knoeien voor anderen, die wel trouw aflossen Zwarts verwijtdat hel nutsbedrijf en Woningbeheer een traag incas sobeleid voeren, wijst. Lefel even eens van de hand ..Vijftien jaar geleden kwam het voor dat huur schulden opliepen tot 20 000 gul den. Het beleid is inmiddels zo aangescherpt, dat zoiets nog maar bij heel hoge uitzondering voor komt Op andere fronten kunnen consu menten tegenwoordig juist weer meer schulden maken Financie- nngsbanken en postorderbedrij ven werken die ontwikkeling in de hand met hun aantrekkelijke betalingsvoorwaarden. Kopen op krediet is een normaal patroon geworden. Mensen die slecht met geld kunnen omgaan, of die niet kunnen lezen en schrijven (een flink aantal clienten van PS be gaat volgens Lefel uil analfabe ten) komen op die manier al snel diep in het rood te staan. Raymond Lefel verwacht dal het Projekt Schuldhulpverlening in de toekomst alleen maar meer werk zal krijgen „Er zijn een paar zorgelijke ontwikkelingen aan de gang," zegt hij. „Het gebruik van creditcards blijft toenemen en daardoor ook hel kopen op afbeta ling. Verder hebben overheids maatregelen als snijden in de WAO ook negatieve gevolgen. Dat studiebeurzen moeten worden gefinancierd bij commerciële banken werkt schu ld vorming na tuurlijk ook in de hand." Door Sander Sonnemans Rotterdam - Advocaat mr. J. L. A. M. le Cocq d'ArmandviHe reageerde onstemd op het voor stel van officier van justitie mr. J. P. Wittop Koning om de mede plichtige in de ontvoerings- en gijzelingszaak, die anderhalve week geleden voor de rechtbank verscheen, wederom op te laten draven. De raadsman was als eni ge niet op de hoogte gesteld van dat voornemen en kon gistermid dag dan ook niet bevroeden dat de 19-jarige Vlaardinger met een verrassende uitspraak voor de dag zou komen. De jongeman kon niet anders dan de waarheid ver tellen, of hem zou wel eens mein eed ten laste kunnen worden ge legd. „En daar," zo vertelde recht bankpresident mevrouw mr. R. C. Lensink-Bosman, „staan zware straffen op." Duidelijk was in elk geval wel dat het om een zaak ging waarbij een vereffening van een rekening in de drugswereld en het achterwe ge laten van belastende verklarin gen centraal stonden. Twee ver dachten die vertelden slechts een klein aandeel te hebben in de ont voering en gijzeling en een mede plichtige die geen namen had ge noemd om aan represailles te ont komen. Dat waren de hoofdrol spelers die gisteren het verhaal compleet moesten maken en ten slotte hortend en stotend de hen ten laste gelegde feiten toegaven. Suiker en waspoeder Het ging allemaal om twee Rot terdamse dealers in verdovende middelen die regelmatig knollen voor citroenen verkochten m plaats van hasj en her ome voor grote sommen geid Verscheide ne afnemers ontvingen geen ver dovende middelen maar suiker of waspoeder. Om met de 'oplich ters' een rekening te vereffenen werd er door een nog onbekend aantal gedupeerden een val opge zet De ncp-dealeis werden op 21 november van hel vorig jaar voor een transactie naar de voor het publiek gesloten disco-bar Man hattan in Schiedam gelokt, in elkaar geslagen en geboeid en ge blinddoekt ontvoerd in de koffer ruimten van twee auto s. Eén van hen wist te ontsnappen, de ande re werd in de Hartmanstraat m Vlaardïngen afgeleverd. Daar werd de man gedui en de de nacht en een gedeelte van de dag onder Tafel 125 x 185 cm, 4 stoelen met houten zitting. bedreiging van een vuurwapen gegijzeld. De 19-jarige Vlaardin ger die het slachtoffer in zijn wo ning vastketende en onder schot hield, hoorde eerder al twee jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, eisen De twee verdachten, een 29-jarige Vlaardingse taxichauffeur en een 25-jange Schiedammer die giste ren voor de rechtbank versche nen. kenden de jongeman wel maar hadden hem op de bewuste avond met gezien. De officier had daar zo zijn twijfels over, temeer omdat de oudste Vlaardinger ver klaarde met de geboeide man in zijn kou er bak naar het huis aan de Hartmanstraat te zijn gereden. De andere verdachte, die zich gis teren eveneens oor zijn crimine le gedrag moest verantwoorden, wilde daar niets over kwijt maar was naderhand opvallend open hartig in zijn betoog. Meineed Hij moest wel, want de bewoner van hel huis waarin éen van de twee ontvoerde Rotterdammers was gegijzeld, herriep op aan drang van de president zijn eer dere verklaring „Ik heb de ver dachten die avond niet gezien," hield de 19-jarige Vlaardinger aanvankelijk voet bij stuk „U weel dat ais u hier de waarheid niet vertelt, er sprake is van mein eed en daar staat een maximale straf" van zes jaar op." keek presi dent mr Lensink-Bosman de jon geman doordringend aan. „Het is niet de v. aarheid," koos hij eieren voor zijn geld. „Deze twee man nen 7ijn wél met het slachtoffer bij me aan de deur geweest Dat de Vlaardinger in een eerder stadium zijn mond had gehouden over de ontmoeting met de twee mannen is met zo vreemd. Hij was Ujdens zijn detentie bedreigd met een briefje waarop stond dat hij zijn verklaringen in moest trekken omdat er anders iets met hem zou gebeuren. Toen de kogel dus eindelijk door de kerk was loonde de Schiedam mer zich ineens wel spraakzaam en deed zijn relaas. Net als zijn voorganger, die enkele uren een der voor dc rechtbank was ver schenen, verklaarde hij met pre cies le weten waar het om ging maar hij gaf wel toe het slachtof fer in Vlaardingen te hebben 'ge dumpt'. Desondanks liet de offi cier doorschemeren het idee te hebben dat de twee verdachten niet zo onschuldig waren als zij trachtten aan te tonen. De taxichauffeur zei aan de nep- deal te hebben meegewerkt omdat hem tijdens zijn werk ter ore was gekomen dat de Rotter dammers enkele afnemers had den bedonderd. Hij had zich hel lot van de gedupeerden aange trokken, maar ontkende op dc hoogte te 7iin van het voorgeno men plan de twee dealers te ont voeren en te gijzelen. Zijn comp- aan het weten één van de twee ontvoerden bij zijn kennis in taaldingen te heoben onderge bracht omdat hij met wist wat hij met de man aan moest. De ma kers van het plan waren immers in geen velden of wegen meer te bekennen. Maar hoezeer de verdachten hun aandeel in de zaak ook probeer den te bagatelliseren, toch had of ficier mr. J. P. Wittop Koning niet het vermoeden met kleine jon gens te maken te hebben. Bij de Schiedammer waren immers een flinke hoeveelheid drugs en een grote som geld gevonden die er op konden du!den dat ook hij han delde in het goedje. „Ik denk dat er nog meer aan de hand is. zonder dat ik het kan aantonen." liet de officier weten. En om de ernst van de zaak uit te drukken m de straf eiste hij voor de Schiedammer een gevangenis straf van twee jaar en zes maan den. Advocaat mr. le Cocq d'ArmandviHe kon zich daar to taal met m vinden en vroeg om een mildere behandeling waarbij twee jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, voor hem het maximale was. Ook de Vlaardingse taxichauffeur werd wederrechtelijke vrijheids beroving ten laste gelegd en hoor de twee jaar gevangenisstraf mul aftrek von hui vooiairesi eisen. Zijn raadsman, mr. S. Ivens. vond dat het ten laste gelegde wel vast stond maar het weten twee jaar te veel gevraagd te vinden. De uitspraken volgen over twee weken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1