Waterweg 11 Super-schoolreis naar De Efteling Vlaardingen heeft nu twee stadsliederen Ondergrondse start voor gevecht om winkelklanten m Alle leerlingen van christelijk onderwijs in Vlaardingen in 65 bussen op pad Vrouwen genieten van voorjaarsweer Maassluis bedankt voor 'Ter land, ter zee. Alcoholist recordhouder in Schiedam Justitie Dordt vervoigt Cees den Braven niet Rotterdam zet nog dit jaar GEB om in NV Paktank houdt overschot pensioen in 'eigen zak' Eigen winkelcentrum voor gehandicapten fe Aangehouden voor ontucht Pillen uit auto gestolen Bromfietsies: over de kop Botsing: auto weggetakeld Auto gestolen Weer inbraak bij Schiedam Hoogstraat deels dicht Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 maart 19*2 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Gaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Dodrecnt voorzitter Braven van SW/Dor- drecht 91 wordt vervol Openbaa Ministerie drecht. Zijn uitlatingen over aantal kleurde spe SVV,/Dor- drecht, vori- veel publici teit, zijn vol gens officier van Justitie Zon niet in het openbaar gedaan. Verder kunnen ze niet worden aangemerkt als opzettelijk beledigende uitlatingen over een groep mensen wegens hun ras, zoals omschreven in artikel 137c van het Wetboek van Strafrecht, De afgelopen week heeft de Dordtse politie degenen gehoord die aanwezig waren bij het gesprek waarin Den Braven uitlatingen zou hebben gedaan. Daarbij werden Den Braven zelf, trainer Van der Pluijm van BW Den Bosch, twee spelers van die club en een journalist van het Brabants Dagblad aan de tand ge voeld. De journalist publiceerde de uitspraken van de SW/Dordrecht-voorzitter vorige week maandag. Dat Den Braven daarbij over een aantal gekleurde spelers van SVV/Dordrecht in termen als 'bajesklan ten en drugsgebruikers' heeft gesproken, kan vol- -1 gens Justitie uit de verhoren inderdaad worden vast gesteld. Ook laakte de voorzitter van de SW/Dor- drecht de naar zijn mening onjuiste mentaliteit van een aantal gekleurde spelers, waarbij het hem met name ging om spelers die afkomstig zijn uit de gele deren van SW, dat vorig jaar met Dordrecht '90 is gefuseerd. Volgens Justitie bekritiseerde Den Braven niet al leen gekleurde spelers, maar nam hij met zijn op merkingen óók een blanke spelers üit 'zijn' selectie op de korrel. In het gesprek prees hij bovendien ook ',-j.kelc gekleurde spelers. Daaruit 'leidt Justitie af dï. 1 zijn negatieve uitspraken geen betrekking had- uen op elke willekeurige speler met een getinte huidskleur en dus niet als discriminerend tegen een bepaalde groep kunnen worden beschouwd. Ook twijfelt Justitie aan het openbare karakter van Den Bravens uitlatingen. Het ging volgens de voor zitter om een gesprek onder collega's van de club. DateVeen journalist bij was. kon hij volgens eigen zeggen niet weten, omdat deze zich niet als zodanig bekend heeft gemaakt. De betreffende journalist heeft steeds gezegd er van uit te zijn gegaan dat Den Braven wist, dat hij journalist was. Rotterdam - De gemeente Rotterdam wil het Ge meentelijk Energiebedrijf (GEB) nog dit jaar omzet ten in een NV. Bij de omzetting gaan naar verwach ting rond vierhonderd banen verloren, maar met de vakbonden is afgesproken, dat er geen gedwongen ontslagen vallen. Het personeel verliet wel de ambte- lijke status, maar kan in het pensioenfonds van de overheid, het ABP, blijven. Maandag zijn de leden van de bonden met het sociaal akkoord akkoord ge gaan. De waarde van het Energiebedrijf, waar nu nog 1821 mensen werken, is vastgesteld op 168,7 mihoen gul den. Dat levert Rotterdaam op basis van 8,7 procent rente jaarlijks dertien miljoen gulden in de gemeen tekas op. Dit jaar draagt het GEB nog zestien miljoen gulden aan de gemeentekas af. Door liet uitgeven van de grond voor gebouwen van de NV GEB op ba sis van de marktwaarde, krijgt de stad drie miljoen extra in kas. Voor hel publiek verandert er door de privatisering niet veel. Wel hoopt het GEB de servise aan het pu bliek verder te kunnen verbeteren. De tarieven zul len in eerste instantie niet veel veranderen. Rotterdam - De werknemers van opslagbedrijf Pak tank in de Botlek in Rotterdam houden vandaag een demonstratieve vergadering, omdat de directie de premierestitutie van het pensioenfonds dit jaar in ei gen zak houdt. De directie beroept zich erop dat de werknemers een premievrij pensioen hebben en dat zij daarom geen geld terugkrijgen, als er overschot ten ontslaan. De Vervoersbond FNV, die tot de vergadering heeft opgeroepen, stelt zich op het standpunt dat pensioen uitgesteld loon is en dat de werknemers bij restitu ties daarvan een deel moeten terug zien. „Dat het pensioen premievnj is, is het resultaat van CAO-on- derhandelmgen in het verleden, waarbij daarvoor loon is ingeleverd." zegt bestuurder C. Marges van de bond. Marges verwacht vandaag 300 werknemers van Pak tank in de kantine en nog eens zoveel mensen van andere Pakhoed/Furness-bedrijven, voor wie het zelfde geldt. De bijeenkomst staat volgens hem los 1 van de CAO-onderhandelingen voor Paktank, die morgen worden vervolgd. Rotterdam - Verstandelijk gehandicapten krijgen in Rotterdam een eigen winkelcentrum waarin ze zelf gemaakte spullen kunnen gaan verkopen. Het ge bouw krijgt het uiterlijk van een modern winkelcen trum en wordt geplaatst tegenover het zwembad in de Sliedrechtstraat in de wijk Pendreeht. De volwas sen verstandelijk gehandicapten zullen onder ande re cakes, keramiek- en textielprodukten verkopen. Binnen een jaar hopen de verkopers van start te gaan. Morgen wordt de eerste paal geslagen. Cees den Braven: met m openbaar gesproken over spe lers. Po to Pi in Ras/Cor Vos Vlaardingen - Alle leerlingen van de Vlaardingse basisscholen voor bijzonder onderwijs gaan op 8 mei op schoolreis. Dat bete kent dat 2800 leerlingen van 13 scholen met 65 bussen naar De Efteling in Kaatsheuvel reizen. Met onder meer deze super schoolreis viert de Vereniging voor Christelijk Schoolonder wijs in Vlaardingen het 125-jarig bestaan. Het schoolreisje is, ai- dus K. W. van Netten, onderwijskundig medewerker van de vereniging, 'een cadeautje voor de leerlingen'. De vereniging is aan het eind van de vorige eeuw uit ontevreden heid ontstaan bij mensen met een christelijke achtergrond. Zij kon den zich niet identificeren met de scholen in Gaardingen. Om de godsdienst in het onderwijs tot z'n recht te laten komen werd in 1867 de Vereniging voor Christe lijk Schoolonderwijs opgericht. Vier jaar later werd aan de Van Hofjesstraat de eerste christelijke school opgericht. Nu, 125 jaar la ter. heeft zo'n 40 procent van de Gaard in gse bevolking onderwijs gevolgd op een van de christelijke scholen. Het 125-jarig jubileum is een re den voor de vereniging om m de eerste helft van de maand mei feest te vieren met leerlingen, leerkrachten en leden van de schoolvereniging. Een week na het uitje naar De Efteling doen de leerlingen van de 13 basisscholen ook wat voor een ander. Sponsorloop Op 15 mei, een dag voordat de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs precies 125 jaar bestaat, lopen alle leerlingen van de christelijke basisscholen vanaf 13.25 uur een sponsorloop. Van Netten verwacht dat in totaal een halve ton bij elkaar wordt gelo pen. De opbrengst wordt verdeeld onder twee scholen in Latijns- Amerika: een kleuterschool in Ni caragua en een basisschool in Bu enos Aires. Herdenkingsboek Na deze sportieve prestatie is er later in de middag een viering in de Grote Kerk. Tijdens deze dienst zal het herdenkingsboek 'Van Hofjesstraat lot Kruidenpad' worden aangeboden. Van Netten beschrijft in dit boek de geschie denis van 125 jaar christelijk on derwijs in Vlaardingen. Markante hoofden van scholen worden be schreven en onderwerpen als 'de strijd tussen de hervormden en gereformeerden* en 'het onder wijs in de oorlogstijd' komen aan bod. Het boek dat in een oplage van 1000 is gedrukt, zal vanaf 16 mei ook in de Gaardingse boek handels liggen. Het jubileumfeest eindigt 15 mei met een receptie voor medewer kers, genodigden en belangstel lenden in de Lijnbaanhallen. Door Ben van Haren Vlaardingen - Op Vlaardingen mijn stad' van Rita Young dein de het publiek in de Stadsge hoorzaal zaterdag op de finale avond van het plaatselijk song festival mee. Het ging om de première van het Gaardingse stadslied, luidde de aankondi ging, en het oogstte al direct succes. De zangeres kreeg uitgebreid lof toegezwaaid van loco-burge meester John Ranshuijsen. Ver der prees de hoogste stadsverte- genwoordiger de Rotterdam mers Henk en Jack van der Lee, die tekst en muziek hebben ge schreven, voor het leuke initia tief om Gaardingen een stads lied te bezorgen. Ranshuijsen blijkt hiermee echter de historie geweld aan gedaan te hebben. In 1950 al schreef Cor Don het stedelied 'Gaardingen bovenal!' De in 1981 overleden Gaar dingse musicus, beiaardier, dichter en schrijver leverde tekst en muziek voor het lied, dat in augustus van dat jaar zelfs officieel ten doop is gehou den. Zangeres Janka M. Verhoeff weet zich dat nog haarfijn te herinneren, want zij bracht on der begeleiding van accordeon- muziek van de componist zelf ten overslaan van vertegen woordigers van het gemeente bestuur en de Stichting De Gaardingse Gemeenschap het stedeiied ten gehore. Het was een officiële première waarbij de plaatselijke vlag ook gehesen werd. „Wij stonden op het bor des van het stadhuis, tussen de leeuwen dus. Het was een echte plechtigheid. Wij hadden het zo getimed, dat de vlag vanaf de bordesrand naar de torenkrans van de Grote Kerk werd gehe sen in de tijd dat ik het lied zong en Cor het speelde." vertelt mevrouw Verhoeff nu. Zij is zelf nog in het bezit van een origineel stuk bladmuziek voor accordeon. „In groen en wit en met het wapen van de ge meente Gaardingen erop. De tekst vermeldt ook, dat het on der auspiciën van de Stichting De Gaardingse Gemeenschap is uitgegeven. Verder is het voor zien van een stempel." Janka M. Verhoeff weet dat van het stedelied ook een grammo foonplaat is gemaakt waarvan een exemplaar naar het Stadsar chief is gegaan. Volgens ar chiefmedewerker Matthijs A. Struijs is er ge^n plaat in de ar chiefverzameling aanwezig. „Wel hebben we bladmuziek van het stedelied 'Gaardingen bovenal', waarop augustus 1950 staat geschreven. Als er nog ie mand is, die een grammofoon plaat ervan heeft dan willen we die natuurlijk alsnog graag heb ben." Het stedelied van. Cor Don is in die tijd ook verprtid door de Spaarbank Gaardingen in klavarskribo, een vereenvou digd. cijfermatig muziekschrift, dat Cor Don ook benutte in zijn populaire muziekschool Domi nant. Aan de achterzijde daar van staat een loflied op de toen 2,25 procent rente gevende Spaarbank. Janka M. Verhoeff wil tegelij kertijd wel kwijt, dat ze het werk van Rita Young en de organisa tie van het songfestival enorm bewondert. „Wat die meid en haar medewerkers hier preste ren dat is echt fantastisch. Ook de komst van zo'n tweede stede lied kan ik hogelijk waarderen, want liederen zijn toch altijd ge dateerd en wat Cor Don in 1950 schreef is natuurlijk niet meer helemaal van deze tijd. Ik vind wel dat we de historie geen ge weld aan mogen doen en een op rechte en begaafde man als Cor Don was, de eer moeten laten dat hij het eerste stedeiied van Gaardingen heeft gemaakt. Nu hebben we er twee. Mooi toch?" Door Carel van der Velden Achiedam - Meubelhandelaar De Brocanteur aan het Broersveld houdt op dit moment opheffings uitverkoop en aan de andere zijde van de entree tot de Passage staat een winkelpand na het vertrek van sexshop Baly al weer een paar jaar leeg. Verbetering is echter op komst, kondigde wethouder Zij develd gisteren aan. Niet geheel gespeend van symboliek gaf de wethouder naast de lege winkel ondergronds het sein voor 'de start van het herstel van de win kelfunctie van onze binnenstad'. Die start bestaat uit het herstel van de funderingen van de Passa ge. De vooroorlogse, overdekte winkelstraat wordt over enkele ja ren opgenomen in een groter win kelcentrum, dat de Haagse pro jectontwikkelaar MAB tussen de Broersvest en de Hoogstraat wil bouwen. Naast de bouw van nieu we winkels van Albert Heijn. Blokker en C&A aan de Lange Kerkstraat wordt het project van MAB gezien als het medicijn om de zieltogende winkelfunctie in de stad op te krikken. Achter de schermen zijn de plan nen in een vergevorderd stadium gekomen, maar tot dusver heeft wethouder Zijdeveld de binnen stad nog niet op dreunende hei machines kunnen tracteren. Zijn critici hebben dil gegeven vaak aangegrepen om de wethoudei een gebrek aan doortastendheid te verwijten. De wethouder greep de start van de werkzaamheden aan de Passage gisteren aan om te laten zien dat de verbetering van het winkelhart langzamerhand ook buiten de vergadercircuits en de tekentafels leeft. Veel belanghebbenden dachten er net zo over, getuige de grote op komst bij de plichtplegingen rond de start van de werkzaamheden. Burgemeester Scheeres kwam een kijkje nemen onder de Passa ge. Ook wethouder Aad Wiegman, enkele gemeenteraadsleden, win keliers uit de binnenstad, de pro jectontwikkelaars en vertegen woordigers van de bewonersver eniging onderstreepten met hun aanwezigheid het belang dat zij aan de start van de werkzaamhe den hechten. De ondergrondse werkzaamhe den zijn noodzake jk om de voor oorlogse Passage van de onder gang te redden. Door een verla ging van het grondwaterpeil is het bovenste deel van de houten palen onder de fundering gaan rotten. In eerste instantie conclu deerde de dienst Gemeentewer ken dat de Passage moest worden gesloopt, maar uiteindelijk werd toch besloten tot een opknap beurt. De bovenste meter van de houten palen wordt afgezaagd en vervangen door beton, waardoor de knagende kevers niet langer hun destructieve arbeid kunnen verrichten. Zijdeveld noemde de start van de funderingswerkzaamheden giste ren een belangrijke stap in het herstel van de totale binnenstad. „Het onder handen nemen van een stadshart is een proces van ja renlang gestaag doorwerken. Dit is niet gebaat bij een hap-snapbe- leid." Hei Schiedamse centrum kent nog immer veel kale vlaktes en verpauperde stukjes winkel straat. De indruk dat de gemeente de boel op zijn beloop heeft gela ten, is volgens Zijdeveld echter niet terecht. Met een ingrijpende reconstructie van de Lange Kerk straat is volgens hem in 1977 al een belangrijke stap gezet voor het aantrekkelijker maken van de 'grote omloop', waarmee het win kelcircuit Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest wordt bedoeld. Ook de reconstructie van de Hoogstraat in 1982. de aanleg van 84 appartementen in vier monu mentale panden en de bouw van een kleine 300 nieuwbouwwonin gen toont volgens de wethouder aan dat wel degelijk aan het her stel van de binnenstad is gewerkt. „Het versterken van de winkel- Am ctie is nu aan de beurt,'1 sprak de wethouder in het Passage theater, dat binnen enkele jaren plaats moet maken voor een par keergarage. „Handen uit de mou wen, dan krijgen Schiedammers weer vertrouwen." dichtte secre taris Piet Bothof van de bewo nersvereniging Schiedam-Cen- trum. Hij sprak de hoop uit, dat de bewoners in de toekomst nauw worden betrokken bij de ingrij pende veranderingen in hun lee- fomgevrg. Maassluis - Het populaire TV- programma 'Te land, ter zee en in de lucht' krijgt geen uitzending vanuit Maassluis Een verzoek van programmamaker René Stokvis Produkties BV om in de haven opnamen te mogen maken .s afgewezen. Het stukje promotie voor Maas sluis komt om twee redenen niet op de evenementenagenda. Ten eerste had Maassluis zelf 30.000 gulden moeten bijdragen in de produktiekosten en ten tweede is het water van de haven te ver vuild om er verantwoord in te kunnen duiken. Die 30.000 gulden zijn exclusief BTW. Bovendien had de gemeen te kosten moeten maken met de ondersteuning van een aantal ge meentelijke diensten. Op het stadhuis is overwogen winkeliers en middenstanders de suggestie voor te leggen dat zij die kosten dragen, maar daar is vanaf gezien wegens de hoogte van het bedrag. De opnamen zouden gemaakt moeten worden bij de Stadhuis kade. JlftÉMlPlti p r /.N Schiedam - De politie heeft een 52-jarige Schiedammer aangek houden op verdenking van het- plegen van ontucht met twee meisjes van 5 en 6 jaar. vorig jaar juli op een camping in Frankrijk, waar hij toen met vakantie was. Hij heeft gedeeltelijk bekend. Natuurlijk, een centrum om elkaar binnen te kunnen ontmoeten is fantastisch, maar met mooi weer kan het buiten ook heel genoeglijk zijn. Bij het Vrouwen Ontmoetings Centrum van de Stich tingCoerke in Vlaardingen was dat gisteren zo. Stoeltje erbij, nog wel jas of dikke trui aan en even genieten van het mooie voorjaarsweer. Gediscussieerd werd er ook. Over de Internationale Vrou wendag van afgelopen zondag. Foto Roel Dijkstra Schiedam - In Rotterdam, om maar een voorbeeld te noemen, is net al lang geen unicum meer, maar de automobilist die vrijdag ochtend om even over half twaalf met een flinke slok op door de Schiedamse politie achter het stuur vandaan werd gehaald, zorgde met veel later in het poli tiebureau voor een Schiedams re cord. De 52-jarige Schiedammer vertoonde bij de ademanalyse een promillage van 3.0. Bij een alco holpromillage van 0.5 is men al strafbaar. De man, een alcoholist, was op het Koggeschip tegen een licht mast gereden en vervolgde hor tend en slotend zijn weg om zijn auto 100 meter verder half in de bosjes te parkeren. Een buurtbe woner had het vreemde rijgedrag opgemerkt en belde de politie die de man uit zijn auto haalde. De bestuurder moest worden onder steund, omdat hij niet meer in staat was op zijn benen te staan. Na de adpmanalyse kreeg hij een rijverbod van zeventien uur en werd hem rijn rijbewijs afgeno men. De officier van justitie moet bepalen of de man zijn rijbewijs terugkrijgt. Bij mensen die niet regelmatig drinken en een alcoholpromillage tussen de 2.7 en 3.0 vertonen kan in vele gevallen de dood optre den. Maai', laat een woorvoerder van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in Rotter dam weten, dal is afhankelijk van* het lichaamsgewicht, de regel maat waarmee men drinkt en het tijdsbestek waarin de alcohol is genuttigd. Zware mensen zijn in de regel minder gevoelig voor al cohol dan gebruikers met een normaal postuur en voor drinkers die zeer frequent in hel glaasje .ijken ligt de tolerantiegrens ho ger. Vast staat in elk geval wel dat na het drinken van twee a drie glazen alcoholhoudend vocht het reactievermogen afneemt en con centratiestoornissen kunnen op treden. „In Rotterdam gebeurt het vaak genoeg dat iemand met een pro millage van rond de 3.0 in de auto kruipt. Maar als het iemand be treft die regelmatig drinkt, zijn de symptonen niet altijd even duide lijk waar te nemen. Bij het autorij den verricht men automatische handelingen die zelfs in het on derbewustzijn worden uitge voerd," aldus de medewerker van het CAD. Volgens de berekening die het CAD aan de hand van de verstrek te informatie maakt, moet de Schiedammer de bewuste och tend lussen de 20 a 30 glazen drank hebben gedronken voordat hij m zijn auto stapte. Per glas moet men uitgaan van een pro millage van 0.2. Bij de Schiedamse politie was niet bekend of de man al eerder wegens het rijden onder invloed was bekeurd. Vlaardingen - Uit een aan de Ka- rel de Grotelaan te Gaardingen geparkeerde auto zijn medica menten (pillen en ampullen) ge stolen. Ze zaten in een donker grijze kunstleren tas. Bij inwen dig gebruik kunnen ze zeer scha delijk zijn voor de gezondheid. Schiedam - Een 16-jarig meisje is gistermiddag rond half vijf op dé Schiedamseweg in Schiedam met een brommer over de kop gegaan: Ze had, tijdens een bromfietsies die ze kreeg, gas gegeven in plaats van te remmen. Schiedam - Op de Nieuwe Dam- laan is gistermorgen een 51-jarige automobilist uit Schiedam tegen een 56-jarige automobilist uit Vierpolders gebotst. De Schiedammer had de andere auto niet gezien. Vlaardingen - Aan hetKuipershof in Gaardingen is gisteren een grijze Opel Kadet (XH-91-PZ) ge stoten. De waarde is onbekend. Schiedam - Bij de voetbal- en honkbalvereniging Schiedam is weer ingebroken. Ditmaal wer den een magnetron en frisdrank weggenomen. Ingebroken werd er ook in de voormalige kleuter school aan de E. van Beinumlaan. Daar verdween onder meer een radiocassetterecorder. Uit een woning aan de Rotterdamsedijk zijn een draagbare radio en een fotocamera gestolen. Uit een wo ning aan het Raam werd een com puter weggehaald. Maassluis - De Hoogstraat in Maassluis blijft aan één kant voor het snelverkeer afgesloten. Een verzoek van de Ondernemers Fe deratie Maassluis (OFM) om de weg tijdelijk voor verketi uitbel de richtingen open te stellen is door B en W afgewezen. De OFM had erom gevraagd omdat elders in de stad de Koe-Paardbrug een paar maanden afgesloten is in verband met onderhoudswerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2