17 'Voor oudere fietsers kan nog vee! worden verbeterd1 Langste ontbijttafel staat straks in Gorzen Weg dicht voor padden PvdA start ombudsteam Oude iepen moeten weg School bij Havendienst Darten voor vogels Fieten naar Zoetermeer Indonesië in bieb Belastinghulp ouderen Goud voor uitvoerder ?Chemo-car' rijdt weer ENFB afdeling Waterweg-Noord prefereert nu overleg boven acties aL m fS Leasefiets uit de draaimolen Onderzoek 'bredere' school Rotterdams Dagblad Woensdag 11 maart 1992 Schiedam li, het kader van het project over de havens zijn de leerlingen van de openbare basisschool De Singel donderdag 12, vrijdag 13 en maandag 16 maart te gast bij de Havendienst. Ze krijgen een rondleiding, ar wordt verteld hoe de bruggen en sluizen worden bediend en de medewerkers van de Havendienst la ten in de praktijk zien hoe ze te werk gaan. Do excursie is georganiseerd door het ONS dat in de loop van de komende maanden ook nog eens bezoek jes ten behoeve van het milieu- en drinkwaterproject arrangeert. Voor de in Engeland zo populaire dartsport is ook in Schiedam nog altijd veel animo. Reden voor Rob Eekman en zijn organisatieteam om dit jaar weer de zomercompetitie darts voor Schiedammers te laten plaatsvinden. De belangrijkste vonrwaarde om mee te kunnen doen is dat de speelgeiegenheden van de deelnemende teams zich binnen de gemeentegren zen van de Brandersstad bevinden. Een team bestaat uit minimaal vier en maximaal tien personen en het inschrijfgeld bedraagt tien gulden per deelnemer. De opbrengst van het toernooi wordt evenals de vier voorgaande jaren geschonken aan het Schiedamse vogelasiel. Voor inlichtingen en inschrijfformulieren betreffen de de dartcompetitie, die in april van start gaat, kan gebeld worden met Rob Eekman, telefoon 4263523 of 4273458. De fietstoerclub Rijnmond houdt zondag 15 maart voor bezitters van trim- en racefietsen een tocht naar Zoetermeer. De start is om 10.00 uur bij de kantine van de wielerbaan aan de Olympiaweg in sportpark Harga en om circa 14.00 uur worden de deelnemers terugverwacht. Tussen 9.00 en 9.50 uur kunnen de fietsers zich inschrijven en deelname kost 3,50 gul den. De tocht voert via Delft, Leidschendam, Leiden, Zoe- terwoude en Hazerswoude naar Zoetermeer en wordt door ervaren fietsers begeleid. Vlaardingen In het kader van de boekenweek 1992 wordt onder het motto 'Indonesië, prachtig rijk van Insulinde' van 11 tot en met 21 maart in de Vlaardingse biblio theek aan de Waalstraat een tentoonstelling over In- donsiè gehouden. lodens de expositie schenkt de Vlaardingse afde lingvan Amnesty International aandacht aan het ge vangenschap van drie jonge Indonesische schrij vers. Amnesty doet een dringend beroep op de Vlaar dingse bevolking kaarten naar deze gevangenen te schrijven om zo de solidariteit met hen tot uitdruk king te brengen. Voor inlichtingen kan men bellen met Ineke Nieuwstraten, telefoon 4340078. Net als in de voorgaande jaren organiseert de Raad yoor het Ouderwerk in samenwerking met de Belas tingdienst in Rotterdam hulp bij het invullen van de belastingformulieren. De dienstverlening is er al leen voor 55-plussers. ïn dienstencentrum De Bijenkorf (4743066) aan de Reigeriaan 105 kan men op 11 en 12 maart van 9.00 lot 16.00 uur terecht. Dienstencentrum West (4355931) aan de Fr. van Borselenstraat 95 is op 18 en 25 maart van 9.00 tot 16.00 uur geopend en in dien stencentrum Emma (4346013) aan de Oosterstraat kan men 31 maart van 9.00 tot 12.00 uur hulp ver wachten. Belangstellenden moeten zich van te voren aanmel den bij het betreffende centrum. In verband met zijn 40-jarige dienstverband bij het Schiedamse aannemingsbedrijf J.K, Simon BV heeft de Vlaardinger H.A. Post gistermiddag de ere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud door de loco-burgemeester van Schiedam, Chris Zijdeveld, opgespeld gekregen. De heer Post kwam bij het bedrijf voor burger- en utiiiteitswerken in dienst als timmerman en werkte zich langzaam maar zeker op tot één van de steunpi laren van Simon BV. De jubilaris ontving de koninklijke onderscheiding tijdens de receptie die in restaurant La Duchesse aan de Maasboulevard plaatsvond. Om het apart inleveren van klein chemisch afval zo- sis restjes verf, kapotte lampen en flesjes naggellak, te vergemakkelijken rijdt de speciale ophaalwagen op maandag 23 en woensdag 25 maart weer door Maassluis. Een routebeschrijving met de halteplaatsen van de 'chemo-ear' is gratis verkrijgbaar bij de receptie-ba lie in het stadhuis aan de Koningshoek. Mensen die hun chemisch afval liever direct oprui men, kunnen daarvoor elke ochtend en elke tweede zaterdag van de maand van 9.00 tot 12.00 uur terecht bij het gemeentelijk depot aan het Sparrendal. Parti culieren kunnen hun huishoudelijke afval daar gra bs kwijt. Agenda woensdag II maart Info-avond schelpen, KNW, de Boshoek, 20.00 iwr, Gaardingen dinsdag 10 maart Culturele Raad, stadhuis, 20.00 uur. woensdag 11 maart Klussencursus voor vrouwen, buurthuis de Pbpe- ijaar, 9.30 uur. Repelsteeltje (jeugdfilm), Stadsgehoorzaal, 14,00 uur. maassluis donderdag 12 maart NWH-cursus kunstgeschiedenis, Koningshof, 14.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Jan Booister Vlaardingen - Wiemetdeauto op visite gaat bij secretaris Ri- nus Wagenaar van de fietsers bond ENFB, afdeling Water weg-Noord, hoeft niet schroomvallig en bedeesd zijn voertuig een straatje ver der te parkeren. De gast zal er niet op worden aangekeken dat hij zich met gebruikma king van benzine laat voort bewegen. De reden is simpel: Rinus Wagenaar heeft zelf een auto. „En dat is soms best makkelijk," klinkt het onver wacht nuchter. „Dat imago van autohaters heb ben we inderdaad wel gehad," er kent de fervente fietser (dat wel, uiteraard). „Maar de tijd van de discussies over het autootje pes ten is voorbij. Overigens ben ik daarvan nooit een voorstander ge weest, van die confrontatie. Want daarmee bereik je niet zoveel." De fietsersbond ENFB, in ieder geval de afdeling Waterweg- Noord, waaronder Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ressor teren, staat het modeloverleg voor. Een brief versturen lijkt zo ongeveer het agressiefste middel dat wordt gehanteerd. Rinus Wagenaar ontkent dat niet. „Het is een stukje beleid van ons. Het is ook een stukje van de tijd geest. In de jaren zeventig deed je niets anders dan actievoeren. Op straat, ook hier, verfden we die fietssymbooltjes. Dat is voorbij. Maar dat er ooit nog eens actie moet worden gevoerd, sluiten we natuurlijk niet uit." 'We' dat zijn de 250 leden die de afdeling telt. Die zijn dan vooral in Schiedam en Vlaardingen ac tief, want in Maassluis wil het maar niet lukken de boel aange- slingerd te krijgen. Maar hoop doet leven, weet ook de ENFB. Teleurgesteld '"7r}- „De weg van het overleg werkt soms wel, maar soms ook niet," heeft de ENFB-secretaris onder vonden. „In het algemeen bereik je zo meer dan met een confronta tie. Maar we zijn ook weieens te leurgesteld dat we zaken niet voor elkaar hebben gekregen. Dat hoort erbij." Rinus Wagenaar om schrijft zichzelf als een fervent fietser („Anders kan je dit werk niet doen"). Dus stapt hij voor na genoeg alle ritje die korter zijn dan tien kilometer op de fiets. En in het weekeinde somt de race fiets nog eens uit de schuur voor de langere tochten. „Joh," lacht de secretaris, „als ik naar het centrum van Vlaardin gen moet, ben ik daar allang n "t de fiets, nog eer ik met de auto de eerste bocht om ben. En dan zwijg ik nog over de parkeerproblemen. Bovendien, een fiets is ook veel beter voor de sociale contacten. Je maakt makkelijker een praatje met iemand, dan wanneer je in de auto zit." Fietsen in Vlaardingen is redelijk te doen, evenals in Schiedam, wil de ENFB'er best toegeven. Dat betekent natuurlijk niet dat alles perfect is. Integendeel. Rinus Wa genaar kan de situaties, die voor verbetering in aanmerking ko men, zo uittekenen. „Neem de Schiedamseweg. het punt waar op de brug moet wor den voorgesorteerd om links af te slaan, richting Visbank. Dat is voor ouderen een ramp. Je krijgt vier seconden voorsprong bij de verkeerslichten, maar eerje opge stapt ben, komt er al een lawine auto's op je af. Ik kan me levendig voorstellen dat ouderen, of senio- Rinus Wagenaar is een fervent fietser. 'Het is ook goed voor de sociale contacten. Je maakt ge makkelijk een praatje met iemand'. Foto Roei Dijkstra ren. zoals je tegenwoordig moet zeggen, daar afstappen en een stukje gaan lopen. Zo is er nog een aantal plaatsen waar het voor senioren knap lastig is." En als het toch over die plek gaat, wijst Rinus Wagenaar op de au to's die, half op de stoep, tegen over de Visbank staan gepar keerd. Voor fietsers is het daar een crime om redelijk veilig ver der te komen. Bekeuringen lijken geen effect te hebben. .,De beste methode in zo'n geval," suggereert de ENFB-secretaris, „is de zaak zo in te richten dat al daar geparkeerde auto's andere auto's hinderen. Dan wordt het een probleem van de automobilis ten onderling. En dan laat je het wel je auto daar verkeerd te par keren. Want wat er nu gebeurt is een ramp voor de fietser. Ook bij de Bondsspaarbank op de Schiedamseweg doet zich zo'n si tuatie voor." BiHitonlaan Verder heeft de ENFB-afdelmg Waterweg-Noord geen grote klachten over Schiedam en Vlaar dingen. „Over het algemeen heeft de fietser het in dit gebied niet slecht. Er zijn twee plekken die echt om verbetering schreeuwen. Dat is de situatie bij de Van der Linden-Van den Heuvellweg, waar nu aan verbetering wordt gewerkt, en op de BiHitonlaan, waar zich ook nog steeds gevaar lijke situaties voordoen." In beide plaatsen wordt tegen woordig gelukkig redelijk geluis terd naar de wensen van de ver eniging. „Vroeger moest je er als de kippen bij zijn als er iets werd besloten op fietsgebied, nu ko-t men ambtenaren van tevoren uit zichzelf overleggen met ons. Vooral in Schiedam is er meer overleg. Daar worden ook minder brieven gestuurd naar de ge meente Een aantal maanden ge- leden ging er nog een schrijven naar het Vlaardingse stadhuis met het verzoek rekening te hou den met het langzaam verkeer bij de reconstructie van de binnen stad. Ook de verdwijning van een stukje fietsstrook op de Oostha- venkade was reden om op papier de alarmbei flink te luiden. Ook de mogelijke verdwijning van de Julianabrug was reden tot zorg. iviaur besloten is, tot vreugde van de fietsers, dat de verbinding blijft. „Terecht," weet Rmus Wage naar, „want het is een onderdeel van een belangrijke doorgaande fietsroute." De ENFB-afdeling heeft uiter aard nog wel wensen. Wat meer comfort op sommige fietspaden, minder putten, wat meer breedte, die zaken, biijfven gewenst „Pas nog zijn ongevallenenfers van Vlaardingen bekend geworden Wat bleek? Voor alle verkeers deelnemers werd een dalmg van het aantal ongelukken geconsta teerd. Maar de fietsers waren sta biel gebleven. Dus er kan nog veel gebeuren." Stallingen Ook wat stallingmogelijkheden betreft. Daar zouden de ENFB-se cretaris en de zijnen er nog wel een paar van gerealiseerd willen zien. Bij stations, het nieuwe zwembad en andere openbare ge legenheden. Want er worden ge noeg fietsen gestolen. Het is Ri nus Wagenaar één keer overko men. In Amsterdam, In Vlaardin gen overigens nog nooit. Hoeveel fietsers er in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis zijn, is nog nooit onderzocht. „Maar als je ervan uitgaat dal er 15 miljoen Nederlanders zijn en 15 miljoen fietsen, dan kan je uitrekenen dat er in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zo'n 170.000zijn." De ENFB ia zich de laatste jaien ook steeds meer gaan bezighou den met serviceverlening. Men sen bellen op met verzoeken om informatie: hoe vaak vaart het veer Vlaardmgen-Perms, hoe pakken we gevaarlijke situaties aan, waar moeten we opletten als we een cursus fietsen voor buiten landers organiseren? Rinus Wage naar staat die mensen graag te woord. Fietsen is er leuk genoeg voor. „Het aardige blijft datje m de binnenstad vaak snel ler bent dan wie ook." Schiedam - Met haar twintig ja ren is de Bewonersvereniging Schiedam-Zuid één van de oudste wijkorganen voor samenlevings opbouw in Nederland. Dit is een respectabele leeftijd, maar nog lang niet bijzonder genoeg voor een vermelding in het Guinness Book of Records. Op zaterdag 23 mei willen de bewoners van Zuid daar verandering in brengen. Met achthonderd deelnemers wordt er die dag tussen de Willemskade en het Rozenburgerplein ontbeten aan de langste ontbijttafel ter we reld. De happening wordt moge lijk gemaakt door de gemeente en de middenstand uit de wijk. De gemeente levert de benodigde ta fels en de winkeliers uit de wijk zorgen dat hun klanten naast kof fie, thee en limonade ook brood, kaas en vleeswaren kunnen nutti gen. Voor de gelegenheid moeten de Gorzenezen reeds om acht uur hun opwachting aan de ontbijtta fel maken. Een bevriend tam boerkorps zorgt ervoor, dal alle eters op tijd uil hun bed worden getrommeld. Het bestuur van de BVSZ heeft meer plannen om het jubileum luister bij te zetten. Genoemd worden onder meer het Maasbou- levardfeest. Dit sportieve evene ment annex popfestival wordt tra ditiegetrouw georganiseerd in sa menwerking met de Vereniging Actieve Gorzen Evenementen (VAGE). Verleden jaar was deze dag nog een onderdeel van het Schiedamse Havenfestival, nu moet het één van de hoogtepun ten gaan vormen van het jubi leumfeest. Daarnaast staat er een teken festi val op stapel voor alle basisscho len uit de wijk. Verder komi er een fotowedstrijd en speelt men met het idee een boekje te maken naar aanleiding van het 20-jang bestaan van de BVSZ. Op dit laat ste voornemen rust echter nog een voorbehoud, want het be stuur van de bewoners vereniging vreest het vele werk met aan te kunnen. Pas als enkele wijkbewo ners de handen uit de mouwen steken, is de produktie van een dergelijk jubileumgeschenk voor de 1100 leden een haalbaie kaait, waarschuwt het bestuur. Het gebrek aan vrijwilligers dreigt ook op andere terreinen een schaduw te werpen op het ju bileum. Van de klc-ine groep actie ve mensen bmnen de bewoners vereniging zijn er de laatste tijd verschillende opgestapt Op bouwwerkster Anna Molenaar verhuilde enkele maanden gele den naar Belgie en m haar opvol ging is nog immer niet voorzien. Ook Armand van Puyvelde, Rie- neke Damen en Jos van der Hoff hebben hun bestuurswerkzaam heden beëindigd. Riet den Uyl en Leen van Herk hebben inmiddels in het bestuur plaatsgenomen, maar volgens voorzitter Albert Bons is deze welkome aanvulling lang niet voldoende om het vele vrijwilligerswerk n de wijk te be mannen. De nood wordt mede veroorzaakt door het aanstaande vertrek van Kor Kegel. Hij teken de vijfjaar geleden voor het jubi leumboek 'Laat de Gorzen de Gorzen blijven*. Elk kwartaal stond de veelschriiver bovendien garant voor vele pagina's in wijk- blad De Gorzette. Kegel verhuist naar de Steendijkpolder, een Maasslutse wijk die eveneens op valt door de actieve bemoeienis van de bewoners met hun wijk. Door Kor Kegel Schiedam - In de Fietserskrant van de ENFB-afdelingen Rotter dam en Waterweg-Noord staat een subliem plan om het open baar vervoer te verbeteren. Per fect! Het plan heft alle nadelen op, die er aan het ooit zo rooskleuri ge Witte-Fietsenplan zaten. Het is om lyrisch van te worden. Het artikel in de Fietserskrant is geschreven door Otto van Bog- gelen en als hij er ook de uitvin der van is, draag ik hem voor voor de Gulden Spaak. Dan kunnen we die prijs meteen in stellen. Ik beloof het volgende: als de Rijnmondgemeenten het plan van Van Boggelen uitvoeren, Laat ik voortaan de auto staan, ook als ik van mijn werk op de Westblaak naar huis in Schiedam-Zuid moet en van daar via de redactie Vlaardingen naar mijn vriendin in Maassluis. Dat is een bijna dagelijks tra ject. dat me met het openbaar vervoer inclusief zeven keer in- en overstappen tweeëneenhalf uur zou kosten, maar met de au to veertig minuten. Otto van Boggelen - is hij poli tiek actief? kunnen we hem geen wethouder maken? - heeft het volgende bedacht. Op grond van de ervaringen van de Enige Nederlandse Fietsers bond stelt hij dat voor de meeste fietsers tweemaal daags tien ki lometer het matje is. Worden de woon-werk-afstanden langer, dan neemt men de auto of het openbaar vervoer. Maar een be kend nadeel van het openbaar vervoer is, dat het je brengt van een plek waar je niet bent, naar een plek waar je niet hoeft te zijn. Voor de meeste reizigers van het openbaar ver/oer geldt dat ze vanaf een halte of een sta tion nog een tijd onderweg zijh, met de benenwagen of met tram of bus. Zou je aansluitend een fiets kunnen gebruiken, dan gaat het allemaal een stuk vlot ter. Dus wijst Van Boggelen op een experiment in Eindhoven met een carrousel. Dat is een soort afgesloten draaimolen, die je met een codekaart kunt bedie nen. Je steekt je pasje in en er verschijnt een lege rijwielhou der. Daar zet je je fiets in en de deur gaat automatisch dicht. Heb je je fiets weer nodig, dan voer je je code weer in en binnen tien seconden ben je weg. Nie mand anders kan erbij. Toch is er geen bewaking nodig, daar door zijn de stallingskosten laag: 65 cent per dag. Van Boggelen koppelt dit Eind- hovense experiment aan een leaseplan. Essentieel onderdeel hiervan is een leasepas en een groot aantal fietsleasepunlen. Het gaat zo. Ik fiets vanuit de Gorzen naar de Koemarkt. Daar stal ik mijn fiets in de carrousel. Op het Liesveld stap ik uit de bus. Ik moet vlakbij zijn, dus ik wandel. Vandaar naar het station Vlaar- dmgen-Cenirum. Op het station Maassluis-West stap ik uit de trein en binnen tien seconden draai ik een leasefiets uil de car rousel die daar staat. Afwisselende reis. Onderweg kan ik de lente opsnuiven en tussendoor nog wat lezen ook. Moet je allebei in de auto eens proberen! Botsing, of high van de benzinedampen. Van Boggelen noemt als voor deel boven het Witte-Fietsen- plan, dat je eigen fiets en de leasefiets beveiligd zijn tegen zwijntjesjagers. Op de leasepas zit namelijk een magneetstrip met gegevens van de gebruiker, dus als je ermee vandoor gaat of je vernielt het rijwiel, dan weten ze je te vin den. Het gaat ook sneller dan een fiets huren. Je hoeft geen borg te betalen en niet in de rij te staan, dus je zit sneller op het zadeL Van-Boggelen heeft het ai over de strippenkaart van de toe komst. Eén pasje, waarmee je je fiets stalt, het openbaar vervoer betaalt, een fiets least en even tueel park ride afrekent, wan neer je ook nog met de auto wilt. Dit idee moet op de agenda ko men van de Vervoerregio Oude en Nieuwe Maas. In het hele Rijnmondgebied en de Drecht- streek is het toepasbaar, We zijn meteen af van het probleem dat je niet mpt m fiets de bus of de tram in ns want je neemt ge woon een leasefiets uit de draai molen. Leve de OV-fiets! Schiedam/Vlaardingen - Het ge deelte van de Holyweg tussen de Albert Schweitzersingel en de Abelendreef in Vlaardingen is 's avonds weer van 17.00 uur tot 's morgens 08.00 uur afgesloten. Dat gebeurt in verband met de pad- dentrek. Het verkeer moet tol eind maai t omrijden. Ook in Schiedam-Noord is de jaarlijkse paddentrek weer op gang gekomen en om de springer tjes te helpen bij het oversteken zijn vele vrijwilligers inde avond uren op de polderwegen in de weer. Hier is het gedeelte van de Harreweg tussen de Scheepvaart weg en de Woudweg iedere avond tussen 19.00 en 01.00 uur afgeslo ten voor het autoverkeer. De af- sluiting kan duren tot half april. Op de overige wegen nabij Kethel zoals de Joppelaan, Kerkweg. Kerklaan en Polderweg staan op strategische punten waarschu wingsborden waarmee de auto mobilisten worden verzocht reke ning te houden met de overste kende padden. Schiedam - Schiedammers kun nen binnenkort bij gemeente raadsleden aankloppen voor hulp bij het schrijven van een officiële brief aan bijvoorbeeld de ge meenteraad. Vanaf 30 maart zit ten leden van de PvdA-fradie en het bestuur elke dinsdagavond klaar om hulpbehoevende stadge noten van advies te dienen. Naast het geven van informatie ziet het ombudsteam voor zichzelf een verwijs functie weggelegd. Indien noodzakelijk wil men Schiedam mers met problemen in contact gaan brengen met ter zake kundi ge ambtenaren of hulpverleners. Eigenhandig denken de PvdA'ers ook de nodige vragen te kunnen beantwoorden. Met belasting kwesties en huisvestingproble- men weten de raadsleden en de bestuursfunctionanssen in vee) gevallen wel raad. Ook kan wor den geholpen bij het begeleiden van aanvragen aan gemeentelijke en andere instanties. In eerste in stantie trekken de PvdA'ers we kelijks een uurtje uit voor bun stadgenoten. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen wil weten aan welke vormen van voortgezet onderwijs in de komende jaren behoefte be staat. Daarnaast moet worden na gegaan welk soort personeel door het bedrijfsleven gevraagd zal gaan worden. Om een en ander m kaart te bren gen is een onderzoeksbureau in geschakeld dat marktonderzoek moet gaan doen. Achterliggende gedachte is de wens van de rijks overheid tol het vormen van bre de scholengemeenschappen. De werkgroep Continuïteit Open baar Voortgezet Onderwijs is ge vraagd aan te geven, hoe zo'n bre de scholengemeenschap eruit zou moeten zien. Wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat. leerlingen in brede scholenge meenschappen geen slechtere re sultaten halen, soms zelfs betere, aldus de gemeente Vlaardingen. Schiedam - De drie iepen op het grasveld tussen de Singelkerk en de ruïne aan de Broersvest wor den gerooid. Twee van de drie 'monumentale' bomen zijn aan getast door de lepcziekte en de kans dat de derde boom besmet is is zeer groot. De ziekte heeft zich waarschijnlnk via het wortelstel sel verspreid. De gemeente Schiedam heeft het besluit om de bomen te rooien ge nomen m overleg met de Nationa le Bomenbank BV en de Planten- ziektekundige Dienst. Oorspron kelijk was het de bedoeling de on geveer tachtig jaar oude bomen komend najaar uit te graven en te verplaatsen. Ze zouden dan na verloop van tijd een prominente plaats krijgen bij de nieuwbouw ophetStadserf. Het bomengroepje bestond tot vo rig jaar augustus uit vier exem plaren. Eén zieke iep werd toen al gerooid. De bomen hebben een historische waarde, omdat ze de plaats markeren van het voorma lige joodse kerkhof in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1