Waterweg 15 Raadsleden willen beter antwoord Psychiatrische inrichting voor Maassluise bommengooier Poppe en Bulva stellen vragen aan college van B en W opnieuw 'Zó, André van Duin verkleedt zich ook snel, jongen v Opknapbeurt voor toren IjBsmjSi Doek uit faillissement vijf keer meer waard Scholier overlijdt aan acute nekkramp Directie van Paktank houdt slot op de beurs File na ongeval Dronken vrouw botst met motor Honden bijten ballen stuk Politie lost inbraken op Autokrakers uit bed gehaald Wandelwagen uit trappenhuis Inbraak in tuinhuisje Er is niets te koop in de wereld, of't komt in de krant. Stads-tv terug op televisie E FABER smeden O IR M L( Rotterdams Dagblad RW Woensdag 11 maart 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-435055 7/fax 4349754 Rotterdam - Een schilderij van Lieve Verschuier, dat vorig jaar door de curator in het faillissement van rederij Van Nievelt Goudriaan werd verkocht voor 230,000 gulden, wordt nu voor 1,1 miljoen gulden aangeboden. Volgens de huidige eigenaar, kunst handel Kattenburg in Breukelen, is het 17de eeuwse werk enorm ondergewaardeerd. „Het is zéér gaaf. Datje zo n schilderij in handen krijgt voor veel min der dan de werkelijke waarde, dat overkomt je maar zelden," zegt mevrouw Kattenburg. De curator in het faillissement van de Rotterdamse rederij, mr. W. E. Merens, spreekt tegen dat het schil derij is ondergewaardeerd. „Dit is handel," reageert hij. „Ik heb natuurlijk ook mijn taxaties gehad; ik ga niet over één nacht ijs. De taxatie was verantwoord en de verkoop is besproken met de rechter-commis- saris," De Rotterdamse musea zitten inmiddels met een ka ter. Maritiem museum Prins Hendrik en het Histo risch museum zouden het 17de eeuwse werk 'De VII Provinciën voor anker op de Nieuwe Maas bij Rotter dam' van Lieve Pieterszn. Verschuier dolgraag aan hun collectie hebben toegevoegd. „Een van onze conservatoren bad het twee jaar geleden al eens bij Van Nievelt en Goudriaan gezien en direct na het faillissement hebben wij geprobeerd het te kopen/' zegt adjunct-directeur C. H. Slechte van het Mari tiem museum. „Maar toen was het al weg, We kon den er niet meer tussen komen." Kunsthandelaar Kattenburg betreurt het dat de prijs nu te hoog is voor het Maritiem en het Historisch museum. „Dit schilderij hóórt in Rotterdam. Wij \gurmen het aan het Historisch museum, want daar hoort het thuis. Maar 1,1 miljoen is de prijs," aldus mevrouw Kattenburg, die hier aan toevoegt dat dit het tweede belangrijke werk is dat aan de Maasstad voorbij dreigt te gaan. „Ook met een vorig schilderij van Lieve Verschuier, dat van een walvisvaarder bij Feijenoord, hebben we ontzettend veel geduld ge had, Ook dat kon het Historisch museum niet beta len, dus is het naar een particulier in het buitenland gegaan." 'De Vil Pro vinciën voor anker op de Nieuwe Maas bij Rotterdam' van Lieve Pieterszn. Verschuier werd voor 230.000 gulden ver kocht uit het faillis sement, maar blijkt nu 1,1 mil joen waard te zijn. Foto Kattenburg Dordrecht - Een 17-jarige scholier van de Dordtse scholengemeenschap Zuid is naar nu bekend is ge worden eind vorige week overleden aan een acute vorm van nekkramp. De Havo 4-Ieerling werd don derdagavond ernstig ziek. Hij werd nog naar het zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam vervoerd, maar stierf binnen twaalf uur aan deze vorm van hersen vliesontsteking. Het sterfgeval is zo veel mogelijk stil gehouden op verzoek van de ouders. Volgens waarnemend direc teur J. Zegers van de Dordtse scholengemeenschap is er geen gevaar voor besmetting onder de andere leerlingen. „Hoe erg het overlijden van de jongen ook is, de arts van de GGD heeft me verzekerd dat hij is overleden door een complex van factoren," zegt Zegers. „Zeer incidenteel komen deze gevallen Rotterdam - De directie van het tankopslagbedrijf Paktank in Rotterdam houdt vast aan haar plan om de premierestitutie van het pensioenfonds in eigen zak te houden. Dat verklaarde de directie gisteren ten overstaan van 200 werknemers van Paktank en enkele andere Pakhoed-bedrijven tijdens een de monstratieve bijeenkomst in de kantine in de Bot lek-vestiging. De Vervoersbond FNV zal de zaak nu voorleggen aan het bestuur van het pensioenfonds om een oplossing te vinden. De directie beroept zich erop dat de werknemers een premievrij pensioen hebben, dat geheel door de werkgever wordt betaald. Alleen de werkgever heeft volgens de directie daarom recht op het geld. De Ver voersbond FNV vindt dat minstens een derde van het geld, 500 tot 1000 gulden bruto per werknemer, moet worden terugbetaald aan de werknemers, omdat in het verleden 3,5 procent loonstijging voor hetpremievrije pensioen is ingeleverd. Heinenoord - Een 43-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, trof het gisteren niet dat er een file stond bij de Heinenoordtunnel m de richting Rotter dam. De man was in beschonken toestand achter het stuur gekropen en kon nog net voorkomen dat hij op de file inreed. Zijn gedrag werd opgemerkt door an dere automobilisten die dit doorgaven aan de politie. De man bleek nog een aantal vonnissen te hebben openstaan, waaronder een celstraf van ruira 150 da gen. De man is ingerekend. De file in de tunnel was ontstaan nadat een 21-jarige Rotterdammer met zijn bestelbus, met daarachter een aanhangwagen, over de kop was geslagen. De man werd door de voorruit naar buiten geslingerd, maar raakte wonderwel niet gewond. Vlaardingen/Maassluis - SP-fractievoorzitter Remi Poppe en WB-raadslid Jan Bulva zijn ontevreden over de antwoorden die ze van het college van B en W hebben gekregen op schrifte lijke vragen. Beiden hebben, onafhankelijk van elkaar, beslo ten hun vragen opnieuw te stellen. Poppe heeft het Vlaardtngse col lege van B en W voorgehouden dat zijn schriftelijke vragen als raadslid goed moeten worden be antwoord. De antwoorden die hij kreeg op vragen over administra tieve voordelen bij het nutsbe drijf vindt hij benedenmaats. Energieverbruikers in Vlaardin gen krijgen al flink waf. jaren 25 gulden terugbetaald als zij toe stemming geven voor automati sche incasso. In Maassluis bestaat dat systeem met. Nu de nutsbe drijven m geprivatiseerde vorm samen zijn verdergegaan is dat voordeeltje teruggebracht tot vijf tien gulden. Het college heeft op SP-vragen geantwoord dat de kleinverbrui ker over het geheel genomen minder gaat betalen vanwege ta riefaanpassingen. Remi Poppe vindt dat prachtig, maar zegt dat dit niets te maken heeft met auto matische betaling. Ook het ver wijt dat hij al van de zaken op de hoogte was. wijst hij van de hand. Bij de vorming van de NV Nutsbe drijf heeft de SP geëist dat de raad invloed op de tarieven kon behouden. In dit verband is ge schreven dat Poppe met de ant woorden van het college 'een veeg uit de pan zou hebben gekregen', hetgeen hij uiteraard ten stellig ste ontkent. Ter staving wijst hij op het opnieuw stellen van zijn schriftelijke vragen. De NV Nutsbedrijf Vlaardingen/ Maassluis gaat overigens op een andere manier afrekenen bij de verbruikers. Er zal niet meer per kalenderjaar worden afgerekend. Maassluis en Vlaardingen worden ingedeeld in afrekemvijken. Zo kan in de ene wijk het kalender jaar lopen van bijvoorbeeld okto ber tol oktober en in de andeie wijk van maart tot maart. In de overgangsfase kan het voorko men dat er een paar maanden moeten worden ingehaald, In Vlaardingen bestond het systeem overigens al. Gehandicapten VVD'er Jan Bulva is boos omdat zijn vragen over aanpasbaar bouwen voor ouderen en gehandi capten en het recente Volkshuis- vestingplan niet goed zijn beant woord. Hij deelt het college mee de 'zogenaamde antwoorden' als niet ontvangen te beschouwen. Bulva had er m zijn vragen op ge wezen dat zijn partij ai voordat D66 met een nota ove aanpas baar bouwen kwam aandacht voor deze zaak had zc ^raagd. Het college verwijst Bulva voor deze kant van de zaak door naar D66. Bulva verwijt het college geen oog te hebben voor de belangen van de invalide Vlaardmgers. Verder had de VVD'er meer wil len weten over de status van het Volkshuisvestingsplan, dat erop wijst dat bebouwing van de Broekpolder nodig kan worden. Het college wil op die zaak nog niet ingaan en Bulva vindt dat dit wel moet. De liberaal vindt dat er nu sprake van is dat zijn zaak 'op zettelijk misleidend wordt ver draaid'. Schiedam - „Juf, dat koekje dat jij op bet toneel at, dat was geen echt koekje hè?" vraagt een jon getje na afloop van een toneel stuk in theater de Teerstoof. „Dat heb jij goed gezien. Ja, zo gaat dat bij toneelspelen. Toneel is net doen alsof,'' antwoordt de juf. De juf is Karin Heuvelman. Zij is drama-consulent en educatief medewerkster van de Schiedam- se theaters en geeft deze week sa men met toneelspeelster Marijke Blok zes voorstellingen in theater de Teerstoof. Het toneelstuk 'De danseres' dat zij opvoeren, is be stemd voor kinderen van groep 5 en 6 van de basissc iooI. Het kijken naar het toneelstuk in het theater is voor de leerlingen en leerkrachten het begin van een sprookjesproject. In het theater kijken zij eerst hoe een sprookje wordt gespeeld door Karin en Ma rijke. De twee toneelspeelsters la ten in het toneelstuk zien dat je ook zonder woorden kan uitleg gen watje bedoelt. Het is een sprookje waarin emo ties worden uitgebeeld. Een jon getje, dat als een soort robot leeft, komt in een andere wereld te recht en leert van sprookjesfigu ren als een heks, een dwerg, een danseres en een trol hoe hij zijn emoties met bewegingen en dans kan uitdrukken. Na het aanschouwen van het to neelstuk praten de kinderen met de speelsters. De leerlingen zijn niet langer meer publiek. Karin en Marijke nemen plaats op de rand van het toneel en stellen de kinderen vragen over hetgeen zij hebben gezien. De eerste fes van het sprookjesproject. Op het toneel leren de kinderen hun emoties met bewegingen uit te drukken. Foto Roei ojkstra „Hebben jullie gezien hoe Marij ke speelde?" „Ja," roept een van de kinderen. „Zij speelde zonder te praten. Zij speelde in gebaren taal." Op de vraag wat er nog meer op viel in het toneelstuk antwoordt een ander: „Ik zag dat jij je heel vaak moest omkleden. Nou ik was een keer bij een show van André van Duin en die deed ook alle maal verschillende stukjes. Zo, hij verkleedde zich ook snel, jon gen!" Na een kwartiertje evalueren is het voor de kinderen tijd om zelf kennis te maken met het toneel. De meeste kinderen popelen om op de planken te staan. „Jippie, op het toneel oefenen." Voordat de leerlingen hun toneel kunsten mogen laten zien krijgen zij nog een theoretische les van Karin Heuvelman. „Zie je de lich ten in de zaal. Je moet er rekening mee houden dat, als je op het to neel staat, de lichten in je ogen schijnen. Je ziet het publiek dan bijna niet. Vanaf het toneel ziet de zaal er heel anders uit." Er volgen nog wat wetenswaar digheden. Karin legt, uit hoe zij precies weet waar zij tijdens het spelen moet staan om goed in de schijnwerpers te komen. „Kijk, zie je die witte plakkertjes op de grond? Hier heb je bijvoorbeeld de letter H. Wanneer ik de heks moet spelen, weet ik dat ik daar moet gaan slaan." De grootste lol begint pas bij het toneelspelen. De kinderen moe ten zich in een rij opstellen. Marij ke doet alsof zij een afstandsbe diening in haar handen heeft en geeft commando's aan de toneel spelertjes. „Jullie zijn allemaal robotten. Als ik zeg 'naar voor', bewegen jullie je allemaal als een robot naar voren. Als ik zeg 'om hoog', dan gaan jullie omhoog!" Hier en daar krijgt iemand de slappe lach, maar het merendeel van de leerlingen is bloedserieus. Het toneelspelen gaat prima, de kinderen volgen de tips van de to neelspeelsters en drukken zich net als in het sprookje dat zij za gen, uit met bewegingen. De komende weken studeren de leerlingen die het sprookje en de toneelles in de Teerstoof hebben bijgewoond, samen met hun leer kracht en Karin Heuvelman zelf een sprookje in en laten dat over vijf weken in het theater aan elkaar zien. Schiedam - Op Rijksweg A4,tus- sen Kethelplein en Benehixtun- nel, is gisteravond rond half tien een motorberijder aangereden door een auto, bestuurd door een 47-jarige vrouw uit Rhoon die te veel alcohol gedronken bleek te hebben. Ze kreeg een rijverbod van zes uur opgelegd. Vlaardingen - Tijdens een trai ning by de voetbalvereniging VFC in Vlaardingen hebben giste ren twee loslopende bouviers twee ballen stuk gebeten. De die ren zijn in het dierenasiel afgele verd, omdat de eigenaar niet te achterhalen was. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisternacht met de aan houding op heterdaad van twee Rotterdammers van 26 en 29 jaar inbraken in kelderboxen aan de Zwaluwenlaan, Aalscholverlaan en Wenenweg opgelost. Fietsen en gereedschap vormden de buit. In bejaardencentrum De Uitzicht heeft de politie gistermiddag een 28-jarige Rotterdammer aange houden wegens stelen van geld. Hij was al eerder voor diefstal ge pakt en heeft bekend. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft gisternacht drie Vlaar dingse jongens tussen de 16 en 18 jaar van hun bed gelicht. Zij wor den ervan verdacht in een perso nenauto te hebben ingebroken. De jongens zijn ingesloten. Een 21-jarige Vlaardinger heeft proces-verbaal gekregen omdat hij een gestolen autoradio had ge probeerd door te verkopen. Schiedam - Uit het trappenhuis van een woning aan de Van der Duijn-van Maasdamstraat in Schiedam is gisternacht een wan delwagen gestolen. Schiedam - In een tuinhuisje aan het Thurlede-complex in Schiedam is kookapparatuur en diverse keukenartikelen verdwe nen. Uit een woning aan het Beethovenplein is geld gestolen. Uit auto's aan de Fabristraat, Alp- hons Ariensstraat en Laan van Spieringshoek verdwenen radio's en een schroevedraaier. Enkele raads- leden stelden een paar maanden gele den nog onge ruste vragen aan het college van Ben Wover de bouwkundi ge toestand van de toren van de Grote Kerk in Vlaar dingen. Ze konden wor den gerustge steld; de toren stond niet op instorten. Wel was er on derhoud nodig en de uitvoe ring daarvan is een paar dagen geleden op gang geko men. Vanaf de omloop staat de toren in de steigers. De toren, die dateert van 1745, is sinds 1938 niet meer geres taureerd. Met het opknapwerk is een bedrag van twee ton ge moeid. Het werk zal tot aan de zomermaanden duren. Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Rotterdam/Maassluis - „Ik kan het ook niet helpen meneer de rechter. Ik was dronken. Daarom weet ik ook niet alles meer. Nu weet ik wel dat ik nooit meer zul ke domme dingen zal uithalen. Ik ben van de drank af en nu het tot me door is gedrongen wat ik alle maal heb gedaan, kan ik niets an ders zeggen dan dat het me spijt. U moet het mij allemaal maar niet kwalijk nemen. Ik verkeerde on der invloed van alcohol." Tot ergenis van rechtbankpresi dent mr. M.F.L.M. van der Grin ten bleef de 35-jarige Maassiuizer die op 24 september van het vorig jaar een bom bij snackbar Presto- burger in de Koningshoek naar binnen gooide, zijn regelmatige dronkenschap aanvoeren als ex cuus voor zijn gewelddadige op tredens. „U brengt een bom tot ontploffing in een snackbar waar bij mensenlevens in gevaar ko men. bedreigt de eigenaar met een bij] en verzet u legen uw aan houding door met een enorm kap mes te zwaaien. En dan zegt u dat ik het u maar niet kwalijk moet nemen omdat u dronken was. Het is nogal simpel om dronkenschap als oorzaak van de delicten op te geven." Geïrriteerd trachtte de president de bommengooier tot volwasse- ner uitspraken te krijgen maar de man deed niets anders dan het verontschuldigend ophalen van zijn schouders. Een onbeantwoordde liefde van een van de werkneemsters bij Prestoburger voerde de Maassiui zer naar zijn criminele gedrag. Regelmatig bezocht hij de snack bar om de vrouw van zijn dromen voor zich te winnen. Maar elke keer als zij hem afwees of een van de overige personeelsleden hem de toegang ontzegde, ontstak hij in woede en zorgde voor de nodi ge problemen. Hij vernielde in de zaak een weegschaal, bekraste de auto van de bedrijfsleider en be dreigde de eigenaar van de eet- zaak met een bijl. Na die incidenten vond hij het nog niet genoeg en besloot 'har dere maatregelen' te treffen. De man toog naar Den Haag om een klewang en een gevechtstenue aan te schaffen en kocht bij een rijwielhandelaar kogellagertjes. Die stopte hij met vuurwerkkruit in een metalen deoderantbus en bracht het explosieve goedje op de bewuste dag tenslotte in de snackbar tot ontploffing. De rondvliegende kogels sloegen in het plafond en het houtwerk maar raakten geen van vijftien aanwezige klanten. Enkele van hen klaagden 'slechts' over oors uizingen die als gevolg van de enorme knal waren opgetreden. Godswonder „Het is een godswonder," be schreef officier van justitie mr. J.P. Wittop Koning de situatie, „dat er slechts materiële schade is aangericht en er geen slachtoffers zijn gevallen. Er kan nergens wor den aangetoond dat de man heeft gehandeld om de eigenaar van de snackbar van het leven te bero ven. Maar hij wist dat er klanten in de zaak aanwezig waren en zo doende heeft hij gespeeld met de levens van meer dan één persoon. Dat is het kwalijke van de hele zaak. Het staat in ieder geval wel vast dat hij opzettelijk een bom lot ontploffing heeft gebracht met als doel een flinke ravage aan te richten." De bommengooier was eerder al op 18 december van het vorig jaar voor de rechtbank verschenen, doch omdat men destijds het eni ge psychologische rapport ge- completteerd wilde zien met het rapport van een. psychiater, werd de zaak voor enkele maanden aangehouden. De conclusies van beide rappor ten, die gistermiddag wel voor handen waren, luidden dat de Maassiuizer gebrekkig is ontwik keld, zijn geestelijk vermogen door overmatig drankgebruik is afgenomen en er een kans op her haling van het plegen van derge lijke delicten aanwezig blijft. Der halve konden de gewelddadige praktijken hem niet worden aan gerekend zodat strafvervolging niet van toepassing is. Wél werd door zowel de psycholoog als de psychiater die de onderzoeken hadden verricht, geadviseerd de man op te laten nemen in een psy chiatrische inrichting. Officier mr. Wittop Koning stelde dan ook voor de man voor de pe riode van een jaar op te laten ne men in een psychiatrische inrich ting. Even dacht hij er over hem daarna ter beschikking te stellen van de regering maar achteraf zag hij daar toch van af. Mr. H.K Jap- A-Joe, de raadsman van de bom mengooier. zag kennelijk ook de ernst van de zaak in en stemde volledig met de eis van de officier in. De uitspraak volgt op maandag 23 maart om 9.00 uur. Schiedam - Na een onderbreking van vijf maanden is het program ma van stads-tv weer te zien op kanaal 28+ van het televisietoe stel. De komst van reclame in de pro gramma's van stads-tv maakte dat de uitzendingen vorig jaar ok tober gestopt moesten worden. De Stichting Stadsomroep Schiedam beschikte niet over de benodigde reclamevergunning maar heeft die nu inmiddels wel De programma's worden op maandag tot en met vrijdag oro 17.30,19.30,21.30 en 23.30 uur uit gezonden op kanaal 28+ waarop ook de kabelkrant van Rotter dams Dagblad TV te zien is. ATH<N< CALLEHBL'FGSTRMT 80 VLAARDINGEN TEL 010-4343096 Vereniging vo' Nederland*® dn boi .Sc! •hu :bu -ovt ':.kk -tan nef kot Ma 'kri. -eer ;to'j -bee ;De -ech 1 WO( ileic [me nsg J der Opt wei -Eer van - tinj 'der wat j Fm een 'Rad «maé 'mer •mei in V DeP t'Jgc curj' len. -den .cent -voor 'gint -wore opto 5 het 'wnd IMj 'ders «het 'Sehi •deec ,'daar ithee SJmsl •Spar look jSCH idonc J* Die (*Thi {ten. iNieu 'vrijd c* Av< 'Bosh 'VLA dond 4 Po: 20.30 *lez kade *Pai wijd 4 Lit uur. *Bir, MAA vrijd De: ,Uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2