15 Sinterklaas...lang geleden qijd OI CKöEvermans") ros ''CLUB" THEMA SPORTIEF MODIEUS ECV wil niet naar winkels Wibautplein Schaaknacht met ontbijt Geld voor concerten Nederlands-Indië centraal in Blauwe Brug Oldtimers in park Radiohuis verhuist Markt terug op Markt Lezing heilige Jacobus MODUIIUIS Streekroman van Scheherazade over Schiedam van vroeger TWEEWIELER SPECIALIST J^|* van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen 010-471 63 60 Rotterdams Dagblad Donderdag 12 maart 1992 De schaakvereniging HZP Schiedam houdt in de nacht van vrijdag 20 op zaterdag 21 maart de derde Schiedamse Schaaknacht (met ontbijt). Er moet wel snel worden gespeeld, want een partij mag niet lan ger duren dan tien minuten. Het schaken begint 's avonds om negen uur en vindt plaats in Klubhuïs Zuid. Meedoen kost tien gulden en men moet twaalf jaar of ouder zijn. Informatie is te krijgen op de tele foonnummers 4732850 of 4701550. De vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum heeft een gemeentelijke subsidie van 7.745 gulden toegekend gekregen ten behoeve van de concerten die in de regel in de aula van het museum worden ge geven. Ook de orgelconcerten die in de Grote kerk regelmatig te beluisteren zijn. worden dit jaar finan cieel ondersteund en wel met 2000 gulden. Exposities, muziek- en dansvoorstellingen en boe- ken zijn de trekpleisters die zondag bezoekers naar wijkcentrum De Blauwe Brug moeten lokken. Voor die dag hebben de organisatoren van de Schiedamse boekenweek waaran het thema 'Het prachtige rijk 1 van In sul in de is verbonden, een Nederlands-Indi sche dag op poten gezet. Van 12.00 tot 18.00 uur is er - van alles te beleven. .Schrijvers lezen voor uit eigen werk of vertellen over .hun ervaringen met Nederlands-Indië, de dansgroep Bunga Melati verzorgt vier optredens en geeft uitleg .=over de symbolische betekenis van de verschillende '^klederdrachten en de Indonesische band de Manhat- «lans is de gehele middag le beluisteren. de grote hal bevinden zich kraampjes van Am- nesty International, de Wereldwinkel met de ver- 4 koop van Max Havelaarkoffie, de stichting Bunga Majang, een toko waar originele Indische hapjes ver- krijgbaar zijn en een boekenkraam. Verder staan er een aantal exposities opgesteld met onder andere fo- to's uit het voormalig Nederlands-Indië, oude straat- 1 beelden en wajangpoppen. De dag wordt afgesloten met de voorstelling 'Betoel. iecht waar'. Mensen die in Indonesië hebben ge- J woond vertellen verhalen en worden daarbij bege- i leid door muzikanten die gitaren en slagwerkinstru- j menten uit Java en Bali bespelen. Deze voorstelling t is gratis te bezoeken en plaatsbewijzen kunnen wor- den afgehaald bij de filialen van de Gemeentelijke i Openbare Bibliotheek en de boekhandels Van Leeu- j wen en Mercurius. Vlaardingen Een oldtimer-festival in het Oranjepark vormt één van de hoogtepunten van koninginnedag. De Stich- ling Nationale Gedenkdagen organiseert een en an- r der. samen met de motorclub Flardinga. Er zijn flink aval T-Fords te zien en de brandweerwagen Arens Fox komt. Dal is al zeker. Burgemeester Van Lier zal een défilé van de oude voertuigen afnemen. Radiohuis Van der Bend BV blijft groeien. Op 30 maart betreft de vennootschap, die voor de consu- ment winkels heeft in Schiedam en Vlaardingen, een nieuw bedrijfspand aan de Van Beethovensingel 128 in Vlaardingen. De Markt krijgt weer een markt, zij het niet voor par tij goederen. Op 2 mei komen er allerlei kramen voor curiosa, boeken, antiek, kunst en tweedehands spul len. De bedoeling is dat er zo'n veertig kramen wor- den geplaatst. De organisatie is in handen van Koop- centrum De Binnenstad. Die zorgt dit jaar overigens ■voor meerdere activiteiten in het centrum. Dat be- 'gint al op 11 april met een modeshow. Vervolgens wordt er koninginnedag gevierd, is er een culturele 'optocht, hel scout festival, weer een zaterdagmarkt, -het bekende midsummernightshopping en dixie- 'htndmu/iek. Schipluiden Miljoenen pelgrims trekken jaarlijks naar het veron derstelde graf van de heilige Jacobus de Meerdere in 5 het uiterste noordwestpuntje van Spanje. Ook het Schiedamse echtpaar Heesen maakte deze reis en -■deed dat zelfs op traditionele wijze te voet. Zij doen daarvan verslag op woensdag 18 maart in de biblio- itheek van Schipluiden. Juist hier omdat Jacobus niet alleen de patroon van iSpanje, van de pelgrims en van de schippers maar 'ook van de Schipluidense parochie is. De aanvang «van de lezing met dia's is 20.00 uur en de entree be draagt ƒ2,50, inclusief een kop koffie. Agenda SCHIEDAM i donderdag 12 maart j* Dick de Graaf Septet (jazz). Tender. 22.00 uur. i* Thema-avond ontwikkeling van geestelijke krach ten. Spirituele Vereniging Harmonia, wijkcentrum iNiemvland. Wibautplein 165,20.00 uur. 'vrijdag 13 maart Avondexcursie uilen. KNNV. Vertrek 19.15 uur De 'Boshoek. "VLAARDINGEN donderdag 12 maart Postcards from the edge (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Lezing over kubisme. Vrije Academie. Oosthaven- kade 42. 20.00 uur. *Paul van Vliet. Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. vrijdag 13 maart Literair Theater Branoul. Stadsgehoorzaal. 14.00 •uur. Bingo. De Bijenkorf, 14.00 uur. maassluis vrijdag 13 maart Demonstratie gezond slapen, Koningshof. 13.00 ,tiur. Door Maria Oomkens Lang geleden woonde er in een groot huis, met heel hoge kamers, een gezin met drie kinderen. Het was december, en dat was altijd een heel drukke maand voor die fami lie. Of liever: voor het perso neel. dat huisde in het souter rain. Daar regeerde de kokkin vanachter haar kolenfornuis en er was een me isje voor van alles en nog wat dat Jaantje heette. Dan kwam er in de morgenuren nog een brom merige vent. die de mannen- karweitjes verrichtte en dat was Gerrit. Die Jaantje had wangen als ap pels, haar de kleur van kastanjes en een prachtig figuurtje. Dat was de jonge smid van het plein ook niet ontgaan. Maar toen hij haar eens probeerde le verleiden, gaf Jaantje hem een dreun op zijn vingers met de pook van het haardstel, dat ze hem net ter repa ratie had gebracht. ..Brutale blik sem." had ze gezegd. ..wat denk je wel?" Want Jaantje was niet op haar mondje gevallen. En de smid. één meter vijfentachtig lang en zo sterk als een beer, had naderhand bijna een beroerte ge kregen van het lachen. Zo'n klei ne duvel van anderhalve meter hoog, daar had hij zich nog door laten overbluffen ook! „Wacht maar Jaantje van het grote huis aan de Lange Haven, ik krijg jou nog wel," had hij geroepen. Voorlopig was daar echter weinig kans op, want Jaantje had los vas te verkering met ene Koos, die op een logger voer. Jan de Smid mocht die Koos niet. Hij vond hem een flierfluiter van een vent. Bovendien had hij eens gevreeën met Jans nicht, die toen ontdekt had dat Koos ook nog een relatie onderhield met een deem in Kakrijk p*1 die hem derhalve de deur had uitgezet. Ach, als Jan nou maar evenveel lef had gehad als mannenkracht, dan had hij gewoon die Koos uit Jaantjes hart gepraat. Maar Jan was ondanks zijn postuur een te der mens. Men maakt dit soms mee met grote mannen met han den als hammer en benen als zui len. Toen was het bijna Sinter klaas en de drie kinderen van het grote huis waren er zenuwachtig van. Ze zongen elke avond voor de schoorsteen in de woonkamer, en vanuil hun slaapkamerraam keken ze vaak. als het donker werd, naar de daken van de hui- zen aan de overkant van de gracht. Want het kón toch. niet waar, datje daar eens Sinterklaas over zou zien rijden op zijn paard? Wiileinpje. de jongste, had al be weerd dat hij nog net de staart van het paard had gezien, voor hij verdween achter een schoorsteen, maar de andere twee hadden hem niet geloofd. Eerlijk gezegd, ge loofde hij het zelf ook niet hele maal. Jarenlang was de neef van de mevrouw de goede Sint geweest op 5 december. Hij had een vriend die dan voor zwarte Piet speelde. De neef was in het bezii van alle voorwerpen die van een gewone man een goede heilige maken, in clusief de witte baard en staf. De vriend was beroemd om zijn gran dioze vertolking van een grijn zende neger em werd veel ge vraagd in de buurt, omdat hij én het kostuum én de zak bezat, die nodig zijn voor deze rol. Heiaas, op de beuwste avond lag zwarte Piet in bed met een gebroken been en de neef had buikloop. Dat is heel lastig voor een Sinter klaas. Mevrouw was in paniek. „Jaantje, weet jij niet iemand." vroeg ze be zorgd. ..Mevrouw, mijn Koos is thuis, zal ik het hem vragen?" „Graag Jaantje. graag. Mijn man weet wel iemand op zijn zaak die zwarte Piet wil zijn." En zo geschiedde... Koos zou het pak en de rest van de Sintspullen gaan halen en meneer zou voor een Piet zorgen, Omdat er nu eenmaal geen toeval bestaat op deze wereld, liep hij eerst bij Jan de smid langs, omdat zijn vrouw hem had gevraagd het gerepareerde haardstel op te ha len. Terloops vertelde hij, grinni kend, dat hij verlegen zat om een vent zo zwart als kool en Jan stond stokstijf stil. „Meneer," zei hij. „ik ben vroeger wel eens Piet geweest bij mijn neefjes."Kunt u mij niet gebruiken? Zwartsel heb ik genoeg, kijk maar." „Dat zou heel fijn zijn," zei me neer. „Dat doen we. Jan! Ik breng je vanavond het pak wei. Als we nu zó doen dat jij Sinterklaas ont moet in het café op de hoek en dat jullie dan samen naar mijn huis wandelen? Zo om een uur of ze ven. bijvoorbeeld? Ik reken later wel met je af." „Daar hoefik hele maal niets voor te hebben." zei Jan grimmig, en meneer verliet hoofdschuddend de smederij ter wijl hij bedacht dat er toch heel beste mensen bestonden op de weieid. Ondertussen had Jaantje op haar Sportieve kleuren: marine als basis geruit of gestreept in combinatie met rood of groen. Zo treft u bij AI ja meerdere modieuze thema's als inspiratie voor fantastische combinaties Kom ze bewonderen in de brede en exclusieve kollektie van de belangrijkste Europese modemerken. Broer, vest 109-113. Schiedam Tel OIO - -1200399 OtiK op m:undagmiiJd.ifi cn donder- dafljvond geopend Ruime parkeer gelegenheid r o ons modehuis Door Peter de Lange vrije avond al alles verte id aan haar Koos, die daarna het pak ging halen bij de neef. Ook hem werd gezegd dat hij zijn mede-ac teur zou treffen in het café op de hoek. En zo werd het 5 december. Het hele huis geurde naar de kruid koek. die de kokkin zo voortreffe lijk kon bakken. De kinderen za ten al vanaf vijf'uur bij de kachel te zingen en de mand met cadeau tjes stond verstopi in de gang kast. In het café troffen Piet en Sint elkaar en samen liepen zij de Lange Haven op. ..Op nummer vijftien moeten we wezen," zei Piet. „Zal ik niet weten." lachte de Sint. „Ik heb verkering met die Jaantje die hier werkt." Het ongelijke paar wandelde de stoep op, waar de deur geheimzinnig openging en een zak met peper noten en een mand met geschen ken hen in de handen werden ge drukt. Alles ging gesmeerd: de kinderen zongen, werden toege sproken door Koos en grijnzend bestrooid door Piel. De stem metjes zongen nog een laatste 'Dag Sinterklaasje, dag, dag.' toen de mannen statig de deur uit schreden. Alles zou verder perfect gelopen zijn. als Jaantje niet de deur had opengehouden voor de goede hei lige en zijn maat. De bisschop kneep Jaantje namelijk zo hard in haar kleine zitvlak dat ze een kreet van schrik gaf. „Stel je niet aan meid. geef je Koos eens een smakker," zei de onverlaat en kneep nog eens. Waarna Piel plot seling de heilige optilde en hem de deur uit droeg. Koos spartelde hevig tegen en zei vreselijke din gen in de taal der loggers. Waarop Piet antwoordde in de taal der smeden. De beide kerels sloegen vervolgens aan het bakkeleien. Jaantje stond op de stoep en hoor de dingen als: „Twee meisjes te gelijk vrijen, hè. Dat hoef je hier niet te proberen!" „En dat alle maal voor zo'n meid als die Jaant je?" schreeuwde Koos. „Stel je niet aan, man! Zo gaan er dertien in een dozijn!" Ach, wat jammer nu... ineens lag de bisschop te schreeuwen in de gracht aan de Lange Haven. Voor bijgangers liepen te hoop en trok ken hem op de wal aan zijn eigen staf. Zij voerden hem scheldend en druipend naar het café om bij te komen met een fikse borrel. Op de stoep bleef zwarte Piet achter en hield troostend zijn armen ge slagen om een snikkend meisje. Tenslotte hield het snikken op en werd het stil. Maar toen zag Jaant jes gezichtje nel zo zwart als dat van Piet. Schiedam - „In Schiedam ben ik geboren... m die stad mei het Sterrebos en de Maaskant, de Broersvest en de Kerkstraat en de Lange Haven. Het was een heer lijke stad om jong te zijn. want we hadden er zoveel branden." Zo begint het afgelopen maandag verschenen boek 'In Schiedam ben ik geboren' van Maria Oom- kens. een van de pseudoniemen van Miep Rac-ké-Noordijk. beter bekend als Scheherazade, schrijf ster van de wekelijkse Cocktail- rubriek in het damesblad Libel le. „Ik mag dan wel mooie pseudo niemen hebben, van binnen ben ik nog gewoon Mientje Noord ijk uit de Kerkstraat." bekent de 77- jarige schrijfster in het voor woord. Op de volgende 100 blad zijden blijkt, hoe waar dit is. Miep Racké voert in haar verhalenbun del het ene Schiedamse volkstype na het andere op, en ze laat haar helden wandelen door de Boter- straat. de Kreupelstraat en over de Dam. Voor de lezers die Schiedam minder goed kennen, zijn oude foto's toegevoegd, en op één daarvan is de fietsenwinkel te zien die de vader van de schrijf ster dreef op de hoek van het Broers veld en de Lange Kerk straat. De fietsenmaker speelt meteen in hel eerste verhaal een aardige rol. als hij zijn dochter een stuk ijzer uit zijn werkplaats afhandig maakt waarmee ze vier jongens die een poesje plagen aan het aftuigen is. Want Mientje/Mie- pje houdt behalve van mensen, ook heel veel van dieren. Het inci dent met de poes typeert de toon van het boek, dal een knusse, ge zellige huiselijke sfeer ademt. Veel verhalen spelen in de jaren veertig en vijftig, sommige zelfs nog in een verder verleden, in een tijd dat hei gezin de hoeksteen - van de samenleving was en Vader' en Moeder nog met een hoofdlet ter werd geschreven. Er gaapte toen ook nog een diepe kloof tus-" ser. de verschillende maatschap pelijke klassen. „Toen ik een klem meisje was waren er nog standen. De dochter van de bur gemeester speelde met met die van de schoenmaker en het zoont je van de dokter ging niet om met dat van de timmerman De bun del waarvan de toon een treffen de overeenkomst vertoont met Schcherazades wekelijkse stuk jes m de Libel Ie, lijkt nog het meest op een streekroman 'In Schiedam ben ik geboren' gaat over kleine menselijke deugden en ondeugden, hei. decor f meestal de huiskamer) is voor iedereen herkenbaar en in de besloten ge meenschap waar c.e verhalen zich afspelen (Schiedam) kent ieder een z.tjn plaats en heeft iedereen zijn vaste rol. Het boek werd uit gegeven op initiatief van de C'am- pagneraad 'Schiedammers van overal en nergens Deze campag ne heeft aL doe! net wederzijds begrip te vergroten tussen inwo ners van verschillende landen en culturen. Veel buitenlanders ko men er evenwel niet voorin Maria Oomkcns bundel. Gezien de aan leiding van de publicatie, is dat een gemis. Wat overblijft zijn vlot leesbare kronieken en anekdotes overoud Schiedam. Ongetwijfeld zullen veel Schiedammers er genoegen aan beleven, maar de verhalen zullen waarschijn ijk op geen en kele manier het begrip voor mi granten in het hedendaagse Schiedam beïnvloeden. Bijgaand het verhaal 'Sinterklaas...lang ge leden' uil de bundel, die in de plaatselijke boekhandel verkrijg baar is voor 15.-. Schiedam - Het Educatief Cen trum voor Volwassenen (ECV) voelt weinig voor een verhuizing naar het Dr, Wibautplein. Volgens het bestuur is het winkelcentrum na verbouwing te klein en niet ge schikt voor het opvangen van de vele cursisten. Het ECV houdt vast aan een verhuizing naar het door scholengemeenschap Bran- dersstad afgestoten schoolge bouw op de hoek van de Parkweg en de Mgr. Nolenslaan in Niéuw- land, Dit sLmdpunt is een belangrijke streep door de rekening van wet houder Adri Reijnhout en de be- wonersvereniging Wonen Le ven uil Nieuwland. Zij willen het voormalige schoolgebouw slopen en plaats laten maken voor 55 eengezinswoningen en een wijk- welzijns voorziening. Reijnhout deed het aanbod aan het ECV om een dreigend conflict over dc toe komst van de oude school te voor komen. De ECV-lobbv om de school te behouden word onder meer gesteund door PvdA-wet- houder Aad Wiegman (financiën, onderwijs). Acht winkels aan het Dr. Wibaut plein kunnen volgens een onder zoek van hel Gemeentelijk Wo- ningbeheer worden verbouwd tot tien klaslokalen. Daarnaast zou er kantoor-, opslag- en werkruimte en twee kinderopvanglokalen op de begane grond worden geere- eerd. Volgens hel ECV is het voor malige winkelcentrum echter niet groot genoeg. Door het was sende leerlingtal denkt hei Educatief Centrum in 1993 vijf tien leslokalen nodig te hebben. Het bestuur van het ECV heëft ook bouwkundige bezwaren te gen een verhuizing naar het Dr. Wibautplein aan. In het complex zou men gebruik moeten maken van lange en smalle achterruim- ten. Deze zijn verstoken van licht en volgens de ECV'ers niel warm le stoken. Verder worden er pro blemen verwacht mei de boven- Groto sörte""® tleVfiWedin 46 jaar - Voor race trim - of ATB fietsen,- van bekende merken o.a. van Koga Myata, Colnago, Peugeot, Mongoose/ATB, Concorde, Raleigh, Gazelle, Giant, Batavus en Jan Janssen. Het adres voor div. merken ATB fietsen. Grote keuze in geschikte kleding voor alle type fietsen onder alle weersomstandigheden. nabij benzinestation buren. Er zijn volgens het bestuur veel lastige tussendeuren en men vreest vuur wederzijdse geluids overlast. Het belangrijkste bezwaar heeft echter te maken met de toekom stvisie van het ECV. Het bestuur is een groot voorstander van een nauwere samenwerking tussen de verschillende, in Schiedam ac tieve instellingen op het gebied van volwasseneneducatie. Hel ECV wil haar nieuwe gebouw graag delen met het Mereurius- college (MAVO; MEAO), dc Stree k school beroeps begel e i - dend onderwijs), het KMBO en HOMED (kantoor- en winkelsi- mulatie). De voormalige school' van Branders stad biedt voldoen de ruimte, het winkelcentrum aan het Wibautplein niet. Wethouder Wiegman (onderwijs) was gisterochtend nog niet op de hoogte van de afkeurende reactie van liet ECV op het plan voor een verhuizing naar het Wibautplein. „Ik heb begrepen dat er nog na der wordt overlegd tussen Reijn hout (wijk- en buurtbeheer) en hel ECV Ik ben in ieder geval blij dat Reijnhout constructief en coö peratief meedenkt over het oplos sen van dit accommodatiepro- bleem Na de afwijzing door het ECV van' de plek op hel Dr. Wibautplein lijkt de strijd over de toekomst van de voorma li ge school op hoek Parkvveg'Mgr. Nolenslaan op nieuw losgebrand. Op dit mo ment rekent de dienst Gemeente werken hel plan voor de eventu ele verbouwing van hel schoolge bouw ten behoeve van de educa tieve instellingen door. Wethou der Wiegman verwacht dat de kostenraming voor april be schikbaar is. Daarna wordt het plan in het col lege naast de voorstellen van Adn Reijnhout gelegd. Zijn voorstel om de school te slopen vormde een onderdeel van het twee jaar geleden gepresenteerde Beheer- plan Nieuwland. Afgesproken is dat de raadsleden in een vrije* kwestie tussen de twee plannen mogen kiezen. Volgens wethouder Aad Wiegman kan het geharrewar over de toe komst van het gebouw nog enige lijd duren. De discussies over de toekomst van het gebouw doet anders vermoeden, maar de ge meente heeft nog immer geen- overeemstemming bereikt over de aankoop van het schoolge bouw. De verkopende St. Willi- brordusstiehting vraagt 1,7 mil joen gulden voor het gebouw. Schiedam wil minder betalen, maar volgens een woordvoerder van scholengemeenschap Bran- dersstaü staat het ministerie van ondenvijs niet toe dat er wordt af gedongen op de vraagprijs. „In de tussentijd blijven we ook kijken naar alternatieven voor het ECV." zegt wethouder Wiegman. „Het is belangrijk dat alle plannen seri eus worden bekeken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1