Waterweg 13 Schiedam hakt tientallen bomen om De Gorzen deelt mee in succes supermarkt Hoeks Welzijn wil voorrang voor A20 Van der Waal start 'workpark' achter Cincinnati I Bomenbestand ziek of verouderd; modernisering hard nodig ui® Op zoek naar sneeuwuii Schiedamse politie rolt twee jeudbendes op 'Goeree bij het OOR' Eerste steunpunt tegen kindermishandeling open SI Historische bus door Vlaardingen Pöntier zoekt ex-dwangarbeiders Voorbijganger waarschuwt voor brand Parkeerwachten schrikken van 'incident' Dief steelt horloges Auto tegen de vangrail K 'B VI ho Trio bekent inbraken Vier agio's tegen elkaar Veel sieraden weg uit huis Ne we; Dei ger i Rotterdams Dagblad i Vrijdag 13 maart 1992 Vogelaars uit binnen- en buitenland trokken deze week naa r de Maasvlakte om een glimp op te vangen van een daar gesignaleerde sneeuwuii. De aanwezigheid van deze dwaal gast uit het hoge Noorden is zeer zeldzaam. De ze eeuw werden er hooguit tien In ons land ge signaleerd. De laatste waarneming van een pleisterende sneeuwuii in deze contreien da teert van tien jaar geleden. DevrouwtJesvogel - wit met bruine vlekken was deze week regelmatig zittend op stuifdijk- jes waar te nemen. Sneeuwullen broeden In arctische streken en zakken slechts zeer zel den naar het zuiden af. Waarom de uil uit de koers Is geraakt Is niet met zekerheid te zeg gen. Het kan te maken hebben met een slechte voedselsituatie in de Scandinavische overwln- teringsgebieden, ma at ook een strenge winter kan leiden tot een zuidwaartse trek. De sneeuwuii is ruim 60 centimeter groot en voedt zich overdag met bijvoorbeeld lemmingen. Op de Maasvlakte zal zij zich met konijntjes tevre den hebben gesteld. Overigens is het de vraag, of de vogel nog altijd In deze buurt Is. Na de gigantische belangstel ling voor de uiterst zeldzame verschijning is de vogel waarschijnlijk Inmiddels naar elders ver trokken. Foto Martijn de Jonge Schiedam - Met het oprollen van twee jeugdbendes - de ene telde dertig en de andere vijftien leden - heeft de Schiedamse politie tientallen inbraken en mishandelingen opgelost- Er worden in beide zaken nog meer arrestaties verricht. De zaak kwam rond de jaarwisseling aan het rollen toen een jeugdige Schiedammer in verband met een autokraak werd aangehpuden. Uit onderzoek bleek dat hij tot een j eugdbende behoorde, die zich voorna melijk bezighield met inbraken in woningen, scho len en bedrijven. De leden van de bende, die dertig personen telde in de leeftijd van 13 tot 20 jaar, ope reerde in wisselende samenstelling. Een aantal van hen is al voorgeleid aan de officier van Justitie. Als gofkyers)aying, verveling en 'stoer, doen'.op./ f >f t.. - c Eén aantal Vanhén makkte'deel uit van de bende van vijftien man, die zich voornamelijk bezighield met 'potenrammen', op diverse plaatsen in Schiedam. Ook van deze bende is inmiddels een aantal leden aangehouden en zullen nog arrestaties volgen. Er zijn enige tientallen aangiften opgelost. Heltevoetslufs - De Hellevoetse bestuurders zullen bij het Overleg Orgaan Rijnmond erop aandringen ook Goeree-Overflakkee bij de regionalisering van het bestuur te betrekken. De gemeenten op Goeree- Overflakkee zullen binnenkort eenformele aan vraag voor aansluiting bij het OOR indienen. Volgens burgemeester Marie van Rossen en PvdA- fractieleider Henk Tamboer is het onlogisch als Goe ree-Overflakkee zich niet bij het OOR zou mogen .aansluiten. „Dan ontstaat er een raar vacuüm" zei tamboer gisteravond in de commissie algemene en bestuurlij ke zaken. „Als gemeenten zich op vrij willi- ogé - basis willen aansluiten, moet dat kunnen. Die. flexibiliteit moet er zijn, ik vind het dagelijks be stuur wat te rigide." Burgemeester Van Rossen wees op het feit dat Goe ree-Overflakkee al met deze regio samenwerkt als het gaat om politie, brandweer en ambulancedien sten, „Het zou onlogisch zijn ze niet bij komen," al dus Van Rossen, die vervolgens zei dat het OOR-be- stuur die overdreven strengheid inmiddels wat had laten varen. Rotterdam - Het Rotterdamse steunpunt van de Vereniging tegen Kindermishandeling, het eerste in Néderland, is gisteren van start gegaan. Docenten, „scholieren, ouders en hulpverleners kunnen hier te recht voor informatie over kindermishandeling en cursussen. - Volgens wethouder J.W. van der Schalk (Volksge zindheid), die de opening van het steunpunt ver achtte, vinden in Rotterdam en omstreken jaarlijks 3500 gevallen van kindermishandeling plaats. Maar .een klein percentage daarvan komt aan het licht. -De Vereniging tegen Kindermishandeling zet zich al vanaf 1970 in om kinderen te beschermen tegen elke vorm van mishandeling, vooral door het ontwikke len en verspreiden van kennis. Dat leidde in de'loop der jaren tot een gigantische stijging van het aantal meldingen van kindermishandeling bij de Bureaus 'Vertrouwensarts. De laatste tijd blijkt steeds vaker dat personen die - 'niet kinderen werken redelijk geïnformeerd zijn i, pvèr signalering, maar dat er vooral behoefte bestaat aan training in hel voeren van gesprekken met (ver moedelijk) mishandelde kinderen. Het regiotèam, dat vanuit het steunpunt opereert, wil hierop inspe len. Verder wil het steunpunt foldermateriaal onder kin deren verspreidenen bevorderen dat de opleidingen voor leerkrachten lessen over kindermishandeling in hun leerplan opnemen. Omdat vooral jonge kin deren tot de meest kwetsbare groep behoren, gaat het regioteam de komende tijd activiteiten ontplooi en die gericht zijn op werkers met deze kinderen. Voor ouders is een cursus in de maak over opvoe dingsproblemen en kindermishandeling. Het regionale steunpunt van de Vereniging tegen Kindermishandeling is gevestigd aan de Glashaven 66, bij het Bureau Vertrouwensarts. Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Schiedam - De meeste van de kort na de oorlog geplante popu lieren in Schiedam hebben hun beste tijd gehad. Op zes plekken in de stad wil Plantsoenendienst zo snel mogelijk overgaan tot het kappen van tientallen zieke en oude populieren en de opengeval len gaten in het groen opvullen met jonge bomen. De urgente situaties doen zich voor op de Broersvest, de Buys Ballotsingel, in Tuindorp Kethel. langs de Schiedamseweg, op het Johan Straussplein en in een paar straten in Groenoord. Plantsoe nendienst wil de te rooien popu lieren vervangen door iepen en platanen. „Dat zijn goede stads- bomen, die wel tegen een stootje kunnen," aldus een zegsman. De meeste populieren waar het om gaat werden in de tweede helft van de jaren veertig geplant om de stad weer een groen aan zien te geven. Na de oorlog viel er praktisch geen boom meer in Schiedam te bekennen, ze waren allemaal gekapt om de kachel mee te stoken. Populieren hebben het voordeel dat ze sne! groeien en goedkoop zijn in aanschaf. Maar gemiddeld gaan ze niet langer dan circa 50 jaar mee. Wil Schiedam voorko men dat er tegen het jaar 2000 geen grote bomen meer in de stad staan, dan is een beplantingspro gramma hard nodig. De Schiedamse Plantsoenen dienst wil trouwens toe naar een beter beheer van het groen, blijkt uit een brief aan burgemeester en wethouders. Daarin wordt gepleit voor automatisering van het bomenbestand. Als alle bomen „in de computer worden gestopt" maakt dat het beheer een stuk ge makkelijker. Plantsoenendienst heeft voor de modernisering van het Schiedamse bomenbestand ruim een half miljoen gulden no dig. Schiedam - William en Ed de Block komen handen tekort. Ze moeten tegelijkertijd bloemstuk ken aannemen en de telefoon be antwoorden. Sinds hun Afl-win- kel door een juiy in Apeldoorn tot de actiefste supermarkt van Ne derland werd uitgeroepen regent het gelukwensen. De felicitaties komen voorname lijk uit de wijk, 'de Jordaan van Schiedam', zoals Ed de Block De Gorzen pleegt te noemen. De buurt heeft zeker bijgedragen tot het succes van de zaak aan de Ha- gastraat, verklaart Ed namens het duo directeuren. „In deze wijk zeggen ze waar het op staat. Als ze je niet mogen, kan je het schud den." Maar Ed en William kunnen in Schiedam-Zuid wel een potje bre ken. De buurtbewoners leven met de twee ondernemers mee als wa ren bet familieleden. Omgekeerd geldt trouwens hetzelfde. Heel Zuid mocht woensdagavond in café De Brug een borrel komen drinken op rekening van de ge broeders De Block. Om het beha len van de titel te vieren. Ook het personeel - een kleine zeventig mannen en vrouwen, part-timers meegerekend - deelt in het succes. Van de directie kreeg iedere medewerker een horloge, terwijl het Ahold-con- cern 7500 gulden in de personeel- spot stopte. Want het personeel heeft in niet geringe mate bijge dragen aan het bereiken van een plaats in de top vier van de Neder landse supermarkten, „Verder beseffen we hier allemaal dat dé klant ons .salaris 'betaalt. 'Dus zijn' we altijd voor iedereen aanspreekbaar," zegt Ed de Block. „Het resultaat is een soort teamgeest met de buurt. De socia le controle is zo groot, dat hier bij na niks wordt gepikt. En als we vier winkelwagentjes per jaar kwijtraken, is het veel." Ze heten nu de actiefste supermarkt van Nederland te zijn, de mannen van DeÖlock inda Gorsen, en dat willenze laten zïenook. Dus worden de schappen razendsnel gevuld en ook de overige artikelen snei aangeleverd. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De Historische Ver eniging Vlaardingen organiseert voor oudere Vlaardingers een rondrit door de stad, waarbij van alles over de plekjes van vroeger wordt verteld. Daarvoor is spe ciaal iemand in de bus aanwezig. De tocht duurt 2 1/2 uur en wordt vier keer verreden. Men wordt bijna voor dc deur opgehaald. Dat gebeurt op zaterdag 13 juni, maar men moet zich vóór 15 maart hebben opgegeven. Dat kan door 7,50 per persoon over te maken op giro 750978 ten name van penningmeester HW met daarbij geschreven 'Bustocht 13 juni'. Ér kan ook contact worden betaald bij drukkerij-copyshop Ouwendïjk, Kortedijk 16 a/b (naast de molen). De bus is een oude stadsbus zoals die vroeger door Vlaardingen reed. Er zal voor een speciale op stap worden gezorgd. Er wordt steeds vanuit een ander punt in Vlaardingen vertrokken. Mocht de belangstelling groot ge noeg zijn dan bestaat de kans dat er meerdere tochten worden geor ganiseerd. Vlaardingen - De vroegere Vlaardingse boekhandelaar Aart Pontier wil volgende week inventariseren welke inwoners er mee willen wer ken aan een boekwerkje) over Vlaardingers die in de Tweede We reldoorlog als dwangarbeiders zijn weggehaald. Hij roept iedereen op die zijn verhaal kwijt wil op 18 maart tussen 14.00 en 17.00 uur naar de Kleine Zaal in Vaartland te komen. Daar wil Pontier praten met ex-dwangarbeiders die hun medewerking willen geven aan een artikel in het blad Tijd-Schrift. Pontier, die kort geleden een boek liet verschijnen over zijn eigen belevenissen als dwangarbeider, heeft al met een aantal ex-dwangar- beïders gesproken. Daarbij is hem gebleken dat er veel or.der hen zijn die heel wat hebben beleefd, maar die moeite hebben om hun er varingen op papier te zetten. Voor eventuele vragen kan men terecht bjj C. W. Verhulst, telefoon 4343321, Hoek van Holland - Hoeks Welzijn wil dat het deelraadsbestuur voorrang geeft aan de A2Ö boven de ontsluiting van het industrie terrein Kulkweg, De lokale groe pering vreest namelijk dat de ont wikkeling van dit industrieter rein een blokkade zal vormen voor het mogelijke tracé van de A20 via de Oranjepolder en langs de Kulkweg. Hoeks Welzijn noemt bij monde van Joost Dijk- drenth een aantal argumenten voor een snelle realisering van de A20. De eventuele komst van het Wa terwegcentrum maakt goede aan- en afvoervvegen nog meer nood zakelijk. Bovendien wordt de aan leg van de weg in het structuur plan Hoek van Holland genoemd. Ook Stena Line heeft al meerma len aangedrongen op uitvoering van de A20 omdat vooral vracht wagens op de Maasdijk vaak pro blemen ondervinden. „Voorts wordt bedrijven die zich in Hoek van Holland vestigen toegezegd dat de rijksweg zal worden door getrokken," zegt Dijkdrenth. Zijn belangrijkste argument is echter dat de doortrekking van de A20 letterlijk van levensbelang is in verband met eventuele calami teiten op de Waterweg, de Maas vlakte of in Europoort. In dat ge val kunnen goede vluchtwegen levensreddend zijn. De fractie van Hoeks Welzijn zal vanavond tijdens de deelgemeen teraadsvergadering een motie in dienen, waarin alle argumenten zijn opgesomd. De bewoners zelf hadden nog niets in de gaten, maar toen een voorbijganger gistermorgen rond kwart voor twaalf waarschuw de dat er rook uit de slaapkamer kwam, werd sne! actie onder nomen. Ook door de Vlaardingse brandweer die naar de Van der Waalstraat uitrukte en het vuur bluste. Een 65-jarige boven buurvrouw kreeglast van ademhalingsmoeilijkheden en is door de GGD behandeld. Er vielen geen gewonden. De schade bleef beperkt. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De parkeerwachten van Vlaardingen zijn kort geleden geschrokken van berichten dat parkeerboetes, uitgedeeld op de Westhavenkade. niet meer hoe- ven te worden betaald. Een auto- mobilist had bij de kantonrechter geregeld dat hij zijn portefeuille niet hoefde te trekken De parkeerwachters zijn intussen gerustgesteld. De politieleiding beschouwt de zaak als een inci denteel geval. Justitie is wel ge- vraagd op te letten of zich soort gelijke gevallen gaan voordoen. In het betreffende geval had een ondernemer met een zaak aan de Westhavenkade een parkeerbon gekregen omdat hij zijn auto bij een meter had geplaatst zonder te betalen. De man voerde bij de kantonrech ter aan dat hij een ontheffingsver- gunning had voor Liesveld en Dijksteeg, maar daar geen vrije plaatsen kon vinden. De rechter heeft de man daarop wel strafbaar gesteld, maar heeft geen boete opgelegd. Een motiva tie is daarbij niet gegeven, zo is Justitie gebleken. Bij de politie van Vlaardingen gaat men er daarom voorshands maar vanuit dat er sprake is van een incident. Schiedam - Een dief heeft gister avond rond acht uur een aantal horloges gestolen bij een juwelier aan de Broersvest in Schiedam Hij had de etalageruit kapot ge gooid om de diefstal te kunnen plegen. De eigenaar van de zaai werd gealarmeerd en rende ach ter de dief aan, die onderweg nog vij f horloges weggooide, maar zelf ontkwam. Schiedam - De politie heeft giste ren op de zuidelijke baan van Rijksweg A20, ter hoogte van hel Novote), een auto aangetroffen, die half over de vangrail hing. De toedracht is onduidelijk. De 45-ja- rige bestuurder uit Almere bleek gedronken te hebben en kreeg een rijverbod van vier uur opge- Roti agr< ven heic keli, beg: Dat Ned dair Zak een het' tuin Del steil lanc als vine ■arbc stap land staa 'De\ -tenl; mei' zen kom het Volg cjjfe deir jes t vere ren: Vlaardingen - Drie Vlaardingse jongens van 21,18 en 17 jaar heb ben tegenover de politie bekend enkele inbraken te hebben ge pleegd. Dat deden ze in de Anna Paulownalaan en de Sperwerlaan op 21 februari en 8 maart. De 21- jarige Vlaardinger bekende ook een inbraak in een woning aan de Leersumhoeve op 5 maart. Vlaardingen Op Rijksweg 20 zijn gisteravond rond half zeven vier auto's op elkaar gebotst. De voorste wagen remde voor een fi le en de overige wagens konden niet meer tijdig afremmen. Er deed zich geen ernstig letsel voor. Twee auto's moesten worden weggetakeld. Schiedcm - Bij een inbraak in een woning aan de Schiedamse weg in Schiedam zijn flink wat sieraden (kettingen, armbanden, ringen, horloges) en wat geld ver dwenen. Bovendien werden pas poorten en cheques meegeno- Vlaardingen - Waar was de Vlaar dingse wethouder van economi sche zaken Van Ardenne? Die vraag beheerste gisteren de aan wezigen tijdens de officiële pre sentatie van de plannen voor het bedrijvenpark, dat tussen het voormalige bedrijfsterrein van Cincinnati en de Nieuwe Water weg gaat verrijzen. De ontwikke ling van het acht hectare metende bedrijfsterrein betekent volgens bouwbedrijf Van der Waal een be langrijke impuls voor de Vlaar dingse werkgelegenheid. „Maar ik geloof dat het stadsbestuur zich totaal niet voor de ontwikke lingen in de stad interesseert," verzuchtte een betrokkene bij het project. Van der Waal, dat met haar hoofd kantoor op een steenworp afstand is gevestigd van het voormalige Cincinnati-gebouw, presenteerde reeds verleden jaar een dee! van het project. Toen draaide het om het zogenoemde Beneiux-work- park. Van dit vier hectare meten de bedrijventerrein langs het wegtracé voor de Beneluxtunnel is inmiddels de helft van de grond verkocht. Naast vishandelaar Hoogendijk heeft zich hier in 1991 onder meer Storm Autoscha de gevestigd. Directeur Roelof-Jan van Brug gen van Van der Waal erkende gisteren dat de verkoop van de kavels op dit terrein de laatste tijd nog niet erg voortvarend ver loopt. „Dit beschouwen wij als trage projecten. Maar er bestaat veel belangstelling voor. De kij kers komen uit Vlaardingen en al lerlei randgemeenten. We zijn er optimistisch over dat het terrein in 1996 helemaal zal zijn uitgege ven," vertelde Van Bruggen, die recentelijk de vestiging van het nieuwe distributiecentrum van drogisterij Cency misliep. Dit optimisme van Van der Waal wordt uitgedrukt door de overna me van de gebouwen en de opstal len van de uit Vlaardingen ver dwenen machinefabriek Cinei- natti. Van dit terrein is één hecta re grond toegevoegd aan het zoge noemde Benelux Workpark. Voor prijzen tussen de 190 en 220 gul den per vierkante meter kunnen bedrijven hier een eigen ierrein kopen. „In buurgemeenten moe ten bedrijven vaak een erfpacht canon afkopen. Dan kom je uit op prijzen tussen de 275 en 300 gul den per vierkante meter." Karakteristiek Het karakteristieke kantoor van Cincinnati en de bijbehorende fa briekshallen blijven in de opzet van het bedrijvenpark behouden. Van Bruggen: „De architectuur past in deze tijd, maar technisch voldoet het gebouw niet meer aan de eisen die nu worden gesteld. Dan komt sloop dichtbij, maar daar hebben we toch van afge zien. Wel wordt het interieur van het bedrijf ingrijpend ver nieuwd." Het gebouw van Cincinnati wordt in Vlaardingen gezien als een mo nument van de naoorlogse weder opbouw. Het was burgemeester Heusder.s die het Amerikaanse bedrijf in 1952 naar Vlaardingen wist te lokken. Cincinnati liet Amerikaanse bakstenen overva ren voor de bouw van de nieuwe bedrijfsvestiging. Het gemeente bestuur van Vlaardingen kreeg dankzij de komst van het grote bedrijf toestemming voor de bouw van enkele honderden wo ningen. Inmiddels staat vast, dat de GGD 1200 vierkante meter in het Cin cinnati-gebouw gaat huren. Ande> re huurders voor het gebouw met de sierlijke trappenhuizen, de ho ge ramen en het vele marmer zijn er nog niet. ,,De acquisitie moet eigenlijk nog op gang komen." vertelt Roelof-Jan van Bruggen. ,.We hebben het gebouw pas half januari aangekocht." Van der Waal mikt op verschillen de doelgroepen. De voormalige dir ectie verdieping is volgens oe bouwer en projectontwikkelaar zeer geschikt voor bijvoorbeeld architecten, notarissen en ac countants. De hoge ruimtes in het westelijk deel van het gebouw kunnen volgens Van Bruggen worden ingericht als showrooms van groothandelsbedrijven. Ver der kent hei gebouw nog een be drijfshal ter grootte van een voet balveld. Van der Waal voorziet, dat hetgfr bouw in de toekomst mogelijk ook een culturele functie krijgt- In de kelder bevindt zich een ova le ruimte, die kan worden ing6" richt als vestzak-theatertje. „Mis schien bestaat er wel belangstel ling voor." Vlaai Op venk het1 seun ding in d< jarer sche stad: bots1 1625 heefi lieni kraa; rings geda vern: zeilk ande In i! kraai zijn, weth Madt voor; dest ploift seun inmii miljo Hett stads ^stichl hand ting, heeft stad, kraar plek. seum deWt ge) di kraar ken. Dekc Vlaari herbo begin voor bome vroeg haald De he een p riehte een st serscl DenH gister vange mer. 29 no\ om ht leven klaart met d hadrr dezet voor c Siam straf v met di maart Den H Haag land,c de ple aan kt serves nologi tantsl terdan vloer c vierka voork De on leegst; houdii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2