Waterweg 15 Drieënhui isen vindt meer asbest Anti-graffititeam gaat bekladde muren te lijf Buurthuis Oost komt in verzet Raadslid wil metro via 'dode' spoorlijn College wii meer weten over verplaatsing Turkse moskee Verzorgingshuis sluit niet uit dat met bestek is gerommeld Iepen leggen het loodje Zender lokale omroep Krimpen weer gestolen Actie tegen onbegrip boeren Krimpenerwaard „..Schiedams Kamerlid wordt staatsraad Provincie: kwaliteit van milieu Westland is slecht Bewonersdag over sociale vernieuwing Tinbergen Instituut in Visser 't Hooft-centrum Drie verdachten heling weer op vrije voeten fMMB Speeltuin Marconistraat binnenkort poepvrij Achtervolging mislukt Vrouw aangereden Controle op bromfietsen Man slaat ruit stuk Koe maakt uitstapje Schiedammer overvallen Motor snel weer terug Rotterdams Dagblad Woensdag 18 maart 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Gaardingen tel 0104350557/fax 4349754 Krimpen aan den IJssel De zender van de Lokale Omroep Krimpen (LOK) is afgelopen nacht van het dak van de Vijverflat gestolen. Het is de tweede keer dat de LOK op deze manier is benadeeld. Volgens omroepvoorzitter J. S. Ponsen moet de diefstal ge pleegd zijn door mensen die zeer goed bekend zijn met de situatie in en op de Vijverflat Om de zender te kunnen bemachtigen moesten er diverse hinder nissen worden genomen. Zo moesten een deur wor den geforceerd en metalen tralies worden wegge zaagd. De zender zat in een metalen kast die was ver ankerd aan de vloer en er zaten metalen beugels om de kast Alles duidt er volgens de voorzitter op dat de daders alle tijd hadden om de zender weg te nemen. De werkzaamheden waren goed voorbereid. De lif ten waren vastgezet op de bovenste verdieping zodat de daders niet verrast konden worden bij hun werk. i Den Haag - De provincie Zuid-Holland gaat een spe ciale voorlichter inhuren, die 'onbegrip' moet wegne men bij de boeren in de ïóimperterwaard. „De tegen stand tegen de herinrichtingsplannen komt voor een groot deel voort uit een gebrek aan kennis over onze plannen." vindt D66-gedeputeerde H.L. Blok. Zij jiaakte daarmee in op detot nu toe zeer boze reacties van de agrariërs over de ideeën van de provincie om in de Krimpenerwaard meer ruimte te geven aan 'de natuur'. Den Haag - Het Schiedamse Eerste Kamerlid voor de PvdA mevrouw mr. J. Hl B. van der Meer is deze week bij koninklijk besluit benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Mevrouw Van der Meer, die verder onder meer plaatsvervangend Kroonlid So ciale Verzekeringsraad en curator van de Wiardi Beckmannstichting is, kan volgens hetzelfde besluit deelnemen aan de werkzaamheden van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van Sta te. De benoeming gaat in op 1 april. Den Haag - De kwaliteit van het milieu in het glas tuinbouwgebied Westland is slecht. Met de kwaliteit van het oppervlaktewater is het zeer slecht gesteld. De waterbodems zijn op de meeste plaatsen zo sterk verontreinigd dat bagger niet zonder meer op de kant kan worden gezet. In de lucht komen hoge ge halten aan bestrijdingsmiddelen voor. Dit blijkt uit het onderzoek Project Integratie Milieu Metingen van de provincie Zuid-Holland, verricht in de jaren 1989-1991. De provincie heeft alle resultaten daarvan gisteren bekendgemaakt. Van enkele on derdelen waren de resultaten al bekend. De uitkomsten onderstrepen volgens de provincie "de'noodzaak om de belasting van het milieu in het Westland te verminderen. Zuid-Holland zal de resul taten inbrengen in het overleg met de tuinbouworga nisaties, het hoogheemraadschap Delfland en de Westlandse gemeenten. De provincie denkt dat via het convenant tussen Landbouwschap en Delfland en het stellen van eisen in vergunningen krachtens de Wet verontreiniging oppervlaktewater de kwali teit van het oppervlaktewater en waterbodems kan worden verbeterd. Rotterdam - 'Geen woorden maar daden!' Dat is het motto van een landelijke bewonersdag over sociale vernieuwing, die zaterdag 28 maart in de Doelen "Wrdt gehouden. Opzet is, dat inwoners van een groot aantal steden op die dag laten zien, dat de sociale vernieuwing op lokaal ni veau springlevend is. Bewo- nersinitiatieven en projecten I f >op een groot aantal terreinen Is ^zullen aan bod komen. Deze presentaties worden bijeen gebracht in de hal en de foyer van de Doelen en het is de be doeling dat de bewoners met eikaar ervaringen uitwisse- Aden. "Sprekers, onder wie Jan Schaefer zullen ingaan op de rol van de bewoners bij de so ciale vernieuwing en daar over ook in discussie gaan met de zaal. Dat gebeurt on der leiding van Nico Haas broek. Minister Dales van Binnenlandse Zaken, die het regeringsbeleid voor de sociale vernieuwing coördi neert, behoort ook tot de inleiders. Haar is gevraagd aan te geven welke prioriteit de sociale vernieuwing voor de regering nog heeft en hoe het proces verder gestimuleerd zal worden. 's Middags voeren bewoners van de Leeuwardense wijk de Meenthe het stuk "Wijk in Uitvoering' op. De 'acteurs' spelen zich zelf en laten zien hoe de verbe tering van een verpauperde wijk in gang is gezet. .De bewonersdag, die is georganiseerd door het lan delijk Samenwerkingsverband Achterstandsgebie den, in samenwerking met diverse bewonersorgani saties, is vrij toegankelijk, begint om 9.30 uur en duurt tot 16.15 uur. Jan Schae fer praat met bewo ners over sociale ver nieuwing. Archieffoto/ANP Rotterdam - Voor het symbolische bedrag van één gulden heeft Erasmus Beleggingen BV, een door de EUR in het leven geroepen vennootschap, het Visser 't Hooft-centrum aan de Maasboulevard overgeno men van de gemeente Rotterdam. Het karakteristie ke pand zal het nieuwe onderkomen worden van het Tinbergen Instituut, een samenwerkingsverband van de economische faculteiten aan de twee Amster damse universiteiten en de Erasmus Universiteit. De gemeente krijgt wei 200.000 gutden voor de nieu we lift die onlangs in het pand is geplaatst. Gaardingen - Directeur René Vastbinder van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (AS- HVB) gaat het bestek van verzorgingshuis Drieenhuijsen van A tot Z kritisch doornemen. Vastbinder wil uitzoeken of de in het bestek beschreven materialen ook daadwerkelijk zijn gebruikt bij de bouw van het verzorgingshuis in Holy. De kans bestaat dat er met het bestek is gerommeld. Aanleiding voor het onderzoek door de stichting is de asbest-af- faire, die enkele weken geleden voor grote opschudding zorgde in Drieènhuijsen. Bij werkzaamhe den in de hal werd in het plafond asbesthoudend materiaal aange troffen. In het bestek was dit ma teriaal niet terug te vinden. Het gevolg van de vondst was dat een aantal bewoners van het verzor gingshuis tijdelijk moest worden geevacueerd. Asbest kar kanker veroorzaken. In Drieenhuijsen zijn ondertus sen ook m de machinekamer en de liftkoker grote hoeveelheden asbesthoudend materiaal aange troffen. In het bestek staat dat er asbesicement is gebruikt, maar volgens directeur Vastbinder heeft het gevonden materiaal een andere structuur. Waarschijnlijk gaat het om een goedkopere soort. ,.Het is hetzelfde spul dat in het plafond is gebruikt." aldus de directeur. De schoonmaakoperatie, waarbij medewerkers van een gespeciali seerd bedrijf m beschermende kleding de hal en directe omge ving minutieus van achtergeble ven plukjes asbest hebben ontd aan, is inmiddels achter de rug. Ook zijn rigoureus alle asbest houdende gebruiksvoorwerpen, zoals asbakken, stofzuigers en plantenbakken, uit het verzor gingshuis verwijderd. De schoon maakactie kostte meer dan een ton. Het asbesthoudende materiaal in de machinekamer en de liftkoker wordt niet verwijderd, maar ge ïsoleerd. Volgens Vastbinder is dat minder gevaarlijk voor de volksgezondheid. Schiedam - Drie van de vier ver dachten die afgelopen vrijdag werden aangehouden op verden king van heling van gestolen Bel gische waardepapieren, zijn door de Rotterdamse justitie op vrije voeten gesteld. De hoofdverdach te, een 51-jarige Schiedammer, wordt nog vastgehouden. In zijn woning vond de politie vnjdag bij een huiszoeking voor ongeveer één miljoen gulden aan obligaties en aandelen, die vorig jaar juli werden gestolen uit een huis in de buurt van de Belgische stad Hasselt. De daders van deze inbraak werden nooit gepakt. De politie kwam de Schiedammer in februari op het spoor, nadat hij contacten had gelegd met een 48- jarige inwoner van Giethoorn. De ze toonde belangstelling voor de waardepapieren en verklaarde zich bereid ze voor de Schiedam mer van de hand te doen. Niet duidelijk is of de man uit Giet hoorn wist dat de papieren af komstig waren van diefstal. Vrijdag begaf de man zich op weg naar een afspraak met een koper. Hij werd door de politie gearres teerd toen hij in zijn auto over de snelweg reed. Gelijktijdig werd een 48-jarige vrouw in haar huis in Giethoorn aangehouden. In Schiedam pakte de politie de 51- jarige Schiedammer en een 43-ja- rige stadgenoot op. De Schiedam se politie beschouwt het onder zoek als afgedaan, maar wil geen nadere mededelingen doen over de zaak. Aan het onderzoek werd meegewerkt door de politiekorp sen van Zwolle, Steenwijk, Rijns burg, Capelle aan de IJssel en de gerechtelijke politie uit Hasselt. Ook de Koninklijke Marechaus see verleende medewerking. Maassluis - Twee mannen ge huld in gele pakken, rubber laar zen en rubber handschoenen en met een kapje voor hun gezicht, verwijderden gisteren graffiti aan de achterzijde van de Wethouder Smithal. De mannen zullen voortaan vaker in de stad aan het werk te zien zijn. Vanaf vandaag rijden zij als een anti-graffititeam in een wit autootje op zoek naar bekladde muren, lantarenpalen en ramen, die vervolgens met milieuvrien delijke schoonmaakmiddelen te lijf worden gegaan. Hun werkwijze is simpel: over de graffiti wordt een schoonmaak middel gesmeerd waama er met een hogedrukspuit water tegen aan wordt gespoten. Het schoon maakmiddel breekt af in het wa ter. De verf die van de muren komt, is eigenlijk de enige stof die schadelijk voor het milieu kan zijn. Bij grote oppervlaktes graffi ti zorgt het anti-graffiti team er voor dat de verf opgevangen wordt zodat ze niet in de grond te recht komt. in eerste instantie zullen scholen, sporthallen en andere gemeente lijke gebouwen, woningen van het Gemeentelijk Woningbedrijf en woningen van de Algemene Woningstichting Maassluis onder handen worden genomen. De schoongemaakte muren zullen regelmatig worden gecontro leerd. Een van de graffitimannen, de heer Boshoven zegt dat de schoongemaakte muren schoon blijven: „We beginnen met een bepaald gebied in de stad en wil len uiteindelijk heel Maassluis vrij van graffiti. Maar dat wat we gehad hebben, houden we zoveel mogelijk schoon." De mannen die gisteren voor het eerst als anti-graffititeam aan het werk waren, kregen vragen van passerende mensen voorgelegd: „Meneer, ik heb graffiti op m'n ra men. Het zijn ramen met bobbel- Bij de officië le start van het anti-graf- fititeam werd ook even ge demon streerd hoe grondig be kladde muren worden gerei nigd. Foto Gerrlt de Heus/Roe! Dijkstra tjes dus de verf er met een mesje afhalen, dat lukt niet. Wat moet ik doen?" De vrouw die de vraag stelde kreeg daarop een bekertje met 'speciaal' schoonmaakmid del mee. „Probeer het hier maar eens mee," was het advies. Van maandag 23 maart tot en met vrijdag 3 april kunnen mensen bij het Gemeentelijk Woonbedrijf (tel.: 01899-18111) telefonisch een verzoek indienen om graffiti op beton of steen gratis te laten ver wijderen. Na deze actieweek kun nen menden ook een beroep doen op het anti-graffititeam, maar de prijs die dan wordt berekend is nog niet bekend. Gaardingen - De bezoekers van Buurthuis Oost in Gaardingen komen m verzet tegen de drei gende sluiting van hun onderko men aan de Oosterstraat. Met on der meer een handtekeningenac tie hopen ze het tij te keren. Een en ander is gisteravond be sloten tijdens een protestvergade ring. Daarbij waren zo'n zestig mensen aanwezig. Het bestuur is tevreden over die opkomst. Ter plekke is een actiecomité van zes personen samengesteld dat ook andere acties in gang moet zetten. Voorlopig wordt volstaan met het verzamelen van handte keningen, die tijdens een komen de commissie- dan wel raadsver gadering moeten worden over handigd. Het idee is om in kleinere vorm verder te gaan m het buurthuis. Het plan is om alleen de beneden verdieping van het gebouw aan de Oosterstraat te gaan gebrui ken. De bovenruimten zouden moeten worden verhuurd. De be zoekers van het buurthuis hopen dat ze voor de uitwerking van de ze wens tot het najaar van het vol gend jaar de tijd krijgen. De dreigende sluiting van het buurthuis is het gevolg van een aantal maatregelen die de Stich ting Welzijn '90 moet nemen om aan een aantal gemeentelijke be zuinigingen te voldoen. Toch wil Buurthuis Oost niet bij de stich ting protesteren. „Die hebben geen zin om naar ons te luiste ren," aldus penningmeester Kruin Hamelink van het buurt- huisbestuur. „We willen hier ge woon activiteiten kunnen blijven bedrijven. Daar is wat geld voor nodig en we willen duidelijkheid of dat komt." De laatste paar iepen tussen stadskantoor en Emmaplein in Schiedam hebben het loodje moeten leggen. Ze zijn te ziek om overeind te houden. Dus is er een enorme kraan aan te pasgeko- men om de bomen op een verantwoorde manier neer te halen. De c peratie was al voor vorige week gepland, maar het slechte weer maakte uitstel nodig. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De speelvoorziening in het parkje tussen de Marconis traat, Galvanistraat en Marconi- weg in Schiedam krijgt een flinke opknapbeurt. De meest ingrijpen de verandering die het speeltuint- je weldra zal ondergaan, is het plaatsen van een meter hoog gaashekwerk met zogenaamde hondenroosters rondom de speel plaats. Daarmee moet het parkje worden verlost van de hondepoep die het spelen bijna onmogelijk maakt. Verder bevatten de uit te voeren werkzaamheden in hoofdzaak het prepareren van de grond, het aan brengen van beplanting, het her stellen van het gazon en de plaat sing van nieuwe speelwerktui- gen, banken en papierbakken. Die reconstructie kost de ge meente 40.000 gulden. De speelvoorziening functioneert al enkele jaren niet naar behoren en dat komt volgens het meren deel van de buurtbewoners door de aanzienlijke hoeveelheden hondepoep en zwerfvuil waarmee het parkje wordt bevuild. Tevens vinden ze dat er een beperkte zit gelegenheid is en er voor de km deren nauwelijks speelmogelijk- heden zijn. Een aantal wijkbewoners heeft zich bereid verklaard sociale con trole uit te willen oefenen en schade te melden. Schiedam - Het Schiedamse ge meenteraadslid Cor Huijken (PvdA) heeft een goedkope ma nier bedacht om nieuwe metro verbindingen tot stand te bren gen. Huijken wil metrotreinen la ten rijden over de spoorrails van de NS. De lijn Rotterdam-Hoek van Holland is daar volgens hem uitstekend voor geschikt. Tech nisch zijn er geen problemen, zegt het raadslid. Treinen en me trostellen hebben dezelfde spoor breedte. Cityven uerssysteem Cor Huijken pleit voor een city- vervoerssysteem via het spoor wegnet. zoals dat in enkele steden in het Roergebied is gerealiseerd. De lijn Rotterdam-Hoek van Hol land is voor Huijken „een dood stuk rail naar de kust" waarover vier keer per uur een Sprinter- trein rijdt, en verder een klein aantal boottreinen per dag. De Sprinters zouden volgens het raadslid gemakkelijk vervangen kunnen worden door een veel fre quenter rijdende metro. De Schiedammer bracht zijn idee naar voren tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor Stadsontwikkeling en Vervoer. Daar werd de aanleg van een nieuwe metroverbinding met Spijkenisse - via de tweede Be- neluxtunnel - besproken. Huij ken zou het zonde vinden als „de mooie stad Schiedam zou worden opengelegd" voor een metrobuis. Via Vijfsluizen een aftakking leg gen naar de spoorlijn vindt Huij ken veel praktischer. Huijken heeft Zijdeveld gevraagd uit te zoeken wat de machtsposi tie van de NS is. „Mogen wij dat stukje rail benutten, of is dat on haalbaar?" Maassluis - De politie heeft vannacht tevergeefs tot in het Eu- ropoortgebied een aantal autodie ven achtervolgd. Rond kwart over een waren er drie mannen gesig naleerd die morrelden aan een personenauto in de Mereilaan te Maassluis. Toen de politie arriveerde, was het trio er al vandoor, maar een getuige had het kenteken geno teerd. De auto, in Rotterdam gestolen, werd by de Beneluxtunnel weer gesignaleerd, waarna een achter volging, met snelheden tot 160 ki lometer per uur volgde. De daders ontkwamen. In het Europoortge- bied werd de auto gevonden. Ge probeerd was de wagen in brand te steken. Vlaardingen - Een54-jangeGaar- dingse is gisteren met haar enkel bekneld geraakt tussen haar fiets en de bumper van een auto. Dat gebeurde op het Van Schraven- dijkplein nadat de vrouw, die met haar fiets stilstond, was aangere den door een 35-jarige automobi list uit Vlaardingen. Met een am bulance is de vrouw naar het Ho- ly-Ziekenhuïs vervoerd. Vlaardingen - DeGaardingse po litie heeft gistermiddag tussen een en vijf uur in de Westwijk 25 bromfietsen gecontroleerd. Twee werden er voor technisch onder zoek meegenomen. Vier keer werd een proces-verbaal uitge deeld. Vlaardingen - Een 62-jarige Gaar- dinger heeft vannacht rond half een op de Westhavenkade met zijn vuist een ruit van een horeca gelegenheid stukgeslagen. Hij was het vermoedelijk niet eens met de sluitingstijd. Schiedam - De Schiedamse poli tie is gisteren bezig geweest een koe terug te krijgen in een wei- tand. Het dier bleek op de Harre- weg aan de wandel en is met zach te hand richting Groeneweg ge dreven om daar op het gras te wachten tot de eigenaar 20U ko men. Schiedam - Een 44-jarige Schiedammer is vannacht rond een uur op de Hoogstraat overval len door twee man. Eén ging er voor hem en één ging er achter hem staan. Beide overvallers sloegen, waarna de man bewuste loos raakte. Toen hy bijkwam ble ken geld en sieraden verdwenen. Schiedam - Een motorfiets die gisternacht is gestolen aan de Boerhaavelaan in Schiedam is gisteren rond het middaguur weer aangetroffen in de Dalton straat. De kentekenplaat lag in de struiken. Vlaardingen - De Vlaardmgse wethouders Ton van der Steen (ruimtelijke ordening) en Agnes van Ardenne (minderhedenbe leid) hebben een gesprek gear rangeerd met het bestuur van de Turkse Culturele en Sociale Stichting. De wethouders zijn benieuwd naar de achtergronden van de door de stichting gewenste ver huizing van een moskee naar het gebouw van de Kerk van de Nazarener. De gemeentebestuurders heb ben dit initiatief genomen naar aanleiding van protesten uit de Oostwijk. Twee bewoners uit de Arnold Hoogvlietstraat kwamen in actie toen zij in de krant lazen dat de gemeente een positief ad vies heeft uitgebracht over de door de Turken gewenste ver huizing. Zij vrezen druk verkeer en parkeerproblemen in de straat. Aan een gesprek met vier bewoners heeft wethouder Van Ardenne de indruk overgehou den dat er veel weerstand bestaat tegen de verplaatsing van de mos kee. „Ik ben gevoelig voor de ar gumenten van de bewoners. Het is best de moeite waard om deze zaak nog eens te bekijken. Van der Steen en ik 2ien onze rol als een bemiddelende." Emmastraat De Turkse moskee is nu ook in de Emmastraat gevestigd. Wethou der van Ardenne weet dat de stichting al enige tijd op zoek is naar een groter onderkomen. De plaats achten de Turken van min der belang, maar nu de Kerk van de Nazarener vrijkomt, voelen zij wel voor een voortzetting van de activiteiten op deze plek aan de Emmastraat. Het bestemmingsplan staat een gedaantewisseling van kerk in moskee niet in de weg, maar vol gens Van Ardenne moet wel de vraag worden gesteld of een der gelijke ontwikkeling wenselijk is. „Dat is ook in het belang van de initiatiefnemers," meent de wethouder. „De moskeegangers zijn gebaat bij goéde verhoudin gen in de wijk." De actievoeren de bewoners plaatsen hun pro test ook in het licht van andere ontwikkelingen in de Oostwyk. De komst van Turkse koffiehui zen, slagers, reisbureaus en een moskee leiden volgens de actie voerders tot een ongewenste concentratie van Turkse activi teiten. Wethouder Van Ardenne is be gripvol. „Ik heb zeker niet de in druk dat de bewoners racisti sche motieven hebben. Ieder een weet dat de tolerantie gren zen heeft."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2