Asbest vrijgekomen in Babberspolder Theo Potters weigert om London Knights te annuleren Tientallen gegadigden voor een huis vissen achter net Weer grafschennis op begraafplaats Maassluis Nieuwe cijfers over dwangarbeid in de oorlog Poppe: 'gemeentediensten ruziën over bevoegdheden bij opruimen' Vrouw in huis neergestoken Waarschuwing voor wieders Winkeldief achtervolgd I Autokraken Flinke buit in tankstation Botsing op Fruissinge! LESKI MEUBELEN - HOOGSTRAAT 206 - VLAARDINGEN MAANDAGMORGEN GESLOTEN - TEL: 010 - 4346918 n m m m I BegioWatmeeg jl I .1»»., A„ cuats m rr urn •aafr* i J j Brede Havenstraat 6 msm SrfU St"f f O I "S I 3131 BC Vlaardingen WW Cm If 3 I Wf %t= s JLV/ tel010-4350557/fax43 Bij de sloop van schuurtjes bleken asbest-cementen daken ka potgeslagen te worden. 'Bij elke klap komen wel een miljoen vezels vrij,' aldus Remi Poppe van de SP. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - Opnieuw is Vlaar- dmgen geconfronteerd met een asbest-affaire. Ditmaal is gecon stateerd dat het kankerverwek kende materiaal bij sloopwerk zaamheden in de Babberspolder vrij is gekomen. Remi Poppe van de Socialistiese Partij heeft wet houder drs. Kees van der Windt (Milieu) hiervoor gewaarschuwd. Poppe heeft vervolgens de indruk gekregen dat enkele gemeentelij ke diensten ruzie maken over wie wat te vertellen heeft en welke re gels moeten worden gehanteerd. In de raadscommissie Milieu is gisteravond meegedeeld dat de zaak onder controle was en dat de asbest zou zijn afgevoerd naar de Maasvlakte. Maar Poppe heeft met eigen ogen later op de avond gezien dat er nog asbest lag op de bewuste plek. Het SP-raadslid: „Er is niets opgeruimd. Ik zie nog zakkenvol liggen. Maar Bouw- en Woningtoezicht zegt dat voldaan wordt aan de voorwaarden en het Werkverband Milieu van de ge meente bestrijdt dat, heb ik be grepen." Maasland - Een nog onbekende man heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Maassluis neergesto ken In een huis aan de Koningin Julianaweg, waar de vrouw huis houdelijk werk verrichtte, werd ze door de man aangevallen en met een mes gesloken in borst, arm en been. De vrouw viel op de grond en raakte buiten bewust zijn. Toen ze weer bijkwam beide ze een vriend die haar naar de dokter bracht. De steekwonden bleken mee te vallen, maar door de val bleek ze een zware hersen schudding te hebben opgelopen. Wat de motieven van de aanvaller waren is de nog niet duidelijk. Uit het huis is niets ontvreemd. De politie heeft voorlopig slechts een vaag signalement van de man. Schiedam - De Schiedamse poli tie waarschuwt voor twee mannen die aanbieden om de tuin te wie den en ratten te verjagen. Ze vra gen betaling vooruit, waarna ze niet meer terugkomen. De politie wil graag gewaarschuwd worden als ze weer ergens hun diensten aanbieden. Maassluis - Een 24-jange Maas- sluizer, die uit een kledingzaak aan de Nieuwstraat vier overhem den had gestolen, is na een korte achtervolging gepakt. De man had zijn buit onderweg op het dak van een schuur gegooid. Poppe was benaderd door men sen uit de Babberspolder. Hij is ei gisteren gaan kijken en heeft ge constateerd dat slopers er asbest- cement golfplaten hadden stuk geslagen. Die golfplaten kwamen van schuurtjes. Poppe. „Bij elke klap op zo'n plaat komen wel een miljoen vezels vrij. Dus dat spul moet daar wel weg." Hij heeft Van der Windt gevraagd passende maatre gelen te nemen Onder meer is geeisl dat de Arbeidsinspectie wordt ingeschakeld Dat is meteen gebeurd. Van der Windt heeft verder de dienst Ge meentewerken opdracht gegeven meteen 'adequate maatregelen' te treffen als dat nodig mocht zijn. Verder zijn er monsters genomen. De sloop is stilgelegd. Van der Windt: „Of ik weieens denk: potverdorie, weer asbest? Jazeker. Van de week kwam het bericht dat het mogelijk ook in een school zou zitten. Dat bleek na bemonstering gelukkig erg mee te vallen." Eerder kwam het vrij bij verbouwingswerk in het verzorgingstehuis Drieenhuijsen. Bejaarden moesten toen worden geëvacueerd. De wethouder verbaast zich er ook over dat er zo gemakkelijk gesloopt wordt. „Want met wat voorzorg is een en ander toch goedkoper. Als zon golfplaat wordt losgeschroefd is er niets aan de hand. Nu mogelijk wel." Poppe heeft gevraagd om voor zichtigheid omdat er nog flink wat schuurtjes met asbest-ce ment daken overeind staan. Hij wil dat de gemeente het sloopbe drijf wijst op de bouw-CAO, waar in staat dat het voor bedrijven verboden is asbesthoudende pro- dukten te be- en verwerken. Maassluis - De rooms-katholieke begraafplaats van de Petrus-, Paulus- en Andreas-parochie aan het Reviusplein in Maassluis is afgelopen weekeinde wederom bezocht door vandalen die zo'n tien grafzerken vernielden. Bo vendien is er ingebroken in de ka pel en. ?o blijkt uit het poliiie-on- derzoek, hebben de vernielers op het orgel gespeeld en diverse voorwerpen van plaats veran derd. Het is de derde keer dat de begraafplaats het doelwit is ge weest van vernielers. Eind vorig jaar en ruim een maand geleden werden er ook al talloze grafste nen- en zerken kapot getrapt. In overleg met het kerkbestuur besloot de politie niets over de grafschennis m de openbaarheid te brengen. Enkele nabestaanden van de mensen die aan het Revi usplein begraven liggen, gaven na de eerdere wandaden te ken nen het daar niet mee eens te zijn. Desondanks koos het kerkbe stuur er ook dit keer voor de be zoekers de trieste aanblik te be sparen en de boel eerst op te ruimen voordat de betrokkenen op de hoogte werden gebracht. Bij de voorgaande onderzoeken vond de politie van Maassluis geen enkele aanwijzing die Icon leiden tot de aanhouding van de dader of dader(s). Na de laatste vernielingen denkt men echter te doen te hebben met een groepje jongeren. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben omwonenden een aantal jongens heme horen maken in de buurt van de be graafplaats. The London Knights zul len op Goede Vrij dag te zien zijn in disco theek Mv Way,ondanks vragen van de CDA- en RPF/ GPV/SGP fractie. Foto Jan ran der Ploeg Vlaardingen - Exploitant Theo Putters van discotheek My Way is niet van plan het optreden van de mannelijke stripgroep The Lon don Knights af te gelasten, nu de CDA- en de RPF/GPV/SGP-fractie erop gewezen hebben dat de voor stelling plaatsvindt op 17 april, Goede Vrijdag. „Ik heb die jon gens geboekt, overigens zonder dat ik wist dat het die dag Goede Vrijdag was, en ik heb ze al be taald," aldus de discotheekhou der. Theo Putters heeft wel een tegenvoorstel. „Als het CDA dat optreden niet wil, dan ben ik be reid het te schrappen als ze mij al mijn kosten vergoeden. Anders niet. Nee, ik zeg met hoeveel geld dat dan is. Dat hou ik voor me." De My Way-exploitant heeft, toen hij hoorde van de schriftelijke vragen die zijn gesteld door het CDA-raadslid Jan Jumelet en zijn RPF/GPV'SGP-collega Rien Lensvelt /elf contact gezocht met burgemeester Ered van Lier. Theo Putters wilde weten waar hij aan toe was. „De burgemeester liet me weten dat hij zich niet zou verzetten tegen het optreden. Vrijheid-blijheid, zei hij. Dus daar hou ik me aan." Het verbaast de discotheekhouder dat er zoveel drukte om The London Knights wordt gemaakt. „Jaren en jaren zijn er vrouwen die strippen en dan hoor je niets en nou is er iets voor vrouwen en de hele wereld staat op zijn kop. Weet je wat ik zou willen? Dat ze zich zo druk zouden maken over het gebruik van XTC en andere drugs. Dat is erg!" Theo Putters vindt dat buiten staanders zich niet op deze ma nier met zijn zaken moeten be moeien. Hij vraagt retorisch of Andre Hazes op Goede Vrijdag wel had gemogen. Daarnaast vindt hij dat hij deze acts wel m zijn zaak móet halen, omdat het pubiiek dat wil. „Anderen doen het en trekken publiek en ik wil dat publiek ook hebben. Weet je, ze geven teveel horecavergunnin- gen af en ja, ieder molentje vangt wat wind. Dan moetje wel." De uitbater verzekert dat het de eerste én laatste keer is dat hij The London Knights heeft gecon tracteerd. Hij opteer 'och steeds meer voor zijn aanvankelijke uit gangspunt: leuke, wat oudere muziek met dito klanten. Bij het optreden, waarvoor overigens nog kaarten beschikbaar zijn en dat rond tien uur 's avonds begint, worden, zoals te doen gebruike lijk, alleen vrouwen toegelaten. Vlaardingen - Het Gewestelijk Ar- beids Bureau (GAB) in Vlaardin gen heeft tussen 1 september 1941 en 1 oktober 1943 bijna 6.500 jon gens en mannen naar Duitsland en Frankrijk gestuurd om voor de nazi's te werken. Dat heeft de oud- brandweerman Cees Verhulst ont dekt in rapporten van het GAB, dat in die bezettingsjaren was ge huisvest in de zogenaamde 'Villa van Sterk' tegenover de Pelmolen aan de Westhavenkade. Naar Duitsland gingen in die pe riode 5.720 personen en naar Frankrijk 720. Ze kwamen, behal ve uit Vlaardingen, van de Zuid hollandse eilanden en uil het Westland. In het werkgebied van hei GAB van Vlaardingen, dat in de oorlogstijd bijna 42.000 inwo ners telde, woonden toen 154.000 mensen. Deze rijfers zijn boven watei t ko men bij de verzameling van gege vens over het aantal dwangarbei ders m Vlaardingen, die oud-boek handelaar Aart Pontier is begon nen. Hem is gevraagd voor Tijd schrift van de Historische Vereni ging Vlaardingen een artikel te schrijven over de door dwangar beid voor Duitsers getroffen Vlaar- dingers. De cijfers van het GAB vindt Pontier opvallend, want tot nog toe is er geen cijfermateriaal teruggevonden. Stadsarchivaris Hans Matthijssen heeft wel bere kend, dat minstens 2500 Vlaardm- gers slachtoffer van de Arbeitsem- satz moeten zijn geweest. Pontier heeft op een oproep voor informatie over eivaringen van Vlaardingers die Duitse dwangar beid hebben moeten verrichten ongeveer veertig reacties ontvan gen. Gisteren ontmoette hij de in zenders van informatie en andere leeftijdgenoten met dezelfde erva ring in Vaartland. Het waren men sen. die vanwege hun leeftijd of bij bedrijven als Havenbedrijf Vlaar dingen Oost, De Jong, Gusto en Wilton voor dwangarbeid waren aangewezen. Pontier ging van ta fel tot tafel om verhalen aan te ho ren en beschrijvingen van erva ringen in ontvangst te nemen. Een enkele aanwezige had een compleet boekwerk, anderen fo to's of oude brieven bij zich. Er waren ook twee weduwen van ex- dwangarbeiders gekomen. De ervaringen, die werden ver teld, varieerden enorm. „Alle ui tersten waren vertegenwoordigd Er waren er, die vertelden dat 2e het in die tijd gewoon goed had den gehad, maar ook wel, die h-1 heel slecht hadden getroffen en zelfs in een concentratiekamp te recht waren gekomen." Cees Verhulst, die zelf m Dresden heeft gezeten en zegt zijn leven te danken te hebben aan een ver valste inschrijving die een op het GAB werkende schoolvriend voor hem had gemaakt, heeft ook ont dekt dat in Nederland vijftig per soneelsleden van GAB's verval singen en andere sabotages met hun leven hebben moeten beko pen. Verhulst is voor de Historische Vereniging Vlaardingen de con tactman van Aart Pontter, die in zijn huidige woonplaats Winters- wijk verder aan de publicatie werkt over de Vlaardingse dwang arbeiders. Hij hoopt er in februari mee klaar te zijn Schiedam - In Schiedam /ijn au to's opengebroken aan de 1 larga- laan, Westvest, Jozef Oreliosmgel en in een garage aan de Westvest. Daar werden onder meer autora dio's. een ai totelefoon, een cd- wisselaar en enkele cd's gestolen. Schiedam - Bij een inbraak in een tankstation aan de Nieuwe Haven zijn sloffen shag en siga retten met een waarde enkele dui zenden guldens gestolen. "e kollektie van leski meubelen is erg uitgebreid, van eiken, klassiek, tot modern en super modern. De prijzen blijven steeds lekker laag, en de weekend koopjes zijn altijd kiene koopjes. Neem bijvoorbeeld dit 3 - 2 zits bankstel in echt leder en verkrijgbaar in schitterende mooie kleuren. Weekendkoopje Door Ben van Haren Vlaardingen - Bestek en bro chures zijn nog niet klaar, maar toch zijn alle 27 koopwo ningen, die Rehorst naar ont werp van de Amsterdamse ar chitect Cees Nagelkerke in de Babberspolder bouwt, al ver kocht. Vele van de honderden liefhebbers zijn teleurgesteld. Tientallen woedende tele foontjes hebben de gemeente en makelaarskantoor Van Zon de afgelopen dagen moe ten incasseren van mensen die achter het net hebben ge vist. „Nu is overduidelijk aange toond dat de woningbalans in Vlaardingen helemaal weg is. Het is echt niet gezond, dat mensen zo een woning ko pen," reageert makelaar John van Zon. Hij heeft de volgend jaar op te leveren eengezins huizen verkocht op vage teke ningen en tegen voorlopige, globale prijzen. Bouwer, ge meente en architect moeten nog tot definitieve afspraken komen. „We moesten wel. Ons gehele bedrijf stagneerde nadat de gemeente, tegen mijn wens in, alle bij haar ingeschreven liefhebbers had gemeld, dat met de verkoop kon worden begonnen en wij de uitverko- len makelaar waren.' Het is allemaal razendsnel verlopen. Op vrijdag voor de krokusvakantie kwam Re- horst met de gemeente lol overeenstemming en in die vakantieweek zijn de ge meentelijke brieven rond ge stuurd. Project-coordinator Bert van Kan van de gemeen te Vlaardingen bevestigt. „Toen de zaak rond ivas, heb ben wij een brief geschreven aan alle 350 mensen, die zich in decern bei bij ons hadden gemeld voor de eerst te bouwen 63 koopwoningen. Tegelijk hebben we hun na men aan de makelaar gege ven. Deze hecfl de kandida ten vorige week weer zelf be naderd." Belangstellenden voor de 27 zogenaamde hofwoningen (gemiddeld 179.000 gulden, inclusief afgekochte erfpacht en een eenmalige rijkssubsi die), die hierna contact opna men met de makelaar kregen te horen, dat al deze wonin gen al verkocht waren. Zij maakten zich boos op Van Zon en wendden /ich tevens tot de gemeente „We hebben tientallen klachten binnenge kregen," erkent Van Kan. „Maar het is onze zaak niet. dat hebben we van meet af aan gezegd. Wij hebben met bouwer en makelaar geen af spraken gemaakt over de wij ze van verkoop, behalve dat alle belangstellenden gelijk tijdig geïnformeerd zouden worden De gemeente vindt hel wel belangrijk, dat ieder een even grote kans heeft." Een van de teleurgestelden reageert: „Ik heb altijd de in druk gekregen, dat er geloot zou worden tussen de kandi daten Net zoals met de hui zon aan de Vlaardingse Vaart is gebeurd." Van Zon: „Toen ons andere werk in de knel kwam, nadat de gemeente in haar brief naar ons had venvezen, heb ben we alle mensen geschre ven dat we pas summiere ge geven:, hadden en de tot standkoming van een brochu re nog even zou duren. Moch ten mensen het ontwerp al vast willen zien en toch al een koopverklaring wallen teke nen, dan konden ze contact opnemen. De reactie op die brief overdonderde ons. Een dag na de verzending, vorige week vrijdag, kon ik 's och tends mijn kantoor niet in. Zoveel koopkandidaten ston den er. Dat is in het weekein de doorgegaan. Maandagmid dag, nog voor de eerste paal voor de huurhuizen aan de Rotterdamseweg de grond inging, waren alle 27 huizen verkocht. We bleven vervol gens met een heleboel teleur gestelde mensen zitten." Vlaardingen - Een 24-jange automobiliste heeft gister middag rond vijf uur een flin ke bult opgelopen bij een bot sing op de kruising Pruissin- gel/Soendalaan. Ze wilde rechtdoor, maar kreeg geen voorrang van een 23-jarige Vlaardinger. Door de klap kwam ze mei haar hoofd te gen de deurstijl van haar wa gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2