13 'Je kan aan de kinderen zien wat voor tijd het Is; Uitzicht Van Hogendorpstraat is gritstralen-atïaire beu mÊÊÈÊSÊÊÊ^-mMMMm Het Minder recreatie bij Kethei en in de Hoiierhoeksepolder 1975 Twee musicals op school Amnesty schrijft Zending op video-avond Ricardo naar EuroDisney Schelpen herkennen Oranjebal bij CJV Eerste man voor museum Vier scholen planten 'Pacific Straattheater' bhmbMBmBBmam HM Advertenties en posters tegen vooroordelen Rotterdams Dagblad Dinsdag 24 maart 1992 Vooroordelen zijn verschrikkelijk, redeneert de gemeente Viaardingen en start daar dus een actie tegen. Posters en advertenties moeten duide- jjjk maken dat bepaalde groepen in de stad terecht een extra steuntje in de rug krijgen. Begrip kweken, heet dat. Want daarmee voorkom je dat nog meer vooroordelen ontstaan. £n dan gaat het niet alleen om migranten, is er overduidelijk bij gezegd. Want de gemeente verkondigt ook extra aandacht te hebben voor groe pen als ouderen, vrouwen, gehandicapten. Die verdienen een steuntje inde rug. Dat willen we uitleggen, aldus wethouder John Ranshuijsen. De gemeente heeft een heieboel uit te leggen. Want nagenoeg tegelij kertijd iaat PvdA-er'Peter Roovers, partijgenoot van Ranshuijsen, de Vlaardingse pers weten dat hij al in '74 aandacht vroeg voor met na me de gehandicapten in de stad. En wat kreeg hij, om precies te zijn op 23 april 1975 als antwoord van het college van B en W? „Er is onderzoek gaande of, en in hoeverre het mogelijk is deze gebouwen ook voor rolstoelgebruikers toegankelijk te maken." En: „De door u aange haalde problematiek inzake de toegankelijkheid van openbare gebou wen heeft reeds geruime tijd onze aandacht." Dat was, ik herhaal het even. in 1975. Kort geleden is geconstateerd dat veel gemeentelijke gebouwen nog steeds zeer slecht toegankelijk zijn. Ondanks alle mooie beloften van 1975. Nu gaat de gemeente uitleggen waarom er onder meer voor gehandi capten extra geld wordt uitgetrokken. Op de poster wordt daartoe een rolstoelgebruiker getoond die ergens niet naar binnen kan. Maar als na lö.jaar nog steeds rolstoelgebruikers niet of nauwelijks bij gemeentelijke gebouwen binnen kunnen, wat zijn dan de beloften van toen en dus ook die van nu waard? En welke extra aandacht is er dan al dié tijd voor gehandicapten geweest? JAN BOOISTER Met twee musicals, op woensdag 25 en donderdag 26 maart uitgevoerd in het Passagetheater, viert de St. jozefschool haar jaarlijkse schoolfeest. Ouders heb ben rekwisieten en kleding gemaakt. De ene musical is voor de groepen 3,4 en 5 en de andere voor de groe pen 6,7 en 8. öt'de bibliotheek van de Blauwe Brug zal vanaf 26 maart elke laatste donderdag van de maand door de Schiedamse afdeling van Amnesty International een schrijfavond voor politieke gevangenen worden ge houden; van 18.30 tot 20.00 uur. Op die manier wor den mensen geholpen die wegens hun overtuiging en zonder het gebruik maken van geweld gevangen zitten. Meer informatie is verkrijgbaar bij Joke Gaas beek, tel. 4703587. In het Trefcentrum van de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan is dinsdag 31 maart een vi deo-avond met informatie over zending en missie oudé én nieuwe stijl te zien onder de titel 'De Derde Wereld en wij'. Paler A. Smit spreekt.over Brazilië. De avond begint om 19.45 uur. Ricardo Gordijn heeft een treinreis naar EuroDisney bij Parijs gewonnen. Vanmiddag is hem de prijs uit gereikt in het Bondsspaarbankkantoor aan de Mgr.Nblenslaan. Ricardo heeft een kleurwedstrijd gewonnen. De overige prijswinnaars zijn Maijolijn Jongepier, Robbie Twigt en Arif Dogan. De Vereniging voor Veidbiologie KNNV houdt op de dinsdagen 14,21 en 28 april een cursus over het vin den en herkennen van schelpen. Dat gebeurt in na- tuurcentrum De Boshoek aan de Churchillweg 52, steeds vanaf 20.00 uur. Deelnemen kost 15 gulden per persoon. Men krijgt dan een schelpenboek. Viaardingen De CJV Viaardingen houdt 30 april samen met de Stichting Nationale Gedenkdagen het traditionele Oranjebal in gebouw Triangel. De bands Kinda Gogo en Sinister Street zorgen voor de muziek. Kaarten kosten tien gulden. Mr. D. J. van der Heiden is de nieuwe voorzitter van het algemeen bestuur van de Stichting Visserijmu seum. Instituut voor de Nederlandse Zeevisserij. Hij is.dr. ir. L. H. Ruiter, die deze functie twaalf jaar ver vulde, opgevolgd. Van der Heiden is directielid bij Smit Tak BV. De basisscholen Beukenhof, Jan Ligthartschool, Re genboog en Doorloper planten morgen 'inden in ver- met de Landelijke Boomfeestdag. Dat doen ze s morgens aan de Anthony Knottenbeitsingel en de Spoorsingel. Het 'Pacific Straattheater' is zaterdag 28 maart te den en le horen op de 'Andere markt', die van 12.00 lot 16.00 uur op het Liesveld wordt gehouden. Er zijn ook gepofte maïskolven te koop, mede omdat een en ander in het teken van Amerika staat. Agenda SCHIEDAM dinsdag 34 maart t Bingo, Kluphuis Oost, Galileïstraat 86,20.00 uur. Cursus flamenco-dansen, wijkcentrum de Erker, 21.00 uur. VIAARDINGEN dinsdag 24 maart *Raadscie, Stadsontwikkeling, stadhuis, 19.30 uur. Bezing over de ontginning van Viaardingen. Histo rische Vereniging, pastorie Sir.t Johannes dc Dooperkerk. Hoogstraat, 20.00 uur. Köensdag 25 maart Vriend of vijand (jeugdfilm). Stadsgehoorzaal. 14;00 uur. MAASSLUIS dinsdag 24 maart Bingo. Koningshof, 20.00 uur. Marrie Peute woont aan de GA Brederolaan in Maassluis. Ze kijkt uit op het speelplein van üe Koningin Wilhelminaschool. Door Peter de Lange Foto Roel Dijkstra „Ik wil hier wel weg, maar waar moet je heen? Nergens vind je meer zo'n vrij uitzicht. '1 Blijft mooi, ook al is er veel veranderd. Kinderen zijn altijd leuk en gezel lig om te zien. Ik kijk er al naar sinds ik hier in 1956 kwam wo nen. Toen was dit de laatste flat, de rest was nog een kale zand vlakte. Je keek zó op de Water weg. Elke dinsdag zag je de Sta tendam voorbij komen. Het was vroeger allemaal een beetje mooier, maar dat kan ook komen omdat ik al wat ouder ben. Dan vind je dat al gauw. Toch denk ik dat het er slordiger uit ziet. Ze gooien alles maar neer. Kranten, rotzooi. Ik denk dan: als je wat hebt, douw 't even in je tas. De kinderen maken er soms ook een rommeltje van. Vroeger zag je wel eens dat ze het moesten opra pen van de schoolmeester. Meneer Binnenkade stond vaak in de deuropening om toezicht le houden. Dat deed zijn opvolger ook, meneer Westenbrugge. Ik kende ze al'emaai bij naam. Wel ke onderwijzers er nu werken weet ik niet. Ik zie zelden of nooit een meester. Ook niet tijdens het speelkwartier. Je kan aan de kinderen zien wat voor lijd het is. Vroeger zag je ze haasje over doen, en lollen en hin kelen. Ze waren altijd met elkaar bezig. Dat is niet meer zo. Ze staan vaak in groepjes bij elkaar of ze hangen tegen de muur. En ze rolschaatsen in hun eentje op zo'n plank. Het is natuurlijk wel zo datje niet alles ziet. Dit is alleen maar de buitenkant. Binnen kan het heel gezellig zijn. Wat me wel opvalt is dat de kinderen niet meer met de hele klas naar de aubade gaan op Koninginnedag. Zelf ga ik altijd zingen met een buurvrouw. De kinderen die je dan op de Markt ziet zijn met hun ouders geko men. En ze kennen niet eens het Wilhelmus. Zonde hoor. We moe ten toch blij zijn dat we nog een koningshuis hebben? Mijn dochter heeft ook op de KW- school gezeten. En ik zelf eigen lijk ook, in de tijd dat het gebouw nog op 't Hoofd stond. Bij meester Binnenkade. Het ging er toen heel streng aan toe. Stilzitten in de bank met de armen over elkaar. Als de jongens verdiend waren kregen ze een pets. De school op 't Hoofd was mooier dan deze. Leuker gebouwd. Dit is meer een schuur. Recht-toe, rechl-aan. Er is geen fleur aan. De ramen van hel bijgebouwtje heb ben ze dichtgemaakt met platen, omdat er bijna elke dag een gla zenmaker bezig was. Om de ha verklap sneuvelde er een ruit. En het fietsenhok is weg. Vernield. Op zekere dag hebben straatjon gens er een gat in gemaakt. Toen de politie kwam hingen ze te slin geren aan de lamp. Het vandalis me werd steeds erger. Op 't laatst hebben ze de boel maar afgebro ken. Jammer, want het was met een een stuk kaler. Alleen het plein is altijd eender gebleven. Ze hebben het opge hoogd, maar het patroon met die rode tegels erin is nog net zoals het er vroeger uitzag." Door Sander Sonnemans Schiedam - Met de nodige be langstelling en niet zonder scep sis kijkt een groot aantal bewo ners van de Van Hogendorpstraat in de Schiedamse wijk Nieuwland uit naar het resultaat van de proef waarmee gisteren in ie Van 01- denbarneveltstraat is begonnen. Door middel van een vernieuwde gritstraalmethode en de zoge noemde naaldenbikhamer-me thode wordt hel betonwerk van de 531 woningen gereinigd. Een door medewerkers van het Gemeentelijk Woningbeheer, Ge meentewerken en twee onafhan kelijke adviesbureaus samenge stelde werkgroep kwam tot dat plan naar aanleiding van klach ten over de eerdere werkzaamhe den waarbij het gritstralen werd toegepast. Enkele bewoners van het complex Mgr. Nolenslaan vin den dat het gritstralen schadelijk is voor de volksgezondheid en hei milieu en de omwonenden over last bezorgt. Ze eisten dat het werk werd stilgelegd. Vervolgens besloten de wethouders De Leede en Reijnhout de werkzaamheden in alle delen van Nieuwland stop te laten zetten. Hennie Bogerd, woordvoerder van een kleine honderd bewoners van de Van Hogendorpstraat en omgeving, noemt de bezwaren la riekoek. liet zien zij en haar medestant - .•A het gritstralen zo snel mogeiijK wordt hervat. „Door achterstallig onderhoud is de boel hier verpauperd, de plant soenendienst besteedt aan deze buurt amper aandacht en de veeg- ploegen van het ONS komen de straat al niet eens meer in," somst ze een deel van haar klachten op. „Omdat er elders in Nieuwland klachten zijn gekomen over het gritstralen, zijn de werkzaamhe den in onze buurt ook stop gezet. Zonder eerst te informeren naar onze ervaringen. We horen er niet bij. We zijn door de gemeente in een verdomhoek 'geduwd. Ik woon hier achttien jaar prima naar mijn zin maar-zo gaat de lol er wel af. Hel grootste deel van de buurtbewoners is zeer te spreken over het gritstralen. Het gebeurde goed en snel en iedereen legde zich neer bij de overlast. Waarom dan toch stoppen? Nee, de ge meente laat ons gewoon stikken." Dichtgespijkerd Een wandeling door de omgeving van de Van Hogendorpstraat leert dat de tien flatgebouwen inder daad hoognodig aan een opknap beurt toe zijn. De kwaliteit van Hennie Bogerd: „Door achterstallig onderhoud is de boel hier verpauperd." Foto Roei Dijkstra iluut- en betonwerk laat danig te wensen over. Hier en daar een dichtgespijkerd raam maakt het er niet rooskleuriger op. „De laatste jaren is de buurt aan zienlijk achteruit gegaan," wijst Henny naar een van de grauwe flats. „Als er niets aan de wonin gen wordt gedaan stimuleert dat de bewoners niet hun wijk orden telijk te houden. Kijk, als de wijk hier is opgeknapt kunnen we ein delijk aan buurtbeheer gaan doen. Er zijn zat mensen die straks de zaak op willen pakken om de medebewoners er van doordrongen te maken dat zij er zelf toe bij kunnen dragen hun. woonomgeving leefbaar te hou den. Daarom moet er snel iets ge beuren. Zo kan het echt niet lan ger." Volgens Hans Haverkort, chef groot onderhoud en woningver- Woningbeheer, is de kans dat de werkzaamheden in de Van Ho gendorpstraat binnen afzienbare tijd worden hervat, vrijwel nihil. „Ik denk." zegt Haverkort, „dat er nog wel enkele maanden over heen gaan. Momenteel is de werk groep, waar ik ook deel van uit maak, nog volop bezig met de dis cussie omtrent het gritstralen en de eventuele schadelijke gevol gen daarvan. Bovendien moeten we het resultaat van de proefin de Van Oldenbarneveltslraal af wachten. Die duurt twee weken. Ik wil wel bi-nadrukken dat niet wij hebben besloten de werk zaamheden le stoppen maar dat het ons door de wethouders is op gelegd. Als u het mij vraagt had ik het ook anders gedaan, want het karwei had eigenlijk allang klaar moeten zijn. Wat le denken van de scha declaims die door de schil dersbedrijven zijn ingediend omdat ze niet aan de slag kun nen? Die lopen in de honderddui zenden guldens." Viaardingen - De gemeente Viaardingen start een actie om vooroordelen over het voortrek ken van minderheden weg te ne men. Met advertenties in huo- aan-huisbladen en met posters wordt in de komende zes maan den geprobeerd dat doel te berei ken. De actie kost 20.000 gulden. Hoofddoel is duidelijk te maken waarom de gemeente bepaalde maatregelen neemt en waarom bepaalde subsidies worden ver strekt. Want daar bestaan misver- standen over, aldus wethouder John Ranshuijsen (Anti-discrimi- natiebeleid). Geluiden daarover komen 'sinds enige tijd Jnnen bij het Meldpunt Discriminatie. Ranshuijsen: „Daaruit is opge maakt dat het wenselijk is pre ventief te werken. Het gaat dan niet alleen om migranten, mam* nok om gehand icaptenvrouwen ouderen die een steuntje in de rug kunnen gebruiken." Voor die mensen bestaan extra voorzieningen, waardoor anderen zich weieens benadeeld voelen, denkt de wethouder. Als voor beeld noemt hij onder meer de huursubsidie, de subsidies voor migrantenorganisaties, jongeren werk en gehandicapten. Met de advertenties en posters wordt uit gelegd waarom die groepen extra aandacht krijgen. Ranshuijsen erkent dat het resul taat van dergelijke acties moeilijk is te nieten. „Maar we werken sa men met het Platform Anti-discri minatie en dat heeft toch enige voelhoorns in de samenleving. Dus ovet- zes maanden moeten we maar eens bekijken wat de effec ten zijn." Viaardingen - Vooral de Hoiier hoeksepolder en de Kethel/Pol- dervnart, beide ten noorden van Viaardingen, worden getroffen door de ingrijpende bezuinigin gen op de herinrichting van Abts- woude. Het geplande Abtswoud- sebos ten zuiden van Delft blijft voorlopig buiten dc bezuinigin gen, De reconstructie-commissie Midden-Delfland moet tot bezui nigingen overgaan m opui acht van het ministerie van Land bouw. Het rijk zou 60 miljoen gul den bijdragen aan de omvorming van Abtswoude tot een recreatie gebied. De totale kosten daarvan bedragen 84 miljoen gulden. Het rijk wil nu echter maar 48 miljoen meebetalen. De bezuinigingen worden door al le betrekken instanties om princi piële re enen betreurd. Het is volgen-hen een slechte zaak om halverwege de reconstructie- werkzaamheden op het belang rijkste deelp!an ineens zulke be zuinigingen door te voeren. De provincie en het recreatieschap laten weten dat ze zich wel kun nen vinden iu de manier waarop wordt bezuinigd. Ook andere ad viescommissies kunnen zich in de voorstellen 'inden. Met vijf ingrijpende vop: wi! de commissie de bezn. gen doorvoeren. Zo krijgen ue Ke thei. Poldervaart en Hoiierhoek sepolder voorlopig veei minder recreatieve voorzieningen dan aanvankelijk was voorgesteld. Hoe ver de bezuinigingen worden doorgevoerd, staat woensdag ter bespreking in de vergadering van de reconstruct1-' mmissie Mid- clen-Dclflum.ijk wordt een deel van h- paren bedrag afgeschoven iu.it' de indeling van de Kethel/Poldervaart. De menin gen zijn hierover nog verdeeld. Zeker is wel dat het hier gaat om een bedrag van bijna negen mil joen gulden. Ook worden de Ack- ordijkse plassen (ten zuiden van Dell'gauvv) nog iets soberder her ingericht voor een bedrag van twee miljoen gulden. De plannen voor terreinen met belangrijke natuurwetenschap- pelijke waarden in Midden-Delf- land blijven goeddeels intact. „Bezuinigen op deze zaken is niet goed mogelijk, zonder dat de functie van de gebieden in hel ge drang komt,'' aldus het bestuur. Het gaat om een drassig gebied en een natuurbos. Door wat te schuiven met begro tingsposten heeft de reconstruc tiecommissie 3,7 miljoen gulden kunnen vrij maken. Dit vooral door rekening te houden met de komst van een golfbaan en door het bestuursgebouw aan de Zuid- buurt in Viaardingen te bestem men tot een bezoekerscentru m.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1