15 Tegenstanders gifberg in de meerderheid Pretoria gaat iets te snel voor de Waterweg Onderzoek naar politie Nieuwe Maasstraat open Zilveren medailles Babbeltruc voor tuin Hans Simons komt 'London night' in WEB Koningshof: gospelzang Gouden bruidspaar Dienstencentrum wil centraal adres Aftredende voorzitter CBS twijfelt sterk aan haalbaarheid plan bewoners 'WeJ actief bij DSM-ramp' Beschut wonen achterhaald Rotterdams Dagblad Woensdag 25 maart 1992 Schiedam De Schiedamse politie wil weten hoe de Schiedam mer over hel plaatselijke korps denkt. Vanaf vrijdag start een twee weken durend telefonisch onderzoek om een antwoord op die vraag te krijgen. Gevraagd zal ook worden of men zich veilig voelt in Schiedam. Zeshonderd Schiedammers zullen worden gebeld, gelijkmatig verdeeld over de stadsdelen Noord. Zuid/West en Centrum/Oost. In '89 en '90 werd ook al een dergelijk onderzoek gedaan. Hel wegdek van de Nieuwe Maasstraat ligt ter hoog te van de Lekstraat van maandag 30 maart tot vrij dag 3 april open in verband met rioleringswerkzaam heden. Het autoverkeer wordt omgeleid. Fietsers en voetgangers kunnen wel passeren. Hun enorme staat van dienst heeft Cor Stolk en Piet van Beurden, die respectievelijk werkzaam zijn bij de bedrijven Marine Structure Consultants BV en Van Borgh Textielverzorging BV, de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje in zilver opgele verd. De uit Numansdorp afkomstige Stolk begon zijn loopbaan op 14-jarige leeftijd en vierde gisteren zijn 50-jarige jubileum bij het bedrijf. Hij werkte zich op van ijzerwerker tot senior designer, piet van Beurden, Schiedammer in hart en nieren, is ruim 38 jaar als hoofd van de inkoopafdeling aan zijn bedrijf verbonden en is zeer actief in het sociaal en kerkelijk leven in Schiedam. Gedurende 30 jaar was hij als vrijwilliger actief bij een scouting-groep, 20 jaar maakte hij deel uit van de Stichting Maatschap pelijk Werk en de laatste acht jaar is hij secretaris van het kerkbestuur Sint Jan de Doper. Beide heren ontvingen de koninklijke onderschei ding in de recreatieruimte van hun bedrijf. Vlaardingen In Vlaardingen en Schiedam proberen zogenaamde 'tuinmannen' mensen op te lichten, zo meldt de poli tie. Er wordt bij mensen aangebeld met het aanboc de tuin te verzorgen. Er wordt vervolgens een voor schot gevraagd, waarna de t uinman met het geld ver dwijnt. Omdat staatssecretaris Hans Simons (Volksgezond heid) naar Vlaardingen komt is er in gebouw B van nel Holy-Ziekenhuis donderdag 9 april een bijeen komst, waar vragen aan de bewindsman gesteld kunnen worden. De bijeenkomst is belegd door het Regionaal Platform Politieke Jongerenorganisaties. Simons houdt eerst, vanaf 2Ö.30 uur een lezing over zijn beleid. In sociëteit het WEB aan de Callenburgstraat is za terdag 28 maart een 'London night', waarbij zowel aankleding als muziek in het tf ken van de Engelse hoofdstad staat. De avond begint 21.00 uur en de toe gang is twee gulden. Koningshof zit zaterdag 4 april weer vol, zo weten de organisatoren zeker, met gospel-minnaars. Dan treedt namelijk Night of Praise op met liederen die niet alleen om te luisteren zijn, maar ook om mee te 2ingen. Bij een eerdere avond met de groep Discipel zat de zaal ook tjokvol. Het optreden begint 19.45 uur en de toegang is gratis. Hel echtpaar Gilhuis-Grooters heelt vandaag het 50- jarig huwelijksfeest gevierd. De echtgenote van bur gemeester Van Es bracht het bruidspaar namens de gemeente een bezoek. Bruid en bruidegom zijn oor spronkelijk afkomstig uit Rotterdam. Zij werden daar beiden in 1916 geboren. Het echtpaar, dat aan de Merellaan woont, kreeg twee kinderen. Hoek van Hpllatfd Het bestuur van de Stichting Dienstencentrum Hoek van Holland wil ernaar streven dal ouderen vooral nun hulpvragen terecht kunnen op een cen traal adres. Een dergelijke voorziening bestaat sinds kort in "s-Gravenzande. Vaak zijn verschillende vormen van hulpverlening tezelfder tijd nodig, maar 'J niet altijd beschikbaar. Het is voor ouderen vaak moeilijk om de juiste adressen te vinden wanneer ze hulp nodig hebben. Het belangijkste doel van een centraal adres is te voorkomen dat ouderen tussen wal en schip vallen wanneer een aanvankelijk ingeschakelde hulp- dienst zijn taak beëindigt en men weer naar een an- der adres moet om andere vormen van hulp te krij- gen. ,j De samenstelling van de ouderengroep in Hoek van Holland is de laatste jaren drastisch gewijzigd. Met 'tëroe de 'nieuwe' ouderen wagen belangstelling. Agenda SCHIEDAM donderdag 26 maart Winterkledingbeurs, Klubhuis Zuid, 10.30-14.00 uur. Bloemenseance, wijkcentrum Nieuwland, Wibaut- Plein 165,20.00 Uur. Hert Oosterhout (liedjes), De Tender. 22.00 uur. VLAARDINGEN i woensdag 25 maart Haadseie. Onderwijs, stadhuis, 19.30 uur. I donderdag 26 maart 1 Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk, 12.45 uur. Cursus genealogie, wijkcentrum 't Nieuwelant, Goudsesingei 87,19.30 uur. Naked Gun (film), Stadsgehoorzaal, 20.30 uur. Maassluis - Een week voorde afronding van de schriftelijke inspraakprocedure zijn de te genstanders van de door wet houder Jan Storm en milieu gedeputeerde Hans van der Vlist ontwikkelde sanerings- variant voor de Steendijkpol- der ruim in de meerderheid. In dit voorstel wordt het ha- venslib na afgraving tot een diepte van 1,30 meter opgesla gen ais een heuvel aan de rand van de wijk. Veel bewoners zien liever dat het gif de wijk uit gaat. Tot dusver heeft de gemeente tien positieve reacties op het sa neringsplan Storm/Van der Vlist ontvangen. Het aantal schriftelij ke afwijzingen is inmiddels opge lopen tot boven de honderd. De tegenstanders maken veelal ge bruik van een standaard-brief, die is opgesteld door enkele bewo ners van de wijk. Tijdens een vergadering van de Commissie Bodemsanering Steendijkpolder (CBS) schaarde de meerderheid van de aanwezige bewoners zich verleden maand achter hun alternatieve schets voor een sanering. Het belang rijkste verschil met het plan- Storm is, dat het havenslib in het voorstel van de bewoners wordt afgevoerd naar een stortplaats buiten de gemeente. Tijdens de vergadering werd de bewoners aangeraden, massaal tegen de 'gifheuvel' in verzet te komen. In het stadhuis en bij sommige bewoners van de Steendijkpolder wordt sterk getwijfeld aan de haalbaarheid van het plan, dat is uitgedacht door de bewoners Kloet, Beerenkamp en Van der Horst. Het ministerie van VROM heeft bepaald, dat het Rijk maxi maal 34 miljoen gulden aan de sa- neringskoslen bijdraagt. Dit bedrag was aanvankelijk ge relateerd aan een door de toenma lige milieu-minister Ed Nijpels uitgedachte variant. In dit plan worden de tuinen en het open baar groen in de wijk afgegraven tot een diepte van zeventig centi meter, waarna de grond wordt af gevoerd naar een stortplaats bui ten de gemeente. Maassluis, de provincie en de be woners van de Steendijkpolder keerden zich massaal tegen dit voorstel. Volgens de drie partijen biedt zeventig centimeter schone grond de bewoners geen garantie dat zij in de toekomst niet meer in aanraking met het giftige ha venslib kunnen komen. In hun saneringsvariant komen Jan Storm en Hans van der Vlist aan dit bezwaar tegemoet door de grond af te graven tot een diepte van 1,30 meter. Deze ingrijpender sanering valt ruim tien miljoen gulden duurder uit dan het voorstel van minister Nijpels. Het grootste deel van de ze extra kosten denken de provin cie Zuid-Holland en de gemeente Maassluis terug te verdienen door het afgegraven slib in de wijk te houden, 'vlet het opslaan van de 110.000 kubieke meter havenslib op een erkende stortplaats is naar schatting ook tien miljoen gulden gemoeid. In het derde, van de be woners afkomstige voorstelwordt de grond net als in het voorstel- Nijpels naar een erkende stort plaats afgevoerd. Het verschil is, dat de grond net als in het voor stel Van der Viisl/Storm tot een diepte van 1.30 meter wordt afge graven. Daarmee is het een dure variant, maar volgens de bewo ners ku nnen er miljoenen worden bespaard als de in de wijk aanwe zige, gemiddeld 35 centimeter dikke schone toplaag wordt her gebruikt. In plaats van de grond af te voeren zou deze grond kun nen worden benut bij het op hoog te brengen van de wijk. Wethouder Jan Storm heeft laten weten dat het bewonersplan geen serieus alternatief vormt omdat het te duur en technisch niet uit voerbaar is. Voorzitter Jan Groot van de Commissie Bodemsane ring Steendijkpolder heeft twij fels, ook al heeft de door de CBS belegde vergadering zich massaal voor het bewonersplan uitgespro ken. „Ik weet alleen dat er een aanzienlijk tekort aan middelen in deze sector is. ïk twijfel sterk of de extra kosten van het bewoners plan er nog bij kunnen." Groot doet zijn uitspraken op een moment dat hij zijn afscheid als voorzitter van de.CBS heeft aan gekondigd. Volgens Groot wordt zijn vertrek niet veroorzaakt door een verschil van mening met de bewoners, die inmiddels massaal het plakkaat met de tekst 'Sane ren ja. gilberg nee' voor het raam hebben geplakt. „Ik heb dit altijd als een interim-functie be schouwd," zegt Groot. „Veel be woners hebben me juist gevraagd om aan te blijven." David de Beer, gewe zen Zuid-Afri kaan. Vorig jaar mocht hij voor het eerst sinds zeven tien jaar w-êi voet op zijn grond zetten. Foto Roei Dijkstra Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Ca rel van der Velden Brere Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Paul van den Bosch Vlaardingen - Het begon allemaal zo mooi, op die zestiende decem ber 1988. Maassluis wilde een ste vige vuist maken tegen Zuid-Afri- ka. Het stelsel van de apartheid stond indertijd nog zo stevig op haar fundamenten, net als de Ber- lijnse Muur trouwens, en het lag allerminst in de rede dat beide binnen afzienbare tijd zouden worden afgebroken. Steentje voor steentje. Pretoria zat toen nog fout, hart stikke fout zelfs, daarover waren •de pakweg honderd aanwezigen in het Schuurkerk-theater net roerend eens. De verhalen uit de praktijk van Joe Pillay, een ge vluchte Zuidafrikaan, en Klaas de Jonge, die wereldfaam verwierf door zich in de Nederlandse am bassade in Johannesburg te ver schansen voor het staatsregime, golden als niet te weerleggen be wijzen voor die stelling. Die avond werd besloten tot de oprichting van een platform te gen de apartheid. De eerste stad aan de Waterweg wilde van zich laten horen. Alleen de plaatselij ke WD hield zich afzijdig. Geen buitenlandse zaken binnen de Maassluise stadsmuren, daar hebben we nu eenmaal onze spe cialisten in de Tweede Kamer voor, zo ongeveer was de redena tie van de liberalen. Ook de RPF verwierp het initiatief. De overige politieke partijen zegden hun me dewerking toe, andere maat schappelijke organisaties (Vara, FNV) óók. Het begin was mooi. Het stond bol van het idealisme, maar wer kelijk van de grond is het Maas sluise anti-apartheidsplatform nooit gekomen. Triest dieptepunt was de laatste ledenvergadering, nu alweer een jaar geleden. Het voltallige bestuur van het plat form was aanwezig, evenals gast spreker David de Beer, maar in de zaal van het Schuurkerk-theater zaten niet mee: dan zegge en schrijve twee belangstellenden. Binnenkort komt het platform hoogstwaarschijnlijk voor de laat ste keer bijeen. Enige agendapunt: opheffing. Als bestuurslid Martin Burger, te vens PvdA-raadslid, de rokende puinhopen van het platform aan schouwt, hoeft hij zijn hersenen niet te breken over de oorzaken achter de verloren missie. Preto ria gaat te snel voor de Waterweg, daar komt het eigenlijk op neer. Het is in Zuid-Afrika geen kwes tie meer van zwart tegen wit, let terlijk en figuurlijk. Er zijn grijs tinten bijgekomen. De Apartheid loopt op zijn laatste benen - ze ker na het succes deze week van president F. de Klerk in het refe rendum - en zulks gebeurt met zo'n vaart dat het platform in de ogen van Burger voortdurend achter de feiten aanholt. „We waren nét opgericht toen Nelson Mandela vrijkwam," zegt Burger, die zich tot tweeëneen half jaar terug als beleidsambte naar van WVC bezighield met de contacten mét en boycots tégen de vroegere Hollandse boerenko- lonie. „De Klerk kwam aan de macht, alles raakte in een stroom versnelling. Eén van de doelstel lingen van ons platform was het verstrekken van informatie aan de bevolking. Daaraan blijkt men dus geen behoefte te hebben. Elke krant bericht dagelijks over de huidige ontwikkelingen in Zuid-Afrika. De media kunnen veel directer en veel sneller infor meren dan een vrijwilligers in Maassluis. Bo mdien heeft hel geen zin om in deze tijden van verandering te ageren tegen de regering." Ook de tweede taak, die het plat form zich had gesteld, werd niet volbracht. Een luis in de Zuidafri- kaanse pels wilde het zijn. Niet zozeer in de trant van 'Maassluis waarschuwt Zuid-Afrika voor de laatste lieer', maar in het grotere geheel, bijvoorbeeld de Lota (staat voor Lagere Overheden te gen Apartheid). Druk moest wor den uitgeoefend, zowel lokaal als nationaal. Tot concrete daden kon de ge meenteraad echter niet worden gedwongen, a'le mooie woorden van de di' v>se partijen bij de ge boorte van het platform ten spijt. Burger, zelf raadslid: „De politiek wilde Maassluis niet tot anti- apartheidsgtmeente uitroepen. Ook het voorstel om gemeentelij ke opdrachten niet te vergeven aan bedrijven met- banden met Zuid-Afrika heeft het niet ge haald. Men drinkt Max Havelaar- koffie bij de gemeente, dat wel. En in de hal van het stadhuis staat een informatie-stand. Bo vendien is er een potje met pro jectsubsidies voor ontwikkelings landen. Dus het gaat te ver om te zeggen dat Maassluis helemaal niets doet." Bovendien is de raad telkens weer zo vriendelijk om het plat form met een jaarlijkse subsidie te verblijden. Een nieuwe aan vraag daartoe voor volgend jaar hebben Borger e.s. maar niet meer ir\ .werd. Het einde is im mer- Zu'n kleine zes kilometer oost waarts, in Vlaardingen, zijn de an ti-apartheidsstrijders geenszins van plan het bijltje erbij neer te gooien. Ze hakken er alleen niet meer mee. „Onze groep," meldt woordvoerster Ineke Nieuwstra ten, „is eigenlijk omgeturnd van anti-apartheid tot pro-Zuid-Afri- ka." Een soort Niearagua-groep dus, voegt ze er ter verduidelij king aan toe. Nieuwstraten is getrouwd met David de Beer van de organisatie Kairos, een gewezen Zuidafri kaan. Vorig jaar mocht De Beer voor het eerst sinds zeventien jaar weer voet op zijn geboorte grond zetten. Zegt zijn echtgeno te: „Zodoende zit ik dus heel dicht bij het nieuws." De actiegroep 'Yïaardifigen tegen Apartheid' telt zes leden, die af komstig zijn uit de kerkelijke hoek of van Amnesty Internatio nal. Niet zelden treden ze op als zanggroep, met zwarte strijd- en bevrijdingsliederen op het reper toire. Na de optredens worden cassettebandjes van de groep ver kocht en de opbrengst gaat, uiter aard, naar het land waar het alle maal om begonnen is. We moeten het echter, zegt Nieuwstraten, vooral symbolisch zien. In absolute cijfers zetten de donaties uit Vlaardingen weinig zoden aan de dijk, maar het komt nu eenmaal uit een goed ha: l Dat ziet collega Burger uit de nuurge- meente dus absoluut niet zitten. „Aan een sympathiserend gevoel hebben de diverse bevrijdingsbe wegingen daar, het ANC voorop, niet zoveel. Je moetje wel blijven afvragen of je daden ook tot echte concrete resultaten leiden. Het heeft absoluut geen zin om voort durend in een achterkamertje je eigen gelijk te bewijzen. Een paar idealisten, die voor eigen paro chie staan te prediken. Dat schiet niet op en dat is de huidige situ atie van het platform in Maas sluis, hoe spijtig het ook is om te zeggen," aldus Burger, die zich in het geval van opheffing meer en meer zal storten op de racisme bestrijding. Een taak, die het plat form destijds, in december 1989. vooral op instigatie van het CDA ook tot de hare rekende. Onderzoeken De gemeente Vlaardingen tast" momenteel af of en zo ja hoe het de ontluikende democratie in Zuid-Afrika kan steunen. De ge meenteraad heeft daar, mede op verzoek van de zes activisten, op aangedrongen. Ook de VJaar- dingse WD heeft daar wel oren naar, anders dus dan hun bloed broeders in Maassluis. Hier lig gen juist de kleine rechtse partij en (SGP/RPF/GPV) en het CDA dwars. Nieuwstraten: „Het CDA is inza ke Zuid-Afrika overal tegen. Ze willen onze groep niet steunen. Hun redenatie: dan zouden we elke groep moeten steunen, bij voorbeeld ook een groep, die op komt voor het Russische volk. Op zich geen gek argument, maar zo'n groep is er dus niet in Vlaar dingen. Men moet naar de speci fieke situatie in Vlaardingen kij ken," Martin Burger kijkt met enige af gunst naar Schiedam. Daar geen koor of platform legen de apart heid, wél daden. De gemeente werkt veel samen met Lola en ontwierp twee jaar terug nog een speciaal lesprogramma voor net openbaar onderwijs. Het bureau Algemene Zaken in Schiedam lijkt te beseffen dat de zwarte Zuidafrikanen weinig kunnen uitrichten met steun, die hun al leen met de lippen wordt toege zegd. In de steigers Afgelopen september waren twee technici uit een Zuidafrikaans thuisland te gast in Schiedam. Ze verzamelden informatie om in ei gen land een op techniek georiën teerde organisatie op te zetten. "Waarschijnlijk wordt liet project dit jaar herhaald. Het is althans de bedoeling dat twee technici (één man en één vrouw) een half jaar stage lopen in de Jenever- stad. Volgens A. Noordzij, hoofd van de afdeling algemene en burgerza ken, vormt de persoonlijke be geestering van enkele ambtena ren de basis van dergelijke initia tieven. „Als een ambtenaar zich sterk betrokken voelt bij een pro ject, wordt er meer vaart achter gezet. Ik ben zelf zeer geïnteres seerd in thema's als ontwikke lingshulp en Zuid-Afrika, dus in zo'n geval ga je wat sneller achter bepaalde college-initiatieven aan. Daarbij komt dat de politiek in Schiedam toch heel wat linkser is. dan in bijvoorbeeld Maassluis. Als hier geen initiatieven voor Zuid-Afrika worden ontwikkeld, beginnen raadsleden geheid bin nen enkele maanden vragen te stellen." Het blijkt, derhalve, zonder een hijgende pressiegroep in de nek ook te kunnen. Praatjes vullen nu eenmaal niet altijd de juiste gaat jes. Schiedam - Het college van B en W heeft wél actie onder nomen bij de DSM-ramp, wordt geantwoord op schrifte lijke vragen van de WD- raadsleden Verhulsdonk en Hafkamp. Direct na de ont ploffing bij dat bedrijf is nage gaan of er gevaar bestond voor de volksgezondheid of het mi lieu in Schiedam. Hiervan was geen sprake, aldus het college. De twee liberalen hebben in hun vragen gesuggereerd dat B en W de DSM-ramp maar een beetje over zich heen heb ben laten komen. Dat wordt nu ten stelligste ontkend. Het col lege is steeds uitgegaan van de bevindingen van de Milieu dienst DCMR. Vlaardingen - De zorgverlening aan ouderen in beschut wonen complexen moet worden uitge breid. Anders heeft deze woon vorm geen toekomst meer. Tot die conclusie komt een onder de paraplu van de slichting Raad voor het Ouderenwerk Vlaardin gen opererende werkgroep. Een onderzoek van de werkgroep wijst uit dat beschut wonen in de oude opzet een achterhaald idee is. De ouderen die de Vïaardingse beschut wonen-fiats bevolken (Valkenhof, Marnixfiat, Blois van Treslongfiat, Renessehoeve, De Bolder, Hoylede en Wouthof) lo pen allemaal tegen dezelfde pro blemen op. Het servicepakket, dat veiligheid en beschutting moet garanderen, schiet ernstig tekort. Dat komt, zegt de werkgroep, omdat de bewoners een jaartje ouder zijn geworden. Toen ze hun fiat betrokken hadden ze vol doende aan een alarmeringssys teem, een recreatieruimte en de diensten van een huismeester. In middels zijn ze zo oud, dat ze meer begeleiding nodig hebben. In de praktijk treedt vaak de huis meester op ais hulpverlener. Hij wordt geacht dag en nacht klaar te staan. Hij verleent eerste hulp, fungeert als praatpaal en moet op ieder alarmsignaal reageren. Dat is een zware taak, waaivoor hij niet is opgeleid. De problemen in de flats begin nen zich op te stapelen, blijkt uit het onderzoek. Als flatbewoners beginnen te dementeren, is er geen directe opvang. Hun aanwe zigheid heeft bovendien een ne gatieve werking op het woonkli maat. Ouderen die niet goed meer ter been zijn hebben dikwijls nie mand die hun boodschappen doet. Hetzelfde geldt voor zieke bewoners. Tot het zelf organise ren van activiteiten in de gemeen schappelijke ruimte zijn de mees ten niet meer in staat. Veel bewo ners vereenzamen. De werkgroep vindt dat er snel maatregelen moeten worden ge nomen. De flatbewoners verdie nen meer aandacht van de zorgin stellingen. het verouderde alar meringssysteem zou moeten wor den vernieuwd en dé oneigenlijke taken van de huismeesters zou den moeten worden overgeno men door flatcoördinatoren. In het onderzoek werden ook de aanleunwoningen in Vlaardingen betrokken. Het blijkt dat de be woners van deze complexen nau welijks problemen hebben met hun verzorging. Dat is ook lo gisch, zegt de werkgroep, want aanleunwoningen zijn letterlijk tegen verzorgingshuizen aange bracht. De bewoners kunnen daar 24 uur per dag terecht voor hulp en bijstand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1