Waterweg 13 Plannen Liesveld weer aangepast Studie naar tweede woontoren op Hoofd Politiedeiar op eerste verdieping PI m Vertraging dreigt omdat China Palace en Heerdink niet willen verhuizen Dienstverlening voor heler Schiedam krijgt modern zeemanshuis wmmt Broersvest over enkele maanden afgesloten voor vrachtverkeer Queen Elizabeth 2 in juni weer in Rotterdam Q-team: wees zuinig op pakhuizen Katendrecht Voor eerst minder aanvoer vnilovens Provincie eist hogere omzet taxibedrijven Opheffing platform nabij Met 100 km door de stad Auto over de kop bij botsing Doorgereden na aanrijding Beeldplaat weg na inbraak Sloop Julianabrug start binnenkort Rotterdams Dagblad V/oensdag 25 maart 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 010-4350557/füx 4349754 Rotterdam - Het Engelse passagiersschip Queen Elizabeth 2 komt 8 juni tijdens een cruise vanuit Southampton voor een ééndaags bezoek naar Rot terdam. Het grootste deel van de ongeveer 1500 pas sagiers zal die dag een excursie maken naar de Flo- riade in Zoetermeer. Het is nog niet zeker of het gi gantische schip (67.139 brutoton) aan de Wilhelmi- nakade zal afmeren; de passagiersfaciliteiten zijn daar de laatste jaren hard achteruit gegaan De Queen Elizabeth 2 is voor de laatste maal in de zo mer van 1978 in Rotterdam geweest, tijdens de mani festatie Rotterdam Maritiem. Het is nog het enige schip dat geregeld met passagiers tussen Europa (Southampton) en New York vaart. Rotterdam - .iet kwaiiteitsteam Kop van Zuid dringt er bij de plannenmakers op aan nu al zuinig te zijn op de pakhuizen in Katendrecht. Juist omdat op de Wilhelminapier diverse karakteristieke panden tegen de vlakte moeten (onder meer de Drie Vemen) mag het restant niet eenzelfde lot wachten. De Ka mer Kop van Zuid, zoals het internationale team van kwaliteitsbewakers officieel heet, had ook op de Wil helminapier meer panden behouden willen zien. Ge zien de al gemaakte, en goedgekeurde, plannen voor dit gebied is dit in veel gevallen echter onmogelijk. D66-fractievoorzitter F. Ravestein drong tijdens de laatste algemene beschouwingen in de gemeente raad nog aan op behoud van panden als de Drie Ve men, het accumulatorgebouw en de werkplaatsen van Van den Broek en Bakema. In het raadsvoorstel, dat gisteren ter afdoening van die motie in de commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Ontwikkeling werd besproken, wordt mi de mogelijkheid opengehouden in ieder geval de werkplaatsen van Van den Broek en Bakema voor sloop te behoeden en in de bouwplannen in te pas sen. Ravestein wilde daar harde garanties over, maar dat weigerde verantwoordelijk wethouder Linthorst. „Straks komt er misschien een waanzinnig mooi plan en dan weet ik zeker, dat het Q-team alsnog met sloop instemt." aldus de wethouder. Daarover zal het masterplan voor de Wilhelminapier dit najaar meer duidelijkheid moeten verschaffen. Besloten werd de motie Ravestein tot dat moment nog in behandeling te houden. Een ander waardevol pand blijft met ieders instem ming wèl behouden, het zogeheten 'Fluitje van Van Ravesteijn', het voormalig goederenkantoor Feije- noord. Dit pand moet weliswaar verdwijnen omdat op die plek een weg is geprojecteerd, maar besloten is het gebouw elders opnieuw op te bouwen. De Queen Elizabeth 2 op de Nieu we Maaster hoogte van de Veerha ven, in de zomer van 1978. Op 8 juni is het cruiseschip vooreen eendaags bezoek weer in Rot terdam. Archieffoto Schiedam - De aanvoer van afval naar de vuilver- brandingsovens in Zuid-Holland is in 1991 voor het eerst sinds vele jaren gedaald. Er werd acht miljoen kilogram vuil minder aangevoerd. Dat is een afname van 0,18 procent. Het in Schiedam gevestigde Pro vinciaal Afvalvervvijderingsbedrijf Zuid-Holland (Proav) stelt dat de lichte trendbreuk te danken is aan successen op het gebied van voorkomen van af val en aan het hergebruik van diverse materialen. Ondanks de lichte daling van de totale afvalstroom naar de Zuidhollandse ovens, moest van al dit vuil Z toch een grotere hoeveelheid vuil dan ooit naar ande re provincies worden geëxporteerd: 350 miljoen kilo- gram. Dit komt volgens het Proav omdat de capaci teit van de ovens met 120 miljoen kilogram afnam (6 procent van het totaal), omdat sommige vuurketeis tijdelijk moesten worden stilgelegd voor plaatsing van nieuwe rookgasreinigingsapparatuur. „.Zuid-Holland heeft de andere provincies per con- tract beloofd te zijner tijd 65 procent van de in 1991 uitgevoerde hoeveelheid afval weer terug te nemen. Verwacht wordt dat ook dit jaar nog een fikse hoe veelheid vuil naar andere provincies moet worden gebracht. Rotterdam - De taxibedrijven in Rotterdam, Delft/ Westland en Den Haag zullen een hogere omzet '-•'moeten gaan halen, willen ze hun vergunning hou den. Dat is een nieuw voorstel van provinciebestuur- derf. F. J. Jansen. Taxibedrijven in Rotterdam moe ten meteen accountantsverklaring en met rittensta- ten gaan aantonen dat ze per beladen kilometer een opbrengst van ƒ3,24 hebben gehaald (nu ƒ3,00). GS hebben gistermiddag voor deze aanpak gekozen, in de hoop dat dit uiteindelijk leidt tot minder taxiver gunningen. Er is afgezien van de mogelijkheid om te saneren door optrekking van het minimum aantal kilometers per jaar. Dat wordt zelfs verlaagd tot 15.000 kilometer in Rotterdam en Den Haag. Giste ren publiceerde de Consumentenbond de resultaten van een onderzoek in de taxiwereld. Daaruit blijkt dat de bond juist van mening is dat taxi's in de toe komst meer zouden moeten concurreren en moeten afstappen van het systeem van vastgestelde prijzen. Het onderzoek toont ook aan dat taxichauffeurs veel verkeersovertredingen maken, onvoldoende stra- tenkennis hebben en zich niet altijd even behuip- zaam opstellen. Commissaris A. C. Sies van de Rot terdamse Taxi Centi ale. „V/ij zijn zeker vuO" concur rentie, als het maar niet ten koste gaat van kwaliteit Als taxibedrijven tégen een lagere prijs moeten wer ken. moeten de kosten ook lager worden. Hierdoor kunnen er dus onbekwamere mensen taxi-chauffeur worden." Door Ben van Haren Vlaardïngen - De bouw van een afzonderlijk kantorengebouw van vijf verdiepingen op het snijpunt van Liesveldviaduct en Veerplein is geschrapt uit de moderniseringsplannen voor het Vlaardingse centrum. Er zal op dit centrale punt nu alleen een appartementengebouw van tien of elf verdiepingen verrijzen, waarvan de benedenlagen een kantoorfunctie kunnen krijgen. Deze, voor het nieuwe stadsbeeld gezichtsbepalende, torenflat komt echter niet aan de rand van het Veerplein, zoals oorspron kelijk was gepland, maar aan de noordzijde van het viaduct. Het gemeentebestuur en project ontwikkelaar MultiVastgoed zijn tot die beslissing gekomen om verschillende redenen. Wel zijn beide partijen het erover eens. dat snel hel definitieve plan op tafel moet liggen om de bouwprocedu- re te kunnen starten. Eerder wer den de plannen gewijzigd omdat Liesveld-bewoners bezwaren hadden tegen een paar woonto rens. Die zijn overigens weer 5r,- getrokken. De laatste aanpassing van het ontwerp van architect Jan Decker is nodig omdat de Haagse restau ranthouder Yuen er niet veel voor voelt om met zijn China Palace van het viaduct te verhuizen. Al leen met hem en modemagazijn Heerdink zijn de gemeente en MultiVastgoed niet tot overeen stemming kunnen komen. Aan Heerdink, die sinds de ingebruik name van het Liesveld onder het viaduct is gevestigd, is inmiddels formeel de huur opgezegd. Advo caten van beide partijen zullen proberen tot een vergelijk over uitkoop te komen. Anders moet de rechter een uitspraak doen. Anders Met Yuen ligt de zaak anders. Hij is pas vier jaar huurder van de bo venverdieping het Ster/Roobol- pand en de prijs voor zijn ver plaatsing vindt MultiVastgoed waarschijnlijk niet opwegen te gen de waarde van een kantoren gebouw. Directeur drs. G.M.M. Hendriks: „Om de zaak helemaal af te bla zen, nu die twee problemen zijn overgebleven, zover zijn we niet. Op een creatieve manier zoeken we gezamenlijk naar een oplos sing. Daar komt bij dat de bouw van een kantorentoren wel een optie is geweest, maar het heeft weinig zin om functies in het plan te stoppen waarnaar geen vraag is." Er is wel haast geboden, vindt hij. „De bedoeling is dat we eind dit jaar. uiterlijk begin volgend jaar met de daadwerkelijke uitvoering beginnen." Zijn onderhai.de- lingspartner, wethouder John Ranshuijsen, redeneert: „Ik blijf optimistisch, wat trouwens nodig is om zoiets van de grond te krij gen, en ik hou het erop. dat we in het najaar kunnen beginnen. Op twee plaatsen tegelijk." De gehele operatie zal twee jaar in beslag „Het is vrij ingewikkeld omdat tijdens de bouw de bedrijven ge woon door moeten kunnen gaan." benadrukt Hendriks, die nog niet de naam wil noemen van de grote belegger die voor ongeveer zestig miljoen gulden het nieuwe Lies veld laat ontwikkelen. De ge meente is aan parkeergarage en andere voorzieningen tien mil joen gulden kwijt, terwijl woning bouwvereniging Samenwerking ongeveer twaalf miljoen zal inves teren. Maassluis - Het anti-apartheids- platform in Maassluis wordt bin nenkort, na een bestaan van dne- eneenhalf jaar, opgeheven. Daar voor zal een speciale, statutair noodzakelijke ledenvergadering worden uitgeschreven. Volgens PvdA-raadslid Martin Burger één van de initiatiefnemers, lijdt de organisatie momenteel een treurig bestaan. Activiteiten wor den nauwelijks nog ondernomen, de belangstelling van de weinige leden is miniem. Het platform werd in december 1988 opgericht met de bedoeling de Maassluise bevolking te infor meren en samen met andere orga nisaties druk uit te oefenen op de overheid. Burger concludeert dat van beide doelstel'ing weinig te recht is gekomen. Het bestuur van het platform heeft dan ook al afgezien van een nieuwe aan vraag tot subsidieverstrekking Zie verder pagina 15 Schiedam - Naast het luxe appar tementencomplex Maashoove verrijst in de toekomst mogelijk een tweede woontoren op het pal aan de Nieuwe Maas gelegen Hoofdptein in de Gorzen. Project ontwikkelaar SSN-bouw gaat binnenkort de belangstelling voor dit tweede project peilen. De verkoop van de luxe appartemen ten verloopt volgens SSN boven verwachting. Op de zuidoostelijke punt van de Gorzen werd gisteren het start sein gegeven voor de werkzaam heden aan hel project. De komen de maanden graaft aannemer Terro een deel van de grond aan het Hoofdplein af. De grond is in het verleden onder meer vervuild door een brandstofdistributiesta- tion. De zware metalen, olie en leerachtige produkten moek uit de bodem verdwijnen voor met nieuwbouw wordt begonnen. De kosten voor de sanering be dragen 4,5 miljoen guide- De ge meente neemt tien procent van de kosten voor haar rekening. Na de start van de saneringswerk zaamheden vertelde wethouder Wiegman gisteren dat de vervuil de grond jarenlang een sta-in-de- weg vormde voor de bebouwing van wat vaak de mooiste woning- bouwlokatie van Schiedam wordt genoemd. „De ontwikkeling van dit plekje heeft een geschiedenis van twin tig jaar. In de jaren zeventig be stond het plan om hier kantoren te bouwen. En vanaf 1981 worden er pogingen ondernomen om luxe appartementen le bouwen." Volgens Wiegman waren er meer redenen dat de wethouders Van Tilborg, Zijdeveld en Van Kleef zich hebben stukgebeten op het project. „Naast de problemen met de bodem waren er de projectont wikkelaars. Verschillende be langstellenden hebben er in de loop van de jaren de brui aan ge geven." De wethouder toonde zich giste ren verheugd dat SSN en de ge meente verleden jaar toch de knoop wisten door te hakken. Voor de stad is het volgens hem heel belangrijk dat 51 welgestel- den naar het Hoofd verkassen. „Dat leidt tot een grote verhuisbe- weging in de stad. Als gevolg van de bouw zullen heel veel mensen kunnen doorschuiven naar een mooier en groter huis." SSN heeft in de afgelopen maan den reeds de helft van de wonin gen verkocht. Het bedrijf ver wacht dat de resterende wonin gen, met als laagste prijs 310.000 gulden, voor het gereedkomen van de bouw van de '-.and zullen zijn gegaan. Van de drie presti gieuze penthouses is er inmiddels één verkocht. SSN gaal op korte termijn de markt onderzoeken voor de twee de flat. Volgens een woordvoerder is het denkbaar dat dit tweede on derkomen minder luxueus wordt uitgevoerd. Door Sander Sonnemans Rotterdam - Lang hadden recht bankpresident mr. P. Smidt van Gelder en zijn discipelen er gis terochtend niet voor nodig om in de zaak tegen de 39-jarige van he ling verdachte Schiedammer tot eer» strafbepaling te komen. De man was immers op de laatste dag van het vorige jaar al voor de Rot terdamse rechtbank verschenen om zich te verantwoorden voor zijn duistere handeltje dat hij vanaf februari tot en met ium 1990 had gedreven. Over zijn schuld werd toen niet getwijfeld. Alleen de strafmaat, daar viel nog wel aan te tomen. Officier van Justitie mevrouw mr. J. van Luyn achtte de heling van een caravan, naaimachines, vide orecorders, dure autobanden - gezamenlijke waarde 70.000 gul den - en een aanzienlijke hoe veelheid spijkerbroeken - waar de 8000 gulden - bewezen. Ze eiste een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De raadsman van de heler pleitte destijds echter voor een alterna tieve straf en vroeg de zaak aan te houden om *e kunnen onderzoe ken welke vorm van dienstverle ning voor de Schiedammer kon worden gevonden. Gisteren bleek dat zowel presi dent mr. Smidt van Gelder als de officier en de advocaat zich prima kon vinden in de oplossing die in middels was gevonden en werd de verdaagde zitting in een mum van tijd afgehandeld. Officier mr. Van Luyn deelde mee terug te zijn gekomen op de celstraf en heil te zien in het dienstverle ningproject waaraan de man dankzij zijn eigen inspanningen en die van de reclassering én zijn raadsman mag deelnemen. „Zorg wel dat u het karwei afmaakt en ik u hier niet meer terugzie." gaf ze hem desalniettemin streng kij kend wat bagage voor de toe komst mee. Advocaat mr. de' Meer had daaraan niets toe te voegen en ook de heler die met zijn duistere praktijken wilde afrekenen, sla- melde hel er helemaal mee eens te zijn. De rechtbank besloot direct tot de uitspraak over te gaan en veroor deelde de man, na enkele minu ten in beraad te zijn geweest, tot 200 uur dienstverlening met af trek van het voorarrest. Met de 190 uren onbezoldigde arbeid die nog resten, zo liet de president weten, moet per 30 maart worden begonnen en de werkzaamheden dienen binnen een halfjaar te zijn afgerond. Om een stok achter de deur te houden kreeg de man een voorwaardelijke celstraf van vijf maanden met een proeftijd van twee jaar opgelegd. Op de deur beneden meldt een bordje 'Geen doorgang'. Dat is duide- lijk. Maar hoe dan wel bin- nen te ko - '--yy-J pWWWnMjiMl men? Boven door dre poli tie-autodeur? Onwaar schijnlijk. En bovendien, hoe is die deur daar ge komen? Een souvenir van een veldslag met de poli tie? Kunst? Menigeen, die door de Branders steeg liep, gelegen tus sen Lange Haven en West vest in Schiedam, stelde zich die vragen al. Foto Gernt de Heus Roel Dijkstra Schiedam - Tegenover de ingang van Wilton Fijenoord staat eind oktober 1992 het modernste zee manshuis van Europa. Zeelieden kunnen daar 's avonds terecht om even tot rust te komen, televisie te kijken, te tafeltenissen of om geestelijke en sociale hulp te vra gen. Een onderkomen voor zeelieden is niet nieuw in Schiedam. In 1947 liet Bart Wilton, de toenmalige di recteur van Wilton Fijenoord. in samenwerking met The Missions to Seamen al een zeemanshuis op de werf bouwen. Hij deed dat omdat de zeelieden de binnen stad van Schiedam 's avonds nogaleens onveilig maakten, Tegenwoordig zijn er niet zoveel zeemanshuizen meer. Nederland elt er nog maar drie: één in Vlis- singen, één m Pernis en één in Schiedam. Schepen blijven te genwoordig vaak niet langer dan een dag in de haven. Hoewel de scheepvaart is veran derd, bleef in Schiedam de be hoefte naar een gezellig onderko men voor de bemanning bestaan. Bij Wilton liggen de schepen im mers wel voor langere tijd in de haven. Het was geen succes toen het huis van 1982 tot 1983 wegens gebrek aan full-time krachten werd gesloten. In 1983 ging het onderkomen weer open. Zo'n zestig vrijwilligers zorgen er vanaf die tijd voor dat zeelieden zeven dagen per week 's avonds terecht kunnen in het zeemans huis. Toen Wilton Fijenoord en kele jaren geleden werd gedwon gen in te krimpen, werd het zee manshuis weer met sluiting be dreigd. Het huis, dat op het ter rein van de reparatiewerf stond, moest verdwijnen. Aangezien er zo'n 15.000 zeelieden per jaar ge bruik maken van het huis in de haven, werd besloten een nieuw onderkomen te bouwen. The Missions to Seamen, Zee manswelzijn Nederland, ITF en de gemeente Schiedam zorgden ervoor dat er een bedrag van 1.500.000 gulden op tafel kwam om de bouw van het zeemanshuis te realiseren. Aangezien er zon 15.000 zeemannen per jaar ge bruik maken van het zee manshuis is besloten dit nieuwe on derkomen te bouwen. |R| ga nn i i*it- ii rhi *3 iTES? Foto Mission to Schiedam - De Broersvest wordt binnenkort afgi sloten voor door gaand vrachtvei keer. De gemeen te Schiedam verwacht dit onge veer een jaar geleden aangekon digde plan nu binnen één a twee maanden te kunnen uitvoeren. „De verkeersborden zijn al be steld aldus een ovmeen+ehjk woordvoerder. Over de Broersvest rijden da_..- lijks honderden vrachtwagens. De straat is voor veel chauffeurs de kortste verbinding tussen rijksweg 20 en industriegebied Nieuw-Mathenesse en de havens daarachter. Het vrachtverkeer veroorzaakt veel stank en lawaai. De grenswaarden voor stikstofdi oxide werden in 1989 en 1990 her haaldelijk overschreden. Met het transportwezen en het bedrijfsleven in de regio wordt door dp gem pp n te al enige tijd overleg gevoerd over alternatieve routes. De meest voor de hand lig gende routes zijn die via de afsla gen bij het Giessenplein en de oortjes' bij Vijfsluizen. In het gisteren gepresenteerde milieubeleidsplan van de ge meente wordt het belang van een autoluwe binnenstad onder streept. Afsluiting van de Broers vest is niet de enige maatregel in dat kader. Zachte dwang De gemeente vil 7nn eigen wprk- nemers met zachte dwang zover zien te krijgen dat /ij vaker met de fiets of het openbaar vervoer naar hun werk komen. Dat kan volgens wethouder Bart de Leede (milieu, Groen Links) bijvoor beeld door het aantal parkeer plaatsen bij het stadskantoor in te krimpen en een ruimere fietsen stalling te bouwen. In de toekomst wil de gemeente uitsluitend nog auto's gaan aan schaffen die op 'schone' brand stof rijden. Het Vlaardingse be sluit om het wagenpark voortaan op zwavelarme diesel te laten rij den gaat Schiedam nog niet ver genoeg. Schiedam wacht met be langstelling de resultaten van proeven met aardgas als auto brandstof af. Welke consequenties het aange scherpte milieubeleid heeft voor de tarieven van de parkeergarage die Schiedam in de binnenstad wil bouwen kan De Leede nog niet zeggen. Maar de prijzen mo gen niet al te hoog komen te lig gen. „Dan rijden de winkelklan ten door naar Vlaardïngen of Rot terdam," aldus De Leede. De wet houder vindt dat de gemeente in dit verband een verantwoorde af weging moet maken tussen het milieu en de belangen van de plaatselijke middenstand. Maassluis - De Maassluise politie heeft gisteren een 2i-jange man uit Zierikzee aangehouden, die met zijn auto 10D kilometer per uur reed in de G.A. Brederolaan. De automobilist bleek ook teveel te hebben gedronken. Schiedam - Een 30-jarige vrouw uit Schiedam is gisteravond rond acht uur op de Horvathweg over de kop geslagen toen zij wilde af slaan naar het Stationsplein en een tegemoetkomende auto niet zag. De vrouw kwam met de schrik vrij. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie zoekt getuigen van een onge luk dat maandagmiddag rond half een plaatsvond op de kruising Van Hogendorplaan/ Schiedamsedijk/Mr. L.A. Kesper- weg. Daar werd een 12-jarige fiet ser aangereden door een pvarte personenauto. De jongen viel, be zeerde zijn rug en de automobilist reed door. Schiedam - Bij een inbraak in een bedrijf aan de Havenstraat in Schiedam zijn vannacht uit een kantoortje een beeldplaat, een printer, een toetsenbord en een rekenmachine weggehaald. In de Grote Kerk aan de Nieuwstraat miste men na de dienst van zon dagmorgen de collectebus met in houd. Vlaardingen - Over enkele weken start de sloop van de Prinses Juli anabrug in Vlaardingen. Tot die stap is besloten omdat het, van wege de technische staat van de brug, te gevaarlijk is geworden die open en dichtte doen. Eerder werd al autoverkeer van de brug geweerd. De gemeenteraad is gevraagd 1,6 miljoen gulden uit te trekken voor een nieuwe brug. Belangrij ke kostenpost daarbij is de stalen bovenbouw. Die kost 615.000 gul den. Voor de sloop is twee ton no- dig. Er wordt onderzocht of bij de brug een vlaggengalerij en een horeca gelegenheid kan worden gereali seerd. Dit laatste zou moeten ko men in een kap van een vuurto ren die op die plek moet worden geplaatst. De financiering daar van moet door buitenstaanders worden geregeld. De nieuwe oververbinding, die al leen door langzaam verkeerd kan wor Jen gebruikt, wordt niet als ophaalbrug gebouwd, maar als een gewone basculebrug. Het brugwachterhuisje aan de west zijde zal worden gesloopt, dat aan de oostzijde niet omdat dat nog regelmatig wordt gebruikt. Naast de nieuwe brug zullen ook de aansluitende wegdelen aan «e westzijde worden aangepas' Daarvoor is bijna negen ton no dig Die aan de oostzijde worden mettertijd bekostigd uit de aanleg van een doorgaande weg bij de KW-haven. De raad kan nog een aanvullend krediet verwachten voorde bedie ning van de brug ais het ministe rie van Landbouw die kosten met op zich wil nemen. Uitgegaan van een centrale bediening van uit een havenkantoor. Het is de bedoeling dat het gehele werk op I juli 1993 klaar is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2