Waterweg 13 Stadhuis erkent: meer graven van joden Bieb boordevol beren Zwendel met lease-auto's om bedrijf te redden Singelkerk nu aangemeld voor kanjerregeling Gevangene bekneld tussen tralies Huis van Bewaring Uitstel Bergpolderflat kostte kwart miljoen Open gebarsten vat gasolie op rijksweg Acties in tankopslag Overeenstemming over sociaal plan bij ECT Gedenksteen komt er; verder onderzoek naar juiste omvang kerkhof Zender uit de lucht gehaald Inbreker redt zijn maatje Autokraken Bescherming weidevogels Kwakkelstein verkoopt IJmuidense vestiging Rotterdams Dagblad Donderdag 26 maart 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BCVlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 1 De Rotterdamse brandweer is er gisteravond aan te pas gekomen om een gevangene in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel uit rijn uiterst benarde positie te bevrijden. De man was met zijn hoofd bekneld geraakt tussen de tralies. Zijn oren waren verfomfaaid en zijn door een arts behandeld. De gevangene had het bui tenruitje van zijn cel ingeslagen en zijn hoofd tussen de tralies doorgestoken. „Van een se rieuze ontsnappingspoging kun je nauwelijks spreken," zegt een woordvoerster van de Rot terdamse politie. Over zijn motieven tast de poltie nog volledig in het duister. FotoPauistoik/ANP Rotterdam - Het niet kunnen starten van de renova- liewerkzaamheden aan de Bergpolderflat heeft de particuliere woningbouwvereniging Voor 't Huisge zin circa een kwart miljoen gulden gekost. Plaatsver vangend voorzitter mr. Visser van de afdeling recht spraak van de Raad van State oordeelde vanmorgen dat de schorsende werking, die van het door de werk groep Docomomo ingediende bezwaarschrift uit ging, kan worden opgeheven. Bouwmaatschappij Dura wil nu meteen aan de slag. Nadat rond de jaarwisseling de bouwvergunning was afgegeven lag het in de bedoeling vroeg in januari met de ingrijpende renovatie van de bijzondere, uit 1933 daterende en door aehitect Van Tijen ontwor pen, galerijflat te beginnen. Het bezwaarschrift maakte dat onmogelijk. Docomomo meende dat bij de opknapbeurt de authentieke plattegronden in ere moesten blijven. Volgens Martin Bulthuis, hoofd van het Bureau Monumenten van de gemeente Rotter dam was dat ten enen male onmogelijk. Rotterdam - Een Open gebarsten vat gasolie heeft gisteren op de rijksweg A15 voor een file van zeven kilometer gezorgd. De vijftig liter gasolie zorgde rond vier uur voor een spiegelglad wegdek over drie rijbanen/Het verkeer moest anderhalf uur lang over .de vluchtstrook worden geleid voordat de brandweer het glibberige goedje had verwijderd en de weg weer was schoongespoten. Ongeveer tegelijkertijd ontstond erin de Botlektun nel een chaos. De aanhanger achter een personenau to begon te slingeren, ketste tegen beide toneelwan den en raakte los van de auto, die werd bestuurd door een 33-jarige Rotterdammer. De aanhanger sloeg toen over de kop en ook de personenauto die op de aanhanger stond rolde over de kop en kwam op het wegdek terecht. Rotterdam - De Vervoersbond FNV heelt een ulti matum gesteld aan de tankopslagbedrijven Paktank en Matex. De bedrijven krijgen en week de tijd tege moet te komen aan de CAO-eisen. Zo niet dan volgen er werkonderbrekingen en stakingen. Eén van de ei sen is die voor een jaarlijks terugkerende feestdag op 5 mei. Voor het overige betreffen de eisen extra geld en arbeidstijdverkorting. Werknemers van beide bedrijven moeten er volgens de bond bovenop de automatische prijscompensatie 150 gulden per maand bijkrijgen. Matex-werkne- mers nog eens dertig gulden extra omdat de bond in de gehele sector hetzelfde loonniveau wil bereiken. Op het terrein van de arbeidstijdverkorting eist de bond twee dagen en een volledige herbezetting van die uren. De bond streeft uitbreiding van de werkge legenheid na. Bij beide bedrijven liepen de onder handelingen over nieuwe CAO's eerder deze maand „spaak op de lonen en de arbeidstijd. Rotterdam - De vakbonden hebben met de directie van het Rotterdamse containeroverslagbedrijf ECT overeenstemming bereikt over aanpassingen van het sociaal plan voor de reorganisatie waarbij, zon der ontslagen, vierhonderd arbeidsplaatsen verdwij nen. De belangrijkste afspraak is een wachtgeldre geling waarvan alle 56-jarigen gebruik kunnen ma ken. De wachtgeldregeling houdt in dat werknemers op hun 56ste verjaardag naar huis kunnen met behoud van 85 procent van hun laatst verdiende salaris. Zij blijven formeel in dienst van ECT tot zij de leeftijd van 57.5 jaar bereiken. Dan vallen zij in de ouderen- regeling (eveneens 85 procent, maar nu via een spe ciaal fonds) die voor de hele haven geldt. Op afdelingen waar nadrukkelijk een groot deel van de werknemers 'overcompleet' is, kunnen mensen op vroegere leeftijd weg. Die afdelingen worden in overleg met de ondernemingsraad en de bonden aangewezen, zo is afgesproken. Bestuurder P. Gouw verwacht dat in totaal tweehonderd mensen van de wachtgeldregeling gebruik gaan maken. Een aantal werknemers komt al vrij snel op een leeftijd van 54,5 jaar in aanmerking. Werknemers die vrijwillig het bedrijf verlaten, krijgen een vertrekpremie die kan oplopen tot een jaarsalaris. ECT reorganiseert omdat het bedrijf vorig jaar een miljoenenverlies leed. De operatie 'Score' moet ECT volgend jaar weer winst bezorgen. Om de perso neelskosten omlaag te brengen moeten in de opera tionele sector 350 banen verdwijnen en van de indi recte fui oties nog eens vijftig. Bovendien moeten 200 werknemers uit de noodlijdende stukgoedsector worden overgeplaatst naar andere afdelingen, Door Ben van Haren Vlaardingen - Op het stadhuis is men er nu ook van overtuigd, dat op de Joodse Begraafplaats aan de Schiedamseweg meer mensen zijn begraven dan jarenlang is aangenomen. De conclusie van plaatsvervangend stadsarchivaris Harm Jan Luth, dat er minstens twintig en waarschijnlijk zelfs 29 in plaats van een sinds 1918 door het gemeentebestuur genoemd vijftal hier ter aarde zijn besteld, wordt inmiddels gedeeld door het gemeentebestuur. Ook heeft zij al laten blijken, dat éen en ander vermeld zal worden op een in de naaste toekomst te maken ge denksteen. De met het onderzoek naar de his torische misser van het Vlaar- dingse gemeentebestuur belaste topambtenaar E. J. Nevens heeft dit deze week bevestigd. Hij heeft gesprekken gevoerd met rabbijn Raphael Evers van de Organisatie van Joodse Nederlandse Ge meenten en met secretaris drs. J. Sanders van het Nederlands-Is- raelietisch Kerkgenootschap. Daarin is vastgesteld, dat het on derzoek wat Luth heeft verricht voor een publicatie in het laatste jaarboek van de Historische Ver eniging Vlaardingen de onjuist heid aantoont van de gegevens, die burgemeester en \v thouders van Vlaardingen in 19 3 aan de opperrabbijn van de joodse ge meente m Rotterdam hebben ver strekt. Deze zijn wel bepalend ge weest voor de uiteindelijke afba kening van het terrein en de tekst op de stenen, die de gemeente na ophoging van het terrein moest aanbrengen. Daarom wordt nu over een correctie overleg ge voerd Meer zekerheid De geestelijke vroeg destijds om meer zekerheid over het aantal lijken op de Joodse Begraafplaats in Vlaardingen nadat het ge- meeriebestuur onder leiding van burgemeester Van Walsum na twintig jaar haar belangstelling voor terugname van de erfpacht grond herhaalde De gemeente wilde de grond hebben om de Parkweg aan te sluiten op de Schiedamseweg. B en W ant woordden in 1938 dat uit onder zoek in het bevolkingsregister is gebleken dat in de periode 1862- 1901. toen het zogenaamde "Jo denkerkhof aan de Sch edamse- weg in gebruik was, de meeste Is- raelietische Vlaardingers buiten hun woonplaats zijn begraven. Twintig jaar eerder, in 1918. had de toenmalige opperrabbijn Van Loen echter al geschreven aan burgemeester Pier Pruis, die toen de langdurige strijd om het terug krijgen van de gror.d is begon nen, dat het door hem genoemde aantal van vijf begravenen niet klopte. Pruis noemde drie kinde ren Isaacs, de volwassene Salo mon Isaacs en het verdronken jongetje Jacobus van Daelen, die tussen 1887 en 1900 zijn gestor ven, als enigen daar begraven Vlaardingse joden. Volgens Van Loen moesten het er meer zijn, waaronder 'ene Sam son'. Wat Pruis gedurende zijn lange burgemeestersloopbaan niet luk te, bereikten Van Walsum en ver antwoordelijk wethouder Buis in 1938 wel. Bijna veertig jaar na de laatste begrafenis en in een voor joden toen zeer bedreigende tijd komen zij tot een overeenkomst met de joodse leiders. De opper rabbijn schrijft, dat hij niet voet stoots wil aannemen „dat op de begraafplaats geen anderen zijn begraven dan degenen, van wie dit thans bekend is." Het ge meentebestuur verzwijgt dan in formatie, die ze van de naar Den Haag verhuisde Isaak Isaacs heeft ontvangen over meer begra fenissen, en verzekert de opper rabbijn dat er slechts vijf tijken liggen. Op dat moment is Ge meentewerken al bezig met de aanleg van dat laatste stuk Park weg. Onduidelijk Tijdens zijn onderzoek naar sa menstelling en omvang van de joodse gemeenschap in Vlaardin gen ontdekte plaatsvervangend stadsarchivaris Harm Jan Luth echter vorig jaar. dat aan de Schiedamseweg veel meer joden zijn begraven. De gemeentelijke administratie geeft aan, dat er tussen 1872 en 1895 zoal 17 Vlaar dingers en een onbekende zijn „begraven op de Israelietisehe be graafplaats.'* Onder hen leden van bekende families als Katan, De !a Meuse, Van Gelder, Wessel, Van Gelderen en Samson. In de acht jaar daarvoor zijn acht Vlaar dingse joden gestorven, waarvan alleen het vervoer van het stoffe lijk overschot van de 47 jaar ge worden Salomon Katan (in 1870) naar Rotterdam staat geregis treerd. Over het juiste aantal m Vlaardin gen begraven joden en hun na men denken de gemeente en de leiders van de Nederlandse Joods Gemeenschap spoedig zekerheid te hebben Onduidelijk is nog wat de preeiese omvang van de be graafplaats is geweest. Luth veronderstelt, dat ook onder het openbaar plantsoen graven liggen. Hij baseert die mening op een oude tekening van Gemeen tewerken waarop alleen kinder graven in de overgebleven punt zijn ingetekend. Rabbijn Evers en secretaris Sanders van het NIK denken er ook zo over. Het was. zo stellen zij, gewoonte om met het delven van volwassengraven te beginnen bij de ingang van een begraafplaats. Het toegangsge- bouvv van de Joodse Begraaf plaats in Vlaardingen heeft naast de sloot onderaan de Schiedamse- dijk gestaan, waar later de Park weg overheen is aangelegd en vervolgens weer plantsoen is ge worden. De gemeente wacht op de uitslag van nader onderzoek naar de juistheid van die veronderstellin gen. Mocht daaruit naar voren ko men, dat onder het gazon buiten de bestaande afrastering ook gra ven liggen dan sluit Nevens niet uit, dat de gemeente de omhei ning alsnog zal uitbreiden. Beren, beren en nogeens be ren deze maand in de jeugdbi bliotheek aan de Schiedamse Korte Haven. Erzijn videoban den met berenverhalen ge draaid, berensprookjes voor gelezen, er is, kortom, van al les gedaan wat ook maar een beetje met beren te maken heeft. De bieb staat de hele maand maart in het teken van beren. Gistermiddag konden de kinderen hun beer meene men en, als de knuffelbeesten dat wilden, na te zijn voorgele zen een nachtje laten slapen in het grote berenbed in de bieb. Daar was namelijk een berenhotel ingericht. De be ren moesten uiteraard eerst worden ingeschreven in het gastenboek. Vanmorgen kon den de beren weer worden op gehaald. Foto Roel Dijkstra gebouwde Singelkerk, waarvan de fundering is gaan rotten, te restaureren is ongeveer 10 mil joen gulden nodig. Schiedam - De gemeente Schiedam is bereid het monu mentenbudget van drie jaar in te leveren in ruil voor restauratie van de Singelkerk. Dit blijkt uit het feit dat de katholieke kerk aan de Singel is aangemeld voor de knelpuntenpot van Monumen tenzorg, ook wel de kanjerrege ling genoemd. De gemeente heeft hiertoe beslo ten omdat de aanvraag van de Singelkerk voor geld uit een an der restauratiefonds, de zoge naamde Tribk-regeLng, is afge wezen. Om de eind vorige eeuw Gemeenten die een beroep doen op de kanjerregeling om een groot project te kunnen financie ren, moeten daarvoor enkele ja ren het gewone reslauratiebudget inleveren. In het geval van Schiedam gaat het om de jaren 1998 tot en met 2000. Over die pe riode zou de gemeente ongeveer 960.000 gulden van het rijk ont vangen. Door Sander Sonnemans Rotterdam - „Deze man is geen boef die zijn eigen zakken heeft gevuld. Hij heeft gepoogd het schip varende te houden en te vol doen aan de eisen van de credi teuren. Door de curator is vastge steld dat mijn cliënt geen geld uit het bedrijf waarvan hij directeur was, heeft gehaald. Bovendien is hij nog steeds bezig met het afbe talen van schulden." Met zijn uitvoerig pleidooi pro beerde advocaat mr. J. C. Moree de officier van Justitie en de rechtbankpresident er gisteren van te overtuigen dat zijn cliënt, een 40-jarige Vlaardinger, zich niet schuldig had gemaakt aan verduistering van zeven auto's en het onrechtmatig opstrijken van verzekeringsgelden. Mot name officier van Justitie mevrouw mr. C. A. van Beuningen leek gevoe lig voor de door de raadsman aan gedragen argumenten want ze eiste tenslotte 'slechts' een geld boete van 40.000 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van dne maanden met een proef tijd van twee jaar. Dat de verdachte zichzelf had ver rijkt door leaseauto's van een an der bedrijf te verkopen, kon ze met bewijzen. Wél achtte ze bewe zen dat de man. die directeur was van het inmiddels failliet ver klaarde Vlaardingse autover huurbedrijf Bovarent, van 1987 tot en met 1989 leiding had gege ven aan een onderneming die zich schuldig had gemaakt aan orduisleringen en het innen van erzekeringsuitkeringen. Tussenpersoon De autoverhuurder had vanaf het moment dat hij op 13 januari 1988 directeur was van een beheer maatschappij die Bovarent BV en Bovarent Amsterdam omvatte, voortdurend verlies geleden. De verliezen liepen op tot een totaal bedrag van 1,4 miljoen gulden. Vanaf dat moment greep de ver dachte diverse middelen aan om de in de loop van twee jaar fors ge groeide schulden af te kunnen be talen. Zeven auto's die door Bovarent van het bedrijf Paul Mondt waren geleased en dus geen eigendom waren van het Vlaardingse ver huurbedrijf, werden verkocht. Dat gebeurde wel vaker want de afspraak was dal bepaalde voer tuigen. die langere tijd door Bova rent waren gehuurd, op den duur in de verkoop gedaan mochten worden. Het bedrag van de dag waarde van de auto's werd dan keurig overgemaakt naar Mondt. Bovarent liet de verkoop m de re gel plaatsvinden door een tussen persoon. Die had de opbrengst van de zeven auto's in zijn eigen zak gestoken omdat het verhuur bedrijf bij hem in hel krijt stond. De directeur van Bovarent ver zuimde Mondt daarvan op de hoogte te stellen Voor rechtbankpresident mr. J. W. Heyman Mr. Heyman was het duidelijk. „U heeft de auto's die niet van u waren laten verko pen om er zelf minder arm van te worden." Om het ene gat met het andere te vullen streek Bovarent ook nog eens het verzekeringsgeld op dat werd uitgekeerd na de verdwij ning van totaal 22 geleasde auto's. Om dat voor het leasebedrijf te verdoezelen werd de huurprijs van de ontvreemde auto's gewoon doorbetaald. Te lang De advocaat van de verdachte vond dal het Openbaar Ministerie te lang heeft gewacht met de be handeling van de zaak. „Ruim twee jaar leeft mijn cliënt in onze kerheid over datgene wat hem bo ven het hoofd hangt. Tk pleit voor een niet-ontvankeiijkheid van het OM." betoogde mr. Moree. Besluit de rechtbank tot de met- ontvankelijkheid dan is de zaak afgedaan en hangt de Vlaardinger geen straf boven het hoofd. De uitspraak volgt over twee we ken. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren samen met de Radio Controle Dienst een zender uit de lucht gehaald aan de Sin gel. Omwonenden hadden ge klaagd over storingen op televisie en radio. De zender, eigendom van een 31-jarige Schiedammer, communiceerde met het buiten land. Schiedam - Tevergeefs heeft de bewoner van een woning aan de lste Tuinsingel in Schiedam gis termorgen geprobeerd een inbre ker aan de politie over te dragen. De bewoner had de man vastge grepen, maar zijn maatje wist hem. door onder meer bedreigin gen te uiten, vrij te krijgen. Ze za gen nog kans een videorecorder mee te nemen. Ook is er ingebroken aan het Wi- bautplein, Cartesmsstraat en Marconistraat. Er verdwenen vooral geld. bankbescheiden en benodigdheden voorgiroverkeer. Schiedam/Vlaardingen - in de Emmastraat en de 2de Van Ley- deii Gaelstraat in Vlaardingen zijn gisteren auto's opengebro ken. Er verdwenen een zonnebril en een autoradio. In Schiedam werden auto's ge kraakt aan de Westmolenstraat, Lange Nieuwstraat, Stadsnou- derslaan, Eduard van Bemum- laan, Maasstraat en Horvathweg. Maasland - Nu de lente zijn intre de heeft gedaan en de broedtijd voor de vogels eraan komt, wordt de Maaslandse weidevogehvacht weer actief. Het is ook dit jaar de bedoeling, dat. de nesten van wei devogels tegen beschadigingen door landbouwmachines of gra zend vee worden beschermd. De weidevogels hebben het te genwoordig niet gemakkelijk, en hun aantal wordt steeds minder. Uitbreiding van steden en dor pen, uitbreiding van glasopstan den en wegaanleg maken, het voor de weidevogels steeds moeilijker om hun jongen groot te brengen. Ook door andere methoden in de veeteelt en in de landbouw, waar door vroeger wordt geoogst en het land intensiever wordt bewerkt, is het voor de weidevogels moei lijk om enkele weken ongestoord de eieren te bebroeden. In overleg met de eigenaren en gebruikers van weidepercelen, wil de Maaslandse weidevogel- wacht de nesten van kievitten. grutto's, tureluurs en diverse soorten eenden opsporen en ver volgens markeren. Umuiden - Dc Vlaardingse rede rij Kwakkelstein gaat de IJmui dense vestiging verkopen aan Parlevliet en Van der Plas. Deze Katwïjkse rederij krijgt zo de be schikking over één van de groot ste hektrawlers van Europa, de VL 70 Astrid. De 45 personeelsle den komen ook bij Parlevliet en Van der Plas m dienst. Op de vaste wal zijn ruim dertien mensen betrokken bij het invrie zen en opslaan van vis en de pro- duktie van ijs als koelmiddel voor de visafslag. Op het enige schip van de rederij werken 32 mensen. Deze VL 70 Astrid kwam net gis teren voor de kade om te lossen, toen de verkoop bekend werd ge maakt. Het schip zal vanaf mor gen onder de vlag van Parlevliet en Van der Plas gaan varen. In 1985 werd de bijna honderd meter lange hektrawler in de vaart ge nomen. Het toen dertig miljoen kostende schip is met een laadca- paciteit van 2800 ton één van de grootste van Europa. Voor directeur W. Kwakkelstein is de verkoop noodzakelijk. „Ik ben nu 61 jaar. Als ons schip over tien jaar moet worden vervangen, ben ik zelf aan het eind van mijn latijn. Of er dan een opvolger is. weet ik niet. In elk geval is het schip dan niets meer waard en daar hebben mijn erfgenamen niet veel aan. Vandaar dat het be ter is het schip nu te verkopen. Het vrieshuis in Umuiden is on losmakelijk verbonden met het schip, zodat dat ook over gaat. Juist Parlevliet en Van der Pias heeft behoefte aan vrieshuizen in IJmuiden. De visverwerkende be drijven in Vlaardingen en Sche- venmgen worden beslist niet ver kocht," benadrukt Kwakkelstein.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1