9 Buurthuiswerk moet op kleintjes ietten I Originele kleuren terug op Korenbeurs Snoetje aaien op paardenmarkt 'Zo lang ik de trappen van de Singelkerk op kan blijf ik zingen' Moskee Ruzie om een vrouw aanleiding tot moord GSD-directeur Officier Kinderen ontwerpen eigen speelpark Ook voor andere afdelingen nieuwe wijze van subsidiëring Bus 126 alleen naar Westwijk s» Onderzoek naar woningen Autodieven achtervolgd 7, Twee brommers tegen auto Politie pakt - muziekspelers Taxi rijdt met 100 Ion in stad Kraak mislukt Botsing na drankgebruik Fietsen weg Politie blust auto voor deur Vechtpartij bij café Rotterdams Dagblad Maandag 30 maart 1992 Bewoners van onder meer de Billitonlaan, de Madoerastraat-en de Am bonlaan in Vlaardingen kijken met angstige ogen naar woensdagavond 1 april, als de gemeenteraad zich buigt over een bouwplan in hun buurt Ze wezen dat dan de definitieve hamerklap valt voor de bouw van om der meer een zes lagen tellend appartementengebouw voor hun deuren De omwonenden zitten met het katerige gevoel dat de inspraak weinis voorstelt in Vlaardingen. Dat ze braaf hun zegje hebben mogen doen'en dat van echte discussie met bestuurders geen sprake is geweest Ze zijn wat teleurgesteld in de politiek. Zeker, ze hebben een heuse inspraak avond gehad, althans ei is een bijeenkomst geweest waar de plannen zijn toegelicht en de bezwaren genoteerd. Dathet college daar nu rich ting gemeenteraad, schriftelijk op reageert en zij daar op hun beurt niet meer op kunnen reageren, tekent de inspraakmethodes die vandaag de dag gebruikt worden en veroorzaakt teleurstelling. Vroeger slapten wethouders en raadsleden de wijk in. hadden tijdens dit soort bijeen komsten direct contact met de kiezers. Dat ging er soms heftig aan toe wat sommige bestuurders weieens vervelend vonden. Tegenwoordig worden ambtenaren naar die inspraakavonden gestuurd. Zo ook met dal bouwplan. Kater nummer 1. De argumenten van onder anderen de architect hebben de tegenstanders niet overtuigd. Ze weten met wat ze aanmoeten met bijvoorbeeld de opmerking als zou het gebouw een goe de 'binnenkomer' voor de bezoekers van Vlaardingen zijn. En ze heb ben gelijk, een dergelijk standpunt is pure kolder. Want wie eenmaal op dat punt is, zit al nagenoeg in hel centrum. Kater nummer 2, Tijdens de avond heeft ook een ambtenaar, mogelijk wat moe van het aanhoren van de bezwaren, een merkwaardige uitlating gedaan. Hij heeft de be woners voorgehouden dat honorering van de bezwaren weieens kan be tekenen ,,dat er dan alleen nog een moskee zou kunnen komen". Merk waardig. mag zon argument op zijn minst worden genoemd. En kater nummer 3. De omwonenden weten niet wat ze met zo'n opmerking aan moeten. Hog steeds niet. De katers blijven JAN BOOISTER Vlaardingen - Ruzie om een vrouw is de aanleiding geweest voor de moord op de 54-jarige Vlaaröinger Tjeerd Provicius. Een 30-jarige Delftenaar heeft de mooid toegegeven. De Delftenaar was de bewuste avond op bezoek bij zijn kennis in Vlaardingen. In diens woning aan de Cornelis Houtmanstraat kregen de mannen ruzie over de vrouw. Hierbij haalde de Vlaardinger plotseling een kapmes van de muur, waarmee hij de Delftenaar zou hebben bedreigd. Die greep daarop vermoedelijk een hamer, die hij in de huiskamer zag liggen. Hiermee sloeg hij de Vlaar dinger enkele malen op het hoofd. Daarna verliet de Delftenaar de woning, het bloedende slachtoffer ach terlatend. Thuis in Delft stopte hij het moordwapen in een vuil niszak. die reeds buitenstond. De kleren, die onder het bloed zaten, gingen in een andere zak, die even eens op de stoep stond. Nadat de man zich de volgende dag had aangegeven en een volledige bekentenis had afgelegd, werd on middellijk de recherche in Vlaardingen ingescha keld. Deze vond het stoffelijk overschot van de Vlaardinger. De kleding van de Delftenaar is inmid dels teruggevonden. Het wapen is nog spoorloos. Schiedam - Gérard Smits is bij zijn afscheid als di recteur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam benoemd tot Officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Smits, die gebruik maakt van de VUT-re- geling, is 23 jaar directeur geweest van de GSD. Naast zijn dagelijkse functie, was Smits actief in Di- vosa, de landelijke vereniging van directeuren van overheidsorganen voor sucale arbeid. Verder verzet te hij veel werk voor een groot aantal maatschappe lijke instellingen. Smits ontving de koninklijke on derscheiding vrijdag uit handen van Schiedams bur gemeester Reinier Scheeres. Vlaardingen - „Moetje kijken, deze paddestoeldraai molen heb ik gemaakt," zegt de achtjarige Chantal van basisschool De Vogelhoek. Vrijdag liet zij net als alle andere leerlingen van de Vogelhoek en leerlin gen van Pax Christi aan de kerngroep Speelterrein Torenvalklaan. haar ontwerp zien voor de speel plaats aan de Torenvalklaan. Het speelpark in Holy-Zuid wordt de komende tijd vernieuwd. Het is de bedoeling dat er voor de herfst vakantie aan de Torenva'klaan een paradijs voor kinderen is te vinden. De kerngroep, waarin de ge meente, bewonersorganisatie 'De Toekomst', pro jectgroep buurtbeheer en het opbouw- en jongeren werk zijn vertegenwoordigd, vroeg de kinderen van de twee basisscholen in de maand maart na te den ken over hoe de speelplaats er uit moet komen te 7ion Dat de leerlingen zich daar de afgelopen weken seri eus mee bezig hebben gehouden, bleek tijdens de presentatie van hun ontwerpen. Het een was nog mooier dan het ander. Tekeningen en maquettes vertolkten de wensen van de kinderen. Ilonka, Alexandra en Mark ontwierpen een spin. Het reus achtige beest in prachtige kleuren kun je vanaf alle mogelijke kanten beklimmen. Met de kleintjes is ook rekening gehouden. Ilonka wijst op een maquette waar kleine kinderen in het zand onder de spin kunnen spelen. Doolhoven, speelobjecten ?u water en klim- en klautertoestellen blijken in trek te zijn. Wiebelbruggen met hindernissen, huisjes waar je m moet kruipen en klimtouwen horen duidelijk thuis in de droomtuin van de kinderen. Zo hier en daar za ten er speelobjecten tussen die met veel fantasie wa ren gemaakt. Een schuin voorwerp waar je tegenop kan klimmen, kreeg van de maker de titel 'klimpaal bij windkracht tien'. De acht jaar oude Derja tekende een groep stenen waar water uitkomt. Tussen deste nen door was een 'looprand' gemaakt. „Op de looprand kan een klein kind lopen. Die moet dan een hand geven aan een groot kind dat ernaast loopt. Zo kan je onder het water doorlopen," legt Der- ja uit. Het merendeel van de ontwerpen was echter realistisch. Een kleuter tekende platgetrapte bloe men. Veel ontwerpers maakten bankjes voor ouders en prullenbakken. Bij een op schaal gemaakte cross baan, staat een bordje met de tekst: geen hondepoep. Opbouwwerkster Elleke de Graaff was enthousiast over de creativiteit van de kinderen. Zij kon net als de andere mensen van de kerngroep Speelterrein Torenvalklaan, nog niet zeggen welke ontwerpen in ieder geval in de speeltuin zullen komen te staan. „Het hangt van tijd, geld en veiligheidsaspecten af of een bepaald speelobject wordt gemaakt. In ieder ge val beginnen we zo snel mogelijk met de realisatie van het speelpark. We hopen dat er nog voor de zo mer, woiuL gebouwd. Lr oktober ii in iedci ge\al al les af. Het park wordt dan met een waanzinnig feest geopend." Schiedam - De touwtjes worden in de sociaal/culturele sector strakker aangehaald. Op korte termijn wil de gemeente Schiedam de weJzrjnsmstellingen onderwerpen aan de zogenoemde budgetfinanciering. In deze wijze van subsidieverlening wordt het beschikbaar te stellen bedrag veel sterkei dan nu het geval is af hankelijk gesteld van de presta ties van de instellingen. De voor bereiding van het nieuwe sys teem wordt begeleid door een ex tern adviesbureau. De komende maanden wordt het nieuwe systeem opgezet voor het club- en buurthuiswerk, dat res sorteert onder de vlag van de Schiedamse Federatie. De be trokken instellingen werken in overleg met de PVK-adviesgroep de plannen uit. De ervaringen met de omschake ling kunnen ten dienste worden gesteld van het gehele ambtelijke apparaat. Men verwacht de nodi ge kinderziektes. Hel ligt m de bedoeling dat na de sociaahcultu- rele sector ook andere afdelingen met de nieuwe wijze van subsidië ring worden geconfronteerd. Het introduceren van budgetfinancie ring werd twee jaar geleden opge nomen in het college-werkpro gramma. Veel instellingen in het club- en buurthuiswerk produceren een moeilijk meetbaar produkt. Het gevolg kan zijn, dat zij bij het toe passen van de budgetfinancie ring fors op hun budget moeten inleveren. De verstrekte subsidie wordt in het nieuwe systeem im mers afhankelijk gesteld van in dit geval soms moeilijk aantoon bare prestaties. Seclorhoofd Ben Hakken broek van de afdeling Maatschappelijke Aangelegenheden op het stads kantoor ontkent dat de nieuwe wijze van subsidiering per defini tie nadelig zal uitpakken voor de betrokken instellingen. Op dit moment is volgens hem sprake van een slecht gedefinieerd pro- dukt en krijgen de betrokken in stellingen de kans daar verbete ring in te brengen. „Nu meldt een clubhuis bijvoorbeeld dat een in loopochtend en een creativiteits- cursus wordt georganiseerd. De vraag hoeveel mensen meedoen en of dit voldoet aan de verwach- tingen wordt onvoldoende ge steld. Als al die informatie boven tafel komt, kan dat ook juist voor delig voor de instellingen zijn. Als het goed gaat, kunnen zij de poli tiek veel beter dan nu duidelijk maken dat het beschikbaar ge stelde budget goed is besteed." Als de proef slaagt, krijgen op af zienbare termijn ook de kinder dagverblijven, het maatschappe lijk werk en het ouderenwerk met de budgetfinanciering te maken. Uitgangspunt is. dat de gemeente en de instellingen bij de start van het nieuwe jaar een contract on dertekenen. Het subsidiebedrag wordt hierbij gekoppeld aan een doelstelling, waar de betrokken instelling aan moet voldoen. Wordt aan het eind van het jaar met tegemoet gekomen aan de vooraf afgesproken normering, dan leidt dit tot een verlaging van het budget. Voor haar adviserende werk zaamheden ontvangt het advies bureau m eerste instantie 43.000 gulden. Ook het theater, de bi bliotheek en het museum zullen een rol krijgen in de besprekin gen. De wijze van subsidiëring in de culturele sector heeft volgens Hakkenbroek al veel weg van het systeem van budgetfinanciering. Öp het vlak van de subsidiering verwacht hij in deze hoek weinig opvallende veranderingen. Er was va n alles te zien en te beleven cp de paardenmarkt die zaterdag veel belangstel lenden n£iar de Schiedamse binnenstad trok. Het ouder wetse vermaak kwam echter langzaam op gang. Wachtten de bezoekers het weer af of sliepenze lekker uit? De paar den- en ponyhandelaren wis ten het niet. „Schiedam slaapt nog," bromde een van hen die om negen uur wat ver veeld op de Grote Markt rond stapte. Naarmate het middaguur na derde raakte het centrum vol ler en voller en amuseerden de meeste mensen zich op de grote braderie. Maar ook de rondritten in de paardentram, op bokkenkoets en ponywa gen en het ringsteken waar aan gratis deelgenomen kon worden, boden vermaak. Voor deze kleuter was dat allemaal niet weggelegd. De kennisma king met de kleine viervoeter beviel hem wel. En ook het beestje stelde de ontmoeting op prijs. Geduldig liet de pony zich over zijn snoetje aaien. Foto Roel Dijkstra Maassluis - Westlandse busreizi gers zouden een snellere aanslui ting kunnen krijgen op de trein naar Rotterdam. Busmaatschap pij Westnederland en de Neder landse Spoorwegen hebben hier over overeenstemming bereikt. Alleen de gemeente Maassluis moet hier nog mee akkoord gaan. Het plan is om bus 126 na de route door het Westland niet meer langs station Maassluis-centrum te laten njden, maar langs station Maassluis-vest. Door deze korte re route wordt zoveel tijdwinst ge boekt dat reizigers een directe aansluiting hebben op een trein die dan elk kwartier naar Rotter dam zal vertrekken. Nu missen busreizigers vaak net de trein en de treinreizigers komen te laat voor de bus. Door de nieuwe situ atie komt echter geen bus meer langs station Maassluis-centrum. De gemeente Maassluis gaat zich binnenkort over deze situatie be raden. De veranderingen zullen op z'n vroegst in mei '93 worden ingevoerd. Schiedam - De gevel van de voor malige Koopmansbeurs aan de Lange Haven wordt dit voorjaar ingrijpend gerestaureerd. De dienst Gemeentewerken en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg zijn overeengekomen dat het monumentale gebouw wordt geschilderd in de oorspronkelijke kleuren. De Italiaanse architect C. G. F. Giudici gaf het gebouw een okergele kleur. De statige pi laren werden in een lichtere tint geel uitgevoerd. Het herstel van de gevel vormt de afronding van een opknapbeurt, waarmee enkele jaren geleden is gestart. Onder meer is de uit zandsteen gefabriceerde gevel ontdaan van zeven verflagen. Ex perts konden uit monsters de ori ginele kleur van het gebouw re construeren. Op dit moment le vende Schiedammers hebben het gebouw nooit in de oorspronkelij ke glorie gezien. De sinds enige tijd kale gevel kende sinds vele jaren een witte kleur. Over de kleurkeuze voor de gevel is uitgebreid gedebatteerd tussen de gemeente en de Rijksdienst voor de Monumenten. „Het is al tijd weer de vraag of de oorspron kelijke kleur moet terugkortien," zegt een woordvoerder van de dienst Gemeentewerken. „In dit geval is daar uiteindelijk wel toe besloten." Voordat het schilderwerk aan de beurt is, krijgt het tere zandsteen een opknapbeurt. Door vervuil ing is ook het aan de onderzijde van de gevel verwerkte natuur steen aangetast. Deze laag wordt in de toekomst beschermd door een waterafstotende laag. De werkzaamheden kosten in to taal 200.000 gulden. Het gemeen telijk prioriteitenprogramma voorziet niet in het karwei, maar de Dienst Gemeentewerken hoopt toch dat de gemeenteraad met de werkzaamheden akkoord gaat. Door alles in één keer aan te pakken wordt volgens de ambte naren een aanzienlijke besparing bereikt. De Italiaanse architect Giudici bouwde de beurs in Lodewijk XVI-stijl tussen 1977 en 1792. Het bouwplan werd enigszins aange past door stadsbouwmeester Rui ger van Bolés. Hel gebouw werd neergezet ten tijde van de eerste bloeitijd van de jenever industrie. Op de later overdekte binnen plaats van het gebouw kochten de jeneverpioducenien granen in. Na brand werd het gebouw in 1840 hersteld. Tot verdriet van veel Schiedammers is het gebouw nu in gebruik bij tafeltennisver eniging De Korenbeurs. Zij zou den liever zien dat het pand twee honderd jaar na de oplevering een culturele bestemming krijgt. In haar rapport Bouwkundig Be zit van de stad Schiedam noemt de historische vereniging De Ko renbeurs een 'architectonisch en historisch topstuk'. Volgens de dienst Gemeentewerken komen deze kwaliteiten na de opknap beurt weer volledig tot hun recht. Oorspronkelijk maskeerde Giudi ci, die ook het tegenwoordige on derkomen van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat bouwde, de stenen gevel mei verf om de ar chitectonische vormen optimaal tot hun recht te laten komen. De 82-jarige Jan Vermaas voorde deu ren van de Singetkerk. Gisteren zong hij er op zijn eigen feestje. Foto Gerrit de Heus/ Roel Dijkstra Schiedam - Soms wordt hij de trots van het Rooms Katholieke kerkkoor In Honorem Dei (IHD) van de Singelkerk genoemd. Jan Vermaas: in september wordt hij 82 jaar maar zijn leeftijd is aan zijn zingen met af te horen. „Soms lukt het niet meer om eens lekker uit te halen," bekent hij. „Maar," voegt hij er lachend aan toe, „omdat er nog 21 koorleden om me heen staan kan ik dat aar dig verdoezelen." Maandag 23 maart was Jan Ver maas op de kop af 55 jaar lid van het IHD- of Sïngeikoor („We ge bruiken de afkorting ook wel eens voor Ik Heb Dorst" en nadat hij vijf jaar geleden al het predikaat 'gouden koorzanger'"kreeg opge speld werd de Schiedammer vori ge week na de wekelijkse repeti tie tijdens een informele bijeen komst door het kerkbestuur tot erelid benoemd. „Het moest een verrassing wor den. maar omdat mijn vrouw mij die avond al vroeg de deur uit stuurde en de voorzitter tijdens de repetitie wegging, kreeg ik al een flauw vermoeden. Mijn vrouw moest zich natuurlijk ver kleden en dat mocht ik niet zien. De voorzitter, bleek later, ver dween omdat hij mijn vrouw op moest halen." Eerzuchtig is de tweede tenor, die zijn zangcarrière op negentienja rige leeftijd in Rotterdam begon, niet. Toch doet het hem wel wat dat hij door de overige koorleden op een voetstuk wordt geplaatst en tol ere-lid werd benoemd. Dat is nog niet alles. Gisteren werd de Hoogmis van de Singelkerk opge dragen aan de jubilaris. „Die mis," glundert Vermaas, „was eigenlijk het mooiste ge schenk. Ik stond te zingen op mijn eigen feest. Vroeger, vlak na de oorlog, zong ik op feesten en partijen, maar organist Paul van Putten raadde me toen aan daar mee te sloppen omdat dat mijn stem /liet ten goede kwam. Zijn advies heb ik opgevolgd want zin gen is tot op de dag van vandaag mijn lust en mijn leven. Een an dere hobby heb ik niet. Een leven zonder zingen zou ik me trou wens niet voor kunnen stellen. Denk niet dat ik in huis de hele dag loop te galmen, want ik zing nu eenmaal het liefst Latijnse lie deren en ben gewend daarbij kerkmuziek te horen." Dat de voormalig timmerman nog kerngezond is en vol overgave in het koor kan optreden, heeft hij te danken aan het regelmatige leven dat hij en zijn vier jaar oudere echtgenote altijd hebben geleid. „En normaal eten hè," benadrukt hij. Niets uit de magnetron, maar gewoon elke dag Hollandse kost en liefst een doorregen lapje met een vet randje. Tegenwoordig be weren allerlei dokters dat vet niet goed is voor een mens, maar daar heb ik zo mijn twijfels over. We alen altijd vet en voorlopig ben ik er 82 mee geworden." De vitale tachtiger peinst er niet over binnen afzienbare tijd een punt achter zijn zangcarrière te zetten„Zo 1 an g ik de trappen va n de Singelkerk nog op kom," lacht hij, „blijf ik zingen. En vraag me niet hoe oud ik verwacht te wor den, want daar denk ik nooit over na. Dat is ook zo betrekkelijk. Laatst nog zat de voetballer John de Wolf 's avonds bij Studio Sport te vertellen over zijn succesvolle -loopbaan en de belangstelling voor hem. De volgende dag zat hij mooi met zijn voet in het gips. Ik bedoel maar, je kan er niets van zeggen." Vlaardingen - Er komt een onder zoek naar het woorigerid van de woningen Molenzicht/Fijkzicht in Vlaardingen. De Vrouwen Ad vies Commissie voor de Woning bouw, de VAC-Vlaardingen, gaat daarmee aan de slag. Het wordt uitgevoerd is samenwerking met de woningbouwvereniging Patri moniums Woningen. Uitkomsten worden gebruikt bij de bouw van nieuwe woningen voor 55plussers of bij renovaties. Vlaardingen - Twee 15-jarige jon- - gens en een 14-jarig meisje uit Vlaardingen zijn gistermiddag na een wilde achtervolging opgepakt in Monster. Ze bleken de auto ge stolen te hebben. De achtervolging begon nadat ze in Hoek van Holland benzine hadden getankt zonder te beta len. De politie werd gewaar schuwd en die seinde korpsen in de omgeving in. De gestolen auto werd vervolgens gesignaleerd op de Maasdijk tus sen 's Gravenzande en Heenweg, waarna een achtervolging over onder meer een fietspad en tus sen druk fileverkeer door volgde. Uiteindelijk werd het drietal in een industriewijk in Monster tot stoppen gedwongen. Vlaardingen - Op de Anthony Knottenbeltsingel in Vlaardingen - zijn gistermiddag twee bromfiel- sers (16 en 17 jaar) gebotst tegen een auto. Ze gaven geen voorrang"' aan de vierwieler die af wilde slaan. De 16-jarige bromfietser, raakte gewond aan zijn arm. Vlaardingen - Na herhaalde; klachten van buren heeft de- Vlaardingse politie gistermiddag" uit een woning aan de Gouds- bloemstraat de complete geluids- installatie weggenomen. De 37-ja- j rige bewoonster was niet bereid'! die zachter te zetten, waarna de - actie volgde. Vlaardingen - De Vlaardingse po-- litie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een taxichauffeur! aangehouden omdat hij met een" snelheid van boven de 100 kilo-,, meter per uur over,de Schiedam— seweg raasde. Hij kreeg een boete"* van zevenhonderd gulden opge-" legd. n Vlaardingen - Een snelkraak, uit gevoerd in de nacht van vrijdag - op zaterdag in een sport win kei aan de Lepelaarsingel in Vlaar dingen, is mislukt door oplettend heid van omwonenden. De daders -- konden al snel in Rotterdam wor-1* den opgepakt. Maassluis - Een automobilist- heeft vannacht in Maassluis op de r Laan 40-45 een botsing veroor- zaakt en bleek, bij controle, teveel alcohol te hebben genuttigd. Hij kreeg een rijverbod van twee uur opgelegd en een boete van vier-" honderd gulden. In de nacht van vrijdag op zater dag is ook op de Houtsnipstraal - een automobilist aangehouden* met teveel drank op. Deze 31-jari- ge Maassluizer kreeg een rijver-J bod van vijf uur en moet voor de rechter verschijnen. Schiedam - Uit een schuur aan dc Villastraat in Schiedam zijn in de nacht van zaterdag op zondag een cilybike, een kinderfiets en een boormachine gestolen. Voor ongeveer 45 gulden verdween benzine uit de tank van een auto aan de Vlaardingerdijk. Schiedam - Politiemensen van het bureau Bijdorpplein in Schiedam keken heel even vreemd op toen een auto voor kwam rijden waarbij de vlammen onder de motorkap vandaan kwa-^ men. Met een koolzuurblusser van de politie werd het vuur ge doofd. Een luchtfilter bleek losge- raakt en was op het begin van de* uitlaat terecht gekomen. Schiedam - Bij een café aan de^ Hoogstraat in Schiedam is vrij dagavond een vechtpartij ont staan waarbij een 42-jarige vrouw, en een 2ö-jarige man, beiden uit Schiedam, gewond zijn geraakt door glas. Ze zijn naar het Schiep land Ziekenhuis vervoerd. De., aanleiding van de vechtpartij is- nog niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1