Waterweg 13 Schiedam spreidt asielzoekers POLÏ UNDENT Aantal van 24 vluchtelingen mag groeien tot 140 Handgranaten blijken roestige contragewichten Ambtenaren- Kunstbus blijft rijden 'College handelt te vrijblijvend' GOS-miss in Rotterdam 'Wonder op wielen' van de weg gehaald Acties in tankopslag worden grimmiger Passanten Krispijntunnel gevraagd naar steekpartij Dansers treden toch op 4 protest tegen reorganisatie Snackkoning onderscheiden Man knijpt in borsten vrouw Zeven fraudeurs sociale dienst Voorstelling afgelast Overval opgelost Veel te hard op Holysingel Uurtje controle, 10 bekeuringen Autobus botst met brommer Met breekijzer binnengekomen Bus beklad Rotterdams Dagblad Donderdag 9 april 1992 gj Gisteren was ze even in Rotterdam: Julia Vale- riavna Etina, Miss GOS Universe. De 17-jarige wiskundestudente uit St. Petersburg is in feite de laatste Miss USSR. Doel van haar driedaags verblijf in Nederland is, om de betrekkingen tussen Nederland en het Gemenebest van On afhankelijke Staten van de voormalige Sovjet- Unie te verstevigen. In Rotterdam poseerde zij gewillig op het dakterras van het Inntel-hotel. Foto Paul Stolk/ANP Papendrecht - Het mag volgens de Papendrechtse politie een wonder heten dat het gevaarte geen onge luk heeft veroorzaakt: de Poolse vrachtwagen die gisteren wegens ernstige gebreken van de weg is ge haald en in besiag is genomen. Een oplettende auto mobilist zag om elf uur op rijksweg A15 ter hoogte van Paper.drecht dat een oplegger scheef achter de trekker hing en waarschuwde de politie. Die hield de vrachtwagenchauffeur vervolgens aan en consta teerde een waslijst aan gebreken: versleten banden, kapotte remmen, de defecte vering van de oplegger werd gestut met een houten balk en de koppeling tussen oplegger en trekker functioneerde slecht. De vrachtwagencombinatie is in besiag genomen en de wacht, 23 ton uien, overgeladen. Tegen de Poolse ei genaar is proces-verbaal opgemaakt en hij is voor de keus gesteld: de combinatie in Nederland laten repa reren of deze op een dieplader naar Polen laten bren gen. Rotterdam - De acties bij de tankopslagbedrijven worden grimmiger. Gisteren weigerde de middag- ploeg bij Paktank in de Botlek na een staking van 24 uur het werk te hervatten. Volgens FNV-bestuurder Kees Marges was onder de werknemers irritatie ont staan over uitspraken die de directie van Paktank over de staking zou hebben gedaan. Toen besloten was ora voor nog eens acht uur te gaan staken ontstond een explosieve situatie omdat de stakers eisten dat de werkwilligen (CNV-ers en onge organiseerden) het terrein zouden verlaten. Zij mo gen volgens de FNV-ers geen deel uitmaken van de veiligheidsploegen die bij een staking zorgen voor het afsluiten van de installaties. Hierop dreigde de directie van Paktank de politie in te schakelen, Mar ges moest eraan te pas komen om de zaak te sussen. Bij Paktank in de Europoort werd gisteren ook de he le dag gestaakt evenals bij Matex in Amsterdam. Ook de nachtploeg van Paktank-Botlek staakte vannacht. Vijf dagen staken bij zeven vestigingen - in de Rot terdamse haven, Vlaardingen en Amsterdam - van de tankopslagbedrijven van Matex en Paktank, heb ben de partijen niet dichter tot elkaar gebracht. De twee bedrijven hebben geen uitnodiging klaarliggen voor de Vervoersbond FNV om opnieuw over de CAO te onderhandelen. Matex noch Paktank overwegen via een juridische procedure een oplossing te force ren. Volgens directeur P. Govaart van Matex is de huidi ge situatie voor zowel de FNV als voor de bedrijven lang vol te houden. Govaart meent echter tekenen te zien dat werknemers bij de vier Matex-vestigingen twijfelen aan het doel van de staking. Paktank en Matex overleggen geregeld. Dat deden zij al tijdens de onderhandelingen die vorige week niet tot een akkoord leidden. „We proberen zo te voorkomen dat het ene bedrijf iets creëert waaraan het andere wordt opgehangen," zegt Govaart. Ook met een derde speler m de tankopsiag, Panocean, hebben Paktank en Matex contact. De onderhande lingen over een CAO bij dit kleinste tankopslagbe- drijf zijn nog gaande. Dordrecht - De politie van Dordrecht heeft gister avond een uur lang alle voorbijgangers in de tunnel van Krispijn ondervraagd m de hoop meer getuigen te vinden van de steekpartij, waarbij dinsdagavond een 25-jarige man om het leven kwam. Het slachtof fer werd in de tunnel met een mes in de hals gesto ken en overleed ter plaatse aan een slagaderlijke bloeding. De politie beschikt over enkele getuigen, maar die kunnen onvoldoende informatie geven. Er is nog geen spoor van de daders. De avond van de steekpar tij werden drie mannen aangehouden, maar die ble ken er niets mee te maken te hebben. Na verhoor werden ze vrijgelaten. Het buurtonderzoek wordt vandaag voortgezet. Een 25 mensen tellende recher cheteam werkt aan de zaak. Vast staat dat er meerde re daders zijn. Na de steekpartij zijn enkele jonge mannen weggerend in de richting van het Van Baer- ieplantsoen. Rotterdam - De in Nederland gestrande Georgische dansgroep treedt vanavond toch op in de Doelen. Een plotseling faillissement van de groep had de in druk gewekt dat verdere optredens van de baan wa ren. Het Staaisdansgezelschap uit Georgië kwam na een reis van 9000 kilometer naar Nederland tot de bevinding dat de Nederlandse concertorganisator Egmond Klassiek zijn handen van de groep aftrok. De Nederlands Russische Kamer van Koophandel moest financieel bijspringen. Deze instantie wil maandag via een kort geiing van Egmond Klassiek alsnog geld loskrijgen. Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Schiedam - Asielzoekers zullen in Schiedam niet op een cen traal adres worden gehuisvest, maar worden versprei dover wo ningen in de stad. Burgemeester en wethouders hebben deze knoop na ongeveer twee jaar praten eindelijk doorgehakt. Een opvangcentrum met een ca paciteit van ongeveer 140 plaat sen bouwen is volgens wethouder Bart de Leede (Groen Links) toch niet zo'n goed idee. „Dan zouden de vluchtelingen net zo goed in het landelijk opvangcentrum kunnen blijven waar ze in de re gel net vandaan komen," heeft de wethouder ontdekt. Centrale opvang heeft bovendien het nadeel dat de asielzoekers „nauwelijks in de maatschappij staan." „Omdat het om mensen gaat die tenminste enige kans op een verblijfsvergunning hebben, is het beter ze te huisvesten in een gewone woonwijk," vindt De Leede. Daarnaast speelt nog een ander motief: een opvangcen trum vormt een gemakkelijk doelwit voor eventuele acties van mensen met een weerstand tegen buitenlanders. Op dit ogenblik verblijven 24 vluchtelingen in Schiedam. De gemeenteraad heeft bepaald dat dit aantal tot ongeveer 140 moet groeien. Dan is de gestelde norm van 2 promille van de Schiedam- se bevolking, die uil circa 71.000 zielen bestaat, bereikt. Gemiddeld verblijven er dne vluchtelingen op één adres. Dat betekent dat Schiedam nog onge veer 40 huurwoningen voor de op vang van asielzoekers moet gaan vrijmaken. De Leede pareert a! op voorhand kritiek uit de bevol king, dat buitenlanders straks voorrang krijgen boven Neder landse woningzoekenden die al langer bij Bureau Huisvesting staan ingeschreven. „Het gaat om 40 woningen op een totaal van 15.000 huurwoningen. Ik wil het niet bagatelliseren, maar het gaat natuurlijk hoe dan ook om een klein aantal." De wethouder heeft onlangs een projectgroep benoemd die de op vang van nieuwe asielzoekers moet gaan voorbereiden. Daarin zitten ambtenaren van verschil lende secretarie-afdelingen, de gemeentelijke sociale dienst, de politie, het Gemeentelijk Woning- beheer en vertegenwoordigers van de Vereniging voor Vluchte lingenwerk. De Leede hoopt dat er snel spij kers met koppen worden gesla gen in de projectgroep. Bij de vo rige begrotingsdebatten, eind vo rig jaar, werd in de gemeenteraad een motie aangenomen om vaart te zetten achter het plaatselijk asielzoekersbeleid. Eind 1993 hoopt De Leede alle 140 plaatsen te hebben gerealiseerd. Vlaardingen - In felle bewoor dingen hebben ambtenaren de reorganisatie bij de gemeente Vlaardingen bekritiseerd. Zij vinden vooral dat hen weinig tijd gegund wordt om op de plannen te reageren. Dit de hoek van de afdelingen volksgezondheid, cultuur en maatschappelijk welzijn komt de felste kritiek. Het verwet luidt dat er nauwelijks gele genheid tot inspraak is ge weest, met 'een onzorgvuldige gang van zaken' tot gevolg. Verder wordt aangevoerd dat de argumentatie op bepaalde punten 'rammelt'. De gemeenteraad heeft beslo ten dat het hele ambtelijk ap paraat wordt onderverdeeld in drie vakdiensten. Die krijgen een grote mate van zelfstan digheid. Op het stadhuis blijft een bestuursdienst over ter ondersteuning van het college van B en W. De kritiek die nu opwelt, richt zich met name te gen de vorming van de vak- dienst Maatschappelijke Dien stverlening. Ten aanzien van de biblio theek, Stadsgehoorzaal en ar chief wordt de voorgestelde oplossing 'een waar gedrocht' genoemd en is er sprake van 'een onwerkbaar model'. De wijze van handelen wordt 'ui termate inconsequent' ge noemd. Vanuit de sector onderwijs luidt de kritiek ook, dat wat de inspraak betreft voorbij wordt gegaan aan de direct betrokke nen, 'de werkers op de werk vloer'. „Voor deze handelwijze wordt geen enkel motief of ar gument aangeboden," luidt de constatering. En: „De nu voor gestelde werkwijze wordt met klem van de hand gewezen." Voor wat de vorming van een nieuwe dienst Maatschappelij ke Dienstverlening betreft, luidt de kritiek dat elk per spectief ontbreekt en 'er in het geheel geen visie, toekomst beeld' wordt geboden, Het projectbureau, dat met de uitvoering van de reorganisa tie is belast, geeft toe dat er weinig tijd is geweest om te reageren op de plannen, maar voegt daar aan toe dat er nog een lange weg is te gaan en er alle gelegenheid komt om uit gebreider op een en an der in te gaan. De reacties geven het project bureau geen aanleiding van de ingeslagen weg af te wijken. „Er is geen aanleiding de grove hoofdstructuur aan te passen," zo wordt gemeld. Ingmar Link (links) en een van de leden van de Explosieven Opruimings Dienst bekijken de roestige Ijzerklomp. Geen handgranaat maar een contragewicht. Foto Roet Dijkstra. Schiedam - Op het terrein aan het Hoofdplein waar het luxe ap partementencomplex Maashoove moet verrijzen is gisterochtend flinke consternatie ontstaan toen werklui dachten dat ze explosie ven hadden aangetroffen. De 18- jarige Ingmar Link, een van de werknemers van het Amsterdam se bedrijf Terro dat zich bezig houdt met het afgraven en afvoe ren van de vervuilde grond, trof rond tien uur in de grondzeefin- stallatie een 'handgranaat' aan. Na de ijzerklomp te hebben be studeerd concludeerde hij een stuk munitie in zijn handen te hebben. Link legde de 'werpbom' neer en maakte zich uit de voeten. „Ik zag een ovaalvormig stuk ij zer liggen tussen de puinstukken, die na hel zeven in de installatie achterblijven en dacht eerst nog dat het lood was," vertelt de Am sterdammer. „Maar toen ik béter keek zag ik dat het een handgra naat was. En er lagen nog meer van die dingen op de grond. Omdat de grond waaruit die din gen tevoorschijn waren gekomen elders op het terrein was afgegra ven, durfden we niet verder te graven. We hebben direct hel werk stilgelegd en de politie ge beld." Contragewichten In afwachting van de komst van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) vulden de Terro- werknemers, die ai twee weken op het toekomstig bouwterrein aan het werk zijn, enkele grote plastic zakken met zand en leg den die m de buurt van de 'hand granaten'. Rond kwart over één bogen de drie gearriveerde EOD- mannen zich over de aangetrof fen voorwerpen en maakten na een kort onderzoek een eind aan de spanning. Ze concludeerden dat het niet ging om handgrana ten maar om contragewichten van vissersnetten. Gierend van de lach reageerde Ingmar Link op de mededeling. „Ik dacht een bij zondere vondst te hebben ge daan." „Het is niet vreemd dat dit ding voor een handgranaat is aange zien," liet een woordvoerder van de Schiedamse politie weten, „want de gelijkenis is groot. „De EOD is nu voor niets gekomen. Toch is het goed dat de vondst is gemeld bij de politie. Voor het zelfde geld is bet wél een granaat en dan bestaat er altijd nog ge vaar. We sluiten niet uit dat hier inderdaad explosieven aangetrof fen kunnen worden want in de oorlog hebben de Duiters op dit terrein een opslagplaats voor mu nitie gehad. Daar zijn we vorig jaar tijdens een onderzoek achter gekomen toen op het Wilton Fij- enoord-terrein een bom onscha delijk werd gemaakt." Dat werd ook de werklui verteld. Ze kregen het advies om, als ze meer van dergelijke voorwerpen vinden, die te verzamelen in een speciaal daarvoor op te werpen depot. Als ze een aanzienlijke voorraad hebben gekweekt, kan de EDO worden ingeschakeld. kunstgebitten reparaties Westhavenplaats 3 Vlaardingen S 434.6)^,16 Vlaardingen - De kunstbus voor 50-pIussers gaat opnieuw de weg op. Na een aantal ritten als proef is besloten de excursies naar al lerlei kunstuitingen voort te zet ten. Het experiment is dermate succesvol dat de provincie op nieuw subsidie voor het project beschikbaar heeft gesteld. Alle ritten waren volgeboekt. Bij de tocht naar de balletvoorstelling reden zelfs twee bussen. De kunstbus is een project van de provincie Zuid-Holland om het ouderen mogelijk te maken ook in contact te komen met museum, toneel, dans of iets anders wat met kunst te maken heeft. Tegen een gereduceerde prijs kan men mee. Onderweg wordt uitleg ge geven over het doel van de reis. Er zijn al vijf ritten gemaakt. Uil een enquête is gebleken dat iedereen tevreden is over het project en dat het ook beantwoordt aan de doel stelling: ouderen, die nooit iets met kunst te maken hebben, daarmee in aanraking brengen. Gebleken is namelijk dat veel ou deren slechts één of twee keer per jaar een kunstuiting bezoeken. Sommigen zelfs helemaal niel. Maassluis - In Maassluis wordt al veertien jaar gesproken over de bouw van een nieuw onderkomen voor de buitendienst van de sec tor stads- en milieubeheer, maar ondanks deze ruime voorberei dingstijd rammelt de door wet houder Jan Storm voorgestelde opzet voor de nieuwbouw aan de Heldringstraat nog steeds. Die kritiek klonk deze week raads- breed door. Toch kreeg de wet houder bij de verdere ontwikke ling van de plannen het voordeel van de twijfel. Met de nieuwbouw aan de Hel dringstraat is ongeveer 6 miljoen gulden gemoeid. Berekend is dat elke Maassluizer jaarlijks 6,94 gulden aan het nieuwe optrekje 2al moeten bijdragen. Het centra le gebouw op het voormalige Shell-terrein komt in de plaats van de vijf lokaties die nu in ge bruik zijn bij de grootste gemeen telijke afdeling. Goedkoper Wethouder Storm denkt aai de concentratie van de verschillende takken tot een efficientere - lees goedkopere - bedrijfsvoering zal leiden. „Dat bedrijfsmatige han delen belijdt u alleen met de mond," ging CDA-raadslid Arie van der Kmjff in de aanval. ,Als het om kostenbesparingen gaat, laat u na een doel te stellen. „Ambtenaren volgen dure cur sussen in bedrijfsmatig hande len. U kunt het beter in de prak tijk brengen." Storm stelde, dat het effect van de centralisatie vooraf moeilijk in geld is uit te drukken. „Als u ons de ruimte geeft om aan de slag te gaan, kunnen we later aan de hand van de bereikte resultaten het plaatje invullen." Met zijn steun aan de door WD'er John Scheerstra ingediende mo tie gaf de raad te kennen, dat hij van het college een grotere in spanning verlangt. Voor het eind van het jaar verwacht de raad een exploitatieraming, waarin de ont wikkeling van de inkomsten en uitgaven van de dienst vanaf de opening van het nieuwe gebouw in 1994 jaarlijks worden geraamd. In de raming dient Storm tevens aan te geven, hoeveel geld hij denkt te besparen door de verbe tering van de efficiency en het af bouwen van taken. Wethouder Jan Storm gaf aan, dat hij de strekking van de motie wilde aan vaarden. Volgens Arie van der Knijff is de wethouder daarmee veel te laat. „De resultaten van wat u nu gaat uitrekenen hadden hier vanavond moeten liggen." Ook de PvdA en RPF/SGP plaat sten hun kritiek op de nieuw bouw in een breder perspectief. „Ik mis elke toekomstvisie," meende RPF'er Herman van Hoe ven, die uiteindelijk als enige te gen het voorstel stemde. „Straks zijn we wellicht een filiaal van het stadsgewest Rotterdam en heb ben we helemaal geen centrale buitendienst meer nodig. De kos ten zijn hoog en het nut is ondui delijk." Frustreert Bij monde van Yvonne de Groot liet de PvdA weten, dat de lokatie- keuze een uitbreiding van de woonfunctie langs de Maassluise binnenhavens frustreert. „Het college had moeten onderzoeken wat de kosten van een volwaardi ge sanering zouden zijn. En op welke wijze de industriële bedrij vigheid un hei gebied rond de ha ven zou kunnen worden ver plaatst naar geschiktere lokaties. In plaats van ad-hocbeleid zou u dan blijk geven van een toekom stvisie." Maassluis - Hartevelds Smulboe- tiek aan de Dr. Jan Schouteniaan in Maassluis is door de stichting Erkende Cafetaria's officieel er kend als Kwaiitaria. Voor deze er kenning moet een snackbar vol doen aan strenge eisen op het ge bied van ondermeer hygiëne, pro- duktbehandeling, presentatie en vakbekwaamheid. Kwalitaria's ondergaan tenmin ste drie keer per jaar onaange kondigd zeer uitgebreide keurin gen op deze gebieden. Produkten, gereedschappen en materialen worden daarbij streng gecontro leerd. Bij elke keuring worden twee monsters meegenomen voor bacteriologisch onderzoek in een laboratorium. De erkenningsregeling in de cafe taria-sector wordt ondersteund door het ministerie van Economi sche Zaken. Er zijn momenteel 87 Kwalitaria's in Nederland. Harteveld geldt al jaren als de on gekroonde frietkoning van Maas sluis. Vlaardingen - Een 54-jarige vrouw uit Vlaardingen is gister middag even na vier uur op de Meidoornstraat in haar borsten geknepen door een 30- a 35-iange man met een bromfiets. Die had haar eerst de weg naar de Dotter bloemstraat gevraagd. De vrouw verweerde zich, waarna de brom fietser er vandoor ging. De man had een spits gezicht, droeg een grijze pullover, wit overhemd, grijze broek en groen colbert. Hij reed op een zwarte bromfiets, da mesmodel met een hoog stuur. Op zijn hoofd had hij een witte in tegraalhelm. Vlaardingen - Tegen zeven inwo ners van Vlaardingen is proces verbaal opgemaakt in verband met sociale verzekeringsfraude. Er werden bijverdiensten verzwe gen, waardoor ƒ47.649 ten onrech te is uitgekeerd. Dat geld zal wor den teruggevorderd. Vlaardingen - De voorstelling van Viktor/Viktoria in de Stadsge hoorzaal gaat vanavond niet door. Een van de hoofdrolspelers is ziek. Schiedam Met de arrestatie van twee Rotterdammers, 24 en 25 jaar oud, heeft de Schiedamse po litie de gewapende overval op de Marskramer aan de Mgr. Nolens- slaan in Schiedam opgelost. De overval werd 19 december ge pleegd. Het tweetal, dat heeft be kend, werd opgepakt in Pernis. Bij de overval werd 8000 gulden buitgemaakt. Vlaardingen - Tijdens een snel heidscontrole op de Holysingel in Vlaardingen zijn gistermorgen 23 bestuurders gepakt voor te hard rijden. In totaal passeerden tus sen tien en twaalf uur 428 voertui gen de radar-controlepost. De hoogst gemeten snelheid was 84 kilometer per uur. Vlaardingen - Tijdens een contro le van een uur naar de technische staat van voertuigen, gehouden op de Mr. L.A. Kesperweg te Vlaardingen, zijn tien processen- verbaal opgemaakt omdat auto's niet apk-gekeurd bleken te zijn, geen geldig deel III hadden of gladde banden dan welke lekke uitlaten vertoonden. Schiedam - OpdeHorvathwegin Schiedam is gistermorgen een autobus in botsing gekomen met een vrouw op een bromfiets. De ze, een 20-jarige Schiedamse, liep verwondingen aan haar linker been op en is naar hel Dijkzigtzie- kenhuis gebracht. Aan de Parkweg is gistermorgen een 38-jarige Schiedamse met haar brommer door een fietser in gehaald en van de weg geduwd. Ze liep verwondingen aan haar been op. De fietser ging er van door. Schiedam - Met een breekijzer hebben inbrekers zich gister avond toegang verschaft tot een woning aan de Bosrand in Schiedam. Ze gingen er met ge luidsapparatuur en sieraden van door. Bij een inbraak aan de Burg. Stul- meijerlaan is, zo wordt vermoed, alleen geld verdwenen. Uit tuin huisjes aan de Scbiedamsedijk werden een hangklok, dameskle ding, linnengoed, een strijkijzer, een klok, een lamp en andere za ken weggenomen. Vlaardingen - Een buschauffeur van de RET heeft gisteravond te gen zeven uur twee jongens van 9 en 10 jaar betrapt toen zij met een viltstift een bank in de bus aan het bekladden waren. Het tweetal is overgedragen aan de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2