Waterweg 13 Steun voor apart afval verwerken SP Glas-in-iood blikvanger op Floriade Enquête leert ook dat inspanningen geen extra geld mogen kosten RSÊS1 $$é§M Wethouder achter kassa: 'Anders nog iets?^ GRATIS Keuken en Tegelbal „MATHEKESSE" 'Gemeente bevoorrecht bevriende bedrijven' Nieuw programma toont scholieren wereldhaven Drie aanhoudingen na dodelijke steekpartij Schade in tankopslag loopt in de miljoenen „MATHENESSE" Ook voor al uw keuken- - inbouwapparatuur hoge kortingen! Politie pakt overvaller TV laten staan Inbraak in restaurant Politie: 91 bekeuringen Inbraken in drie boten Geldboete voor autozwendelaar Rotterdams Dagblad Vrijdag 10 april 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Het gemeentelijk Havenbedrijf heeft gisteren in het Maritiem Museum het lespakket 'Rotterdam, een wereldhaven' gepresenteerd. Het lespakket geeft een kijkje achter de schennen van deze wereldhaven en is be doeld voor de groepen ze ven en acht van het basis onderwijs. Directeur ir. P. Struijs van het Havenbe drijf heeft het eerste pak ket overhandigd aan wet houder E. Hallensleben (Onderwijs). Hallensleben cp haar beurt deelde vijf paketten uit aan leerlingen van ba sisschool De Dukdalf. De ze school stond model tij dens de ontwikkeling van het lespakket en was ook gistermiddag van de partij om de presentatie te illus treren met een demonstra tie van het bijbehorende computerprogramma. Het lespakket is gemaakt door het adviesbureau DST in opdracht van het Havenbedrijf. Het pakket bestaat uit een schriftelijk deel, waar vooral de foto's een belangrijk onderdeel van vormen en een soft wareprogramma. „Eén plaatje zegt meer dan dui zend woorden." lichtte Hans Visser van DST toe. „Het beeld dat veel mensen van de Rotterdamse ha ven hebben is een verouderd, sterk geromantiseerd beeld. Door middel van het heel visueel lespakket, dat aansluit bij het vak Aardrijkskunde, maakt de jeugd kennis met een heel andere haven, een wereld haven." Het lespakket omvat drie verschillende thema's: de functie van de haven, de mens en de haven en veilig heid en milieu. Het softwareprogramma sluit vooral bij dit laatste thema aan. Met de computer moeten - leeriingen een schip op een goede manier de Rotter- -damse haven zien binnen te loodsen. Dordrecht - De politie heeft gisteren in een woning in de Javastraat in Dordrecht drie mannen aange houden die worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij de dodelijke steekpartij in de Krispijntun nel. Daarbij kwam dinsdagavond een 2o-jarige Dord- tenaar om het levert, Het slachtoffer werd, toen hij langs enkele jongemannen fietste, in de hals gesto ken. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondin gen. Na getuigenverklaringen en een buurtonderzoek be sloot de politie gisteren tot aanhouding over te gaan. Bij de inval in de woning in de Javastraat werden de drie verdachten op de bovenverdieping aangetrof fen. Twee trachtten te vluchten en sprongen uit het raam van de tweede verdieping. Eén van hen, een 17- jarige Amsterdammer, raakte daarbij gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van morgen lag hij nog in coma, maar verkeerde buiten levensgevaar. De andere twee verdachten (een 15-ja- rige Hagenaar en 18-jarige Amsterdammer) zijn voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. Een mede werker van het ge meentelijk Havenbe drijf gaf gis teren tekst en uitleg aan de eer ste leerlin gen, die het nieuwe lespakket over de Rot terdamse haven kre gen uitge reikt. Foto Fred Emst/Cor Vos Rotterdam - De Rotterdamse tankopslagbedrijven Matex en Paktank hebben na zeven dagen van sta kingen al enkele miljoenen guldens schade geleden. De schade voor de klanten (de reders) loopt inmid dels ook al in de tonnen door de langere ligtijden van de-tankers, die door de verrassingsacties van de Ver- voersbomï FNV zijn getroffen. De bond eist bij beide "bedrijven meer salarisverhoging dan de geboden twee keer twee procent loonsverhoging. "Volgens directeur De Beus van Paktank bedraagt de economische schade aan zijn bedrijf wekelijks en kele miljoenen guldens. De schade voor de reders kan hij moeilijk inschatten, omdat het om zeer ver schillende schepen gaat. „De grootste schade is die aan de naam van de Rotterdamse haven," zegt hij. Directeur P. Govaart van Matex noemt de schade aan het bedrijf gering, maar zijn klanten zouden inmid dels voor anderhalve ton het schip zijn ingegaan. Bij Paktank (480 werknemers) zijn in totaal 22 dag delen (taken) op de drie lokaties gestaakt. Dat komt overeen met iets meer dan twee etmalen per lokatie. Het zijn bij Paktank voornamelijk de grotere olietan kers die worden getroffen. Bij Europak brak gister ochtend een nieuwe staking uit, In totaal hebben acht mensen het werk neergelegd, genoeg om de he le lokatie plat te leggen. Een tanker van 250.000 ton lag te wachten om te worden gelost. Bij Matex (630 werknemers) ligt het aantal stakingsuren lager. Het aantal schepen dat bij Matex is vertraagd, bedraagt tien, voornamelijk in de chemische produkten. Intimidatie Bij Matex legden gisteravond de ploegen op de loka- 'lti.es Vlaardingen en Botlek het werk neer. In Vlaar- - dingen werd de actie vanmorgen door twintig men sen voortgezet. Dat gebeurde volgens FNV-stakings- leider Kees Marges onder grote 'nonverbale intimi datie' van de directie. Volgens Marges was een grote delegatie van directie en kantoorpersoneel aanwezig bfj de vergadering, in een pog.ng het stemgedrag te beïnvloeden. De Beus (Paktank) zegt dat de vakbonden en de be drijven de stakingen in theorie lang kunnen volhou den, „Maar in de praktijk komt er altijd een moment dat er barsten in het stakingsfront optreden en mo menten van zwakte bij de werkgevers. Dan zoeken partijen oplossing door bemiddeling. Maar daar is op dit moment nog geen sprake van." Hoge lonen De loonhoogte van de werknemers rechtvaardigt volgens de directies van de tankopslagbedrijven nauwelijks een staking. Ze hebben vorig jaar de loonhoogte door organisatie-adviesbureau Bakke nist laten vergelijken met het gemiddelde in de in dustrie en de haven in Rotterdam. Daaruit blijkt dat tweederde van de werknemers in de tankopslag ge middeld 65.000 tot 85.000 gulden gulden per jaar ver dient. Dat is 10.000 gulden méér dan bij de in de ver gelijking meegenomen bedrijven. De overige een derde in lagere functies verdient altijd nog ruim 5000 gulden meer per jaar. De vakbonden hebben nega tief op de uitkomst van het onderzoek gereageerd en uiten hun twijfel over de objectiviteit. Vlaardingen - Het gescheiden inzamelen van enerzijds groen te-, fruit- en tuinafval (GFT) en anderzijds het resterende afval krijgt de instemming van de Vlaardingse bevolking, maar het moet ze geen cent meer gaan kosten. Die conclusie valt de trekken uit een enquête onder 400 Vlaar- dingers. Het onderzoek is gedaan door zes leerlingen van het christelijk economisch college Beneden Maas. Gistermiddag zij n de resultaten overhandigd aan wethouder drs. Kees van der Windt (Milieu). De onderzoekers verwachten dat melen van afval rond de kosten de grootste problemen bij de in- zullen ontstaan Bijna de helft voering van het gescheiden inza- van de ondervraagden (46 pro cent) vindt dat ze helemaal niet met extra kosten geconfronteerd mogen worden. Een andere groep (41 procent groot) vil desnoods tot dertig gulden extra per jaar gaan, maar ook niet meer. Voor hogere bijdragen is nagenoeg geen steun te verwachten. De motivering laat weinig aan duidelijkheid te wensen over. „We doen/betalen al genoeg," is opgegeven, en „bedrijven eerst". Ook de financiële proble'nen van de minima worden aangevoerd als argument tegen eventuele kostenverhogingen. In het onderzoeksrapport wordt erop gewezen dat het voor de ge meente 'dus enorm belangrijk' zal zijn mensen duidelijk te ma ken waarom de milieutarieven omhoog gaan. Want dat gaan ze, vooral omdat de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) hogere tarieven aan "Vlaardingen doorberekent. Bij de komst van de verzamelcon- tainers worden wel wat vraagte kens geplaatst. Men VTeest ver vuiling en stank. Ook de afstand tot de containers wordt als moge lijk probleem gezien. De bereidheid om huisvuil ge scheiden te verzamelen en in con tainers te gooien is op zich groot. Maar liefst 89 procent wil hier aan meewerken. Logisch dat 98 pro cent het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval, maar ook ran klein chemisch af val (KCA), zinvol vindt. Door Sander Sonnemans Schiedam - De komende maan den is het erop of eronder voor hei plantenexport- en importbedrijf Trans Flew uit Honselaarsdijk, Tijdens de Floriade in Zoeter- meer moet het zesjarige drie mansbedrijfje van de Schiedam mer Daniel Belles en zijn twee compagnons doorbreken. Lukt dat niet, dan buigen Belles en zijn vrienden Bouter de Vos en Henk Gordijn zich over de vraag of ze de handel in bijzondere planten voortzetten. Want die handel is ei genlijk hun hobby. In het dage lijks leven verdienen ze hun brood in het onderwijs. Ze willen niets aan het toeval overlaten en verwierven een op vallende standplaats in de perma nente tentoonstellingshal van het internationale bloemenevene- ment. De entree, waar volgens de verwachtingen drie miljoen be zoekers over de drempel zullen stappen, is door het drietal karak teristiek aangekleed met speciale palmen, laurieren en hegplanten. Om het geheel tot een blikvanger te maken, dient een van het Ste delijk Museum geleende glas-in- lood-wand als stijlvol decor. „Via een kennis," doet Daniel Belles uit de doeken, „hoorde ik dat een aantal basisscholen deel nam aan een project van het Ste delijk Museum waarbij glas-in- lood van de oude Sint Li- duinakerk werd gebruikt. Ik ben er gaan kijken en vond direct dat het omvangrijke werkstuk per fect in ons concept paste. Het heeft iets kerk- of kasteel-achtigs. Dat komt heei goed over bij onze planten die veelal te vinden zijn bi] stadhuizen, kastelen, musea en oprijlanen. Mooier kan het ei genlijk niet." Daniël Belles (staand), Bouter de Vos (links) en Henk Gordijn hadden een maand nodigom ondere andere het glas-in-lood-bouwwerk te laten verrijzen. Het resultaat is er naar. Foto Gert van Leeuwen. Niet alleen de drie 'plantenfrea- ken' zijn zeer in hun nopjes met het Schiedamse glas-in-lood dat de entree van de hal een typische karakter geeft. Ook Pim Schenkelaars, de educa tief medewerker van het Stede lijk Museum die het project bege leidde, is te spreken over het ini tiatief. „Zo kan het museum zich ook eens op een andere manier pre senteren en bereikt het een ande re doelgroep," vindt hij. „Flo- riade-bezoekers zijn toch anders dan museumbezoekers. De schoolkinderen vinden het een hele eer dat hun werkstuk inter nationale aandacht knjgt. Dat is toch de mooiste beloning?" „HeerUjkdezelucht.Samir -^mensenhouden er niet van, maar ik vind het «ekker ruiken," zei wethouder mevrouw Agnes van Ardenne-van der Hoeven gisterochtend toen zij in winkelcen trum De Loper achter de kassa van drogisterij Cency stond. In het teken van de Week van de Winkel was de wethouder een uurtje verkoop ster. Het ging haar goed af. Wanneer mensen wilden betalen, vroeg zij steeds beleefd: „An ders nog iets" en rekende rap af. De wethouder vond het leuk om in de dro gisterij te wer ken. „Vroeger heb ik als apo thekersassis tente gewerkt. Ik heb in die tijd ook m'n vakpapieren voor drogist gehaald. Het werk is dus niet nieuw voor me. Waar ik welaan moet wennen is het wissel geld. Ik be taalde vroeger nog met cen ten terug. Als ik nu 1,79 aansla dan moet ik van twee gulden, twintig cent en niet eenen twintig cent teruggeven." Hoewel de drogisterij gisteren druk werd be zocht, maakte de wethouder tussen de bedrij ven door, een praatje met de klanten. „Lekker weer hè, vandaag. Het is te hopen dat het zo blijft de komende tijd." Vooral het sociale contact vindt zij een leuke kant van het werk. „Het contact met de men sen, dat is iets wat ik nou zo leuk vind aan dit Werk." Foto Roel Dijkstra UW ADRES VOOR Nieuw bij 3 Euro-comfort overnachtingen naar keuze, bij besteding van minimaal 400.- Plavuizen Wandtegels Keukens Sanitair Inbouwapparatuur Nw. Mathenesserstiaat 32 - Schiedam - 010-4731170 t/o Formido. Donderdags koopavond Maassluis - De gemeente Maas sluis trekt bevriende relaties voor bij het verstrekken van bouwver gunningen. Die harde beschuldi ging uit winkelier Pieter 't Hart van Fotohuset aan de Nieuw- straat. Hij baseert zich op het feit dat uitzendbureau Randstad on danks een negatieve beschikking van een welstandscommissie toe stemming kreeg voor de plaat sing van een reclamezuil op de historische gevel op de hoek van de Nieuwslraat en de Zuidvliet. De zaak rond Randstad speelde in 1987. De soepele houding van de gemeente in deze zaak staat vol gens 't Hart in schril contrast met de gang van zaken rond een door hem ingediende bouwaanvraag in 1990. Twee jaar na de presenta tie van een eerste bouwtekening heeft de fotograaf nog steeds geen toestemming voor de plaat sing van een nieuwe pui in zijn winkel. De bezwaarschriftencom missie stelde verleden week dat '1 Hart in formele zin nooit een bouwaanvraag heeft ingediend. Voor een relatief kleine verbou wing volstaat doorgaans een mon delinge toelichting. Omdat de welstandscommissie het oor spronkelijke verbouwingsplan heeft afgekeurd, moei 't Hart een schriftelijke bouwaanvraag indie nen. Advocaat J.A.M. van der Sande kenschetst de opstelling als 'gemeentelijke pesterij', 't Hart vindt de gebeurtenissen rond het uithangbord bij Rand stad vreemd. „Op de hoek van de Nieuwstraat hebben zij een recla mezuil opgehangen. Ik gun ze dat best, al had ik graag gezien dat het wat hoger was geplaatst." Samen met zijn advocaat deed 't Hart onderzoek naar deze zaak. Van een medewerker van Rand stad hoorde hij tot zijn verbazing dat het uitzendbureau geen bouwaanvraag voor de zuil had ingediend. De gemeente gaf ach teraf ontheffing, ondanks het feit dat de welstandscommissie een negatief advies had verstrekt. Advocaat Van der Sande en win kelier 't Hart kregen gegevens over de zaak door een beroep te doen op de gemeentelijke veror dening op de openbaarheid van bestuur. In de visie van 't Hart werd Randstad soepel behandeld omdat het uitzendbureau de ge meente op slimme wijze aan zich had verplicht. Ter ere van haar opening schonk Randstad 200 ar beidsuren aan het gemeentebe stuur. „En een goede vriend ga je niet voor het hoofd stoten door moeilijk te doen over een bouw vergunning." Wethouder Wustrow ontkent dat het cadeau de gemeente heeft be ïnvloed. „In die wereld leef ik niet. Dit lijkt op een heksenjacht, 't Hart moet geen ambtenaren be schuldigen als hij niets kan bewij zen. Voor zijn vergunning had de winkelier destijds gewoon een keer bij mij langs moeten komen. Dat had een hoop ergernis en postzegels kunnen besparen." Ook in haar schriftelijke toelich ting op de besluitvorming hebben B en W de beschuldiging van 't Hart krachtig van de hand gewe zen. De beslissing voor ontheffing is volgens het gemeentelijke schrijven ingegeven door de hou ding van het ministerie van WVC. Het college schetst dat het minis terie in kennis is gesteld van het negatieve advies van Welstand. „Wij verwachtten dat de minister de monumentenvergunning niet zou afgeven. Toch is die vergun ning afgegeven en toen is ons col lege er vanuit gegaan dat de WVC- beoordeling van een zwaardere orde was dan de eigen mening met als gevolg dat de ontheffing is verleend." Volgens 't Hart heeft de gemeente de beschikking van WC in haar voordeel geïnterpreteerd. De ver gunning voor het uithangbord werd uitsluitend afgegeven omdat er volgens WVC 'geen spra ke van aantasting van monumen- tele waarden' is. Op het vlak van de welstand was de beschikking van WVC volgens 't Hart allerminst van een 'zwaar dere orde'. „De welstandsaspec ten zijn door het ministerie juist buiten beschouwing gelaten," verwijst hij naar de beschikking van WVC, die is gedateerd op 18 maart 1987. Het hoofd van district Zuid-West van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg schrijft in de brief het volgende: „Het in gediende plan is niet getoetst op welstandsaspecten omdat dat tot de compel .ntie van de gemeente behoort." Zie ook pagina 15. Schiedam - Een agent in burger heeft gistermiddag rond half drie, met de hulp van een burger, een overvaller van een tabakszaak aan de Rotterdamsedijk m de kraag kunnen vatten. De agent kwam net aanlopen toen de win kelier naar buiten rende. Daar voor had de agent het tweetal naar buiten zien komen, waarna hij de achtervolging inzette. Met de welkome steun kon één van de twee overvallers worden gepakt De buit bestond uit wat kleingeld. Schiedam - Een radio, een zonne bril en een rekenmachientje ver dwenen, maar een televisietoestel en een video bleven onaange roerd bij een autokraak, gister^ nacht aan de Hoge Banweg in Schiedam. In dezelfde straat werd nog een poging tot een auto kraak gedaan. Die mislukte omdat het alarm afging. Schiedam - Bij een inbraak in een restaurant aan de Borodin- laan in Schiedam zijn gisternacht een gokkast en een kassa leegge haald. Met een steun was de deur ruit vernield. Ingebroken is er ook in woningen aan de Mr. Lorentzlaan en de Geert Reijncersstraat. Daar ver dwenen geld en sieraden. Ook in een woning aan de Tollensstraat zijn ongewenste personen bm- nengeweest. Bij inbraken in tuin huisjes aan de Schiedamsedijk verdween voornamelijk voedsel en drank. De politie kon vannacht nog een 29-jarige Schiedammer in de kraag vatten toen deze na een in braak in de moskee aan het Raam het pand wilde verlaten. Een 40-jarige Schiedammer is vannacht opgepakt omdat hij een ruit van een pand aan het Broers- veld had vernield. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren bij twee acties 91 bekeuringen uitgedeeld, 40 voor verkeerd parkeren m het centrum tijdens koopavond en 51 voor te hard rijden op de Burge meester van Haarenlaan. Op deze laatste plek werd gistermiddag gecontroleerd. De hoogste geme ten snelheid was 95 kilometer. Vlaardingen - In drie boten, lig gend in De Bommeer en aan de Watersportvveg, is de afgelopen dagen ingebroken. Er zijn onder meer werp molens, gereedschap en een verrekijker weggenomen. Vlaardingen - De 40-jarige Vlaar- dinger die zich van van 1987 tot en met 1989 schuldig heeft ge maakt aan verduistering van ze ven huurauto's en het onrechtma tig opstrijken van verzekerings gelden is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 20.000 gulden. Te gen de man was een boete van 40.000 gulden en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar geëist. De veroordeelde was directeur van het Vlaardingse autoverhuur- bedrij f Bovarent en verkocht door zijn bedrijf bij de leasemaat schappij Paul Mondt geleasde au to's om zo zijn schuldenlast onge daan te maken. Van auto's die werden gestolen, streek niet de eigenaar - Paul Mondt - maar de directeur het uitgekeerde ver zekeringsgeld op. Ook in dat ge val ging het om de schulden enigszins te beperken. De ont vreemding van de auto's werd niet bij Mondt gemeld. Tijdens de rechtbankzitting van twee weken geleden kwam vast te staan dat de autozwendelaar niet tot het plegen van de delicten was overgegaan om er zelf wijzer van te worden. De schulden van het bedrijf waren hem boven het hoofd gegroeid en hij probeeerde het ene gat met het andere te vul len. Halvering Gezien dat feit werd de geeiste 40.000 gulden boete gehalveerd. De Vlaardinger dient het bedrag m vijt" twee-maandelijkse termij nen van 4000 gulden af te dragen. Voldoet hij niet aan die voorwaar de dan verdwijnt hij alsnog twee maanden achter de tralies.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2