Rotterdam 13 Metro door centrum Schiedam wordt 'veel te duur' genoemd 'Gerrit de Koker' toe aan zijn vierde hofje i Patiëntenplatform houdt bij acties vinger aan de pols f Drie nieuwe metrotracés kruisen het bestaande wegennet ongelijkvloers hl 't Amerikaanse taferelen Peper opent Rotterdamse tentoonstelling in Huil 'Geen bewijs tegen verdachte liquidatie' Bommenkaart moet Rotterdam redden Overval op postkantoor 'Kick' drijfveer Cl Oi aa Verdachten moord bekennen deels Po tra Vei hoi Boi nie Brt Rotterdams Dagblad Zaterdag 11 april 1992 i *i Rotterdam - Amerikaanse taferelen waren het gis teravond in Ahoy' toen de worstelaars van de World Wrestling Federation, European Rampage Tour Rot terdam aandeden, Sid Justice, The Big Bossman, Warlord en The Undertaker (de begrafenisonderne mer); 2ij stonden alllemaal in de ring van het sport paleis en kregen de ruim drieduizend toeschouwers op de banken. De sfeer zit er al goed in als voor het tweede gevecht The Big Bossman en Berzerker de midden in de arena opgestelde ring betreden. Big Bossman in zijn uniform, dat hij volgens zeggen heeft overgehouden van de tijd waarin hij als gevan gen enbewaarder werkte maakt korte metie met zijn in viking-tenue gestoken tegenstander. Het publiek is uitzinnig. „Break his fucking arm bastard," roept een jongen als zijn favoriet langdurig aan de arm van zijn tegenstander staat te trekken. Zijn vriendin kij kt verontschuldigend om zich heen. „Hij weet ook wel dat het allemaal alleen maar show is maar hij laat zich gewoon lekker gaan," lacht ze. Op de voorste rij doet de 70-jarige mevrouw Krab bendam het wat rustiger aan. Dat wil echter niet zeg gen dat zij minder enthousiast is dan de rest van het publiek. „Ik ben helemaal gek op worstelen," ver klaart zij. „Ze moesten veel vaker komen want ik vind het een hartstikke leuke sport en een goeie show en eigenlijk is het nog geweldloos ook. Ik kijk ook altijd naar het worstelen op tv." Een favoriet heeft mevrouw Krabbendam ook. „Hulk Hogan is mijn stille liefde," lacht ze wat verlegen. „Ik heb ook een grote poster van hem op de deur hangen. Mijn man is daar helaas minder blij mee." Huil - Burgemeester Peper heeft gistermiddag in de Britse zusterstad Huil een expositie van kunstwer ken uit Rotterdamse musea geopend. Voorafgaand aan de opening woonde Peper de opening van Hull's culturele jaar 1992 bij. De werken op de 'Rotterdam Connection'-expositie zijn afkomstig uit De Atlas van Stolk en het museum voor naieve kunst De Rot terdams kunstwerken zijn door de wethouder van Kunstzaken van HuU persoonlijk in de Rotterdamse musea uitgezocht. Vandaag bezoekt Peper, in gezel schap van I^eeBe Kroes, een woningbouwproject dat is gebouwd op een gedempt havenbekken, Victoria Docks Housing Development en een op palen in een oude haven gebouwd winkelcentrum. Prince's Quay Shopping center. Rotterdam - Advocaat mr, J.L.A.M. Ie Cocq d'Armandville vindt het prima als de politie met het onderzoek naar de moord op drie Turkse mannen wil scoren, 'maar niet over de rug van mijn cliënt.' Die cliënt is een 24-jarige Turkse man, tot dusver de enige verdachte die tijdens de speurtocht naar de da- 'ders van de moordpartij in een restaurant aan de Rotterdamse Glashaven werd aangehouden. De man was vroeger de eigenaar van het restaurant. Volgens een woordvoerder van het rechercheteam spitst het onderzoek zich vooral toe op 'de directe omgeving van de verdachte'. Raadsman mr. Le Cocq: „Ze hebben niets tegen hem, helemaal niets. Oké, hij was een van de eigena ren van het restaurant, maar is dat een reden om hem vast te houden Hij kwam er de laatste tijd trou wens nog zelden. Mijn cliënt kende de slachtoffers web maar vaag." Volgende week besluit de Rotterdamse raadkamer .of de verdachte nog langer moet blijven vastzitten. „Jtfr. Le Cocq heeft overigens al een paar keer bij die zelfde raadkamer aangeklopt om vrijlating van zijn £lïënt"te bepleiten, tot dusver zonder succes. Rotterdam - Het ministerie van Financiën is bereid de 'bijzondere positie' van Rotterdam te betrekken bij het schrappen van de rijksvergoeding voor het speuren naar onontplofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Eind vorige week maakte het ministe rie bekend het zoeken naar blindgangers niet langer te vergoeden, het ruimen van de explosieven wèl. Een dergelijke maatregel zou Rotterdam, dat moge lijk nog vele tientallen onontplofte bommen telt, op een enorme schadepost komen te staan. De gemeente beschikt over een zeer nauwkeurige 'bommenkaart', waarop 33 inslagpunten van blind gangers staan aangegeven. Hoofd W. den Boef van de gemeentelijke dienst Rampenbestrijding legde deze kaart gisteren voor aan het ministerie van Fi nanciën, „Omdat we zo duidelijk weten waar die blindgangers liggen, hoeft er volgens ons niet meer worden gezocht, maar alleen worden geruimd. En dat wordt dus wel vergoed." Na Pasen praat de gemeente verder met de rijksover heid. Mocht dit niet het gewenste resultaat opleve ren, overweegt de gemeente samen met de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten CVNG) naar de Arob-rechter te stappen, om daar de circulaire van staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) - waar in het 'bommenbesluït' bekend werd gemaakt - aan te vechten. Los van de financiële perikelen hoopt Rotterdam duidelijkheid te krijgen over de kans dat bommen in de bodem spontaan exploderen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken had daarop per brief ook al aangedrongen bij het ministerie van Financiën. Vol gens TNO en de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) is het wèl mogelijk dat een bom door het uit kristalliseren van de lading alsnog explodeert. Show of geen show. het publiek genoot vol op. Foto Robert vos/John de Door John Bunte en Kor Kegel Rotterdam - Een metrolijn door het centrum van Schiedam is afgewezen door een ambtelijke projectgroep, die drie metrotracés voorbe reidt naar Ridderkerk, de Noordrand van Rotterdam en de Beneluxtunnel, Hoewel de metroverbinding over de Koemarkt en langs bet Schielandziekenhuis veel meer reizigers zou trekken, zijn de aanlegkosten oneven redig duur, aldus projectlei der Henk Richter. Hij zei dat gistermiddag in het Rotter damse stadhuis bij de presen tatie van de studie naar drie metrotrajecten, die tezamen drie miljard gulden zullen kosten (geheel door het rijk voor rekening te nemen). In Schiedam zijn in totaal drie metroverbindingen bestudeerd. Het huidige eindpunt van de me tro op het Marconiplein moet wor den doorgetrokken naar Hoog vliet (via de Beneluxtunnel) en de eerste aansluiting zal er zijn op het NS-station Schiedam/Rotter- dam-West. Vandaar zijn er drie varianten. De lijn naar de Koe markt en vervolgens ovei de Bur gemeester Knappertlaan wordt niet geadviseerd. Wel is een on dergrondse optie in studie gehou den, die door de wijk Nieuwland vlak ten noorden van de Schiedamse binnenstad voert. Maar de meest waarschijnlijke route wordt de Burgemeester Van Haarenlaan. De Rotterdamse PvdA-welhouder Joop Linthorst, die het rapport van de ambtelijke stuurgroep gis teren in ontvangst nam, bena drukte dat het woord nu is aan de gemeentebesturen van Rotter dam. Schiedam. Barendrecht, Ridderkerk en ook Vlaardingen bestaande metrolijnen nieuwe metrolijnen nieuwe metrolijnen (varianten) nieuwe metrostations o nieuwe metrostations opties NS spoorlijnen Rodenrijs NS Rotterdam Airport Schiedam iNS Ronerdam CS V Marconiplein .1 v» Vllfslulzen \-f Zuidplein \^-»<^Lomi»rditeri Hs"0. HPdderkerk Hoogvliet Drie nieuwe metrotracés. Op de plattegrond staan de toekomstige stations aangegeven. 1. Op het Noordrand-traject komen haltes bij de Statenweg, het Van Limburg Stirumpleïn, het Noordrand-kantorengebied en de luchthaventerminal. 2. Op het Benelux-tracé komen stations bij NS-station Schiedam/Rotterdam-West, het Spinhuis- pad, eventueel de P.JL Troelstralaan, Vijfsluizen, eventueel Pernis en de Gadering. 3. Het Ridderkerk-tracé krijgt haltes aan de Vaanweg, NS-station Lombardijen, Keizerswaard, Be verwaard/Bolnes, de Noordenweg, Drievliet en eventueel hetReyerpark. en Spijkenisse, gelet op de verde re toekomst van het metronet. Volgens Richter gaat het in de huidige voorstellen namelijk om een basisnetwerk, waarop in de verdere toekomst vele aansluitin gen mogelijk moeten zijn, zoals naar Smitshoek (Barendrecht), Achtkamp, Vlaardingen/Maas- sluis en wie weet zelfs Rockanje. Maar daaraan durft de projector ganisatie pas te denken, als de ge meentebestuurders en ook de rijksoverheid met de huidige plannen hebben ingestemd. Linthorst: „Als het rijk straks daadwerkelijk geld steekt in rail- verbindingen, moeten wij in de Rotterdamse regio zorgen dat de plannen klaar liggen. Dan kun nen we meteen beginnen." CS Het tracé naar de Noordrand staat nu nog niet helemaal vast. Een waarschijnlijke verbinding loopt vanaf het Centraal Station naar het kruispunt Statenweg/ Stadhoudersweg in wijk Blijdorp en vandaar richting G.K van Ho-" gendorplaan langs Schiebroek, en vervolgens naar de geplande luchthaven (in een latere fase ko men ook Berkel en Rodenrijs en Zoetermeer binnen bereik). Maar een alternatief binnen de Rotter damse gemeentegrenzen wordt nog gevormd door de Noorderha- venkade en. meer noordwaarts, door het tuindorp van de toe komst, Rijs en Daal. In de projectgroep hebben ook de openbaar-vervoersbedrijven, Rijkswaterstaat en de Verkeers- inspectie zitting. Onderdeel van hun plan is een rigoureuze onder grondse uitbreiding van het Cen traal Station in Rotterdam en de aanleg van een rangeerterrein. Voor dit emplacement wordt ge dacht aan Beverwaard/Bolnes. Maar de opstelcapaciteit van me trowagons aan de Waalhaven en de 's-Gravenweg in Krahngen moet toch zonder meer worden uitgebreid. Linthorst, die waarnam voor de zieke verkeerswethouder Ver beek, noemde een belangrijk pluspunt in de ambtelijke studie dat er naar ongelijkvloerse kruisingen met het bestaande we gennet is gekeken. „Dat zal veel kou uit de lucht halen," zei Lint horst, doelend op de ernstige kri tiek uit Rotterdam-Oost na dode lijke ongevallen op de oost-west metrolijn. Ongelijkvloers kan zowel ondergronds als 'in de hoogte' zijn. Linthorst prees de goede samen werking met ambtenaren uit de buurgemeenten. Hoewel hij zich niet te veel met de portefeuille van wethouder Verbeek wilde be moeien, zei hij dat het hem zon neklaar lijkt dat het metronet 'goed verknoopt' moet woiden met andere vormen van openbaar vervoer. Vandaar dat naar relaties met trein, tram en bus is gezocht. Voorbeelden zijn het naar vier sporen te vergroten station Zuid plein, het NS-station Lombardij- en en het knooppunt-van-mor- gen, Vijfsluizen, op de grens van Vlaardingen en Schiedam, bij de ingang van de Beneluxtunnel. Het plan gaat nu de inspraak in. Later dit jaar komt hel ter vast stelling aan de orde in de betrok ken gemeenteraden en deelge meenten. Wat betreft de Rotter damse deelgemeente Noord, die onder meer gevormd wordt door Blijdorp en Bergpolder, is er een zwevende motie van CDA-raads- lid Elise de Bok, die wil dat nieu we verkeerstracés door Noord on gelijkvloers worden aangelegd. Die wijken worden al door veel doorgaande wegen doorsneden, Rotterdam - Ruim twee eeuwen geleden (in 1786 om precies te zijn) werd aan de Goudsesingei in Rotterdam een woningblok neer gezet, dat later bekend werd als 't Hofje van Gerrit de Koker. Deze weldoener liet er 72 'behoeftige oude vrouwen' in wonen. Het blok werd op een gegeven moment gesloopt, weer opnieuw opgebouwd, gebombardeerd en heropgebouwd. Gisteren werd de vierde uitgave van 't Hofje offici eel in gebruik gesteld. Op een an dere plek inmiddels, aan de Sion- straat, en met de Stichting Oude renhuisvesting Rotterdam als ei genaar. Directeur Koedood van de het hofje exploiterende stichting Zorg voor Ouderen vertolkte gis termiddag de rol van Gerrit de Koker en ook een aantal andere aanwezigen deed door oude kledij en het voordragen van achttiende eeuwse gedichten de tijd van de vroegere weldoener herleven. Het hofje is allang niet meer uit sluitend voor 'behoeftige oude vrouwen' bestemd. In het nieuwe complex zijn 76 tweekamer- en 19 driekamerwoningen onderge bracht. De in totaal 120 ouderen wonen er zelfstandig, maar ma ken wel gebruik van diverse ge meenschappelijke faciliteiten. De achttien de eeuw her leefde giste ren toen Ger rit de Koker met een aan tal tijdgeno ten in deSion- straat kwam kijken waar zijn nobel ge drag zoal toe had geleid. In een vierde hofje voor ou deren, zo con stateerde hij. Foto Jaap Rozema Rotterdam - Bij een overval op een postkantoor in de Witte van Haemstedestraat in Middelland heeft een nog onbekende man gistermiddag enkele duizenden guldens buitgemaakt. De overval- Ier reed achterop een brommer tot voor het postkantoor, hep naai binnen terwijl de bestuurder van de brommer buiten wachtte. Hij bedreigde vervolgens een vrou- welijke klant met een vuurwapen en eiste geld. Nadat de buit was overhandigd, verdwenen de over vallers. Rotterdam - Bij hel mishandelen van jongeren, zegt officier van Justitie mr. H. Moraal van het Openbaar Ministerie in Rotter dam. ging het meestal om de kick. Waren ouderen het doelwit, was beroving het motief. „Het waren allemaal scholieren," zegt hij verder over de maanden lange terreur van de groep jon gens uit Rotterdam-Noord. „Ken nelijk was er overdag niets op hun gedrag aan te merken. Maar het waarom is nu precies wat we de komende tijd willen gaan onder zoeken. Psychiaters, psychologen en de kinderbescherming worden daarbij ingeschakeld." Van de vijftien jongeren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar werden gisteren acht voorgeleid aan de rechter-commissaris. Zes werden langer vastgehouden, twee jon gens mochten naar huis. De oven- ge zeven zitten nog vast. Dertien jongens zijn minderjarig. Eind mei zullen de verdachten, allen van Hindoestaanse afkomst, zich voor de rechtbank moeten verant woorden. Het rechercheteam dat aan het omvangrijke onderzoek heeft ge werkt stuitte op een hele waslijst aan berovingen, mishandelingen en openlijke geweldplegingen die de vijftien jonge verdachten op hun kerfstok hebben. De politie kwam op het spoor van de in wis selende samenstelling opereren de groep na de mishandeling van een 56-jarige man op de Piaszoom eind februari. Hij werd met stok ken van zijn fiets geslagen en mishandeld. Het slachtoffer stierf later aan zijn verwondingen. Ook de zware mishandeling van een 35-jarige vrouw op het fiets pad van de Abram van Rijckevor- selweg, op 25 februari, bleek het werk van deze groep. „We hebben het in deze zaak niet over een bende," zegt Mr. Moraal, „omdat ze niet als een grote, vaste club, maar in wisselende samenstelling opereerden." Volgens justitie is de zwaarste ge vangenisstraf, die tegen de meer derjarigen kan worden geëist, vijftien jaar wegens doodslag. De minderjarigen kunnen in dat ge val maximaal zes maanden tucht school krijgen. Schil 1 viert Xoni -van De 5 feur dien: dagn door Dordrecht - Twee verdachten van de moord in de Dordtse Krispijn tunnel hebben een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De 15-jarige Hagenaar en de 18-jarige Amster dammer hebben toegegeven bij de steekpartij op dinsdagavond aanwezig te zijn geweest. Ze heb ben echter nog niks gezegd over wie het slachtoffer, een 25-jarige fietser uit Dordrecht, heeft neer gestoken. De derde verdachte, een l7-jarige Amsterdammer," is nog niet verhoord omdat hij in co ma ligt. Toen het drietal verdach ten donderdag in een woning in de Javastraat werd aangehouden, probeerde hij te vluchten en viel daarbij uit een raam. De twee an deren worden morgen aan de rechter-commissaris voorgeleid. Bewc gistei gets gebla branc als: Verhi film' ven v eenp exeei ronde klein omda rings waars ditge: Door Annemiek Veelenturf Rotterdam - De acties die op sta pel staan voor een betere CAO in de gezondheidszorg mogen niei er gaan. Als patiënten ernstig ae dupe worden van de protesten aarzelt hun belangenorganisatie niet om naar de rechter te stap pen. Het Patienten/Consumenten Platform Rotterdam is vast van plan de acties m Rotterdam en omstreken op de voet te volgen en elke werkonderbreking op haar merites te bekijken. „We ontkennen het recht van de verpleegkundigen en verzorgen den om actie te voeren niet," zegt Leen van Vliet, secretaris van het Patienteu'Consumenten Plat form Rotterdam (PCPR) „Maar we hebben ze liever niet. Deze protesten brengen in ziekenhui zen en in andere instellingen in de gezondheidszorg toch een hoop toestanden met zich mee." .Als je drie maanden hebt moe ten wachten voor een afspraak met een specialist, en die gaat niet door omdat net op die dag een actie gaande is, dan baal je als patiënt. Met de wachtlijsten die overal bestaan, is het met moge lijk zomaar een nieuwe afspraak te maken." „En als een operatie waar je naar toe hebt geleefd niet doorgaat, blijf je zitten met een kater," gaat hij verder. „Dat maakt het moei lijker je nog eens voor te berei den. Dat soort stress komt het ge nezingsproces niet ten goede." Zorgen Van Vliet maakt zich zorgen over de inhoud van de acties dit jaar. De vakorganisatie NU'91 bijvoor beeld, heeft al gedreigd met 24- uurs stakingen in ziekenhuizen als de onderhandelingen geen re sultaat opleveren. „Ik denk dat het personeel zeer gemotiveerd is," zegt hij. „De vakbonden stel len ztch behoorlijk eendrachtig op. Dat was een paar jaar geleden nog anders." Om te beoordelen of de acties te ver gaan, houdt het platform de actievoorwaarden in het achter hoofd die de Hoge Raad twee jaar geleden heeft bekrachtigd. Toen stapte het Landelijk Patiënten/ Consumenten Platform naar de rechter. „De Hoge Raad heeft toen be paald dat weekeindediensten op door-de-weekse dagen niet bin nen vier weken op dezelfde afde ling herhaald mogen worden. Voor opnamestops geldt een zelf de beperking. Werkonderbrekin gen van een aantal uren vond de Hoge Raad met onrechtmatig. Ook mochten verpleegkundigen zogenoemde voorbehouden han delingen weigeren. Dat zijn han delingen die verpleegkundigen normaal gesproken wel uitvoe ren, maar die strikt genomen met tot hun takenpakket behoren. Zo als het aanleggen van een in fuus." Vooral deze laatste vorm van stiptheidsactie wil het patiënten platform in de gaten houden. „Als zo'n actie onaanvaardbare gevol gen heeft, zullen we zeker aan de bel trekken. Voor de patiënt maakt het immers niet uit wie de handeling verricht. Zolang het maar adequaat, doelmatig en goed gebeurt." Als afdelingen spoedeisende hulp, intensive care of de ambu lancedienst het werk voor langere tijd neerlegt, is de kans groot dat het platform de rechter vraagt de ze acties te verbieden. „Maar ik kan me niet voorstellen dat ver pleegkundigen dat zuilen doen," zegt Iieen van Vliet Spoedeisend Bij spoedeisende situaties denkt men al vlug aan iemand die een hartaanval krijgt. Maar ook het geval van de dementerende man die nog thuis zit, maar gezien zijn toestand snel naar een verpleeg huis moet, is in de ogen van Van Vliet spoedeisend. „Als dan in het kader van de acties een opna mestop van twee weken is inge steld, vinden wij dal onaanvaard baar. Je krijgt heus niet zomaar een indicatie voor een verpleeg huis." Over de concrete arbeidsvoor waarden in de zorgsector laat het platform zich niet uit. Wel erkent Van Vliet dat veel zaken waarvoor het personeel zich hard maakt ook de patiënten aangaan. „Dat de werkdruk enorm is, ervaren ook wij als een knelpunt. Meer handen aan het bed, daar zijn wij voor." Zolang de acties plaatsvinden binnen de instellingen beschouwt het patiënten/consumenten plat form zich als partij in hel conflict. Hoewel de organisatie daartoe nog geen stappen heeft onder nomen, zou Van Vliet overleg met de vakbonden over de inhoud van de acties toejuichen. Het liefst zou het platform actieplannen vooraf toetsen. Tot overleg is vakbondsbestuur der Frans Kramer van de Abva Kabo best bereid, zegt hij in een reactie, maar toetsing gaat hem te ver. „Wij gaan echt geen groen licht vragen. Toetsing vindt op het actiecentrum plaats. Hier be kijken wij de plannen op hun juri dische consequenties." Als het CAO overleg geen ak koord heeft opgeleverd, zullen de bonden de actiecomités in de in stellingen op 21 april, de laatste onderhandelingsdag, oproepen werkonderbrekingen te organise ren. Hoe pittig de acties worden, is nog niet helemaal duidelijk. Maar Kramer sluit met uit dat, net als twee jaar geleden in het Sint Franciscus Gasthuis ge beurde, onderdelen van zieken huizen meerdere dagen achter een gaan staken. Vlaarc pakkf in Vb postk mo toor a der et wordt stellir De Ta tenoo aanta voerd meesl straat rierdi denrr Gevol eentn het in of er postk, verier len, w egt ifil Hel f bouwt bliek Vlaard wordt desto en sle kiachl nisser eenvi Het ci ging'1 probit nodig ■wél 0( Vlaard hoefte ter ho zal du Vlaarc luiste j« wegwi Vlaan Wel hi keere den te indust ertoe bordb minist 2011 Vlaardi 'tiernd Jegevj Üiig va -Het eo het Vt daarin 'sgezii maar h

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2