9 CDA kapittelt wethouder De Leede Drempels 'Plaza' vol voor Bassie en Adriaan Ambtenaren hanteren verschillende woningcijfers 1 Tonnen met knoflook in brand Laksheid verweten bij het onderbrengen van asielzoekers tegen overlast water 'Voor de zomer besloit over sanering Steendijkpolder' Electron komt weer op gang Chauffeur onderscheiden Opnamen voor NOS-film aan de Lange Haven Postkantoor Waalstraat traag met expressepost Verzoek rekening te houden met blinden Borden op rijksweg niet gewijzigd Broekpolder voor zomer in de raad Onderzoek naar breedbeeld-tv Militair ramt ruiten kapot Schutter spoorloos Bewoner overbluft Brandjes in Vlaardingen Drie inbrekers aangehouden Dronken man rijdt tuin in Auto's vernield Rotterdams Dagblad Maandag 13 april 1992 Schiedam - In verband met het feit dat hij zijn 40-ja- ng bedrijfsjubileum bij IHC Gusto Engineering viert is de heer J.W. de Nijs door Hare Majesteit de Koningin de ere-medaille, verbonden aan de Orde -van Oranje Nassau, in zilver toegekend. De 59-jarige jubilaris vervult de functie van chauf feur van de directie als medewerker algemene gerist. Hij kreeg de koninklijke onderscheiding vrij dagmiddag in het bedrijf aan de 's-Gravelandseweg door burgemeester Scheeres opgespeld. Bewoners aan de Lange Haven in Schiedam hebben pe sfeer van gisterochtend niet lang kunnen uitslapen, 's Mor- Groningen in gens vroeg werd er rook over de nostalgische haven de jaren veer- geblazen. werden de bestrating en bomen met een tigin 1992op- brandslang natgespoten en klonken commando's geroepen aan als: 'Stilte alstublieft. Take vier'. Regisseur Gerard de Lange Ha- Verhagen nam twee scènes op voor de NOS-speel- ven in 'film 'Ik ga naar Tahiti'. De film verhaalt over het Ie- Schiedam, ven van de graficus Hendrik Nicolaas Werkman die FotoGemtdeHeus/ een paar dagen na de Tweede Wereldoorlog werd ge- Röei Dijkstra executeerd. Het leven van Werkman speelt zich in en rondom Groningen af. De regisseur week voor een klein gedeelte van de opnamen uit naar Schiedam omdat de Lange Haven veel weg heeft van het Gro nings Diep in de jaren veertig. De speelfilm wordt waarschijnlijk aan het eind van dit jaar op televisie jitgezonden. Vlaardingen - De fotograaf die onlangs een expresse pakket aanbod in het postkantoor aan de Waalstraat ra Vlaardingen keek lelijk op zijn neus. Expresse- post kan, zo kreeg hij te horen, het beste vóór elf uur 's morgens worden afgegeven in het hoofdpostkan toor aan de Taanderijstraat. Alleen dan is de afzen der ervan verzekerd dat zijn post nog dezelfde dag wordt bezorgd. Vanaf de Waalstraat doen spoedbe stellingen er vrijwel zeker een dag langer over. De Taanderijstraat ligt in industriegebied Groot-Vet- tenoord. Vanwege de aanwezigheid van een groot aantal bedrijven wordt daar, verklaart een woord voerder van het postkantoor in de Waalstraat, de meeste expressepost aangeboden. De Taanderij straat is opgenomen in het routenet van de snelkoe- lierdienst EMS, en die dienst doet in de meeste ste den maar één postkantoor aan. Gevolg van die regeling is dat particulieren die in het centrum een expressestuk willen aanbieden, naar he' industriegebied worden verwezen. Op de vraag of er dan geen koeriersdienst rijdt tussen de twee postkantoren, en of de PTT uit oogpunt van dienst verlening niet overweegt zo'n dienst alsnog in te zet ten, wil de woordvoerder niet ingaan. „Ik heb u uit- ;d hoe het systeem werkt. Op verdere vragen geef ik geen antwoord." let postkantoor in de Waalstraat is onlangs ver bouwd, volgens de PTT om de service aan het pu bliek te verbeteren. Vlaardingen - Winkeliers aan de Van Hogendorplaan wordt gevraagd bij het uitstallen van hun waren op de stoep wat meer rekening te houden met blinden en slechtzienden. Bij het college van B en W zijn klachten binnengekomen over de hobbels en hinder nissen die met name voor deze groep weggebruikers een vlotte doorgang in de weg staan. Het college van B en W heeft de Winkeliersvereni ging Van Hogendorplaan' gevraagd haar leden op de problemen te wijzen. Daarbij is gemeld dat in de te- l nodigde ontheffingen is aangegeven waar de waren wél op de stoep mogen worden gezet. Vlaardingen - Het college van B en W heeft geen be hoefte aan andere bewegwijzering op Rijksweg 20 ter hoogte van Vlaardingen. De vermelding 'Holy' zal dus niet terugkeren, zo krijgt de de Werkgroep Vlaardingen van de Consumentenbond te horen, •luist op verzoek van de gemeente Vlaardingen is een paar jaar geleden de aanduiding 'Holy' van de be wegwijzering gehaald. Men vindt de vermelding "Vlaardingen' en Vlaardingen-West'voldoende. Wel heeft het college er bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat voor gepleit op de rijkswegbor den te vermelden waar voor een ziekenhuis en een industriegebied afgeslagen moet worden. Dat heeft ertoe geleid dat alleen het Holy-ziekenhuis op een hord bij de afrit wordt gemeld. Het is beleid van het ministerie om zo min mogelijk aanduidingen op de bewegwijzering te hebben. Vlaardingen - De mogelijke bebouwing van de Broekpolder, waarop in het concept-Volkshuisves tingsplan wordt gewezen, komt voor de zomervakan tie in de gemeenteraad, zo is de planning van het col- kge van B en W. Aansluitend volgt dan de behande- van het structuurplan. «et college meldt dat in antwoorden op vragen van net YVD-raadslid Henk Royers. B en W erkennen ook dat de vragen te laai zijn beantwoord. Dat 15 gezien het verloop van de besluitvorming gebeurd, maar had met gemogen, zo luidt de toelichting. Schiedam - Wethouder Bart de Leede is veel te traag bij de uit breiding van het aantal plaatsen voor asielzoekers. Da t vindt de CDA-fractie, die in een serie raadsvragen om opheldering heeft gevraagd. Het bevreemdt de christen-democraten dat de wet houder pas onlangs een projectgroep in het werk heeft gesteld die de uitbreiding van het aantal opvangplaatsen voor asielzoe kers gaat voorbereiden. In een raadsmotie had het CDA hier reeds in december 1990 om gevraagd. Naar eigen zeggen diende het CDA in 1990 de motie in uit vrees dat een uitbreiding van het aantal opvangplaatsen niet of te traag van de grond zou komen. Met het aannemen van de motie bepaalde de gemeenteraad dat dit aantal tot ongeveer 140 moet groeien. Dan is de gestelde norm van 2 promille van de Schiedamse be volking, die uit circa 71.000 zielen bestaat, bereikt. Het CDA begrijpt niet, dat de wet houder van Groen Links de uit breiding heeft laten liggen. Eerst in augustus 1991 kreeg het CDA een briefje, waarin werd gesteld dat ambtenaren een concept-nota over het onderwerp hadden uitge bracht. Tot besluitvorming had dit toen echter nog niet geleid. Het CDA verhoogde de druk op de wethouder door in november 1991 opnieuw een motie over het asielbeleid in stemming te bren gen. „Vanaf dat moment ver wachtten wij op korte termijn een concreet voorstel. En zover is het nog steeds niet," schrijven de CDA'ers, die zich er over verba zen dat De Leede nog immer niet meer heeft kunnen bereiken dan het instellen van een project groep. Op dit ogenblik verblijven 24 vluchtelingen in Schiedam. Gemiddeld verblijven er drie vluchtelingen op één adres. Dat betekent dat Schiedam nog onge veer 40 huurwoningen voor de op vang van asielzoekers moet gaan vrijmaken. Het CDA is benieuwd wanneer De Leede de doelstelling uit de raadsmotie denkt te berei ken. De wethouder heeft eind 1993 als streefdatum genoemd. Vlaardingen - Met drempels en plateaus wil de gemeente Vlaardingen de wateroverlast reguleren in het gebied Broekweg/Vaartweg. Daar hebbben bewoners met enor me wateroverlast te kampen gehad als gevolg van onver wacht hevige hoosbuien. Die kunnen volgens het KNMI maar eens in de tweehonderd jaar voorkomen, maar in ge noemd gebied zijn ze drie keer achter elkaar gevallen. Bewoners vreesden dat de rio lering niet goed was, maar on derzoek met camera's heeft aangetoond dat de rioolbuizen goed zijn en voldoende capaci teit hebben. Om de problemen toch het hoofd te bieden is voorgesteld de wateroverlast te beperken met drempels en plateaus, Die moeten ervoor zorgen dat al het nat in de rich ting van een trapveldje wordt gestuurd, waar het dan moet worden opgevangen. Dat trap veldje zal iets worden verlaagd en verhard. Met pompen wordt het water dan van die piek Marktkooplui trekken er elke week veel publiek, maar zo vol als vrijdagavond is het 'plaza' in het nieuwe deel van winkelcentrum De naar open water aan de noord- Loper nog nooit geweest. Bij een optreden van Bassie en Adriaan was het plein in Holy tot de laatste staanplaats bezet. Naar schat- zijde van de Westlandseweg tingvier-totvijfduizend,voomamelijkjongeVlaardingersstroomdentoeom hun helden met een luid hoera te begroeten. Hetander- gepompt. half uur durende spektakel was georganiseerd door slagerij Wapenaar, die de Week van de Winkel een extra feestelijk accent wilde geve nFoto Gemt de Heus. Maassluis - Ondanks de ontstane impasse wil de gemeenteraad van Maassluis vóór het zomerreces een besluit ovei de sanering van de Steendijkpolder nemen. Ze hebben één probleem, want na het intrekken van het door wet houder Jan Storm en milieu-ge- deputeerde Hans van der Vlist ontwikkelde saneringsplan ligt er op dit moment geen werkbare va riant op tafel. De commissie Mi lieu bespreekt de ontstane situ atie morgen. Het college van B en W heeft in het massale protest tegen bet 'heuvelpian' aanleiding gezien het voorstel in te trekken. In de schriftelijke inspraakprocedure hebben 382 bewoners van de Steendijkpolder laten weten dat zij tegen het saneringsvoorstel zijn. In het plan wordt de veront reinigde grond gedeeltelijk afge graven tot een diepte van 1,30 me ter. Met dat onderdeel stemmen de bewoners in, maar zij zijn fel gekant tegen het opslaan van de vervuilde grond in een heuvel aan de rand van de wijk. Tijdens de vergadering van de commissie Milieu zal blijken of de raadsleden met het college van mening zijn dat er onvoldoende draagvlak is voor het uitvoeren van de voorgestelde sanering. CDA-fractievoorzitter Harm Woudstra heeft reeds gezegd dat milieu-wethouder Jan Storm de handdoek te snel in de ring heeft Na het afblazen van het alterna tieve plan Storm/Van der Vlist resteert nu alleen het het ministe riële plan voor het aanbrengen van zeventig centimeter schone grond in de tuinen. Tegen deze variant hebben zich in het verle den naast de bewoners ook de provincie Zuid-Holland en de ge meente Maassluis gekeerd. In een poging toch een ingrijpen der sanering te bewerkstelligen gaan ambtenaren van de gemeen te en de provincie nu andere sa- neringsideeen bekijken. Eén plan wordt gesteund door de meeste bewoners. In dit plan wordt de bo venste laag van het havenslib bij het ophogen van de wijk herge bruikt. De vuile grond zou moe ten worden afgevoerd naar een er kende stortplaats. In de studie wordt het plan op de milieutechnische implicaties be oordeeld. Ook wordt bekeken of het plan financieel haalbaar is. In totaal is er maximaal 55 miljoen gulden voor de operatie beschik baar. De gemeente wil niet meer geld uitgeven omdat er ook grote saneringsoperaties van de haven en de Noord Nieuwlandsepolder- Zuid op stapel zijn. Maassluis - Het door brand ge teisterde bedrijf Electron in Maassluis draait komende week weer op volle toeren. Tegenover de gedeeltelijk uitgebrande vesti ging betrekt het kantoorperso neel vandaag portocabins. De pro- duktie zelf draait alweer gedeelte lij k en komt naar verwachting de ze week weer op het oude niveau. Het kantoorpersoneel van Elec- Vlaardingen - Het nutsbedrijf in Vlaardingen onderzoekt of en hoe het zogenaamde breedbeeld-tele- visiesignaal doorgegeven kan worden. Dat wordt door Philips via een satelliet uitgezonden als TV-pius. Breedbeeldtelevisie ver eist aparte, brede tv-toestellen omdat het doorgegeven beeld dat ook is. Er is op het CAI-net nog één kanaal vrij en dat zou daar voor gebruikt kunnen worden. tron Maassluis BV krijgt vandaag tijdelijk onderdak in een kan toorflat aan de Hoogwerfsingel 2 in Spijkenisse. Dit installatiebe drijf heeft de meeste werknemers steeds op lokatie werken. Deskundigen bekijken of het (fi nancieel) verantwoord is het uit gebrande bedrijfspand weer hele maal op te knappen. Meer zeker heid ontstaat daarover op het mo ment dat bekend wordt hoe groot de schade precies is. Het ligt in de bedoeling dat het bedrijf in Maas sluis blijft. Ook over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Daar wordt nog steeds onderzoek naar ver richt. De brand bij het elektrotechni sche bedrijf ontstond in de nacht van zondag op maandag. Het vuur was zo uitgebreid en hard nekkig dat assistentie verleend moest worden door brandweer korpsen uit Rotterdam, Schiedam en Hoek van Hofland. Het nabluswerk duurde tot ver in de maandag. Door Ben van Haren Vlaardingen - Op de Vlaardingse gemeentesecretarie wordt met heel verschillende cijfers gere kend. Op de ene afdeling hante ren ambtenaren getallen, die vol strekt afwijken van wat hun colle ga's van een andere afdeling een paar kamers verderop als uit gangspunten gebruiken of zelfs als vaststaande feiten hebben ge constateerd. Een en ander blijkt uit enkele pas door burgemeester en wethouders vastgestelde stuk ken. Zo wordt bij Financiën voor de komende jaren uitgegaan van een jaarlijkse toename van het aantal woningen met slechts 250, terwijl bij Stadsontwikkeling over dezelfde periode met het dubbele wordt gerekend. Ook over het inwonertal en de gemid delde woningbezetting zijn ver schillende cijfers in omloop. Uit de zogenaamde verdeellijst over 1992 en de woningbouwplan- ning voor de periode 1993 tot en met 1996 blijkt bijvoorbeeld, dat behalve het college van burge meester en wethouders ook de commissie Stadsontwikkeling er van uitgaat, dat tot en met 1994 een jaarlijkse uitbreiding van de woningvoorraad met 500 huizen plaats zal vinden. In de pas ver schenen Voorjaarsnota 1992 staat daarentegen in hoofdstuk 3 als een van de grondslagen voor de raming van inkomsten en uitga ven voor de periode 1993 tot en met 1996 naast een onverander lijk inwonertal van 73.700 ver meld een jaarlijkse toename van het aantal woningen van 250. De helft dus van wat de woningbouw- planning aangeeft. Beide stuk ken hebben onlangs het college gepasseerd. Daling De bevolkingscijfers geven voorts aan dat Vlaardingen in werkelijk heid 1992 ingegaan is met 73.905 inwoners. Het nu als vaststaand gegeven voor de komende jaren gehanteerde aantal van 73.700 heeft Vlaardingen zelfs nooit be reikt omdat in 1990, na zeventien jaar. de daling van het inwonertal tot staan werd gebracht. Er kwam zelfs weer groei, die zich vervol gens gestaag heeft voortgezet. Ook ten aanzien van het aantal woningen gebruiken de begro tingsamenstellers oude cijfers. Ter verontschuldiging zegt een van hen, dat zij van huis uit zeer terughoudend zijn. „Het gaat om schattingen en onze ervaringen zijn, dat de planningen van de ambtenaren van afdeling 5 (Stadsontwikkeling, red) lang niet altijd uitkomen. Zij zijn wat dat betreft optimistischer dan wij." Wel geven de financiële ex perts van de gemeente toe, dat zij op het gebied van woning- en in wonertal vasthouden asn de trend van de afgelopen jaren. „Bij het maken van de stukken voor de Vooijaarsnota zijn we uitge gaan van gegevens uit de vorige begroting en informatie, die we eind 1991 hebben ontvangen van de afdelingen Bevolking en Stadsontwikkeling. Op dat mo ment zaten we op een totaal aan woningen en wooneenheden in bejaardencentra etc. van onge veer 33.500. Ook hepen er be zwaarschriften tegen de bouw plannen langs de Vaart. We heb ben toen dus het aantal woningen in de bekende bouwplannen bij elkaar geteld, verminderd met het aantal te slopen woningen en de rest dnor vier gedeeld Zn zijn we op die 250 gekomen." Gemiddelde Uit de gegevens van de afdeling Stadsontwikkeling blijkt echter, dat dit gemiddelde in 1992 al ge passeerd zal worden. Op dit mo ment zijn langs de Vaart 192 en in de Babberspolder 140 woningen in aanbouw. Verder is dit jaar het begin van de bouw van nog eens 184 huizen te verwachten. Boven dien ligt er al veel van de bouw grond klaar voor de geplande nieuwbouw van 647 woningen in 1993 en 588 in 1994. De Schiedamse brand weer is in de nacht van vrijdag op zaterdag nog flink wat uurtjes in de weer geweest om een brandjete blussen voor de deur van het bedrijf Nidegro aan de Plesmanstraat/Fok- kerstraat. Daar brand den pellets voor de deur, waarop weer plastic tonnen stonden met knoflook en zout erin. Vermoedelijk is er sprake van brandstich ting. De brandweer was rond twee uur 's nachts aanwezig en kon pas na half zes weer inrukken. Het dak ter hoogte van de ingang van het be drijf Nep schade op. Foto Roel Dijkstra Schiedam - In de hal van NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam-West heeft de politie zondagmorgen vroeg een, vermoedelijk Ameri kaanse, militair ingerekend. De man was bezig de ruiten in de hai te vermelen door met zijn hoofd het glas kapot te slaan. Volgens de politie was hij dronken. De mi litair, die behoorde tot een lucht landingsdivisie, werd de volgen- de dag in vrijheid gesteld, nadat een opvarende van een oorlogs schip de aangerichte schade van 900 gulden had vergoed. De arres tant was van hetzelfde schip af komstig. Schiedam - De Schiedamse poli tie is op zoek naar een onbekende man, die zondagmorgen rond half drie twee schoten loste op een 24- jarige stadgenoot. De twee be trokkenen kennen elkaar van een oude ruzie. De schutter trok zijn pistool toen hij op de Professor Kamerlmgh Onneslaan zijn oude vijand tegen het lijf liep. Het 'slachtoffer', dat niet werd ge raakt, zegt de naam van de schut ter niet te kennen. Bij een onder zoek door de politie werden geen patroonhulzen of kogelinslagen gevonden. De politie vermoedt dat de schutter een alarmpistool heeft gebruikt. Schiedam - Een bewoner van het Newton plein heeft zich afgelopen nacht laten overbluffen door een inbreker. De bewoner werd *s nachts wakker van gestommel, ging poolshoogte nemen en trof een inbreker in zijn huis. „Blijf staan!" riep de indringer, terwijl hij naar de deur liep met een sporttas vol gestolen spullen. De bewoner gehoorzaamde, waarop de dief de benen nam. Op het Newtonplein werd dezelfde nacht in nog een huis ingebroken. Vlaardingen - De Vlaardingse brandweer is dit weekeinde en kele malen uitgerukt voor kleine brandjes. Zo moest er geblust worden in een container op het terrein van de PTT aan de Land- straat, was er brand in een schuur aan de Dijklaan en ontstond vuur in een speelhui op het talud van de Burgemeester Pruissingel. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zondagmorgen rond half zes twee Vlaardingers van 17 en 18 jaar aangehouden in ver band met diefstallen vanuit schuurtjes in Vlaardingen-Am- bacht. Ze hebben vijftien inbra ken en de mishandeling van een 15-jarige jongen bekend. In een Prof. Rutgersstraat is een 22-jarige man aangehouden in verband met inbraken in wonin gen. Met gestolen pasjes had hij 20QQ gulden opgenomen. Zaterdagochtend is een 24-jarige Vlaardinger aangehouden, na te zijn betrapt op een winkeldiefstal. Hij had vijfhoeken gestolen. In de nacht van vrijdag op zater dag is een etalageruit ingegooid van een opticien op de Hoogs traat. De buit bestond uit zonne brillen en verrekijkers ter waarde van drieduizend gulden. Uit een woning aan de Hazelaardreef zijn een videorecorder, een CD-speler en 2ndere goederen gestolen. Maasland - Een 30-jarige inwo ner van Maassluis is zaterdag nacht met zijn auto in de tuin van een woning aan de Maassluise- weg in Maasland beland. Hij reed tegen een betonnen rand aan en kon de wagen niet meer onder controle houden. Een ademtest wees uit dat hij ruim driemaal de toegestane hoeveelheid drank had genuttigd. Maassluis - In Maassluis zijn dit weekeinde vernielingen toege bracht aan diverse auto's. In de Zwaluwstraat werd een autoruit vernield, evenals in de Burge meester Zaneveldstraat. Een be stelauto in de Seringenstraat on derging hetzelfde lot. Op het Westeinde werd een deuk in een auto geschopt en op de Eirrtho- vendreef en de Jozef Israelstraat werden auto's bekrast.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1