17 'Sommige mensen hebben teveel naar Swiebertje gekeken' 'Het is geen boek datje in één klap dichtslaat' f>Vf r" 1 Openheid Anti-Biskriminatie Buro gaat verhuizen Medailles voor echtpaar Bieb viert jubileum De partner van de burgemeester Voorzitter Queen-fanclub blijft popgroep volgen, ook na afscheidsconcert Rotterdams Dagblad Vrijdag 17 april 1992 De betrokkenheid van burgers bij de politiek moet vergroot worden. Dat roepen om beurten aanhangers van leeglopende en groeiende partijen. Opmerkingen hierover zijn ook terug te vinden in de be leidsprogramma's van de verschillende colleges van burgemeester en wethouders. De komst daarin van de grootste groeier D66 zou er een verklaring voor kunnen zijn. Die partij is tenslotte ontstaan uit onvrede van Van Mierlo en de zijnen met de geslotenheid van de Nederlandse poli tiek. De gekozen burgemeester en het referendum zijn de meest aan sprekende voorbeelden van die vernieuwingsgedachte uit de jaren zestig. Openheid in de besluitvorming is het parool. Alle gevestigde democratische partijen hebben bovendien hun zorg geuit over de teruglopende opkomst bij verkiezingen. Om die reden moest dus ook wel een voornemen om de burgers meer bij de besluit vorming te betrekken in al die collegeprogramma's worden opgeno men. Toch komt er eigenlijk, bijna dertig jaar later, in de praktijk weinig terecht van die inmiddels dus oude, maar nog steeds mooie vernieu wingsgedachte. De komst van een D66-wethouder voor inspraak, voorlichting en participatie (naast stadsontwikkeling en volkshuis vesting) heeft in Vlaardingen zeker niet voor meer openheid ge zorgd. Deze wek bijvoorbeeld kwamen twee centrumbewoners, die al maanden vol spanning wachten op het definitieve plan voor het nieuwe Liesveld (ambtelijk Centrale As genoemd), na drieëneenhalf uur geduldig luisteren naar allerlei andere discussies tot de ontdek king, dat ze voor niets waren gekomen. In eerdere openbare stukken was de presentatie op 14 april van het uiteindelijke ontwerp in de raadscommissie voor stadsontwikkeling enz. aangekondigd en op de agenda voor die openbare vergadering stonden ook als punten vermeld: een voorstel ten behoeve van én in formatieverstrekking over de actuele stand van zaken ten aanzien van het centrumproject. Dat betrof echter niet het ontwerp. De commissieleden waren hierover overigens niet verbaasd, want zij waren daarover geïnformeerd. De geïnteresseerde centrumbewo ners. die door eerdere bezoeken en overleg ook bekend zijn bij raads leden en stadhuisambtenaren, hadden daarover echter niets ge hoord. Ook waren ze niet aan het begin van de vergadering op de hoogte gesteld. Als politici de belangstelling van de burgers voor hun werk willen vergroten, moeten ze natuurlijk de nog overgebleven fans niet weg jagen door ze onvoldoende te informeren. Verbazingwekkend vond ik trouwens in diezelfde vergadering onder meer dat. zonder kritiek, wethouder Van der Steen 'Hou je kop' kon zeggen tegen het commissielid Remi Poppe, toen deze zich terecht afvroeg of hij het hem verstrekte Volkshuisvestingsplan 'voor lui' had bestudeerd omdat de wethouder in vaagheden sprak over nog geheime gegevens. Die avond is zeker niet aan klantenbinding ge daan. BEN VAN HAREN Schiedam Het Anti-Dis krimi natie Buro gaat weg uit het huidi ge onderkomen aan het Broersveld. Er is nieuwe huisvesting gevonden aan de Van Swindensingel op nummer 40. Het telefoonnummer blijft 4264406. Vanwege de verhuizing gaat het kantoor dicht van 24 april tol en met 5 mei. Gebeld kan er wel blijven wor den in die tijd. Vlaardingen -De enorme staat van dienst die Daniël Willem de Ja ger en zijn vrouw Johanna Cornelia de Jager-van der .Stmijs bij respectievelijk de NV Nutsbedrijf Vlaar- dingen/Maassluis en de GEWB van Vlaardingen heb ben opgebouwd, is bij hun vertrek gehonoreerd met koninklijke onderscheidingen. Het echtpaar stond gistermiddag bij het nutsbedrijf aan de Hoflaan dan ook in het middelpunt van de belangstelling. Uit handen van burgemeester Van Lier kregen de echte lieden de eremedailles verbonden aan de orde van Öranjc-Nassau opgespeld. De heer De Jager kreeg de onderscheiding in goud. zijn vrouw in zilver. Muziekuitvoeringen van Scouting Nederland en de Maassluise Harmonie, taxatie van oude boeken, prenten en kaarten, tentoonstellingen over de ge schiedenis van de bibliotheek en het optreden van enkele clowns. Dat alles valt zaterdag 25 april van 10.30 tot 13.00 uur ter ere van het 25-jarig jubileum te beleven in de bibliotheek van Maassluis. Toegang voor de taxatie is gratis, maar er moet wel voor 18 april een kaartje zijn afgehaald bij de bieb aan de Uiverkan. Schiedam vrijdag li april Pans klaverjassen, d.c. De Woudhouk, 13.00 uur. "UC. Helder I muziektheater). Passagetheater, 20.15 uur. Barton Flink iFilm), Filmhuis. 21.30 uur. Schotse en Vtaardingse bands. Podium. 22.00 uur. .zaterdag 18 april Circus Rijn en Trijn (jeugd), De Teerstoof. 14.00 uur. Lusten lasten (blijspel). Passagetheater. 20.15 uur. T Jan Bot iMuziektheater), De Teerstoof. 20.30 uur. zondag 19 april Feestelijke paasciienst. Bet hei kapel. Nieuwe Maasstraat. 10.00 'Contactmiddag voorouderen, De tMuieils. 13.30 uur. BeHamona's, Podium, 21.30 uur. maandag 20 april The-dansant. De tMolcns. 13.30-16.30 uur. Vlooienmarkt, Sporthal Margriet. 10.00-17.00 uur. dinsdag 21 april Cursus schelpen vinden en herkennen, natuurcentrum De •Boshoek, Churchill weg 52.20.00 uur. woensdag 22 april '-Aquarel- en guiiache-exfxisitie Re nee Roubos-Plugge, Schieland Galerie. Stadhouderslaan 96, tot en met 15 mei. Columbus (.jeugd). Passagetheater, 14.00 uur. Demonstratieles Kyokushlnkai karate, wijkcentrum de Erker. Jan van Avennesstraal 32, 18.00 uur. Vlaardingen .vrijdag lï april HotBluez Band, grand café La Residence. 21.00 uur. zaterdag 18 april Een avontuur met een staartje (tekenfilm). Triangel. 13.30 uur en Leger des Jleils. 14.30 uur. Hot Shots tfilml. Triangel, 18.30 en 20.45 uur. maandag 20 april Orgelconcert Wim Hazeu, Orgelloods J.van de Ende, Willem- soordseweg 3.08.00 uur. Speelgoedten toonstelling met films over oud Vlaardingen, Streekmuseum Jan Anderson. Kethelweg 50.14.00-16.00 uur. dinsdag 21 april Wereldhanrleisspel JOVD-Riinmond, De Lijndraaier. Baanstraat i. 19.00 uur. 'Het hof en haar ambachtsheren (lezing). Historische Vereniging "Hardingen. De Meerpaal, 20.00 uur. Maassluis vrijdag n april Hot shots Schuurkcrk, 14.00 en 20.30 uur. maandag 20 april Snuffelmarkl. Olympiahal. 10.00-17.00 uur. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Loes Elshof Vlaardingen - „Ik ben altijd al po litiek geïnteresseerd geweest. Ik heb mijn man leren kennen via de politiek in Den Haag. We wa ren beiden actief 'in afdelingsbe- stuurtjes van de PvdA en deden mee aan een jongerenparlement. En als het je interesseert, ga je het ook volgen." Ineke van Lier (61), echtgenote van burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen, luistert regel matig naar raadsvergaderingen op de radio en gaat er zelf ook wei eens naar toe. Maar ze zou zelf voor geen goud burgemeester wil len zijn. „Nee, het zou niets voor mij zijn. Ik ambieer geen politieke func tie," luidt het besliste antwoord. „Ik ben er ook niet geschikt voor. Ik zou niet goed kunnen voorzit ten, ben te ongeduldig. Misschien zou ik ook niet zo graag in de schijnwerpers willen staan. En wethouder? Nee, dat helemaal niet." Ineke van Lier werd geboren in Indonesië, een dochter van Twentse ouders. Samen met haar broer vertrok ze als 16-jarig meis je naar Nederland om haar mid delbare schooi af te maken. Daar na studeerde ze rechten in Am sterdam. Ze heeft twintig jaar ge werkt als adjunct-secretaris bij de Onderwijsraad in Den Haag, een adviescollege van de overheid. Haar juridische achtergrond heeft zijn sporen nagelaten. „Je houdt er een bepaald stramien van denken aan over. Je leert twee zijden van de medaille zien. Ik heb ook een respect gehouden voor een systeem van wettelijke regels. Regels zijn er niet om de regels. Ze zijn belangrijk om de dingen beter te laten verlopen. En als ze democratisch zijn vastge steld, moetje er ook respect voor tonen." Toen haar man in Vlaardingen burgemeester werd, is zij opge- houden met werken. „Een vrou welijk raadslid heeft mij in het be gin hierom eens gekapitteld. Het zou ongeëmancipeerd zijn. Ik heb toen gezegd dat ik zo geëmanci peerd was dat ik zelf heb beslist om te stoppen." „De reden was dat ik weer meer vrij wilde zijn, meer dingen doen die ik leuk vind. Als je wat ouder wordt, merk je ook dat je niet meer zoveel van jezelf hoeft als vroeger. Ik lees en luister veel naar muziek. Koken vind ik ook leuk. Maar ik ga ook graag naar de aankomst van sinterklaas mek al die kinderen erbij. Of naar de internationale orgehveek. Mijn man doet de opening en ik ga la ter in de week nog eens terug om naar zo'n mooi concert te luiste ren. Op de Ericaschool, voor zeer moeilijk lerende kinderen, ben ik verscheidene malen geweest. Daar doen ze zulke leuke activi teiten met de kinderen. Gewel dig, die inzet waarmee alles ge beurt. Ik ontmoet hier heel veel leuke mensen." Over haar deelname aan verplich tingen is zij nuchter. „Ik maak zelf uit waar ik aan mee doe. Er zijn tenslotte geen vaste regels voor. Ik ga wel altijd met mijn man mee naar 60- en 65-jarige hu welijken en mensen die honderd jaar worden. Dat heb ik mezelf verplicht. Vooral bij die huwelij ken is het aardig voor de vrouw, dat er ook een vrouw is waarmee zij kan praten. Je moet wel goed kunnen organiseren, maar daar heb ik nooit moeite mee gehad." Als echtgenote van een burge meester krijgt zij ook zaken te ho ren die min of meer geheim zijn. Logisch, vindt mevrouw Van Lier. ,,Als burgemeester bevind je je Ineke van Lier: 'Als je wat ouder wordt, merkje ook datje niet meer zoveel van jezelf hoeft als vroeger.' Foto Roel Dijkstra toch in een eenzame positie. Over bepaalde dingen kun je met nie mand praten. Maar je zult er toch met iemand over moeten praten, iemand die de 2aken ook wat van een afstand bekijkt. Dat is dan vaak een echtgenote. Ik ben voor mijn man we! een soort praatpaal. Hij weet dat ik mijn mond goed kan houden. Ik ben een gesloten boek." Hoewel zij uit het 'groene' Den Haag komt. is zij ingenomen met haar huidige woonplaats. „Het groene karakter van Vlaardingen viel me alleszins mee. Ondanks dat het een middelgrote stad is. tref je hier toch nog wel iets aan van een dorpse sfeer. Mensen in Vlaardingen hebben meer be langstelling voor elkaar, zijn meer open en toeschietelijker dan in Den Haag." Veel Vlaardingers spreken haar aan of bellen op. Meestal zijn het leuke gesprekken. „Iemand belt om te zeggen 'Uw man deed het heel goed in de vergadering'. Maar diezelfde telefoontjes kun nen weieens erg vervelend zijn. „Sommige mensen bellen mid denin de nacht om te klagen over bijvoorbeeld het uitvallen van de kabel. 'Het is een schandaal," zei zo'n man aan de telefoon. Nou, dan laat ik ook merken wat ik er van vind. 'Het is een schandaal dal u mij middenin de nacht op belt' heb ik gezegd." Als je echtgenote bent van een burgemeester letten mensen meer op je doen en laten, is de er varing van mevrouw Van Lier. „Ik heb een jaar geleden eens een briefkaart ontvangen waarop ie mand mij zeer onbeschoft duide lijk maakte hoe onfatsoenlijk het was dat een burgemeestersvrouw Burtjemeesier komen en gaan. Ook in liet Waterweggebied. De eerste burgers van Vlaardingen en Maassluis vertrekken op afzien bare termijn. Maasland heeft nel een nieuwe burgemeester. Zij zijn het ook die meestal 'de krant halen'. Hun partners vertoe ven in de schaduw. Soms komen ze ei-eu in de? publiciteit als er offi ciële handelingen moeten worden verricht, maar snel duiken ze daarna weerde anonimiteit in. Hoe denken ze over hun rolEn vinden ze eigenlijk wet dat ze die hebben? In deze serie de partners van de burgemeesters van Schiedam. Vlaardingen, Maassluis en Maas land aan het woord. Na Afcfcie ran Es dit keer Ineke van Lier in een spijkerbroek bij Albert He- ij n boodschappen deed." Ze lacht: „Nee, ik kan mij niet in zulke mensen verplaatsen." Soms vragen mensen haar in de stad ongelovig: „Doet een burge meestersvrouw zelf boodschap pen?" Dan antwoordt ze: „Waar om niet? Wie anders zou het moe ten doen?" Mevrouw Van Lier; „Misschien dat ze nog een idee hebben van vroeger, toen veel notabelen dien stmeisjes hadden, of ze hebben veel naar Swiebertje gekeken." Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Official Dutch Queen Office. Zo luidt de offi ciële naam van de Nederland se Queen-fanclub die geves tigd is aan de Bernwerg in Vlaardingen-Holy. Meer dan een kamertje dat is ingericht als een kantoor is het eigen lijk niet. Voor voorzitter Han- nie Roggeveen (32) is het ech ter al ruim tien jaar het klop pend hart dat alle nieuwtjes over de handel en wandel van de popgroep en haar bandle den verspreidt naar de fan clubleden tot in alle uithoe ken van Nederland. En al zijn de laatste dagen van de vertol kers van het nu al legendari sche 'Bohemian Rhapsody' geteld, toch blijft de Vlaar- dingse 'Queen-malloot' haar hobby - dat is het, want ze verdient er geen stuiver mee - uitoefenen. „De komende maanden en jaren zal er nog zat over Freddie Mercury worden geschreven en tenslotte willen de echte Queen- fans toch op de hoogte blijven van datgene wat de overige bandle den na tweede paasdag gaan doen. Het is geen boek dat na het overlijden van Freddie Mercury in één klap wordt dichtgeslagen." Op haar veertiende raakte de Vlaardingse administratie-assis tente na het verschijnen van Queens hit-single Killer Queen verslaafd aan de muziekgroep die op dat moment aan de oorsprong van alle successen stond. Maan dag, achttien jaar later, neemt ze definitief afscheid van de band waarin ze vele jaren haar ziel en zaligheid stopte. Met de Freddie Mercury Tribute, A concert for aids-awareness, het concert dat op tweede paasdag in het Wem- bley-stadion wordt opgedragen aan de aan Aids overleden zanger, zegt de hele wereld het rockfeno- meen Queen, dat twintig jaar een voorname rol in de muziekwereld innam, vaarwel. Internationale topartiesten werken belangeloos mee aan het afscheidsconcert waarvan de opbrengst is bestemd voor het Aids-fonds Terrence Higgins Trust. Het concert wordt over de hele wereld live uitgezon den. Hannie Roggeveen is erbij. „Natuurlijk!" zegt ze opgetogen. „Het is de laatste keer dat Queen in de huidige samenstelling op treedt. „Hoe triest het ook is, ik wil nog één keer van mijn favorie te groep genieten. Ik hoop dat de mensen die naar het concert kij ken wel beseffen dat Aids een Voor Hannie Roggeveen zit het karwei er bijna op. In het paas weekend nog even naar Londen voor het af scheidscon cert van Queen en dan is het 'over and out'. Foto Roel Dijkstra ernstige zaak is. Er zijn nog te veel mensen die denken dat het alleen maar anderen overkomt." Al liep Hannie tien jaar geleden niet over van enthousiasme om het voorzitterschap van de 1000 leden tellende fanclub op zich te nemen, toch heeft ze er nooit spijt van gehad. Vele uren vertoeft ze in haar kantoortje om met behulp van computer („Vorig jaar ter ere van mijn 10-jarig voorzitterschap samen met een gouden plaat ge kregen") de club draaiende te houden. Vanaf het enorme aantal posters en zelfgemaakte foto's aan de wand kijken Mercury, Brain May, Roger Taylor en John Deacon op haar vingers. Roddelbladen Roggeveen: „Ik werd lid van de fanclub om het juiste nieuws over Queen te krijgen en niet door al de roddelbladen op een dwaal spoor te worden gebracht. Omdat mijn voorganger er in 1981 mee stopte, werd mij gevraagd of ik het wilde overnemen. Ik stond niet te springen want het bete kende een hele berg werk en dat moest in mijn vrije tijd worden gedaan. Het organiseren van fan- ciubdagen en -weekends, vier keer per jaar ons magazine uitge ven en natuurlijk het beantwoor den van brieven en telefoontjes. Alleen al sinds de dood van Fred die op 24 november van het vorig jaar heb ik al 2000 brieven ont vangen. En die'moesten allemaal beantwoord." Het Queen-virus we ermee Han nie Roggeveen besmet raakte, voerde de Vlaardingse in de afge lopen tien jaar ongeveer dertig maal naar Pembridge Road in En geland waar het hoofdkantoor van de fanclub is gevestigd. Ze had er werkbesprekingen en on derhield contact met haar Engel se collega en de bandleden. Het kostte haar veel vrije dagen en va kanties schoten er bij in. Vlak nadat de Queen-fanclub in 1971 in Rotterdam werd opge richt, verrees in Londen een soortgelijke vereniging. Omdat de popgroep één grote, goed geor ganiseerde internationale fan club voor ogen had, werd de Ne derlandse club van Queen-volge- lingen officieel benoemd tot de Nederlandse vestiging van de eni ge, echte fanclub in Engeland. De voorzitter aldaar zetelt in het im mense gebouw van Queen-pro- dueüons aan de Londense Pem bridge Road. De collega van Han nie Roggeveen heeft er dagtaak en wordt door de Britse popgroep betaald. Gewone jongens „Daar gaat het allemaal anders dan hier," beschrijft Hannie de si tuatie. „Dat gebouw is echt een instituut. Een opnamestudio, hel management, het kantoor van de fanclub, het archief en zaaltjes waarin persconferenties worden gegeven. De eerste keer dat ik daar.was, raakte ik daarvan onder de indruk. En toen ik er voor het eerst Freddie Mercury in levende lijve zag. geloofde ik niet dat hij het echt was. Naderhand krijg je door dat de bandleden gewone jongens zijn en ga jc met hen om als met iedere ander mens. Hel leuke is altijd wel geweest dat ze interesse toonden voor het werk dat ik deed. Ze zijn er heel erg bij betrokken geweest. De bladen die we uitgeven, worden door hen ge- lezen en als zij vinden dat de in houd niet klopt, gaan ze de deur niet uit. Onze lezers kregen dus absoluut geen roddels voorge schoteld." Voor de voorzitter van de Neder landse fanclub zit het laatste gro te karwei er inmiddels nn. De dui zend kaarten voor het afscheids concert die naar Nederland wer den opgestuurd, zijn via het ze nuwcentrum in Vlaardingen alle maal verkocht. Het liefst had Hannie Roggeveen een gezamen lijke reis georganiseerd, maar haar beperkte vrije tijd stond het idee in de weg. Roggeveen: „Je zit natuurlijk met het probleem van de paasdmkte. Vluchten, overtochten en hotels zijn bijna volgeboekt. Het was voor mij op organisatorisch vlak gewoon geen doen om verschil lende reizen en hotels te regelen. Ik ga zelf met een groepje van drie mensen. Gezellig. En maan dag neem ik afscheid van Queen. Of ik een voorkeursbehandeling krijg? Nee hoor. Na het concert mag ik de VIP-party bijwonen. Dat is alles." „Treuren om hel verlies van Mercury en Queen doe ik niet meer. Het ergste van alles is dat ik niet meer kan uitkijken naar een nieuwe plaat van mijn favo riete popgroep. En verder ga ik net als de bandleden gewoon door met datgene wat Queen heeft voortgebracht"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1