9" Gemeente mag weg niet verbreden Van Ruytenburch stapt uit Nachtwacht Omgeving afgezet voor slopen dak Mannen zien het op trouwdag allemaal wel' Schiedamse woningzoekers krijgen voorkeur in Spaland Kroonzaak verloren, financieel nadeel voor Vlaardingen dreigt Vlaardinger gebruikt vaak boodschappentas Gritstralen in Nieuwland hervat Sloop laatste obstakel voor randweg begonnen Koninginnefeest Spaland Zilver voor chef-monteur m8# V t Bewusteloos na geweld Man dreigt met nepwapen Boetes bij Margriethal Letsel bij botsing Eikaars met knuppels te lijf Lift vast, man onwel Bomen vernield Autokrakers opgepakt Kraak tijdens proefverlof Stroomkabel uit snackwagen Rotterdams Dagblad Maandag 27 anril 1992 Vlaardingen - Vlaardingers gebruiken niel graag plastic boodschappentassen. Uit onderzoek blijkt dat 84 procent van de mensen een eigen boodschap pentas meeneemt. Redelijk milieubewust is de Vlaardinger wal het ge bruik van elektriciteit betreft, want 83 procent ge bruikt gas om te koken en niet elektriciteit, zo blijkt uit een enquête die het Werkverband Milieu "Vlaar dingen samen met de "Werkgroep 'Hart voor het Re genwoud' heeft gehouden. Bij dat onderzoek hebben geënquêteerden aan de hand van een speciale strip penkaart moeten aangeven hoe milieubewust ze zijn. Dat onderzoek leert dat de Vlaardinger nog niet op alle fronten milieubewust handelt. Maar liefst 48 procent van de ondervraagden gaat namelijk met de auto naar het werk. En slechts 9 procent gebruikt statiegeldflessen bij het kopen van melk. Bovendien gebruikt slechts 14 procent spaarlampen in plaats van gloeilampen en gaai 16 procent op vakantie met de trein, bus, fiets of "benenwagen'. Daar staat weer tegenover dat 82 procent van de Vlaardingse burgers de was grotendeels op 60 gra den doet in plaats van 90 graden, hetgeen minder be lastend is voor het milieu. Daarnaast heeft 30 pro cent opgegeven de koelkast met in de koudste stand te hebben staan, hetgeen goed is om energie te be sparen. Schiedam - Na een werkonderbreking van ruim vier maanden worden de verfreinigingswerkzaamhc-den aan de zeven woningcomplexen in de wijk Nieuw land binnenkort voortgezet. De betrokken bewoners zijn daarvan vrijdag per brief van op de hoogte ge steld. Omdat er door bewoners van het complex Monseig neur Nolenslaan bezwaren waren aangetekend te gen de werkwijze werd het gritstralen in alle delen van Nieuwland vier maanden geleden stop gezet. Bij het gritstralen kwamen volgens de verontruste be woners stoffen vrij die schadelijk zijn voor het milieu en de volksgezondheid. Bovendien kampten ze met overlast. Naar aanleiding van de klachten werd er door mede werkers van het gemeentelijk Woningbeheer, Ge meentewerken en twee onafhankelijke adviesbu reaus een werkgroep geformeerd die in de Van Olde- bamevellstraal een proef nam met een vernieuwde gritstr aal methode en de zogenoemde naaldenbikha mer-methode. ,.De proef is geslaagd," zegt A. Verdoes, directeur van het Gemeentelijk Woningbeheer. „Kleine opper vlakten zoals balkonranden zijn gereinigd met de naaldenbikhamer en bij de grotere delen zijn de ou de verflagen verwijderd door middel van het gritstra len. Daarbij zijn de afscherm maatregel en uitge breid. De balkons zijn ingepakt geweest met plastic- en het afval is beneden in grote zeilen opgevangen. Zodoende komen er geen schadelijke stoffen in het milieu en veroorzaken ze ook geen gevaar voor de volksgezondheid. Die werkwijze wordt nu ook in de andere delen van Nieuwland toegepast. Op 6 mei hervatten we de werkzaamheden." Vlaardingen - De sloop van drukkerij Bothé aan de Oosthavenkade is begonnen. Het pand, waarin vroeger de rivierpolitie gehuisvest was, is het laatste obstakel voor het maken van een aansluiting van de rueuWc BeïldUug op het laatste nog aan te leggen deel van de zuidelijke randweg van Vlaardingen in het verlengde van de Vulcaamveg. De bedoeling is dat eind 1993 deze weg klaar is. waardoor eindelijk het doel wordt bereikt waarvoor al een kwart eeuw geleden de eerste plannen zijn gemaakt: een door gaande weg voor vrachtvervoer, buiten het bewoon de gebied om, aan de zuidrand van de stad. Bij de aanleg zijn naast een stel particulieren en be drijven drie officiële instanties betrokken. De Ne derlandse Spoorwegen zorgen voor het verleggen van spoorrails, de gemeente voor de aanleg van de weg en het hoogheemraadschap Delfland voor het afbouwen van de Deltadijk. Op het Vlaardingse ge meentehuis hoopt men dat een vierde instantie. Rijkswaterstaat, straks ook wil meewerken en bij de Beneluxlunnel een volwaardige aansluiting op de rijksweg voor alle autoverkeer zal maken. Het voormali ge pand van de rivierpoli tie aan de Oosthaven- kade. FotoGerrit de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - Koninginnefeest in Schiedam blijft meestal beperkt tot de activiteiten in Kethe). De be woners van de woonwijk Spaland besloten daar iels aan te doen. Zij hebben voor aanstaande donderdag een uitgebreid programma voorbereid Op het plein tussen De Akkers, Het Akkerpad en De Boekweit Akkers wordt het feest om 10.00 ingeluid door fanfare Harpe Davids. Er is een vrijmarkt, een portrettekenaar, een ballonnenwedstrijd en kinde ren kunnen prijzen winnen bij de verschillende kin derspelen. Schiedam - Het afscheid dat de heer Frans Scholte woensdag 29 april bij de politie van Schiedam neemt heeft nu al pen extra lintje gekregen Omdat lui ner 1 mei gebruik maakt van de VTJT-regeling en precies 25 jaar bij de politïe-dienst als chef-monteur binnen de Beheersdienst werkzaam is geweest, werd Schol- te afgelopen vrijdagmiddag koninklijk onderschei den. Uit handen van burgemeester Scheeres kreeg de Schiedammer de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver opgespeld. Vlaardingen - De reconstructie van de Van der Linden van den Heuvellsmgel in Vlaardingen mag voorlopig niet worden uitge voerd. De Kroon heeft twee men sen die aan die weg wonen, de broers Gerrit en Joop Vans. gelijk gegeven bij hun verzet legen het vcrbredingsplan van de gemeen te. Bij de behandeling van de zaak door de geschillen afdeling van de Raad van State zei een vertegen woordiger van Vlaardingen nog dat opschorting van de werk zaamheden een 'ramp' zou bete kenen. mede omdat dan een sub sidie van het ministerie van Ver keer en Waterstaat wordt ver speeld omdat het werk met op tijd klaar is De bewoners vrezen toeneming van het zware vrachtverkeer en willen terug naar de situatie van voor 1930 toen dat verkeer aldaar verboden was. ..Voor dat vracht verkeer is de Schiedamsedijk," aldus Gerrit Vans. die erop wijst dat er ook niet veel terecht komt van het nachtelijk verbod voor vrachtwagens op het gebruik ma ken van de Van der Linden van den Heuvel Isin gei. „Tankwa gens, containerwagens, van alles rijdt er. Dag en nacht. Daar kan ook eigenlijk mei goed op gecon troleerd worden." De Kroon vindt dat door Vlaardin gen niet goed genoeg is omge sprongen met de belangen van de bewoners wat betreft het ver keerslawaai. „De aangegeven procedure is met gevolgd," zo staat in de uitspraak. „En vast slaat dat de te verwachten geluid belasting de 55 decibel over schrijdt.'' Alhoewel de Van der Linden van den Heuvellsmgel in het plan van de gemeente wordt verbreed van 12 naar 30 meter om er geschei den rijbanen en vrijliggende fietspaden te kunnen aanleggen, spreekt Vlaardingen niet van een reconslrcutie als bedoeld in de Wet Geluidhinder. De kroon heeft nu uitgesproken dat deze stelling niet staande kan worden gehou den. De wegverbreding vloeit voort uil het Verkeerscirculatieplan (VCP), dat in 1982 door de gemeenteraad is vastgesteld. Concentratie van het verkeer aldaar dient de belan gen in de rest van Vlaardinger- Ambacht. zo is door de gemeente aangevoerd. Gerrit Vons is benieuwd welke consequenties de gemeente Vlaardingen aan de uitspraak ver bindt. Hij hoopt dal niet alleen het verbredingswerk niet door gaat, maar dat ook alle zware vrachtverkeer weer zal worden geweerd. „Daar is het ons ook om begonnen." De Vlaardmger heeft alle proce dures gevoerd zonder de hulp van een advocaat. „Je leert vanzelf hoe dat soort zaken lopen." heeft hij ondervonden. „Maar ik ben dan ook. al even bezig. Ga maar na. onder Goudriaan ben ik eraan begonnen. Als je je verstand goed gebruikt, kun je ver komen.'" Vrachtverkeer Gerrit Vons is niet tegen verbre ding van de weg voor zijn deur op zich. „We leven in een stad. Daar kunnen geen dorpsweggetjes in. Maar we willen er geen zwaar vrachtverkeer. Daar is het ons om begonnen." Wilhelm van Ruytenburch heeft de Nachtwacht verla ten- Zaterdagmiddag stapte deVlaardingseambachtsheer pardoes uit Rembrandts be roemdste schilderij om zich tot ieders verbazing onder het publiek op de Grote Markt te mengen. De komende vier maanden zal de gezagsdrager op verschillende plaatsen op duiken. Hïj begeleidt burge meester Fred van Lier op diens 'afscheidstournee' door de stad. De overige schutters van de Nachtwacht zitten inmiddels gewoon weer thuis in het Lim burgse Berg en Terblijt. Het gezelschap, dat sinds 1962 in originele Rembrandt-outfit heel Europa doortrekt, was naar Vlaardingen gehaald door een jubileumcomité dat Van Liers afscheid begeleidt. Initiatiefneemster was wet houder Agnes van Ardenne. De Limburgse schutters van de H. Monulphus en Gondulp- hus-vereniging genieten in ternationale faam. Ze traden ondermeer op voor politieke kopstukken ais Margaret Thatcher, Helmut Schmidt en Giscard d'Estaing. Van Ruytenburch wordt ge speeld door de voormalige stadsomroeper Jaap Prins. Als stand-ir» fungeert Joop van Dorp, de oud-directeur van het Visserijmuseum. Van Ruy- tenburchs teksten werdenge- schreven door het voormalige WD-gemeenteraadsiid Jan van Hemert. Wilhelm van Ruy tenburch werd in 1627 am bachtsheer van Vlaardingen. Foto Roel Dijhstra. Schiedam - Onder aanzienlijke belangstelling zijn zaterdag de as- bestdeeltjes opgeruimd die dins dag vrijkwamen bij de brand in een boerenschuur aan de Schiedamseweg in Kethel. Tij dens het blussen was het vermoe den ontstaan dat de dakbedek king van de schuur asbest bevat te De omgeving werd afgezet en de openbare weg werd door de brandweer gereinigd. Door de hit te van het vuur sprongen de pla ten op het dak waardoor de stuk jes asbesthoudend materiaal in een omtrek van 35 meter terecht kwamen. Zeven medewerkers van het Grond- en Sloopbedrijf Schiedam, dat is gespecialiseerd in het verwijderen van asbest, on derzochten zaterdag pas de nabije omgeving meter voor meter. De buurtbewoners werden per brief op de hoogte gesteld en van zowel de school als diverse woningen werden de ramen afgeplakt. Om elk risico te voorkomen werd er met de werkzaamheden gewacht tot de naburige school gesloten zou zijn. Gekleed in beschermen de overalls en rubber laarzen en uitgerust met beademingsappa ratuur verzamelden de 'maan mannen' de stukjes asbest die door de hitte waren weggespron gen. Het dak van de schuur werd geïmpregneerd zodat er geen as best meer kan vrijkomen. Van daag wordt begonnen met de sloop van het dak. Schiedam - Op de parkeerplaats van het Novotel in Schiedam stonden gisteren prachtige oldti mers. Menigeen die er langs liep stond er watertandend naar te kij ken. Maar ook in het Novotel zelf. waar een bmidsmarkl werd ge houden, keken bezoekers hun ogen uit. Onder het genot van lek kere gebakjes en een kopje koffie bekeken aanstaande bruidjes, moeders, schoonmoeders, vrien dinnen en een enkele vriend bruidsjurken, boeketten, ringen, fotoreportages en bruidstaarten. Er was van alles te vinden voor het bruidspaar. Aan wit kant ont brak hel niet. Er waren laarsjes en pumps met kantjes, tasjes met kant en een uitgebreid assorti ment kanten ondergoed te koop. Op de bruidsmarkt liepen maar weinig mannen rond. Andrea die volgend jaar gaat trouwen, legt uit waarom zij met haar moeder en met met haar vriend is geko men: „Mijn vriend heeft hier mets te zoeken. Mannen horen Slechts wei mg mannen komen al voor de trouwdag te weten in welke jurk hun bruid ge kleed zal gaan. Foto Roel Dijkstra hier niet te komen, dat is belache lijk. Zij zien op de trouwdag wel hoe alles eruit ziet." Het merendeel van de aankomen de bruidjes denkt er zo over. Ook Ellen en Jacoline hebben hun vrienden thuisgelaten. „Sommi ge dingen beslissen we samen. Maar de jurk blijft bijvoorbeeld geheim!" zeggen de dames. Jacoline vindt hel kopen van een trouwjapon helemaal spannend. „Ik denk dat het de droom van ie dere vrouw is een trouwjurk aan te hebben. Eigenlijk wilde mijn vriend niet trouwen. Maar omdat ik zo graag die jurk aan wil, trou wen we nu toch. En ja, van het een komt het ander. Eerst zouden we trouwen en daarna een simpele receptie houden. Nu wordt het een trouwdag met alles erop en eraan. Wal maakt het uit? Als het goed is, trouw je maar één keer." Tijdens de modeshow letten de aanwezigen goed op. Met elkaar bekritiseren zij de jurken die voorbij komen. Vooral bij de witte jurken met kant. glim en een tan- ge sleep, roepen de vrouwen: „Oh, wat een plaatje" De knalrode en zwarte jurken vindt iedereen wel gewaagd, maar zelf zouden ze nooit in zo'n kleur trouwen. Tij dens de modeshow zijn er een paar mannen in de weer met vide ocamera's. Tegenwoordig schijnt de bruid niet alleen op de grote dag in de camera te moeten kij ken, maar moet ook worden vast gelegd hoe vrouwlief dromend naar trouwjurken kijkt en hoe zij een zijden boeketje uitzoekt. Een van de weinigen mannen die op zijn gemak zonder videocamera naast zijn vriendin zat en naar de modeshow keek, antwoordde op de vraag wat hij hier doet, een beetje geergerd: „Ik moet toch ze ker het boeket kopen!" Schiedam - Voor buitenstaan ders wordt het in de toekom si een stuk moeilijker een nieuwe wo ning in Spaland te kopen. Wet houder Chris Zijdeveld stelt do gemeenteraad voor een lotings systeem in te stellen, waarin 75 procent van de beschikbare pre- miekoopwonmgen onder Schiedammers worden verdeeld. Belangstellenden uit andere ste den dingen mee naar de resteren de 25 procent van de huizen. Het lotingsysteem in Spaland wordt ingesteld omdat de vraag naar nieuwe woningen het aan bod sterk overtreft. Recentelijk meldden zich 900 belangstellen den voor een complex van dertig huizen Van de 500 hcfhebbeis voor een ander woningbouwpro ject moesten er eveneens vele honderden worden teleurgesteld. De komende jaren worden nog ruim 2000 woningen gebouwd in de laatsie uitbreidingswijk van Schiedam. Deze situatie leidt volgens wei houder Zijdeveld tot grote frus traties bij de afvallers. De ge meente wil daarom af van de situ atie. waarin met goed duidelijk kan worden gemaakt waarom de uit-de-boot-vallers niet in aan- metking zijn gekomen voor een woning. Volgens de gemeente leidt dit in de stad tot voor haar onaangename discussies over de eerlijkheid van kansen. Verschillende in Spaland actieve makelaars keren zich tegen de in voering van een lotingsysteem. Zo gaf een woordvoerder van Atta Koophuis eerder deze maand aan dal dit bedrijf liever op volgorde van aanmelding werkt. „Het is veel netter om elk nieuw project te starten met mensen die een vo rige keer uit de boot zijn geval len." Zijn mening werd gedeeld door een vertegenwoordiger van Brink Kooijman. „Mensen die zich lang geleden hebben opgegeven verdienen voorrang boven men sen die zich later hebben inge schreven. Bij een loting hebben beide partijen even veel kans. De vraag is maar of dat rechtvaardig is." Op haar beurt stelt de gemeente, dat het onbevredigend is dat ie der makelaarskantoor weer eigen spelregels hanteert- De make laars 2elf zitten met deze situatie volgens Zijdeveld ook in hun maag. Er is zelfs gemeld, dat er steekpenningen aan makelaars worden aangeboden. In het raadsvoorstel worden Schiedammers ook bevoorrecht bij de verdeling van duurdere vrije-sectorwoningen met een eenmalige financiële bijdrage v?.n het rijk. In deze sector wordt vijftig procent van de woningen aan Schiedammers toegewezen. Liefhebbers uit andere steden ko men voor de resterende huizen in aanmerking. Deze voorkeursbehandeling dient volgens de gemeente het Schiedamse volkshuisvestingbe- lang. Schiedamse huizenkopers laten een andere woning ach lei en dat geeft andere woningzoe kenden ook een kans op een an der huis. Ook een andere catego rie mensen kan profiteren van de voorkeursstrategie van de ge meente Schiedam. Mensen die in Schiedam werken maar elders wonen hebben net als autochtone Schiedammers een verhoogde kans op een woning in Spaland. Dit past volgens de gemeente Schiedam in het rijksbeleid, dat is gericht op het terugdringen van het woon- werkverkeer. Net als in de inmiddels opgelever de projecten leggen makelaars m de toekomst een lijst van gegadig den aan. Deze lijst wordt bij de ge meente ingediend, waarop een notaris de trekking verricht. Dit bepaalt de volgorde, waarin men sen met de makelaar over de san- koop van een woning kunnen gaan onderhandelen. Mensen die ernaast vissen rest niets anders dan zich zonder recht op een voor keurbehandeling opnieuw aan te melden voor één van de volgende projecten. Schiedam - Op de Stadhouders laan in Schiedam is een 37-jarige Schiedamse vrouw bewusteloos geraakt. Ze bleek eerder op de Burgemeester Knappertlaan te zijn beroofd door twee personen, die haar ook hadden gestompt en getrapt. Ze was gevlucht en had vervolgens het bewustzijn verlo- Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft zaterdagnacht een 21-ja- rige man uit Sommelsdijk aange houden, die in een café aan de Aleidastraat met een nepwapen had lopen zwaaien. Dat bleek c-en speelgoedwapen te zijn Het werd in de auto van de man gevonden. Schiedam - De politie heeft zater dag gecontroleerd op verkeerd parkeren bij de Margriethal in Schiedam. Dat leverde 44 proces sen-verbaal op. De meeste be stuurders hadden hun voertuig in het groen neergezet. Schiedam - Op het Dr. Wibaut- plein is zaterdagmorgen een 45- jarige Schiedamse vrouw met haar fiets gebotst op een auto die werd bestuurd door een 41-jarige stadgenoot. De fietsende vrouw had geen voorrang verleend. Ze liep een hoofdwond op en is ter observatie opgenomen in het Schïeland Ziekenhuis. Vlaardingen - De "Vlaardingse po litie heeft zaterdagnacht op de Koningin Wïlhelminahaven een vechtpartij tussen een aantal mannen moeten beëindigen. Die dreigden elkaar met knuppels te lijf te gaan. Uiteindelijk zijn Uvee ruziezoekers meegenomen naar het politiebureau. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie en brandweer hebben zater dagmorgen aan do Londenweg een man moeten bevrijden uit een lift die vast was komen te zit ten. De ambulancedienst bracht de man op verhaal; hij was in zijn benarde situatie onwel geworden. Vlaardingen - Vandalen hebben op het schoolpein van de St Jozef mavo aan de Willem de Zwijger laan in Vlaardingen een groot aantal bomen vernield. Verder werd een aantal regenpijpen ka pot gemaakt. Vlaardingen/Schiedain - Een op lettende burger heeft de politie dit weekeinde kunnen inseinen dat er werd ingebroken in auto's. Dat leidde tot de aanhouding van twee mannen op de Holysingel. Ook zijn er auto's opengebroken in de Eendrechtstraal, Stations- straal en Nieuwelaan. Een com plete auto werd gestolen aan de Zwanensingel. In Schiedam werden auto's open gebroken aan de Vlinderhoven, Regoutstraat, Stationstraat, Hor- vathweg, Zandooghof, Hogen- banweg. Stationsplein en Delf- Iandsevveg, Maassluis - De Maassluise politie heeft een 17-jarige jongen aange houden in verband met een auto kraak. Hij heeft bekend. De jon gen bleek niet te zijn terugge keerd van een proefverlof uit een internaat te Den Dolder. Maassluis - Uit een snackwagen uij net vvmkelcenliuni Konings hoek is honderd meter stroomka bel 380 volt gestolen. Verder zijn uit een kelderbox aan de Burge meester Wesselinkstraat een Puch-brommer gestolen en uit de Stationsstraat verdween een cc v plete, witte, Seat(XL-9I-XL).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1