15 Hanneke Scheeres: 'Ze moeten me wé! zelfvragen' Peter Dumas: 'De veranderingen zitten in de kleine dingen' STAATSLOTEN Ouderen zingen in Oost Scholieren leggen krans Migranten onder loupe Opbouwwerk naar Havenstraat Dodenherdenking 4 mei De partner van de burgemeester De PvdA en Nieuwland 1°H,H u22 MODEHUIS Rotterdams Dagblad Dinsdag 23 april 1992 Schiedam Ter afsluiting van het seizoen wordt morgen van 10.00 tol 12.00 uur in Kluphuis Oost aan de Galilei- straat 86 een bijeenkomst gehouden waarbij liedjes van vroeger worden gezongen. De muzikale begelei ding wordt verzorgd door een gitarist. Alle ouderen uit de Oostwijk zijn van harte welkom en hebben gratis toegang. De consumpties moeten wel worden betaald. Vlaardingerv Bij het oorlogsmonument aan het Verploegh Chasse- plein wordt woensdag 29 april door leerlingen van de openbare basisschool Erasmus een krans gelegd. 'Erasmus" heeft het monument in 1988 geadopteerd op initiatief van de Stichting Februari 1941 die scho len in de gelegenheid stelt een verzets- of oorlogsmo nument te adopteren in de eigen gemeente. Jaarlijks wordt het monument door groep 8 van de Erasmusschool overgedragen aan groep 7. De over dracht gaat gepaard met een aantal activiteiten op school en bij het monument. Met de kranslegging die om 11.30 uur plaatsvindt, wordt het project afge sloten. Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Ibrahim Al-Baz, Palestijn te Vlaardingen, spreekt morgen op een bijeenkomst van Groen Links over de problemen van de migranten in Vlaardingen. Er is gelegenheid tot discussie. Eén en ander vindt plaats vanaf 20.00 uur in het pandje van Vlaardingen An ders aan het Weeshuisplein 18. Die avond luiden de Groen Linksers ook Arnold van Kalken uit ais raadslid. Hij heeft na twee jaar zijn plaats afgestaan aan Bei i van der Velde. Het Maassluise opbouwwerk en de huisdrukkerij zijn aan de Zuiddijk uit hun jasje gegroeid en verhui zen één dezer dagen van het Gildehuisje naar de kantoor- en repro-ruimte aan de Havenstraat 2. Op 6 mei wordt het nieuwe onderkomen in gebruik geno men. Alle voorzieningen blijven bereikbaar onder de vertrouwde telefoon-, fax- en postbusnummers. Hoek van Hólland In Hoek van Holland begint op 4 mei de dodenher denking om half zeven met een herdenkingsdienst in de Rooms Katholieke Kerk St. Egbertus aan de CordesstraaL Om kwart over zeven is er een stille tocht vanaf de kerk naar de begraafplaats. Daar wor den kransen gelegd bij het monument voorde geval lenen door vertegenwoordigers van de deelgemeen te en de oranjevereniging. Om acht uur zal twee minuten stilte in acht worden genomen. Het Hoekse zangkoor Together zal zowel in de kerk als op de begraafplaats de herdenking met gezang begeleiden. Door Loes Elshof Schiedam - „Ik voel me niet ver plicht om mee te gaan. Er staat nergens op een briefje dat dat van je wordt verwacht als je 'burge meestersvrouw' bent." Hanneke Scheeres (47), echtgenote van Reinier Scheeres, burgemeester van Schiedam, neemt een duide lijk standpunt in: ze stelt grenzen aan haar deelname aan gelegen heden waarvoor haar man en zij uitnodigingen krijgen. „De mensen moeten er niet van uit gaan dat het vanzelfsprekend is dat je meekomt. Mijn man stelt grenzen. En waarom zou ik dat ook niet kunnen doen? Er zijn zo veel zaken waarbij de burgemees ter wordt uitgenodigd. Regelma tig twee of drie dingen tegelijk en ook nog eens in de weekeinden. Ik hou dat niet allemaal bij. Ik wil ook wel wat tijd voor mijzelf hou den, mijn eigen gang gaan." Toch zijn er vaste punten in het jaar waarbij ze zich aanpast. Dat zijn koninginnedag en de ge meentelijke nieuwjaarsreceptie in de Korenbeurs. „Recepties zo als met nieuwjaar zijn gelegenhe den waar het ook niet leuk is om alleen naar toe te gaan." De rest is incidenteel, zoals bij voorbeeld de opening van het po litiebureau en van een aantal be drijfsvestigingen. Ze zegt dood eenvoudig 'nee' tegen de ont vangst van Sinterklaas en het car naval. Soms gaat ze naar een af scheid van iemand bij de gemeen te die ze zelf ook kent. Bij hoge uitzondering is ze present op een huwelijksfeest, zoals laatst bij een echtpaar dat zeventig jaar is ge trouwd. (Hierbij spelen ook de re gels voor burgemeestersbezoek in Schiedam een rol). Hanneke Scheeres: 'Het isme ook gebeurd dat ikergens kwam, waar ze dat niet helemaal hadden verwacht'. Foto Roel Dijkstra „Soms zegt mijn man: 'Het zou goed zijn als je meegaat'. Bijvoor beeld bij de uitreiking van de Geuzenpenning in Vlaardingen. Maar ik vind dat zelf dan ook ei genlijk zo'n typische gelegenheid waar ik zou mee moeten." „Meestal vinden de mensen het leuk als je erbij bent, maar dan moeten ze me wel zelf vragen, zeg ik altijd. Soms komt mijn man on verwacht met een groot boeket thuis, dal mensen voor mij had den bestemd. Dan denk ik: oh, had ik mee gemoeten? Daar wist ik niets van." „Het is me ook gebeurd dat ik er gens kwam, waar ze dat met hele maal hadden verwacht. Ter plek ke werd toen nog iemand naar de bloemenwinkel gestuurd. Dat was natuurlij/ heel erg lief, maar dat had echt nie». behoeven." Der gelijke 'privileges' hoeven voor Hanneke Scheeres niet zo. Hanneke Scheeres is geboren in Wassenaar, waar ze ook haar man heeft ontmoet. Ze heeft voor naar huwelijk onder meer voor het TNO en de Technische Hoge school in Delft gewerkt en com puterprogramma's gemaakt. „Dat was wel 25 jaar geleden, het be stond toen voornamelijk uit re kenwerk." ïn haar huwelijk heeft ze vrijwilli gerswerk gedaan, onder meer in een werkgroep van het IKV c binnen het vrouwen-vormings werk. De laatste jaren is ze actief op de middelbare school van haar twee kinderen. Op dit moment valt Hanneke Scheeres tijdelijk in als wiskunde-docent op het Ru- dolf Steinercollegein Rotterdam. Reinier Scheeres was al jaren wethouder van S hiedai\ voor hij acht jaar geleden burgfci..,^- ter werd. Hel was geen grote om slag voor haar. „Ik kan me voor stellen dat het anders is als je er gens nieuw binnenkomt. De sfeer en de mensen waren voor mij na tuurlijk al vertrouwd. De dag voordat mijn man aantrad deed ik boodschappen op het Rubens plein en de dag daarna gewoon ook. Er zijn natuurlijk vrij veel mensen die mij kennen en groe ten. Toch heb ik het geluk dat ik me redelijk anoniem door Schiedam kan bewegen en dat be valt me wel. Het komt waarschijn lijk ook omdat ik veel van mijn activiteiten in Rotterdam heb. In de winkels op het Rubensplein weten ze het nu wel, maar ze laten het niet merken." Kinderjaren Toch moest zij zelf ook wel even aan het feit wennen. „Ik had mis schien ook iets van het beeld uit mijn kinderjaren: met koningin nedag liep je het bordes langs en dacht je: daar staat de burgemees ter." Ze vond het daarom 'best gek" om zichzelf in de rol te zien van iemand die vooraan loopt, met een bosje bloemen. „Maar hel is wel een rol waarvan je zelf nog wel wat kunt maken." Hoewel een officiële gelegenheid vaak een heel „passief, geregeld gebeuren" is, ontmoet je er, vol gens Hanneke Scheeres, wel de zelfde mensen, die langzamer hand vertrouwde figuren worden. „Dan vergeet je je rol van zelf." Hanneke Scheeres, gekscherend: „In het begin zei iemand mij dat het toch wel bijzonder was, ge trouwd te zijn met een burge meester. Ik zei toen: 'Ik ben echt niet getrouwd met een burge meester, maar met iemand die uestijds misschien een jaar eco- Burgemeester komen en gaan Ook in het Waterweggebied- De eerste burgers van Vlaardingen en Maassluis vertrekken op afzien bare termijn. Maasland heeft nel een nieuwe burgemeester. Zij zijn het ook die meestal 'de krant halen'. Hun partners vertoe ven m de schaduw. Soms komen ze even in de publiciteit als er offi ciële handelingen moeten worden vemcht, maar snel duiken ze daarna weerde anonimiteit in. Hoe denken ze over hun rol? En vinden ze eigenlijk wel dat ze die hebben? In deze sene de partners van de burgemeesters van Schiedam, Vlaardingen. Maassluis en Maas land aan het woord. Na Akkie van Es, Ineke uan Lier en Jan Kokxfioom dttmaal als laatste Hanneke Scheeres. nomie had gestudeerd'. Het enige bijzondere aan een burgemees- ter,'* herneemt ze „is het feit dat er in een stad toevallig maar één van is." Agenda Schiedam dinsdag 28 april Cursus schelpen vinden en herkennen, natuurcentrum De Boshoek. Church ill weg 52,20.00 uur. woensdag 29 april Hoe verzin je het (jeugdkometlie), Passagtheater, 14 00 uur. Vlaardingen woensdag 29 april Historie tussen de boeken (lezing), bibliotheek Westwijk, 10 00- 1130 uur Met steeds groter wordende verbazing bekijken wij het standpunt van de PvdA over het Beheerplan Nieuwland, Sinds de bouw, in de jaren vijftig, is er nooit iets wezenlijks gedaan voor de wijk. Voor zover ons geheugen ons niet in de steek laat waren, op één uitzondering na, PvdA-wethouders verantwoordelijk voor het beleid in de wijk. Nu is er eindelijk een wet houder die leuke plannen voor de wijk heeft, maar die wordt tegengewerkt. Misschien omdat D66-er Reijnhout van een andere partij it>? Met haar verzet legen sloop van een deel van de wijk geeft de PvdA aan dal men het wel goed vindt dat er m Nieuwland ghettovorming plaatsvindt. Deze uit drukking is naar twee kanten toe zeer discrimine rend, Er wordt gesuggereerd dat wanneer je in Nieuwland woont, je in een ghetto woont. Verder zegt PvdA'er Jan Willem Mennink dat Groenoord nog geen probleemwijk is, maar dat wel zou kunnen worden. Het schijnt de PvdA niet te kunnen deren dat ze Nieuwland zelf zo hebben laten worden. Mennink twijfelt of er belangstelling zal zijn voor koopwoningen in de wijk. De premie-A-woningen aan de Derde Kuyperlaan en de Burg. Honnerlage Gretelaan zijn als warme broodjes over de toonbank gegaan. Zelfs de vrije sectorwoningen van 300.000 gulden zijn allemaal verkocht. Daaruit blijkt, dat ook kapitaalkrachtigen zich in Nieuwland willen vesti gen. De bewonersvereniging heeft aangegeven dat ze met sloop akkoord gaat mits de zittende bewoners een goede sociale en maatschappelijke begeleiding kr gen. We kunnen ons best voorstellen dat veel bewc ners van de plannen zijn geschrokken. De uitspraak dat 'niemand weet wat de bewoners van de plannen vinden' is echter je reinste onzin. Voor ieder sloopob- ject is er een voorlichtingsbijeenkomst geweest, waar mensen met hun vragen terecht konden. Als de PvdA een steekproef onder bewoners wil hou den, dan hadden ze dat ook bij andere sloopplannen moeten doen. Wat is de mening van Schiedammers over de sloop van de Lange Kerkstraat en de plannen voor het Sladserf? Gelijke monniken, gelijke kap pen. Vergeten wordt dat hel beheerplan tal van leuke kanten heeft. Het is gemakkelijk om overal op tegen zijn en net te doen of er niets aan de hand is. PvdA. kom zelf maar eens met alternatieven. We zijn be nieuwd. Mevr. Spuy Mevr. Binkhorst, bewoonsters van Nieuwland Door Peter de Lange Vlaardingen - Peter Dumas is een voorzichtige prater. Zijn glimlach zegt nog het meest. Het is een broos, aarzelend en soms ook ge amuseerd trekje. Het verschijnt bijvoorbeeld als iemand bij het bekijken van zjjn aquarellen de wenkbrauwen fronst en zegt: „Maar deze heb ik toch net ook al gezien?" Een begrijpelijk misverstand, want sommige prenten lijken op het eerste gezicht als twee drup pels water op elkaar. Van één tafe reel maakt Dumas soms meerde re versies en je moet goed kijken om de verschillen te zien. Terrasje Een terrasje in een stadje, ergens op het Franse platteland, boeide hem zo, dat hij er een jaar na zijn eerste bezoek opnieuw een serie dia's van maakte. Leg je de uitge werkte aquarellen van die twee bezoeken naast elkaar, dan lijken het copieën van elkaar. Pas na langdurig vergelijken valt op dat de parasollen verschillen. Op de ene parasol staat een Pemer-re- clame, op de andere het Coca-Co la embleem. En in plaats van afri- kaantjes, staan er petunia's in de bloembakken. De toeschouwer wordt misleid door het licht en de sfeer, die op beide prenten eender zijn. „De zon kan ik niet verande ren," zegt Dumas bijna veront schuldigend. Macht Peter Dumas heeft oog voor de tails. Daarom kan hij „iets herha len. zonder dat 't hetzelfde is. „Niets blijft eender. De verande ringen zitten in de kleine dingen. Maar dat zie je pas als je nauwge zet met je onderwerp omgaat,'" zegt de Vlaardingse kunstenaar. Hij tovert dat speciale lachje weer tevoorschijn. „Mensen die zeggen dat ik altijd hetzelfde maak, kij ken gewoon niet goed." Ja, dat vindt hij jammer, geeft hij toe. „Een schrijver verwacht toch ook dat mensen zijn hele boek lezen en niet van iedere pagina de helft?" Liefhebbers van nuances en sub tiliteiten daarentegen raken niet uitgekeken op het werk van Peter Dumas. Zijn detaillering is ver bluffend. Als hij met fotografi sche precisie een Italiaans ijswin- keltje schildert, zal hij niet uit ge makzucht de standaard met an sichtkaarten. die op de stoep staat, weglaten. Pak er een ver grootglas bij en je ziet dat hij de prentbriefkaarten stuk voor stuk minitueus heeft gecopieerd. Je Peter Dumas: 'Als ik die ver andering be kijk, vraag ik me af hoe ik over vijf jaar schilder'. Foto Roel Dijkstra IiO0lt Vrij». Broers vest 109-113, Schiedam, iel OIO -126 01 99. Ooit ftp rnetandagmidaag en donderdagen and geopend Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuis. zou er zo een postzegel opplak ken. De Vlaardingse politiecommissa ris Ton Spel kocht ooit een aqua rel van Dumas - een gevel van een Berlijns woonblok - enkel vanwege zo'n onopvallend detail. „Spel wilde dat ding graag heb ben omdat het woord 'macht' in de gevel stond gekrast," vertelt de kunstenaar mei enige trots. Op Tissits du Sacré-Coeur, één van zijn laatste aquarellen, heeft Du mas met onvoorstelbare nauwge zetheid en geduld het complete assortiment van een Par ij se stof- fenwinkel afgebeeld. Het is een voor zijn reputatie ongewoon vro lijk en voor het genre bovendien extreem groot 'doek' van 74 o <nti- meter bij één meter tien. Hoofdpijn Aan het schilderen van die hon derden stofjes er, lappen, alle maal in verschillende kleuren en patronen, hield hij dagenlang een barstende hoofdpijn over. „Maar dat kwam ook." verklaart zijn echtgenote Wilma Kuil, „omdat Peter onder druk stond. Het ding moest af, want er moest een foto van worden gemaakt. Die foto was nodig om de kaarten voor de expositie te drukken," Op de tentoonstelling met recent werk (op hel nieuwe adres van Wilma Kuil en Peter Dumas, een woonhuis op het erf van wijlen de Vlaardingse kankerspecialist Moerman) is goed te zien welke ontwikkeling de kunstenaar heeft doorgemaakt sinds hij m 1964 afstudeerde aan de Rotter damse kunstacademie. Dumas begon met gouaches, die bedoeld waren als ontwerp voor gobelins. Hij laat er kleurenfoto's van zien. Op iedere prent poseert een serie beroemdheden - schrijvers, filosofen, schilders - in een enigszins ongemakkelijke houding. Het zijn wat koele, af standelijke plaatjes, en die reser ve blijft in het begin kenmerkend voor alles wat Dumas maakt. La ter beginnen er langzaam ook fo tografische elementen binnen te sluipen: opschriften, strakke ge vels - meest winkels met soms iemand in de deuropening. De straten zijn onberispelijk schoon. Het is alsof je kijkt naar sterk ge stileerde foto's uit grootmoeders tijd. Alleen zijn op deze 'foto's' de gevels belangrijker dan de men sen. Decorateur De afstandelijke sfeer is gaande weg verdwenen, maar van die let ters en opschriften uit zijn begin periode heeft hij nooit afscheid kunnen nemen. Op vrijwel elk nieuw werkstuk keren ze weer te rug, „Een overblijfsel uit de tijd dat ik bij de Bijenkorf als dccusa- teur werkte," veronderstelt Du mas. Dat was trouwens in alle op zichten voor hem een beslissende tijd. Want bij de Bijenkorf ont moette hij de kunstenares Wilma Kuil, die toen nog in het waren huis werkte als etaleuse. „We za gen elkaar voor het eerst in een Sinterklaas-etalage." Heel geleidelijk, heel geniepig en stiekem, begon er iets in de ge vels van Peter Dumas te verande ren. Er verschenen opeens verf- bladders in de kozijnen, het stuc werk begon hier en daar te ver brokkelen, de vensters, die ge woonlijk potdicht zaten, stonden soms op een kier en de luiken hingen opeens een beetje scheef. „Toen kreeg je voor het eerst het gevoel dat je zijn werk binnen mocht," zegt Wilma Kuil. „Ik heb het niet bewust gedaan," excuseert haar man zich. „Het ge beurde vanzelf." Wilma: „Toch is het waar. Je Iaat meer toe. Voor mij is dat een doorbraak. Je werk is vrolijk, fleurig en open gewor den. Je kan er nu in, als toeschou wer. Vroeger moest je buiten blij ven staan." „Dat is waar." geeft Dumas toe. ..De buitenkant is al lang niet meer genoeg. Vroeger wilde ik zoiets tijdelijks en toeval ligs als een schaduw er niet op hebben. Nu vind ik dat je mag zien of een huis leeg staat. Of dat er juist mensen wonen. Ais ik die veran dering bekijk, vraag ik me al' hoe ik over vijfjaar schilder." De tentoonstelling van recent werk van Peter Dumas wordt ge houden van 30 april tot en met 3 mei, thuis aan de Westlandse- weg 250 in Vlaardingen. Behalve aquarellen, zijn er tekeningen en zeefdrukken te zien. VERKOOPADRESSEN Rotterdam Boekhandel Ako Samuel Esmeyerplein 4, lel. 010-4206198 Hoek van Holland De Boekelier Prins Hendrikstraat 386, tel. 01747-6327 Hoek van Holland P. Vervenne Prins Hendrikstraat 265, tel. 01747-2516 Maassluis Sig.magazijn Hartelust Rembrandtlaan 1, tel. 01899-13184 Schiedam De Blocktrent Groenelaan 99a, tel. 010-4730525 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58. tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Liduinastraat 55, tel. 010-4267613 Schiedam B. P, H. Janse Broersvest 8a, tel. 010-4268804 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstraiaan 31, tel. 010-4703037 Vlaardingen Fa. Berco Liesveld 161, tel. 010-4349911 Vlaardingen Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek De Loper 82, tel. 010-4742997 geen mooier lot DAN "N STAATSLOT.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1