15 Andere leverancier voor zelfde water uit de kraan Fusie tot één waterleidingbedrijf hg d nogal wat voeten in de aarde J"dith van Gilst: 'Koninginnedag heeft mijn gezin wel ontregeld' Spaarbekkens in de Biesbosch verzekering voor zuiver water Week i De van Vier regiokantoren brengen WZHZ dichter bij klant Rotterdams Dagblad Zaterdag 2 mei 1992 Rotterdam - Het water is niet ver anderd, de waterwinning even min. maar de leverancier is sinds begin dit jaar een andere. Niet dat de man of vrouw aan de kraan er iets van merkt, maar dat was ook de bedoeling. De samenvoeging van de water leidingbedrijven in de regio Rot terdam moest geruisloos plaats hebben. En wat dat betreft is de operatie vlekkeloos verlopen. Op 1 januari ging het Waterleidings bedrijf Zuid-Hol! and-Zuid (WZHZl officieel van start. Het le vert drinkwater aan een gebied dat loopt van Oostvoorne tot voor bij Dordrecht en van Numans- dorp tot straks Delft toe. Jaarlijks stroomt er m het gebied van het WZHZ meer dan 150 mil jard liter water uit de kranen. Daarmee is het nieuwe bedrijf de grootste leverancier van drinkwa ter in ons land. Het is er niet zon der slag of stoot gekomen. De weerstand tegen het idee van de provincie om te komen tot enkele grote waterleidingbedrijven in plaats van de vele kleintjes uit het verleden was aanvankelijk groot. De meeste gemeenten met een ei gen drinkwaterbedrijfje voelden niets voor een bundeling. Sommi ge gemeenten hadden alle nuts bedrijven. zoals voor water, gas en licht, m een bedrijf onderge bracht om de burger zoveel moge lijk van dienst te zrn en zagen mets m een andere opzet. Rotterdam wilde aanvankelijk ook van geen samenvoeging we ten, omdat het bestaande bedrijf, de DWJL. groot genoeg was om zelfstandig de toekomst in te kun nen. Toch is gaandeweg het besef doorgebroken, dat een bundeling voordelen had en onder druk van de provincie kwam zo het regio nale waterleidingbedrijf toch tot stand. Alleen kon er nog geen overeenstemming worden be reikt met de drie Waterwegge meenten Schiedam. Vlaardingen en Maassluis en met Delft en de Westlandse Drinkwaterleiding Maatschappij. Maar de WZHZ le vert aan dit gebied volgens de ou de DWL-conlracten al drinkwater en een samenvoeging hjkt een kwestie van tijd. De fusie van de verschillende wa terleidingbedrijven, de Rotter damse DWL. de stichting Bron- waterleidmg Hoeksche Waard en de Dordtse drinkwatervoorzie ning, is vooral organisatorisch. De klanten van de drie bedrijven krijgen voorlopig gewoon hun re kening van het vertrouwde adres thuisgestuurd. Alleen klachten en wijzigingen rond het drinkwa ter moeten aan een van de regio kantoren van de WZHZ worden gemeld. Dordtse klachten kun nen ook zoals vanouds bij de RED worden gemeld. Door de keuze de fusie zonder veel veranderingen voor de klan ten te laten verlopen, blijven de tariefstructuur en de afrekening van het waterverbruik vooralsnog bij het oude. Dat betekent wel. dat het nieuwe bedrijf verschillende tarieven kent. deels op basis van het waterverbruik, het zoge naamd bemeterde tarief, en deels op basis van de vloeroppervlakte van de woningen. En tn de regio Dordrecht blijft de RED voorlopig ook voor de verzending van de no- las zorgen. In een latere fase wil de WZHZ komen tot een harmonisatie van de tarieven, zodat in hel hele leve- ringsgebied de prijs van het water en wijze van berekenen van het waterverbruik hetzelfde is. Er moest heel wat materieel van de nieuwe naam en het nieuwe bedrijfslogo worden voorzien na de fusie tot WZHZ. Foto wzhz Het hoofdkantoor van het Waterleidingbedrijf Zuid-Holland-Zuid is gevestigd in de Europointgebouwen aan het Marconiplein in Rotter dam. Hier zetelt ook de waarnemend algemeen directeur C.J. Wil- lems, die samen met de onlangs overleden DWL-directeur K. Kleij- wegt de fusie stapsgewijs heeft voorbereid. Voor de drie huidige regiós zijn er vier regio-kantoren; voor Rotter dam-Noord, Capelle aan den IJssel en Hoek van Holland aan de Bergse Rechter Rottekade 6-8; voor Rotterdam-Zuid. Albrands- waard. Barendrecht, Heerjansdam en Rozenburg aan het Achterpad 30 in Hoogvliet en voor de Hoeksche Waard, Voorne-Putten en Dor drecht een aan de Kilweg 19 in s-Gravendeel en een aan de Paulus Potterstraat 2 in Spjjkenisse. In de toekomst komt daar nog een vier de regio met Delft, het Westland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam bij. Het adres van liet WZHZ is Galvanistraat 15, Postbus 6610,3002 AP Rotterdam, telefoon 010-4485000. Voor storingen en klachten is er een centraal meldnummer, dat dag en nacht bereikbaar is. Het is 010-4618383. Voor de regio Dordrecht blijft het klachten'iummer 078-335533. Het leveringsgebied van hetWaterleiding- bedrijf Zuid-Hol land-Zuid ïs onder verdeeld »n vier re giós. Regio 1 omvat de drie Waterwegge- meenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, het West- land en Delft. Hier is het WZHZ voorlopig nog slechts waterle- veraneïer. Regio 2 omvat Rotterdam, Capelle aan den IJs sel en Hoek van Hol land, regio 3 Hoog vliet, Afbrand swaard, Heerjansdam, Ba rendrecht en Rozen burg en regio 4 Voor ne-Putten, de Hoek sche Waa rd en het Ei land van Dordrecht. Er zijn vier waterwin- bedrïjven, Kralingen, Berenplaat, Baan- hoek en de bronnen van s Gravendeel. Info grafiek WZHZ Door Cees de Graaff Rotterdam - De vorming van een gezamenlijk waterleidingbe drijf inderegio Rotterdam heeft heel wat voeten in aarde gehad. Toen eindjaren zestig een gifgolf door de Rijn trok en duizen den vi ssen het 1 oodj e legden door wat later éndosulfaari bleek te zijn, ontstond landelijk een schrikreactie over de kwetsbaar heid van ons drinkwater. Er was m 1957 een Waterleiding wet vastgesteld, waarin de nor men voor goed drinkwater waren vastgelegd, maar hoofdstuk 3. de organisatie van de waterwinning, ontbrak nog. Dat gemis werd door ;'WATERUIDtN8BEDRUP ZUiD-HOtLANÖ-ZülÖ HOEK VAN HOLLANDS QJ TOEKOMSTIGE REGIO 1 |~^**j REGIO 3 REGIO 2 (Induilef Hoek SCHIEDAM/ VLAARDINGEN B ROTTERDAM Hwlirw) [d] REGIO 4 vla het GEB) pj~|RE0IQ4 I BRtELLEl i ROTTERDAM |yj REGIO 4 (Nota'i vla hat RED) SPIJKENISSE OUD-BE1JERLANO DORDRECHT GRAVENDEELj E E E Produktielocaties 1 KftAUNGEN BERENPLAAT BAAN HO EK GRAVENDEEL Door Martijn Venvaaijen Rotterdam - De dag na Het Feest overheerst de kleur oranje nog al tijd in de huiskamer van Judith van Gilst. Bloemen, Afrikaantjes. ballonnen tot in de hondemand aan toe, linten, zelfs het overbe kende stofdoekje ontbreekt mei. Judith blikt tevreden terug op Koninginnedag, waarin ze overi gens een aanzienlijke rol heeft gespeeld. De werkneemster van de Dienst Stedebouw en Volks huisvesting was actief betrokken bij de versiering van de stad. En met succes, zoals zelfs koningin Beatrix beaamde. ..Toch is deze week in vergelij king lot de voorgaande betrekke lijk rustig geweest." zegt Judith. „De voorbereidende werkzaam heden waren gedaan, het was nu aan de uitvoerende bedrijven om er iets moois van te maken. En dat is, al was het vaak op het laat ste moment, uitstekend geiukt. Het zag er allemaal toch prachtig uit?" We nemen met Judith de week nog maar eens door. „Maandag ben ik eerst een bus gaan regelen voor de twintig Eras mus-studen ten. Ik weet eigenlijk nog niet of dat allemaal op de dag zelf gelukt is. Daarna met het GEB naar de Rosestraat waar hoogwerkers moesten komen om de door ons gemaakte kronen op te hangen." „Dinsdag ben ik eigenlijk de hele dag op pad geweest met een NOS- ploeg, die clips van de stad wilde maken. Was best leuk. weer eens heel ieis anders. Toen al bleek dat Bingham hartstikke achter lag op het 'ophang-schema'. Die mensen hebben op het laatst bijna dag en nacht gewerkt. Ga maar na. alleen Bingham al heeft acht kilometer stof moeten verwerken." „Woensdag moest eerst nog een kroon afgemaakt worden die in een kraan bij de Oude Haven moest komen te hangen. Ge maakt van een groot stuk bouw- Soms is het een klein berichtje in de krant. Soms zelfs dat niet. Er gebeurt nu eenmaal zoveel in de wereld. Maar op zaterdag is dat ene kleine nieuwtje of die ene minuscule gebeurtenis voor het Rotter dams Dagblad aanleiding om de man, vrouw of kind achter dat berichtje aan het woord te laten. Omdat begrippen als 'groot'- en 'klein nieuws' nogal betrekkelijk zijn. Vraag maar aan de betrokkene. Vandaag -U(K\ CjdL/Ï zeil dat ik van mijn buurman had gekregen. Daarna heb ik samen met wat studenten sjerpen en ro zetjes zitten maken, met naald en draad." Oranje taart En dan De Dag. Judith is al vroeg uit de vei en: „Om zeven uur op, naar de Rosestraat om met de GEB-ers de kronen op te hangen. Heel gezellig jrn4 al die gasten. Toen weer naar huis, want ik had iedereen van onze afdeling com municatie uitgenodigd. Met oran je taart en donuts hebben we naar de televisie zitten kijken. Riek Bakker, Nel Korleweg en Dorien de Vos waren er ook bij. Zelfs heb ben we nog de inega-aubade mee gezongen. Toen rond twaalf uur naar het stadhuis omdat wij uitge nodigd waren voor de receptie." Daar volgde ook het moment dat Judith de koningin de hand mocht drukken. „Vond ik toch wel leuk, ook al omdat mijn zoon tje van vier niet geloofde dat me dat zou lukken. In het praatje met de koningin heb ik ook nog wel gelachen, want Dorien vroeg haar wat ze vond van ons kleurge bruik. De grootschaligheid vond de koningin heel leuk. En daarna heb ik ook nog even met prins Claus gesproken. Die vertelde dat zo'n enorme mensenmassa hem toch deed denken aan het totali taire systeem. Alleen was dit heel anders zei hij, omdat het spon taan en uit'lei s vrije wil was. Ik vond het heel bijzonder dat hij daarover had nagedacht." 's Avonds waren alle werkers aan Koninginnedag uitgenodigd vooi een diner m het Schielandshuis. waar burgemeester Peper kadoot- jes uitdeelde. Wat Judith was op gevallen? ..Dat Peper er was met zijn nieuwe liefde. De burgemees ter en Neelie maken een zeer ver liefde indruk moet ik zeggen." Geen wanklank verder uit de mond van Judith, Of toch? „Ik vond het toch jammer dat de NOS de versieringen niet goed in beeld heeft gebracht. Op de Schiekade bij voorbeeld hadden mensen he le grote oranje strikken op nun balkon gemaakt. Dat soort spon tane acties hadden wat mij betreft wel wat meer aandacht mogen krijgen." En vrijdag is, op een gesprek met een 'lastige journalist' na. lekker rustig. „Het was hartstikke leuk maar ik ben toch blij dat het afge lopen is. Al kijk ik wel met een beetje heimwee achterom. Maar toch. dooi ai die toestanden was mijn gezinsleven behoorlijk ont regeld. Het is toch wel prettig dat alles nu weer normaal is. Ik heb zo veel over moeten werken dat ik nu lekkei iv.ee weken wij heb ge nomen Even tijd om eens wat leuke dingen te gaan doen. Wat mij overigens de meeste voldoe ning heeft gegeven js de uitste kende samenwerking met andere gemeentelijke diensten. Dat is werkelijk vlekkeloos verlopen." de regering goedgemaakt: Er moesten in ons land grote water- winbedrijven komen met vol doende kennis en laboratoria om een constante waterkwaliteit, vrij van gifstoffen, te kunnen garan deren. De organisatie kwam dus neer op een reorganisatie en de uitvoering ervan werd neergelegd bij de provincies. Het was dit besluit, dat aan de wortels heeft gelegen van het nieuwe Waterleidingbedrijf Zuid- Holland-Zuid. Ing. C.J. Willems, waarnemend algemeen directeur van de WZHZ herinnert het zich allemaal duidelijk. „De Beren plaat draaide al, toen die gifgolf door de Rijn trok. De zuiveraars hadden geen idee, wat ze ertegen moesten doen. Maar bij de opper vlaktewater-zuivering van Oud- Beijerland wist men het gif te neutraliseren. En daar werkten maar twee man, die het hele zui veringsproces handmatig bedien den? Reorganisatie De heer Willems was eind 1966 di recteur geworden van de Bron wa terleiding Hoeksche Waard en wist in hoog tempo van veel klei ne waterleidingbedrijfjes een Bink regionaal bedrijf te maken. Maar ook zijn bedrijf werd eind jaren zeventig geconfronteerd met de provinciale reorganisatie plannen. „De provincie had in 1976-1977 zelf een plan gemaakt om de waterleidingbedrijven sa men te voegen? vertelt hij. „Maar daar kwam door onderling gekra keel niets van terecht. Ook een werkgroep van zeven bedrijfsdi recteuren en vier politieke be stuurders kwam er niet uit. Ze legden alleen vast. dat er bij fu sies geen gedwongen ontslagen mochten vallen? Drie smaken Het probleem was, dat de DWL van Rotterdam als bedrijf groot genoeg was om aan alle eisen voor een modern waterleidingbedrijf te voldoen. Die hoefde dus niet zo nodig te fusioneren. En de klei nere drinkwaterbedrijven voelden er niets voor zich onvoor waardelijk aan Rotte-.am over te leveren. De provincie kwam op nieuw zelf met een plan. Op basis van de manier van water winnen moesten er drie waterleidingbe drijven komen m de provincie: een voor duinwater, een voor grondwater en een voor opper vlaktewater. Dat, gecombineerd met een plicht voor de bedrijven om elkaar water te leveren, leek de provincie een goed uitgangs punt. De waterleidingbedrijven in de Alblasserwaard. de Hoeksche Waard en Dordrecht maakten be zwaar tegen het provinciale plan. Zij gebruikten grondwater en voelden er niets voor om op pro vinciaal bevel op oppervlaktewa ter over te schakelen. De omslag kwam m 1986. Direc teur Willems: „Het water in de Hoeksche Waard bevatte veel te veel kalk, was te hard. We hadden vergevorderde plannen om voor tien miljoen gulden een ontkal- kingsinstallatie te bouwen. Er was zelfs goedkeuring van de pro vincie. Maar Rotterdam had nog water over, dat in drinkwaterler- men wel zacht was. Toen er pro blemen kwamen bij de aanbeste ding van de ontkalkmgsinstalla- tie hadden we de vrijheid op nieuw met Rotterdam te gaan praten. We besloten toen om niet zelf tien miljoen gulden uit te ge ven, maar het water voor de Hoeksche Waard, zón vijf miljard liter, van Rotterdam te kopen". „Er was in 1974 al een leiding ge legd tussen de Berenplaat en de Hoeksche Waard om bij rampen van water verzekerd te zijn. Er hoefde om zo te zeggen alleen een pompstation te worden gebouwd. Die samenwerking heeft jan de basis gelegen van de WZHZ' zegt hij. „Begin 1988 is de vennoot schap WZHZ opgericht, nadat het provinciale plan alsnog was vast gesteld. Daarmee was de eerste stap voor de fusie en voor de pri vatisering gezet? Naar de klant Bij de voorbereiding van de fusie, die in januari een feit is gewor den, was de heer Willems nauw betrokken. De drijvende kracht was al die jaren DWL-direkleur K. Kleywegt. maar na dienst plot selinge overlijden vorig jaar nam de heer Willems het over. „We hebben bij de opzet van de WZHZ gekozen voor eer. centraal geleid bedrijf met decentrale eenheden in de regiós. Vroeger waren bij de bedrijven meestal de financiën en de techniek gescheiden. Wij heb ben de scheiding nu gelegd tus sen productie en kwaliteitsbewa king enerzijds en de dienstverle ning naar de klanten toe ander zijds? De heer Willems benadrukt, dat het nieuwe bedrijf dichter naar de klant toe wil komen. „Van een ambtel-jke organisatie zijn we een gewon bedrijf geworden. De klant betaalt ons salaris; dat- houd ik onze mensen steeds voor. De waarnemend directeur vertelt, hoe de omzetting formeel in zijn werk is gegaan. „Op 1 januari zijn alle ambtenaren bij de oude wa terleidingbedrijven collectief ont slagen en direct door de WZHZ in dienst genomen. Iedereen heeft vrijwillig voor die overgang geko zen en financieel is het ook niet ongunstig. We werken in het be langrijkste industriegebied van ons land en moeten dus goede mensen hebben met een aan hun kwaliteit aangepaste beloning? Macht delen De aandelen van de WZHZ zijn in handen van 29 gemeenten. En hoewel Rotterdam met de DWL net grootste deel van het nieuwe bedrijf heeft ingebracht, was de stad toch bereid met slechts de helft van de aandelen genoegen te nemen. ,,Die geste haalde de meeste gemeenten over de streep bij het besluit met de fusie mee te doen, zegt de heer Willems. De WZHZ heeft een Raad van Com missarissen onder voorzitter schap van de Rotterdamse wet houder drs.P. Hoogendoorn en een Raad van Advies, waarin alle aangesloten gemeenten zitting hebben. Daarnaast is er als extra veiligheid een Commissie van Goede Diensten ingesteld om elk eventueel conflict tussen de be langen van de grote stad Rotter dam en de kleinere gemeenten te kunnen beheersen. Daarin ziiten een rechtskundige, een politicus uit een andere provincie dan Zuid-Holland en een deskundige uit de waterleidingwereld. Helder straalt het nieuwe logo van het WZHZ in de nacht. Foto Jan var» der Meyde Rotterdam - Meer dan honderd jaar geleden kwamen de eerste waterleidingbedrijven tot stand. De stad Rotterdam kreeg in 1874 zijn waterleiding. Het water werd betrokken uit de Nieuwe Maas, Rijnwater dus, en de zuivering had plaats in een voor die tijd mo derne installatie in polder De Esch. In Dordrecht stroomde in 1883 voor het eerst leidingwater uit de kranen en in de Hoeksche Waard kwam vijf jaar later, in 1888, het eerste waterleidingbe drijf tot stand, het particuliere waterbedrijf van A. Smit in Oud- Beijerland. Er ontstonden later mem kleine bedrijfjes. Het water kwam hier uit de Dordtse Kil en un bronnen. De Hoeksche Waard-West kreeg als laatste pas in 1953 drinkwater. De wate: eit van het leiding- walei v.t i muilen jaien aan merkelijk beter dan het water, dat de bevolking zelf putte en dal door vervuiling vies tot - door ziektekiemen - zelfs levensge vaarlijk was geworden. Toch na men de klachten over het leiding water steeds meer toe. Het water van Rotterdam was in bepaalde periodes ronduit zout en moest soms met grote hoeveelheden chloor zuiver worden gehouden om als drinkwater te kunnen ge bruiken. Maar hel was daarmee niet meer echt drinkbaar. Verbetering Ter bestrijding van het zout in het drinkwater besloot Rotterdam een heel nieuw waterwinbedrijf te bouwen, de Berenplaat. Dit be drijf betrok zijn water uit de Oude Maas en kreeg een groot spaar bekken. Om voor de toekomst van goed rivierwater voor de drinkwatervoorziening te zijn verzekerd kwan. het Waterwinbe drijf Brabantse Biesbosch tot stand, dat reusachtige spaarbek kens aanlegde, waarin Maaswater wordt opgeslagen. Met de inge bruikname schakelde Rulteidam over van Rijnwater op Maaswate-, een hele verbetering. In 1973 werd het bedrijf operationeel. Het ging voorgezuiverd water leveren aan de Berenplaat. Om aan de groeiende behoefte aan drinkwa ter tegemoet te komen kwam in 1977 het nieuwe productiebedrijf Kralingen lot stand, dat voor zijn erloevoer volledig van de bifc-sboseh afhankelijk is. In de Hoeksche Waard begon hal verwege de jaren zestig een con- centratie, waarbij eerst het parti culiere bedrijf van Smit in Oud- Be ijerland werd overgenomen, gevolgd door Numansdorp, Hei- nenoord en de Hoeksche Waard- West. In 1965 schakelde men vol ledig over op bronwater. Het wa ter, dal uit de bronnen van de Br on waterleiding Hoeksche Waard stroomde, bevatte grote hoeveelheden kalk. zoveel dat het problemen bij onder meer het ge bruik van wasmiddelen en was machines opleverde. De bouw van een dure ontkalkmgsfabriek kon door de recente samenwer king met Rotterdam en de daaruit voortgekomen fusie van ue be drijven worden voorkomen. Mo menteel krijgt de Hoeksche Waard zijn water van het produk- tiebedrijf Berenplaat. Dordrecht maakt zowel van bronwater als van oppervlaktewater van de Bra bantse Biesbosch gebruik. Hier kwam in 1990 nog een compleet nieuw ,rondwater-pompstation bij Baanhoek tot stand. Leverancier Op de Noordoever van de Nieuwe Maas levert Rotterdam al jaren water. Schiedam had in het verle den na de overdracht van haar ha vens aan Rotterdam zelfs een eeuwigdurend watercontract. Het Westland heeft nog een eigen duinwaterwi n bed rij f. maar krijgt voor gietwater in de tuinbouw grote hoeveelheden water uit Rot terdam geleverd. Delft krijgt zowel water uit Den Haag als uit Rotterdam. Met de vorming van het nieuwe Waterleidingbedrijf Zuid-Hol land-Zuid komt. zodra ook Delft, het Westland en de drie Water weggemeenten zijn toege* 1* vuuj lupig een eind ddii de coi .-c"' tralie van waterleidingbedrijven. Zuid-Holland kent dan drie grote bedrijven: het Duinwaterleiding bedrijf Zuid-Holland, de Water maatschappij Zuid-Hol land-Oost en het Waterleidingbedrijf Zuid- Hoiland-Zuid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1