Waterweg 13 Schade winkelbrand boven miljoen Wethouder Wiegman wijst kritiek van CDA van hand m Fietsenstalling moet helft ruimte inleveren Opleiding 'hulpagenten' vertraagd mm Bas van der Heijden hoopt over twee weken zaak te kunnen heropenen Onderzoek bij politie naar ongeluk met dienstpistool Onderzoek naar politie- geweld op koninginnedag Juridisch debat, over bombardement iMi im Vrouw blijkt gewurgd Artsenverzet in Gouda Geslagen en fiets kwijt Inbraak in UVG-kantine Portemonnee weg uit woning Foto's gestolen uit kelderbox Vrouw botst tegen auto Man bekent fietsdiefstal Rotterdams Dagblad Dinsdag 5 mei 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131 BC Gaardingen tel 010-4350557/fax 4349754 Botterdam - De Rotterdamse politie gaat een onder zoek instellen naar klachten tegen agenten die op koninginnedag burgers hebben 'afgerammeld' op de Coolsingel en het Stadhuisplein. „Wenemen dit zeer hoog op," zegt woordvoerder J. w. M. Stoop van de Rotterdamse politie. Volgens verschillende feestvierders op konin ginnedag gingen de agenten van de zogehe ten Ondersteunende Groep flink tekeer te gen het publiek. Daar bij zou een 24-jarige Rotterdammer bont en blauw zijn geslagen toen hij was aangehou den nadat hij een blik je fris uit zijn handen had laten vallen. Dit gebeurde 's avonds op het Stadhuisplein. Commissaris Th. Bre- kelmans van bureau Eendrachtsplem zegt dat met name de 'con centratie van klachten op één dag' een onder hoek 7 rechtvaardigt „Geweld is iets wat alleen de politie, toekomt Als je een dergelijke monopolie hebt, moet je er zeker serï- eus mee omgaan als daarover wordt geklaagd,'; ■•is zijn mening.' v. TVoóral voor café 'I Carrillon aan de Coölsingel liep .het flink uit de'hand; Daar. arresteerde de politie hp skoninginnedag vijftien mensen. Daarbijgingen •'agenten-lang niet altijd zachtzinnigiteOTk; zeggen7 getuigen. De problemen ontstonden toen een groep jongeren bezit wilde nemen van een podium, wat 7döor andere aanwezigen niet w lu gepiktEr ont stond vervolgens een vechtpartijToen de politie wij dde ingrijpen, keerden de jongeren zich. massaal te gen de politie. Commissaris Brekelmans: „We willen juist onderzoeken waarom.op deze manier is ppge- treden. Wat er exact is gebeurd. De klachten betref-7 - fen zowel lichamelijk letsel als kapotte kleding.'r7 De. 15-jarige Anna Elema zegt dat èen onschuldige jongen werd gemolesteerd',door agenten die op het 7 opstootje waren afgekomen. „Het was al weer rustig i geworden toen die agenten uit hun auto kwamen,".' ■vyertelt Anna. „Eén van hen stoof met', een hond op 7 i. een jongen af en viel'hem aan. Toén dié jóhgehop.de grond lag, werd hij volledig door agenten m éMar: geramd. Ér stonden mensen te huilen, zo erg was hét; Het was helemaal geen feest meer, we njr snel weggegaan." Volgens woordvoerder Stoop hebben .deragenten voor koninginnedag een duidelijke gewèldsihstnic- tie gekregen, Het.toegepaste geweld moet.iri.eeri;re-; delijke verhouding staan tot het strafbar die normen anders zijn toegepast dan is afgespro ken, dan is dat een érnstige zaak," verklaart Stoop. „Koninginnedag moet feestelijk zijn. "Wij zullen dit onderzoeken, AUe.klagers krijgen antwoord," Commissa ris Brekel mans, chef bureau pleln:'Alsj0?t7 een mono* polio hebt; moet Jeer; zekerseri- eus mee omgaanafs daarover wordt ge klaagd.'Foto Nlols van öer Rotterdam - Het bombardement op Hóttetdam, op 14 mei 1340, was een zeer grove schending van de in-ij temationale.afspraker, die vwen vastgelegd, in het'; oorlogsrecht. Binnen het oorlogsrecht bestaan aller- V lei bepalingen die onder meer gericht zijn op.de be-'V scherming van de burgerij en niét-militaire geboü- - wen. Gak Nazi-Duitsland onderschreef destijds die bepalingen, maar schoof d;c bij het bombardement opRoüerdamméénWapteraflde, Omdat tot nu toe veel aandacht is besteed aan het historische aspect en het juridische deel beuekke- lijk weinig aan de orde is gekomen, houdt de Botter- Jarr.se Kunststichting in samenwerking met ue vake groep Strafrecht en ('riir.inoiogie van de Erasmus Universiteit op donderdag 14 niel een forumdebat over. de juridische discussie rond het bombarde ment. In dit debat zuilen ook; ooggetuigen hun be vindingen vertélen. In het forum ztjn twee juristen uitgenodigd, mr. Meindert Stelling, voorzitter van de Vereniging van Juristen voorde Vrede, en mr, Manuel Kneepkehs; docent Oorlógs- en Vredesrecht aan de vakgroep. Strafrecht van de BOB. De historische aspectenjw»."'? den belicht door dichter en publicist Herman Bomer, en Hans Bothmeyer van de stichting Permanente Expositie Bombardement Mei 1940. Gespreksleider is Mêlchicr de.Wölff, medewerker letteren van dc Rotterdamse Kunststichting. De bijeenkomst begint met een historisch, filmver- - slag var, het bombardeinent. Vervolgens houdt Ma nuel Kneepkens een inleiding waarna Herman Ro-' roer zijn gedicht 'Een dwaze dag in Rotterdam' vóór- B draagt. Het forumdebat wordt gehouden in zaalA-2 :van de Erasmusuniversiteit aan de Burgemeester Oudsingei 30 op Woudestein. De EUR is bereikbaar met de tramlijnen 3,1 en 9 vanaf het Centraal Station en met de metro tot aan het station Kralingse Zoom. De avond begint om 20.00 uur. 7'v Rotterdam - De 29-jange vrouw die zondagochtend dood in haar huis aan de Straatweg word gevonden door haar man blijkt te zijn gewurgd. Sectieóp het dode lichaam heeft dit uitgewezen, heeft een woord- B voerder van de politie meegedeeld. De petitie heeft een team van 18 rechercheurs samengesteld dat de moord op de vrouw onderzoekt. Dit jaar zjjn in Rot-., terdam al twintig mensen door een geweldsmisdrijf; om het leven gekomen. Gouda 7- In het ZuidhoUands Verzetsmuseum aan de Turfmarkt in Gouda is tot en met 10 augustus een ex positie over de strijd van Nederlandse artsen tegen de Duitse overheersing in de Tweede Wereldoorlog. Door middel van persoonlijke brieven, foto's, verstap gerijen documenten laat het museum zien, dat dit; arteenprotest uniek was in zijn organisatie en door, zijn unanimitei t Al in de zomer van 1940 werd het .verzet gestructureerd. Negentig procent Van alle art- sen ;déed mee. Op de tentoonstelling-worden ook lij- nen getrokken naar net tegenwoordige artsenverzet tegen onrecht, zoals dat onder meer in de organisatie Artsen zonder Grenzen tot uiting komt 7 De expositie is geopend van dinsdag-tóten metytij-,.:- dag van tien en vijf uur. en in het weekeinde van twaalf tot vijf uur. 7i-7 ;:?7,j -.:;7:'7'v.:;7:! M&xè 'r* -J Gaardingen - De schade als gevolg van de brand bij Bas van der Heijden aan de Afrol in Gaardingen bedraagt meer dan een miljoen gulden. Hoe groot het bedrag precies is, kan manager-assistent Gerden Dijkstra van het hoofdkantoor in Zwijndrecht nog niet zeggen, maar wel dat het een bedrag is dat in de zes nullen loopt. Hierin is de financiële schade als gevolg van gestagneerde verkoop niet verwerkt. Daarover wil de woordvoerder van Bus van der Heijden geen mededelingen doen. „Ik weet wel wat dit is, maar hou dat voorlopig liever voor me." Het winkelconcem hoopt op 20 mei het filiaal aan de Afrol in Vlaardingen weer te kunnen ope nen. Bekeken wordt hoe de her opening feestelijk gestalte kan krijgen. Nadere mededelingen daarover worden nog niet gedaan. De brand verwoestte in de nacht van donderdag 16 op vrijdag 17 april de zelfbedieningszaak. Zes tig bewoners van boven de winkel gelegen flatwoningen moesten toen worden geëvacueerd, vanwe ge de enorme rookontwikkeling. De brandweer had ook handenvol werk aan de bestrijding van het vuur. Aanvankelijk is door medewer kers van Bas van der Heijden be keken wat er van de spullen uit de winkel nog gebruikt kon worden, maar die inspectie leerde dat zo'n beetje alles moest worden vervan gen, van schappen tot aan com plete wanden. Er is vooral sprake van rook- en roetschade. Op dit moment is alles gesloopt wat. moest worden vervangen en kan de herbouw starten. Omdat er nog onzekerheden bestaan over de toelevering van materi alen, houdtmanager-assistent Gerden Dijkstra een slag om de arm wat de juiste datum van de heropening betreft. Hij bevestigt dat het filiaal 'in gro te lijnen' dezelfde indeling zal houden. Op 20 mei starten, als die datum wordt gehaald, dan ook de groente- en kaasboer, de slager en de tabakszaak, die in de zelfbe dieningszaak onderdak hadden, weer de verkoop. Over de oorzaak van de brand be staat nog steeds geen duidelijk. Wel staat vast dat de brandhaard een rek vol toiletpapier, luiers en maandverband was. Fietsenstaller Martin Spork is klein begonnen. Pogingen om zijn handel In stand te kunnen houden, worden door de gemeente ge dwarsboomd, vindt hij. Foto Gerrit de Heus/Roet Dijkstra Door Sander Sonnemans Vlaardlngen - Martin Spork is boos op het gemeentebestuur van Gaardingen. Heel erg boos. Als gevolg van de nieuwbouwplan- nen die in de binnenstad verwe zenlijkt gaan worden, moet de be heerder van de rijwielstalling zijn stekkie op het Veerplein verlaten. Omdat de lunchroom op het Lies veld van Cor en Jet Huisman ver- huL naar het Veerplein en er in de toekomst ook de weekmarkt gehouden moet gaan worden, is er straks geen plaats meer voor de 5 tsenstalling. Spork moet zijn uitspanning voorzetten achter Vroom Dreesmann. op de hoek van de Joubert- en Van Riebeeckstraat. De 55-jarige Gaardinger neemt dat niet en is voornemens alles in het werk te stellen om te kunnen blijven zitten waar hij zil. „Ik begrijp niets meer van het be leid in Gaardingen," verhaalt de voormalig metaalbewerker zijn ongenoegen. „Overal in Neder land wordt het gebruik van de fiets gepromoot en uitgerekend in Gaardingen gaat men er dwars tegen in. Nu heb ik 400 vierkante meter tot mijn beschikking maar de nieuwe plek die ze op het stad huis voor mij hebben uitgezocht wordt maar 180 vierkante meter groot. Dat is veel te klein. Dan valt er voor mij geen droog brood meer te verdienen en kan ik wel weer naar de bijstand gaan. De ruimte die ik nu heb, heb ik echt nodig. Op vrijdag en zater dag staat mijn stalling helemaal vol. Waar moet ik dan straks al die Fietsen laten? De mensen kunnen hun fiets dan niet meer veilig kwijt en pakken de auto. Ja, en dan is het maar de vraag of ze hun boodschappen nog wel in het cen- trum van Gaardingen gaan doen. En vaste klanten van mij zyn zelfs al een handtekeningenactie begonnen." Spork kan de nieuwe opzet niet begrijpen. Temeer omdat een re cent onderzoek, dat door Vroom Dreesmann werd gedaan, ui twees dat steeds meer bezoekers per fiets naar de Gaardingse bin nenstad komen. En als in de toe komst het Veerplein wordt omge toverd tot een 'sfeerplein', met ondermeer de markt, terrasjes en de lunchroom, ziet Spork zijn plek als een gouden locatie. „Wat dacht je? Dan trekt er nog meer volk naar het centrum. Ik moet natuurlijk ook aan mijn ei gen broodwinning denken. De mogelijkheid om met hard wer ken een redelijke boterham te verdienen wordt mij op zo'n ma nier gewoon ontnomen." In de acht jaar, die Spork, na een jaar werkloos te zyn geweest, op het parkeerterrein vertoeft, heeft hij de fietsenstalling opgebouwd tot een goed lopende onderne ming. Gestalde brommers en fiet sen worden er, terwijl de bezitter aan het winkelen is, eventueel ook gerepareerd en alle mogelijke accessoires zijn er te koop. Om nog meer service te kunnen verle nen zou Spork 2elfs liever uitbrei den. Toilet De fietsenstaller: „Ik wil alles doen om niet mijn handje op te hoeven houden, maar ik krijg al leen maar tegenwerking. Mijn zoon en ik lopen met het idee rond om bij de surfplas ook een fietsenstalling neer te zetten en fietsen, roeiboten, kano's en wa terfietsen te gaan verhuren. Bij de huidige fietsenstalling zou ik graag een openbaar toilet in een porto-cabin willen hebben. Man, je moest eens weten hoeveel vraag er naar is. Ruim vijf weken geleden heb ik al mijn plannen en ideeën naar het stadhuis ge stuurd en tot op heden heb ik nog niets gehoord. Het nieuws over de geplande ver huizing van mijn onderkomen heb ik uit de krant moeten verne men. Wat zijn dat voor praktij ken? Ik werk hier naar mijn zin en ook heel veel mensen uit om liggende gemeenten maken ge bruik van de fietsenstalling. Zélfs in de fietsenverhuur is sinds de komst van de nieuwe hotels een stijgende lijn waar te nemen. Dat alles wordt mij, als ik op een plek moet gaan zitten die meer dan de helft kleiner is, afgenomen. Maar ik laat het er niet bij zitten. Als die handtekeningenactie niets uit haalt onderneem ik desnoods stappen richting Den Haag. Ze moeten hier maar eens wakker worden." Schiedam - Bij de Schiedamse politie is een onderzoek gaande naar een ongeluk met een Wal- ther P5-dienstpistool, dat begin maart plaatsvond. De Schiedam se politieman M.G. Leeneman werd daarbij bijna geraakt door een kogel. De zaak begon op woensdag 4 maart j.l., 's nachts tegen half twee. Leeneman hoorde dat colle ga's van hem de achtervolging van een personenauto hadden in gezet en wilde gaan helpen. Sa men met een collega liep hij snel over de binnenplaats van het poli tiebureau naar een dienstauto om bijstand te gaan verlenen. Daarbij viel de Walther P5 uit de 'quick-defenseholder' van zijn collega op de grond, waarna een knal volgde. „Ik voelde iets langs mijn oor suizen. De kogel bleek enkele centimeters langs mijn oor te zijn gegaan, Hierdoor hoor de ik enkc-ie uren later nog steeds de fluittoon in mijn linker oor," schrijft Leeneman in Het Politie blad in een ingezonden brief. Hij is tot die brief gekomen omdat er in het blad was beweerd dat het Walther P5-wapen een vei lig dienstpistool is en dat alieen de schutter onveilig zou zijn. Leeneman noemt dat 'een fabel tje'. Hij schrijft: „Misschien moeten er eerst wat dodelijke ongevvWaï gebeuren, waarin ook de een redelijke kans maakt om slachtoffer te worden voordat er werkelijk en serieus onderzoek gedaan wordt naar de echte vei ligheid van de Walther P5." En tot slot: „Waar mensen werken worden fouten gemaakt, maar la ten we technische mankementen niet onder de noemer FOUTJE schuiven." Schiedam - De start van de oplei ding van 16 surveillanten ter ver sterking van de Schiedamse poli tie is met enkele maanden ver traagd. De opleiding zou in mei beginnen, maar door financiële perikelen is dat volgens commis saris Piet van den Hengel niet haalbaar. Wanneer de politiesurveillanten uiteindelijk aan hun scholing kunnen beginnen staat niet vast. De korpsleiding overlegt daar over met het Schiedamse ge* meentestuur. Grote vraag is, wie het salaris van de 'hulpagenten' gaat betalen. Oorspronkelijk zou ^en deel van de kosten worden gedekt door een werkgelegen heidsproject, maar het is de poli tie duidelijk geworden dat uit dit fonds maar beperkte subsidie valt te verwachten. Dat betekent dat de politie zelf meer geld moet bij dragen dan was begroot. Dat geld kan Van den Hengel niet vrijma ken. De opleiding tot surveillant duurt zes weken. Van den Hengel acht het ondanks de problemen haal baar dat de surveillanten tegen het einde van komende zomer voor het eerst worden ingezet Hun werkterrein zal voorname lijk in het centrum van de stad liggen. De surveillanten, die hi ërarchisch lager in rang zijn dan gewone agenten, dragen geen wa pen, maar hebben op sommige terreinen wel opsporingsbe voegdheid. Toch krijgt de Schiedamse politie in mei versterking, en wel van 6 tot 8 stagiaires van de politie school. Deze agenten volgen een opleiding om later tewerk gesteld te worden by de Rotterdamse po litie. Het korps in de Maasstad komt echter stageplaatsen tekort voor zijn eigen aspiranten, zodat een aantal stagiaires naaf Schiedam en Gaardingen is over geheveld. Hun stage duurt vijf maanden. Volgens mentor Ernie van der Vaart worden de aanko mende agenten na verloop van tijd ingezet in de- surveillance dienst. Commissaris Van den Hengel is blij met iedere versterking van zijn korps. Gezien de werkdruk en de omvang van de problemen, zou het Schiedamse korps vol gens Van den Hengel een forse uitbreiding goed kunnen gebrui ken. Het ministerie van Binnenlandse Zaken erkent dat. Van den Hen gel: „Ik heb laatst officiële cijfers gezien waarin Schiedam voor dit moment werd ingeschaald voor 174 agenten, In 1996 zouden we volgens die cijfers zelfs 265 men sen moeten hebben." De korps sterkte nu bedraagt ongeveer 150 mannen en vrouwen, Vlaardingen - Op de Hoflaan in Gaardingen is een 14-jarige jon gen gistermiddag rond vier uur zijn fiets kwijt geraakt. De jongeman werd staande g». houden en kreeg een klap in zijn gezicht. De dief ging er vervolgens met de fiets vandoor. Schiedam - In de kantine van de handbalvereniging UVG aan de Sportlaan in Schiedam is gister nacht ingebroken. Met een trottoirtegel werd een ruit vernield om binnen te kun nen komen. Nog niet bekend is wat er is oni- vreemd. Schiedam - Uit een woning aan de Archimedesstraat in Schiedam, waar gistermorgen vroeg is ingebroken, is een porte monnee buit gemaakt. De dief werd betrapt bij zijn werk door de bewoner van het pand, maar wist te ontkomen. Schiedam - Uit een kelderbox, behorend bij een woning aan de Willem Pastoorstraat Schiedam, zijn vorige week foto's, boeken, beelden en gereedschap gestolen. Gisteren werd aangifte gedaan. Gestolen werd er ook uit auto's. Aan de Stadshouderslaan en het Faassenplein verdwenen aldus, autoradio's. Vlaardingen - Een 22-jarige vrouw uit Gaardingen is gister middag rond zes uur op de Van Leeuwenhoekstraat met haar fiets tegen een; auto gebotst. Ze reed op het trottoir, wilde over steken maar zag de vierwieler te laat. Ze is voor controle naar het zie kenhuis gebracht, waar ze overi gens niet hoefte te blijven. Vlaardlngen - De politie heeft gis teravond een 42-jarige Gaardin ger aangehouden die ervan wordt; verdacht in de Prof. Rutgersstraat een fiets te hebben gestolen. Een oplettende burger had de man met het gestolen rijwiel ge zien en daarna de politie gewaar schuwd. SWAROVSKI Noofdmolanslraat 2 Rotterdam Tel. 010-4652026 Schiedam Aad Wiegman is ver baasd over de kritiek, die het CDA in 2ijn nota Samen Werken In Schiedam heeft verwoord. De suggestie dat het college van PvdA, D66 en Groen Links laks is bij het bestrijden van de werk loosheid in Schiedam kan er bij de wethouder van onder meer on derwijs, sociale zaken en finan ciën niet in. „Er zijn veel ontwikkelingen gaande en het CDA is daar goed van op de hoogte." In haar nota stelt het CDA, dat het college bij haar start in mei 1990 veel mooie plannen en voorne mens op het vlak van de werkge legenheid heeft geuit. Volgens de - christen-democraten zijn de daadwerkelijke- inspanningen in de afgelopen twee jaar echter mi nimaal geweest. De gevolgen zijn volgens de op stellers pijnlijk. Schiedam kampt aan de ene kant met een grote, harde kern langdurige werklo zen. Dat het college vraag en aan bod niet stimuleert, is in de visie van de christen-democraten dui delijk aantoonbaar. Ondanks de hoge werkloosheid kampen Schiedamse werkgevers nog im mer niet veel moeilijk te vervul len vacatures. Volgens wethouder Wiegman werkt het college achter de scher men hard aan een verbeterde aan sluiting tussen waag en aanbod op de Schiedamse arbeidsmarkt. Als gevolg van het teruglopende leerlingenaantal is het lager be roepsonderwijs in problemen ge- komer. Ik doe er op dit moment alles aan om deze schooltypen voor Schiedam te behouden. Ver der hebben we contacten met de werkgevers. Doel is dat de oplei- Wiegman: gevoelige materie. Archieffoto dingen beter gaan aansluiten op de wensen van het bedrijfsleven." De onderwij s-wethouder streeft in Schiedam ook de oprichting van een gezamenlijk centrum voor een wijd spectrum aan educatieve instellingen na. Dit initiatief, dat is bedoeld om kans armen middels een opleiding een nieuw perspectief op werk te bie den, wil Wiegman vestigen in een voormalig gebouw van scholenge meenschap Brandersstad. Hier mee riskeert de wethouder een conflict met collega-Reijnhout, die de bewuste lokatie wil slopen voor nieuwbouw. Op het vlak van het plaatselijk werkgelegenheidsbeleid mogen volgens Wiegman ook de ontwik kelingen op Vijfsluizen niet on vermeld blijven. „Met behulp van Renovai, het ontwikkelingsfonds van de EG, maken we een nieuw bedrijventerrein. Uitgangspunt is dat er alleen arbeidsintensieve bedrijven komen met laag-en on geschoold werk. Ik heb begrepen dat het CDA daar ook zeer positief over is," Toch scoort het college volgens de christen-democraten een ruime onvoldoende. Ondanks de mooie woorden hebben gehandi capten, langdurig werklozen, al lochtonen en herintredende vrou wen nog steeds weinig perspec tief op een terugkeer op de ar beidsmarkt. Het CDA mist de in zijn ogen noodzakelijke 'vernieuwende en onorthodoxe aanpak'. De opstel lers van de nota stellen dat er nog teveel sprake is van een eilanden cultuur, waarbinnen het gemeen- tebestuur, de sociale dienst en het gewestelijk Arbeidsbureau te wei nig samenwerken. Het gebrek aan daadkracht blijkt volgens het CDA ook uit het feil dat Schiedam een deel van de door het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening beschik baar gestelde gelden voor de werkloosheidsbestrijding onbe nut laat. Ook moet de stad het nog steeds stellen zonder informatie centrum, waarin het arbeidsbu reau en de sociale dienst samen naar buiten treden. „Voor het opzetten van een derge lijk centrum zyn de contacten reeds enige tijd geleden gelegd, reageert Wiegman. Mijn inzet by het arbeidsbureau en het GAK is. dat er in het centrum van de stao een informatiepunt wordt opge zet. Maar dat gaat niet van de ene op de andere dag. Het is gevoelige materie, maar ik denk wei dat het gaat hikken." f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2