15 Bouwdebat Broekpolder uitgesteld 'Schitterend' kruisgebouw verblindt omwonenden Notitie in voorbereiding voor sloop van flats in de Westwijk Van buurtjes tot diamanten bruidspaar Openluehtontbijt Voorlichtingsmiddag Bieb verkoopt boeken Prijzen verdeeld Open computerdag 50 Jaar getrouwd Korenbeurs opgeknapt Dienstencentrum dicht Expositie in bibliotheek College niet vies van reclamegeld Kinderen vieren feest in veilige Anth. Muijsstraat PvdA-jongeren willen horeca concentreren Rotterdams Dagblad Dinsdag 19 mei 1992 De Groene!aan in De Gorzen vormt zaterdag 23 mei het decor voor een openluehtontbijt waaraan naar schatting 500 buurtbewoners deelnemen. Vanaf de ÏÏiUemskade tot aan de Puttershoeksestraat kunnen ze genieten van een internationaal ontbijt. Gekookte eitjes. Spaanse olijven, Turkse en Surinaamse broodjes, Griekse kaassoorten. Marokkaanse thee, Italiaanse espresso en Hollandse hagelslag. Dat alles en nog veel meer gaat die ochtend vanaf 9.GD uur over tafel. Het ontbijt wordt genuttigd in het kader van de cam pagne 'Schiedammers van overal en nergens'. De deelnemers moeten aan twee eisen voldoen. Ze moe ien een toegangsbewijs afhalen bij één van de orga niserende winkeliers en hun eigen stoel meenemen. Wie in de leukste uitdossing komt kan een V1P- weekeinde voor vier personen winnen. Aansluitend op het ontbijt worden er de hele dag activiteiten voor de kinderen georganiseerd. Feycnoorder en oud- 'Gorzenees' John de Wolf komt ballen verkopen. In hel Vrouwen Onlmoetings Centrum (VOO van Stichting Coerkeaan deP.K. Drossaertstraat worden op twee vrijdagen voorlichtingsbijeenkomsten voor Marokkaanse vrouwen georganiseerd. Op de eerste bijeenkomst van vrijdag 22 mei (9.3G-11.30 uur) kun nen de vrouwen kennis maken melde Marokkaanse voorlichtster. Een week later, vrijdag 29 mei (13.30- 15.30 uur), wordt informatie verstrekt over het baar- moederhalskankeronderzoek. Op die middag wordt verteld wat het onderzoek inhoudt en kunnen er vra gen worden beantwoord. In de bibliotheek aan De Loper worden donderdag niet alleen boeken uitgeleend cn ingenomen maar ook verkocht. In de bieb wordt grote schoonmaak ge houden waarbij oude, afgeschreven boeken in de verkoop worden gedaan. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen de geïnteresseerden zich melden. Loco-burgemeester John Ranshuijsen komt er zater dag 23 mei aan te pas om tijdens de slotavond van Klaverjasvereniging De Pit de prijzen uit te reiken. In het afgelopen seizoen werden in wijkcentrum de leider op 36 donderdagen de kaarten geschud. De afsluitingsavond van de competitie, die om 19.15 uur begint, wordt omlijst door disc-jockey/zanger David Lee. De computerclub Computers Come Together houdt zaterdag 23 mei een open dag voor iedereen die ken nis met computers en met de club wil maken. Plaats van handeling is buurthuis de Haven. De toegang is gratis en van 10.00 tot 16.00 uur zijn de belangstel lenden welkom. Het echtpaar Koene-Vermeer wordt donderdag 21 mei door mevrouw Van Es-Hamoen in het zonnetje gezet. Omdat de Maassluizers die dag hun gouden huwelijk vieren gaat de burgermeestersvrouw bij het bruidspaar op bezoek en overhandigt namens hei gemeentebestuur de gebruikelijke geschenken. De heer Koene is 78 jaar, zijn vrouw is vijf jaar jonger en ze kregen vijf kinderen. Agenda Schiedam dinsdag 15) mei 'Open huis Fo:o video groep de Erker, wijkcentrum de Erker, Jan ran Avennesstraat 32.19.30 uur. 'Thema-avond over dierleven in de stadstuin, natuurcentrum de Boshoek. Churchill plein 52.20.00 uur. Gaardingen TucnsdagSÖ mei Historie tussen de boeken ilering). Bibliotheek Westwijk. 10.00 Maassluis tinsdag IS mei |Postzegelruilbeurs. Koningshof. 19.00 uur. Bingo, Koningshof. 20.00 uur. Vlaardingen - De mogelijke be bouwing van de Broekpolder is weer even op de lange baan ge schoven. Het college van burge meester en wethouders heeft dit heikele punt voor zich uit gescho ven met als argument dat er op de uitkomst van twee studies moet worden gewacht. Wethouder mr. Ton van der Steen (Stadsontwikkeling) verwacht dat de Broekpolder medio 1993 weer serieus in de gemeenteraad aan de orde komt. Dan zijn onderzoe ken gereed naar de waarde van de Broekpolder als natuurgebied en de behoefte aan woningen in de regio. Bovendien is dan ook door Vlaardingen zelf nagegaan wat de (financiële) gevolgen van woning bouw in de Broekpolder zijn. Het college kondigt één en ander aan in een voorstel aan de raad. Dat voorstel betreft het Volks huisvestingsplan en wordt in de junivergadering van de raad in de raadszaal behandeld. Echte keuze, .-v orden daarin nog niet gedaan. Er wordt geconsta teerd dat voor een evenwichtige samenstelling van de bevolking nogeens 4000 woningen nodig zijn. ook als alle plekken in de siad zijn volgebouwd. Er wordt niet gesteld dat die ook moeten worden gebouwd. Als in de Broekpolder niet 20U worden gebouwd, wordt voorgere kend, dan betekent dat een verde re terugloop van het inwonertal van Vlaardingen. Dat heeft finan ciële gevolgen. Berekend is dat een terugloop van tweeduizend inwoners een verlies aan inkom sten van twee a iweee neen hall' miljoen gulden betekent. Voor een evenwichtigere samen stelling van de bevolking zouden flats kunnen worden gesloopt om op de aldus vrijkomende grond een gezinshuizen te bouwen. De haalbaarheid daarvan moet wor den onderzocht. B en W spreken van een 'aanzienlijke sloopoptie' en denken daarbij aan het neer halen van vijftig a honderd flat woningen per jaar. De ervaring leert dat herhuisvesting van meer mensen problemen geeft. Met name voor de Westwijk ïZuidbuurt) denkt de gemeente aan de sloop van fiats. Voor dat stadsgedeelte wordt nu een noti tie voorbereid waarin moet ko men te staan wat de concrete mo gelijkheden zijn om daaraan in de komende vijf jaar wat te doen. Volgens het onderzoeksbureau Companen zouden er duizend a tweeduizend woningen in heel Vlaardingen tegen de grond moe ten. Op de open plekken in Vlaardin gen is nog ruimte voor 1300 wo ningen. te weinig om wat te doen aan het vertrek van Vlaardingers die wat duurder willen gaan wo nen. „Want," aldus wethouder Van der Steen, ..én het inwonertal op 75.000 houden en de Broekpolder groen laten kan niet." De uit 1792 daterende en door Giudici ontworpen Ko renbeurs krijgt deze zomer een flinke opknapbeurt. Hel zandsteen van de gevels, dat hier en daar scheu ren vertoont, moet worden hersteld en het houtwerk krijgt een nieuwe verflaag. Gelijktijdig met de uit voering van het herstel en de conservering van het zandsteen wordt het schilderwerk van het houtwerk uitgevoerd. Gisteren is begonnen mei de werkzaam heden. Het hele jaar door worden er allerlei activiteiten ge organiseerd. maar morgen is dienstencentrum De iMolens geheel tegen de gewoonte in gesloten. De vrijwilligers gaan dan een dag uit zodat er aan de Nieuwe Damlaan niets valt te beleven. Vrijdag 22 mei kunnen 50-plussers meedoen aan het volksdansen. Van 10.00 tot 11.00 uur kan men gratis proberen enkele' typische dansen onder de knie te krijgen. Donderdag 28 mei is alleen de ontmoetings ruimte van het dienstencentrum geopend van 10.00 15.30 uur. Vlaardingen De uit Krimpen aan den IJssel afkomstige schilder Dirk van Schie exposeert de maand juni in de centra le bibliotheek aan de Waalstraat. Van Schie maakt portretten en abstract werk met olieverf. In beide soorten werk speelt kleur en kleurcontrast een be langrijke rol. Het verschil is eigenlijk niet meer dan de aanwezigheid of het ontbreken van een direct her kenbare voorstelling. De expositie is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Het lijkt een minuscuul dak, maar de overlast is im mens. Het echtpaar Haar kijkt vanaf hun bal kon dan ook met gemeng de gevoelens op de boos doener die op zonnige da gen bij de be wonersvan de Aalschol verlaan flink wat irritatie opwekt. De vrouw des huizes zou het 'schitteren de' dak het liefst zwart verven. Foto Gernt de Heus/Roel Dijkstra Redactie Waterweg: Jan Bootster Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Brede Haven straat 6 3131BC Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 4343229, 4352066, 4350557 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 4345209 Door Sander Sonnemans Vlaardingen - „Als ze er niets aan doen dan doen we het zelf maar. Dan ben ik de eerste die het dak opklimt om de hele handel zwart te verven. Gek worden we ervan. Als ik op het balkon wil zitten moét ik een zonnebril opzetten, het zonnescherm helemaal naar beneden doen en het balkonhek afdekken met badlakens." Mevrouw Haar is één van de be woners van de flatgebouwen de Albatros en de Arend aan de Aal scholverlaan die hun buik vol hebben van de overlast die wordt veroorzaakt door het Kruisge bouw dat vorig jaar april tussen de flats verrees. Door de typische bouwwijze is de schuin aflopende dependance van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord een op vallend object in de Holy-wijk. Het hellende dak echter wordt door dc omwonenden als bijzon der hinderlijk ervaren. Zo gauw- de zon schijnt verandert de alu minium dakbedekking in één grote schitterende oppervlakte die de omwonenden het zicht ont neemt. „Schitterend is eigenlijk het woord niet," zegt een flatbewoon ster. „De mensen zouden nog gaan denken dat het mooi is. Het is alsof er een grote spiegel op het dak ligt. Nic-t alleen als je op het balkon zit heb je er last van maar ook als je vanuit de huiskamer naar buiten kijkt, word je ver blind. Soms zie ik gewoon sterre tjes. Het doet pijn aan je ogen." Mevrouw Haar die op de tiende etage van de Arend woont, onder vindt de zelfde hinder van het Kruisgebouw. „Voor de lol hoefje niet op het balkon te gaan zitten. Je moet jezelf helemaal afscher men voor de irritante reflectie en je kan dus niet van de zon genie ten. In de winter hebben we er geen last van. Maar dan zitje ook niet op het balkon." De klachten zijn inmiddels door de Huurdersbeiangenvereniging De Aalscholver gedeponeerd bij de Kruisvereniging en woning bouwvereniging Samenwerking 77 die de flats verhuurt. De finan ciën spelen een voorname rol bij de oplossing van de kwestie. De Kruisvereniging heeft bij de bouw van het Kruisgebouw het budget al overschreden en kan niet nog dieper in de buidel tasten om het probleem de wereld uit te helpen. Pogingen om Samenwer king 77 deels op te lalen draaien voor de kosten zijn op niets uitge lopen. „We hebben," vertelt A.M. van Es. hoofd beheer van de Kruisver eniging. „met de vertegenwoordi gers van de bewonersvereniging en Samenwerking 77 rond de ta fel gezeten om het probleem te bespreken. Aanvankelijk gingen we er van uit dat het aluminium zou corroderen (aantasting door invloeden van buitenaf, red.) waardoor het materiaal doffer wordt en minder reflecteert. Maar dat proces komt pas in een later stadium op gang. De oplossing bleek in zicht te komen doordat er min of meer werd besloten dat het aluminium dak van een bepaalde laag zou worden voorzien. Toen dat punt eenmaal was bereikt trok Samenwerking 77 zich terug, overigens zonder dat we met hen over financiering hadden gespro ken. En dat terwijl Samenleving 77 bij ons heeft aangeklopt met de klachten van hun huurders. Ons budget staat niet toe dat de we de kosten van het karwei voor onze rekening nemen. Maar misschien dat er een reservepotje kan wor den aangesproken." „Van ons werd verlangd," rea geert de heer Nieuwst ra ten, direc teur van woningbouwvereniging Samenwerking 77, „dat we mee zouden betalen maar wij hebben met het Kruisgebouw niets, maar alleen de verhuurder van de fiats waarvan de bewoners klagen over de ergelljke reflectie van het dak." De kosten van de eventueel op het dak aan te brengen en de in middels uitgezochte 'coating" worden geraamd op 20.000 gul den. Ondanks de financiële hin dernis die nog moet worden geno men voorziet Van Es een spoedi ge afwikkeling van de problemen. „Morgen hebben we een gesprek met wethouder Van der Steen plus een afvaardiging van de be wonersvereniging en ik heb het idee dat we er dan wel uitkomen. Ik hoop dat er een oplossing wordt gevonden want ook wij vin den het vervelend dat de omwo nenden last hebben van het Kruisgebouw. We wilden een apart gebouw en kozen voor een schuin dak omdat een plat dak minder plezierig zou zijn voor het uitzicht van de buurtbewoners. Dat liet echter hooi anders zou uitpakken hebben we nooit kun nen bevroeden." Vlaardingen - In plaats van 12.000 gulden kan de gemeente Vlaar dingen voortaan jaarlijks 148.000 gulden aan reclame-opbrengsten gaan beuren. Dit als gevolg van een overeenkomst met het Am sterdamse bedrijf Mediamax. dat nu al de abri's in Vlaardingen ex ploiteert en straks ook vitrines en billboards in de stad mag gaan plaatsen. Het vorige college wilde geen knieval doen voor de commercie en weigerde extra ruimte be schikbaar te stellen voor reclame boodschappen langs de openbare weg. Maar de huidige coalitie van PvdA, D66 en CDA heeft daar met het oog op de portemonnee geen bezwaar tegen. De 248 vierkante meters reclame mogen wat het college betreft worden uitgebreid tot 464 vierkante meters. B en W hebben wel bedongen dat bepaalde plaatsen in de stad wor den gespaard voor de opvallende - en blijkbaar ontsierende - boodschappen van Be-netton c.s. Reclame wordt niet toegestaan in de „belangrijke groenstructuren en langs de historische routes", ivut betekent dat er bij voorbeeld geen billboards en vitrines ko men te staan in het Oranjepark, langs de havens, op de Grote Markt en op de Hoogstraat. "fc - rj Vlaardingen - Beter een goe de buur dan een verre vriend moeten Bep en Dora de Vos precies zestig jaar geleden hebben gedacht. Ze woonden achter de Kruiskade in Rot terdam naast elkaar en raak ten op de respectievelijke leeftijden van zestien en acht tien jaar verliefd op elkaar met alle gevolgen vandien. Gisteren vierden ze in het Zonnehuis hun diamanten huwelijk, „Hij was mijn eerste vriendje en is dat altijd gebleven," pakt de 78- jarige Dora de Vos-Vriethoff de hand van haar één jaar oudere man die aan een rolstoel is ge kluisterd. „Toen hij me een keer had meegenomen naar de biso- coop nam onze verkering vastere vormen aan. Nu we 60 jaar zijn ge trouwd moet ik toegeven dat ik j vind dat de tijd ontzettend snel is gegaan.^ Buide Rotterdammers verhuis den negentien jaar geleden van uit de gezellige volksbuurt naar een riante flat in Vlaardingen. Ze kregen zes kinderen die zeven tien kleinkinderen aan de familie toevoegden. Ze waren er allemaal gisteren. „Prachtig hè," geniet Dora met volle teugen van de aanwezigheid van het nageslacht. „En die bruidstaart. Is 'ie niet schitte rend?" Haar man blijft ingetogen bij alle belangstelling en laat de feestelijke bijeenkomst rustig aan zich voorbijgaan. „Vroeger." legt zijn trouwe echt genote uit. „was hij de grote gang maker op feesten en partijen. We hebben heel wat met hem afgela- chen. Nu hij niet kerngezond meer is moet ik nog vaak aan de dingen van vroeger denken. Maar ja, in elke familie hebben de men sen wel met goede en minder goe de tijden te maken. Toen we 25 jaar waren getrouwd vroegen we ons nog af of we het dubbele zou den halen. Je begrijpt dat we dat nu niet meer hoeven te doen." 'Hij was mijn eerste vriendje en is dat altijd gebleven', zegt Dora de Vos over haar man Bep. Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra Schiedam - Bewoners van West grijpen de Vierde Nationale Straatspeeldag aan voor het hou den van een feestje. In de afgelo pen twee maanden hebben men sen uit de Anthony Muijsstraat in overleg met de gemeente de straat opnieuw ingericht, waar door kinderen er veiliger kunnen spelen. Deze verbetering vormt op 20 mei de aanleiding voor een straatfeest voor kinderen van 2 tot 12 jaar. In de Anthony Muijsstraat heb ben bewoners een tijd geklaagd over het door de straat razende sluipverkeer. Met name na de komst van een nieuw schoolge bouw in de straat was de situatie volgens de bewoners erg onveilig geworden. De gemeente toonde zich uiteindelijk gevoelig voor de bezwaren en ging akkoord met een aanpassing van de straat, waardoor automobilisten er slechts stapvoets kunnen rijden. Tijdens het feest op de Nationale Straatspeeldag wordt de Anthony Muijsstraat voor alle verkeer af gesloten. Vanaf één uur kunnen de kinderen er woensdagmiddag terecht voor spelletjes als mini golf, erwten staan, doel schieten, het kruisboogspel en sjoelen op een rcuzc-bak. Hoogtepunt van het feest vormt het optreden van theatermaakster Marion Warde naar. Dankzij tal van sponsors worden de kinderen tijdens het festijn vergast op hapjes en drankjes. Schiedam - De horeca in de Schiedam se binnenstad zou col lectiefzijn boeltje moeten pakken en verhuizen naar het Broersveld of naar de Grote Markt. Met zo'n maatregel zou de gemeente twee vliegen in één klap slaan. Schiedam heeft dan eindelijk een echt uitgaanscentrum en de hore- ca-overlast wordt beperkt tot een deel van de binnenstad. Dit voorstel is afkomstig van een jongerenwerkgroep binnen de PvdA. die in de brochure '25 over Schiedam' de plaatselijke poli tiek een aantal plannetjes voor legt. De brochure is pertinent geen verkiezingsprogramma en is ook niet alleen bedoeld voor de PvdA. Alle partijen mogen er naar hartelust ideetjes uit plukken, schrijven de samenstellers. De werkgroep draagt nog meer ei genzinnige oplossingen aan voor veelbesproken vraagstukken. Zo kan de netelige kwestie over het al dan niet slopen van portiekfiats in Nieuwland, waar PvdA en D66 al enige tijd over bakkeleien, wor den opgelost door de flats eerst op te knappen en ze vervolgens - te gen een schappelijk prijsje - te verkopen aan de bewoners. Dat is. schrijven de PvdA-jongeren, een goed alternatief om de dreigende verpaupering in Nieuwland tegen te gaan. Andere voorstellen: een hardere aanpak van 'kleine vervuilers' door milieu-agenten, een beel denroute langs de Maasboule vard, goedkope strippenkaarten voor uitkeringsgerechtigden, de invoering van wielklemmen te gen foutparkeerders. een geza menlijke dagtocht van de Rotter damse en Schiedamse VW, indi viduele CAI-pakketten voor abon nees die geen prijs stellen op ont vangst van alle zenders en diffe rentiatie van de huisvuiltarieven. zodat alleenstaanden minder rei nigingsrechten gaan betalen dan gezinnen. Niet alle ideeën zijn door de werk groep zelf verzonnen, maar dat hoeft ook niet. wordt in '25 over Schiedam' benadrukt. Het zijn vooral punten waarvan de werk groep vindt dat er meer aandacht aan moet worden besteed. De ge meenteraad moet maar uitmaken wat ze er mee doet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1