15 'Zaterdagmarkt snel naar Van Riebeeckplein' 5; 7.50 Frans de Jonge trots op 'zijn' vrouwen Renovatieproject in Nieuwland dingt mee naar architectuurprijs 3 x raak! ~SO- PES» 90 Themadag in de Erker 'Satan' in Scyedam Bridge-in stuif Flat-feest Ondernemers-avond Wijkbezoek töj Veerplein wordt stadsplein met terrassen en manifestaties NAUTIK WATERSPORT *AKTUEEL! KWALITATIEF GOEDE MERKEN! KLEINE PRIJZEN! Schiedam Middenstanders van de Westwijk houden zondag in wijkcentrum de Erker een expositie over wonen. Veel van datgene wat de winkeliers in hun assorti ment hebben op het gebied van wonen wordt ten toongesteld en eventueel gedemonstreerd, 's Mid dags wordt het resultaat van het foto-project 'Onze buurt', waaraan 30 kinderen hebben deelgenomen, tentoongesteld. De kinderen hebben alledaagse ge beurtenissen van de Westwijk vastgelegd. Verder is de jeugdbibliotheek aanwezig met boeken over wo nen. De activiteiten beginnen om 13.00 uur en zijn rond 17.00 uur afgelopen Veel wat zich in vroeger dagen in Schiedam afspeel de kon volgens mr. dr. ir. M. M. van Praag niet door de beugel. Deze voormalig directeur van de Gemeen telijke Woningdiensi en Bouw- en Woningtoezicht liet in 1952 zijn licht schijnen over de onzedelijkheid inde stad. Hij deed dat in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 5 juli, en Scyedam, het tijdschrift van de Historische Vereniging, heeft het bewuste artikel in de jongste uitgave overgenomen. Van Praag over een danssalon: „Op de verdieping hadden de patroons boudoirtjes ingericht, die desgewenst paren een knus en intiem samenzijn boden. En erger nog - no de komt hel mij over de lippen - er waren vrouwen, inwonend, verbonden aan de inrichting. Ja, ik moet het bekennen, onze goede stad heeft de gepatenteer de ongerechtigheid gekend." Herman Noordegraaf wijdt een artikel in Scytedani aan deze hooggeleerde zedenprediker. Verder in het blad: verhalen over de voormalige officieren socië teit. de herinneringen van een gediplomeerd onder wijzer en een kroniek over de familie Van der Burg. Scyedam is te koop bij de boekhandel. Dit jaar wordt voor de 25sle maal de zomer-bridge-in- stuif. onder auspiciën van de Dienst Sport en Recre atie, gehouden voor zowel beginners als gevorder den. Vanaf woensdag 27 mei wordt er tol en met 29 juli elke woensdagavond (aanvang 19.45 uur) ge speeld in clubhuis de Toekomst van sportvereniging Excelsior'20. Deelnemers kunnen zich alleen 's avonds in het clubgebouw, a raison van 5 gulden per paar, inschrijven en moeten minimaal zes keer heb ben deelgenomen om in aanmerking te komen voor de prijzen die op de slotavond van 29 juli worden uit gereikt. Voor inlichtingen: J. Meyer, telefoon 010- 4700335 of C. Wever, 010-4738543. Vlaardingen De bewoners van bej aarden Hat Marnix krijgen mor gen een feestavond aangeboden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de flat. Patrimoniums Wo ningen is de initiatiefnemer die het jubileum aan grijpt om wat voor de ouderen le doen. De feest avond duurt van 18.30 tot 24.00 uur en wordt ver zorgd door 'De Show Parade'. De Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (OVO) tracleert haar leden en belangstellende mid denstanders dinsdag 26 mei op een leerzaam avond je. Ondernemers die het jargon beheersen kunnen zich op de hoogte stellen van de laatste ontwikkelin gen op het gebied van 'retailmarketing' en 'retail- design'. Specialisten beantwoorden de belangrijkste vragen over de toekomst, schrijft de OVO in de aan kondiging voor de avond, die wordt gehouden onder het pakkende motto 'Durf te winnen!' Er wordt verwacht dat de Vlaardingse detailhandel massaal zal toestromen om enkele sprekers 'van naam en professie' aan le horen. Vier jaar geleden immers zat de zaal ook bomvol toen marketing-goere John Knegt de Vlaardingse ondernemers toesprak. De ondernemersavond wordt gehouden in gebouw Triangel en begint omstreeks half negen, direct na het huishoudelijk gedeelte van de OVO-vergadering. De ondernemers op de bedrijfsterreinen Het Scheur en Deltaweg krijgen dinsdagmiddag bezoek van bur gemeester en wethouders van Vlaardingen. B en W brengen het wijkbezoek om de contacten met het be drijfsleven le intensiveren. Na een wandeling door het gebied, praten de bestuurders na met de indus triëlen in de kantine van drukkerij Van Dooren. Agenda Schiedam donderdag 21 mei Schrijfavond Amnesty International, Rlauwe Brug. IÖ.30-20.00 uur. Spirituele bijeenkomst (dromen verklaren). Spirituele Vereni ging Harmonia, Wibaut plein 175.20.00 uur. "Paul de Leeuw (uitverkocht). Passage Theater, 20.15 uur. Jamsessie. Podium. 21.00 uur. Evenement Schiedammers en hun kerken, aula Stedelijk Mu seum, 20.00 uur. Maassluis donderdag 21 mei lezing Rozenburg* burgemeester H.W. van Duijn over toekomst Rijnmond. Koningshor. 20.00 uur. vrijdag 22 mei Spreekuur Ziekenfonds. Koningshof. H.OO uur. Hydra Végetal rsunrn Hydra Végéial 'zonnemilk e «dm Hydra vegeiai \aftersunmjlk Nu ook zonnestad» Door Ben van Haren Vlaardingen - De verhuizing van de zaterdagse warenmarkt in Vlaardingen van de Broekweg naar het centrum van de stad moet direct na gereedkoming van de parkeergarage aan de Jou- bertstraat gestalte krijgen. Dat is besloten in overleg tussen ge meente, centrum winkeliers en marktkooplieden. De nieuwe marktplek zal niet, zo als oorspronkelijk gepland, het Veerplein worden maar het nieuw aan te leggen Van Riebeeckplein, achter het winkelblok met onder meer Van Uffelen, Sporthuis Emous en Turksma. De grotere woensdagmarkt blijft aan de Broekweg zolang de bouwerij op en rond het Liesveld nog niet is voltooid. Wethouder Agnes van Ardenne- Van der Hoeven (onder meer Eco nomische Zaken) venvacht dat in de loop van het volgend jaar de eerste markt op het nieuwe Van Riebeeckplein zal plaatsvinden. „De marktkooplui willen zo snel mogelijk naar de nieuwe plek, ook om te kijken hoe het publiek op de verhuizing zal reageren." Het liefst zouden de marktkoop lui direct met beide centrum- markten in de binnenstad terecht komen, maar dat kan niet in ver band met de bouw van het nieuwe Liesveld. Van begin volgend jaar tol ver in 1994 zullen bouwwerk zaamheden ongemak veroorza ken op Liesveld en Veerplein. Voor de eerste, gedeeltelijke ver huizing, zullen ze moeten wach ten tot het Van Riebeeckplein vrij is van keten en materialen, die nodig zijn voor de bouw van de eerste fase van het gehele cen- trumproject. Stadserf Van Ardenne: „Wij willen graag tegemoet komen aan de wensen van zowel de marktkooplui als de winkeliers van het centrum, maar de praktijk is dat op en rond het Veerplein langere tijd bouwactivi teiten zullen plaatsvinden. De eerste fase van de modernisering van het centrum bestaat uit de bouw van de woningen aan de voet van het Liesveld viaduct bij de Markgraaflaan, de twee par keerdekken daarachter aan Jou- bertstraat en Schepenstraat en de nieuwe supermarkt van Albert Heijn tussen Van Uffelen en V D, met aan de Joubertstraat de ingang en winkeltjes aan de rand, zoals die ook over de volle breedte aan de zijde van het Veerplein ko men. In de loop van 1993, uiterlijk in het najaar, zal het Van Rie beeckplein als marktterrein ge reed zijn. Op dat moment begin nen we daar alvasl met de zater dagmarkt. De woensdagmarkt is echter voor dat gebied te groot en m De grote warenmarkt van woensdag, die gisteren ook weer veel bezoekers trok, zal pas naar de binnenstad verhuizen als de bouw van het nieuwe Liesveld helemaal is voltooid. Naar verwachting zal dat in het najaar van 1994 zijn. Foto Gerrit de Heus/Bureau Roei Dijkstra maar dat deze keuze noodzakelijk moet dus op verhuizing wachten tot ook het Veerplein vrij komt. Naar verwachting een jaar later." Over de nieuwe inrichting van dat Veerplein, als zogenaamd stadserf, is nog overleg gaande. Zeker is wel, dat de rijwielstalling van Spork en alle langparkeer- plaatsen daar gaan verdwijnen. De fietsenstalling verhuist naar het. na sloop van dc winkel op de hoek van Van Riebeeckstraat en Joubertstraat, vrijkomende ter rein. Dat ligt recht tegenover de ingang van de nieuwe super markt. Op het tot 'sfeerplein' om te bouwen Veerplein verrijst het nieuwe paviljoen van Cor en Jet Huisman, die nu nog op het Lies veld zitten. Wethouder Ton van der Steen zei eerder deze week, dat hij liever helemaal geen be bouwing op het plein had gezien, was. Huisman had een stuk grond op het Liesveld in erfpacht, waar op MultiVastgoed nieuwe winkels wil neerzetten. „Het Veerplein zal een echt stadsplein worden met terrassen en manifestaties," be loofde Van der Steen. Door Jan Booister Vlaardingen - „De vrouwen hier," en docent informatica Frans de Jonge zegt het met een vleugje trots in zijn stem, „zijn zeer gemo tiveerd. Ze volgen de opleidingen nauwgezet. Ze weten ook waarom ze hier komen. De kinderen zijn ouder geworden, die hebben min der verzorging nodig en de vrou wen zelf willen weer aan de slag. Of het zijn gescheiden vrouwen, die hun leven anders willen gaan invullen." Bij het Plaatselijk Educatief Cen trum, beter bekend als het PEC. hebben ze onderhand reden voor een feestje. Sinds er is gestart met informatica-opleidingen voor met name vrouwen die opnieuw wil len gaan werken, zijn er zon 250 diploma's uitgereikt. Niet slecht voor een studierichting die in 1987 startte. Woensdag 8 juli is het weer raak. Dan sluiten dertien vrouwelijke cursisten de opleiding Begeleider Persoonlijk Computergebruik (BPC) af. „Voor de docenten was dat een feestgroep, een zeer ge motiveerd stel mensen," verze kert Frans de Jonge. „Een plezier om voor te werken. Ook al omdat ze zeer initiatiefrijk waren." De afronding van die opleiding krijgt een extra feestelijk tintje omdat er bij de uitreiking van de certificaten vertegenwoordi gers van onder meer arbeidsbureau, bedrijfsleven en Rijk aanwezig zullen zijn. Het is de vijfde groep die de één jaar durende opleiding afsluit. Frans de Jonge twijfelt er niet aan dat ook van deze opleiding de vrouwen voor het merendeel weer een baan vinden. Want daar gaat hel natuurlijk om; vrouwen die de informatieslag gemist hebben en uw watersportadres voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires, b zodanig bijscholen dat ze weer kans opwerk hebben. De BPC-vrouwen zijn na hun stu die capabel om mensen in het be drijfsleven te begeleiden bij het gebruik van computers. De oplei ding kent dan ook wat meer aan dacht voor de educatieve kant dan de overige cursussen. Maar evengoed kunnen deze vrouwen terecht bij zogeheten help-desks, zeg maar- de vraagbaken voor comp u terinformatie. Uitschieters Frans de Jonge vindt de BPC-op- leiding redelijk succesvol. Hij wijst daarvoor op de uitschieters. „Er is er één bij die op een Meao les is gaan geven, een ander is door een bedrijf gevraagd de au tomatisering te helpen opzetten." De docent informatica tekent aan dat hij natuurlijk ook weet dat niet elke vrouw die ambities heeft. Naast de BPC-opleiding kent het PEC ook de MeMoS-groep (Mede werkster Modern Secretariaat). Die opleiding is zijn tweede jaar ingegaan en is bedoeld voor vrou wen die op een hoog niveau de computer gaan gebruiken in een modern secretariaat. Daarnaast is er de opleiding voor het Praktijk Diploma Informati ca, waarvoor centraal in het land de examens worden afgenomen. De opzet is dat cursisten hierna verdergaa nde i n for mati ca studies volgen. En tot slot is er de cursus Micro Computer Gebruik, verge lijkbaar met MeMoS, maar iets minder vergaand. De interesse voor de opleiding is niet beperkt gebleven tot de vrou wen in Vlaardingen. Er komen cursisten binnen uit Maassluis, Hoek van Holland, Spijkenisse, Rozenburg, Hoogvliet en zelfs Ca- P' I'v aan den IJssel. De P uit PEC. die voor Plaatselijk staat, moet dan ook met een korreltje zout worden genomen. Overigens kent het PEC, naast deze gerichte opleidingen, ver schillende cursussen op compu tergebied, zoals voor tekstverwer king en kennismaking met de computer. „Deze zijn met name voor \Touwen met een behoorlij ke typevaardigheid, die weer als typisie, of in een soortgelijke functie, aan de slag willen," aldus Frans de Jonge. Het PEC verzorgt dan ook nogeens computercur sussen in buurthuizen. Het is dankbaar werk allemaal, weet Frans de Jonge. „De vrou wen zijn zeer gemotiveerd. Niet altijd om full-time aan de slag te gaan, maar wel om de cursus af te maken. Er is weinig uitval. Zo'n 90 a 95 procent van de deelneem sters maakt de cursus af. En. voor de goede orde, demccsten vinden ook weer een baan." Die terugkeer in het bedrijfsleven is ook mogelijk geworden door de lage kosten van de duurste cur sus; 165 gulden per jaar, waar voor vergelijkbare opleidingen duizenden guldens op tafel moe ten worden gelegd. Frans de Jonge Foto Gerrit de Heus Schiedam - Gemeentelijk Wo- ningbeheer in Schiedam heeft een renovatieproject van 412 wo ningen in Nieuwland ingeschre ven voor de gezamenlijke archi tectuurprijs van de ministeries van WVC en Vrom. Deels uit trots om de 'unieke' elementen in het door Woningbeheer zelf ontwor pen plan, deels ook uit noodzaak. Want in de prijzenpot zit 5 mil joen gulden. Om de hoge kosten (het project kost totaal ruim 34 miljoen) te drukken, kan de ge meente elke cent goed gebruiken. De meeste te renoveren huizen liggen tussen de Nieuwe Dam- laan. de Burgemeester van Haarenlaan en de Mgr. Noien- slaan. De eerste fase van 255 wo ningen wordt nog betaald uit de oude subsidieregeling voor het opknappen van na-oorlogse wo ningen. Door het afschaffen van deze subsidie is de tweede fase op de tocht komen te staan. Woning- beheer zal de kosten grotendeels zelf moeten dekken, maar kan dat Dat is de kracht van Skyline Mode! DEZE WEEK HEBBEN WE WEER ENKELE ZEER OVERTUIGENDE MODE-AANBIEDINGEN STRETCH ROKJES w A in4 dessins,S-M-Lnormaal29:90'"^ T bij ons ZWARTE STRETCH JURKJES a badpakmodel, S-M-L normaal35r- 1 bij ons b GEHEEL GEVOERDE ZOMERJACKS 4* aêl 3 pasteltinten, alle maten geen.79< ft maar ONS BREDE ASSORTIMENT EN DE ENORME KEUZE VOOR JONG EN OUD ZORGT DAT U ALTIJD SLAAGT. De alerte en attente service van onze medewerkers maakt onze dienstverlening kompleet. ZIE ONZE ETALAGES EN ONZE PRIJZEN ZULLEN U VRIENDELIJK VERBAZEN! ft ft KOM BINNEN -fc ft Dit zijn onze adressen: ROTTERDAM: - ie Middel!andstraat9 (vrijdagkoopavond] - Noordmolenstraat 35 (vrijdag koopavond) - Peppeiweg 60. Schiebroek SCHIEDAM: - Brocrcvcsï57 (donderdagkoopavond) VLAARDINGEN: - Kuyperstraat 56 (v/h 3 Suisses) MAASSLUIS: - Nieuwstraa!16 DE KOFFIE STAAT KLAAR! alleen met financiële hulp van de gemeente, die volgens wethouder Adri Reijnhout (D66, stadsver nieuwing) circa twee miljoen gul den moet bijdragen. Per woning wordt gemiddeld 83.000 gulden geïnvesteerd. Om gerekend komt dat neer op een huurverhoging van om en nabij de 143 gulden per maand. Daar voor krijgen de bewoners niet al leen centrale verwarming, een nieuwe keuken en een badkamer, verbrede vensterbanken en nieu we kozijnen, maar meestal ook een nieuw balkon. Twee van de vijftien woonblok ken worden voorzien van een lift, enkele blokken krijgen een schuin dak en bij weer andere verdwijnen de garages in de on derbouw, waarna de vrijkomende ruimte bij de woning wordt ge trokken. Aan 5- en 6-kamerwo- ningen bestaat in Nieuwland veel behoefte. Doel van het project is niet alleen de verpaupering van de wijk een halt toe te roepen, maar er tevens voor te zorgen dat Nieuwlanders in hun eigen omgeving kunnen blijven wonen. Dat is overigens een relatief begrip, omdat er ook verbouwingen op stapel staan die een tegenovergesteld effect zul len hebben. In een ander deel van Nieuwland wil Reijnhout flats voorzien van 'hangende terras sen', een kostbare ingreep die al leen aantrekkelijk is voor huur ders met een beter inkomen. Maar die maatregel past weer in het plan, de eenzijdige bevol kingsopbouw - nu meest men sen met lage inkomens - in Nieuwland te doorbreken. Behelpen Door het renovatieproject is in middels in de wijk een verhuis- stroom op gang gekomen. Men sen die tijdens de verbouwings werkzaamheden niet in hun oude huis wilden blijven, kregen een andere woning aangeboden. Er is veel vraag naar de vernieuwde flats langs de Nieuwe Damlaan. „Veel bewoners redeneren: aan de rand zit je het best. Daar zie je het meest," aldus een medewer ker van Woningbeheer. Voor huurders die niet willen verkas sen is het tijdens de renovatie be helpen. „Alsof je een paar weken in een caravan bivakkeert," aldus een bewoonster, die zeer te spre ken is over het eindresultaat. „Dit is een paleisje, toch?" Toch kan in veel gevallen het nieuwe huis na de renovatiebeurt niet dadelijk worden betrokken. Ondanks het forse renovatiebud get was er hier en daar geen geld meer voor behang- en schilder werk. Burgemeester en wethou ders van Schiedam, die deze week poolshoogte kwamen nemen, kre gen te horen dat sommige huur ders zelf aan de slag moeten om wanden en houtwerk een fris kleurtje te geven. Een karwei dat hen niet alleen veel tijd, maar ook veel geld kost.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1