15 'Meeste bloed wordt van de straat gehaald' Poetry en Teatro in Schiedamse Beatrixpark \MHBlEDim Vlaardingse bloedbank naarstig op zoek naar donoren f.1395,- Hazzebaz GRATIS Keuken en Tegeiha! „MATHENESSE" WONEN Waterweg Muziekdag Bouw- en sloopafval Medicijnen-middag Afscheidsreceptie „MATHENESSE" Ook voor al uw keuken- inbouwapparatuur hoge kortingen! DEENSE FAUTEUIL innonpon Markt 57 Vlaardingen Te!. 010 - 434 36 85 aan de Op een herhaling van de televisieserie Corronationstreet hoefje niet te wachten om van een regelmatige portie burenroddel te genieten. Wie zo nu en dan z'n oor te luisteren legt in plaatselijke politieke kringen komt ook aan zijn trekken. Zelfgenoegzaam willen raadsle den graag op fouten van collega's in buurgemeenten wijzen als ze zelf over een vergelijkbare zaak moeten oordelen. Zij kunnen zo laten zien, dat ze verder kijken dan de eigen gemeen tegrens. Al etaleren ze tegelijk de (soms geringe) omvang van hun kennis over die buitenwereld. Het biedt ze in elk geval de mogelijk heid om te suggereren, dat zij slimmer zijn en de elders begane stom miteiten niet zullen begaan. Vraag bijvoorbeeld een Vlaardings politicus waarom in de woning bouw in zijn gemeente de milieu- en energie-aspecten niet zo'n rol spelen als in Schiedam. Of aan een Schiedams politicus waarom in zijn binnenstad de kaalslag alleen nog maar groter wordt, terwijl ze in Vlaardingen op het punt staan de modernisering van het naoor logse centrum aan te pakken. Je krijgt prompt te horen, dat in hun gemeente in elk geval niet de fouten zijn gemaakt, die de uitvoering van dergelijke projecten heb ben begeleid. Over de vertraging van de uit dat beleid van de buren voortgesproten voordelen zal je ze niet horen. Deze week kwamen in Vlaardingen vergelijkingen met een verdere buur ter sprake. Het plan om een 'Empire State Building' op het Liesveldviaduct neer te zetten kreeg over het algemeen waardering. De. in zijn gewone baan, bij de stedebouw in Rotterdam betrokken Peter Roovers waarschuwde voor het aftoppen van het ontwerp van een architect. Hij wees erop hoe in Rotterdam vijfjaar na dato ieder een er spijt van heeft, dat het gebouw van Weeber tegenover het Imaxtheater niet hoger is. De in het dagelijks leven bij stadsontwik keling in Maassluis werkzame Cor de Jonge waarschuwde daarente gen er juist voor, dat Vlaardingen zich gaat meten met Rotterdam. Wethouder Ton van der Steen, voorheen ambtenaar in Rotterdam en daar actief in de korfbalwereld, blijkt echter nog helemaal Rotter dams te denken. Bij de bespreking van de verhuizing van 't Pavil joen van Cor en Jet Huisman naar het Veerplein kon hjj niet snel op de naam van de lunchroom op het Liesveld komen. Hij had 't over 'Hazzebaz of zo'. Overigens maakte niemand hem erop attent, dat die naam toebehoort aan een druk beklant zaakje in Rotterdam, recht tegenover het nu nog stadhuis geheten gebouw aan de Coolsin- gei. De terrassen zitten daar trouwens wel altijd vol. BEN VAN HAREN Vlaardingen De binnenstad staat morgen bol van muziek. De Vlaardingse Muziekdag begint in het stadhuis om 10.30 uur en gaat verder in en rond de Grote Kerk, Hoogstraat, Joannes de Dooperkerk en Pniëlkerk, In 40 optredens zingen en spelen 350 mannen en vrou wen werken van 30 Vlaardingse componisten. Te vens zijn op deze, ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van de Historische Vereniging Vlaardingen georganiseerde, muziekdag op de Markt de oude Ha ringsjees, de schandpaal van de Galgkade en histori sche klederdrachten te zien. Verder zijn er tentoon stellingen. De Vereniging tegen Milieubederf in en om het Wa terweggebied (VTM) bespreekt dinsdag 26 april het hergebruik van sloopafval. Volgens de statistieken komt er jaarlijks 12 miljoen ton van dergelijk afval vrij, ruim twee maal zo veel als gewoon huishoude lijk afval. Slorten is alleen al door deze grote hoe veelheden ondoenlijk. Bovendien is het milieu beter gediend met hergebruik. Na een videofilm over dit onderwerp ('Een bak apart') en een inleiding door mevrouw M. Klijn, pro jectleiderbij de Zuidhollandse Milieufederatie, kun nen de toehoorders met elkaar discussiëren. De bij eenkomst wordt gehouden in De Lijndraaier (Baan- slraat) en begint omstreeks half negen. In dienstencentrum de Woudhoek wordt dinsdag, ir» samenwerking met apotheek Kethel. een informa tie-middag over medicijngebruik gehouden. Dit valt in het kader van de jubileumcampagne 'Vertelt u mij eens' van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie die dit jaar 150 jaar bestaat. Tijdens de bijeenkomst, die om 14.00 uur be gint en gratis toegankelijk is. wordt informatie ver strekt over het voorschrijven, gebruik en vernieti ging van medicijnen. Maassluis Omdat hij na 40 jaar overheidsdienst 16 augustus of ficieel afscheid neemt, krijgt de heer W.A. Breedveld woensdag 27 mei een openbare afscheidsrecepetie aangeboden door burgemeester en wethouders. De heer Breedveld is chef van de afdeling Belastingen, Comptabiliteit en Verzekeringen van de sector Fi nanciën en maakt gebruik van de VUT. De receptie wordt van 16.00 tot 17.30 uur gehouden in het perso- neelsrestaurant van het stadhuis. Vlaardingen zaterdag 23 mei Bazar, De WouUiol', Bnarnhoeve'Amsterdamlaan. 11.00-17.00 uur. 'Vlaardingse Muziekdag, 10.30-18.00 uur. Promntiedrg Jong Avalance. Liesveld, 13.30-15.30 uur. Schiedam vrijdag 22 mei Paul de Leeuw (uitverkocht). Passage Theater. 20.15 uur. 'Raise the red lantern (film). Filmhuis. 21.30 uur. Geneva en Edgetown. Podium, 22.00 uur. zaterdag 23 mei Openlucht ontbijt in de Gorzen. 08.00-09.00 uur. Schiespoordag met ruilbeurs. Westerkade 21,10.00-16.00 uur. Opening expositie Jan Mulder, Stedelijk Museum. Hoogstraat 112. 'Curiosa- en rommelmarkt Orpheus, Appelmarkt. 10.00-16.00 uur. Vlooienmarkt. Sporthal Margriet. 10.00-17.00 uur. Andere Markt, Hoogstraat (ter hoogte van Bristol), 12.00-16.00 uur. Bingo-dansant, dienstencentrum de Woudhoek. 19.30 uur. 'Jaarconcert Harpe Davids. Passagetheater, 20.00 uur. 4 Filmquiz. Filmhuis. 21.00 uur. Nightcaps, Podium, 22.30 uur. zen dag 24 mei Rommelmarkt, Kluphuis Oost. Galileïstraat 85,11.00-16.00 uur. Koffieconcert Sint Radboud. Korenbeurs, 11.30 uur. 'Zondagconcert. Stedelijk Museum. 14.30 uur. Danny Green field. Podium. 21.30 uur. raaandag25 mei Koffieconcert Sint Radboud. Korenbeurs, 11.30 uur. Maassluis wuerdag 23 mei 'Speel-o-theck. Koningshof. 10.00 uur. baandag 25 mei t Spreekuur Ziekenfonds, Koningshof, 14.00 uur. 'Bridge, Koningshof, 19.45 uur. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Een rustig achter grondmuziekje kabbelt door net vertrek, het koffiezetapparaat pruttelt, de belegde broodjes wachten op de consument en in de ontspanningsruimte wordt door de aanwezigen ontspannen gebladerd in allerhande tijd schriften. Een geïnteresseerde bekijkt één van de schilderijen die zijn geëxposeerd. We zijn in de bloedbank in Vlaardingen. Het beeld van de oude bloed transfusiedienst, ergens op een afdeling van een ziekenhuis en de nijvere verpleegsters die er drif tig heen en weer trippelen ver vaagt al snel bij een bezoek aan het nieuwe onderkomen aan de Galgkade. Het is bijna een pretje om er bloed te komen geven. De vele grote planten geven het do norcentrum zelfs iets huiskamer achtigs. „We proberen het de donoren in derdaad zo aangenaam mogelijk te maken," benadrukt de recep tioniste eigenlijk ten overvloede. „De bezoekers worden hier voor zien van alle gemakken. Er is vol doende parkeergelegenheid en de trein en bus sloppen voor de deur. Het is een ruimte waar het prettig bloed geven is. Veel pretti ger dan bij of in een ziekenhuis. Daar worden de donoren toch al tijd geconfronteerd met ellende. Dat maakt de mensen gespannen. Rustiger dan hier kan het eigen lijk niet." Grootste Het donorcentrum in Vlaardin gen maakt deel uit van de Stich ting Rode Kruis Bloedbank Rot terdam. Met vijf bloedbanken in Rotterdam-centrum, Rotterdam zuid, Gouda, Spijkenisse en Vlaardingen en ruim 50.000 bloeddonoren is de Rotterdamse bloedbank de grootste in Neder land. De Vlaardingse vestiging telt zo'n 7000 bloedgevers. Om het streefgetal van 10.000 te bereiken en dat aantal donoren optimaal van dienst te kunnen zijn, was de behuizing nabij het Holy-zieken- I n het Vlaardingse donorcentrum wordt in de meest ideale omstandigheden het bloed afgetapt. De klant is er koning. fotoGemtüe Heus/Hoe! Dijkstra huis te klein. Bovendien voldeed het eigenlijk niet meer aan de mo derne normen. ..ïn 1985 hadden we nog 5000 do noren en werd er amper iets aan het werven van nieuwe bloedge vers gedaan. We zaten destijds in een houten keet op het terrein van het Holy-ziekenhuis en op één of andere manier werden we niet geïnspireerd om nieuwe do noren aan te trekken. De laatste twee jaar," klinkt de heer F. J. M. Jehee, directeur van de Stichting Rode Kruis Bloedbank, opgeto gen. „is het aantal donoren met 2000 gestegen. We zitten in Vlaar dingen nu op 7000 donoren. Dat moeten er 10.000 worden." Sinds 24 april is de Vlaardingse bloedbank, waar ook donoren uit Schiedam, Maassluis, Maassland en Hoek van Holland regelmatig 450 mililiter bloed laten aftappen, gevestigd in het gebouw waar te vens het Riagg en het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord onder- d'k hebben. Gemiddeld komen er zo'n 70 a SO donoren per dag over de vloer. Er zijn geen lange wachttijden en er wordt niet gehaast. Dat terwijl de bloedgevers niet eens een af spraak hoeven te maken en bin nen kunnen wandelen wanneer ze willen. Is er op een bepaald tijdstip onverwacht toch een gro te toeloop van bloedgevers, dan kunnen de donoren wat le/en on der het genot van een drankje, eventueel een hapje en genieten van stemmige achtergrondmu ziek. Tekort Voor directeur Jehee kan het ech ter niet druk genoeg zijn. „Het streven is om in Spijkenisse, Gouda en Vlaardingen per cen trum 10.000 donoren te krijgen. Lukt dat, dan kunnen we met de 20.000 donoren in Rotterdam de vijftien ziekenhuizen in onze re gio in ruime mate voorzien van bloed. Dat is echter niet de enige doelstelling. Momenteel heerster in Nederland een groot plasmate kort. Het plasma dat uit het bloed wordt gehaald, wordt gebruikt voor bepaalde preparaten. Daar om roepen we de huidige donoren op wat vaker bloed te komen ge ven," Bijna wekelijks trekt een bloed bank-promotieteam over brade rieën en rommelmarkten om het spreekwoordelijke kwik in de enorme thermometer die in het Vlaardingse donorcentrum staat opgesteld en het aantal bloedge vers aangeeft, te laten stijgen. Passanten wordt gevraagd of ze al bloed geven en worden, als ze ont kennend antwoorden, aange spoord donor te worden. Veelal wordt er ter plekke een afspraak met de keuringsarts van de bloed- UW ADRES VOOR Nieuw bij 3 Euro-comfort hotelovernachtingen naar keuze, bij besteding van minimaal 400.- Plavuizert Wandtegels Keukens Sanitair Inbouwapparatuur Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 t/o Formido. Donderdags koopavond Poetry-park in Rotterdam, ïn 1990, gaat In Schiedam op al ternatieve wijze op herhaling. Foto ANP L □D QdtJ 0BÜOÊ i Een v/erkelijk prachtige fau teuil op dra ai- voet van gebo gen beukehout (blank gelakt of zv/art ge beitst), in verschillende kleuren leder uitgevoerd. Schiedam - Het Beatrixpark zal zondag 21 juni hel decor zijn van multiculturele podiumkunst. Het .openluchtfestival is het slotfeest van de campagne Schiedammers van overal en nergens. Er wordt rekening gehouden rnet de komst van 100.000 mensen en de carrt- pagneraad heeft 40.000 gulden beschikbaar voor het festijn. Het geld, dat voor de helft afkom stig is uit de kas van de campagne en voor de andere helft van de ge meente. is niet genoeg voor de to tale kosten van het slotfeest. Door sponsoring en gratis medewer king van veel bedrijven en instel lingen is het de 'campagne' echter gelukt een groots spektakel op touw te zetten. De organisatoren noemen het openluchtfestival een mengvorm van de Rotter damse festiviteiten Poetry in de Park en Teatro Fantastico. In de buurt van het Pannekoe- kenhuis in het Beatrixpark kun nen bezoekers de gehele dag gra tis genieten van muziek, dans, theater, poëzie en literatuur. Het klapstuk van de dag wordt zeer waarschijnlijk hel optreden van het 'Groot niet te vermijden dans en showorkest'. Care! Beeke. directeur van de Schiedamse theaters, heeft laten weten dat de komst van dit illus tere gezelschap zo goed als zeker is. Ook het optreden van de rock en reggacband Bass Dance uit Birmingham zal voor een specta culaire show zorgen. De band, die is geformeerd rond de bekende zanger/gitarist Basil Gabbidon, die eerder bij Steele Pulse speel de, kor. tijdens een tournee tijd vrijmaken en zal het festival met een optreden afsluiten. Er zullen ook veel bands optreden die bekend zijn bij de allochto nen. Zo zal de Hassan Band mu ziek met Turkse, Afrikaanse en Lalijnsamerikaanse invloeden ten gehore brengen. Kofi Ayivor een drummer die in de jaren ze ventig in de beroemde Alro-band Osibisa zat en met bekendheden als Miles Davis, Eddy Grant en Sarah Vaughan speelde, zal zijn drumtechnieken uit Afrika laten horen. Verder zullen Igor Odjila, Antinio Manzone, de Kweekbak, Turks Fruit en Arabesque op de podia in hel park staan. Ook zijn er meerdere dansvoor stellingen te zien. Een groep uit de Afrikaanse republiek Guinee danst op muziek die zij op met de hand gemaakte instrumenten spelen. En er zijn dansers uit Bra silia te zien. Het (straat)theater biedt eveneens een gevarieerd programma: mime-spelers, acro baten en een vuurshow. Het is al lemaal te zien op de grasvelden in het Beatrixpark. Vanuit een an tieke brandweerwagen zal het Na tionaal Trottoir Gezelschap een voorstelling geven. De campagne wil dat hel open luchtfestival een familiefeest wordt. Voor kinderen is er daar om ook het één en ander georga niseerd. Paul Middelijn, Juffrouw Dotje en Juffrouw Lotje en Aad Wiegman vertellen sprookjes. Er is een grote knutsel- en een schminkhoek en een vogel van vier en een halve meter hoog die vreemde dingen doet. Rondom dc- podia zijn standjes te vinden met hapjes en drankjes, kleding en sieraden, afkomstig uit allerlei landen. Er is zelfs een demonstra tie 'Marrok aans trouwen'. Het openluchtfestival wordt gepre senteerd door de Turkse journa liste Gulnaz Asian. bank gemaakt. Jehee weer: „Het braderie-gebeu ren is ons in de bol geslagen. Na genoeg elke zaterdag is ons pro-; motie-team wei ergens in de regio op een braderie of bij een evened ment te vinden. Onder de slogan 'de bloedbank komt naar u-toe*; worden mensen op straat aangek- sproken. geïnformeerd over hef; geven van bloed en proberen onze-, medewerkers hen in te schrijven; i „Als ze hun ja-woord hebben ge^ geven maar ze komen niet op dé; afgesproken datum opdagen, dan- bellen we op om te vragen waar om ze niet zijn gekomen. Simpel ge2egd wordt de laatste tijd het meeste bloed van de straat ge haald. Een dagje op een braderie, levert soms al gauw een kleine honderd nieuwe donoren op. Zó, lang we de 10.000 in Vlaardingen - nog niet hebben bereikt gaan wé-- voorlopig met deze acties door." Naam: Wim Kerkhof Geboren: 5 april 1953 te Rotterdam Beroep: muzikant (Amazing Strooopwafels) Woonplaats: Vlaardingen „Ik was nauwelijks geboren of we verhuisden van Rotterdam naar Vlaardingen. Mijn wieg stond iri de Van der Heimstraat. Daar be-: glnnen mijn herinneringen. De. mooiste tijd vond ik toen ik als vierjarig knaapje met mijn krui- wagentje speelde. Ik moest in d£ buurt van huis blijven. Ik mocht beslist de stoep niet af. Nu stond een stukje verderop hel Blauwe Huis - daar woonde de eigenaar van bioscoop Luxor - en daar was een soort holletje in de stoep,' voor de uitrit van de garage. De stoep hield daar op en toch ook weer niet. Dus daar kon ik zonder gewetensproblemen vanaf. Vanaf dat punt kon ik de wijde wereld in en dan liep ik metmijrf kruiwagentje dezelfde route als mijn ouders namen wanneer ze. met de auto naar Delft reden."Er gens nn de Woudweg keerde ik om, want toen vond ik het wel een beetje eng worden. Op de terug-; weg liep ik nog even langs bij dé hoefsmid op de Keihelweg en toen ik thuis vertelde wat de smid zo allemaal gedaan en gezegd had. zeiden mijn ouders ver baasd: 'Wat? Ben je daar helemaal geweest?' Mijn zusje heeft me wel eens opgepikt in de buurt van het Koipabad. Eigenlijk was het niet echt gevaarlijk, want er was in dié tijd nog nauwelijks verkeer. Bij ons in de straat stonden twee of drie auto's. Over onze stoep en dè uitstapjes met mijn kruiwagen heb ik nog een liedje geschreven voor onze laatste CD. Mijn hele jeugd heeft zich in de buurt van huis afgespeeld. Eerst 2ai ik op de lagere school een paar straten verderop en toen op het Groen van Prinsterer, ook vlakbij huis. Nadat ik een poosje in Lei den had gestudeerd en terug in Vlaardingen op kamers ging wo nen, zat ik wéér in dezelfde buurt. En nu woon ik aan het Narcis plein, hemelsbreed ook niet meer dan een kilometer van de ouwe plek. Toch hou ik erg veel van reizen/ Ik ben in negentig landen ge weest. Als jongen verkende ik op de fiets heel grondig de omgeving van Vlaardingen. Ik maakte plat tegronden van alle steden en dor-, pen die ik aandeed. Stompwijk, Zwartewaal, Zoetermeer, noem maar op. Van ai die plaatsen heb ik elke straat fietsend verkend. Ik ben een echte plano Rel. Ik heb zè nog allemaal thuis liggen, dié, plattegronden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1