13 Insecten gedijen goed in stadsgebied Vrachtwagens denderen nog steeds door centrum Stadsgehoorzaal met dans op drift Onderzoek op scholen naar homoseksualiteit CDA ondervraagt ïeden Strandseizoen ook officieel van start 'Zuid-Holland moet op zoek naar bedrijfsgrond' Actie tegen aantasting milieu door havenplan Twaalf jaar cel geëist voor leiden drugskartel Ecologisch groenbeheer en vlinderproject Vlaardingen voorbeeld voor Nederland Japanners filmen Schiedams milieu Beneluxtunnel uren verstopt Politie rolt drugspand op Dronken man maakt brokken Fietsers gewond bij ongelukken Jongen mishandeld Ruziemakers naar bureau Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 mei 1992 Regio Waterweg Brede Havenstraat 6 3131BC Vlaardingen iel 010-4350557/fax 4349754 De automatenhal staat nu nog heel 'eenzaam' op het Hoekse Strand. Foto Jaap Rowma Hoek van Holland - Het is na ruim een wéék uitste- kend strandweer moeilijk voor te stellen, maar aan- staande donderdag (Hemelvaartsdag) wordt in Hoek van Holland de officiële opening van het strandsei zoen gehouden. De deelgemeenteraad had vorig jaar al aangekon digd, dat het toen de laatste keer zou zijn dat daar subsidie voor werd verleend. ..We zijn nog aan het proberen om een sponsor te Interesseren voor het vuurwerk, maar ik ben bang dat het niet lukt. Uit ei gen middelen kunnen de slrand-exploitanten het vuurwerk niet betalen." zegt secretaris Zumker van de Hoekse Strandrecreatie-vereniging. Wel zal er op Hemelvaartsdag ter gelegenheid van de opening weer een grote braderie op hei strand wor den gehouden. Nu nog staat daar de gokautomaten- hal 'Amusements World' heel eenzaam. Om twaalf uur precies zullen op het plateau aan de Zeekant de vlaggen worden gehesen door vertegenwoordigers van deelgemeente en WV. Voor de jeugd is er die dag schatgraven en ook de horeca-exploiianten. die de afgelopen week niets te klagen hadden, hebben in hun bedrijven de nodige activiteiten. Den Haag - Het provinciebestuur van Zuid-Holland moet beter zoeken naar nieuwe bedrijfsterreinen. Een CDA-motie van de2e strekking is gisteren met een kleine meerderheid (40 tegen 3? stemmen) aan vaard in de maandelijkse vergadering van Provincia le Staten. De motie leidde tot verdeeldheid binnen de regeren de coalitie: WD stemde voor, PvdA en D68 waren te gen. Deze twee partijen onderschreven wel het be lang van voldoende bedrijfsterreinen, maar ze vrees den dat het CDA via de motie het hek open weet te zetten naar de komst van door hen ongewenste be drijfsactiviteiten in het Groene Hart. Ook GPV/RPF sprak die argwaan uit Maar volgens WD'er Van Duin zit dat 'gevaar', zoals PvdA-Staten- lid mevrouw Westerink zei, er niet in: „De vraag om meer bedrijfsterrein past gewoon in het college-pro gramma. En van aantasting van het Groene Hart mag geen sprake zijn." De discussie vond plaats tij dens net deb2t over het nieuwe economisch beleids plan van Zuid-Holland. Het CDA klaagde dat het huidige college van Gedeputeerde Staten (gevormd door PvdA, D66 en WD) meer doet aan groen en mi lieu, dan aan de economie. Het nieuwe economisch beleidsplan, waarom het al lemaal draaide, werd tenslotte met algemene stem men aangenomen. Het plan geeft in hoofdlijnen weer wat moet gebeuren voor een krachtig Zuidhol lands aandeel in de 'Randstad-motoriek'. Er zullen nog allerlei aparte rapporten en discussies uit voort vloeien. onder meer over het milieu, de energiebe sparing, de mainport-functie van Rotterdam, het verkeer, de kantoorbouw en de bedrijfsterrein-pro- gramma's. Rotterdam - De ZuidhoDandse milieufederatie gaat op Hemelvaartsdag (23 mei) een demonstratieve fietstocht houden om aandacht te vestigen op de aantasting van het woon- en leefmilieu, met name in het havengebied. Vooral de nieuwe havenplannen bedreigen volgens de federatie de laatst overgeble ven mooie gebieden, omdat in die plannen extra che mische industrie wordt voorgesteld. Niet alleen de uitbreiding van de Maasvlakte vormt een bedreiging voor het milieu, maar ook het door snijden van Midden Delfland en de Lickebaert door snelwegen, de bebouwing van de Broekpolder en het aanleggen van de Oranjehaven, v/aardocr de Oranje- plassen en Slaelduinse Bos mogelijk worden aange tast. Volgens de milieufederatie komt ook Voorne's Duin zwaar onder druk te staan. Er zijn twee fietstochten georganiseerd langs be dreigde natuurgebieden. De tochten komen bij elkaar aan het havenhoofd van Maassluis bij de Bur gemeester van Lelykade. De eerste fietstocht start om 11 uur met een ludieke actie op het Marconiplein bij het kantoor van hel Gemeentelijk Havenbedrijf. De tweede fietstocht is beduidend korter en start om 14 uur vanuit het Staelduinse Bos vanaf de parkeer plaats by de Antor.iushoeve, bij de hoofdingang van £iet bos. Groningen - Officier van justitie mr. P. Dorhout heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen twaalf jaar gevangenisstraf en een geldboete vari 200.000 gulden geëist tegen een 39-jarige man. Hij wordt ervan verdacht de leider te zijn van een drugs kartel. De verdachte, die officieel in Groningen woont maar meestal in Rotterdam verbleef, zou van uit Nederland een organisatie hebben geleid die tus sen eind 1989 en medio vorig jaar vele kilo's heroïne en cocaïne vanuit Turkije in ons land heeft geïmpor teerd. De drugs zouden vervolgens zijn doorgesluisd naar Spanje. Zijn winst van zes a zeven ton per jaar liet hij overmaken naar Turkije. De rechtbank doet uitspraak op 4 juni. Door Ben van Haren Vlaardingen - Deskundigen van het ministerie van Landbouw, van de Universiteit Wageningen en erkende entomologen heb ben kort na elkaar hun bewondering uitgesproken over het na tuurbeleid dat in Vlaardingen wordt gevoerd. Het onder aan voering van Ger Davidse door de plantsoenendienst ingezette ecologische groenbeheer trekt nationale belangstelling. Uit een recente publicatie van in sectenkenner Aiïe Koster blijkt, dat zon aanpak het uitsterven van grote soorten insecten kan voorkomen en de terugkeer van verdwenen soorten mogelijk maakt. Het op vrijwilligers draaiende Vlindercentrum Vlaardingen van Willem Mak heeft hiervoor de af gelopen twee jaar de bewijzen ge leverd. Het resultaat is zo verbluf fend, dat er een vervolg komt waarin alle insecten worden be trokken. Zaterdag wordt de basis gelegd voor die uitgebreidere aanpak. Insectenliefhebbers van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV) en Mak zullen dan een insecten- werkgroep oprichten, die ook de aanwezigheid van libeile, sprink hanen, vliegen, hommels en ke vers tot studie maakt. Internatio naal erkende deskundigen zoals N.W. Elffrich, A. Koster en J.A.W. Lucas hebben hun medewerking al toegezegd en kenners als Ro nald Jacobs en Ben van As doen er ook aan mee. In stadsgebieden blijken veel in secten, die verloren gewaand wa ren, best te kunnen gedijen. Be langrijk hiervoor is echter, dat niet rücksichtloos verdelgings- middelen, grasmaaiers en andere technische middelen worden ge hanteerd maar weloverwogen het stedelijk groen wordt bijgehou den. De Broekpolder is de basis geweest voor een project, waar mee het nut van dit ecologische groenbeheer kon worden aange toond. Willem Mak is daar met enige steun van de gemeente twee jaar geleden begonnen met een een voudig vlinderproject nadat uit onderzoek van de Universiteit van Wageningen bekend was ge worden, dat over heel Nederland van de oorspronkelijke negentig soorten dagvlinders er in korte lijd tien waren verdwenen en 25 andere soorten op het punt van uitsterven stonden. „Dat wil dus zeggen, dat dan een derde van de soorten het loodje hadden ge legd," zegt Mak. Inmiddels blijkt dat verdwenen soorten, die door hem en zijn me dewerkers zijn uitgezet het in de Vlaardingse biotoop goed doen. ,.Toen wij begonnen, telden we 17 soorten. Vervolgens hebben we vastgesteld dat zeker nog tien soorten hier ook zouden moeten kunnen leven en van een aantal hebben we eieren en rupsen ver zameld, hier uitgezet en van het noodzakelijke eten voorzien. Ze blijken te overleven. Ons project is dus geslaagd. Andere insecten kenners hebben dit erkend en zijn nu ook enthousiast voor onze werkwijze." Het Natuur- en Milieu-centrum 't Hof aan de Hofsingel 80 in Vlaar dingen houdt zondag een groen- dag. Daarop zal ook het Vlinder centrum aanwezig zijn. Verder vinden er vogelexcursies plaats en geeft de plantsoenendienst ad- Door Sander Sonnemans Schiedam - Het verleden maand ingestelde rijverbod voor het vrachtverkeer in het Schiedamse centrum wordt massaal gene geerd. Vooral op de Broersvest en de Rotterdamsedijk rijden de vrachtwagens nog steeds af en aan. Bewoners verbazen zich over het feit, dat de politie niet of nau welijks tegen de overtreders van de nieuwe bepaling optreedt. „Met die nieuwe borden in het centrum zou je verwachten dat er wordt gecontroleerd op de nale ving van de gewijzigde verkeers regels. maar ik heb hier nog geen politie-agent gezien," uit een be woonster van de Broersvest haar ongenoegen. „Ze maken me ook niet wijs dat al die vrachtwagens die hier voorbij rijden een onthef fing hebben. Zou dat wel zo zijn dan hebben heel wat chauffeurs een vergunning. En in dat geval vraag ik me af waarom ze die bor den langs de weg hebben gezet." Steekproeven op verschillende momenten van de dag wijzen uit dat het er in de avonduren vrijwel rustig aan toe gaat, maar 's och tends vroeg en in de middaguren lijkt er nog niets veranderd. Dins dagochtend tussen half acht en half negen werden er op de Broersvest 24 vrachtwagens ge teld, gistermiddag tussen twaalf uur en half een waren het er IS en woensdagavond trokken er van tien tot elf uur 14 vrachtwagens over de Rotterdamsedijk. Het grootste deel van de chauffeurs die op bovengenoemde tijdstip pen via de Broersvest door het centrum reden, sloeg de Buiten havenweg op, Proces verbaal „Ik heb gezien," zegt een bewo nervan de Rotterdamsedijk, dat er twee buitenlandse vrachtwa gens door de politie werden bege leid zonder dat ze een proces ver baal kregen." Zijn vrouw beweert dat als ze 's ochtends tussen zes en zeven uur de honden uitlaat het vrachtverkeer haar aan weer zijden van de Rotterdamsedijk Nog altijd rijden er tientallen vrachtwagens per dag over de Broersvest. Foto Gerat de Heus/Roei d veelvuldig voorbij rijdt. De politie erkent, dat er 2eker nog niet streng tegen het vrachtver keer in het centrum wordt opge treden. „We kunnen daar geen agenten permanent laten pos ten," zegt een woordvoerder van de politie. „We zijn wel bezig met het bedenken van een manier om de auto's die ontheffing hebben voor ons herkenbaar te maken. Een sticker op de voorruit zou een idee kunnen zijn, maar we zijn er nog niet helemaal uit. Tot op he den hebben 65 bedrijven een ont heffing om met hun vrachtwa gens in de binnenstad te komen." „De vrachtwagenchauffeurs mo gen eerst nog even wennen," ver telde wethouder Chris Zijdeveld toen hij een dikke maand geleden het eerste verbodsbord onthulde dat vrachtverkeer uit de binnen stad moet weren. Want het geval wilde dat juist op het moment toen hij het doek van het ver keersbord trok er op enkele me ters afstand een vrachtwagen pas seerde. „Het is natuurlijk niet zo dat het zware verkeer ineens uit de binnenstad is verdwenen," voegde de wethouder er destijds aan toe. Welke tijdslimiet er aan het gewenningsproces is verbon den, liet hij in het midden. Veel chauffeurs zouden ook om andere redenen in aanmerking kunnen komen voor een bekeu ring. Sómmigen rijden veel te hard en er zijn er zelfs bij die om de file voor de verkeerslichten op de Koemarkt te ontwijken, de trambaan gebruiken. Met de grootst mogelijke moeite wringen ze zich een weg langs de terrasjes van de Amsteibron en het Vier kantje. „Dat is toch niet normaal," mop pert een voetganger bij een derge lijk tafereel. „Als je hier wilt over steken moet je echt op je hoede zijn. Personenauto's willen nog wel eens stoppen maar de vracht wagens hebben gewoon lak aan je. Als je niet oplet rijden ze je hier zo uit je schoenen." Een dagje zwaaien met het bon nenbokje op de Broersvest zou voor de Schiedamse politie een goudmijntje betekenen. De stoep naast de trambaan staat bijna da gelijks vol met geparkeerde au to's en aan de overkant voor de ta baksspeciaalzaak wordt de bus halteplaats te pas en te onpas ge bruikt door automobilisten die even een krantje of een pakje si garetten halen. Er wordt zelfs niet geschroomd om de auto op het midden van de weg of de stoep te stallen. De bus moet regelmatig op de rij weg blijven staan om de passa giers in te laten stappen met de nodige verkeersopstoppingen en onveilige situaties vandien. Vlaardingen - Het programma in de Stadsgehoorzaal start het nieuwe seizoen traditiegetrouw met een open huis. Belangstellen den kunnen op 28 september be kijken hoe het theater tijdens de zomerstop is opgeknapt. Deze zo mer worden er nieuwe stoelen ge plaatst, wordt er geschilderd en komt er nieuw meubilair. Ook krijgt de gevel een opknapbeurt. Er komen meer ramen in het pand en de hoofdingang wordt verplaatst. Op 29 september is de eerste voor stelling te zien. Het Historisch Dansgezelschap Volta zal in het kader van het dansproject Dans op Drift de spits afbijten. In totaal zullen er het komende seizoen dertien dansgroepen in E' "hea ter optreden. Het theaterpro gramma is dit jaar niet alleen an ders door de vele dansvoorstellin gen; ook zal het theater veel aan dacht besteden aan eigentijds theater. In de week van 10 tot en met 17 oktober worden er tijdens het Ei gentijds Theater Festival door verschillende groepen in totaal vijf voorstellingen gegeven en ook later in het seizoen is er baan brekend taleut te bewonderen. En evenals het vorige seizoen staan er overdag ook weer verschillen de programma's op de agenda. De succesvolle musical Tsjechov en een optreden van Toon Hermans vallen op in het programma-aan bod. Toon Hermans is sinds jaren niet meer in Vlaardingen geweest en kaarten voor Tsjechov waren gedurende dit seizoen steeds uit verkocht. Voor de abonnementen van het komend seizoen geldt geen kor tingspercentage meer. Daarvoor in de plaats geeft de Stadsgehoor zaal tegoedbonnen weg. Voor een abonnement op zes voorstellin gen wordt een tegoedbon voor een film in de filmzaal weggege ven. Een abonnement voor twaalf voorstellingen levert een tegoed bon voor een voorstelling in zaal de Harmonie op. Voor een abon nement op achttien voorstellin gen deelt het theater een tegoed bon voor een theaterdiner uit en meer dan vierentwintig voorstel lingen betekent een tegoedbon voor een bezoek aan een voorstel ling in de Harmonie en een thea terdiner. De abonnementen moe ten voor 28 september worden be steld. Schiedam - Wordt er op de Schiedamse scholen voorlichting gegevens over Aids? En hoeveel aandacht wordt er besteed aan ho moseksualiteit? Dit zijn enkele van de vragen die de adviescom missie homo en lesbisch emanci patiebeleid heeft voorgelegd aan de Schiedamse onderwijswereld. Een concrete aanleiding voor de enquête onder de basisscholen en het voortgezet onderwijs is er niet. Wel heerst de indruk dat ho moseksualiteit op school een moeilijk bespreekbaar onderwerp is, en dat leerlingen en leerkrach ten daardoor problemen kunnen ondervinden. „Homoseksuele leerkrachten verbergen vaak hun geaardheid, en leerlingen met ho moseksuele gevoelens (5 tot 10 procent van de totale schoolbevol king) zullen die zelden kenbaar maken. Ondertussen zitten ze wel met de vraag hoe ze aan hun ge voelens uiting kunnen geven," al dus de brief van de commissie aan het onderwijs. De commissie is tot nu toe slechts één praktijkgeval ter ore geko men. Dat betreft een leerling wiens moeder lesbisch is en die daarmee op school wordt gepest. „Omdat kinderen een lesbische moeder raar vinden," zegt Mar griet van Slochteren, ambtelijk secretaris van de adviescommis sie. De commissie is benieuwd naar de resultaten van de enquête. Ge vreesd wordt dat niet alle scholen even enthousiast zullen reageren. Verwacht wordt dat vooral de bij zondere {protestants christelijk en katholiek) scholen terughou dend zullen blijven. Schiedam - Plaatselijke CDA- leden die zich zelden of nooit op vergaderingen vertonen, zijn deze week door de Schiedamse partijtop in de gelegenheid ge steld toch hun mening te geven over uiteenlopende zaken. On der de circa 330 leden is een en quête verspreid met tien vragen over de locale en landelijke poli tiek. Samensteller Theo Schoenma kers geeft toe dat er geen enkele lijn zit in de vragen over onder meer defensie, de belastingen, de uitkeringen, migranten en ontwikkelingshulp. Willekeur blijkt ook uit het ter sprake brengen van de samenwerking met.de PvdA in het kabinet, de waardering voor het Schiedam se college (PvdA, D66 en Groen Links) en de rol van de Schiedamsf pers ("Vindt u dat u uit de pers een goed beeld krijgt van wat het CDA in Schiedam doet?') „Het leuke is juist dat het eigen lijk nergens over gaat," vindt Schoenmakers. „We willen ge woon graag weten wat onze le den over bepaalde zaken den ken. Gekozen is voor onderwer pen die op dit moment in de be langstelling staan." Ongeveer tien jaar geleden hield het CDA een soortgelijke enquête onder de eigen leden. Schoenmakers is benieuwd of er bij vergelijking van de twee uit slagen verschuivingen zijn waar te nemen in het christen-demo cratisch denkpatroon. „Wie weet komt er net als tien jaar ge leden uit naar voren dat we een rechtse achterban hebben, zoals een krant indertijd schreef." Schiedam - Een Japanse ca meraploeg heeft dinsdag en woensdag in Schiedam filmopna men gemaakt voor een aantal do cumentaires over het milieu. De documentaires houden verband met de internationale conferentie over het milieu, die deze zomer in Brazilië wordt gehouden. De belangstelling van de ca meraploeg ging in Schiedam vooral uit naar de energiezuinige woningen in Spaland en naar het openbaar vervoer. De makers wil len het Japanse publiek laten zien dat gemeenten en burgers op be trekkelijk eenvoudige wijze veel aan verbetering van het milieu kunnen doen. Op de agenda van de Japanse filmploeg staan ook bezoeken aan enkele andere Nederlandse ste den. Daarnaast worden opnamen gemaakt in de Verenigde Staten en in enkele Aziatische landen. Schiedam - De westelijke buis van de Beneluxtunnel is gisteren lange tijd gesloten geweest nadat een vrachtwagen pal voor de in- gang was gekanteld. Het ongeluk gebeurde om half tien. Juist toen de vrachtwagen vanuit de rich ting Schiedam de tunnel wilde in duiken, brak de aandrijfas van het voertuig af. De as boorde door de brandstoftank, waarop een grote hoeveelheid dieselolie de tunnel inliep. Als gevolg van de uren durende stremming ont stond een file met een lengte van tien kilometer. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren drie Schiedam mers aangehouden op verden king van handel in hasj en in ver band met het bezit van een revol ver, munitie en audio-apparatuur. In eerste instantie viel de politie een pand in de Nicolaas Beets- straat binnen. Daar werden vijf personen aangetroffen. Een 19-ja- rige bezoeker bleek hasj bij zich te hebben. De beheerder van het pand, een 23-jarige Schiedam mer, werd eveneer hou den wegens hasjbez. ille gaal verkopen van dram-.. Op basis van de informatie van de verdachten viel de politie later een pand op het Dr. Wibautplein. binnen. Daar trof de politie een kilo hasj, weegapparatuur. een re volver en een flinke hoeveelheid audio-apparatuur aan. Volgens de aanwezigen in het pand aan de Nicolaas Beelsstraat trad de 24-ja- rige bewoner op als leverancier. Vlaardingen - Een dronken auto mobilist heeft gisteravond bij twee botsingen drie auto's be schadigd. Na een bachanaal stap te de 52-jarige Vlaardinger even na achten in zijn auto in de Ha venstraat. Reeds bij het uitsteken ramde de man tegen een gepar keerde auto, maar dit vormde voor de chauffeur niet het sein om zijn auto langs de kant te zet ten. Korte tijd later botste de Vlaar dinger op de Burgemeester Heus- denslaan op de achterkant van een personenauto. Door de klap werd dei'e personenauto tegen een derde auto geduwd. Bij de ademanalyse werd het hoge alco holpromillage van 3,0 geconsta teerd. Vlaardingen - Ook fietsers kun nen elkaar flink letsel veroorza ken. Dat bleek gisteren maar weer eens op het smalle Deltapad. Daar moest een 36-fietser uit Maassluis uitwijken toen twee hem tegemoetkomende fielsters de bocht te ruim namen. Om een aanrijding te voorkomen week de Maassluizer uil en kwam in de berm tegen een boom terecht. Daarbij liep hij enkele kneuzin gen en schaafwonden op. Ter con trole werd hij naar het Holy Zie kenhuis gebracht. Ook op de Rotterdamsedijk :n Schiedam zijn gistermiddag twee fietsers mei elkaar in botsing ge komen. Een 76-jarige Vlaardin ger s en een Poolse man reden elkaar in de wielen waarna de Pool met letsel opgenomen moest worden in het Holy-ziekenhuis. De oorzaak van de aanrijding is nog niet bekend. Vlaardingen - Een 18-jarige Vlaar dinger heeft gistermiddag in de Aalkeet Binnenpolder rake klap pen opgelopen. De jongen, die verwondingen aan zijn neus en gebit op liep, werd naar zijn zeg gen zondereen enkele aanleiding gemolesteerd in de omgeving van de surfplas. Van de daders ont breekt elk spoor. Schiedam - Vier jongens die gis teravond rond 21.15 uur aan de Marconiweg voor overlast zorg den zijn ter afkoeling meegeno men naar het politiebureau. Ze negeerden waarschuwingen van de politie en lieten zich verbaal niet onbetuigd. Scheldend en duwend dreigden ze met kapotgeslagen bierflessen waarop de agenten het viertal in de politiewagens werkten en de mannen afvoerden naar het bu-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2