Rotterdam 13 Swingende zorgsector is vooral 'BOOS' Keet van Oud naar het Witte Dorp 'We zijn regeringsbeleid spuugzat; we moeten 'Den Haag' de les leren' Acties nemen toe Boogie, blues en publiek rond de Oude Haven 'Burgemeester, bedankt' Nieuwe filterkelder voor Visserijmuseum Vijf extra cellen voor overvallers Weduwe Allende onthult plaquette Geen sekshuis 'Postbode' blijkt rover Dodelijk ongeval Geen buit voor overval !cr Rotterdams Dagblad Zaterdag 23 mei 1992 Rotterdam - Een delegatie van Rotterdamse taxi chauffeurs heeft gistermiddag op de trappen van het "stadhuis een bedankbrief voor burgemeester Peper ■-overhandigd aan de directeur Algemene Bestuursza ken; Anne Fliemian. Deze nam waar voor de burge- •meester, die met de wethouders op retraite was in Zeeland om in alle rust de regionale ontwikkelingen te bespreken. De chauffeurs lieten weten Peper bij zonder dankbaar te zijn voor de initiatieven die hij heeft genomen, en die er uiteindelijk toe hebben ge leid dat de gevestigde chauffeurs voorlopig van hun 'föpcollega's' af zijn. Om Peper in zijn verdere beleid te sterken werden aan Flierman enkele stickers uit gereikt, die duidelijk maken dat de chauffeurs vier kant tegen pretvergunningen zijn. „Dit is de onwrik bare mening van veruit de meeste chauffeurs," aldus woordvoerder Denny Battem. Het is de bedoeling dat alle chauffeurs met histori sche vergunningen de sticker op hun auto plakken, zodat de klant kan zien of hij al dan niet in een 'pret- wagen' stept. „Onze actie is niet tegen personen gericht," aldus een chauffeur, „maar tegen het fenomeen pretver- igunningen. Ze rijden zwaar onder de prijs. Ze bren gen je voor.honderd gulden naar Schiphol. Dat kan natuurlijk nooit Zo stoten ze ons het brood uit de mond." De actie voor het stadhuis had een vriendelijk karak- ter'. De chauffeurs hadden bewust een kleine afvaar diging gestuurd. Door een eerder incident waarbij 'ce£n klap viel, waren nu veel agenten ingeschakeld om op de gang van zaken toe te zien. Maar dë politie kon met een gerust hart het schouwspel volgen van rijtuigjes, die een charmant trouwpaar met familie aanvoerden. „Een voorbijgangster zei: trouwt er soms een agent dat er zo veel politie op de been is?" Vlaardingen - De dood van de vissen in de aquaria van het Visserijmuseum in Vlaardingen is het gevolg geweest van een te hoog nitraatgehalte in het water. ■Dat is gebleken uit laboratoriumonderzoek van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) te IJ- muiden. Naar de oorzaak hiervan tast men in het duister. In het Filtersysteem en'de rest van de techni sche installatie zijn geen ongerechtigheden aange troffen, zo meldt het museum. Vorige week stierven de tientallen vissen, waaronder een grote, achtjarige rog en moeilijk in aquaria te houden 10de ponen, onverwacht kort na elkaar. Een snelle pogingen om filters te vervangen en in hoger tempo te spoelen mocht niet baten. Inmiddels isDesloten de spoel- en filterkelder van het Visseriimuseum te moderniseren. De technische installatie van de zee-aquaria is na twintig jaar wel aan een opknapbeurt toe, maar tot nog toe ontbraken de middelen hiervoor. Naar aanleiding van het tries- te voorval hebben gisteren het Schiedam Vlaardin gen Fonds en Bouwbedrijf Van der Waal uit Vlaar dingen besloten de modernisering van de spoel- en filterkelder voor hun rekening te nemen. Rotterdam Justitie in Rotterdam heeft vijf extra -. cellen gereserveerd'voor het opsluiten, van overval- Iers. Op die manier moet herhaling worden yoorko- men van de gebeurtenissen in april, toen Justitie drie overvallers moest laten gaan, omdat er in het Huis van Bewaring geen plek voor hen was. Officier van Justitie mr. R. van der Hoeven heeft dit gisteren meegedeeld tijdens de presentatie van de resultaten van het Hoof Coördinatie Team (RCT), dat nu een halfjaar actief is.. Uit die cijfers blijkt dat het RCT zeer succesvol is. Het oplossingspercentage is verdubbeld van 18 naar 33 procent, het aantal roofovervallen op banken, postkantoren,.winkels ën horeca is gedaald van bijna 50 per maand naar 17 in de maand april en de twaalf teams hebben 102 verdachten aangehouden. Volgens mr. Van der Hoeven zyn er sinds april in Rotterdam door ceüengebrek geen verdachten van roofovervallen op vrije voeten gekomen. De zogehe ten 'subcellen' die nu worden vrijgehouden voor overvallers, worden normaal gebruikt om mensen op te sluiten die weigeren boetes te betalen. Het eellenprobleem speelt vooral in Amsterdam en Rotterdam. Er zijn voor verdachten uit die steden 250 cellen te weinig beschikbaar. Nog steeds is het zo dat de celruimte per arrondissement wordt verdeeld, wat tot gevolg kan hebben dat de fietsendief uit Mid delburg wel vastzit, terwijl de bankovervaller uit Rotterdam na de voorgeleiding door de officier van justitie weer vrolijk naar buiten loopt. Projectleider G. Baan van het RCT vindt dat de Randstad meer voorrang moet hebben bij de verde- ling van celruimte. „Het kan.niet zo zijn dat er wel plaats is voor de autodief uil Boerenkoolstronkera- deel, en niet voor de over/aller uit Rotterdam," meent hij. Het Salvador Altènde-centmm {s gisteren ge sloten, maar vergeten wor dt de progressieve, in 1974 vermoorde president van Chili niet Vrijdagmiddag onthulde zijriTS-jarigo weduwe (links, met naast haar een tolk) een plaquette ter nagedachtenis. Dat gebeurde in de Salva dor Allendestfaat in Rotterdam, achter metro- station Capelsebrug. Het Rotterdamse Allen- de-centrum was een toevluchtsoord voor ge duchte Chilenen, maar die functie hoeft het - gelukkig - niet meer te hebben, nu het tijdperk vqn dictator Pinochet voorbij is. Foto ceos Kuiper Rotterdam - De acties in de zorgsector zouden te carna- velsk zijn. te ludiek. Er zou geen enkele dreiging vanuit gaan. Maar volgens de actie voerders zelf is dat flauwekul. Dat althans betoogden zij gis termiddag tijdens een massa le actiebijeenkomst - met volgens de bonden 2600 voor al swingende werknemers - in de Rotterdamse Doelen. De meegevoerde actieborden met daarop teksten als 'Liever plat dan platzak', 'B00$' en 'We zullen doorgaan' waren illustratief voor de roep om hardere vormen van actie. De verscherping van de ac ties zal er volgens voorman Ed de Bruin van de christelijke CFO ook daadwerkelijk komen. „De acties nemen in omvang toe. Ook in scherpte. 'Den Haag' moeten we gezamenlijk de les lezen. De belediging aan ons adres bete kent nog meer actie. Het conflict verhardt. Het kabinet vraagt zelf om hardere acties," stelt hij de po litiek in het vooruitzicht. In en rond Rotterdam zijn tot gis teren 92 acties gevoerd, waarvan 47 in de bejaardenzorg en 45 in de gezondheidszorg. De bonden ver wachten volgende week een aan zienlijke uitbreiding, ook al omdat het kruiswerk zich bij de acties zal aansluiten. Het kruis werk in Rotterdam draait dinsdag in elk geval een zogenaamde zon dagsdienst. Alleen patiënten die hulp niet kunnen ontberen, zul len dan worden geholpen. Een aantal consultatiebureaus i; dins dag gesloten. Op het Zuidplein zal er volgens de bonden tijdens het middaguur een 'harde actie' worden gehouden. Volgens onderhandelaar Adriaan Wirtz van de AbvaKabo is het on denkbaar dat de bonden afzon derlijke CAO's voor bijvoorbeeld verpleegkundigen zullen afslui ten. „Daar staan we hier in de Doelen met z'n alien voor," riep Wirtz tot de actie-scanderende Rotterdam - Niet alleen de werknemers, maar ook de werkgeversor- ganisaties in de zorgsector richten zich tegen het kabinet. In een bo ze brief aan de bewindslieden van Sociale Zaken en Volksgezond heid constateren NZF (ziekenhuiswezen), FWW (welzijnszorg) en VNB (bejaardenoorden), dat de opstelling van het kabinet geen en kel perspectief meer biedt voor een hervatting van het CAG-verleg. Ze waarschuwen, dat de regering daarmee „een onverantwoord risi co neemt voor uitbreiding en verharding van de acties, die ernstige gevaren met zich mee zullen brengen voor de zorg en de dienstverle- ning". Mussen zijn aan vakbondskant de talrijke acties voor begin volgen de v/eek al in kaart gebracht. In deze regio zijn de volgende te ver wachten: Maandag Sint Franciscus Gasthuis: werkonderbrekingen in estafettevorm tussen 07.30 en 16.30 uur; Dr. Daniel den Hoed Kliniek: verpleegkundigen zullen een aantal medische handelingen niet verrichten tussen 8.00 en 17.00 uur; Bejaardenverzorgingscentrum Zuidwijk: verzorgenden zullen geen insuline injecteren; Bejaardentehuis Waelestein: werkonderbreking van 14:30 tot 15.30 uur en staking op de linnenkamer van 07.30 tot 16.30 uur. Dinsdag Dr. Daniel den Hoek Kliniek: verpleegkundigen zullen een aantal medische handelingen niet verrichten tussen 8.00 en 17.00 uur; Ikazia ziekenhuis: zondagsdienst op de röntgenafdeiing van 00.00 tot 24.00 uur; De Harg, Schiedam: zondagsdienst op de afdelingen verzorging, keuken en activiteitenbegeleiding van 07.00-17.30 uur; Bejaardenverzorgingscentrum Zuidwijk: werkonderbrekingen van 10.00 tot 11.00 uur en van 15.00 tot 16.00 uur. De protesterende zorgsector maakte er in de Doelen ook een gezéllige bijeenkomst van. Foto Jaap Rozema zaal, die tot de nok toe gevuld was met medewerkers van instellin gen uit Zuid-Holland en Zeeland. Wirtz herhaalde nogmaals dat het loonbod van 3,5 procent een „fooi tje" is en dat de loonsstijging niet zonder meer kan worden betaald uit het pensioenfonds. „Dat- nooit," benadrukte hij. Popconcert De actievoerdende werknemers uit de gezondsheidssector be klemtoonden in alle toonaarden „het kabinetsbeleid spuugzatste zijn. Maar verder dan een oproep om te komen tot een gezamenlij ke actie in Rijnmond kwam men gistermiddag niet. De meeste ani mo ging toch wel uit naar de twee ingehuurde bands die de pauzes tussen despreekbeurten moesten opvullen. Op de deunen van be kende nummers van onder meer Raymond van het Groenewoud deed de actievergadering ver dacht veel denken aan een swin gend popconcert, inclusief een meedeinende meute en flakke rende aanstekers. Maar ander zijds toch ook gebalde vuisten, handgeklap en regelmatig terug kerende roep om meer actie. „Er wordt steeds gezegd dat de zorgsector geen actie kan voeren, maar hier laten we zien dat wij als één man actie kunnen voeren. Hier staan wij als één blok, dat niet van plan is om zich uit elkaar te laten spelen," constateerde Evert Hulsman van het St. Fran- ciscus-ziekenhuis. Om maar te benadrukken dal het gisteren niet ging om „een melodramati sche aflevering van het Medisch Centrum West". Over de hoofden van verpleeg kundigen heen, zei hij tot de poli tici: „Laten we niet vergeten dat er zonder ons geen zorgsector in dit land kan bestaan. En dat onze patiënten, onze bewoners, uw kie zers zijn." In de wandelgangen zei onder handelaar Wirtz te hopen dat de Tweede Kamer die boodschap zal oppikken. „Volgende week don derdag zal de Kamer waarschijn lijk met de betrokken bewindslie den van gedachte wisselen. Ik denk niet dat de ministers wor den teruggefloten. Maar wellicht zorgt de Kamer voor een opening om dit conflict oplosbaar te ma ken. Zo niet, dan zal het een bik kelhard gevecht worden." PvdA In Haarlem zei voorzitter Cees Vr- ins van de AbvaKabo op een soortgelijke bijeenkomst dat hij geen goed woord over heeft voor de houding van de PvdA in het slepende CAO-eonflict. „Het ver baast mij mateloos dat de Partij van de Arbeid - op kamerlid van Otterloo na - niets van zich laat horen". Vrins wees er fijntjes op dat de PvdA bij monde van het voorzitterskoppel Rottenberg en (oud-vakbondsvoorzitter) Vree man nog onlangs heeft laten we ten dat ze de banden met de vak beweging weer wilden aanhalen en het vertrouwen wilden terug winnen. Vrins: „Waar blijft dan die toenadering? Ik heb nog steeds niets gehoord van mijn grote vriend en tweede PvdA-voorzitter Vreeman." Door Canis Zijlmans Rotterdam - Bij de Rotterdamse Kunststichting hadden ze graag gezien, dat De Keet van Oud bij de Westersingel of het Architectuur Instituut zou ko men. Maar gisteren heeft het college van burgemees ter en wethouders definitief besloten, dat hij komt te staan op z'n oude plek aan de rand van het Witte Dorp. Wethouder ir. P. Vermeulen (Stadsvernieu wing) deed de replica van de fameuze directiekeet van architect J.J.P. Oud, die Rotterdam cadeau kreeg van verfgigant Akzo Coatings, gisteravond op zijn beurt cadeau aan het vernieuwde Witte Dorp- Tot de oorlog deed het gebouwtje, dat bestaat uit twee in elkaar geschoven houten kubussen, dienst als het onderkomen van de schoenmaker en kapper. Als de driehonderdduizend gulden kostende rood, blauw, gele keet volgend jaar wordt herbouwd, zal hij dienst gaan doen als wijkmuseum en toeristische trekpleister. In een tent op het Damloperplein werd, ter ere van de afronding van de stadsvernieuwing en de her bouw van het dorp, een grote show gehouden. Wet houder Vermeulen, die sinds hij toezegde dat. het dorp herbouwd zou worden de erenaam 'Papa van het Witte Dorp' draagt, had nog een cadeautje. Het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) zal in samen spraak met de bewoners een kunstplan voor de wijk opstellen. Het nieuwe Witte Dorp is officieel af en de inspan ningen van gemeentelijke diensten, huisbaas het Gemeentelijk Woningbedrijf Rotterdam (GWR) en bewoners kunnen zich nu gaan richten op het beheer van de buurt en het herstellen van de oude dorps sfeer. Er komt een beheeroverleg. dat een onderdeel is van het Wijk Overleg Beheer (WOB), dat deze zo mer in Oud Malhenesse en Het Witte Dorp wordt ge ïnstalleerd. Vandaag start men al met de aanleg van geveltuint jes. Aan de Barkasstraat komt een speelplaats, het trapveldje aan de Aakstraat wordt aangepakt en op het. centraal gelegen Damloperplein zijn inmiddels 'wipkippen', een tafeltennistafel en een zandbak ver schenen. De actieve bewoners kunnen zich nu volop op het buurtbeheer gaan richten. Drievierde deel van de oude bewoners is uiteindelijk teruggekeerd. Architect Paul de Lev ontwierp 236 moderne drie-, vier-, vijf- en zeskamerwoningen met dezelfde kleuren als het oude dorp van Oud. Al leen de schuine daken moesten er, zeer tegen de zin van de bewoners, af voor meer ruimte in de huizen. En om meer ruimtelijkheid in de smalle straten te creëren, kwam de rode kleur nu onder en ging wit. naar boven. De dorpse structuur bleef intact door het grotendeels handhaven van het oude stratenplan. Vandaag gaal in het Witte Dorp de aanleg van gevel- tuinen van start. Kinderen knutselen met SCRAP. Er is het kindercircus Ravioli, bij buurthuis De Keet in de Aakslraat zijn wedstrijden volleybal en touw trekken en vanavond is er het dansfeest 'The Party Expres' met vuurwerk' op het Damloperplein. De Oude Haven, bij lekker weer toch aide verzamelplaats voor uitgaand Rotterdam, stond gisteravond bol van pu bliek dat uit was op muziek. Het jaarlijkse Boogie Bluesfestival, een initiatief van de verzamelde horeca rond het historische haventje, bracht veie honderden muziek- en terrasliefhebbers op de been. In vrijwel alle cafés van het horeca-buurtje stonden bands en bandjes. De meeste interesse ging echter uit naar de muziek die werd voortge bracht op de vier buitenpodia. De drukte was zo groot, dat het soms moeite kostte aan een biertje te komen. Het festival gaat vanavond verder. Foto Robert Vos/;ohn de Pater Rotterdam - In een artikel in de krant van woensdag 20 mei is ten onrechte de indruk gewekt dat bij de horeca-onderneming aan de Keileweg 10 sprake zou zijn van een sekshuis, De exploitant, de firma All-Air, wijst erop dat daar van geen sprake is. De procedure, die de Stichting Wijkbelangen Keileweg bij de Raad van State tegen de door de gemeente afgegeven vergunning voerde, baseert zich tegen de ves tiging van horeca in het algemeen in dit gebied. Dit om te voorko men, dat de prostitutie zou kun nen uitwaaieren als elders aan de Keileweg wel een seksinrichting wordt gevestigd. Rotterdam - Een 70-jarige bewo ner van de Klein Coolstraat in de Provenierswijk is gistermiddag het slachtoffer geworden van een nep-postbode, die hem van dui zend gulden heeft beroofd. De nep-PTTer bood een postpakket aan. Toen de bewoner aanstalten maakte om te tekenen voor ont vangst, werd hij naar binnen ge slagen en met handboeien gekne veld. Na een lange zoektocht ging de indringer er met zijn buit van door. Rotterdam Tijdens werkzaam heden aan de Spoortunnel is gis termiddag om twee uur een 50-ja- rige bouwvakker uit Almkerk door een ongeval overleden. De man, een shovelmachinist, kreeg een lik van de laadbak van een shovel die zand laadde in een vrachtwagen. Hij was op slag dood. Hij is de tweede werknemer die om het leven is gekomen sinds het werk aan tunnel in april 1987 begon. Rotterdam - Een onbekende man heeft gistermiddag vergeefs ge probeerd om een postagentschap aan de Vlietlaan in Kralingen te beroven. Hij kwam binnen met een geweer en richtte dit op de be heerder, die achter de balie weg dook. Daarna sloeg de overvaller op de vlucht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1