9 Winkeliers bestrijden marktbesluit I Aantal middenstanders stapt naar Raad van State Schiedammers ontbijten massaal op terras Groenelaan Weinig publiek voor interessante muziek fmi h Viam in de pan Zilveren medailles voor melkboer en inspecteur Botsing na achtervolging Hoekse scholen fuseren Afname verkeersslachtoffers levert Schiedam geld op Barricade voor sluipverkeer Schiedamseweg Kolpabad blijft geliefd Auto schept jongetje (8) Ziekenhuis onbereikbaar Gladheid Inbraak aan Zwaluwenlaan Botsing op Holysingel Ruit ingegooid station West Veel inbraken in Maassluis Containerbrand Kraan open, bewoners weg Politie pakt vijf schoppers Rotterdams Dagblad Maandag 25 mei 1992 Een oververhitte frituurpan is gisteravond vermoedelijk de oor zaak geweest van een flinke uitslaande brand in een etagewo- ningaan de Vlaardingse Professor Rutgersstraat. Ervietengeen gewonden. De omliggende huizen liepen rook- en waterschade op. Twee dagen eerder sloeg ook in ei a Potgiete rstraat de vlam in de pan. De bewoner was in slaap gevallen nadat hij een pan met een hamburgertje op het vuur had gezet. Buren, die rookontwik keling zagen, forceerden de deur en blusten de brand. Perso neel van de GGD heeft de man ter plaatse onderzocht in verband met lichte ademhalingsmoeilijkheden. Foto Roei Dijkstra Schiedam/Maassluis - Uit handen van loco-burge meester Aad Wiegman heeft de heer M. J. van Veggel vrijdag de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld gekregen. De heer Van Veggel. die vervroegd uittrad, was 42 jaar werkzaam bij de firma Hoek Loos in Schiedam waar hij vele afdelingen binnen het bedrijf doorliep. Bij zijn afscheid was hij werkzaam als inspecteur van de afdeling Tanks en Installaties. In Maassluis werd de heer J. van der Marei onder scheiden met een zelfde ere-medaille. Mei ingang van 22 mei heeft hij zijn werkzaamheden als zelf standig melkboer na 50 jaar neergelegd. De 65-jarige Maassluizer begon in 3942 in de Rotterdamse melk handel van zijn ouders en nam het bedrijf in 1955 over. Tien jaar later verkaste Van der Marei naar Maassluis. Gedurende tien iaar was hij eveneens actief als se cretaris van de Saneringscommissie in de melkbran- che. Verder heeft hij ook nog een bestuursfunctie be kleed in het Sociaal Fonds Westland en het Overleg Orgaan Wassenaar dat de belangen behartigt van melkverkopers. Een 31-jarige Hagenaar is gistermiddag na een wilde achtervol ging op de Hargalaan in Schiedam uit de bocht gevlogen en te gen een lantaarnpaal geknald. De man, dïeop de hielen werd ge zeten door de politie, werd overgebracht naar het Schieland Zie kenhuis. De Hagenaar werd in eerste instantie in Vlaardingen aangehouden in de omgeving van de Zwaluwenlaan. Volgens de politie gedroeg de man zich verdacht. Hij ging er als een speer vandoor toen de agenten verhaal bij hem gingen halen. De poli tie stelteenonderzoekin naar de antecedenten van de gewonde Hagenaar. Foto Roel Oijkstra Hoek van Holland - Met ingang van augustus 1993 zullen de Hoekse Hillschool en de Lichttorenschool fuseren. De twee scholen varen allebei onder de vlag van de Vereniging voor Protestants-christelijk Ba sisonderwijs in Hoek van Holland. De fusie wordt noodzakelijk in verband met de nieuwe richtlijnen van het ministerie van Onderwijs. In Nederland zijn inmiddels honderden scholen gefuseerd. Hoek van Holland valt wat het leerlingenaantal be treft onder de normen van de gemeente Rotterdam. Dat wil zeggen dat een school minimaal 181 leerlin gen dient te hebben om zelfstandig te kunnen be staan. In het Westland ligt. die norm wat lager, name lijk op 155. Maar tijdens de onderhandelingen bleek het niet mogelijk om Hoek van Holland onder de Westlandse norm te laten vallen. In totaal komt de nieuwe scholencombinatie op ruim 325 leerlingen. „Toen eenmaal duidelijk werd dat het er toch van moest komen, zijn we al pratend ei genlijk steeds enthousiaster geworden,'' zegt een be trokkene. „Beide scholen lopen zeer goed, maar het blijkt toch dat er een heleboel pluspunten zijn wan neer we één school worden.'" Een naam voor de nieuwe school is nog niet bedacht. De Lichttorenschool, een voortzetting van de vroege re School met den Bijbel, bestaat al sinds 1896. De Hoekse Hillschool werd in 1972 in gebruik genomen. Maassluis - In navolging van fo tograaf Pieter 't Hart zijn vijf win keliers uit het centrum van Maas sluis in beroep gegaan tegen de beslissing van de gemeenteraad om de vrijdagse weekmarkt defi nitief op het parkeerterrein ach ter de Nieuwstraat te laten plaats vinden. De middenstanders eisen bij de Raad van State dat het op 7 mei jongstleden genomen raads besluit wordt vernietigd. Volgens de winkeliers is hei besluit onvol doende voorbereid en staat het op gespannen voet met het vonnis dat het hoogste rechtscollege ver leden jaar in de 'Marktzaak' vel de. Het groepje middenstanders wordt aangevoerd door bloemist Leo Leichtenburg. Zij hebben de juridische hulp ingeroepen van advocaat mr. J. A. M. van der San- de. Deze raadsman nam het ook verleden jaar in twee juridische procedures tegen de gemeente op. In september 1991 besliste de gemeenteraad voor het eerst dat de weekmarkt niet meer op de historische Markt zou worden ge houden. De middenstand rond het plein kreeg volgens eigen zeggen te maken met een Hink omzetver lies. De rechter schorste dit be sluit omdat de gemeente haar stap onvoldoende bij de belang hebbenden zou hebben gemoti veerd. Volgens de Raad van State zou een verplaatsing pas kunnen worden gerechtvaardigd na het houden van een zogenoemd koop stromenonder zoek Dit onderzoek is nooit gehouden omdat wethouder Ruud Timmer mans met de Ondernemersfede ratie Maassluis (OFM) een ak koord over het afblazen van de ju ridische procedures heeft bereikt. Hierdoor dringt de OFM niet lan ger aan op het terugplaatsen van de Markt op de historische plek. In ruil draagt het gemeentebe stuur 240.000 gulden bij aan een opknapbeurt van het centrum. Verschillende winkeliers nemen geen genoegen met deze overeen komst, die inmiddels is overgeno men door de gemeenteraad. Per soonlijk voelen zij zich niet ge bonden aan de afspraak, die de Ondernemers federatie Maassluis namens hen heeft gemaakt. De winkeliers geloven niet dat het plaatsen van bloembakken en vlaggemasten voldoende zal zijn om de klanten terug te winnen. Verder zijn de protesterende win keliers hoogst ontevreden over de toezeggingen over het aantal par keerplaatsen in het centrum. Koopstromen In eerste instantie had het be stuur van de OFM de achterban gemeld, dat er als onderdeel van de opknapbeurt dertig parkeer plaatsen in het centrum zouden komen. De informatie is op zich correct, maar wethouder Jan Storm had vergeten te melden dat de nieuwe plaatsen worden aangelegd op het terrein, waar nu reeds 27 automobilisten hun voer tuig kunnen stallen. Advocaat J. A. M. van der San de heeft aangekondigd, dat hij in de procesgang niet langer zal aan dringen op het houden van een koopstromenonderzoek. „Het gemeentebestuur heeft haar kansen voorbij laten gaan. Na mens mijn cliënten ga ik aandrin gen op een onmiddellijke terug keer van de Markt naar de oude plek. Het raadsbesluit komt naar onze mening opnieuw voor schor sing in aanmerking. Met minder nemen wij geen genoegen." Door Nathalie Lans Schiedam - „Wil jij mij de pin dakaas even aangeven?" „Ja, dat is goed. Wil jij dan gelijk even de boter doorgeven?" Het is een hele organisatie om vijfhonderd mensen aan één ont bijttafel te krijgen, maar het kan. In de Groenelaan in Schiedam schoven zaterdagochtend vijf honderd mensen aan tafel om de dag met een uitgebreid ontbijt te beginnen. Het merendeel van de tafelgenoten at in pyjama. Som migen verschenen uit gemak zucht in nachtkleding, anderen omdat zij mee wilden dingen naar een VlP-weekeinde. De Bewoners Vereniging Schiedam Zuid, winkeliers en de campagne Schiedammers van overal en nergens die het open lucht-ontbijt organiseerden loof den een prijs uit aan degene die het orgineelst aan het ontbijt ver scheen. Een man in een ouder wetse kanten nachtjapon met slaapmuts op en een reuze speen om zijn nek kreeg van de jury de prijs voor de leukste uitdossing. Bovendien kregen veel kinderen in pyjama een prijsje. Het ontbijt was gezellig en goed verzorgd. De zon straalde en er liepen tientallen mensen te be dienen. Het leek wel een vakantie waar in een chic hotel op een ter ras de dag begon. Verse broodjes, jus d'orange, fruit, melk, kaas, olijven, een eitje, alles was er te vinden op tafel. Er lag zoveel lek kers op dat mensen, terwijl zij een praatje maakten met hun buurvrouw of buurman, bleven doorgaan met eten. Er zat zelfs ie mand aan tafel die zei: „Volgens mij is dit voor de eerste keer in De Schiedammers zaten zaterdagmorgen gezamenlijk en soms in opvallende uitdossingen aan de rug'te keren naar het feest in de mijn leven dat ik ontbijt." Het was een gezellig begin van de dag. Toen de meeste mensen na een uur waren uitgegeten pakten zij hun stoel op - die moesten ze zelf meenemen - en liepen naar huis. Sommigen gingen direct boodschappen doen. Zo liepen er twee oude dames langs de tafels waar mensen nog natafelden en schoven alles wat nog eet- of drinkbaar was in een grote tas. Ze konden alles gebruiken. Koekjes, melk. pap, halve potjes jam. Zij hadden ontbijtspullen ingeslagen waarmee ze een jaar vooruit kun nen. Anderen gingen zich thuis wassen en omkleden om weer te- Gorzen. Na het ontbijt bleef het namelijk gezellig in de Groene laan. Kinderen verkochten rommeltjes, er was een draaimo len, er reed een treintje door de wijk, het regende hagelslag en Mickey Mouse schudde handjes. John de Wolf verkocht voetballen O nt b ijttaf e IFoto Roel Dijkstra met handtekeningen, waarvan de opbrengst naar Gorzenees Theo Geeve ging. Theo is gehandicapt en heeft, wil hij aan de top blijven, een nieuwe rolstoel nodig. Hel geld dat de andere Gorzenees voor hem inzamelde, gebruikt hij voor de aanschaf van zijn nieuwe rolstoel. Door Carel van der Velden Vlaardingen - Enkele bekende namen ontbraken zaterdag op het appèl, maar toch hebben Vlaar- dingers uitgebreid kennis kun nen maken met de compositori sche kwaliteiten van hun stadge noten door de eeuwen heen. Niet veel mensen grepen de kans, want met name bij de muzikale activiteiten op de toch zo zonnige Markt bleef het akelig stil. De niet-strandgangers konden zich overtuigen van het feit dat Vlaar dingse muzikanten van alle markten thuis zijn. De Vlaardingse muziekdag werd gehouden ter ere van het 25-jarig bestaan van de Historische Ver eniging Vlaardingen. De keus voor muziek uit de Haringstad door de eeuwen heen vormde een origineel gegeven, want een oud heidkundige club is bij een spe ciale gebeurtenis al gauw geneigd aandacht te vragen voor stoffelij ke zaken als oude pandjes. Typisch Vlaardingse muziek be staat wellicht niet, maar inwoners van de haringstad hebben zich door de eeuwen wel laten inspire ren tot het schrijven van onder meer patriottische liederen, carii- lonmuziek, stukken voor koor, musicals, klassieke stukken, jazz. orgelmuziek en Nederlandse luis terliedjes. Na enige navorsingen hebben Ron Boers en Ton Stolk zestig re levante Vlaardingse componisten gevonden. En de lijst is allerminst compleet, schrijven zij. Maar met wat beter navragen was het vast j). Vlaardingers hebben prachtige muziek gemaakt, maar er kwa men er zaterdag niet veel naar luisteren. Het bleef stil op de Markt, Foto Roel Dijkstra niet moeilijk geweest om de lijst aan te vullen met een tiental pop musici die zelf hun nummers schrijven. De opvallendste lacune in de lijst is wellicht de naam van Olaf Blaauw, inclusief de leden van zijn groep Sinister Street. Van de ze symfonisch getinte popgroep verschijnt op korte termijn we reldwijd een CD. die uitsluitend eigen stukken bevat. Sinister Street was er zaterdag niet bij en wél door Boers en Stolk erkende levende componisten als Fred Pieck, The Amazing Stroop wafels, Dolf van der Linden en Cornelis Pons deden zaterdag eveneens niet mee. Dat had voor al te maken met het krappe bud get van de organisatie. Dat geldgebrek bood ook voorde len. Zo zag de veelzijdige bassist Henk de Ligt zich gedwongen een deel van zijn grote band Lynda's Day Off thuis te laten. De door gaans uit acht leden bestaande groep speelde nu gehalveerd een verrassend akoestisch setje voor anderhalve kip en een paardekop. Organisator Ton Stolk begreep er ook niets van: „De jeugd had lek ker kunnen swingen en dan daar na naar het café. Maar ze zijn er niet." De grote regelneef van het festi val trof het zelf beter. De marme ren hal van het stadhuis was rede lijk gevuld toen hij onder meer met klarinettist Jan van der Zvvan enkele klassiek getinte stukken van eigen hand liet horen. De goede akoestiek van de zaal droeg zeker bij aan het succes. Ook Stan en Roland Stolk deden hun voordeel met de lichte galm van het zachte marmer. „Het is geen familie," nam Ton Stolk in zijn aankondiging reeds de ver denking weg dat hij bloedverwan ten aan een engagement had wil len helpen. Het excuus was overbodig, want de broertjes Stolk hebben op ei gen kraehi reeds hun muzikale kunnen bewezen. Stan, die als bassist van Flairek al eens een Gouden Harp won, ontpopte zich als schrijver/vocalist van melan cholische liefdesliedjes. Eveneens begeleid door Roland Stolk deed zangeres Eva Zeijlstra met haar welluidende stem iets vergelijkbaars. Het optreden vormde een interessant contrast met bijvoorbeeld de gemengde koren, die in de St Johannes de Dooperkerk muziek van onder meer Henk en Jurriaan Govaart ten gehore brachten. Er werd ook 'vergeten' muziek tot leven gewekt. Zo was daar het pa triottische De Eer Der Vlag van Nederland van Abraham Brui ning van den Bergh. Dit uit de 19e eeuw stammende loflied op de slag om Den Briel zou naast het Wilhelmus zo kunnen worden op gevoerd tijdens de jaarlijkse Geu- zenherdenking. Schiedam - De verdere daling van het aantal verkeersslachtof fers in 1989 ten opzichte van voor gaande jaren heeft Schiedam in 1990, evenals in voorgaande ja ren. een zogenaamde resul taatpremie opgeleverd. Voor de besteding van het bedrag. 55.000 gulden, zijn door de dienst Ge meentewerken bij het college van burgemeester en wethouders al verschillende voorstellen gedaan. Op het verlanglijstje staan adem- analyse-apparatuur. programma tuur en databestanden voor het bewerken en analyseren van ver- keersongevallengegevens en snelheidsremmende maatregelen in verschillende delen van de stad. Voor wat betreft de ademanalvse- apparatuur (22.500 gulden) wil men elk wijkteam van de politie uitrusten met een apparaat waar mee alcoholcontroles kunnen worden uitgevoerd. Omdat de venver king en analyses van verkeersongevallengegevens en het invullen, van de ongeval- formulieren nog altijd met de hand worden gedaan, is de aan schaf van compuler-apparaluur (16.000 gulden) wenselijk, Voor de verkeerstechnische maatregelen die hi er en daar in Schiedam moe ten worden genomen om de snel heid waarmee motorvoertuigen in de woonomgeving rijden te verlagen, is 16.500 gulden geop teerd. Schiedam - Het deel van de Schiedamseweg lussen de Prin ses Beatrixlaan en de Zwaluwlaan in Schiedam kan binnenkort niet meer worden gebruikt als door gangsroute voor het sluipverkeer. Ter hoogte van de Hargsingel en de weg naar het rioolgemaal wordt de Schiedamseweg door middel van een afgebakend fiets pad afgesloten voor doorgaand autoverkeer. Op dat punt gaan de twee rijbanen over in een smalle doorgang die alleen toegankelijk is voor fietsers en bromfietsers. De laatste jaren wordt de Schiedamseweg meer en meer gebruikt door bewoners en bezoe kers van de nieuwe wijk Spaland die de verkeerslichten op de Churchillweg willen vermijden. Door het toenemende verkeer werd de Schiedamseweg er niet veiliger op. Voor de leerlingen van basisschool het Windas aan de Nachtegaal laan en de kinde ren van kinderdagverblijf Honkie Ponk, dat is gevestigd aan de Schiedamseweg, vormde het oversteken vaak een gevaarlijke onderneming. Buurtbewoners startten vorig jaar een handteke ningenactie die aanvankelijk niets opleverde. Nu de kogel dan eindelijk door de kerk is haalt men aan de Schiedamseweg op gelucht adem. Het college heeft bij de aanpak van de Schiedamseweg ook de be woners betrokken, Met een brief die huis-aan-huis werd verspreid, werden enkele maatregelen aan de hand gedaan waarop kon wor den gereageerd. Nagenoeg una niem kozen de bewoners voor een totale afsluiting. Naar aanleiding daarvan werd besloten een zoge naamde 'knip' aan te brengen die de doorgang voor autoverkeer blokkeert maar door middel van verwijderbare paaltjes wel als 'uitrukroute' door de brandweer kan worden gebruikt. Met de ver andering is 22.000 gulden ge moeid. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft zaterdagnacht vier Vlaardingers in de leeftijd van 18 tot 20 jaar van het terrein van het Kolpabad gehaald. Het kwartet kreeg een proces-verbaal. Vlaardingen - In de Cronjestraat in Vlaardingen is zaterdagmor gen een 8-jarige jongetje geschept door een personenauto. De knaap was tussen twee auto's door de weg opgeschoten. Vlaardingen - Het Holy-Zieken- huis is vrijdagmiddag enige tijd telefonisch onbereikbaar geweest vanwege een kapotte PTT-kabel. Ook de directe lijn met de Centra- Ie Post Ambulance Vervoer was defect, waardoor spoedritten niet konden worden gemeld. De poli tie heeft voor een tussenpost ge zorgd, zodat toch nog onder meer een ambulance met couveuse kon worden besteld. De storing duur de iets meer dan twee uur. Schiedam - Op de oprit van de A4 aan de Vlaardingerdijk heeft een tankauto vrijdagavond laat olie verloren, waardoor gladheid ont stond. Rijkswaterstaat ruimde één en ander op. De oprit was en kele uren buiten gebruik. Vlaardingen - Met een koevoet is dit weekeinde de voordeur open gebroken van een woning aan de Zwaluwenlaan. Geluidspparatuur en geld werden gestolen. Vlaardingen - Op de Holysingel is gisteravond een 39-jarige Vlaar dingse automobilist in botsing ge komen met een auto, die kwam uit de Frederik Hendriklaan en werd bestuurd door een 26-jarige stadgenoot. Eerstgenoemde is naar het Holy-Ziekenhuis ge bracht. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft zaterdagavond een man opgepakt die op NS-station Maassluis West een ruit had inge gooid. Getuigen hadden voor een signalement gezorgd. Maassluis - In zeven woningen in Maassluis is dit weekeinde in gebroken. Dat gebeurde aan de Populierendal, de Zuidbuurt, het Prinses Julianaplanlsoen, de Me rellaan, de Burgemeester Wesse- linkstraat. de Zwaluwstraat en de Tooroplaan. Er is onder meer ge luidsapparatuur gestolen. Schiedam - In een container aan de Prinses Beatrixlaan in Schiedam is zondag een brand ontstaan, die vermoedelijk is aan gestoken. De brandweer bluste het vuur. In de Willem de Zwij gerlaan woedde nog een binnen brandje dat door de bewoner zelf werd geblust. Schiedam - Bewoners van de Aleidastraat in Schiedam hebben zondagmiddag overlast gehad van water. Bovenburen hadden de kraan open laten staan, de stop in de afvoer laten zitten en waren vertrokken. Beneden kwamen plafondplaten naar beneden en liepen meubels schade op. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft vrijdagnacht op de Westhavenkade vijf Vlaardingers aangehouden die even eerder een 23-jarige stadgenoot hadden ge schopt nadat deze eerst in de Van Riebeeckstraat was gedwongen van zijn fiets te stappen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1