Waterweg 13 Zorg aan huis voor zestig ouderen Pizzabakker aast op pand van buurman Nieuwe tekorten project Roellstraat Woningbeheer hakt zichzelf in mootjes Nieuwe aanpak van urgente gevallen in Schiedam DE KICK VAN PEUGEOT -siN- Raad praat weer over 'extraatje' Beukenhof op stap Schiedam wordt jonger De Dijk komt niet Jongen bespoten met urine Brand in schip Hard gereden, boete van ƒ750 TWEEWIELERPALEiS VAN RIETSCHOTEN mFABER steden ilaiili Bijenzwerm Vechtpartij Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 mei 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Vlaardingen - De Vlaardingse gemeenteraad buigt zich opnieuw over het 'extraatje' voor de wethou ders. Eerder werd een voorstel van het college van burgemeester en wethouders ingetrokken toen dreigde dat de raad het zou verwerpen. Het college wilde zichzelf een belastingvrij bedrag van zo'n zevenduizend gulden per wethouder toe kennen. Dat geld zou nodig zijn om onder meer con gressen te kunnen bezoeken en cursussen te volgen. Het college had zichzelf hierbij de maximaal toege stane vergoeding toegekend. De gemeenteraad vond dat te gortig. En toen het ver zet serieuze vormen kreeg, trok het college het voor stel in om het te vervangen door een regeling die ge lijk is aan die voor de raadsleden zelf. Die houdt in dat er jaarlijks ƒ3414 kan worden opgemaakt voor de genoemde extra zaken. Voor het college komt daar bij dat meerkosten gede clareerd kunnen worden. Onbeperkt. Vlaardingen - De leerlingen van de openbare basis school De Beukenhof uit de Vlaardingen Oostwijk die les krijgen aan de Binnensingel verhuisden woensdag allemaal naar het onderkomen van dezelf de school bij de Parkweg. De lokalen aan de Bin nensingel kunnen voorlopig niet gebruikt worden omdat de school aldaar een nieuw gebouw krijgt. Als dat klaar is, is het onderkomen aan de Parkweg over bodig geworden en kunnen daar huizen worden ge bouwd. Zo verhuizen dus kinderen van het ene naar het an dere school gebouw, on der begelei dingvan dejuf wandelend over straat. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het inwonertal van Schiedam is niet al leen aan het groeien - dit jaar werd de grens van 71.000 gepasseerd de bevolking is ook bezig aan een opvallende verjonging. Terwijl het aantal oude ren door verhuizing naar andere steden sterk af neemt, worden opmerkelijk veel kinderen geboren. Zoveel, dat de basisscholen te maken hebben met een forse toename van het aantal leerlingen. Dit jaar zijn dat er 500 a 600 meer dan medio de jaren tachtig. Tussen 1982 en 1986 werden in Schiedam 3513 kin deren geboren. In de periode tussen 1987 en 1992 wa ren dit er 4288, Dat komt neer op een stijging van 22 procent. De stijging in de tweede helft van de jaren tachtig ligt boven het landelijk gemiddelde. Volgens de afdeling onderzoek en statistiek op het Schiedamse stadskantoor zijn vooral Nederlandse gezinnen verantwoordelijk voor het grote aantal ge boorten. Migranten, die doorgaans grotere gezinnen hebben, nemen maar een beperkt deel van de ge boortegolf voor hun rekening. Een sluitende verklaring voor de snelle bevolkings groei hebben de Schiedamse statistici niet. Duidelijk is alleen dat zich eenzelfde verschijnsel voordoet in Rotterdam en in enkele andere grote steden. Naar verwachting zullen er in Schiedam geen nieu we scholen gebouwd hoeven te worden om de groei op te vangen. Er zit nog voldoende rek in de onder wijscapaciteit, die jarenlang met een teruglopend ^aantal leerlingen te maken heeft gehad. Alleen in de nieuwbouwwijk Spaland is ruimte voor nieuwe scho len. Tegelijkertijd met de verjonging aan de onderzijde, is de top van de bevolkmgspyTamide langzaam aan het albrokkelen. De groep 65-plussers groeide de af gelopen 8 jaar met 7,5 procent, maar de laatste twee jaar was de toename nog slechts beperkt. Omdat de groep tussen 50 en 64 jaar al tien jaar slinkt, lijkt het volgens de statistici zeer waarschijnlijk dat de groep tussen 65 en 79 jaar nauwelijks meer zal groeien en op den duur zelfs zal afnemen. De vergrijzing van Schiedam lijkt voorlopig over zijn hoogtepunt heen. Pas in het jaar 2010 zal het aantal ouderen weer sterk gaan stijgen, een gevolg van de na-oorlogse geboor tegolf die omstreeks die tijd de 65-jarige leeftijd zal bereiken, Een andere oorzaak van de 'veijongïng' is dat veel ouderen vanaf 50 jaar naar andere steden uitwijken. Ook voor dit verschijnsel heeft de afdeling onder zoek en statistiek geen afdoende verklaring. ,,Moge- hjk ligt het aan de samenstelling van het Schiedam se woningaanbod." Schiedam vrijdag 29 mei 4 Ju Dou (füm), Filmhuis, 21.30 uur. xaUrdag3Gmei i Carillon-concert Addie de Jong, Grote Kerk, 15,00-15.45 uur. 1 Rondleiding in toren Grote Kerk, Lange Kerkstraat, 16.00 uur. Dances with wolves (film), Filmhuis, 21.30 uur. diasdag 2 juni Kieding-verkoop, dienstencentrum de Woudhoek, Heijermans- plein 35.10.fl0«15.00uur. Vlaardingen zaterdag 30 roei Fietstocht CJV naar Amerongen, vertrek bij gebouw Obadja. Wil lem Beukeiszoonstraat 49,8.30 uur. Inzameling oud papier en lompen, ckc Oranje Nassau, parkeer terrein Dirk de Derdelaan, 9.00-12.00 uur. Rommelmarkt, wijkcentrum de Telder, Professor tedlerstraat 10, 10.00-15,00 uur. Wandelconcert, Grote Kerk, 15.00-17.00 uur. zondag 31 mei Museumconcert Fens van der Linden (clavecimbel), Visserijmu- seum. 15.00 uur. Maassluis zaterdag 30 mei Speel-o-theek. Koningshof, 10.00 uur. Binnenstad Scoutfestival, verschillende locaties in centrum, 10.30 uur. maandasr 1 juni "Bridge, Koningshof, 19.45 uur. ■nnsdag 2 juni Speel-o-theek, Koningshof, 13.30 uur. Bingo, Koningshof, 20.00 uur. Schiedam - Zestig Schiedamse ouderen die op de urgentielijst staan voor een plaats in een verzorgingstehuis, maar voor wie voorlopig geen plek is, krijgen vanaf 1 juni zorg op maat aan huis. Behalve op hulp van kruiswerk en gezinszorg, kan deze groep ouderen ook rekenen op aansluiting op een alarmsys teem en vervoer van en naareen verzorgingshuis voor de nood zakelijke sociale contacten. Het is een nieuwe en tamelijke unieke vorm van zorgverlening, die nog maar m heel weinig Ne derlandse gemeenten wordt ge boden, zegt de Stuurgroep 24- uurs verzorgingstehuishulp aan huis. Deze stuurgroep wordt ge vormd door de gezamenlijke ver zorgingstehuizen in Schiedam, de stichting gezinsverzorging, het kruiswerk, het ziekenfonds DSW. de verpleeghuizen, de pro vincie Zuid-Holland en de ge meente Schiedam. Noodoplossing Deze vorm van hulpverlening is eerder een noodoplossing dan een luxe. Het werd gewoon hoog tijd dat er iets voor de meest ur gente gevallen wordt gedaan, maakt de stuurgroep duidelijk. De cijfers spreken voor zich. Op de wachtlijst voor een plaats in een verzorgingstehuis staan in Schiedam momenteel 475 oude ren; 142 van hen hebben de indi catie 'urgent'. Voorlopig is er maar voor twee jaar geld voor dit projekt, dat op jaarbasis ruim één miljoen gul den kost. Maar zorgverlening op maat aan huis lijkt een grote toe komst te hebben. De stuurgroep verwacht dan ook dat er ook na afloop van de proef geld voor zal worden vrijgemaakt. Want het aantal plaatsen in ver zorgingstehuizen zal de komende jaren drastisch teruglopen. Bij de op handen zijnde renovatie van vier tehuizen zullen in totaal 267 plaatsen verdwijnen. Meer en meer ouderen zullen dus thuis moeten blijven wonen. Het projekt wordt gecoördineerd vanuit verzorgingstehuis Franke- land door zorgbemiddelaar Cobie de la Rie, ook gemeenteraadslid voor D66. Door Peter de Lange Vlaardingen - Middenstander Gerrit Swaneveid is woedend dat de gemeente Vlaardingen zijn winkel in de Smalle Havenstraat wil opofferen aan de horeca. Ook in de gemeenteraad is verzet ge rezen tegen het plan dat Swane veid zijn zaak in elektrische appa ratuur en toebehoren moet ont ruimen om plaats te maken voor een afhaalpizzeria. Met name Groen Links heeft het voor de winkelier opgenomen. „Hij hoeft er niet op te rekenen dat hij mij er van de ene dag op de andere uit heeft," zegt de mid denstander grimmig. Hij doelt op zijn buurman Mansour Ibrahim, de eigenaar van pizzeria Gallo d'Oro. Ibrahim, die zijn zaak wil uitbrei den, is de adspirant-koper van het pand op de hoek van de Smalle Havenstraat en de Vleersteeg dat Swaneveid al bijna 25 jaar van de gemeente Vlaardingen huurt. Onlangs bood de gemeente Swa neveid per brief het pand te koop aan. Dat was een gevolg van Ibrahims verzoek het pand te mo gen kopen. De gemeente vond het juister, eerst de huurder te pol sen. De winkelier had er aanvan kelijk geen oren naar, maar be sloot uiteindelijk toch op het voorstel in te gaan. Hij wil nog een aantal jaren in de winkel blij ven. „Maar net toen ik er zin in begon te krijgen ontving ik een tweede brief. Daarin stond dat ze zich op het stadhuis hadden ver gist in de vraagprijs." Te gek De prijs bleek, doordat de afkoop van de erfpacht in het eerste schrijven nog niet was meebere- kend, te zijn gestegen van circa 110.000 naar ongeveer 150.000 gulden. Swaneveid: „Dat vond ik Swaneveid: 'Ik ga er niet van de ene op de andere dag uit.' foto Roei Dijkstra te gek. Ik ben 73. Aan zo'n inves tering begin ik niet meer." Kennelijk ging men er op het stadhuis van uit dat de midden stander, gezien zijn leeftijd, wel genegen zou zijn z'n zaak op te doeken. Maar Swaneveid is ver knocht aan zijn nering. „Ze schre ven dat ik AOW geniet en dachten blijkbaar dat ik wel zou willen stoppen. Maar wat heet genieten? Van die AOW kom ik niet rond. Ik wil de winkel graag houden." De winkelier schreef terug dat hij vanwege de hoge kosten van de koop af zag. Daarop lag de weg open voor zijn pizzabakkende buurman. Wanneer Ibrahim het pand koopt, wordt Swaneveid zijn huurder. Maar niet voor lang, vreest de handelaar in elektroni ca. Want Ibrahirn wil uitbreiden. „En waar moet ik dan heen?" vraagt Swaneveid, die boven de winkel woont en geen zin heeft, zijn zelf verbouwde woning te verlaten. De geplande transactie heeft in de gemeenteraad geleid tot vra gen van Groen Links. Het voor stel is al tweemaal van de agenda van de raadscommissies Finan ciën en Stadsontwikkeling afge voerd. Groen Links heeft het col lege van burgemeester er. wet houders gevraagd het pand niet te verkopen. Blijven B en W bij hun standpunt dat de verkoop aan Ibrahim moet doorgaan, dan wil Groen Links in het koopcontract een bepaling dat Swaneveid niet gedwongen mag worden zijn pand te verlaten. Vlaardingen - Het concert van De Dijk dat donderdag 4 juni in de circustent van het Vlaardingse Okay-festival stond gepland, gaat niet door. Als gevolg van een on geval kan de zanger van de popu laire rock-band, Huub van der Lubbe, niet optreden. Van der Lubbe raakte tijdens een voetbalwedstrijd met artiesten gewond aan het hoofd nadat hij tegen een betonnen paaltje van de omheining was gevallen. Hij moest met een zware hersen schudding worden opgenomen in het ziekenhuis. De organisatie heeft vervangende optredens ingelast. De groep Back to Basic. Rick de Vito en ex- Dolly Dot Angela Groothuizen met'haar band The Rude spelen die avond in de Broekpolder. De Dijk-fans die desondanks hun geld terug willen hebben, kunnen donderdagavond 4 juni aan de kassa van de tent hun kaartjes in leveren. Vlaardingen - Een 13-jarige jon gen is op de Watersportweg in Vlaardingen ondergespoten met urine. Hij fietste daar toen hij vanuit een passerende personen auto bespoten werd met een vloei stof, die zijn kleding en rugzak bevuilden. Later bleek de vloei stof urine te zijn. In de auto zaten vier jongens in de leeftijd van 19 a 20 jaar. De auto was beige, ver moedelijk van het merk Mitsubi shi Colt, en h»d een deuk aan de rechter achterzijde. Schiedam - Een schip, dat op de wal stond aan de West franke) a nd- sedijk te Schiedam, is vanmorgen rond half vijf gaan branden omdat de houten stelling erom heen vlam had gevat. De brandweer gaf middenalarm, maar kon al snel het sein brand meester geven. De GGD am nog ter plekke maar hoefde mets te doen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vlaardingen - De Vlaardingse po litie heeft woensdag een Belgi sche automobilist bekeurd omdat die met een snelheid van 170 kilo meter per uur over de rijksweg reed. De man haalde auto's links en rechts in en hield slechts en kele decimeters afstand van zijn voorgangers. Hij kreeg een boete van ƒ750. Schiedam - Na een eerdere te genvaller van 5,5 miljoen gulden wordt het Gemeentelijk Woning- beheer opnieuw geconfronteerd met een flinke kostenpost bij het ingrijpende verbeterproject van 412 woningen in de omgeving van de Nieuwe Damlaan en de Roell straat. Als gevolg van de veran derde subsidieregels loopt het GWB bijna drie miljoen gulden mis. Directeur Ton Verdoes hoopt dat hij de helft van de tegenval lei- op het door de gemeente ingestel de beheerfonds Nieuwland kan verhalen. De extra kosten worden veroor zaakt door de gefaseerde aanpak van het project. De gemeente ziet de bouwput als een geheel, maar het Rijk kijkt daar anders tegen aan. Zij heeft slechts subsidie ge geven voor de opknapbeurt van de eerste 255 woningen. Met het resterende deel was op 1 januari van dit jaar nog niet ge start. Op die datum ging het Be sluit Woninggebonden Subsidies (BWS) in. Gevolg van deze njks- maatregel is. dat er geen rijksbij drage meer wordt gegeven in het exploitatietekort van naoorlogse woningen zoals in Nieuwland. Voor de 412 huizen betekent dit, dat er 157 zender rijkssubsidie moeten worden opgeknapt. Het ministerie van Volkshuisves ting gaat ervan uit, dat de verbe- Met een Peugeot brom- of snor fiets mag je gezien worden. Opvallende styling, flitsende kleur stellingen en een vooruitstrevende technologie zorgen ervoor dat jij met je Peugeot de toon aangeeft. Jaloerse blikken en nieuwsgierige vragen zullen je deel zijn. Maar ja, je hebt er zelf voor geko zen om op de voorgrond te treden. Maak een keuze uit de vele ver schillende modellen en de evenzo- kleurstellingen. De fraaie folder ligt klaar! iPEUCEOT^ Prof. K.O.Iaan 82 - 3112 VJ Schiedam Tel. 010-4153995 Fax: 010-4371451 terkosten volledig uit de inge voerde huurverhoging van 5,5 procent per jaar worden betaald. In het geval van het complex van 412 woningen is dit volgens wet houder Adri Reijnhout (wijk- en buurtbeheer) niet reëel. „De bewoners uit de tweede fase hebben recht op dezelfde huur als in de eerste fase. Het voorzienin genpakket verschilt niet en dat het plan gefaseerd wordt uitge voerd is geheel buiten toedoen van de bewoners gebeurd." Een uitvloeisel van deze huurstel- kng ij, tint dc gemiddelde Ivuiü- verhoging in de tweede fase net als in het eerste deel van het pro ject gemiddeld uitkomt op 150 gulden per maand. Het exploita tietekort van het project, dat is in gediend voor een volkshuisves tingsprijs, loopt hiermee op tot bijna drie miljoen gulden. Een deel van de problemen wordt ver oorzaakt door een overschrijding van de begrote bouwkosten. Ook als de gemeenteraad instemt met een nieuwe subsidie van 1,5 miljoen gulden uit het beheer fonds Nieuwland, vormt de ont wikkeling een nieuwe, forse ader lating voor het Gemeenteltjk Wo- ningbeheer. In een vroegtijdig stadium van de planontwikkeling kocht het GWB een dreigend con flict met de bewoners af met een extra investering van 5,5 miljoen gulden. De bijdrage was nodig toen de met de bewoners afgesproken huurverhoging bij lange na niet genoeg bleek om de kosten van het bouwplan te dekken. Toen er fiink op hut plan werd bezuinigd, de huurders alsnog een duit in het zakje deden en de WBS met een extra investeringssubsidie kwam. leek het gat gedicht. Met de reguliere investeringsbij drage van 14 miljoen gulden liep de bijdrage van hel GWB reeds voor de start van de werkzaamhe den op tot 19,5 miljoen gulden. Als gevolg van de nieuwe tegen valler loopt de totale bijdrage van de grootste huurder van Schiedam op tot maar liefst 21 miljoen gulden. IrnperiuM callenelwstraat so VLAARDINGEN - TEL 010 4343Q96 Veiomging van Nederfondie imtaMoriebcdrii Schiedam - Op een etalageruit aan de Hoogstraat in Schiedam is gistermorgen een bijenzwerm neergestreken van ongeveer 8000 bijen. Het ONS belde een imker, die rond het middaguur na veel moeite inderdaad alle bijen in een korfje bijeen kreeg. De beestjes gingen naar een fruitboomgaard. Schiedam - Voor de deur van een woning aan de Baan in Schiedam hebben gisteravond politiemen sen en een paar bewoners gevoch ten. nadat een meisje zonder helm op een brommer had gere den op de Hoogstraat. Toen de po- btjp wilde bekeuren, kwamen de vader (46) en de broer (21) van het meisje naar buiten. De vader sloeg een agent onder meer een land door de lip. Schiedam - In navolging van de politie uil het Gemeentelijk Wo ningbeheer wijkteams gaan in stellen. Voordeel voor de huurder is, dat hij of zij in de toekomst met alle vragen cn problemen terecht kan bij een loket. Het ligt in de be doeling dat het technisch, sociaal en administratief beheer op acht plaatsen in de stad wordt ver zorgd, Nu komen huurders met al hun zaken terecht op het centrum van de dienst aan de Noordvest. De decentralisatie van het GWB heeft tot doel de dienstverlening te vergroten. Door het grootscha lige karakter van de gemeentelij ke verhuurder is het contact met de consumenten volgens de Hol land Consulting Group niet ide aal. Dit extern adviesbureau heeft het laatste jaar de werkwijze van de dienst doorgelicht. De decentralisatie van dc taken vormt de meest opvallende aan beveling van de adviseurs. In sommige andere steden wordt al gewerkt met dergelijke wijk teams. De Holland Consulting Group deed er onderzoek naar en beweert in haar aanbeveling dat de teams een goed middel vormen om de c-ganisatie van een woningcooperatie markt- en klantgerichter te maken. In hel voor Schiedam uitgewerk te model krijgt elk wijkteam de verantwoordelijkheid voor 1200 tot 1700 woningen. Dit betekent dat het GWB uit acht wijkteams gaat beslaan. Vier van dergelijke eenheden worden in Nieuwland gesitueerd. Verder komen er cen tra voor Groenoord/Kethei, Woud- hoek/Spaland, Schiedam West/ Zuid en Schiedam Oost/binnen stad. Elk wijkteam gaat minimaal uit een administratief en een technisch beheerder bestaan. Zij vormen in de toekomst de spil tussen de huurder en het hoofd kantoor aan de Noordvest. Ideali ter weten de bewoners na verloop van tijd dat er een aanspreekpunt voor klachten in de wijk is. De nu geconstateerde anonimiteit van de dienst kan door deze nieuwe werkwijze volgens de externe ad viseurs worden doorbroken. In het voorstel zou elk wijkteam de beschikking moeten krijgen over een eigen budget voor het verhelpen van klachten, waar door de verantwoordelijkheid wordt vergroot. De externe advi seurs verwachten, dat het GWB hierdoor tot een adequatere af handeling van zaken in staat zal zijn. Als de raad akkoord gaat, kunnen de wijkteams direct na de zomer vakantie worden geïnstalleerd. Voor het uitvoeren van de nieuwe werkwijze heeft het GWB meer personeel nodig. Verder moeten er kosten worden gemaakt voor het huren of kopen van acht ac commodaties in de wijken. Het GWB denkt de kosten uit het ei gen budget te kunnen dekken. 56 jaar in SCHIEDAM ^Exclusieve maatkleding én confectie,: •Ruim m jaar kleermakers In onze etalage steeds speciale aanbiedingenlï Ook voor confectie naar de XC I P C D Rli A iZ E D Rotterdamsedijk 409a. rVLCEniVIHrVCn - tel,426S164/Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1