Wi 13 Meedenken over inrichting centrum 5 Wieg gk(Dzan Jan Kijne Sr bouwde aan en voor christelijk onderwijs Waterweg U constateert Wij stellen voor Henk Fraser schiet Erotiek in Het Spectrum Uniek korfbaltoernooi Exposanten gezocht Symposium in Ridderhof Modeshow 'Het behang en de vloerbedekking moeten Schiedammers zelf kunnen uitzoeken' aan de AUTO-MONTEUR dat het inplannen van vaka?itiekrachten een tijdrovende klus is. om er vanaf nu gezamenlijk de schouders onder te zetten. ~ir randstad uitzendbureau Rotterdams Dagblad Dinsdag 2 juni 1992 De leerlingen van openbare basisschool De Klinker spannen zich morgen op en rond school anders in dan dat ze gewend zijn. Ze doen mee aan een spon sorloop waarvan de helft van de opbrengst is be stemd voor het Rotterdamse kinderziekenhuis Sophia en de andere helft wordt gebruikt voor de aanschaf van een speeltoestel op het schoolplein. Alle leeftijdsgroepen nemen deel aan de sponsor loop, waarbij de kinderen proberen zoveel mogelijk rondjes te lopen. Het zal dringen worden aan de startlijn in de Woudhoek-Noord, want Feyenoord- speler Henk Fraser schiet de hardiopertjes weg. Tijdens het evenement zijn op het schoolplein diver se spelletjes te doen. Onder de titel 'Licht en Lijnen' exposeert de Utrecht se fotograaf Wim van der Kooij in de maanden juni en juli zwart-wit foto's in galerie/konditorei Het Spectrum aan de Hoogstraat 171. De tentoonstelling behelst architectuur- en erotische mannenfotogra- fie. Ondanks het grote verschil in de gekozen onder werpen zijn er tussen beide categoriën duidelijke overeenkomsten, want licht en lijnen spelen een gro te rol. De expositie is dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 17.30 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Dat de personeelsvereniging van het Schieland Zie kenhuis, 'Schieland Actief, zich niet alleen bezig houdt met interne zaken blijkt uit het feit dat er don derdagavond 4 juni een korfbaltoernooi wordt geor ganiseerd voor gezondheidsinstellingen. Aan het unieke toernooi nemen twintig ploegen deel uit zestien instellingen uit de regio, die samen 210 personeelsleden van verzorgings- en bejaardente huizen en ziekenhuizen onder de korf brengen. Het sportieve evenement vindt plaats op het terrein van s.s.c. Harga, schuin tegenover het Novotel. Aan vang 18.30 uur; de finale wordt om 22.30 uur ge speeld. Gastheer Harga heeft toegezegd de scheids rechters te leveren. Vlaardingen De organisatoren van de wijkexpositie die 19 en 20 juni in buurthuis de Haven wordt gehouden, zijn op zoek naar creatieve mensen die hun talenten willen tonen en hun werk eventueel mondeling willen toe lichten aan de bezoekers. Enkele schilders, tekenaars, een pluimveehobbyist, een miniatuur-amateur en een wandkledenmaak- ster hebben zich al gemeld, maar men wil meerdeel nemers aantrekken. Amateurkunstenaars, hobbyisten, mensen die een oud-Hollandse beroep uitoefenen en andere creatie- velingen die werken met bijvoorbeeld keramiek, sie raden, kunstbloemen of papier zijn van harte wel kom. Voor informatie en/of aanmeldingen kan men op dinsdag- en woensdagmiddag tussen 16.00 en 17.00 uur bellen naar Erica van der Heijden in buurthuis de Havenm (4344539) De stichting Menno van Coehoorn die zich al 60 jaar bezighoudt met behoud en herstel van historische verdedigingswerken als cultuur- en natuurmonu menten, houdt vrijdag 12 juni in restaurant de Rid derhof aan de Sportlaan een symposium over de kustverdediging. Van 13.00 tot 17.00 uur wordt er ge sproken over de maritieme aspecten van de kustver dediging en de manier waarop de kust in de perioden 1579-1814,1814-1940 en 1940-1945 werd verdedigd. Het evenement vindt plaats in het kader van de vie ring van het twaalfde lustrum en wordt om 17.30 ge volgd door een receptie eveneens in de Ridderhof. Schiedam woensdag 3 juni Lunchconcert, Stedelijk Museum, 12.30 uur. Opening wisseltentoonstelling 'Onze wereld, onze toekomst', Co- operatiemuseum. Lange Haven 84,16.00 uur. 'De Koe' (tentoonstelling met activiteiten voor de jeugd), jeugdbi bliotheek, Korte Haven (tot 26 juni). Bridge-drive Dienst Sport Recreatie, clubhuis Excelsior'20. sportpark Thurlede, 13.30 uur. Vlaardingen woensdag 3 juni ZaalvoetbaUoernooi Ericaschool en basisschool Groenoord (Schiedam), gymzaal Ericaschool. Peter van Anrooylaan 1, 9.00- 11.00 uur. Schoolvoetbaltoernooi Vlaardingse basisscholen, terrein Zwalu wen, 14.00 uur. Maassluis Ingezonden brief Naar aanleiding van het artikel over de Wereldwin kel-modeshow van 19 mei in gebouw Triangel in Vlaardingen wil ik even reageren. Na het lezen van het artikel was ik flink kwaad. De verslaggeefster schetst een beeld als zou de kleding uit de Wereld winkel oubollig en ouderwets zijn. De hele tendens van het artikel is negatief. Dit vind ik zeer betreurenswaardig, want het heeft ten on rechte de goede zaak geschaad. Het zou beter ge weest zijn als de verslaggeefster de haar beschikbaar gestelde achtergrondinformatie gelezen had. Juist heel erg modegevoelige kleding wordt in illegale ate liers in Nederland gemaakt. Daarvoor worden, óók in Nederland, mensen uitgebuit. Tijdens de modeshow waren leuke modellen te zien waarvan het de bedoeling is dat ze langer dan één seizoen gedragen worden. We kunnen en moeten duurzaam met onze spullen omgaan, ook met kle ding. Vandaar dat er in de Wereldwinkel leuke goed draagbare kleding te koop is, geproduceerd onder goede omstandigheden tegen een eerlijk loon. Namens de Wereldwinkel Vlaardingen: Wil Zijdeveld Door Sander Sonnemans Schiedam - Met een politiek café in het Passagetheater wil de WD te weten komen hoe de bewoners, middenstan ders en bezoekers van de Schiedamse binnenstad den ken over de inrichting van het centrum als straks de nieuw bouw in en de herinrichting van het stadshart is gereali seerd. Hoe maken we het cen trum aantrekkelijk voor de bewoners, winkeliers en toe risten en hoe komen we tot een maximale presentatie van Schiedam? Dat zijn de vraagstukken waarover tij dens het politiek café op 16 ju ni door belanghebbenden en politici gedicussieerd kan worden. „Benadrukt moet worden dat per tinent niet wordt gesproken over de klachten en nieuwbouwplan- nen die er zijn en waarmee mo menteel is begonnen," maakt ini tiatiefneemster Marian deMol-De Mooij, WD-bestuurslid, duide lijk. „Daar is de avond niet voor. Het gaat erom wat we dadelijk met de binnenstad doen als alles klaar is." De gedaantewisseling van de Schiedamse binnenstad moet vol gens de nota 'Kansen benutten', gelanceerd door PvdA-wethouder Chris Zijdeveld, eind 1994 begin 1995 gestalte hebben gekregen, maar laat volgens WD-raadslid Will van Wijk langer op zich wach ten dan gepland. Hij maakt dat op uit de vertraging die nu al is opge treden bij de sloop aan de Lange Kerkstraat te behoeve van de bouw van het ABC-compIex. Zijn partijgenoot Gerard Verhuls- donk gaat daar echter aan voorbij. „Waar het om gaat," zegt hij, „is dat straks, als alles er staat, de stijl en sfeer nog moeten worden bepaald. Zie het maar als een huis dat wordt gebouwd. Als het is op geleverd moet worden gekeken wat voor behang er op de muur komt, welke kleur vloerbedek king we nemen en waar de pot Initiatief neemster van het politiek café Marian de Mol-De Mooij voor de Lange Kerk straat waar van een groot deel tegen de vlakte gaat om plaats te maken voor het ABC-com- plex. „Het is een onge structureer de bijeen komst waar uit duidelijk moet worden wat het Schiedamse publiek wil." Foto Roel Dijkstra met bloemen komt te staan. En dat moeten de Schiedammers zelf uitzoeken. De belanghebben moeten de kamers zelf inrichten. Begrijp me goed, wij willen niet bepalen hoe de stad wordt inge richt maar geven de aanzet tot het ventileren van ideeën." Voorname rol Volgens Verhulsdonk lijdt het geen twijfel dat Schiedam een voorname rol kan spelen in het Rijnmondgebied. „Er is een diffe rentiatie van het woningaanbod waardoor Schiedam en haar be volking verandert. Het aantal in woners groeit en met de vestiging van jonge gezinnen, vooral in de nieuwe wijk Spaland, neemt de vergrijzing af. Tegenwoordig zijn ook mensen die boven het modale inkomen zitten welkom en vesti gen zich meer en meer bedrijven in Schiedam. Daar moet in het centrum op worden ingespeeld door onder anderen ook winke liers met een duurder assorti ment aan te trekken. Zodoende krijgt de binnenstad een andere uitstraling, die met de toeristi sche trekpleisters als een mag neet het publiek moet aantrek ken. Dat zijn de punten die na de voltooiing van de binnen stadplannen gerealiseerd moeten worden." „De binnenstad," vult Marian de Mol-De Mooij aan, „moet alle la gen van de bevolking aantrekken door overdag meer interessevel den te bieden. Schiedam kun je in één dag bekijken. Daar moeten we op aansluiten met het aanbod van winkels en horeca-gelegen- heden in combinatie niet een ge varieerd cultureel aanbod." Dat is waarschijnlijk tegen het ze re been van de binnenstadbewo ners die klagen over de horeca- overlast. Het laatste woord zal daar dan ook niet gauw over ge zegd zijn. „Die overlast," meent Van Wijk, „wordt sterk overdre ven. Er zijn misschien drie of vier zaken die niet zo'n gediscipli neerd publiek over de vloer neb ben, maar dan blijven er nog zal aantrekkelijke gelegenheden over. Levendigheid hoort er toch bij in een stadscentrum?" Doelstelling van het politiek café is dat vanuit verschillende invals hoeken de toekomst van het cen trum wordt bekeken door onder nemers, bewoners, gemeen tefunctionarissen en bezoekers die al discussiërend een totaal beeld moeten zien te vormern Uit het figuurlijke slalenboek dat dan wordt samengebonden moe ten in een tater stadium het be hang, de vloerbedekking en de gordijnen worden gekozen. Particuliere visie „Daarom," zegt Marian de Mol-De Mooij, die het politiek café orga niseert en de discussie leidt, „is de bijeenkomst voor iedereen toegankelijk. Tenslotte ligt het accent op de particuliere visie. Het is een informele bijeenkomst waaruit duidelijk moet worden wat hel Schiedamse publiek wil. Voor de pauze treden mensen van Stadsontwikkeling, de directeur van het VW, een middenstander en een centrumbewoner op als sprekers. Na de onderbreking ne men Chris Zijdeveld als wethou der, Hans Bakker (PvdA), Vincent Broecke (D66), Joop Prins (CDA), Jody Hakker! (Groen Links) en Gerard Verhulsdonk plaats in het forum dat de discussie met de zaal aangaat. Of meteen resultaat geboekt wordt en iedereen op de zelfde golflengte komt wat betreft de verdere aankleding van het centrum valt heel moeilijk te zeg gen. Voor ons is het al een succes als blijkt dat het voor herhaling vatbaar is." Door Ben van Haren Vlaardingen - Timmerman/aan nemer Jan Kijne Sr heeft een be langrijke rol gespeeld in de tot standkoming van eigen protes tants-christelijke onderwijs in Vlaardingen. Dat wordt duidelijk in het hoekje Van Hotjesstraat tot Kruidenpad', dat Klaas van Netten schreef ter gelegenheid van de viering van 125 jaar p.c.- onderwijs in deze stad. Kijne was een van de wegbereiders voor der gelijk onderwijs en maakte jaren lang deel uit van besturen voor dit doel. Hij ontwierp en bouwde zelf scholen en speelde een hoofd rol bij de afscheiding van de gere formeerden uit de Vereniging voor Bijzonder, Christelijk Schoolonderwijs in 1896. Zeventig jaar lang, tol 1S67, had den de hervormden en de gerefor meerden in Vlaardingen hun aparte scholen. Nu is er alleen nog maar de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs met dertien basisscholen en 2800 leer lingen in alle delen van de Ha- ringstad. Jan Kijne maakte deel u.van het driemanschap, dat al in 1851 naar Rotterdams voorbeeld een zoge noemd Kinderzendingsgenoot schap startte. Met Am. van Dijk en ETans Stam organiseerde hij viermaal per jaar 'feestelijke ver gaderingen' voor de kinderen van het genootschap. Daar werd ge zongen en gebeden en 'naar de vatbaarheid der kinderen Gods Woord verkondigd'. Stadsarmenschool In die tijd was er nog geen leer plicht en Vlaardingen kende al leen de gemeentelijke, openbare Stadsarmenschool aan de West- havenkade en de Stadsschool aan de Markt voor kinderen van ou ders, die niet arm waren ('onver mogende niet bedeelden'). Bij wet was verboden op dergelijke 'neu trale' scholen godsdienst te on derwijzen. Voorts hadden ver schillende onderwijzers een parti culiere school voor kinderen uit de betere kringen en was er een kostschool, het Stedelijk Insti tuut. Ook kregen in 1851 in het overwegend protestantse Vlaar dingen de rooms-katholieken hun eerste eigen Vincentius- school. Pas in 1867 kwam de Vereeniging voor Bijzonder, Christelijk Schoolonderwijs te Vlaardingen van de grond. Doel; „Het bevorde ren eener Christelijke opvoeding De schrijver van de 125 jaar geschiedenis van het protestants onderwijs in Vlaardingen, Klaas van Netten, staat zelf ook op een foto in het boekje'Van Hofjesstraattot Kruiden pad'. Uiterst rechts op de klassefoto uit 1966, als onderwijzer van klas 6 van de Da Costaschoof waar hij van 1965 tot 1968 de leiding had. Repro Gerrit de Heus/Roei Dijkstra door schoolonderwijs, en dien overeenkomstig de stichting en instandhouding van één of meer scholen met den Bijbel te Vlaar dingen. Haar grondslag is het eeuwig, onveranderlijk Woord van God. Haar beginsel is, dat volksopvoeding en het volkson derwijs geheel in overeenstem ming moeten zijn met den in den Bijbel geopenbaarden wil van God." Voor het zover was waren Kijne en de zijnen al veelvuldig in touw geweest. Hun genootschap ging over tot zondagse schoolbijeen- komsten, waar onder meer lezen werd geleerd. Voorts werd in ei gen stad en elders in den lande naar steun gezocht voor een vol waardige christelijke school. Zo werd in Den Haag de staatsman mr. Guiilaume Groen van Prin- sterer bezocht, die zich tegen de zijns inziens verlichte politiek van koning Willem I had gekeerd. De grondlegger van de Anti Revo lutionaire Partij gaf niet alleen goede adviezen maar ook een bankbiljet van honderd gulden ter ondersteuning. Nog driejaar zou het duren voor dat de eerste schooi gebouwd werd. Op een al in 1867 aange kocht en direct omheind terrein aan de Liesveldschetaan kwam. naar ontwerp van Kijne. een school met twee lokalen voor het lager onderwijs, een kleuterklas en een dubbele bovenwoning voor het personeel, dat in februari 1871 zijn werk aanving. De be wuste school aan wat later de Hof jesstraat werd genoemd kreeg la ter de nog bestaande naam Van Kampenschool (naar een legen darische hoofdonderwijzer) en werd in 1960 gesloopt ten behoeve van de bouw van het Liesveld. Die eerste protestantse school van Vlaardingen stond op de plek waar nu de speelgoedwinkel op het Liesveld is. De belangstelling voor het p.c.- onderwijs was groot in die begin jaren. Al in 1877 vond uitbreiding van de school plaats en vijfjaar la ter kreeg de bewaarschool zelfs een heel nieuw eigen gebouw om in de oude school meer ruimte vrij te krijgen voor lager onder wijs. In 1884 werd zelfs besloten een tweede school neer te zetten in het nieuwe woongebied aan de 'overkant' van de haven, aan de Koningstraat. Opnieuw was Kijne de ontwerper en bouwer. De schooi kwam in 1886 gereed. Conflict In 1896' was een conflict in het be stuur over de verbouwing van de bewaarschool aan de Liesveïd- schelaan aanleiding voor Jan Kij ne Sr om uit de vereniging te stappen. Dominee James had bui ten hem om een andere aannemer in de arm genomen. Kijne en an dere gereformeerden, die tot dan aan de roep om gereformeerd on derwijs van een andere dominee, Sieders, waren voorbijgegaan, be sloten een nieuwe schoolvereni ging op te richten. Dat gebeurde pal na het zilveren jubileum van de eerste vereniging. Op 1 januari 1897 ging aan de Emmastraat al de eei'Ste gereformeerde schooi open. Ontwerper en bouwer was.Jan Kijne. Oorlog Behalve over Kijne is in het boek je van Van Netten, momenteel voor het CDA gemeenteraadslid en werkzaam bij de ondeivvijs- dienst van de Vereniging voor christelijk onderwijs, veel te le zen over de verschillende scho len. hun hoofden, de moeilijkhe den in de oorlog en de onderwijs ontwikkelingen. Over de laatste dertig jaar schrijft Van Netten echter nauwelijks. Het schrijven van geschiedenis vereist distantie en omdat hij zelf in 1965 bij het christelijk onderwijs in Vlaardin gen kwam werken moet de recen te historie door anderen behan deld worden, schrijft hij in z.ijn in leiding. Het 120 pagina's tellende boekje is ruim voorzien van illustraties en a 19,95 gulden verkrijgbaar in de lokale boekhandel. Naam: Gerard van den Berg Geboren: 7 december 1932 te Vlaardingen Beroep: radio-en tv-presentator Woonplaats: Kortenhoef „Mijn voorouders komen voor het overgrote deel uit Vlaardingen. Die van mijn moederskant voor honderd procent en die van mijn vaderskant voor 85 procent. Ik ben doortrokken van Vlaardin gen. Als je mij opensnijdt komt er aan alle kanten Vlaardingen uit. Ik ben heel erg gesteld op die stad. Ik was er laatst en zag dat de toren van de Grote Kerk in de steigers stond. Dan voel ik bij wij ze van spreken zelf een verbandje om mijn vinger. Mijn eerste associatie met Vlaar dingen is geborgenheid. Je hoor de tussen de mensen. 'Jij bent er zeker eentje van Van den Berg?' vroegen ze altijd. 'En heet je moe der niet Akkerman?' Zo ging dat in dat vissersdorp. Ik vond dat niet onprettig. Eigenlijk was het een heel waardevol gevoel. Ik vrees dat huidige generaties dat gevoel niet eens kennen. De oorlog heeft ons vreselijk gete kend. De oorlog is een alles over heersende herinnering. Hij gooi de stenen in de rimpelloze vijver van onze jeugd. Aan voor de oor log heb ik maar weinig specifieke herinneringen. Ik zie honderden beelden voor me. Het plaatsje te genover de Visbank. waar mijn overgrootvader in 1894 een win keltje begon in garen, band en manufacturen. Er zit nu een ra- diohandel in. En ik denk aan mijn kleuterschooltijd in de Koning straat. Ik woonde in de Oosterstraat, daar ben ik ook geboren. In die buurt ken ik iedere steen, ieder pand: Obadja, drukkerij Van Doorn, de Hollandiafabriek. De melk werd met paardentractie. naar de fabriek gebracht. Ik hoor nog de paarden door de straieri daveren, 's Winters hadden ze ex- 1 ra ijzerbeslag nnder hun hoeven, tegen de gladheid. Dar. zag je de vonken uil de stenen spatten. Als jongetje probeerde je weieens achterop de wagen te springen. In de hongerwinter heb ik een en kele keer van een kar wel eens wat eten gejat. We gingen er in de oor log ook op uit om kolen te zoeken tussen de sintels op de spoorbaan. En maar graaien, je moest toch brandstof hebben. Een deel van het Oranjepark werd toen volko men ieeggekapt. Het was vers hout, als je thuiskwam wilde het niet branden." Autobedrijf b.v. official LADA-dealer iv oapeiie a.'O ussei vraagt met spoed een ervaren Bel voor inlichtingen Dhr. Zandstra. Tel. 010-4581255

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1