Waterweg 11 D66 wil snel besluit Broekpolder 1 SP wil interpellatie over contract met BFI Bliksem scheurt boom in tweeën Arie van Mil wil afrekenen met onduidelijkheden U vermoedt Wij vinden Bep en Jan Tuijtel: 'Die grijze celien moeten werken' Stelling kantelt 'Peper schiet door over regionalisering politie' Deel gifvaten nog niet afgevoerd Explosieven in beslag genomen dat uw zaken sneller gaan als u de correspondentie in het Grieks zou voeren. een student Nieuw-Grieks die goed met een tekstverwerker overweg kan. ->r randstad uitzendbureau Democraten opperen referendum over bebouwingsplannen voor natuurgebied Vrouw jaagt inbreker weg Man vlucht tevergeefs Computer gestolen Vechtersbazen aangehouden Telefoongeld buit gemaakt Winkel vol rook Rotterdams Dagblad' Dinsdag 2 juni 1992 Op de Bergweg in Rotterdam is gistermiddag een vijftien me ter hoge schildersstelling omgevallen. Er stond op dat mo ment niemand op. Niemand raakte gewond, maar wel werden twee personenauto's en een fiets beschadigd. Ook de boven leiding van de tram liep schade op waardoor lijn S enige tijd moest worden omgeleid. Foto Paul S'-oiivanp Ridderkerk - Burgemeester mr. H. Bruins Slot van Ridderkerk vindt dal zijn Rotterdamse collega dr. A. Peper in de recente discussies over de regionalise ring van de politie nogal is 'doorgeschoten'. Volgens Bruins Slot wil Peper straks dat de beheerders van de nieuw te vormen korpsen het beleid èn de uitvoe ring daarvan voor hun rekening nemen. „Dat is misschien wel wal helderder, maar van enige democratische controle is geen enkele sprake meer,"' zei Bruins Slot gisteren tijdens een bijeenkomst in het politiebureau in Ridderkerk. „Het zijn bijna Du- ce-aehtige trekken. En dat is in mijn ogen onnodig," meende de eerste burger van Ridderkerk, die vond dat juist het college van burgemeesters dat beleid moet bepalen. „Het lijkt er nu op dat dat college alle bevoegdheden heeft, maar het is volledig afhankelijk van de hoofd officier van Justitie die over het vetorecht beschikt. Die hoorverplichting is een ongelukkig fenomeen," zei Bruins Slot, die stelde dat dat regionale orgaan goed in staat is de zaak te sturen. „Voor federalise ring hoeven we dan ook beslist niet bang te zijn. Kijk maar naar de goede ervaringen die we met de Wet Gemeenschappelijke Regelingen hebben." In de ogen van de Ridderkerkse burgemeester zou ook de hoofdofficier van Justitie lid van het regionale colle ge moeten zijn, eventueel met 'gewogen stemrecht'. Bruins Slot reageerde gisteren op een brief van Pe per aan de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie, waarin de burgemeester van Rotterdam on langs zijn denkbeelden over de regionalisering van de politie uiteen zette. „Burgemeester Vos van Utrecht en de Amsterdamse politiecommissaris Nordholt hebben hier al iets over geroepen. Nu moet Peper kennelijk in hun kielzog in dal zangkoor mee doen. Zijn oplossingsrichting leidt er echter toe dat de korpsbeheerder in een volstrekt vacuum terecht komt en dat is, hoewel goed bedoeld, buitengewoon ongewenst," aldus P óns Slot, die het overigens met Peper eens is dat rmidige wetsontwerp nogal wat zwakke plekken vertoont. Rotterdam - Zestig vaten met het brandgevaarlijke en giftige ethylbenzylchloride, een bijprodukt van besüïjdingsmiddelen, staan nog altijd buiten opge slagen op een terrein van Gantelhaven BV aan de Rotterdamse Waalhaven. De eigenaar van de vaten is het niet eens met het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen. Dat stelt dat de vaten eerst moeten worden overgepakt in andere vaten voordat zij veilig naar een legale opslag kunnen worden afgevoerd. De zestig vaten zijn de laatste partij van in totaal 23? vaten die vorige week werden aangetroffen, illegaal opgeslagen bij Gantelhaven. De eigenaar van de va ten meent dat deze zestig vaten in orde zijn. Het vocht dat eruit lekt is slechts condens. Na overleg met het Korps is nu besloten aan een onafhankelijk onderzoeksbureau uitsluitsel over de kwaliteit van de verpakkingen te vragen. De vaten staan inmid dels wel geïsoleerd van andere vaten op het opslag terrein. Vrijdag is het grootste deel van de vaten met daarin allylalcohol en malation al afgevoerd naar een be drijf met een voor opslag noodzakelijke vergunning in Spijkenisse. Ridderkerk - De Ridderkerkse politie heeft 56 kilo explosieven in beslag genomen en in verband hier mee drie mannen aangehouden. Dit is gebeurd naar aanleiding van een poging tot verkoop in april. De verdachten zijn een 37-jarige Ridderkerker, een 42- jarige Rotterdammer en een 21-jarige Joegoslaaf. De springstof is uit Joegoslavië binnengesmokkeld. Vlaardingen - D66 vindt dat nog in deze raadsperiode een besluit moet worden genomen over de eventuele bebouwing van de Broekpolder. Dat moet voor de zo mervakantie van '93 vallen. D66 zegt daarbij eventueel een refe rendum niet uit de weg te gaan. Dit standpunt hebben de demo craten aan de vooravond van het raadsdebat over de Broekpolder naar buiten gebracht. Formeel wordt daarbij nog geen standpunt ingenomen, maar tussen de re gels door valt waar te nemen dat D66 zeer hecht aan bebouwing van de polder. D66 heeft een wet houder. mr. Ton van der Steen (Volkshuisvesting, Stadsontwik keling). geleverd aan het college van burgemeester en wethouders. D66 verwijst vooral naar de finan ciële gevolgen voor de gemeente als er niet in de Broekpolder wordt gebouwd. Verder wordt ge steld dat de Vlaardingse bevol king „schreeuwt" om de bouw van circa 7000 eengezinswonin gen. Teveel mensen met een bo- venmodaal inkomen verlaten Vlaardingen. aldus D66. De partij vindt dal Vlaardingen teveel eenzijdig samengestelde wijken heeft. Er is een overaan bod aan goedkope woningen zon der cv of lift. Dat leidt ertoe, aldus D66 in een persverklaring, dat jonge mensen vertrekken en er een intocht plaatsvindt van men sen. die in Schiedam en Rotter dam geen goedkope woning kun nen vmden. Daarom moeten er. aldus D66. duizend tot tweeduizend goedko pe flats worden gesloopt. Dat zal met een jaarlijks aantal van vijf tig tot honderd moeten gebeuren. Er moeten 650 tot 1300 eengezins woningen voor in de plaats ko men. D66 denkt dat eenderde deel van de Broekpolder voldoende is om nog 4000 woningen te kunnen bouwen. Het restant van de Broekpolder zou dan „nog sterker en meer verantwoord dienen te worden ingericht als recreatiege bied". Als die woningen er komen, aldus D66. krijgt Vlaardingen jaarlijks enkele miljoenen guldens meer uit het Gemeentefonds, zodat de financiële positie van de gemeen te een stuk minder benard wordt. Vlaardingen - SP-fractieleider Remi Poppe heeft bij burgemees ter Van Lier een interpellatie aan gevraagd over het contract, dat de gemeente wil afsluiten met vuil nisgigant BFI voor het geschei den inzamelen van gft-afval. Vol gens de milieu-activist is de proef in de West wijk en Holy-Zuid bij voorbaat mislukt als de gemeente de werkzaamheden aan een parti culier overlaat. De beoogde part ner, BFI, is volgens Poppe boven dien van bedenkelijk allooi. Poppe wil de kwestie rond het GET-afval woensdagavond in de gemeenteraad aan de orde stel len. Met name wethouder Kees van der Windt (Milieu) heeft het bij SP-fractieleider Remi Poppe goed verbruid. „Hij is voor hel eerste zuchtje van de ambtelijke top van de ROM (Reinigings- en Ontsmeltingsdienst en het Marktwezen) gezwicht. Ik vind dit een hele zwakke vertoning." De voorbereidingen voor het in voeren van groente-, fruit- en tuinafval zijn in Vlaardingen reeds enkele jaren aan de gang. Pas aan de vooravond van de defi nitieve invoering liet de directie van de ROM weten dat zij niet over de benodigde materialen en personeel beschikt om de nieuwe klus te kunnen klaren. Poppe vindt dat vreemd, want tijdens de langdurige voorbereiding van het project zijn dergelijke bezwaren in de gemeenteraad of in commis sieverband nooit aan de orde ge steld. Volgens de SP'er zou de proef juist een test moeten zijn om te bekijken op welke wijze de ROM deze nieuwe klus kan klaren. „Of deze problemen beslaan of juist zullen ontstaan, zou juist uit de proef moeten blijken. Als er met het gescheiden inzamelen proble men ontstaan, is het altijd nog mogelijk om in beperkte mate derden in te schakelen." Met het inhuren van BFI gooit de gemeente volgens Poppe bij voor baat haar kansen weg om know how met het apart inzamelen op te bouwen. De SP'er denkt, dat BFI er uitsluitend op uit is de tij delijke overeenkomst, waarmee 260.000 gulden is gemoeid, in een definitief contract om te zetten. „Het bedrijf zal in eerste instantie veel materiaal inzetten voor rela tief weinig geld," zegt Poppe. „Dan zal achteraf vanzelf blijken dat de ROM het werk nooit zelf aan zal kunnen." Manipulaties Poppe baseert zijn beschuldigin gen onder meer op het rapport Browning Ferris Industries in Ne derland. dat is opgesteld door de Stichting Onderzoek Multinatio nale Ondernemingen. In thuis land de Verenigde Staten is de grootmacht in afval verscheidene keren veroordeeld wegens zake lijke manipulaties. In dit rapport wordt onder meer melding gemaakt van een boete van miljoenen dollars, die BFI moest betalen na het overtreden van de anti-trustwetten. Zo be lemmerde het bedrijf andere vuil- verwerkers hun spullen te storten op een stortplaats in Los Angeles. De lokatie was opgekocht door BFI maar de overheid had geëist dat ook andere vuil verwerkers er terecht zouden kunnen. Het be drijf had de concurrentie de nek om willen draaien door haar dien sten als stadsreiniger tijdelijk gratis aan een lokale overheid aan te bieden. „Ook in Nederland tracht BFI de afvalwereld in handen te krijgen en dat is het bedrijf al aardig aan het lukken," zegt Poppe. „In Ne derland is het de opkoper van het afvalimperium van Zegwaard, dat groot is geworden met gifmengen en illegale transporten naar Bel gië. Nadat Willem Zegwaard de bak in moest, zijn alle wagens geel gespoten. Maar ik heb geen garantie dat het er nu fatsoenlij ker aan toe gaat." Bep en Jan Tuijtel: 'Ons huwelijk is voor ÏOO procent geslaagd.' Foto Roel Dijkstra Door Nathalie Lans Vlaardingen - „Op onze trouwdag. 65 jaar geleden, was het slecht weer. Het regende zo hard dat we het stadhuis in Schiedam niet gewoon via de trap naar binnen konden gaan, maar dat we via een deur onder de trap naar binnen moesten rennen. Ik weet wel dat degene die ons trouwde toen zei: 'Na regen komt zonneschijn.' Dat heb ik de rest van m'n huwelijk onthouden." vertelt Beb Tuijtel-Keuzenkamp. De nu 89 jaar oude bruid leerde haar man in 1920 kennen. Jan Tuijtel verhuisde dat jaar van Haarlem naar Schiedam omdat hij daar een baan bij drukkerij Roelants kreeg. Bij de ouders van Bep ging hij in de kost. Al snel vielen de twee voor elkaar. Jan Tuijtel maakte er geen bezwaar van dat zijn vriendin zeven jaar jonger was. „Ik dacht bij mezelf als ik nou eens een lekker jong meissie neem... Nee hoor, gekheid. Ons huwelijk is voor 100 procent ge slaagd. Wij zijn diep en diep tevre den." Jan en Beb Tuijtel kregen 5 kin aeren. y kleinkinderen en 5 ach terkleinkinderen. „Je moet er maar bij zetten dat het schatten van kinderen zijn. Wij zijn zo ge lukkig met onze kinderen. Ik leef elke dag met mijn kinderen mee," zegt de trotse bruidegom. Het echtpaar Tuijtel krijgt echter niet iedere dag kinderen over de vloer. Veel kinderen wonen bui ten de stad en bovendien heeft het stel het druk genoeg met al lerlei bezigheden. De 96-jarige Jan Tuijtel kruipt nog iedere dag achter zijn schildersezel. „Exposeren doe ik nu niet meer. Twee jaar geleden had ik mijn laatste expositie maar die drukte werd me toch een beetje teveel. Tekenen doe ik natuurlijk wel. Ik vind het onherroepelijk verkeerd wanneer je op mijn leeftijd niets meer doet. Je hebt van die men sen die de hele dag maar in hun stoel hangen. Je moet juist zoveel mogelijk proberen te doen als je ouder wordt. Die grijze cellen moetje laten werken." Ook de bruid houdt niet van stil zitten. Zij leest veel, handwerkt en houdt het huis schoon. Jan en Bep Tuijtel zijn na 65 jaar huwe lijk dik tevreden. „Wij vinden dat ons leven steeds beter is gewor den. We hebben natuurlijk twee oorlogen meegemaakt en minder goede tijden gekend, maar daar na is het steeds beter met ons ge gaan. En zaterdag komt het hoog tepunt want dan gaan wij met de hele familie uit." Nog onder de indruk van het natuurgeweld kijken bewoners van de Van Aerssenstraat in Vlaardin gen naar de populier, die gistermiddag tijdens het onweer door de bliksem werd getroffen. De boom werd over de hele (engte gespletenOmwonenden meenden ook een vuurbal te hebben ge zien, bleek uit meldingen bij de politie. In elk geval gingen vanwege blikseminslagen diverse televi sies, stereo-installaties en videorecorders in de buurt kapot. Foto Roel Dijkstra Maassluis - De bewoonster v® een woning aan de Merellaan ir, Maassluis heeft vannacht een in! breker op de vlucht gejaagd, h werd wekker van vreemde gehj. den, ging zonder het licht aan tt doen naar beneden en zag daar dat iemand, staande op een tuin. tafel, probeerde het bovenra® open te breken. Toen de inbreker de vrouw zag, sloeg hij op cs vlucht Vlaardingen - E.en30-jarigeMa®. sluizer heeft vannacht rond half twee vergeefs geprobeerd aan d: Vlaardingse politie te ontsnap pen. De man was gezien toen ki, met zijn auto over de busbaan lii de Diilenburgsingel reed. Toet: hij door had dat hij was 'gesnapt1 ging hij er met hoge snelheid richting Rijksweg 20 vandoor ou richting Naaldwijk te rijden. Daar stopte hij zijn wagen en verborp zich. De politie vond hem in de bosjes. Vlaardingen - Uit een kantoor-; pand in de Smalle Havenstraat te. Vlaardingen zijn een personal computer, een faxapparaat en een fotocamera gestolen. De toe gangsdeur werd ervoor openge-' broken. Gisteren werd aangifte gedaan. Dat gebeurde ook in ver band met de diefstal van een ver sterker uit een auto, die stond ge parkeerd op de Nieuwe Kerk- plaats. Zonder dat de precieze toedracht bekend is, raakten gistermiddag aan de Rotterdamsedijk twee Schiedammers slaags. De man nen, 20 en 23 jaar oud, werden op de Koemarkt en hel Broersveld aangehouden. Een van hen droeg een keukenmes bij zich. Twee mannen, een Schiedammer en een Belg, hebben gisteravond rond zeven uur twee telefooncel* len gekraakt. Ver kwamen ze nit! met de opbrengst want naar aan leiding van een signalement kon het duo aan de Huis te Riviere* weg worden opgepakt. Onbekenden hebben vannacht gepoogd brand le stichten in een winkel aan de Parkweg. In de eta lageruit was een gat gemaakt en opgevuld met papier dat werd aangestoken. Daardoor ging de folie waarmee de ruit was beplakt, smeulen. Het vuur doofde van zelf. Er was wel rookschade. Door Sander Sonnemans Capelle aan de IJssel - Als de le zing van Arie van Mil geloofd mag worden, hoeft er niet langer te worden gespeurd naar een bom die ergens op het terrein van het inmiddels nagenoeg met de grond gelijk gemaakte zwembad Groenoord moet liggen. „Die bom," is de 78-jarige Capeilenaar van mening, „moet ergens anders worden gezocht. Niet bij het zwembad maar ergens in de buurt van de plek waar de Margriethal nu staat," Van Mil, die in Kethel werd gebo ren, er opgroeide, trouwde en werkte, geeft toe dat hij zo nu en dan niet al zijn herinneringen meer ineens helder voor de geest kan halen. Dat blijkt ook als hij praat over de oorlogsjaren. Hij kan er honderduit over praten en elke keer weer schiet hem iets an ders te binnen. „Maar." bena drukt hij met zijn wijsvinger te gen de slaap tikkend, „sommige dingen staan zó in je geheugen gegrift dat je ze nooit meer los laat. Vanuit ons huis aan de Schiedamseweg heb ik binnen een straal van 100 meter de bom men zien vallen. Dat beeld ver vaagt nooit meer." De met zijn vrouw in Capeile aan den IJssel woonachtige Van Mil wordt doorzijn dochter, die regel matig kranten opstuurt, op de hoogte gehouden van datgene wat zich in zijn voormalige woon plaats afspeelt. Het nieuws over de bom bij zwembad Groenoord vuigL hij op de vuel. Tensiuue heeft hij jarenlang schuin tegen over de plek gewoond waar later het buitenbad verrees, zat hij in Arie van Mil: 'Bij ons thuis werden we wakker vanhetgillende geluid van de bommen die vlak bij ons in de buurt naar beneden kwamen.' Foto Peter de oorlogsjaren bij het verzet en was hij de eerste die bij de bouw van het zwembad in 1957 aan het werk ging. Als geen ander zegt hij te weten wat er zich in de Tweede Wereldoorlog in Kethel, en vooral op het zwembadterrein, allemaal heeft afgespeeld. „Het was in het voorjaar van 1943 op een doordeweekse nacht," weet de oud-Kethelaar zich haar fijn te herinneren. „Bij ons thuis werden we wakker van het gillen de geluid van de bommen die vlak bij ons in de buurt naar bene den kwamen. Omdat we geen glasgerinkel of ander geluid van vernielingen hoorden, wisten we dat de bommen ergens in het wei land terecht waren geko men. Toen ik de volgende ochtend ging kijken zag ik op ut* plek waar later het zwembad kwam te staan, drie enorme kraters in de grond met allemaal bagger er omheen. Voor mij duidde dat er op dat de bommen waren ont ploft al ben ik natuurlijk geen expert. Die kraters zijn overigens heel lang blijven liggen. In de zo mer liepen de koeien er gewoon omheen." Het verhaal van mevrouw Lansbergen, die enkele weken geleden in een arti kel in onze krant verklaar de dat er in de lente van 1945 een bom op de voor noemde plaats was geval len, bestrijdt Arie van Mil. „Ze had het er over dat er in de lente van '45 een on- ontplofte bom was geval len. Ik kan je vertellen dat het pertinent niet op de plek was waar twaalf jaar later werd begon nen met de aanleg van het zwc :n- bad. Het moet in de omgeving van de huidige sporthal zijn." Tot op de dag van vandaag be vreemdt het Van Mil, die als boer en medewerker van de plantsoe nendienst in Kethel werkzaam was, dat er bij hem nooit is geïn formeerd naar de bommen die bij hem voor de deur vielen en de on duidelijkheid die er in Schiedam nog steeds over bestaat. Zelfs toen er werd begonnen met de bouw van het zwembad en hij als eerste met de voorbereidingen van de werkzaamheden begon, werd er met geen woord over de projectielen gerept. Van Mil: „Ik moest de sloot aan de kant van de Laan van Bol'es uit baggeren omdat 'ie dicht gegooi» moest worden. Ook het weiland waarop die drie bommen waren gevallen, werd geëgaliseerd Laatst belde er nog iemand van de gemeente die het een en ander over de bommen wilde weten, maar omdat mijn vrouw toen ziek was heb ik de boot even afgehou den. Het is tekenend voor het ambtelijk apparaat dat ik nooit meer iets heb vernomen." Naar aanleiding van de bommen- kwestie is de vitale zeventiger aan het speuren geslagen in het mini-archiefje dat hij er op houdt. De boekjes over Kethel die d« toe behoren, geschreven en g lustreerd door de Schiedammer Jaap de Raat, bes chrij ven welis waar uitgebreid de historie van het dorp en de ontwikkelingen gedurende de oorlogsjaren maar over het nu boven water gehaalde bombardement valt bitter wetatf te vinden. „Je kan er van opaan dat wat Jaap de Raat schrijft waar is. Hij gee;i de zaken weer zoals die echt ge beurd zijn. Je ziet het al lezenc weer helemaal voor je. Dat hl- over de bommen, die op Groen oord werden gegooid niet schrijf neem ik hem niet kwalijk. Hij kon natuurlijk niet alles weten overal tegelijk zijn. Toch verzeke ik je," zegt Van Mil, „dat als expert van de Explosieven Opm* mings Dienst (EODj mijn verhak aanhoort, hu eruit op kan mak* dat die bom, waarnaar men bij be zwembad op zoek is, is ontploft

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2