Wat# 15 Verdwenen vlinders zijn teruggehaald gr(Dzan 'Gelukkig ligt er geen koeiepoep' Kritiek op vrijwilligers Vlaardings Vlindercentrum verstomd door goede resultaten Regenwoud in museum Molenkrikkers op pad Jeugd in Driemaasstede Sporters eren Van Lier Pinkster-fietstocht Klokken luiden weer AUTO-MONTEUR Rotterdams Dagblad Woensdag 3 juni 1992 In het Stedelijk Museum start 16 juni in samenwer king met Diergaarde Blijdorp en het Wereldnatuur- fonds een educatief project voor de Schiedamse ba sisscholen dat handelt over de problematiek rond het tropisch regenwoud. De foto-expositie van de Braziliaanse kunstenaar Frans Krajcberg die vanaf 6 juni valt te bekijken en die ook bij de internationale milieu-conferentie in Rio de Janeiro wordt gebruikt, dient daarbij als leidraad. Krajcberg heeft in de loop der jaren een serie foto's gemaakt van de ontbossingen in het Amazonegebied en Iaat op die manier de scholieren zien hoe enorme stukken oerwoud worden gekapt en verbrand. De educatieve opstelling van het project en de tentoon stelling wordt verlevendigd met een mini-recon structie van het regenwoud en in de aula van het mu seum wordt de nieuwste Film en brochure van het Wereldnatuurfonds gepresenteerd. De opening van de foto-tentoonstelling vindt plaats op vrijdag 5 juni om 20.00 uur. Fietsclub de Molenkrikkers van dienstencentrum De 4Molens trekt er ook deze zomer weer regelmatig op uit. In tegenstelling tot het afgelopen seizoen kunnen spornevelingen vanaf 55 jaar niet elke dins dag maar elke woensdag deelnemen aan de fietsrou tes, die niet langer zijn dan vijftien kilometer. Het vertrekpunt is achter de Spieringshoekflat op de Burgemeester van Haarenlaan en om 19.00 uur gaan de fietsers van start. Voor meer informatie kan men terecht bij Roel Krikke (4712968). Jongeren die zijn geïnteresseerd in het ouderenwerk en de gezondheidszorg kunnen van 20 tot en met 31 juli in de wereld van zieke ouderen stappen. In ver pleeg- en reactiveringscentrum DrieMaasStede ont plooit men die twee weken een vakantieproject dat jongeren wil laten optrekken met bewoners en be zoekers van het verzorgingstehuis. Op het programma staan activiteiten als wandelen, een praatje maken of een spelletje doen met de pati ënten, helpen in de keuken, helpen op de afdelingen fysiotherapie en ergotherapie, het maken van een krant voor de patiënten en het presenteren van het huisradioprogramma. Gedurende de twee weken zijn de jeugdige hulpjes twee a drie uur per dag ac tief als vrijwilliger en krijgen ze tussen de middag gratis eten. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met An neke de Jong (4278199) of de voorlichtingsbijeen komst van donderdag 2 juli om 19.00 uur bijwonen. Vlaardingen Voorafgaand aan de finale van het Vlaardings voet balkampioenschap staat burgemeester Van Lier cen traal op het terrein van finalist Fortuna. De schei dend burgervader wordt om 10.30 uur met zijn vrouw en wethouder Van Ardenne per koets opgehaald bij het stadhuis en voorafgegaan door muziekkorps Avalance na*r de Marathonweg gereden. Daar krijgt hij, uit eerbetoon, een sportief evenement voorge schoteld. Sporters van diverse verenigingen vormen bij zijn aankomst een erehaag en geven daarna gelijktijdig op het hoofdveld demonstraties in onder meer soft bal, gymnastiek, judo, hockey, handbal, atletiek, voetbal en korfbal. Tussen de sportenpresentatie en de voetbalfinale verzorgt Avalance een half uur du rende show. Maassluizers die van fietsen en de natuur houden kunnen Eerste Pinksterdag aan hun trekken komen, want die dag organiseert de provincie Zuid-Holland in samenwerking met het recreatieschap Voorne- Putten-Rozenburg en de stichting 'Sportief Aktief een recreatieve fietstocht op Voorne-Putten. "De tocht voert door het afwisselende landschap van Voorne-Putten; behalve door het Hollandse polder landschap gaat de route ook langs de schitterende natuurgebieden in de binnendumrand. Deelnemers uit Maassluis kunnen tussen 10,00 en 14.30 uur starten bij het veerhuis van het veer Maas sluis/Rozenburg en hoeven voor de overtochten naar Rozenburg en terug met te betalen. De fietsers kunnen kiezen uit tochten van 20 en 25 kilometer en dtenen zich m te schrijven bij het start punt. dat ook als controlepost fungeert. Voor de kos ten hoeft men het niet te laten, want om te kunnen deelnemen behoeft slechts twee gulden per persoon te worden neergeteld. Vanaf zaterdag G juni zijn de klokken van de Grote Kerk weer in gebruik. De restauratiecommissie noemt de officiële ingebruikneming een mijlpaal in de restauratie waarvan de eerste kosten vier miljoen gulden bedragen. Alhoewel het interieur momenteel weinig op dat van een kerk en meer op dat van een werkplaats lijkt, wordt de kerk die dag opengesteld voor belangstel lenden. Om het uur kan een groep van maximaal 20 mensen onder deskundige leiding de kerk bezichti gen Met name de reeds afgeronde herstelwerkzaam heden krijgen dc aandacht. Voor de rondleidingen kan men bij het Gemeentemuseum (01899-15127) een plaats reserveren. Agenda Schiedam donderdag 4 Juni Spirituele avond me', video Spirituele Vereniging Harmoma, wijkcentrum Kieuw land. Wibautplem 165,20 00 uur Waardenburg en De Jong (Cabaret). Passage 20 15 uur Vlaardingen donderdag 4 Juni Lunchconcert Aad Zoutendijk. Grote Kerk. 12 45 uur Kleding- en sieraden ruilbeurs, wijkcentrum HolvAristide Br lan ding 90. Postzegel ruilbeurs, kant me sportpark Vijfsluizen. 1100-1600 Maassluis donderdag 4 juni 1 Bridge (slotdrivej, Koningshot', 19 45 uur Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven- piaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen TeleFoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Ben van Haren Vlaardingen - Ongewoon, maar doeltreffend. Geheel in zijn eigen stijl heeft ir. Willem Mak, oud-docent schei- en na tuurkunde van het Groen van PrinstererJyceum, in de afge lopen jaren het Vlaardings Vlindercentrum van de grond getild. Op ongewone wijze hielp hij raet vijf kinderen en wat ouderen de natuur een beetje. Zelfs kunst stoffen als plastic en siliconenkit kwamen er aan te pas. Maar ook werden kilo's brandnetels verza meld om als voedsel te dienen voor honderden rupsen en later werd op de fiets lokvoer uitge strooid om de kleurig gevleugel de insecten de beste vliegroute te wijzen. Uiterst praktisch gingen Mak en de zijnen te werk met als belang rijkste doel in Vlaardingen en om geving vlinders terug te brengen, die er vroeger ook geleefd heb ben. Doel bereikt Ze hebben hun doel bereikt. On danks de tegenslag van voortdu rende onherstelbare vernielingen van hun kostbaar gekoesterde materialen in de Broekpolder, 't Landkaartje heeft in de afgelo pen twee jaar aangetoond hier te kunnen overleven. De oranje vooijaarsuitvoering zowel als de zwarte najaarsuitvoering is al re gelmatig gesignaleerd. Vlinde raars hebben de laatste tijd in de Broekpolder langs een sloot, tus sen de brug over de Vlaardingse Vaart en de uitkijktoren, al weer zestig oranje exemplaren geteld. Ook projecten met de Populieren- pijlstaart en de Lindenpijlstaart zijn geslaagd. Deze zomer wil het Vlindercentrum het Oranje Zan doogje uitzetten. Het werk van Willem Mak heeft opzien gebaard in de wereld van insectenkenners. In kringen rond de officièie Vlinderstichting in Wageningen, die met 150.000 gul den rijkssteun hetzelfde doel na streeft, spreekt men dan ook over 'makken' om de werkwijze van de Vlaardinjurs aan te duiden. Ze vinden r.c- maar onwetenschap pelijk. Mak zou aan 'fauna-verval sing' doen door in grote aantallen vlinderpoppen uit te zetten. De lange tijd door diepe depres sies geplaagde Vlaardinger haalt over zulke beschuldigingen de schouders op: „Natuurlijk ver stoor je iets op deze wijze, maar alle andere verstoringen van fau na en flora zijn veel massaler, veel erger. In Wageningen zagen ze het 'makken' niet zitten, maar ik begon dit werk met kinderen. Die willen resultaat zien en kunnen niet zolang wachten als in de Wa- geningse methode zit opgesloten. Voorlopig zijn hierdoor - met slechts duizend gulden van de ge meente Vlaardingen - kinderen mooi natuurliefhebbers gewor den en hebben we hier uitgestor ven vlindersoorten teruggekre gen." De kritiek is helemaal verstomd door het bereikte resultaat. Vlaar dingen wordt nu regelmatig be zocht door entomologen. Zij con stateren dat deze omgeving een gunstig leefgebied is voor vlin ders en doen mee aan onderzoek naar de situatie van minder aaiba re insecten in deze regio. Geschrokken Willem Mak kwam op het idee van een vlindercentrum in de Broekpolder bij de verschijning van de Vlinderatlas, enkele jaren geleden. „Er vindt in Nederland massale uitsterving van vlinders plaats, bleek toen. Er waren at signalen dat er iets ergs aan de hand was, maar de juiste omvang vaststel len is heel moeilijk. Het ministe rie van Landbouw en Natuurbe heer liet daarom de Vïinderstich- ting Wageningen een landelijk onderzoek doen. Zo'n 400 mensen werkten mee. Het eindrapport gaf aan dat van de negentig bekende soorten in Nederland er in korte tijd tien helemaal zijn verdwenen en nogeens 25 op het punt van uit- VD RtVË RPWE M i s-r >0-f. peNKT u Ir. Willem Mak (rechts) in een voorlich- tingskraam met naast zich de jong ste medewer ker van het Vlaardings Vlindercen trum, de zes jarige Niels Poot, en een andere vrij williger, Mar- tijn Postma. Foto DicK Sluijter/ Roel Dijkstra sterven staan. Iedereen is zich daarvan lam geschrokken. Het is ook niet mis; meer dan één der de. helemaal of bijna weg." „Arie Koster, als ecoloog werk zaam op het ministerie van Land bouw en groot insectenkenner, constateerde in die tijd dat Vlaar dingen extreem hoog scoort als verblijfgebied voor vlinders. Hij is vroeger zelf 'schoffelaar' ge weest, is gaan studeren en heeft inmiddels veel publicaties over insecten op zijn naam staan, Hij wist dat in deze stad is gekozen voor een ecologisch groenbeheer. Koster heeft ontdekt dat de mees te insecten te vinden zijn in ruige bermen, langs spoorlijnen, op verlaten fabrieksterreinen en in gemeenten als Vlaardingen, waar onkruid en inheemse planten hun natuurlijke functie hebben kunnen behouden." Bedreigingen Willem Mak, intelligent en leer gierig, kwam tot de conclusie, dat insecten van drie kanten in hun voortbestaan worden bedreigd. Door de verstedelijking en indus trialisatie, door de moderne land bouw en door versnipperingen van hun leefgebieden als gevolg van het afsnijden van verbindin gen. „Een typisch voorbeeld van uit roeiing door industrialisatie is de Ligusterpijlstaart. Die vlinder is hier verdwenen, doordat zijn rup sen zich vergiftigen door met de ligusterbladeren de vervuilde neerslag op te eten. Het heeft ook geen zin te proberen hem in deze streek terug te zetten. Op moder ne landbouwakkers zijn geen vlinders meer te vinden, omdat er geen weide-onkruiden meer groeien. Verder isoleren dergelij ke akkers, net als snelwegen en bouwmassa's, hele leefgebieden van insecten." Aaneenrijgingen van asfaltlinten, betonblokken en gladgeschoren gazonnen maken steden onher bergzaam voor insecten. Het met glazen kassen, intensieve vee teeltbedrijven en onkruidvrije akkers gecultiveerde platteland biedt ze evenmin nog levenskan sen. Overlevingsgebied Ir. Mak: „Stadsgebied kan echter wel een overlevingsgebied zijn als daar weloverwogen groenbe heer plaatsvindt, zoals onder Ger Davidse in Vlaardingen is inge zet. Hij krijgt eindelijk na alle ja ren gelijk en steeds meer Neder landse gemeenten kiezen nu voor ecologisch groenbeheer. De 01- mendreef in Vlaardingen-Holy biedt bijvoorbeeld aan insecten meer dan een hectare weiland el ders in ons land." Willem Mak trok na het vaststel len van de ernstige bedreiging van het Nederlandse insectenbe stand en de gunstige uitzonde ring van Vlaardingen zijn plan. Hij wist oude vrienden in de plaatselijke PvdA warm te krij gen en zo een gemeentelijke bij drage los te peuteren om het Vlaardings Vlindercentrum op te richten. „Ik ben bewust met de meest aai bare insectengroep begonnen. Vlinders. Ja, dat spreekt de men sen aan. Met een vijftal leerlingen van het Groen van Prinsterer en enkele andere echt geïnteresseer den ben ik aan het werk gegaan. We kregen een werkkeet van de gemeente in de Broekpolder. Eerst hebben we gekeken wat er nog was aan dagvlinders in Vlaar dingen." Hij toont een kistje waarin de ze ventien prachtige exemplaren zijn opgeprikt. Koolwitjes, blauw tjes, zwartspridikkopje, hooibeest- jes en andere. „Het moeten er meer kunnen zijn, redeneerden we. De biotoop hier is geschikt voor nog wel tien soorten. Denk maar aan de Konmgznnepage, die tot 1948 in honderdtallen te zien was in het centrum van Rotter dam. We hebben m boeken ge zocht naar de meest geschikte soorten en zijn toen aan het werk gegaan." Dakgoten De vrijwilligers van het Vlinder- centrum hebben er veel voor over gehad. „Bij elkaar zo'n vijftien honderd eieren en rupsen hebben we verzameld in het Staeiduinse Bos en de Akkerdijksepolder en uitgezet in een met vitrage zelf gemaakte kooi in de Broekpolder. Elke dag hebben we ze nieuwe brandnetels gegeven. Ongeveer duizend poppen kregen we ervan en die hebben we laten overwinte ren in een donkere, koele kelder. We hebben PVC-dakgoten in gesmeerd met siliconenkit en de poppen met hun staartje daarin geplakt. In het vooijaar van 1990 hebben we die goten in bomen ge hangen in het Lickebaertgebied, in de bosrand bij de surfplas in Vlaardingen-West, in de Broek polder, m Holy en in het Beatrix- park in Schiedam. We hebben ze zoveel mogelijk be schermd tegen vernieling en in dringing door muizen en andere dieren. Dat lukte niet altijd, maar uiteindelijk zijn er toch 600 vlin ders gekomen, die we dus twee jaar geleden in de zomer hebben losgelaten. In het najaar van 1990 hebben we geen zwart Landkaartje gezien. Dat was een tegenvaller. Maar in het vooraar zagen we de oranje uitvoering toch weer. Vorig jaar augustus is in Maasland ook de zwarte gezien en momenteel zijn er al zestig, in de voorjaarsuitvoe ring oranje, geteld bij de sloot langs de Watersportweg. Ons pro ject is dus geslaagd. Dal erken nen ook entomologen, die eerst niet m onze aanpak geloofden. Met slechts duizend gulden heb ben wij aangetoond, wat de Wage- mngse stichting voor 150.000 gul den met de invoer van vlinders uit Polen wil bewijzen. Verder is het Oranje tipje gezien in het Ho- lypark en wachten we nog op de resultaten met de pijlstaartsoor- ten, die in kooien in de Broekpol der zaten die vandalen hebben vernield." Bij elke soort weet Mak bijzon derheden te melden. Bijvoor beeld over het liefdesleven van de Ligusterpijlstaart en de Popiihe- renpvjlstaarl. „De vrouwtjes pijl staarten scheiden een geur af, die over een afstand van wel tien kilo meter kan worden waargenomen door het mannetje. We hebben van beide soorten vrouwtjes in de kooi gehangen en daar zijn vier mannetjes op afgekomen. De pa ring duurt bij deze vlinders heel lang, 12 tot 24 uur, waarbij het stel elkaar alleen beroert met de uit einden van hun lijven. Na de pa ring gaat hel vrouwtje direct eie ren leggen." Door de vernieling van de kooi in de Broekpolder is onzeker geworden wat hier ver der van terecht zal komen. ïnseetemvandeling Sinds kort is het Vlindercentrum opgegaan in de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Ver eniging, afdeling Waterwegge bied, dat zijn clubhuis en educa tieve centrum in Boshoek in Schiedam heeft. Er is een speciale insectenwerkgroep opgericht. Daarin zitten naast Mak vooraan staande insectenkenners als Ro nald Jacobs en Ben van As. Maar ook Ane Koster. N. W. Ei ff rich en J. A. W. Lucas, die verschillende belangrijke publicaties op dit ge bied hebben gemaakt, werken mee. De werkgroep begint met het in ventariseren van insecten als li- belle's. kevers, hommels, sprink hanen enz. Het resultaat hiervan kunnen liefhebbers spoedig ver nemen. Op elke derde zaterdag in juli, augustus en september zal 's ochtends om half elf bij het clubhuis van Watersportvereni ging Bom meer, aan dc Water sportweg tn de Broekpolder m Vlaardingen, een insectenwande- lmg beginnen. Op diezelfde zater dagen is er 's avonds laat dij een kwiklamp nacht-determinatie van insecten. Autobedrijf b.v. official LADA-dealer te Capelie a/d iJssel vraagt met spoed een ervaren Bel voor inlichtingen Dhr. Zandstra. Tel. 010-4581255 Schiedam - „Kijk, er staat een halve koe. En hij heeft echte spe nen." Groot is de verbazing bij veel bezoekertjes van de Schiedamse jeugdbibliotheek als ze bij binnenkomst in het pand aan de Korte Haven op de ten toonstelling over de koe stuiten. Een levensgrote houten koe kijkt de lezertjes die de eerste etage van de bieb binnenkomen, recht in de ogen en Iaat zich gewillig be kijken en betasten. Doch, de koe mobiel met kunstuiers en echte koeiehuid trekt meer bekijks. Een meisje neemt plaats op het krukje en begint wai onwennig in een van de uiers te knijpen. Als er niets uitkomt geeft ze het op en levert ze haar boeken in. Vanaf 1 juni is de expositie 'de Koe' te bezichtigen in de jeugdbi bliotheek waar eerder dit jaar al de wereldberoemde boekenberen en Pietje Bell centraal stonden. Deze maand is de koe aan de beurt. De fotopanelen met onder schrift. foldermateriaal, een mini- tractor, een emmer met rundvee- voer en diverse attributen be schikbaar gesteld door de Stich ting Public Relations Land- en Tuinbouw, laten de kinderen kennismaken met de koe en de omgeving waarin de melkprodu cent leeft. De koemobiel is het meest in trek. Zo gauw bibliothe caresse Wilma Lems de kunstof uiers met water heeft bijgevuld slaat de 10-jarige Mercedes Veile- koop aan het melken. Tot haar verbazing levert haar poging re sultaat op. Angsïig „Goh, dat is toch moeilijker dan ik dacht," kijkt ze een beetje ang stig. „Het doet zeer aan mijn han den. Maar dat zal wel komen, De koemobiel is zeer in trek in de Schiedamse bibliotheek. Jeugdige bezoekers doen gretige po gingen om bet beest te melken. Foto Roei Dijkstra omdat de spenen mei echt zijn. Je moet er wel te hard m knijpen. Ik zou veel liever een echte koe melken." „Gelukkig is het geen levende koe en ligt er geen echte koeiepoep. Dat zou hier ontzet tend gaan stinken." zegt een an der meisje later. Wilma Lems is in haar schik met de expositie die over de twee eta ges van de bibliotheek is opge steld. Net als bij de activiteiten die tijdens de berpmveek werden georganiseerd, verwacht ze een flinke toeloop van nieuwsgierige kinderen die hebben gehoord dat in de bieb een koe kan worden ge molken. „Met zulke activiteiten trek je meer kinderen aan Het voordeel van deze tentoonstelling is dat ze overal aan mogen zitten en dat nodigt natuurlijk uit tot onder zoeken. De reacties zijn ook heel leuk Noff voordat hun moed es de trap op zijn gelopen roepen zo al dat er een koe in de bieb staat. Er wordt ook spontaan gevraagd of ze mogen melken." Gedurende de maand juni speelt het biblio theekpersoneel in op de koeien- expositie met tal van bezigheden. De komende woensdagmiddagen kunnen de kleintjes koeiemas- kers maken, tekenen en schilde ren over het boerenlandschap en meegebrachte T-shirts in koei- ekleuren beschilderen. De grote houten koe lijkt ook de nodige in druk te maken op dc kinderen. Als bij het verlaten van de bieb een donderbui losbarst zegt een knaapje gevat tegen zijn vriendje: „Die koe heeft mazzel. Die mag lekker binnen blijven."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1