Waterweg 13 Banenpoolers moeten Zuid opknappen 1HÏNT i Toenemende ontevredenheid over onderhoud in wijk neemt toe Henk Fraser schiet weer raak Maassluis Ships Repair motor van grote fraude Verdachte doodslag «weer op vrije voeten Werkgroep speurt tinaar vleermuizen Ketelbinkie Prijs 1992 voor Arie en Nel Mast Fors Lathouwers ioverleden 'Geef kinderen geen inspraak' Nieuw nummer voor ONS Onverbeterlijke inbreker moet 2,5 jaar de cel in Veiliger verkeer in Vlaardingen Cafébezoekers pakken dief Chauffeurs op de vuist Caravan weg Actie tegen roodrijders Fietser gewond Dief bekent Vechtpartij na controle Verboden wapenbezit tand- techniek Rotterdams Dagblad Donderdag 4 juni 1992 Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel 010-2340055/fax 4349754 Oen Haag - Het gerechtshof in Den Haag heeft giste ren de onmiddellijke vrijlating gelast van een 38-jari- ■ge Dordtenaar, die ervan wordt verdachte de 38-jari- 'ge R. Comelisse te hebben doodgereden. Het ge- rechtshof heeft de zaak terugverwezen naar de Dordtse rechier-comnüssaris voor nader onderzoek. .De rechtbank veroordeelde de man in eerste instan tie tot vijfjaar cel. ^plgens getuigen is de Dordtenaar op 9 augustus vo- :rig jaar in de Voorstraat met opzet op het slachtoffer ingereden. Die maakte deel uit van een groepje, dat ~dg; verdachte zou hebben willen beroven. Een psy- chiater verklaarde twee weken geleden tijdens de 'behandeling van de zaak dat de stoppen bij de man -waren doorgeslagen omdat het groepje uit mensen "met een donkere huidskleur bestond. Hij zou in de dagen daarvoor al verschillende conflicten hebben gehad met buitenlanders. Volgens de psychiater was 'dé man door zijn enorme kwaadheid verminderd toerekeningsvatbaar toen hij op het slachtoffer in reed. Advocaat mr. B. Manspeaker bepleitte daarom dan ook vrijspraak. „Voor doodslag is opzet nodig, maar mijn cliënt wist gewoon niet wat hij deed, dus die opzet kan niet bewezen worden." Procureur-ge neraal mr. E. Myjer eiste desondanks opnieuw vijf jaar gevangenisstraf. Wanneer de zaak tegen de Dordtenaar opnieuw be handeld zal worden, is nog niet bekend. —.Rotterdam - De Vogel- en Vleermuiswerkgroep ^Noordrand vraagt de bewoners van de Noordrand van Rotterdam uit te kijken naar vleermuizen en -vleermuiskolonies. Hierbij gaat het om de plaats, da- 'tura, tijd, aantal en grootte. Op dit moment heeft de werkgroep ongeveer 80 procent van de Noordrand van Rotterdam in kaart gebracht. Aan het eind van 1992 zullen alle dan bekende gege vens gebruikt worden voor ondermeer de Atlas van de Nederlandse Vleermuizen en voor inbreng in het kader van allerlei plannen zoals het Intgraal Plan Noordrand Rotterdam en de Hoge Snelheidslijn. Tot nu toe zijn in het onderzochte gebied zeven soorten vleermuizen vastgesteld met in totaal zo'n achthon derd exemplaren. Verder zijn verbindingsroutes, jachtgebieden, kolonies en kraamkolonies ontdekt. Alle waarnemingen kunnen via telefoonnummer 010-4188467 aan Peter van Dalen worden doorgege ven. J9SM|Ciy*V VOt tf4aegs- e Rotterdam - "Mijn hartelijke gelukwensen met de KetelbinMeprijs, zozeer verdiend en wederom een erkenning voor uw beider moedig verzet in de oor logsjaren. Bemhard.' Met dit telegram feliciteerde de prins Bemhard als eerste Arie en Nel Mast met de Ketelbinkieprijs 1992, die zij gisteravond tijdens het tweede Wensconcert van het Rotterdams Philharmo* hjsch Orkest in Ahoy' in ontvangst mochten nemem, -•De prijs wordt jaarlijks toegekend aan een persoon instelling die zich op buitengewone wijze verdien- telijk heeft gemaakt voor Rotterdam en zijn inwo- !TS. Het echtpaar Mast ontving de prijs voor zijn in- t voor en initiatief tot het oprichten van het Oor- js- en Verzetsmuseum, dat zij in maart 1990 aan de Jgjfethuislaan 26 in Katendrecht hebben geopend. SBet museum is," aldus stichtingsvoorzitter Maike ;;*Élinar in haar toespraak tot de vierduizend bezoe- „een voorbeeld van hoe men. zich bij wijze van therapie op positieve wijze bezig kan houden met de ïdórlog. Het museum trekt veel belangstelling en -wordt door hele schoolklassen bezocht." De Ketel* tiinkieprijs, een fraai bronzen beeldje van de legen darische 'straatjongen van Rotterdam', werd dan ook aan Arie en Nel Mats overhandigd door kinderen van ;de Rooms Katholieke Basisschool in Katendrecht. Het echtpaar Mast is al sinds 1945 bezig met het ver zamelen van materiaal voor een museum. In 1985 .richtte Arie Mast zijn eerste tentoonstelling in ener ■de veertigjarige herdenking van de bevrijding. In ,~iSaart 1990 kon de toenmalige wethouder Van der -Pol het Oorlogs- en Verzsetsmuseum aan de Recht- "jiuislaan officieel openen. "Mie en Nel Mast waren even sprakeloos als dolge- - dakkig met hun Ketelbinkieprijs. Toch was het teie- 33j$am van de Prins bij alle felicitaties en bloemen ■- msschien wel het allermooiste cadeau. Woorden Jghoten tekort, maar daarvoor had het Rotterdams ^filharmonisch Orkest - dat de prijs een paar jaar r-4geleden zelf ontving - een oplossing: een prachtige instrumentale bewerking van Hugh den Ouden van het befaamde Toen wij van Rotterdam vertrokken...' Arie en Nel Mast krij gen de Ke telbin kieprijs overhan digd door leerlingen ven de Rooms Ka tholieke Basis school in Katen drecht. Foto Fred Ernst/ CorVos Rotterdam - Rotterdammer Fons Lathouwers is op 56-jarige leeftijd overleden. Lathouwers was vele ja ren werkzaam bij de Rotterdams Ondememings Or ganisatie (ROQ). Uit hoofde van zijn werk had hij veel contact met de middenstand. Als geboren Rot terdammer groeide Lathouwers op in een midden standsmilieu. Hij had altyd veel belangstelling voor Lei stadsvemieuwingsprocts. Zo begeleidde hij, up verzoek van de winkeliersveremging, als coördina tor het renovatieproject op de Nieuwe Binnenweg. Mede doorzijn inzet verliep die renovatie sueeesvoL Als makelaar had hij goede contacten met het be drijfsleven. Die contacten vormden een goede basis voor het werk bij de ROO. Schiedam - Wethouder Adri Reijnhout (wijk- en buurtbeheer) en de andere leden van het college van B en W kunnen zich in principe vinden in de oprichting van een wijkonderhoudsploeg in de Gorzen. Op initiatief van het projectteam stadsvernieu wing in Schiedam-Zuid moeten twee banenpoolers gaan hel pen bij de bestrij ding van de vervuiling in de wijk. Voor het defi nitieve fiat wil wethouder Reijnhout zich wel buigen over een nog in te dienen kostenbegroting. De oprichting van de wijkonder houdsploeg komt voort uit een toenemende ontevredenheid over het onderhoud in de wijk. Met na me de bewonersveremging Schiedam-Zuid (BVSZ) klaagt dat de signaalfunctie tekort schiet en dat kleine reparaties als zij wél worden gemeld niet snel worden uitgevoerd. Het project team ziet de bezuinigingen op de verschillende gemeentelijke diensten als een mogelijke reden voor de verslonzing. De banenpoolers moeten zich in nauw overleg met de bewoners van de Gorzen gaan bezighouden met het schoonhouden van het openbaar gebied. Uitdrukkelijk wordt gesteld, dat de twee inge huurde krachten zich uitsluitend gaan bezighouden met het oprui men van plekken die nu niet of nauwelijks warden onderhouden door diensten als de Openbare Nutsbedrijven, de Dienst Ge meentewerken en de woningbe heerders. Deze voorwaarde geldt omdat ba nenpoolers niet het bestaande werk bij deze diensten mogen overnemen. Banenpoolers zijn doorgaans wat oudere, langdurig werklozen die met behoud van hun sociale uitkering gaan wer ken. Als zij in hun additionele werkplek aan de slag gaan, wordt dit bedrag door de werkgever - in dit geval vermoedelijk de dienst Gemeentewerken - verhoogd tot het wettelijk minimumloon. De banenpoolers krijgen ook een toezichthoudende taak. Dit toe zicht mag gepaard gaan met het verrichten van kleine reparatie- werkzaamheden. Te denken valt aan het vastzetten van een ver keersbord of het rechtleggen van een straaltegel. Bij grotere werk zaamheden is er alleen een ver wijstaak weggelegd voor de ba nenpoolers. In dit geval is de ver antwoordelijke beheerder de aan gewezen persoon om de klachten te verhelpen. Ondanks het magere salaris krij gen de banenpoolers toch een flinke verantwoordelijkheid. Van de nieuwe krachten wordt ook verwacht dat zij de bewoners mo tiveren tot het verrichten van hand- en spandiensten bij het werken aan een schone woonom geving. Naast het behalen van een EHBO-diploma wordt van de nieuwe medewerkers verwacht dat zij goede contacten opbouwen met een breed scala aan gemeen telijke instanties en wijkgebon- den instellingen. Het projectteam Zuid sluit niet uit dat de onderhoudsploeg m de toekomst ook haar werkzaamhe den in andere Schiedamse wijken kan aanbieden. Dit is wellicht mo gelijk aan het einde van 1993, wanneer het initiatief in de Gor zen wordt geèvalueeid. VI aard in gen - Kinderen moeten geen inspraak krijgen als er speelplekken moeten verdwij nen, vindt het college van burge meester en wethouders. Dut staat in een brief die is gericht aan een aantal bewoners van de Ber- kendreef in Vlaardingen. Die bewoners hebben gevraagd waarom een speelplaats in hun omgeving moet verdwijnen. Ze hebben een vereniging opgericht die heeft toegezegd het beheer van de speelplaats te zullen ver zorgen. De gemeente wil daaraan tege moet komen, maar over de sug gestie om de kinderen zelf mee te laten beslissen waar speelplaat sen moeten verdwijnen denkt het college anders. „U zult zich name lijk wel kunnen voorstellen wat er zal gebeuren als aan kinderen, woonachtig in enerzijds de direc te omgeving van de Berkendreef en anderzijds in bijvoorbeeld de directe omgeving van de Komoel- jedreef, de vraag wordt voorge legd welke speelplekken zouden moeten verdwijnen," zo staat in de brief. De gemeente wil het aantal speel plekken flink verminderen om fi nanciële redenen én omdat er steeds minder kinderen in Vlaar dingen wonen. Sinds 1960 is het aantal kinderen tot 14 jaar ge daald van 31,8 naar 15,7 procent van de totale bevolking. Schiedam - Het Openbaar Nuts bedrijf Schiedam (ONS) krijgt met ingang van 18 juni een nieuw algemeen telefoonnummer. Van af die datum is het bedrijf bereik baar via nummer 010-2621000. Voor het ophalen van grof vuil kan hetdoorkiesnummer 4465385 gebeld worden. Het faxnummer blijft hetzelfde. Het voordeel van de nieuwe cen trale is dat er doorkiesnummers gebruikt kunnen worden. De des betreffende persoon of afdeling krijgt men hierdoor sneller aan de telefoon. Op 17 en 18 juni wordt in Schiedam aan het consu mentenblad Energie en Water van het nutsbedrijf een sticker toegevoegd waarop het nieuwe te lefoonnummer is vermeld. Het is de bedoeling dat de sticker in de meterkast wordt geplakt zodat het nieuwe telefoonnummer, vol gens het ONS, makkelijk te vin den is. Als verdediger van Feyenoord komt hij regelmatignaarvoren en schiet dan raak. Ookgistermlddag deed hij dat, ditmaal in Schiedam en wei bij de openbare basisschool De Klinker. Daar trad Henk Fraser naar voren en schoot, zij het ditmaal in de lucht. De Feyenoorder loste het startschot voor een sponsorloop waarvan de opbrengst deels bestemd is voorhet Sophia Klnderziekenhuisendeels voor de aanschaf vaneen speeltoestel op het school plein van De Klinker. Tijdens de lessen Is al aandacht geschonken aan beide zaken. Het enthousiasme onder de leerlin gen is zo groot dat alle groepen gisteren meeliepen. Vlaardingen - Nagenoeg coni form de eis is de 18-jarige Schiedammer, die twee weken geleden terecht stond voor een indrukwekkende serie delicten, veroordeeld tot een celstraf van tweeëneenhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Tegen de jongeman was drie jaar ge vangenisstraf geëist. De negentien inbraken in win kels, woningen en bedrijven, twee pogingen tot diefstal, zeven autodiefstalien, enkele autokra ken en een vernieling werden door de jeugdige crimineel tij dens de hoorzitting van 20 mei bekend. Van de gewapende over val op het autoverhuurbedrijf Achilles, die in november 1991 werd gepleegd, zei hij echter niets te weten. Om de waarheid boven tafel te krijgen werd een medeverdach te opgeroepen als getuige. Onder ede verklaarde de man, een 19- jarige Rotterdammer, dat de ont kennende verdachte wel dege lijk bij de overval, waarbij onder bedreiging van een mes en een schietwapen 16.000 gulden werd buitgemaakt, betrokken was ge weest. De jongeman had sinas de schei ding van zijn ouders geen 'thuis' meer gehad en begon toen hij zestien jaar was met het stelen van auto's om daarmee rijdend indruk te maken op de meisjes. In de twee jaar daarop volgde een enorme serie inbraken en diefstallen alsmede enkele po gingen tot diefstal. Hij had het voornamelijk gemunt op win kels en sportkantines. De gesto len goederen - sloffen sigaretten, sportartikelen, kleding - met een totale waarde van 47.000 gulden werden verkocht. De opbrengst werd gebruikt om kleding te ko pen en op stap te gaan. Omdat de Schiedammer al meerdere malen in aanraking is geweest mei justitie en in de looptijd van een voorwaardelijke gevangenisstraf wederom het criminele pad had betreden, vond officier van justitie mevrouw mr. M. Kaptein een stevige straf op zijn plaats. Door Care! van der Velden Amsterdam/Maassluis - Het van origine Maassluise bedrijf Maas sluis Ships Repair BV is betrok ken bij een grootscheepse fraude, die volgens schattingen van inge wijden mogelijk in de miljoenen guldens loopt. Vermoed wordt, dat het in 1975 opgerichte bedrijf in maart van dit jaar in handen is gevallen van de Amsterdamse on derwereld. Binnen twee maanden werd op naam van de firma een groot aantal goederen besteld, die nooit zijn betaald. De Amster damse politie maakt jacht op de eigenaren van het bedrijf. Opeigen initiatief heefteen dage lijkse bestuurder van Maassluis Ships Repair het faillissement, dat inmiddels is uitgesproken door rechter-commissaris mr. A. B. H. M. van Tiel, aangevraagd. Door curator mr. A. G. J. van Was senaar wordt deze man geken schetst al« een 'katvanger1 De ka pitaalverschaffers en de beden kers van de bedrijfsiaktiek opere- reerden volgens hem uitsluitend op de achtergrond. De handelwijze van Maassluis Ships Repair was verbluffend eenvoudig. De inmiddels lege vennootschap versluierde haar ware bedoelingen door een dege lijk imago op te bouwen. Er werd in Amsterdam gebruik gemaakt van een kantoorpand, waar vier medewerkers aan de slag gingen. Tegen de zakelijke relaties werd verteld, dat de te leveren spullen waren bedoeld voor het opzetten van een vakantiebungalowpark voor DSM. In de correspondentie met de leveranciers werd het park omschreven als 'project Maas tricht'. De leveranciers toonden geen argwaan. Zonder een aanbe taling te vragen leverden tal van bedrijven hun goederen aan het bedrijf, dat ook opereerde onder de naam Maassluis International. Bij curator Van Wassenaar van de Amsterdamse vestiging van advo catenkantoor Houthoff, Heycop en Den Ham stromen inmiddels de meldingen van gedupeerden van de flessentrekkerij binnen. Inmiddels hebben zich reeds le verancier* gemeld van copieer machines. computers, partijen wijn. printers, augurkenzuur, pannensets, airconditioning, koe lapparatuur en mixers. Stuk voor stuk hebben zij duizen den guldens te vorderen op de failliete onderneming. De groot ste schuiver maakte een aan de beurs genoteerd bedrijf; zij kun nen de aan Maassluis Ships Re- pair gestuurde rekening van 180,000 gulden vermoedelijk als 'oninbare vordering' afschrijven. Meeslepen De curator sluit niet uit dat Maas sluis Ships Repair andere bedrij ven in haar val zal meeslepen. „Er zitten veel startende onderne mers bij. Als de goederen niet bo ven water komen, lopen sommi gen een klap op die zij wellicht niet meer te boven komen." De schade blijft naar verwachting niet beperkt tot de Amsterdamse regio. De gedupeerden komen volgens de curator uit alle delen van het land. Bij haar zakelijke escapades maakten de laatste eigenaren vol gens de curator gebruik van de goede naam, die het bedrijf in het verleden heeft opgebouwd. De fir ma werd in 1975 npgpricht doodde toenmalige Maassluizer J.M. Lub- king, die de besloten vennoot schap vermoedelijk in de eerste plaats gebruikte als zakelijke constructie voor zijn autobedrijf Vlaardingen. Volgens verschillende geraad pleegde kenners van de nauti sche wereld is hel echter vrijwel uitgesloten dat Maassluis Ships Repair zich in de Eerste stad aan de Waterweg ooit heeft bezigge houden met de reparatie van schepen. „De Haas is bij mijn we ten de enige die in die sector ac tief is," zegt D.J Coumou van een in Maassluis gevestigd construc tiebedrijf. Ook bij voormalig zee man en VVD-raadslid Leen de Zeeuw valt het muntje niet. „Ik heb gehoord van het faillisse ment, maar de naam van dat be drijf zegt mij niets Maar het kan natuurlijk zijn dat ze elders in het Rijn mond-gebied actief zijn ge weest." Oprichter Lubking van het in op spraak geraakte bedrijf heeft niets meer uit te staan met de hui dige firma. Hij verkocht de zaak jn 1985 en emigreerde naar Nieuw-Zeeland. Hij is inmiddels terug in Nederland, maar niet lan ger zakelijk actief Of het bedrijf de laatste jaren haar degelijke imago-nog waarmaakte, valt ove rigens ook om andere redenen te betwijfelen. Sinds het begin van 1990 veranderde Maassluis Ships Repair als lege BV vijf keer van eigenaar. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen slaat een goed figuur bij het vergroten van de verkeers veiligheid. Als beloning voor de behaalde resultaten - minder do den en gewonden - heeft Vlaar dingen van de provincie een belo ning van 73.794,- gekregen. Dat is meer dan Schiedam dat nog al tijd/70.202,- kreeg. Overigens zijn beide steden met meer geld beloond dan Rotter dam, dat 58.241,- op de gemeen terekening kon bijschrijven. In Zuid-Holland heeft alleen Den Haag een grotere beloning gekre gen dan Schiedam en Vlaardin gen. Maassluis kreeg 33.268,-. De beloningen vormen onderdeel van de actie om het sants! ver keersslachtoffers in het jaar 2000 met 25 procent terug te brengen. Het totaal aantal slachtoffers in Zuid-Holland (doden en gewon den} bedroeg vorig jaar nog aitijd 10.061. Dit was wel weer acht procent minder dan in 1990. De provincie heeft voor de vorig jaar geleverde inspanningen in totaal ƒ680.806,20 aan de ge meenten uitgekeerd. De actie wordt al weer enkele jaren ge voerd. Schiedam - Alert reagerende ca fébezoekers hebben gisteravond rond half acht een tasjesdief in de kraag gegrepen. De 19-jarige Schiedammer had op de Lange Haven een vrouw van haar tas be roofd. De cafégangers hoorden haar hulpgeroep en zetten de ach tervolging in. Ze gaven de tas te rug aan de wouw en leverden de man over aan de politie. Schiedam - Een 37-jarige vracht wagenchauffeur uit Delft heeft gisterochtend rake klappen opge. lopen nadat hij aanmerking^ had gemaakt op het rijgedrag van een 19-jarige Rotterdamse chauf. feur. Op de 's-Gravelandseweg haalde de Rotterdammer deDeli- tenaar in waarbij een spiegel ka pot werd gereden. Terwijl het licht op rood stond wilde de gedu peerde chauffeur verhaal halen De Rotterdammer kwam echter met een stok uit de auto en sloeg de man tegen de benen en in het gelaat. Toen de politie de amok- maker wilde aanhouden verzette hij zich hevig en bezorgde de agent een buil op net hoofd. Vlaardingen - Onbekenden heb ben in de afgelopen nacht een in de Van Borneostraat geparkeerde caravan gestolen. De eigenaar zag zijn vakantiemobiel gisteravond om elf uur voor het laatst. Vanaf de Londonweg is een voertuig weggenomen. De witte bestelauto werd gisteravond tussen tussen half zeven en twaalf uur ont vreemd Vlaardingen - Klachten over de verkeersveiligheid op de Holysin- gel hebben de wijkagent tot acüe aangezet. Volgens buurtbewoners negeren veel automobilisten en fietsers in deze straat het rode stoplicht, waardoor onveilige situ aties ontstaan. De wijkagent trad gisterochtend voor het eerst pre ventief op door zich zichtbaar aanwezig op de kruising op te stellen. Het hielp, want iedereen stopte netjes voor het verkeers licht. Deze actie zal de komende tijd worden herhaald. Uit kosten overwegingen gaat de Vlaar-] dingse politie overigens niet over] tot de finale oplossing. Door de] verkeerslichten weg te halen en het verkeer op drukke uren te la ten regelen door een agent zou den ongetwijfeld meer dan nu het geval is verkeersovertreders wor den ontmoedigd in hun gedrag Vlaardingen - Een 14-jarig meisje uit Vlaardingen is gisteren op de MamixJaan gewond geraakt bij een aanrijding met een bromfiet ser. De fietster reed op het fiets pad tegen de rijrichting in. Zij werd overgebracht naar het Holy Ziekenhuis, maar de tiener hoef de niet te worden opgenomen. Vlaardingen - Een 18-jarige Vlaar- dinger heeft twee diefstallen be kend. Beide delicten vonden in mei plaats aan de Van Hogendor- plaan. Daar nam hij in één geval tassen weg nadat hij door een openstaand raam was geklom men. Schiedam - Na een vechtpartij met tien klanten van een grill room aan het Broersveld hebben twee agenten zich gisteren onder behandeling moeten laten stellen bij de EHBO. Naar aanleiding van een tip gingen de agenten de grill- room, die niet over een drankver gunning beschikt, binnen. Klan ten zaten bier te drinken. Nadat was werden de agenten buiten op gewacht en ontstond er een flinke vechtpartij. Vier van de tien vech tersbazen, allen Schiedammers, werden tenslotte aangehoudenen meegenomen naar het bureau. Vier Schiedamse jongens van veertien jaar zijn gisteren in de Oosterstraat opgepakt wegens verboden wapenbezit. Ze hadden ondermeer een luchtdrukpistool en een vlindermes op zak en wer den meegenomen naar het bu reau. Daar werden de ouders van het viertal op de hoogte gesteld Ze krijgen een straf volgens de HALT-procedure. Westhavenplaats 3 Vlaardingen a 434.60.16

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 2