Rotterdam 13 'Heroïne straks duurder en verkrijgbaar bij apotheek' Gigantische morsverliezen vervuilen havengebied Hardhandig afscheid van verpauperde historie Nieuwste, modernste en grootste Celstraf ontvoeringszaak; moeder blijkt spoorloos Stakers verwijten directie ziekenhuis intimidatie Dordt accepteert ook afval uit andere regio's Aanmoedigingsprijs voor milieuvriendelijk bedrijf Rotterdams wethouder Henderson: legalisering drugs enige oplossing Betalen in taxi met creditcard CAO-overleg bij Nedlloyd zit muurvast Rotterdams Dagblad Zaterdag 6 juni 1992 RL SN SZ PV Het nieuwe Sophia Kinderziekenhuis wordt het nieuwste, mo dernste, grootste en natuurlijk het beste kinderziekenhuis van Nederland, zei de directie van het ziekenhuis gistermid- dagtijdenseen opendag. Het nieuwe 'Sophia'staat naast het gebouw van de Medische Faculteit. FotoCees Kuiper Haarlem - De Haarlemse officier van Justitie heeft gisteren onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van maximaal vier jaar geëist tegen dne mannen uit Rot terdam. Het drietal zou eind februari dit jaar een 15- jarige scholier uit Haarlem hebben ontvoerd en ge gijzeld. De jongen werd drie dagen 1 ang vastgehouden in een woning in Rotterdam. Een speciaal arrestatieteam maakte toen een einde aan de gijzeling. Het slachtof fer is ook met handboeien vastgeketend aan een gas leiding. De hoofdverdachte in de zaak, de 27-jarige H.D., heeft toegegeven dat hij de jongen heeft ontvoerd om druk uit te kunnen oefenen op diens moeder. De vrouw zou de Rotterdammer nog 10.000 gulden schuldig zijn. De moeder van het slachtoffer is voort vluchtig, omdat zij betrokken zou zijn bij de om vangrijke Ghanese drugszaak, die onlangs onder de naam Goofy in de openbaarheid is gekomen. Haar 15-jarige zoon, die wordt verdacht van medeplichtig heid, is eveneens spoorloos. De officier vond een vermeende geldschuld geen rechtvaardiging voor kidnapping. „Een kind meene men is zeer ernstig. Dit is een traumatische ervaring voor de jongen." Volgens de verdachten heeft het slachtoffer echter weinig schade ondervonden van de affaire. Een van hen zei dat de jongen nog met hem naar de videotheek is geweest. „Als hij had ge wild, had hij kunnen wegrennen of hard gillen," zo verklaarde de man. De officier eiste tegen de 32-jarige W.V. twee jaar cel straf. De man was samen met D. in Haarlem geweest om de scholier op te halen. Volgens de Rotterdam mer heeft hij bij het slachtoffer beslist geen tegenzin bemerkt. Zijn raadsman bepleitte vrijspraak. Ook de 24-jarige M.S., in wiens Rotterdamse woning het slachtoffer is vastgehouden, verklaarde onschul dig te zijn. „Het was een volkomen normale situatie. Alle verhalen over ontvoering en gijzeling zijn mij onbekend," aldus de verdachte. De officier eiste te gen S. anderhalfjaar celstraf. Uitspraak 19 juni. Rotterdam - De directie van het Sint Franciscus Gasthuis is gisteren overgegaan tot het registreren van stakende medewerkers van de technische dienst. Bedoeling hiervan is tezijnertijd loon in te houden van de stakers. Het actie-comité van het SFG betreurt de registratie. Door deze houding is volgens het actie-comité de in druk ontstaan dat de directie niet achter de te voeren acties staat, maar zich presenteert als tegenpartij. In een brief doet hel actie-comité een dringend beroep aan de directie af te zien van deze registratie en sa men, werknemers en werkgevers, één blok te vormen naar de politiek om de steeds noodlijdender gezondheidszorg te redden. Volgens het actie-comité heeft het registreren van werknemers in het SFG niet geleid tot een vermin derde actiebereidheid bij de technische medewer kers. „Het heeft eerder een averechts effect. De werknemers zien dit ats een intimidatiepoging; de bereidheid om nog hardere acties is hiermee sterk vergroot." De directie heeft met verbazing op de brief van het actie-comité gereageerd. Dordrecht - Gevudo Afvalverwerking uit Dordrecht heeft in de toekomst de mogelijkheid afval buiten de Gevudo-regio te verwerken. Dit bleek gisteren tij dens de milieudag van Gevudo waarop bestuurders van de aangesloten gemeenten te horen kregen dat meer samenwerking nodig is om het afvalprobleem in de provincie Zuid-Holland goed te kunnen aan pakken. Gevudo verricht onderzoek naar de mogelijkheid af val te scheiden en te vergisten. Hierdoor blijft er minder afval over om te verbranden en kan Gevudo de resterende verbrandingscapacteit aanwenden voor het overschot aan afval in de provincie Zuid- Holland. Gevudo-voorzitter J. Comijs gaat ervan uit dat men de installaties optimaal moet benutten. „We doen dat niet uit louter altruïsme: bewoners van Zuid-Hol land Zuid zullen het merken aan de hand van lagere tarieven." Rotterdam - Het aannemersbedrijf Muvvi Rotterdam heeft gisteren van de Zuidhollandse Milieufederatie een aanmoedigingsprijs gekregen voor het nieuw bouwproject 'Anders Wonen Door Ouderen'. Bij de bouw van deze woningen heeft het bouwbedrijf een plan opgezet om afval gescheiden in te zamelen. De prijs bestond uit een vlag. die 's middags naar het hoogste punt van het bouwwerk werd gehesen. Ted Schutten, directeur van Muwi Rotterdam, is trots op de prijs. „We vieren een prestatie die op de bouwplaats is geleverd. Het is duideliik dat bedrij ven in directe zin invloed kunnen hebben op het mi lieu." Door Jan Rozendaal Rotterdam - Iedereen die drugs wil hebben, moet die binnen de redelijke marges ook kunnen kopen. En mógen kopen. Niet er gens achteraf, maar bijvoorbeeld bij de apotheek. En niet te goedkoop, maar a la tabak en alcohol zwaar beiast. Want de over heid mag er best iets aan verdienen. Dat is het ideale drugsbeleid vol- plukken de handelaren de vruch- gens de Rotterdamse wethouder Johan Henderson. „Dan is er geen wethouder drugsbeleid meer nodig. En dan hoeven we ons meteen niet meer druk te ma ken over het cellentekort. Want dat is natuurlijk een non-pro bleem. Meer dan de helft van de cellen wordt nu gevuld door drugsverslaafden en -handelaren. Als je dal probleem nou eens op lost, kun je misschien iedere ge vangene wel twee cellen geven in plaats van twee mensen één cel." En 'dat probleem' los je volgens Henderson alleen maar op door de verdovende middelen te legali seren. „De samenleving pikt al die overlast van stelende en ro vende drugsverslaafden met lan ger. Nu zijn we m Nederland nog liberaal, wantin de ons omringen de landen zijn de omstandighei- den voor verslaafden nog ellendi ger. Daar liggen de uitgeteerde li chamen echt op straat. „Bij ons wordt harddrugsgebruik in principe getolereerd. Maar offi cieel is hel verboden en daar ten van. En dat heeft tot gevolg dat drugsgebruikers wel moeten stelen om tegemoet te komen aan hun verslaving. Ze worden ge dwongen op het randje van de sa menleving te leven en die gren zen vaak te overschrijden. En als je eenmaal zo leeft, dan trek je je van niets of niemand wat aan." Henderson concludeert dat als je heroïne vrijgeeft, de drugsver slaafde min of meer normaal in de samenleving kan worden opgeno men. „Van een dronkelap trekt ook niemand zich wat aan. Je haaltje schouders op en loopt ver der. Ook een drugsverslaafde moeten we als een normaal mens behandelen. Ook op basis van wetgeving. Dat is de enige oplos sing. Hel probleem is niet de ver slaving, maar de achterliggende wereld van criminaliteit." Argumenten Natuurlijk kent de wethouder de argumenten van de tegenstan ders. Het hek zou van de dam zijn als harddrugs worden gelegali seerd. Het aantal geDruikers zou enorm toenemen. Henderson be twijfelt dat. „In vergelijking met de andere landen steken de resul taten van ons vroeger in het bui tenland zo vaak verfoeide beleid gunstig af. Bij ons neemt het aan tal heroineverslaafden niet toe en stijgt de gemiddelde leeftijd. Daaruit kan je afleiden dat jonge ren zich door wat ze om zich heen zien niet tot de heroïne voelen aangetrokken. In het buitenland, waar nog op iedere verslaafde wordt gejaagd, zie je dat jongeren het nog als een uitdaging zien om bij die sub-cultuur te horen. Dat vinden ze spannend." Daarom vindt Henderson het ver keerd dat XTC 'meteen op de lijst van verboden middelen is gezet.' „Daarmee trek je het gelijk weer het criminele circuit in en verdie nen de handelaren er goud geld aan. Ik promoot het gebruik er van niet, maar dit is geen oplos sing. Met het verbieden bereik je juist het tegenovergestelde. Wordt het voor velen interes sant." De inspanningen kunnen beter worden gericht op beheersing van het probleem. „De hulpverlening moet zich meer gaan richten op preventie. En mensen die dan wil len gebruiken, moet je hun gang maar laten gaan. Naar de morali serende woorden van een hulp verlener of een wethouder luiste ren ze toch niet. Natuurlijk moet je wel de mensen helpen die er van af willen." Gedoogzones Na de zomer gaat Henderson met de eerste voorstellen naar de ge meenteraad. Hij zal in eerste in stantie pleiten voor gedoogzones om te gebruiken. Gecontroleerde plekken waar verslaafden op hun gemak de heroïne kunnen ne men. Die zouden verspreid moe ten worden over de stad. Je moet de brandhaarden opzoeken, aldus de wethouder: „In Rotterdam zijn steeds minder kraakpanden be schikbaar. Om te voorkomen dat ze op straathoeken en in por tieken gaan zitten spuiten, moet je van die gedoogplekken cre- eren. Anders loopt het helemaal uil de hand met de overlast." Verder moeten er binnen een jaar in Rotterdam experimenten wor den gestart met het verstrekken van heroine of een surrogaat (be ter dan methadon). Hoewel het niet zijn ideaal is, zal dat in het begin op medisch advies moeten. Henderson wil dat liefst in stilte doen om aantrekkingskracht van buiten te voorkomen. „Dit soort initiatieven zal vanuit de steden moeten komen en niet van de rijksoverheid. Die kennen de problemen in de grote steden niet en richten zich alleen maar op internationale verdragen. In Wethouder Johan Henderson: overheid mag best iets aan drugs verdienen. Foto Jaap Rozema de steden wordt meer vanuit de mensen geredeneerd," zegt Hen derson, volgens wie het klimaat m Rotterdam er klaar voor is om deze stap naar een totale legalise ring te zetten1 „Zelfs sn de CDA- hoek wordt die kant op gedacht We moeten toch wat anders pro heren Met de resultaten van de experi menten wil hij dan de boer op gaan. „Want voor Rotterdam of Nederland is er natuurlijk geen beginnen aan om internationale verdagen open te breken. Dan moet Amerika ook overstag. Het zal er van komen. Ook vanuit Amerika hoort Henderson steeds meer geluiden dat de 'War on drugs' geen oplossing biedt On danks de Bush'-miljarden blijven de verdovende middelen binnen stromen, tot in de zwaar bewaakte gevangenissen toe. Een afscheid maar tegelijk een nieuw begin. Slopers hebben gisteren een begin gemaakt met de sloop van enkele voormalige loodsen van de roemruchte Holland Amerika Lijn, op de Rotterdamse Wilhelminapier. Het gebied zal binnenkort bouwrijp worden gemaakt voor het bestemmingsplan 'de Kop van Zuid' dat naast zo'n vijfduizend woningen en andere voorzieningen, een kleine vierhonderdduizend vierkante meter aan commerciële kantoorruimte biedt. Het eerste gedeelte daarvan moet in 1995 worden opgeleverd. Foto cees Kuiper Rotterdam - Taxi's in Rotter dam krijgen vanaf oktober te maken met een nieuwe manier van betalen, de zogenoemde taxi-kaart. Het systeem is te vergelijken met de telefoon kaart, met die uitzondering dat taxichauffeurs in tegen stelling tot telefooncellen ook contant geld blijven accepte ren. De taxichauffeurs die er aan meedoen krijgen in hun auto een apparaat dat de ere- dit-c 'rd kan 'lezen'. Eens per maand wordt het bedrag van de bank- of girorekening van de klant afgeschreven. Directeur Benelux A Janssen van Cabcharge Europa twijfelt niet aan bet succes van de taxi- kaart, die behalve in Rotter dam ook m Eindhoven, Maas tricht en Schiphol wordt inge voerd. „De aanschaf van de speciale credit-card voor taxi ritten zal in principe gratis zijn. En voor de administratie ve verwerking zal de klant mi nimale kosten in rekening worden gebracht." Een belangrijk voordeel is vol gens hem de veiligheid an de chauffeurs. Hoe meer mensen met de kaart betalen, hoe min der contant geld de chauffeur bij zich hoeft te hebben. De kans op beroving zou daardoor afnemen. Janssen: „Voor fooien hoeft hij zich geen zorgen te maken want ook die kunnen bij de au tomatische betaling worden meegenomen." Voor het taxi bedrijf zou het systeem als voordeel hebben dat de gege vens over de ritten efficiënt worden verwerkt. Het profijt dat de kiant er van heeft is naar zijn mening een duidelijk gespecificeerde rekening aan het eind van elke maand. Bij de Rotterdamse Taxicen trale (RTC), de grootste centra- Ie in de Maasstad, wist men gisteren nog niets over de plannen voor een taxi-card. Di- reeieu r Reedijk ziet de voorde len voor wat betreft de veilig heid wel in, maar plaatst ook kanttekeningen: „De taxi-on dernemers zien het liefst al leen contant geld, zodat ze ner gens meer achteraan hoeven." Rotterdam - Het CAO-overleg voor de 1000 man tellende walper- soneel bij Nedlloyd is afgebroken. Volgens bestuurder C. van der Knaap van de Vervoersbond CNV was het niet mogelijk om afspra ken te maken over de koop kracht Nedlloyd bood een twee jarige CAO met daarin een loons verhoging van vier procent op 1 januan en een half procent per I januan 1993. De rederij wil bovendien de werk nemersbijdrage voor het pen sioenfonds schrappen. In concre te komt dat neer op een verho ging van het besteedbaar inko men met vijf procent. „Desalniet temin een sigaar uit eigen duo*, aldus Van der Knaap. Woensdag zulJIen de vervoers- bonden van FNV en CNV m een gezamenlijke ledenvergadering met de achterban overleggen of er al of niet naar het actiewapen wordt gegrepen. Rotterdam - Het Havenbedrijf van de gemeente Rotterdam doet te weinig aan naleving van de re gelgeving op milieugebied. De controlerende instanties werken niet of nauwelijks samen. Vooral de binnenvaart loost veel schade lijke stoffen in de Rotterdamse havens, enerzijds omdat de regels voor zeevaart strenger zijn, an derzijds omdat het voor zeesche pen gemakkelijker is om afval- en ladingresten kwijt te raken. Op zee valt dat namelijk minder op dan op de Nieuwe Maas. Een en ander blijkt uit het tussen tijdse rapport van de stuurgroep Scheepvaart, waarin het Haven bedrijf samenwerkt met Rijkswa terstaat en Gemeentewerken. De gemeenteraadscommissie Haven kent het rapport nog niet, volgens directeur Henk Molenaar omdat het nog niet af is. Een aantal bran ches in de scheepvaart is nog niet onder/och t Dp belangrijkste aan beveling in het geheime concept rapport is dat er meer politieke en beleidsmatige aandacht moet ko men voor verontreinigingen door de scheepvaart. Er moet overleg gestart worden met de betrokken branches, vooral ook de scheeps- reparatie en schrootverwerkende bedrijven rond met name de Waalhaven, de Lekhaven, de Eemhaven en de Botlek. Volgens het rapport leiden het minimale voorzieningenniveau voor de afgifte van bilge en afge werkte olie, de matige servicever lening en de hoge afgiftekosten tot een 'slecht afgiftegedrag' bij schippers op de binnenvaart. Een aantal constateringen van de stuurgroep Scheepvaart, die het effect op het havenslib onder zoekt, is ook aangekaart in een anonieme brief, waarvan direc teur Molenaar de bron heeft wil len achterhalen. „Ja, je wilt na tuurlijk weten wie erachter zit Ik heb met twee betrokkenen ge praat. De één ontkent. De ander weet ervan, maar is niet de schrij ver en distantieert zich van de in houd." Volgens Molenaar is een aantal beweringen in deze brief niet waar, maar het andere stuk, het concept-rapport, moet hij nog lezen „Ik zal het nu preciezer le zen dan normaal gesproken." Emissie De projectgroep meldt in dit strikt vertrouwelijke^ stuk, dat vooreen aantal stoffen de emissie van de scheepvaart groter is dan die van de industrie. De luchtver ontreiniging door schepen moet niet worden onderschat. De zee vaart zorgt voor een koperbelas ting in het Rotterdamse havenge bied van 18 ton per jaar. Bij tribu- tyltin ligt dal in de orde van 1,5 tot 2 ton op jaarbasis. De binnenvaart loost aanzienlijk: tussen 100 en 600 ton aan bilge en afgewerkte olie en 18 ton aan teer. De emissie van zink uit batterijen en opoffe ringsanoden bedraagt in de Rot terdamse havens vele tonnen per jaar. De binnenvaart behoort tot de categorie grote kwiklozers (meer dan honderd kilo per jaar). Bij de scheepsreparatiebedrijven komt een niet te verwaarlozen hoeveelheid afval in het milieu te recht, heeft de projectgroep ver der geconstateerd. Onderwater- cleaning is verboden, omdat tri- butyltin vrijkomt. „Maar het ge meentelijk Havenbedrijf verleent in de functie van havenbeheerder nog regelmatig toestemming aan duikbedrijven voor de uitvoering van hun activiteiten, waarvan on- derwatercleaning er één is. Het Havenbedrijf neemt door deze impliciete toestemming voor deze cleaning in feite de verantwoor delijkheid op zich voor vervuil ing," aldus de projectgroep Scheepvaart. Dat is vooral van be lang omdat tributyltin een para meter wordt voor de kwaliteit van baggerspecie. Gigantisch De projectgroep spreekt van een ouderwetse werkwijze bij de dro ge overslag, waar de morsverlie zen gigantisch moeten zijn. Dui zenden tonnen erts, metalen en metaalafvai komen hierdoor in het Rotterdamse havenwater en uiteindelijk in het slib. „Een aan zienlijke milieubelasting," vindt de projectgroep. Het heeft gevol gen voor de bestemming van het slib na het uitbaggeren van de ha vens. Uit analyses van de baggerspecie bij schrootoverslag is gebleken dal vuuidl ue ueuiijveii in deze sector in hoge mate bijdragen aan de vervuiling met zware metalen, in het bijzonder chroom en nik kel, PCB's en PAK's, Ook het lo zen van restlading en spoelwater berokkenen onevenredig grote schade aan de kwaliteit van het havenslib. Toch zijn er voldoende verwerkingscapaciteiten en ont vangstinstallaties voor een aantal stoffen. Het kan niet verhinderen dat veel schepen voorbijgaan aan de officiële inzamelproccdure van de Roteb Ze slaan bijvoorbeeld bilge uit efficieney-overwegmgen op in of op pontons. Andere bege ven zich in het „informele afgifte- circuit", aldus de ambtelijke rap porteurs. Goed gedrag zou beloond moeten worden, is één van hun aanbeve lingen. Dat geldt ook voor het doen van milieu-investeringen. Ook wordt onderzoek aanbevolen naar milieuvriendelijker brand stoffen (mei een laag zwavelge- halte). betere verbrandingstech nieken, corrosie werende technie ken op de scheepshuid, milieu vriendelijke verfstoffen en cle aning zonder biociden. KaÜmijncn Het concept-rapport slaat bij de Rotterdamse politiek in als een bom. Het gemeentelijk Havenbe drijf kwam de laatste tijd juist po sitief in het nieuws met allerlei maatregelen, zoals convenanlen met grote vervuilers langs de Rijn over reductie van lozingen. Ook diende Rotterdam een schade claim in bij de Franse kalimijnen. Volgens de anonieme brief, waar van hoofddirecteur Molenaar de opsteller hoopt te achterhalen, gaan de convenanten minder ver dan wat in Duitsland de normstel ling is. De positieve publiciteit hierover zou daarom met terecht zijn. De brief meldt evenals het con cept-rapport dat de coördinatie van het milieubeleid te wensen overlaat, maar voegt eraan toe dat dat mede een gevolg is van een competentiestrijd in de directie, ondanks het vertrek van Mole naar in september en zijn opvol ging door mr. Willem Scholten, die er de exploitatie en acquisitie dan bij blijft doen. De derde direc teur is ir. Pieter Struijs van de di rectie Scheepvaart. Vooral zijn aandachtsgebied moet het ontgel den in de brief. Omdat het stimu leren van de economische bedrij vigheid in de haven een belang rijk doel is van het Havenbedrijf, zou bet milieu-aspect van onder geschikt belang zijn, niet formeel, maar wel in de praktyk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1992 | | pagina 1